Holtense jeugd zoekt ruimte om creatief bezig te kunnen ziin! Eerst „Ornithophilia en dan kopen Waar gaan wij heen? Diploma-zwemmen Geslaagd waterfestijn zwemcl. Twenhaarsveld zien Openstelling Nederlandse bossen voor recreatie Benoeming commissie ruilverkaveling Holten - Mar kei o DE AARDAPPEL EN HET EI CJV-weekend naar Epe Indeling Holten 2 COMPETITIE PROGRAMMA HOLTEN 1 Culturele agentia Speelbal politieke inzetten Nog steeds geen vaststelling prijzen landbouwprodukten binnen de E.E.G. Zware tijd voor de boer DE LINTWORM EEN LASTIGE GAST Koddige situaties op de balk Lagere elftallen Holten naar Hector-toernooi TS Vrijdag 8 augustus 1969. Men «chrijft ons: De Holtense jeugd zit met een pro bleem, nl. een ruimte te vinden voor ontspanning, waar men o.a. ook crea tief bezig kan zijn. Deze is in tegen stelling tot andere plaatsen nog niet te vinden. Daar dit in de winter erg bezwaarlijk is, zijn wij met nog een paar vrienden naar de burgemeester geweest. Daar hebben wij gezamen lijk dit probleem besproken. Wij heb ben bij hem begrip gevonden voor ons probleem en hebben met hem verschillende mogelijkheden onder het oog gezien, die echter alle afvie len, omdat deze of niet geschikt wa ren of niet beschikbaar konden ko men. Daarom doen wij een beroep op de lezers van dit blad om ons te hel- In een uit acht personen bestaan de commissie voor de uitvoering van ruilverkaveling Holten-Markèlo zul len zitting hebben:De burgemeester van Markelo de heer Th. H. de Mees ter (lid en voorzitter), H. Kottelen- berg, Markelo (lid en eerste plaats vervangende voorzitter) H. Stege- man uit Holten, D. J. Bronsvoort uit Holten, A. J. Kolhoop en G. W. Men- sink, beiden uit Markelo, A. Reylink, Holten den A. J. Sligman uit Marke lo. Voor de benoeming van de commis sie is overleg gepleegd met de bur gemeesters van acht gemeenten en met de besturen van de Overijssel- sche Landb. Maatschappij, de kring Overijssel van de Aartsdiocesane r.k. Overijsselsche christelijke boeren- en tuindersbond en voorts met de recteur van de cultuurtechnische dienst in Overijssel en met de cen trale cultuurtechnische commissie. Je moet ze als eieren behandelen, alleen dan heb je een redelijke kans dat er geen „blauw" in komt. Aldus een gesprek dat wij onlangs opvin gen. toen wij een groot aardappel- verzendbedrijf in Zeeland bezochten. Het betrof nog de oogst van het vo rige jaar, die zeer „blauwgevoelig" was: je moet ze als eieren behande len pen aan een schuur, een oud afge leefd boerderijtje of iets dergelijks, waar wij als jeugd van Holten (een beperkt aantal) bijeen kunnen komen (liefst even buiten het dorp!). Aan sluiting op het elektrisch net. als mede stookgelegenheid en water moe ten wij echter wel verlangen. Jacob van Lindenberg, Postweg 1, telefoon 1364, of een van de overige initiatiefnemers zullen gaarne sug gesties en mogelijkheden vernemen. Zij danken u bij voorbaat voor uw eventuele hulp. Jacob van Lindenberg Helen van Aspelt Gerrie Tuitert Herman Meerman Albert Meerman Jan Kleijn Hesselink Jan Dangremond De CJV „De Vriendenschaar" gaat dit jaar weer een weekend naar een kampeerboerderij bij Epe. Dit werd vorig jaar ook gedaan, en het is toen zo goed bevallen, dat op veler ver zoek, werd besloten om het dit jaar nog eens te herhalen. Het reisje is vastgesteld op het weekend van 29, 30 en 31 aug. a.s. Vetrokken wordt vrijdagsavonds om 6 uur vanaf het gebouw Irene. De tocht wordt per fiets gemaakt. De bagage wordt don derdagsavonds reeds weg gebracht. Er bestaat voor leden die zich nog niet hebben opgegeven, nog gelegen heid om dit te doen. Ook voor per sonen die geen lid zijn van CJV „De Vriendenschaar" bestaat er moge lijkheid om dit jaarlijkse evenement mee temaken, wel moeten diegenen zich dan eerst als lid laten inschrij ven. Inschrijving en opgave, is mo gelijk bij de 2e secretaresse, Aaltje Paalman, Diessenplasstraat 9, Hol ten. Het inleggeld bedraagt f 5 voor personen die zich vóór 15 augustus opgeven. Voor e.v.t. latere opgaven moet f 7.50 inleggeld worden betaald. Dus geef u zo snel mogelijk op. en maak er een plezierig en gezellig weekend van. Op de Barendregtse contactdag