Tweede LP met Stones-hits verpakt in hoes-surprise Temperatuur belangrijk bij bewaren van bandopnames Progressiviteit in nieuwe collectie van Mary Quant OOK COMPUTER „VERGIST' ZICH ZO NU EN DAN WEL fe - Nu ook langspeelplaat met circusmuziek Burgerlijke «stamelen FILMCLUB IN NIJVERDAL Minder vuil uit schoorstenen Corrida Musical op Duitse-tv K I JOHNNY EN RIJK .."in een slaapzak op de Darn".. Waren het in het verleden hoezen met driedimensionele foto's of de al weer conventione le rijkelijk van foto's voorziene uitklaphoezen, ook nu hebben The Rolling Stones weer voor 'n nieuwe hoes-surprise gezorgd. Hun laatste elpee „Through the past, darkly (Big hits vol. 2)" WILLY SCHOBBEN ...gouden trompet... (Decca) isuil. niet verpakt in de traditionele vierkante hoes, maar in een achthoekige en evenveel-vlakkige hoes, die ook nu weer is voorzien van rijkelijk gekleurd fotomateriaal. De hoes mag dan volkomen nieuw en verrassend zijn, de songs die op de plaat staan niet. Zoals de titel al aankondigt betreft het hier het twee de album met oude hits. Het eerste album verscheen vorig jaar in eer ste instantie uitsluitend in Amerika, maar door het grote succes daar. kwam het Europese continent ook al gauw aan de beurt. De tweede elpee met bekende Sto- nes-hits kan worden beschouwd als een „in memoriam" aan wijlen Bri an Jones, die zowel op de foto's als in de songs nog rijkelijk is vertegen woordigd. Binnenin zijn enkele regels aan de ze haast legendarische gitarist ge wijd. De simpele tekst luidt: "Brian Jones (1943-1969). When this you see, remember me and bear me in your mind. Let all the world say what they may, speak of me as you find". En dan de hits, die op de plaat staan. Dat zijn: "Honky Tonk Wo men", "Ruby Tuesday", "Jumpin" Jack Flash". "Street Fighting Man", "Let's Spend The Njght Together", "2.000 Lights Yekrs From Home", "Mother's Litttle Helper". "Sittin" On The Fence", "You Better Move On", "She's A Rainbow", "We love You" en "Dandelion". Op het Decca-label is nog een el- pee verschenen met oude songs, waarvan er enkele een hit werden, deze keer van een aantal Nederland se popgroepen. Zo zijn op de plaat "Decca Pop-Package 1969" The Mo tions vertegenwoordigd met "Wed ding of the hundred brides", The Bintangs met "Smokestack lightning'. The Sharons met "I can't believe", After Tea met "A little bit today". Names and Faces met "The killer" en Blues Dimension met "Battle field of love". En dat zijn dan nog maar een paar namen. Lichtere genre Voor de liefhebbers van het meer lichtere genre verschenen op het Ar- tone-label twee langspeelplaten, die bij het geïnteresseerde publiek zeer zeker in het gehoor zullen liggen. We bedoelen de elpee "Somewhere my love" van Willy Schobben, zijn gou den trompet en z'n orkest (met songs als "Casatschok", "Spanish Eyes", "La-La-La" en "Fiesta Mexicana") en de elpee „Circus Renz" van Fred Roosendaal, zijn xylofoon en zjjn cir cus-orkest, een plaat die, zoals de ti tel al vertelt, een heel scala van ty pische circusmuziek by u thuis brengt. Op 45-toren verscheen de eerste in Engeland opgenomen en ook uitge brachte single van The Sandy Coast: "Advice" (Page One Rpcords) waar van het nu maar afwachten is of de ze song de "hitpuree" in Engeland en, ook in Nederland zal halen. Van Ekseption verscheen "Air" (Philips) een nummer, dat technisch en arti stiek goed in elkaar zit, maar te wei nig commerciële mogelijkheden heeft om veel te kunnen doen. Harry "Cu- bv" Muskee produceerde het eerste Philips plaatje van Human Orchestra en kan zichzelf feliciteren met "The Silly One" als resultaat. De Phono- gram-sessiongroep The Tower maak te een weinig zeggende single op het Decca-label („Capttain Decker" en De uitlatingen van opgroeiende kinderen, die reeds jaren geleden werden opgenomen; de stem van oma, die niet meer leeft; het kunnen allemaal bandopnames zijn, die vaak dierbaarder zijn dan materiële zaken. Men is blij ze te bezitten, maar