Honderdveertig jaar terug werd het dorp Holten bijna geheel door brand verwoest S f; 0U !fiJïïLïw mAüui^u tVi'üi Ui ii/Z'B IB éintjhMpj-irtiij'Mït :t uf CONCOURS HIPPIQUE OKKENBROEK BERGRUITERS VIJF KEER AAN DE TOP DIENSTREGELING 1969 MET SPOORSLAG-NIEUWS Waar gaan wij heen Aanwinsten bibliotheek te Holten f. 'tr Culturele agenda Blauw edenksteentje onthulde nog eens weer deze grote ramp nt 1 V oorbescliouwing junioren Holten Bergvliégers vloog vanaf Neufvilles Lan dbou w school Bathmen maakte excursie Geitenvierling Espelo Benoemd als chef-zwemmeester Gédipl omeerden Bedrij f sleercürsu s Bathmen A-junioren toonden zich waardige kampioenen Voetbalprogramma Vrijdag 23 mei 1969 t Op 16 juni a.s. zal het 140 jaar geleden zijn, dat het dorp Holten bijna geheel door brand werd verwoest. Het was een verschrikke lijke ramp, waarbij wel geen mensenlevens verloren gingen, maar wel grote materiële schade werd aangericht. Het jaar 1829 zal in de annalen der geschiedenis van Holten dan ook altijd opgetekend blijven als „het rampjaar". Honderdveertig jaar is wel geen gedenk jaar, maar onze aandacht werd er op gevestigd doordat bij de af braak van de kleermakerij van E. Wonnink n.v. op de hoek van de Oranjestraat en de Kerkstraat 'n blauw gedenksteentje vrij kwam, dat aan de brand van Holten herinnert. Het bevat de volgende in scriptie: „In 1829 is dit huis herbouwd door G. Schuitert en A. Buisman wonende te Zwolle. Het oude benevens 51 huizen, 17 schuren, kerk, toren en school zijn den 16 juni 1829 afgebrand." Het vee was in de weide. Slechts twee paarden en vijf varkens zijn in vlammen omgekomen. Holten was in die tijd nog geen groot dorp want slechts dertien huizen bleven gespaard. RUM Op de plaats waar het huis gestaan heeft, is thans een diepe bouwput voor de bouw van een nieuw zaken- voor de N.V. Wonnink, dat naast de bestaande winkel als mode centrum zal djensHdoen. Het 140 jaar oude huis heeft vele jaren als hotel dienst gedaan. Wie het oorspronke lijk heeft laten bouwen is niet meer na te gaan, omdat aan de oude be volkingsregisters van Holten een deel ontbreekt. De brand moet ontstaan zijn in de woning van Jan Bosschers in de Dorpsstraat doordat de vlam in de pan sloeg toen zijn vrouw bezig was gpek uit te braden. Het was een hele warme middag. Het vuur heeft zich met razende snelheid verspreid. Brief aan gouverneur De heer Jan Pakkert, toentertijd burgemeester van Holten en Bath- men schrijft in de nacht van 16 op 17 juni 1829 op 't middernachtelijk uur een brief welke per expresse wordt verzonden aan de gouverneur van Overijssel, mr. B. H. baron Ben- tinck. Deze brief vangt aan met het bericht, dat in de middag van 16 juni tussen 5 en 6 uur een brand is ontstaan in een woning, toebehoren- aan het gasthuis van de stad Deventer en bewoond door Jan Bos schers. De brand is niet tot. deze wo ning beperkt gebleven. Bijna het ge hele dorp Holten is in vlammen op gegaan. Op het moment, dat de bur gemeester de brief schrijft is bekend, dat 49 huizen, 5 schuren, de kerk en haar toren, alsmede het schoolge bouw in minder dan één uur in de as zijn gelegd. De bewoners der hui hebben nagenoeg alle goederen verloren en het merendeel hunner is met in staat zich het allernodigste tpnieuw aan te schaffen. In vei-band i&fmede verzoekt' de' burgemeester