remmen Bloeda I na m e-a vond Roode Kruis in Holten mm en GEURT 1 pompei WONNINK 0KT0BERSM0ARK WAGENWASSER Minister Bakker over verdere aanleg E8 Nauw verband heroriëntatie landbouw in de E.E.G. en nieuwe financieringsregeling toetsing van het Kritische markt en prijsbeleid Bij Holten is acht kilometer van de nieuwe weg gereed PROVINCIALE STATEN BEZOCHTEN NIEUWE E 8 ONDER HOLTEN pony-, paarden-, runderen-, varkens- en goederenmarkt hoofdprijs de koe. G. PIWKEÜT CONIFEREN Werkgroep E8: Dankbaar maar niet voldaan Nieuwe stichting uitleenbibliotheek Holten-Bathmen Consistoriekamer Gerei. Kerk wordt tijdelijk trouwzaal Blouse bij rok of pantalon: een mod© op zichzelf Bij aankoop van een GASHAARD Zündapp bromfietsen aantrekkelijke Mobylette EEG inruilprijs voor uw kolenconvector KOLENHAARD Kamerbreed Heuga Tapijt in Tegels is gemaakt voor mensen met bezwaren tegen kamerbreed tapijt LPLJ linie HEUGA TAPIJT gevraagd (haagconif.) in soorten Firma G. J. Haneveld os» o Vrijdag 3 oktober 1969 t wmm niïü&xutun De minister van Verkeer en Waterstaat heeft aan het eind van zijn bezoek op 16 juli 1969 aan Overijssel met betrekking tot de E-8 het volgende mee gedeeld: 1. De Minister bevestigde nog maals dat de E-8 in 1971 tot Holten gereed zal zijn; 2. De volgende plaats op de weg naar voltooiing van de E-8 zal zijn Enter, tot daar verwacht Rijkswaterstaat in midden 1973 te zijn gevor derd 3. In midden 1973 zal dan ook de nieuwe provinciale weg tussen Rijssen en Goor ge reed zijn en de E-8 zal daar op dan aansluiten; 4. In 1973 dient ook de rond weg om Delden te zijn vol tooid; 5. Eind 1974 zal de E-8 tot Bor- nerbroek gereed zijn; 6. Eveneens zal in 1974 de nieuwe provinciale weg van Delden naar Almelo 'gereed moeten zijn, waarop de E-8 dan een aansluiting ver krijgt bij Bornerbroek; 7. Eind 1975 zal een gedeelte van de Zuidelijke Bandweg gereed zijn tussen de rond weg om Delden tot Ensche de, aansluiting Haaksber gerstraat. De Nederlandse land- en louwbouw heeft in bijzondere mate kunnen- pro fiteren van de openstelling van de ge meenschappelijke markt van de Eu ropese Economische Gemeenschap. Sinds 1960 is de uitvoer van de voor naamste landbouwprodukten naar partnerlanden naar waarde zelfs meer dan verdubbeld: een stijging van f 2 miljard naar f 4,4 miljard in 1968. Onze export naar andere dan E.E.G.-landen is in dezelfde periode belangrijk minder gestegen: van f 1,8 miljard naar f 2,3 miljard. Minister Lardinois (Landbouw en Visserij) maakt in de memorie van toelichting bij de Landbouwbegroting 1970 de gevolgtrekking, dat belang- Na een bespreking met het Provinciaal Bestuur van Overijssel, tijdens een bezoek aan die provincie op 16 juni 1969, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker, een aantal mededelingen gedaan over hoe in het kader van de bestaande plannen een openstelling van de E-8 de verbindingsproblemen van Twente in de komende jaren geleidelijk aan tot een oplossing kan brengen. De minister deed deze mededelingen mede naar aan leiding van een bezoek, dat een delegatie, van de Werkgroep E-8 hem op 11 juhi 1960 had gebracht. Opnieuw bevestigde minister Bak ker, dat de E8 in 1971 tot voorbij Holten gereed zal zijn en daar zal aansluiten op het huidige E8-traject tussen Holten en Markelo. Op het ogenblik liggen ten westen van deze weg acht kilometers van de nieuwe autosnelweg gereed (zie ook elders in dit Voortgangsbericht), maar het zal dus nog wel even duren, voordat dit weggedeelte kan worden bere den. Midden 1973 verwacht Rijkswater staat met de E8 tot Enter te zijn ge vorderd, aldus de minister. De weg kan daar dan