van het LCC (Land- en Tumbouwcoöpera- tie Centrum voor Z.W. Nederland) was de kwaliteit van de aardappel hoofddoel van bespreking: „De land bouw laat de aardappel in het slob zitten. Meer belangstelling voor dit produkt. Bij goede kwaliteit is nog een behoorlijke afzet, mogelijk" dat waren zo de slagzinnen van deze dag. Hóe kan men bij „Bintj.e" de blauw gevoeligheid verminderen? was één vraagstelling. Men kan dat, al- ■?dus de bekende aardappelspecialist jr v.d Zaag. door te streven naar ■een behoorlijk kaligehalte van de "ïoiol. Dit gehalte speelt een grotere rol, dan de bemesting op zich. Daar om adviseerde spreker: te streven naar een hoog kalig.ehalte van de grond. Hoe? Men zou dan bij een cyclus van 4 jaar de hoofdmoot van de kali aan de aardappel moeten geven, Te len bij hoog kali-niveau van de grond dus! Hieraan toegevoegd zij, dat ook bespuiting van het gewas, met een goed opneembare kalium-verbinding, •overweging kan verdienen. Feit blijft, dat bij K-gehaltes in de knol van 2.4 pet. en meer. de blauw- gevoeligheid minimaal wordt. De ver gelijking van „de aardappel en het ei" gaat dan in zoverre nog op. dat voorzichtigheid bij de verwerking (vooral ook wat de temperatuur be treft) steeds de moeder van de por- celeinkast blijft. Holtens tweede editie gaat in de tweede klasse de' strijd aanbinden met de volgende tams: Almelo 3; Enter 2; GFC 2: Haa.le 2: MVV 2; PH 3; Rietvogels 3; TVC 2; Twenthe 2 en De Zweef 2. De voorzitter van de Produktsehap voor Pluimvee en Eieren, de heer H. H. Garrelds, heeft er onlangs nog op gewezen: er vindt hier te lande in de pluimveehouderij 'n welhaast stormachtige ontwikkeling plaats. Minder bedrijven met leghennen of slachtkuikens, maar een snel groeiend aantal dieren op elk be drijf afzonderlijk: dit bepaalt van daag in grote lijnen de koers. Naar het oordeel van de heer Garrelds zijn wij op weg naar ge specialiseerde legbedrijven met 10.000 en meer hennen en naar slachtkuikenmesterijen met een jaarcapaciteit van 125 tot 150.000 stuks op een eenmansbedrijf. Deze ontwikkeling heeft dit spreekt vanzelf consequenties. Is er sprake van infectie, dan kan dit bij grote eenheden een catastrofe betekenen. De betekenis van de pre ventieve ziekt enbestrij ding neemt dan ook toe naarmate de eenheden groter worden. Hiermede zal onder meer bij de bouw en de inrichting van de hok ken rekening moeten worden ge houden. Een ander, maar niet minder be langrijk punt is dg mechanisatie. Een groei naar grotere eenheden is zonder een ver doorgevoerde mecha nisatie niet denkbaar. Al met al gaat een ontwikkeling naar meer dieren per bedrijf als re gel gepaard met belangrijke inves teringen, die, willen ze verantwoord zijn, vooraf terdege uitgekiend die nen te worden. Op de tentoonstelling van de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging „ornithophilia" van woensdag 24 tot en met zaterdag 27 september in de Utrechtse Bernhardhal (Jaar beurs) wordt de bezoekers ook deze keer ruimschoots gelegenheid tot dit „uitkienen" geboden. Het aantal paviljoens en stands dit jaar 160 is groter dan ooit tevoren en de allerbeste toeleve ringsbedrijven uit binnen- en buiten land zijn ook nu met de allerlaatste „snuifjes" present. Het allernieuwste op het gebied van broedmachines, van automati sche voeder- en drinkinstallaties, Het programma voor Holten 1 in de 4e klasse H van de KNVB ziet er als volgt uil: 7 Sept.. uit tegen Vlugheid en Krachl (Twello); 14 sept. thuis tegen Wijhe; 21 sept. uit tegen Zwolle; 28 sept. thuis tegen Zwolse Boys; 5 okt. uit tegen Raalte; 12 okt. thuis tegen Hei no; 26 okt. thuis tegen Wilp; 2 nov. uit tegen Heerde; 9 nov. thuis tegen Sallandia; 16 nov. uit tegen UD (De venter); 23 nov. thuis tegen ABS (Bathmen); 30 nov. return van 7 sept DEVENTER. Films: E.D.B. THEATER, Smedenstraat, tel. 13615. Donderdag 7 t.m. woensdag 13 aug. (14.00 uur) The Sound of Music 3e week) a.s. Zondag 10 aug., middagvoorstelling Muzieta de zwarte wreker a.s. Aanvangstijden: dagelijks 20.00 u. zo. 14.00, 16.00 en 20.00 u. CINEMA PALACE. Lange Bisschop straat, tel. 11100. Donderdag 7 t.m. woensdag 13 aug. De verknipte melkboer a.l. Vrijdag 8 t.m. woensdag 13 aug. mid- dagvoorstel. Tom en Jerry festi val a.l. Vrijdag 8 en zaterdag 9 aug. nacht- voorstel. De 4 killers 18 jr. Aanvangstijden: dagelijks 20.00 u. za. en zo. 18.45 en 21.15, middagvoor- stel, 15.00 u. nachtvoorstel. 