i\em te informeren op_ welke wijze in liet* onderhoud der behoeftige Holte naren zal kunnen worden voorzien. De brief eindigt met de mededeling zodra mogelijk, 'een nadere op- s van een en ander zal worden ;gedaan. De beloofde nadere gegevens worden op 19 juni 1829 verstrekt in een brief btestaand^e uit bijna 5 folio vellen schrift en blijkens aantekening op de kant „door Berend zeiven op den 19 junij 's avonds om 11 uur na den molen gebragt". Met Berend wordt bedoeld de landbouwer Berend Willem Hakkert, die de post bezorg de bij de Balhmense molen, waar Ppst.janna moest zorgdragen voor verzending per diligence, welke al daar regelmatig stopte. De burgemeester schrijft de gou verneur, dat hij door de veelvuldige werkzaamheden niet eerder in staal is gweest hem nader en gemotiveerd te lichten omtrent „dat akelige toneel van Holten". Verzengend vuur Jan Bosschers woonde blijkbaar twee huizen dorpwaarts van Vincent. 'uur heeft, zoals reeds gezegd, zeer snel om zich heen gegrepen. De bouwput voor 't nieuwe modecentrum van E. Won nink n.v. op de hoek Oranje straat en de Kerkstraat. On derin komt het magazijn dat later zal worden ingericht tot winkel. De knecht van Vincent beweerde met bekwame spoed gelopen te hebben van het eerste brandende huis, staan de tegenover het Schepersvoetpad, dat evenwijdig liep met de tegen woordige' Stationsstraat, tot nog voor bij de kerk, en daar aangekomen sloegen de vlammen reeds uit de huizen, welke rondom de kerk waren gebouwd. De met spaandak gedekte kerktoren geraakte spoedig in brand met het gevolg, dat het vuur over sloeg op de kerk, waarvan de muren zijn blijven staan. Niettegenstaande de hulp van de toegesnelde brand weren uit Rijssen, Enter en Markelo is Holten in een uur tijds in een puinhoop veranderd. Zo groot de nood en jammer voor de dorpelingen waren, zo groot was ook de menslievendheid van hun medemensen. Twee onbekende he ren, die het schriktoneel hebben aan schouwd, openden hun handen van milddadigheid door 't geven van enig geld. Ook de stad Rijssen heeft met spoed geld en twee wagens met le vensmiddelen gezonden, welk voor beeld door de gemeente Bathmen on middellijk is gevolgd. Aan het slot van de brief brengt de burgemeester de hartelijke dank over van de dor pelingen voor de provinciale gift van f 1000,-. Dat was een hele som in die dagen. Grote milddadigheid Van alle kanten kwamen giften binnen. Hoe de mensen daarvoor rijp gemaakt werden blijkt uit een be rijmde plaat een soort bedelbrief waarvan een origineel exemplaar ingelijst hangt in de vestibule van hel gemeentehuis. De plaat werd in 1952 door wijlen mevr. R. Starreveld- Müller gevonden by een antiquair in Den Haag. Zij was een HoltenSe van geboorte en heeft de plaat geschon ken aan de gemeente. Het opschrift luidt; „Treurig en aandoenlijk tafreel van de felle brand te Holten, cèn dorp in Overijssel". Het is jammer, dat als dag van de brand 16 juli is vermeld, terwijl het onomstotelijk A'ast staat, dat dit juni moet zijn. Behalve brandende huizen, waarmee de brandweer aan het blussen is, met de kerktoren op de achtergrond, be vat de plaat 20 verzen, waarin op het gemoed van de mensen wordt ge werkt. De plaat is gedrukt door boek drukkerij T. C. Hoffers te Rotterdam. Een commissie, bestaande uit Eg- bert Aaltink, Jannes Nijkamp. Wil lem Stam, Joost Vincent en Jannes Zwierscn, die de gaven zo billijk mo gelijk moest verdelen, heeft het er maar moeilijk mee gehad. De com missieleden moesten allerhande scheldwoorden als „schurken" en .