men zou ze ook graag willen bewaren, vooral omdat dergelijke akoestische kost baarheden slechts éénmalig zijn. Daarom kan voor een „gewone" geluidsband-hobbyist het antwoord op de vraag, hoe men zijn band opnames het beste kan bewaren van groot belang zijn. Vandaar dat wij hieronder een opsomming geven van de belangrijkste fac toren die daarbij een rol Tcunnen spelen. Meneer De Vries was erg verbaasd, toen hij aan het eind van de maand zijn salarisrekening ont ving: in plaats van de gebruikelijke f 1000,— was de loonadministratie zo goed geweest hem f 10.000,in de hand te stoppen. Omdat hij echter een eerlijk man was, belde hij een collega van de loonadministratie op. „Bij mijn salarisafrekening heeft jullie computer zich vergist. Wil je dat even veranderen?" Nog dezelfde middag kreeg hij een briefje: „Hartelijk bedankt, u had gelijk. Hierbij gaat uw nieuwe afrekening." De computer had dè correctie aangebracht, de f 10.000,- waren doorge haald. In plaats daarvan stond nu f 100.000,Dit verhaaltje moet u niet al te ernstig nemen, maar het neemt niet weg, dat ook een computer een „vergissing" kan maken. De oorzaak daarvan mag u echter nooit in de vanzelfsprekend niet aan wezige „intelligentie" van de machine zoeken, maar op een heel andere plaats. Het is bijvoor beeld niet ondenkbaar dat een onnozel klein met het oog nauwelijks zichtbaar stofdeeltje op de magneetband al tot een fout kan leiden. Omdat te verduidelijken, hier enke le getallen: een bybel in normale druk heeft voor ongeveer 775.00 woor den ongeveer 1.250 pagina's nodig Dezelfde tekst met ongeveer 48 mil joen lettertekens kan op een compu terband van 885 meter lengte worden vastgelegd. Het afleesgedeelte van een moderne computer kan deze ge hele tekst in enkele minuten „lezen". Elke letter, iedere cijfer en ieder Mary Quant is nog steeds een begrip mode in de gericht op de smaak van de moden ne vrouw. De Mary Quant collectie is ge- op 2 verschillende leesten. j en 6 cm. heeft Mary Quant, óók in de schoe- gekrompen is en door zijn elastici- gemakkelijk ieder been omsluit. De gebruikte materialen zijn zwart die Ma- en wit lak. Voor d *odische lijn fraagbaarheid. teken wordt bij het invoeren omge zet in elektronische impulsen, die door de band in gamagnetiseerde vorm worden vastgehouden. Elke im puls heeft daarbij slechts een opper vlakte van 0,008x1,1 mm, dat is nog geen0,009 mm2! Verhindert of ver stoort een stofdeeltje op een vast gelegde informatie, dan kan dat ge makkelijk tot een fout in het gewen ste resultaat leiden. Bezoekers, die de fabricage van computerband m een moderne mag neetbandfabriek kunnen bekijken, ver bazen zich over de op het eerste ge zicht wat overdreven lijkende voor zorgsmaatregelen: volledig van de buitenwereld afgesloten fabricage- ruimten (belangstellenden kunnen al leen door de ramen van een „bezoe kers-galerij" naar binnen kijken), 'n voortdurende luchtzuivering met fil ters die geen enkel stofdeeltje door laten, speciale stofwerend kleding van het personeel „luchtsluizen" waarin 't personal voor het betreden van de fabriekshallen nog eens extra wordt „afgestoft", het nauwkeurige testen van alle computerbanden op absolu te stofvrijheid enz. De verklaring van dit alles ligt in dat magische getal: 0,009 mm2. Bij een gewone geluidsband is een stofdeeltje niet zo tragisch. Het kan wel tot een „drop-out" bij de weer gave leiden, maar de melodie of de betekenis van een woord gaat er niet door verloren. Op een computer band echter waarbij 1.600 impulsen elkaar op één inch verdringen, kan hetzelfde stofdeeltje veel meer on heil aanrichten. Voor het juiste be grip: een „vervuiling" van een com puterband, die overeenkomt met 2 weggeworpen sinaasappelschillen op de ong. 500 km. lange autobaan van Hamburg naar Frankfur, kan al niet meer worden getolereerd! Dat klinkt vreemd, maar is toch ook wel te be grijpen. wanneer men grotere divisie zoals bij computers met duizend ste