23.30. LUXOR THEATER. Brink, tel. 18662 Donderdag 7 t.m. woensdag 13 aug. High noon 14 jr. Zaterdag 9 aug. nachtvoorstelling Parasieten der liefde 18 jr. Zondag 10 aug. middagvoorstelling De sheriff schiet altijd raak 14 jaar. Aanvangstijden: dagelijks 20.00 u.. za. 18.30. 21.00 en 23.30 u. zo. 14.00, 16.00, 18.30 en 21.00 u. Exposities. GALERIE TROG-ART. Tot 12 aug. Tantra-art. Vijlbrief. Openingstijden: dagelijks vrij. tevens van 19-21 u. OPENBARE LEESZAAL. Brink, tel. 13506. 11 aug. tot 9 sept. Foto's van Ge rard Brouwer uit Apeldoorn. Openingstijden: dagelijks 10-17 en 19- 21 u. za. avond, zondag en maandag gesloten. ARSENAAL MARISKERK, Grote Kerkhof. Vrijdag 8 aug. 19.00-21.00 u. Kunst en Antiekmarkt. Zaterdag 9 aug. 10.00-17.00 u. Kunst en Antiekmarkt. Torenbeklimming van de Grote Kerk t.m. 13 sept. dagelijks van 9-12 en 14- 17 uur. zondags gesloten. Rondvaarten door rederij Scheers, tel 15914. Deventer - Gorssel v.v., vertrek De- Hofstraat 2 van Ernst 14-18 venter Welle: 10.00. 12.00. 14.00 en 16.00 uur; vertrek Rorssel Hout wal: 11.15, 13.15, 15.15, en 17.15 uur. Deventer - Bronkhorst vv.. donder dag 7 aug. vertrek Deventer Welle 10.00 uur. Deventer - Kampen v.v. vrijdag 8 10.00 uur. Deventer - Olst v.v. zondag 10 aug. Vertrek Deventer Welle 10.00 en 14.00 u. Deventer - Zutphen v.v. dinsdag 12 aug. Vertrek Deventer Welle 10.00 en 15.00 u. Vliegveld Teuge. De Zanden 15, tel. 05763 - 200. Parachute springen (alleen bij goed weer) op za. en zo. tot 11.00 uur. en 's avonds tegen zonsondergang. Rondvluchten dagelijks van 9-18 u. tel. 05712-1481. V.V.V. Molenstcmpeltocht. Een tocht langs 20 molens in Overijs sel en Gelderland, per auto, brom fiets of fiets. Deelnemerskaarten verkrijgbaar bij de V.V.V. a f. 1.50. Jeugd Vakantie Programma 1969 t.m. 9 aug. Inl. bij Deventer Speeltuinverbond. Fr. van Mierisstraat 1, tel. 17650. Museum De Waag, Brink. T.m. 15 september. Tentoonstelling van mechanisch speelgoed uit tweede helft; van de vorige eeuw. Wijkgebouw, Ceintuurbaar 111, tel. 17584. Dinsdag 12 aug. 19.30 u. Universele Ruilbeurs. ALMELO. VAROSSIEAU: do. t.m. wo.: ..Techniek der liefdes kunst" 18 jr. Zaterdagnachtfilm.: „Warme lippen van Piraeus" 18 jr. Zondagmatinee: „DE hel van Lu- zon." 14 jr. Aanvangstijden: do, t.m. wo.: 2.30 en 8 uur. za.: 23.15 uur. en zo.: uur. CINEMA PALACE. do. t.m. wo.: „Die knotsgekke kerels in hun vliegende kratten", a.l. Zaterdagnachtfilm: „Liefde was haar beroep" 18 jr. Aanvangstijden: do. t.m. wo.: 14.30 en 20.00 uur. za. 23.15 uur. van verwarming en ventilatie, van' batterijen uiteraard, voor leghennen, voor de opfok, voor kalkoenen ook, ja, wat al niet meer: de bezoeker kan het hier allemaal bekijken en met elkaar vergelijken. Eerst „Ornithophilia" zien en dan kopen. Dit is in de loop der jaren voor veel pluimveehouders een waar wachtwoord geworden. En terecht. In het prachtige natuurbad „Twen- haarsveld" werd dit seizoen voor de eerste keer diploma-zivemmen afge nomen door de chef-zwemmeester de heer G. van Lemel, Als vertegenwoordiger van de Kring Twente-IJsselstreek van de Koninklij ke Ned. Zwembond (KNZB) was aan wezig de heer J. van Dijk te Ensche de. De geslaagden zijn: Examen zwemproef (meisjes): J. Bronsvoort, H. v.d. Berg, M. Disse- velt, P. Wansink, Evelien v.d. Meu- len, J. Klein Teeselink, M. J. Mul ler, Fokkelien Meijer, G. R. Jansen, R. Veneklaas, J. Stam en W. E. van Hoevelaak allen te Holten. G. ter Brake, Nijverdal; F. v.d. Schoor, Barendrecht; T. Nijenhuis, Deventer en L. Tip Almelo. Examen zwemproef (jongens)R. Scholte, Enschede; J. H. Maas, Am sterdam; H. Echenhausen en R. Echenhausen, Den Haag; F. H. Ver kerk, Monnekendam; N. H. Geerdink Enschede en I. J. Bos, Noordbroek. G. Keuterman. J. S»am, W. Meijer, D. Pekkeriet, J. P. van der Berg, H. Schuppert, A. C. Reterink en H.W. Jansen allen te Holten. Diploma Geoefend zwemmer (meis