„Schelmen" aanhoren. Zij beklaagden zich bij de gouverneur. Ook burge meester Pakkert was de oproerigheid onder de getroffenen te gortig. Ook hy schreef aan de gouverneur. Een groot aantal gevers was uit andere provinciën afkomstig, in ver- Het gedenksteentje, dat thans in het bezit is van de familie Wissink van E. Won nink N.V. M Het huisdat in 1829 her bouwd werd, na de grote brand van Holteii. Het ge denksteentje is j net even zichtbaar in de 'voorgevel, 'rechts van het grote raam. band waarmede de Öpvegte Haar- lemsche Courant toenmaals een vee] gelezen blad naast de Over- ijsselsche Courant als tolk der dank baarheid fungeerde. De wederopbouw Een klein deel van de getroffenen kon op eigen financiële kracht de wederopbouw van huis en schuur ter hand nemen. De slechter gesitueer den werden tot wederopbouw in staat gesteld door de ontvangen gaven en de uitkeringen van de verzekerings maatschappijen. De bewoners van de buurtschappen waren gehouden hun getroffen medemensen de helpende hand te bieden. Zij mochten daar voor geen betaling vragen. Zo is het dorp Holten uit zijn as herrezen. Er zijn niet zo heel veel huizen uit die tijd meer te vinden. De vroegere Sikkenstraat, de tegen woordige Tuinstraat was er tot voor enkele jaren nog een voorbeeld van. Op het grote concourshippique dat op Hemelvaartsdag te Okkenbroek werd gehouden hebben amazones en ruiters van de land. rijvereniging „Befgruiters" prachtige successen behaald. Vijf keer ging bij het rijden van een ere rondje een Bergruiter- viervoeler voorop en zeven keer werd IP®'11 -it. i de rode roset met linten uitgereikt als aanduiding van een 2e prijs. Aan het concours te Okkenbroek werd deelgenomen door de land. rij- verenigingen „Bergruiters" „IJssel- oevers" te Wijhe, Bathmen. „Schalk- ruiters" Schalkhaar; „Wieringer- meerruiters"„Venneperruiters" Nieuw-Vennep; Diepenveen; Olst en Heeten. Door de Bergruiters werden de vol gende prijzen behaald: Jeugd-dressuur: 1. Mieke Krekel met „Cartouche"; 2. Herman Nijkamp met „Ramona". Dressuur klasse L (Ring 3) 2. B. J. Brouwers met „Veno"; 6. mevr. N. Brouwers-Vosman met „Wonia". Dressuur klasse L (Ring 4)4. T. Beldman met „Bianco". Dressuur klasse L (Ring 5): 2 G. Beldman met „Lady Jane"; 7. T. Beldman met „Fire Cracker". Dressuur klasse M: 1. G. Beldman met „Amigo". Springen - Jeugd: 1. Mieke Krekel met „Cartouche". Springen klasse L: 1. Jan Murris met „Amor"; 2. W. Kiffen met „Fury"; 4. T. Beldman met „Bianco"; 7. G- Beldman met „Lady Jane". Springen klasse M: 2. G. Beldman met „Amigo". Springen „Speel uw spel": 1. Jan Murris met „Amor" 930 punten; 2. G. Beldman met „Amigo" 850 pun ten; 4. T. Beldman met „Bianco" 750 punten; 5. G. Beldman met „Lady Jane" 720 punten. Bij de dressuur voor achttallen wer den de Bergruiteracht derde en „Kla vertje Drie" leverde nog een 2e prijs op. Het A-elftal speelt zaterdag haar laatste competitiewedstrijd tegen DES a in Nijverdal en wil natuurlijk on geslagen blijven. C. speelt thuis tegen kampioens kandidaat Heracles c, en krijgt hier aan een zware dobber. Het c2 