gedeelten van milimeters mott werken. GEMEENTE HELLENDOORX GEBOREN. Arjan, zv. T. ten Hoeve en J. W. Bannink, Nijverdal Zonnebloemstraat 41. Franky Ni co, zv M. Malisama en M. Holthuis,- N'dal, Kerkstraat 80. Remco Ger- hardus Engelbertus, zv H. J. Han- nink en E. P. Filant, H'doorn, Mo lenweg 7a. Gerritdina Willemina, dv W. R. Punt en J. Deijk, N'dal Rijssensestraat 175. Jan Alexan der, zv H. J. Juurlink en A. F. Krijgs man, N'dal, Boomcateweg 35. Jan Harmen, zv G. H. Ravenshorst en G. Heuten, N'dal, Rijssensestraat 401 Jan Albert, zv G. H. Miskotte en A. W. Noppert, H'doorn, Ommerweg 7. Natasja Jennie, dv J. H. Schol ten en G. Grooters, H'doorn, Ommer weg 107a. Roland, zv H. J. Nijhuis en M. R. Molenaar, N'dal, Grotestr. 194. Gerdien Elisabeth, dv G. J. Valk en W. Meijer, Daarle, Dalvoor- deweg 22. Johan Hermen, zv J, v.d. Strale en J. H. Enserink, N' dal Esweg 69. Geboren te Atmelp: Idelet Antonia Maria, dv W. M. Kruk- kert en C. C. M. Jannink, H'doorn, Miranda dv H. W. Vloed- G. J. Kleinherenbrink, -aat 12. ONDERTROUWD. J. H. M. Ste- L. A. Tademastr. 3 en 22 jaar, N'dal, Hol- terweg 27, 25 jaar. T. A. Zwijnen- berg, 20 jaar, Nijverdal, Beatrixstr. 23 en H. M. Haensel, 18 jaar, Nijver dal, Beatrixstraat 13. A. Flach, 24 jaar, H. I. Ambacht, Lindestraat 34 en H. Dommerholt, 27 jaar, Hul- sen, G. H. Kappertstraat 37 G. J. Bossink, 28 jaar, Nijverdal, Veldsweg 25 en C. Kamperman. 25 jaar. Om men. Lèmelerveld. Kerkstraat 28. E. J. Meuleman, 24 jaar, Olst, We- sepe, Bokkelerweg 2 en J. A. Tijhuis, 23 jaar, Elen en Rhaan, Nw. Twent- seweg 21. GETROUWD. H. Kelder, 23 jaar Nijverdal, Schoolstr. 10 en A. J. Bos man. 20 jaar. Holten, Deventerweg 13. A. W. de Gang, 27 jaar, Dok- kum, Gróte Breedstraat 9 en C. H. van Spre'yckstraat 8. J. Zwinsei- man, 25 jaar, N'dal, Esweg 63 en H. Slooijer, 23 jaar," N'dal, Esweg 38. A. J. J. Wagenmans, 26 jaar, Elen en Rhaan, Ommerweg 126 en A. A.M. Machielsen, 23 jaar, N'dal, Veldsweg 42. A. J. Nijmeijer, 24 jaar, Arn hem, Deeleenseweg 20 en C. J. W. Bakker. 21 jaar, N'dal, Noetselerweg 3a. H. Otto, 26 jaar, Rijssen Ma- rijkestraat 3 en G. Titsing, 21 jaar N'dal, Veenkampweg 2. G. J. v. Heun, 20 jaar, N'dal, Vondelstraat 70 en H. J .Kelder, 18 jaar, N'dal, Veldsweg 53. J. W. Samsen, 21 jaar, N'dal, Spijkerweg 18 en M. V. Finke, 19 jaar, N'dal, P. C. Stamstr. NIJVERDAL Begin deze week werd in Nijverdal de Filmgroep Nij verdal - Hellendoorn opgericht. De bedoeling van de groep is, zowel in groepsverband als individueel te gaan filmen. De verdere plannen van de filmers zijn nog niet besproken, dit zal gebeuren op een vergadering, te houden 13 oktober aan de Grote straat 160. Tevens zal men dan over gaan tot het verkiezen van een be stuur. Alle geïnteresseerden kunnen zich op deze vergadering laten voor lichten. Ook bestaat de mogelijkheid inlichtingen te verkrijgen bij de heer P. N. Kapteyn, telefoon 2928. Het KRO-Theater opent zon dag het seizoen met een vooral in Nederland geliefd werk uit 't internationale opera-repertoire: ..De Parelvissers" van George Bizet, in de Nederlandse verta ling van Alfred Pleiter. Aan de ze door Ben Mettrop geregis seerde kleuren-produktie wer ken mee: de tenor John van Kesteren, die de rol van Nadir speelt en Henk Smit, bariton, in de rol van Zurga. Aan deze pro- duktie werken verder mee het Omroepkoor en Omroeporkest. Op de foto: de sopraan Rina Cornelissens als Leila. LUCHTVOCHTIGHEID De mechanische en elektro-akoesti- sche eigenschappen van de tegen woordig gebruikelijke geluidsbanden worden bij het bewaren praktisch niet beïnvloed door de luchtvochtig heid. Men behoeft dus bij he btezwa- ren van de banden bespeeld of on- bespeeld ook bij een hoge vochtig heidsgraad van de lucht geen bijzon dere voorzieningen te treffen. Dat geldt voor alle geluidsbanden met PVC- en polyester-draagfoliën, niet echter voor geluidsbanden met ace- taat-draagfoliën, die nog al gevoelig zijn voor vochtigheid en warmte; daarvoor