jes): J. Goorman, A. Vincent, P. R. P. W. van Dooren, R. Stuk- ker, allen te Holten, C. A. M. ten Brinck, Enschede; E. Oudshoorn, Landsmeer; J. v.d. Schoor, Baren drecht; H. M. Nijgh Tennessee (USA) Nederkroon, Haarlem. Diploma Geoefend Zwemmer (jon gens): M. R. Sprakel, Amsterdam; P. M. Roll. Lienden; R. J. Nijgh en R. Nijgh te Amsterdam; R. IJskes, Zaandam. G. Veneman, E. Beussink, Wim Tuller en J. H. D. Veneman te Hol ten. Diploma-B (meisjes)M. Verhoe ven, Rotterdam. Diploma-C (jongens): C. Th. J. M. ten Brinck. Enschede; B. Beute, Hol ten; M. W. A. Maas, Vlissingen. R. Nederkroon, Haarlem en S. J. Boer Den Haag. Diploma-D (meisjes): S. Heil, Hol- De georganiseerde landbouw raakt steeds somberder gestemd over de prijsvaststelling van de landbouwprodukten binnen de E.E.G. Dit kwam o.m. tot uitdrukking in de vergadering van het hoofdbestuur van de O.L.M. van deze week. „We moeten in de toekomst het ergste vrezen ten aanzien van de landbouwprijzen", aldus voorzitter D. J. Jonkhans van de Over ijsselsche Landbouw Maatschappij in zijn openingstoespraak in de vergadering van het O.L.M.-hoofdbestuur. Hij sprak er zijn teleur stelling over uit. dat de E.E.G. landbouwministers er in Brussel weer niet in waren geslaagd de prijzen voor dit jaar vast te stellen, mede als gevolg van de kabinetscrisis in Italië. En met de verkie zingen in de Duitse Bondsrepubliek voor de deur valt een voort durende impasse te vrezen. De landbouw wordt steeds meer een speelbal van allerlei politieke inzetten, aldus de heer Jonkhans. Hij voorspelde een zware tijd voor de boer. nu er geen zicht op is dat men in E.E.G.-verband het probleem van de overschotten goed zal aanvat ten en de publieke opinie hoe langer hoe meer negatief beïnvloed wordt door publikaties, die de landbouw ten onrechte als êen achterlijke zaak voorstellen, waarbij herhaaldelijk op de aangroeiende boterberg wordt ge wezen. Er bestaat naar zijn mening groot gevaar, dat men aanstonds in paniek raakt en harde maatregelen neemt, die voor de boeren onaan vaardbaar zijn. Het probleem voor de overproduk- tie ziet de heer Jonkhans niet als een kwestie van prijsstelling, omdat de ervaring leert dat de boer bij lagere prijzen meer produceert. Het prijs beleid zal er «volgens zijn inzicht op gericht moeten zijn de goe*de onder nemer in staat te stellen met zijn tijd mee te gaan en zijn bedrijf aan te passen. Welke bevolkingsgroep accep- teeri het eigenlijk, dat zijn inkomen in twee jaar niet is gestegen, maar zijn kosten wel, zo vroeg hij zich af. We moeten als landbouw meer op de grote trom slaan, meende hij. De O.L.M.-voorzitler achtte het een dringende noodzaak, dat er heel spoe dig overheidsmaatregelen worden ge nomen om de produktie te remmen. Een begin zou de instelling van een slachtpremie kunnen zijn. aldus de heer Jonkhans. Het O.L.M.-hoofd bestuur besloot unaniem een brief te zenden naar het Koninklijk Neder lands Landbouw Comité, waarin het zijn verontrusting uitspreekt over uit een zaak die geen uitstel stel gedoogt. ten. W. en R. Geerdink. Enschede. Diploma D (jongens): W. Spakman, Holten en A. de Jong, Voorburg. Diploma-Zwemvaardigheid III (jon gens) H. Schoemaker, Almelo. Mensen die altijd trek in eten hebben, worden wel geplaagd met de woorden „jij hebt zeker een lint worm!". Inderdaad kan bij iemand die een lintworm heeft, een zgn. lintwormdra ger, sterke vermagering optreden, ge paard met een constant hongerge voel, maar ook met misselijkheid, braken, diarree en stuipen. Al met al voldoende om een verve lende tijd te berokkenen aan hem of haar die zo'n lintworm te gast heeft. De lintworm dankt zijn naam aan zijn uiterlijk. Hij ziet eruit als een wit-geel lint, te beginnen met de zgn. kop. die heel klein is en zich voort zet in schakels die steeds groter wor den. De totale lengte kan tot 8 me ter bedragen! In de laatste schakels worden eitjes gevormd. Zijn die rijp dan laat de schakel los en komt zelfstandig of met de ontlasting naar buiten. Per dag kan een lintworm 700.000-800.000 eieren produceren en ieder wormei kan schadelijk zijn. Via de riolering komen de eitjes in sloot of afwate ring terecht en vandaar weer op het