elftal krijgt Twenthe cl op bezoek met een redelijke kans op de zege. C3 moet naar Eversberg cl en is in slaat om beide punten mee naar huis te nemen. Pupillen dl. tenslotte spelen thuis tegen Haarlese Boys dl waarvan de uitslag niet ver van een gelijk spel zal liggen. De postduivenvereniging „De Berg- vliegers" nam met 184 duiven deel aan de wedvlucht vanaf Neufvilles (Frankrijk), afstand 256 km. De dui ven werden gelost om 8.15 uur. Aan komst eerste duif 10.46.03 uur, laat ste duif 11.04.26 uur. De uitslag was: 1. 8 en 35 D. Ml- ler; 2. 24 en 36 Joh. Paalman; 3, 4. 14, 20. 21. 27 en 37 L. Gazan; 5. 6 en 23 Joh. Veldhuis; 7, 10, 12, 13, 18 en 26 H. J. Aaftink: 11 en 33 M. Loae- weges; 9 G. Kwintenberg; 15 en 30 G. Veldhuis; 16. 25. 29 en 31 Gebr. Willems; 17 en 19 G. J. Schuiterd en 28 W. Aaftink. De volgende week is de laatste Vi- tessevlucht afstand tot 300 km. het is dan de vijfde vlucht en daarna komen de drie kampioenen er uit. In 'Spoor naar '75 kondigde NS onder de naam Spoorslag '70", een snellere en frequentere dienstregeling aan. Voor het eerst na vele jaren bevat te het dienstregelingsjaar 1968-1969 weer eens een zomer- en winterdienst De nu bijna geëindigde winterdienst bracht de frequentie tussen Amster dam en Utrecht van 2 op 4 treinci per uur. Rotterdam-Den Haag Ut. recht Arnhem kwam van 2 op treinen per uur. Groningen Rand stad kreeg elk uur eten expresstrein erbij. Kortom de winterdienst 1968- 1969 gaf belangrijke veranderingen en verbeteringen. Per 1 juni a.s. gaat de nieuwe jaar dienstregeling in. De 2e fase naar Spoorslag '70. Een scherp gestelde dienstregeling, die onze klanten véél wil bieden en van de mensen "op de lijn" véél vraagt. Een dienstregeling die zeker ook inloopmoeilijkheden zal geven, maar waarvan we overtuigd zijn, dat hij met een voldoende be trouwbaarheids marge gerealiseerd kan worden. Het in de loop van het jaar ter be schikking komen van aanvullend nieuw materieel en het gereed komen van verschillende technische aanpas singen van de stations, zullen bevor derlijk zijn voor een steeds gladder verlopen van de dagelijkse produk- tie. Die produktie is gericht op de ei sen van de klant, zoals blijkt uit. Verkorting van de reisduur door grotere snelheid, door kotere station- nementen en door betere aansluitin gen op de knooppunten. Frequentieverhoging op een groot aantal baanvakken; uitbreiding be reikbaarheid van agglomeraties door opening van een aantal voorstadssta tions. thans niet alléén in het snel ur baniserende westen.yan ,pn£ SNELHEID Met dienstregeling '69 wordt begon nen met 140 km per uur en wel tussen Zwolle en Amersfoort. Voorts wordt uitbreiding gegeven aan het aantal met 130 km per uur bereden baanvak ken. Reistijdwinst wordt bereikt door het op intensievere schaal toepassen van de "snelstop" evenals door het met hogere snelheid binnenkomen op een aantal reeds hiertoe ten behoeve van Spoorslag '70 ingerichte stations. FREQUENTIE Het opvoeren van de treinfrequen- tie is de laatste jaren een kenmerk van elke nieuwe dienstregeling, zo ook van deze. Thans kan reeds duidelijk worden ge constateerd dat er sprake is van een nivellering in frequentie over de dag, of het nu tijdens de dal- of de spits uren is. De onmiddellijke gevolgtrekking hieruit is dat er voor de reiziger de