aansluiten op de nieu we provinciale weg ten oosten van Goor, die in dezelfde tijd gereed zal komen. Via die provinciale weg kan het van- de E8 komende verkeer naar de huidige wegen in de richtingen Almelo en Hengelo worden geleid. Eveneens in 1973 dient de rondweg ten noorden van Delden te zijn vol tooid. Door deze voorzieningen zal het doorgaande verkeer dan zijn ver lost van de knelpunten in de huidige E8. t.w.' de bebouwde kommen van Goor, Rijssen en Delden. De E8 zal in 1974 gerreed kunnen zijn tot Bornerbroek en daar uitko men op de nieuwe provinciale weg In verband met de beëindiging van de samenwerking tussen de ge meenten Diepenveen en Bathmen met betrekking tot de openbare bi bliotheek en leeszaal, wegens ves tiging van een filiaal in Schalkhaar, is van hel bestuur van de Stichting Markelo-Holten-Diepenheim 'n voor stel bij het gemeentebestuur inge diend om deze samenwerkingsvorm te verbreken en te komen tot de Stichtingen Holten-Bathmen en Mar- kelo-Diepenheim. Op deze wijze zou de bibliotheek in Bathmen kunnen worden geholpen, omdat deze te klein is voor een zelfstandig be staan. Aan het aantal boeken en de ver dere opzet verandert niets, deelde de burgemeester bij de toelichting van het voorstel mede. De gemeen telijke subsidie voor de jeugdafde ling zal gehalveerd worden ter ni vellering van de hogere subsidie, die de gemeente Holten door deze om zetting zal moeten betalen. Een klei ne verhoging zit er echter wel in nl. van 2.99 cent per inwoner naar 3.03 cent. Hierbij is echter de loon kostenstijging buiten beschouwing gelaten. De Centrale Plattelandsbibliotheek voor Overijssel te Berkum heeft be richt met de gewijzigde subsidierege ling akkoord te gaan. Ook de raad had geen bezwaar tegen het nieuwe samenwerkings verband en de iets hogere subsidie. In verband met het overlijden van de heer A. Jansen werd de heer Ga- zan met algemene stemmen gekozen als lid van de commissie van bij stand voor het gemeentelijk energie bedrijf en de heer Kaan als lid van de commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. De raad verleende B. en E. de vol gende kredieten: Subsidie uitleenbi bliotheek Holten-Bathmen f 2118,44; herstel en inrichting brandweergara ge (voor onderbrenging auto's des- tructiemateriaal) f 5500,-; inrichting leslokaal tot lerarenkamer scholen gemeenschap f 7290,-; leermiddelen geschiedenis scholengemeenschap f 1000,-; subsidie Stichting Sportbe- langen (verdubbeling pachtsom Meermanskamp) f 1600.-; inrichting werkplaats timmerman, tuinman, enz. f 24.850,-. De voorzitter vroeg de raad om de consistoriekamer der Geref. Kerk, tot voor kort in gebruik bij de be drijven, tot „huis der gemeente" te verklaren, teneinde daarin met het oog op het opknappen van de raad zaal en het trappenhuis, rechtsgel dige huwelijken te kunnen sluiten! Met de commissie van beheer der Geref, Kerk zijn hierover onderhan delingen gaande. "Pevens verzocht hij de raad in principe met de kosten daarvan ak koord te gaan. Delden-Almelo, die in datzelfde jaar gereed komt. Dit betekent een nieu we stap in de goede richting voor de verbinding van de grote Twentse ste den met West-Nederland. Een jaar later, 1975, zal volgens minister Bak ker ook een gedeelte van de Zuide- .lijke Bandweg worden voltooid, en wel het deel tussen de rondweg om Delden tot de Haaksbergerstraat bij Enschede. Ook dit zal een zeer grote verbetering zijn. Over de verdere aanleg van de E8 naar de grens met Duitsland heeft de minister geen concrete medede lingen gedaan. Het tracé voor dit weggedeelte staat zelfs nog niet vast. De Werkgroep E8 is voor de plan nen, zoals