gras (uiterwaarden) dat tot veevoer dient. De eitjes bezitten een groot weerstandsvermogen en kunnen lange tijd, soms maandenlang in le ven blijven. Eenvoudige zuiverings installaties laten eitjes door. Andere mogelijkheden tot zuivering van af valwater zijn óf praktisch niet uit voerbaar óf brengen te hoge kosten met zich mee. Eet een rund gras met een enkel lintwornieitje of drinkt het dier met lintwormeieren besmet water uit de sloot dan ontwikkelen deze eieren zich in zijn lichaam tot blaasworm- pjes, die zich in de spieren vastzet ten. Het dier ondervindt hiervan geen last. Wordt het geslacht en eet de mens vlees, waarin zich een enkele levende blaasworm bevindt, dan ont wikkelt deze zich in het mense lijk lichaam tot een lintworm, die weer eitjes gaat afscheiden. Hiermee is de kringloop gesloten. Komt u tot de ontdekking dat u een lintworm heeft, o.a. doordat er wit te stukjes (schakels) samen met de ontlasting of zelfstandig naar buiten komen, stelt u zich dan direct met uw huisarts in verbinding, die u van uw lintworm zal bevrijden en aanwij zingen zal geven hoe verdere besmet ting te voorkomen. Twee manieren waarop blaaswor- men onschadelijk gemaakt kunnen worden. 1. Jammer genoeg kan de vleeskeu ring niet geheel voorkomen dat blaas- worrnen in het vlees, bestemd voor consumptie, aanwezig zijn. Zelfs een minitieuze keuring kan de in het vlees aanwezige blaaswormen niet altijd aantonen. Geslachte die ren waarbij bij keuring blaasvormen gevonden worden, worden gedurende 10 dagen diepgevroren. Bij deze tem peratuur sterven de blaaswormen af. Daar het te kostbaar en daardoor niet mogelijk is om alle vlees in te vriezen, kunnen er dus blaaswormen in vlees voorkomen. 2. Behalve invriezen van vlees ls vébhitten boven 55* een afdoende methode om de blaaswormen te do den. De huisvrouw kan. door het vlees ^eheel eaar te maken haar ge zin afdoende tegen lintworm bescher men. Er zijn echter enkele vleessoor ten. die halfrauw dan wel geheel rauw gegeten worden, zoals b.v. bief stuk. rosbief, rollade en tartaar. Uit nroeven is gebleken, dat bij de ge- bruikeliike wiize van bakken van biefstuk de temoeratuur van 558C brnnen in het vlees niet bereikt wordt. "Rij ?rn*e»-p *-nctvef »n rrllta- de worden mees*»! hogere temoera- turen gemeten. Fen broodie tartaar en rauwe biefstuk tartaar ceven de meeste risico's wat betreft het krij gen van een lintworm. Mocht u ondanks uw voorzorgen toch een lintworm V.«»Kh»n, tsfolt n tIi-Vi dan zo snel mogeliik onder behande- Een enorm aantal bezoekers, naar schatting een achthonderd heeft woensdagavond genoten van het „waterfeest"dat de Zwem- club Twenhaarsveldorganiseerde in het natuurbad van die naam. Voor elk der nummers, die de zwemclub op haar programma had gezet, had zich een groot aantal deelnemers opgegeven. Het publiek reageerde enthousiast en moedigde de talrijke deelnemers luide aan. Er werd vaak hartelijk gelachen om de meer dan kod dige situaties, die zich vooral voordeden bij de worstelpartij op de balk boven het diepe bad. Sommige deelnemers plonsden reeds te water voordat zij hun tegenstander te pakken hadden. Annemarie Boer uit Poeldijk was de succesvolste deelneemster. Zij won 25 meter snélzwemmen, de behendigheidswedstrijd en de afvalrace. Ook Dinie Boodelid van de Z.C. Twenhaarsveldwas deze avond bijzonder succesvol. Zij dook de meeste plaatjes op van de bodem en zwom circa Jf5 meter onder water, waarmee zij ook ook op dit nummer de eerste plaats behaalde. Bij het invallen van de duisternis werden de schijnwerpers ontstoken, die de duiktoren in het volle licht zet ten. Na een spannende strijd won Carl Israël, die een prachtige salto liet zien, het schoonspringen. Daar mede had hij een grote beker en een prachtig badlaken verdiend. De heer A. Veneman en zijn zoon Gerard gaven tussen de bedrijven door enkele nummers kunstfluiten ten b_este, waar het publiek erg van ge noot; Na de namen te hebben genoemd van hen, die voor deze avond een prijs beschikbaar hadden gesteld de Holtense middenstand en enkele campingbedrijven hebben enorm mee gewerkt en alle medewerkenden te hebben bedankt, sloot voorzitter H. Arendshorst