gehele dag door een gelijke keus is in de tijd van vertrek, dat wil zeggen dat hij in deze dienstregeling al "op goed geluk" naar het station kan stap pen om daar binnen een korte tijd 'n trein voor vertrek gereed te vinden. Op de knooppunten biedt de toege paste frequentieverhoging in vele ge vallen kortere overstaptyri op aanslui tende treinen. Voor Twente-Randslad biedt dienst regeling '69 twee maal per uur een verbinding. De bestaande sloptrein dienst Enschede Apeldoorn gaat DEVENTER FILMS E.D.B. THEATER, Smedenstraat, 13615. Donderdag 22 t.m. woens dag 28 mei: Als adelaars vielen ze aan, met Richard Burton en Clint Eatwood, 14 jaar; zaterdag 24 mei, nachtvoorstelling De amou reuze avonturen van Moll Flan ders, met. Kim Novak, 18 jaar; zon dag 25 mei, middagvoorstelling 14.00 uur De jongen uit het Wilde Westen, a.l.; maandag 26 mei, middagvoorstelling 14.00, Tarzan en de luipaardkoningin, 14 jaar. Aan vangstijden: dagelijks 20.00 uur, za terdag 20.00 en 23.30 uur, le pink sterdag en 2e Pinksterdag 14.00, 16.00 en 20.00 uur. CINEMA PALACE, Lange Bisschop- straat tel. 11100; donderdag 22 t.m. woensdag 28 mei, Oliver, naar de musical van Lionel Bart (2e week) a.l.; zondag 25 mei, middagvoor stelling 14.00 uur, de dodenrit, 14 jaar; maandag 26 mei. middagvoor stelling 14.00 uur Winnetou keert terug. Aanvangstijden: dagelijks 20.00 uur. le en 2e Pinksterdag, 14.00. 16.00 en 20.00 uur. EXPOSITIES MUNTENTOREN. Muntplaats 1 Ach ter de muren. tel. p.a. VVV Deven ter 05700-16200.; t.m. zondag 26 mei Expositie van uitgekozen werken van vrijetijdschilders in Overijssel en Gelderland (om de Talensprijs) Openingstijden: dagelijks 10-12 uur en 14-17 uur. za. en zo. 14-17 uur, wo. d.e.b. 19-21 uur.; OPENBARE LEESZAAL. Brink. tel. 13506 tot 10 juni. Collages en ge mengde technieken van J. v.d. Meer uit Apeldoorn, openingstijden: dagelijks 10-17 en 19-21 uur, za. •vond zo. en ma. gesloten. GALERIE GROTE POOT, Grote Poot 13, tel. 15495 t.m. 7 juni, Grafiek, Plastiek en Email van D. van Batenburg, B. Klein en J. de Valk, Openingstijden: dagelijks 9- 12 uur en 14-18 uur. v.v. vertrek Deventer Welle: 10.00 12.00, 14.00 en 16.00 uur, t.m. 7' september dagelijks, vertrek Gors- sel Houtwal: 11.15. 13.15, 15.15 en 17.15 uur; Rondvaart naar het ont spanningscentrum 't Haasje, ver trek Deventer Welle: 10.00 en 14.00 uur; In Olst op beide Pinksterda gen vertrek. Olst, 12.00 en 16.00 uur. KASTEEL GROOT HOENLO IN OLST; zaterdag 24. zondag 25 en maandag 26 mei. Cultureel evene ment, manifestatie ,Y", met beel dende kunst, film, voordrachten, muziekgroepen, theater. Aanvangs tijden: za. 16.00-23.30 uur, le en 2e Pinksterdag 10.00 tot 24.00 uur Inl. V.V.V. Deventer 05700-16200 ALMELO VAROSSIEAU: donderdag tm. woensdag: Zeventien, 18 jaar: za terdagnachtfilm: Levend Begra ven 18 jaar; zondagmatinee; De 5 vogelvrijen, 14 jaar; maandag matinee; De avonturen van Pinok- kio, a.l.; woensdagmatinee; De avonturen van Pinokkio. al. Aanvangstijden: do. vrij. di.wo.: 2.30 8.00 uur; zaterdag: 6.45. 9.00, 11.15 uur: zondag: 2.30. 6.45. 9.00 uur; maandag: 2,30, 4.45, 6 45, 9 00 uur. CINEMA PALACE: donderdag t.m. woensdag: Jungle Book; zaterdag nachtvoorstelling. OSS 117 Harten- troef in Tokio, 18 jaar; aanvangs tijden: do. t.m. za. 2.30. 6.45 en 9.00 za. 11.15 uur; zondag en maan dag: 2.15. 