die thans op papier staan en volgens de minister ook zo zullen worden uitgevoerd, uiteraard dank baar. Voldaan is de Werkgroep op dit moment echter zeker nog niet. Zij ziet de E8 als een internationale ver binding, die als zodanig pas zal func tioneren, wanneer de grens is bereikt en aansluiting op het Duitse deel van de autoweg is verkregen. Voor acht kunstwerken in het tracé van de E-8<ftn de omge ving van Bathmen heeft op 12 september j.l. de aanbesteding plaatsgevonden. Met de bouw van deze kunstwerken zal nog dit jaar worden begonnen. Ze moeten voor 1 augustus 1971 gereed zijn. Het gaat onder meer om de volgende kunstwerken: viaduc ten over de rijksweg Deventer- Zulphen, een duiker in de Dor- terbeek, het viadukt Oxersteeg (bij Diepenveen) en voorts bij de Gorsselse Weg en de weg Bathmen-Laren. Evenals in de Veluwse bossen tus sen Stroe en Assel een kant en klaar deel nieuwe E8 ligt, bevindt zich nu ook ten westen van de weg Holten- Markelo een gereed gekomen stuk autosnelweg. Maar ook dit wegdeel acht kilometer lang kan door het ontbreken van adequate aan- en afvoerwegen nog niet voor het ver- Provinciale Staten van Overijssel hebben woensdag onder leiding van de Commissaris der Koningin, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, een excursie gemaakt door delen van Salland ën .Twente, 's Middags bezochten zij met twee bussen de grote viaduct, die de nog aan te leggen nieuwe provinciale weg, over de E-8 voert, met daarnaast de door de provincie bekostigde tunnel voor de inge_ landen in deze omgeving en de opritten naar de brug. In een kort gesprekje, dat wij nog even met de Commissaris konden voeren, verklaarde hij zeer getroffen te zijn door defraaie landschappelijke situering van deze snelweg. De statenleden waren, naar wy vernamen, zeer onder de indruk van het geweldig stuk werk, dat hier in een korte spanne lijds geleverd is. Het vorige jaar, verklaarde een der deskundigen van Rijkswaterstaat, had men in mei nog geen stuk grond in handen. En nu ligt er een weg, die reeds tot in de punt jes is afgewerkt, met parallelwegen voor de buurtschapbewoners en de nodige viaducten. Na nog doorgereden te zijn tot de ontgraving bij de rijksweg Holten-Markelo vertrok het gezelschap naar Rijssen waar in hotel „Rijssenseberg" de lunch gebruikt werd. keer worden opengesteld. Eerst in 1971 zal dit gebeuren. Landschappe lijk is het nieuw weggedeelte bijzon der fraai. Het leidt door een vrijwel nog niet ontsloten gebied. Over de .gereedgekomen acht kilo meter liggen vier viaducten: in de provinciale weg Holten-Laren, in de (nog aan te leggen) nieuwe provin ciale weg tussen Holten en Laren, in de Beusebergerweg en het nog niet geheel afgewerkte viaduct Betting- dijk over dë Schipbeek en de E8. De Beusebergerweg wordt een typisch lokale verbindingsweg in een gebied dat nu door het nieuwe weggedeel te' van de E8 wordt doorsneden. rijke takken van het Nederlandse agrarische bedrijfsleven aanzienlijk voordeel hebben kunnen trekken uit de in de E.E.G. bereikte grotere toe gankelijkheid van de markten van onze deelgenoten. Tegenover dit positieve beeld staat bij verstoringen in het markteven wicht en het optreden van overschot ten, in het bijzonder bij de zuivel de noodzaak van een kritische toet sing van het markt- en prijsbeleid,- dat naar het inzicht van de minister een centrale plaats moet worden toe gekend bij de bestrijding van de gee- volgen van de ontwikkeling, die in be langrijke mate verband houdt met land'bouwtechnische factoren. Het is n.l. ongetwijfeld waar, aldus de bewindsman, dat compromissen zijn voorgekomen, die achteraf