dit geslaagde waterfes- tyn. De uitslagen van de verschillende wedstrijden waren: 1. Touwtrekken jongens t.m. II jr.: ling van uw huisarts. De vroeger nog al radicale middelen tegen deze kwaal zijn vervangen door modern, gemakkelijk in te nemen medicij nen, die geen vervelende bijwerking hebben. In de radiorubriek „Mens en Samenleving" sprak de heer B. M. van Griethuysen, hoofd van de hoofdafdeling Openluchtrecreatie van het ministerie van C.R.M., over de openstelling van de Neder landse bossen voor recreatie. Tot de vele buitenlanders die met een studie-opdracht het minis terie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk bezoeken, behoorde een paar weken geleden de houtvester van het Siedlungs- verband Ruhrkohlenbezirk, de man die zich in het Duitse Ruhr- gebied een van de sterkst geïndustrialiseerde gebieden ter wereld bezighoudt met bos- en parkaanleg in deze zo sterk met smook en vuile lucht bezwangerde streek. Dat hij naar Nederland kwam vond zijn oorzaak in het feit dat hij kennis had genomen van verschillende plannen en regelingen die in ons land ontwikkeld zijn en worden om ons bestaande bos- areaal zoveel mogelijk dienstbaar te maken aan de recreatie en daarenboven om dit areaal belangrijk uit te breiden. Nu geldt in de bosbouw nog steeds het spreekwoord: „boom pje groot, plantertje dood" waarmee maar gezegd wil zijn dat een boom vele jaren nodig heeft om tot volle wasdom te komen en het zal dan ook nog wel even duren voor de "bossen die thans in talrijke basisplan nen van nieuw in te richten recreatiegebieden zijn opgeno men dienstbaar zullen zijn aan de recreatie. Toch kunt u reeds nu van be langrijke nieuwe boscomplexen genieten wanneer u bijvoor beeld eens een bezoek brengt aan de IJsselm eer polders, Wie- ringermeer, Noordoostpolder en Oostelijk Flevoland. Zou u dat in deze volgorde doen, dan zal het u opvallen hoe in tijdsvolg orde bij het gereedkomen van deze polders steeds meer aan dacht is besteed aan de recrea tieve mogelijkheden van het bos. Hiervan zijn ook de nog zo prille boscomplexen in en aan het Veer se Meer een voorbeeld. Het bos, het park, hebben door de eeuwen heen mensen gelokt om er zich te „vermeien" om eens een uit oude tijden stammend woord voor open luchtrecreatie te gebruiken. In het laatste juninummer van het Nederlandse Bosbouw Tijdschrift geeft prof. Maas daarvan nog eens een overzicht. Maar waren he" in vervlogen tijden nagenoeg alleen d« welgestelden die deze geneugten kienden, in onze tijd geniet een ieder op gezette tijden van het buiten-zijn. De drang er op uit te trekken neemt nog steeds toe en daarmede gelijke tred houdend het ontwerpen en inrichten van nieuwe bossen en parken en het meer voor de recreatie openstellen van het be staande bos Helaas is ons land, vergeleken met ons omringende Europese landen, niet rijk met bos- bezel. Slechts 7 pet. van de totale oppervlakte. Was het nu nog maar zo dat deze bossen dicht bij de grote bevolkingscentra lagen, dan zou dat lot een intensief gebruik kunnen leiden. Maar als u eens de boskaart van ons land beziet, dan zal het u opvallen dat het meeste groen zich op de Veluwe en aangrenzende Utrechtse Heuvelrug, in het Oosten en het Zuiden bevindt, maar dat het dichtbevolkte Westen er maar witjes uitziet. Terwijl er in de gemeente Apel doorn 1720 m2 per inwoner aan park, bos en verder groen beschikbaar is, is dat voor Amsterdam maar 7 m2 en voor Rotterdam maar 4 m2. Houdt u er dan rekening mede dat geraamd wordt dat de bevolking in het Westen in de komende dertig jaar zal toenemen van 5.7 naar 8.5 miljoen, dat voor wonen en werkge- genheid van d:e aanwas met 2.8 mil joen grote oppervlakten voor stads uitbreiding. industrievestiging en we gen nodig zijn, dan zal het u duidelijk zijn dat ook aan recreatievoorzienin gen nog zeer veel gedaan moet wor den, temeer daar verwacht mag wor den dat de volgende generatie over belangrijk meer vrij.e tijd zal be schikken. Bij die recreatievoorzienin gen nemen bossen en parken een be langrijke plaats in. Het zal ook de leek op bosbouwgebied duidelijk zijn dat de makers van d.eze bossen en parken voor talrijke