4.30, 6.45 en 9.00 uur; di. wo. 2.30, 6.45, 9.00 uur. namelijk elk uur doorrijden naar Am sterdam, en omgekeerd, met een stop te Amersfoort en Hilversum, te Amers foort aansluitend op van de expres- treinuurdienst Groningen-üen Haag- Rotterdam. De volledige onderlinge aansluiting van deze exprestreinen op deze nieuwe Twenleverbinding met Amsterdam moest helaas wachten op het nieuw te bouwen tweede eiland perron te Amersfoort. De aankomst, en vertrektijden in Holten zijn zover wij hebben kunnen nagaan nauwelijks gewijzigd. Er is nog wel een mooie verbinding bijgekomen, vooral voor Deventerna- rcn. die Holten willen bezoeken. Men kan nu nog om 23.56 uur uit Holten weg. Aankomst in Deventer tien mi nuten over twaalf (0.10 uur). Een ding zit ons nog bijzonder dwars. Dat is het feit, dat er geen rijwieltrei- nen meer zullen rijden in het recrea tie seizoen. Dat is voor Holten met zijn vele zomergasten een onverteer bare zaak. Er wordt door de V.V.V. en het gemeentebestuur hard aan ge werkt. Hopelijk zal men bij N.S. inzien dat dit toch geen service is. Bij bezoek van bioscoop of schouw burg in Enschede of Almelo zijn de vertrektijden aldaar 23.14 en 23.39 ur. Rijssen vertrek 23.49 uur. De leerlingen van de beide hoogste klassen van de landbouwschool te Bathmen - waaronder ook leerlingen uit Holten - maakten een interessante driedaagse reis door het zuidelijk deel van ons land en België. Op de heenweg werd eerst nog een bezoek gebracht aan De Schothorst, het be kende proefbedrijf op het gebied van de veevoeding, waar de heer Blom uitvoerig alle proeven toelichtte en de jongens veel liet zien. Via de Brie- nenoordbrug te Rotterdam ging de reis over de imposante deltawerken naar Vere. In deze stad zagen zij oud en nieuw vlak bij elkaar. In Vlissin- gen werd er overnacht in de jeugd herberg. De volgende morgen werd eerst een bezoek gebracht aan Mid delburg en West Kapelle om vervol gens via Breskens naar Antwerpen te rijden. De leiding werd toen overge nomen door Ir. De Paepe, veeteelt consulent in het district Antwerpen. De tocht ging vooral door de Kem pen. waar enkele bedrijven bezocht werden. De leerlingen zullen nooit meer vergeten hoe een Piëtrainvar- ken er uit ziet, maar de heer De Paepe vertelde ook veel over 't land schap en de dorpen tot de wieler sport toe. De tweede nacht werd doorgebracht in de jeugdherberg te Chaam. Het laatste gedeelte van de reis betrof een langdurig bezoek aan de landbouwwerktuigententoonstelling te Liempde. Jammer dat door de re genval van de vorige dag het terrein zo drassig was. Hierdoor had het letterlijk en figuurlijk heel wat voe ten in aardë om rond te komen. Als de leerlingen het al niet wisten dan weten ze nu, dat er voor goed geld, heel veel te koop is. Het weer was echter mooi en het was er gezellig. Op de terugweg werd er in Lent voor het laatst gepleisterd, waarbij de pa tat met worst zich goed lieten sma ken. Zingend en juichend bereikten de jongens weer het vertrouwde Bath men, terugziende op een leerzame maar eveneens gezellige reis. in Op het landbouwbedrijf van de wed. Boode. Espelo 61 heeft dezer da gen een geit het leven geschonken aan een vierling. Helaas zijn de po gingen om de geitjes in het leven t» houden niet geslaagd. Drie van da diertjes zijn enkele