zou men, vooral indien ze zeer lang moeten worden bewaard, ruimtes met regelbare temperatuur moeten aanbevelen. Deze laatste soort banden wordt echter voor amateurge bruik nauwelijks meer toegepast. TEMPERATUUR In verband met de mechanische eigenschappen van de geluidsbanden moeten temperaturen boven de 50 gra den C mogelijk worden vermeden. De beste temperatuur waaronder bespeel de banden kunnen worden bewaard ligt onder de 25 graden C, omdat het optreden van het ongewenste ,,ko- pieer-effect" (d.w.z. het „overnemen gingen te voorkomen. Bij het gebruik of het bewaren van banden moet vuil vanzelfsprekend zoveel mogelijk wor den geweerd. Bovendien moet men om zeker te zijn van een goede weer- gavekwaliteit van de banden elke re- manentie (d.i. het achterblijven van een magnetisatie, hoe gering die ook zijn mag) op de koppen en de bandge leiding van de recorders worden ver meden. 'n Dergelijke remanentie kan bijvoorbeeld ook optreden, wanneer men deze onderdelen met magnetisch aden gereedschap aanraakt bij— •rbeeld schroevendraaiers of scha- KOPIEEREFFECT Het optreden van kopieereffect (zi# hierboven) hangt af van de bewaar- tijd en de opname-frequentie van d# oxyde-eigenschappenl de banddikte, de afstand "tussen gewikkelde band- lagen en niet in de laatste plaats van de temperatuur. Om het gevaar van het kopieer-effect zo klein mogelijk te houden, mag de temperatuur waar in de bandopname wordt bewaard niet meer dan 25 graden C. bedra gen. Is een overschrijving van dez# temperatuurgrens niet te vermijden, dan dient men de banden minsten» éénmaal per jaar om te spoelen. Daardoor wordt het kopiëren voortdu rend onderbroken, zodat men ook na een behoorlijk lange bewaartijd nog steeds een afdoende bescherming heeft tegen het kopieereffect. MAGNETISCHE VELDEN Deze magnetische velden, die in de meeste gevallen worden veroor zaakt door de omschakeling van d» netspanning (transformatoren) mogen niet uitkomen boven een bepaald# veldsterkte, ongeveer 3A cm. (3 Am père per cm) wil de bandopname niet worden beinvloed. In de praktijk heeft de geluidsband-hobbyist echter nauwelijks met dergelijke veldsterk ten te maken, ook niet bij het ge bruik van radio- of tv-ontvangers, Of hij ZOU.( uitgerekend op te leggen. Niet ie magnetische ze niet bloot t< OPSTAPELEN Gei Zwaveldioxyde, een der ernstigste luchtvervuilers in geïndustrialiseerde landen, kan voor 98 procent verwij derd worden uit de gassen, die uit de schoorstenen stromen als zwa re olie wordt gebruikt om ketels te stoken. Een nieuw Zweeds procédé dat hier voor is ontwikkeld ontdoet de rook tevens van negentig procent van de vaste deeltjes. Het systeem voert de rook door een kalkoplossing; de ontstane neerslag kan gemakkelijk en veilig worden verwijderd. Behalve voor zwaveldioxyde kan het procédé ook worden toegepast voor het ver wijderen van andere schadelijke gas sen uit schoorsteen gassen. ndspoelen kan met beter niet op elkaar leggen, maar naast el kaar zetten. Daardoor zijn op de spoe len en de band werkende mechanisch# krachten gering. Het verdient aanbe veling spoelen in cassettes etagege- wijs boven elkaar te plaatsen. D# kunststofcassettes van de BASF zijn zodanig geconstrueerd, dat men ge makkelijk elke band kan pakken, zon der dat de hele stapel uit elkaar moet worden genomen. De BASF kunststof cassettes (enkel- en drievoudig) zijn ook leeg verkrijgbaar. Samenvattend komen wij tot twee belangrke punten die u in acht moet nemen, wanneer u onvervangbare bandopnamen wilt bewaren: stofvrijheid en relatiev# koelte. Wanneer men zich daaraan houdt, dan zal het genoegen dat men aan de eigen geluidsopnamen kan hebben altijd ongeschonden blijven. Volgende maand zendt de Duitse televisie het programma Corrida Musical" uit. In deze uitzending zullen Spaanse dan sen en „songs" te horen en te zien zijn. De regie berust bij Heinz Liesendahl. Op de foto: het trio ..Los Mismos". -

Holtens Nieuwsblad | 1969 | | pagina 5