problemen wor den gesteld en het is dan ook voor de verdere ontwikkeling van groot belang dat bij het Bosbouwproefsta- tion te Wageningen een speciale „Werkgroep Bosbouw Randstad Hol land" is geformeerd die zich ten doel stelt kennis te verwerven en werk methoden te ontwikkelen die van be lang zijn voor de juiste bosbouwkun dige, recreatieve en landschappe lijke inrichting van de bosgebieden in de Randstad Holland. Nu is het ge lukkig ook Weer niet zo dat op de resultaten van deze werkgroep ge wacht "behoeft te worden vóór dat met de uitvoering van reeds bestaan de plannen kan worden begonnen. Bij onze landschapsbouwers en bosbou wers is een ruime kennis aanwezig om al verder studerende voort te werken. Gaan we nu eens na wat momen teel op dit gebied onder handen is in de Randstad dan zien we dat in het Noorden beginnend in Noord- Holland plannen worden ontwikkeld om in het kader van de voorgestel de ruilverkaveling Grootslag (West- Friesland) meer dan honderd ha. in te richten. In de in uitvoering zijnde ruilverkaveling Geestmerambac'nt wordt een bos ingericht. Voor de aan leg van het z.g. Berger Benedenbos worden dit jaar gelden voor grond verwerving beschikbaar gesteld. Rond het Alkmaarder- en Uitgeestermeer wordt voortgegaan met grondaanko pen en inrichting. In de omgeving van Amsterdam zijn voor het project Spaarnwoude totaal 2300 ha. groot de grondaankopen aan de gang. Voor de 650 ha. grote Twiskepolder waarvan de grond reeds in rijkshan den is, is onlangs het basisplan ge reedgekomen. Voor het Naarderbos is het plan gereed en worden de gron den aangekocht. In Zuid-Holland wordt hard ge werkt aan het recreatiegebied Rotte- meren (830 ha.) Ook de Delftse Hout zal voor een belangrijk deel worden bebost. Ook hier vinden werkzaam heden voortgang. Voor Midden-Delfland, waarin een recreatiegebied van ongeveer 2000 ha is ontworpen met ongeveer 1/3 bos, zijn gelden voor grondverwerving be schikbaar gesteld, evenals voor de voorbereidingskosten. Ik wijs voor wat de Rotterdamse Agglomeratie betreft nog even op het nagenoeg voltooide recreatiegebied Brielse Maas en het in ontwikkeling zijnde gebied Oude Maas. Het zijn slechts voorbeelden in de Randstad. Ga ik daar ver vandaan dan zie ik hoe in de zo bosarme omgeving van Leeuwarden het gebied van De Wie len wordt ingericht, hoe in de mijn streek de Brunssumerheide voor de recreatie gereed wordt gemaakt. In d.e Tielerwaard werd vorige maand het nieuwe Lingebos opengesteld. Duizenden hectare bos zijn in voor bereiding. honderden zijn nieuw aan gelegd. Dit wat de nieuwe bossen be treft. Van de in 1967 door die staatsse cretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk doorgevoerde subsidieregeling voor boseigenaren die hun bossen voor het publiek open stellen hebben circa 1000 eigenaren gebruik gemaakt. Het gaat hier om bossen die tenminste 10 ha. groot zijn. Niet minder dan 67,000 ha zijn daar door opengesteld. Voegen we daarbij de bossen van de Staat, door ons Staatsbosbeheer steeds meer tot re- creatiebossen „omgebouwd" met een oppervlakte van 42.000 ha. en de bos sen van gemeenten, waarvoor door de minister van landbouw en visse rij een regeling anaioog aan die van particuliere eigenaren in het leven is geroepen met een oppervlakte van 37.000 ha, dan komen we tot een to taal voor het publiek opengesteld bos-areaal van 146.000 ha. Opengesteld voor ons allen in de hoop dat we er gezamenlijk een goed gebruik van zullen maken. Mag ik het daar nog even over hebben, want op dit punt schijnt wel verschil van inzicht tussen de ene en de andere gebruiker te bestaan. U verhoogt de recreatieve waar de van onze bossen beslist niet als u de takken van de bomen rukt. er met al dan niet draadloos overgebracht lawaai doorheen trekt, er vuurtjes stookt of op andere wijze brandge vaarlijk bent of er de schillen en de dozen van uw picknick-achteloos ach ter laat. Is het eigenlijk niet jammer dat de ANWB zich weer genoodzaakt zag enkele weken geleden een nieuwe in jectie te geven aan zijn al vijftig jaar durende actie om de eigenaar van 't bos te vrijwaren voor al die rom mel? De actie met het vriendelijk ver zoek: „LAAT