dagen na de ge boorte gestorven. De heer E. Voordes. Oranjestraat 62 is benoemd als tijdelijk chef-zwem meester van het eind juni tè Loo- Bathmen te openen gemeentelijk zwembad. Romans Adames,'N. M. De vijfde ruiter; spionageroman; Bell, J. Een erfge naam bleef over; detectiveroman; Bernlef, J. De dood van een regis seur; Brouwer, A. De gouden zweep; Friese boerenroman; Cialente, F. Het erf'te Cleopatra; liefdesperikelen van een jonge zwerver; Franquinet, R. Uitdagend spel; Parijse jeugd in opstand; Guük, R. van Het spook in de tempel; Chinese detectiveroman; Gijsen, M. Het paard Ugo; moeilijk heden van een in de V.S. wonende Belg; Havanha 10. Garriet Jan van tienen klaar; vrolijke belevenissen van een Overijsselse boer; Hoorn, M. van Geertje van Jan; Noordholland se familieroman; Isacker, F. van De bruidegom van mijn ziel; huwelijks roman; Kloek, D. Dokter in de fa briek; roman; Kossman, A. De mis daad; psychologische roman: Kray- Sijsma, C. Dat lukt je zélf niet; hu welijksroman; Lang, M. De onbeken de Lucia; detective-achtig verhaal; Lansink, H. Waar de heide bloeit; streekroman uit de Gelderse Achter hoek; Marsh, N. Geen geluk bij een ongeluk; detectiverom.Meijer, Lide Een eigen gezicht; familieroman; Norel, K. In de buik van de walvis; machinisten en stokers op de grote vaart; Norel, K. Wantij-; streekro man; Schiermonnikoog; Pannekeet, J. Terug naar West-Friesland; r.-k. Westfriese onderduikersroman; Pas- suth, L. Monarch in zwart fluweel; Philips II van Spanje (1527-1598); Queen. E. Een moordenaar pleegt plagiaat; detectiveroman; Saint, D. Het marktplein; Engelse familiero man; Sant, M. van 't Een erfenis voor de Aukeshof. Verv. op: ..Dei ning op de Aukeshof"; Scheffer, A. De zee slaapt niet; avontuurlijk zee verhaal: Vervoort, A. John Have- laar; crisis in het leven van een jonge man; Wahlöö, P. De opdracht; politieke roman. Studieboeken Pluvier, J. M. Kolonisatie en de kolonisatie in Azië en Afrika -f 338; Hof, J. W. van 't en H. Leydens Zo vertel ik het mijn klas; sexuele voor lichting op school (5e klas) -f- 433.4; Brok, M. F. A. Wat moet ik met de mammoet? Praktische wegwijzer in het nieuwe voortgezette onderwijs -f 481; Burgt. N. van de Balsporten; spelregels van voetbal, hockey, vol leybal, waterpolo, basketbal, tennis en andere bal spelen -{- 619; Kessler, G. M. 2. „Voetballen", „techniek" 4- 619.1; Lillow, I. Vrij borduren met de machine -f 626.1; Brouwer, G. C. De deelnemers van de tweejarige bedrijfsleercursus te Bathmen 'deden dezer dagen eindexamen in dé Land bouwschool te Markelo. Het examen was schriftelijk en omvatte de vak ken: bedrijfseconomisch boekhouden, economie, landhuishoudkunde en wetskennis. Namens de Rijksinspec tie werd het toezicht uitgeoefend door de heer A. -J. Snijders. Het werk werd nagezien door de heren Sprok- kereef en Wisselink. Na een lange dag van zwoegen en spanning kon de lieer Snijders met een toepasselijk woord de diploma's uitreiken. Hij be nadrukte vooral de grote betekenis van de moderne bedrijfsvoering, waarbij de economische kant door slaggevend is voor het resultaat. Van de cursus te Bathmen slaagden de volgende deelnemers: J. H. Beltman, J. Brilman. J. L. Kloosterboer, D J. Denneboom. W. F, Jansen uit Bath men. H. Klein Teeselink, G. J. Note- boom en B. J. Beijlink