be zien niet tot de gewenste resulta ten hebben geleid. Deze zullen op nieuw en in alle nuchterheid onder ogen moeten worden gezien. Zo is de minister van oordeel, dat bepaalde prijsver-houdingen corrigerend moe ten werken op de marktontwikkeling. Het prijsbeleid zal er met name toe moeten leiden, dat het houden van melkvee in de voor deze produktie- richting als marginaal te beschou wen gebieden en bedrijven wordt te ruggedrongen. Het ontstaan van overschotten wordt overigens mede in de hand gewerkt door het-groeitempo van de arbeids- pro.duktiviteit in de Westeuropese landbouw. Het verschijnsel van de groei juicht de minister onvoorwaardelijk toe; hij acht het van wezenlijk belang dat dit proces zich in de toekomst zal blij ven voortzetten, maar het is wel noodzakelijk, dat diepgaand wordt nagegaan hoe de zo noodzakelijke stijging van de produktiviteit zo kan worden geleid, dat zij geen aan leiding geeft tot een produktieom- vang, die het marktevenwicht ernstig in gevaar brengt. De minister van Landbouw en Visse rij verwacht, dat het komende begro tingsjaar vooral in het teken staan van een fundamentele discus sie over het gemeenschappelijk land bouwbeleid, die verschoven moe; worden tengevolge van de vertraag de verschijning van het structuurrap port der Europese Commissie. Deze bezinning zal met name betrekking hebben.op de hervorming van de land bouwstructuur in de Gemeenschap, de gemeenschappelijke financiering van het E.E.G.-landbouwbeleid en op het toekomstige gemeenschappelijke prijsniveau, welke laatste problema tiek een belangrijke wijziging heeft ondergaan door de recente devalu tie van de Franse munteenheid. De noodgedwongen toegepaste inbreuk op het gemeenschappelijk prijsniveau heeft de vaststellir- van de toekom stige gemeenschapsprijzen v.eel moei lijker gemaakt. Intussen is het reeds duidelijk dat in de komende onder handelingen in de E.E.G.-minister raad een nauw verband gelegd za wordén tussen ènerzijds de heroriën tatie van de landbouw in de E.E.G en anderzijds de nieuwe financie ringsregeling die op moet ingaan. Het Roode Kruis in Holten organiseert dit j aar voor het eerst zelf een bloedafname=avond en wel op woensdag, 29 oktober in het gebou w Irene, tussen 18.30 en 21.00 uur. Tal van jaren heeft de afdeling Holten haar medewerking verleend aan deze avonden in Rijssen. Thans gaat zij het in eigen plaats zelf doen en roept daar aller medewerking voor in. Iedere gezonde volwassene tussen 18 en 6 5 jaar wordt uitgenodigd, wat bloed af te staan ten behoeve van zijn of haar medemensBedenkt dat ook u eens bloed of plasma nodig kunt hebben. Het gaat nu eens niet om geld, alleen om nog geen halve liter bloed. Iedereen tussen 18 en 65 jaar die ge zond is, kan dit makkelijk missen, daar binnen korte tijd de hoeveelheid afgestaan bloed in uw lichaam weer wordt bijgemaakt. Zoals u weet is de normale hoeveelheid bloed van een volwassene ongeveer 5 liter. Jaarlijks zijn vele tienduizenden liters bloed nodig om daaruit voor de behandeling van patiënten onontbeer lijke geneesmiddelen te bereiden. Het is het werk van de Roode Kruis af delingen hun menslievende taak- te vervullen, door het organiseren van bloedafname-avonden. Indien u zich hiervoor opgeeft, bent u beslist niet de enige; velen deden het voor u en het is misschien aar dig te weten dat in '68 220.000 men sen bloed hebben afgestaan als Roo de Kruis donors. Dit is een respecta bel aantal, maar in de praktijk blijkt, dat het eigenlijk toch niet genoeg is. In de loop der tijden is men steeds meer tot de ontdekking gekomen hoe belangrijk de functie van het bloed is