NIET ALS DANK VOOR 'T AANGENAAM VERPOZEN DE EIGENAAR VAN 'T BOS DE SCHILLEN DEN DOZEN". Alstublieft! Noot van de redactie: Het moet ons van het hart, dat er nog zo wei- ste weken - tijdens cfé grote vakantie- drukte de Toenstemveg over de Hol- terberg en Nijverdalse berg gepas seerd is moet het opgevallen zijn, dat zoveel mensen zich slechts enkele nig m-ensen zijn die werkelijk van de bossen gebruik maken. Wie de laat' meters van .de weg verwijderen om te recreëren. Is het de vrees om te verdwalen, de angst om bekeurd te worden of kan men niet zonder het geroesemoes van het ver ?r (angst voor de stilte). In de bossen is het heel wat gezonder, maar het is naar verhouding, maar een gering percen tage, dat wat verder het bos in gaat. De picknickplaatsen en dagcam pings van het Staatsbosbeheer bewij zen echter goede diensten. De worstelpartij op de balk boven het diepe wps tijdens het „waterfeest" in het na tuurbad Twenhaarsveld niet alleen spannend, maar gaf ook aanleiding tot grote vrolijkheid. 1. Henk Wegstapel, Holten; 2. Jan Konijnenberg. Dieren; 3. Gerard Ve neman, Holten; 4. Renier IJskes, Zaandam; 5. Erik Aanstoot, Holten. 2. Snelzwemmen met handdoek bo ven 't hoofd, meisjes t.m. 11 jaar: 1. Annemarie Boer, Poeldijk; 2. Jannie Loman, Holten; 3. Bea Brinkman, Holten; 4. Marietje Aaftink, Holten; 5. Martha Gerbers, Holten; 6. Carla Scheepmaker, Hilversum. 3A. Plaatjes opduiken jongens t.m. 15 jaar: 1. Frank v. d. Berg, Holten; 2. Martin IJskes, Zaandam; 3. Dick Meuleman, Holten; 4. Pieter Eelvelt, Holten; 5. Donald Stoeltjes, Amster dam en 6. Ronald Karten, Zaandam. 3B. Alsvoren meisjes t.m. 15 jaar: 1. Dinie Boode; 2. Janpie Wansink; 3. Thea Hommes; 4. Saskia Heil; 5. Gerda Boode en 6. Minie Eshuis, al len te Holten. 4A. Behendigheidswedstrijd jongens t.m. 11 jaar: 1. Renier IJskes, Zaan dam; 2. Henk Wegstapel; 3. Ale Oos tenburg; 4. Frank v. d. Berg; 5. Ro nald Rolie, Holten; 6. Jan Bes, Zaan dam. 4B. Alsvoren meisjes t.m. 11 jaar: 1., Annemarie Boer, Poeldijk; 2. Jan nie Loman; 3. Liesbeth Oostenburg; 4. Willie Steunenberg; 5. Martha Ger bers, Holten; 6. Carla Scheepmaker, Hilversum. 5A. Afvalrace over 100 m. jongens t.m. 15 jaar: 1. Martin IJskes, Zaan dam; 2. Dick Meuleman, Holten; 3. Stoffel Molenaar, Volg; 4. Jan ter Harmsel. Holten; 5. Derlt Jan Prins, Diepenveen en 6. Bert Aaftink, Hol ten. 5B. Alsvoren meisjes: 1. Annema rie Boer, Poeldijk; 2. Leontine .Arendshorst, Enschede; 3. Berna Broekhuis, Delft; 4. Ivonne Neder- koorn, Haarlem; 5. Riek Veneklaas, Holten; 6. Anja* Veninga, Breukelen. 6. Worstelen op de balk, mannen 16 jaar en ouder: In de finale eindig den: H. IJskes, Zaandam; S. Huis man, Holten; G. den Bouwmeester, Holten; K. Baard, Den Haag; B. Ool- bekkink, Holten. 7A. Langst onderwater blijven jon gens t.m. 11 jaar: 1. Albert Lonink, Holten; 2. Jan Huisman, Holten; 3. Rob Verhagen, Amsterdam; 4. Bob v. Ravesteijn. Den Haag; 5. Ronald Stoeltjes, Amsterdam. 7B. Alsvoren meisjes: 1. Martha Gerbers, Bea Brinkman, Linda Kam perman, Lies Gerbers, Janneke Ger bers, Holten. 8. 't Verst onder water zwemmen: 8-80 jaar: 1. Dinie Boode; 2. Carl Is raël, Holten; 3. K. D. FTins, Diepen veen; 4. G. Reinink en 5. Wim Klein Velderman, Holten. 9. „Mars"-klimmen 8-80 jaar: 1. Zandbergen, Rijssen; 2. Gordenier, Rotterdam; 3. Joost Jalink, Holten; 4. Marcel Horsthuis, Meppel; 5. Fred Buisen, Amsterdam. 10. Schoonspringen 8-80 jaar: 1. Carl Israël; 2. Stinus Huisman; 3. Dinant Pasop; 4. Jannie Kolkman; Henk Vincent; 6. Dinie Boode en 7. Jennie Aanstoot, allen te Holten. De lagere senior-elftallen van „Hol ten" nemen deel aan het Hector-toer nooi te Goor op 10, 17, 24 en 31 aug. a.s. Het zijn het 2e, 3e, 4e en 5e elftal die zullen deelnemen. De volgende wedstrijden zijn voor de Holteharen vastgesteld: Zondag 10 augustus: 10.55 u Markelo 2 Holten 2; 9.00 u Holten 5 Hoe ve Vooruit 3; 17.15 u Holten 4 En ter 4. Zondag, 17 augustus: 11.25 uur Rood Zwart 2 Holten 3. De opstellingen zijn aangeplakt in *t voetbalkastje. Vooral de nieuw op te stellen spelers, dienen daar kennis te nemen van een eventuele opstelling-

Holtens Nieuwsblad | 1969 | | pagina 3