uit Holten. P. C. van Noort, B. W. van Leusen. H. G. Jansen, W. J. van Schooten. J. W. F. Hekkert, J. G. Dommerholt en E. Elmerink uit de gem. Diepenveen en J. P. Grootentraatst uit Olst. en M. J. Coenen Nederland aard- gasland 643.4; Fuchs, J. M. Shêlf 'jbuVrtaal' van' büde eri -nieuwe wégen 4- 657.2; Winkler Prins van de kunst Dl. 1 A-E, Dl. 2 F-On, Dl. 3 Oo-Z Leeszaal 700.1; Tschudi Mad- sen, S. Art nouveau; overzicht en invloed op andere kunsten 705.7; Encyclopedie van de moderne schil derkunst Leeszaal -f- 735.7; Wereld, De, van Rubens, 1577-1640; (Time/ Life uitgave) -736.5; White, Chr. Rembrandt -f 736.5; Charpentier, P. Foto- en filmomnibus -j- 763; Patijn, A. A. Het moderne interieur -f- 774.4; Monnikendam, M. Nederlandse com ponisten van heden en verleden -f- 783.2; Buddingh', C. Lexicon der poëzie; termen en begrippen Lees zaal 4- 815.1; Conviva „Het servetje" en zijn gasten; herinneringen aan „Oefening kweekt kennis" 4- 854.7; Carstens, J. H. Jan Engelman -f- 856.6: Vanderschaeghe. P. Heinrich Böll 4- 856.6: Pelzer, L. H. Leo Vro- man 857 6: Galle, M. Cyriel Buys- se 859.2: Verbeek, C. Marnix Gijs- sen -f- 859.3: Demedts, A. Johan Daisne 859.4: Paasfeest vieren; verhalen en gedichten 4- 866; Car- miggelt, S. Je blijft lachen; humoris tische schetsjes 897: Nossack, H. E. De ondergang: drie novAien 899: Polak, F. L. en H. F. \*an Loon Gesprek met morgen -f- 905; Clark, G. De jagers uit de steentijd 921; Jong. L. de Het Koninkrijk der Ned. in de Tweede Wereldoorlog -f 935.3; Wetenschappelijke editie met voetno ten en registers. 1. Voorspel; Norel, K. Prinsessen krijgen kinderen; nieuw leven in ons koningshuis 4- 936.4Abrahamse, .T. en D Westra Wadden, zee en land -f 986.2; Bes- selaar, J. H. Nederland, Groningen, Friesland en Drenthe; reisgids -f- 986.3. Het a-elftal heeft zaterdag tegen SVVN-a uit Nijverdal bewezen, dat het een waardige kampioen in haar' afdeling is, want met niet minder dan een 14-3nederlaag moesten de Nijverdallers genoegen nemen. Door deze grote score in een van Holten-zijde goed gespeelde wedstrijd werd het doelgemiddelde tot boven de 100 doelpunteh voor opgevoerd. De b-junioren konden het in Luttenberg tegen SDOL b niet bolwerken en le den een kleine 3-2 nederlaag. De overwinning van SDOL was verdiend omdat hgt' als team een beter geheel vormde en Holten het meer van indi viduele acties moest hébben. De c-junioren stelden enigszins te leur door thuis met 2-2 gelijk te spelen tegen NEO cl, hetgeen niet nodig was geweest. Beter deed c2 het. door RKSV cl in Rijssen met 2-1 te klop pen. hetgeen een goede prestatie ge noemd mag worden. C3. kon. zoals verwacht mocht worden, het niet kla ren tegen Sp. Rijssen c. en leed een 3-1 nederlaag, hoewel het er lange tijd naar heeft uitgezien, dat er een gelijk spel in zat. Pupillen dl behaalde een monster zege 19-0) op SDOL d2 in Luttenberg terwijl het d2 elftal niet op kon tegen Enter Vooruit dl en een 4-0 nederlaag leed. Zaterdag. 24 mei: DES al Hol ten al 3.45 uur: Holten cl Heracles cl 3.45 uur; Holten c2 Twenthe cl 2.30 uur: Eversberg cl Holten c3 2.30 uur; Holten dl Haarl. Bovs dl 10.00 uur. Maandag, 26 mei (2e Pinksterdag): De Zweef 3 Holten 3 10.30 uur; Nij verdal 3 Holten 5 10.30 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1969 | | pagina 3