en hoe levensreddend het kan zijn, indien men bloed of het daaruit ge maakte plasma, of andere prepara ten toedient aan een patiënt met groot bloedverlies, of met een bloed ziekte. Reeds in de grijze oudheid ken de men aan het bloed grote kracht toe en probeerde men zelfs op de een of andere manier bloed aan patiënten te geven. Soms liet men een zieke bloed drinken en ook werd gepro beerd, sc'hapenbloed aan een patiënt toe te dienen, zij het op gebrekkige en primitieve wijze. De meeste pa tiënten hebben deze „bloedtransfu sie" niet overleefd Thans worden jaarlijks duizenden bloedtransfusies aan patiënten in de ziekenhuizen gegeven en wel met goed succes. En niet alleen bloedtransfusies. Ook worden uit bloed plasma en plasma- fracties bereid. Er is plasma in 2 vor men: gedroogd plasma voor langdu rige opslag voor gebruik bij rampen etc. en gepasteuriseerde oplossingen voor direct gebruik in de ziekenhui zen. Bepaalde patiënten bijv, met ernstige verbrandingen grote verwon dingen, bepaalde nierziekten etc. die nen juist met dit plasma te worden behandeld, Het feit dat in dit geval geen r-ode bloedlichaampjes worden toegediend maakt bloedgroepbepaling overbodig, zodat directe toediening', mogelijk is, hetgeen levensreddend kan zijn. Ook wordt het zg. i of gamma globuline bereid dat bij de voorkoming en behandeling van be paalde infectie-ziektes wordt toege past. (o.a. bij rode hond en geel zucht). Met een ander uit bloed ver vaardigd preparaatkunnen patiën ten met een bloederziekte (haemo- philie) worden behandeld. Hierdoor is het mogelijk deze patiënten, in- dien nodig te opereren onder toedie ning van dit preparaat. Dit was en kele jaren nog onmogelijk. Zo is het menselijk bloed steeds meer geworden tot een onmisbaar geneesmiddel zonder hetwelk de mo derne geneeskunde nooit de enorme vlucht had kunnen nemen. Immer wij allen kunnen vroeger of later één van deze geneesmiddelen nodig heb ben. Men behoeft in dit verband slechts te denken aan hart- en long operaties, aan transplantaties nieren en andere organen. Alles staat en valt echter met de bereidheid van de mens i",£; ran zichzelf nl 'n klei ne hoeveelheid van zijn bloed vrij willig af te staan voor zijn mede mens. Bij alle veranderingen in de grote mode blijft de blouse, bij rok of pantalon, een mode op zichzelf. Altijd sportief en toch 100% vrouwelijk. En wat een mogelijkheden om te variëren! Er valt ook steeds weer wat nieuws te ontdekken in onze uitgebreide collecties blouses, rokken en pantalons. Twee nieuwtjes: Sportieve overhemdblouse van geruite Acryl Aparte pantalon, diverse kleuren modecentrum RUSSEN MAANDAG 6 OKTOBER enmaandag kunt U op de markt loten kopen van de marktverloting TE KOOP pracht bj. '69, '67 en '66 en een bj. '67. Allen met garantie, Dijkerhoek 89 Telefoon 1446 TE KOOP een goed onderhouden Kolweg 78 Telefoon 12 0 9 M. VORKINK A, J. Goldsteinstraat 22 HEUGA FT" Q N.V. GEBR. SCHUPPERT off. Ileugafelt-dealer TE KOOP: 2 volbloed M.R.U. STIERTJES (10 en mnd. oud) Vaders: L.G. en Leonard Goede produktie Tevens te koop 1 HOOIBERG en l'.ETONRAMEN MET GLAS W. BRINKS Hollerbroek 53 - Holten voor maandag tot en met vrijdag. Diensttijden van 22.00-2 uur. Sollicitaties aan de O.A.D. N.V. HOLTEN Telefoon 05483 - 1241 Te koop: PRACHTIGE THUJA'S Aantrekkelijke prijs. Bevragen: Pastoriestraat Holten Thyja's voor haa.£ vanaf f 1, per stuk. Vaste planten in soorten. Erica's, heesters enz. enz. Boom- en bloemkwekerij Tuinarchitectuur LAREN (Gld.) Tel. 05738-387 O O de Twi niel aan Kof gad stui Kar verl hee: sch; heei Bt.UL IecTc feoe mi

Holtens Nieuwsblad | 1969 | | pagina 2