Raad akkoord met belastingverhogingen PAARD MOEST WIJKEN VOOR TRACTOR 'VDA TEGEN POST BESCHERMING BEVOLKING m MET BLOEDEND HART' Discussie over bouw programma nieuw gemeentehuis Is er perspectief voor de sportvissers? Melkvervoer naar De Vrijheid 3NZE AGENDA j Zitting onteigening gronden parallelweg Holten-Rij ssen geld Klaagzang over gebrek aan voor leefbaarheid gemeen Koekoek Na enig verzet ging raad akkoord Subsidies Zwembad Kosten 14.400.- Conferentie-oord Repliek Burgerlijke stand j Officiële publikatie KERKDIENSTEN Medische dienst Tandartsen Dierenartsen Spreekuur maat- schappelij k werkster Gevonden en verloren voorwerpen Officiële pu blikntie Samen SP! Commissie Thomas beraad zich nog over de Schipbeekplannen De Wielen Slijkhuis ..Laatste der Mohikanen 40LTENS NIEUWSBLAD Vrijdag 3 januari Jaargang 21 - No. 1 Uitgave an Hp Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten Telefoon 03483 1234 Hoofdredacteur W. Beyer» 1 rtentieprijs 1-15 mm (a contant) 3,—. Iedere mm meer f 0,12 Abonnementsprijs 5,per Eai/ jaar, 10,per jaar Betaling op giro 875587 van de Raifjeisenbank te Holten t.g.v Holtens Nieuwsblad Zaterdag 4 januari 5 uur Vertrek ZC „Twenhaars- |ld" voor zwemwedstrijden naar pventer. Zondag 5 januari 0 uur dansen in zaal Boode te athmen (zie adv.) Woensdag 8 januari 0 uur Jaarvergadering Chr. Gem. jngver. „Soli Deo Gloria" in ge- juw Rehoboth 5 uur Bijeenkomst Herv. Vrouwen- roep in gebouw Irene Vrijdag 10 januari 0 uur: Nieuwjaarsvisite afd. Dij- srhoek Ned. Bond van Plattelands- rouwen in zaal Bonte Paard. Zaterdag 11 januari '0 uur: Filmavond in gebouw Re- jboth. Ie episode „Zorro de \v re- er" uit de film „De Zwarte zweep an Zorro". Maandag 13 januari 0 - 20.00 uur: Verzilvering waarde- Dnnen St. Nicolaasactie 1968 door e winkeliers bij de Co-op. Raiffei- anbank (zie adv.) Zondag 19 jan. tot 2 februari tte collecte Internationale Hulpver- sning. Maandag 20 januari [5 uur: Nieuwsjaarsvisité afd. Es- elo Ned. Bond van Plattelands- rouwen voor leden en echtgenoten 1 „Het Trefpunt". Zaterdag 25 januari }0 uur: Feestavond NVV bestuur- ersbond in Amicitia, met opvoe- ing van „Gevaarlijk speelgoed". DO uur: Filmavond in gebouw Re- ioboth. 2e episode „Zorro slaat oe" uit de film „De zwarte zweep ian Zorro". In verband met de onteigening van gronden ten behoeve van de verbete ring van Rijksweg 44a - aanleg van een parallelweg Holten-Rijssen - zal een commissie uit Gedeputeerde Sta ten van de provincie Overijssel, bijge staan door de daartoe door het alge meen bestuur aangewezen deskundige en het hoofd van het desbetreffende gemeentebestuur, respectievelijk de burgemeesters van Rijssen en Holten, op dinsdag, 21 januari a.s. des voor middags om 9.30 uur in het gemeente huis van Rijssen en om 11.30 uur ten gemeentehuize van Holten, zifting houden ten einde bezwaren aan te ho ren tegen het plan van onteigening ten behoeve van de verbetering van genoemd weggedeelte. De stukken worden voor een ieder ter inzage neergelegd ter secretarie van genoemde gemeenten van 3 ja nuari 1969 totdat da commissie haar werkzaamheden binnen de gemeente heeft volbracht. Het uitgewerkte plan van het gehele werk zal ter inzage liggen ter griffie van de provincie Overijssel eveneens van 3 januari af totdat de commissie haar werk zaamheden heeft volbracht. Bezwaarschriften zijn vrijgesteld van het recht van zegel aldus blijkt uit een openbare bekendmaking genoemde burgemeesters. De oliebollenactie van de Wandel- sportvereniging „De Trekkers" maandag, 30 december is uitstekend geslaagd. De bruto-opbrengst bedroeg ruim f 630,-, zodat er een bedrag voor de kas der vereniging kan worden af gezonderd. Er was één bezwaar, vraag was zo groot, dat men er niet tegen bakken kon, zodat men tal van gezinnen heeft moeten teleurstellen. raadsfractie van dc van de Arbeid, be- De artij aandc uit de heren A. JAN- EN, K. KAAN en IJ. MEER- IAN, heeft vrijdagmiddag ij de behandeling van de egroting voor 1969 tegen de Est van f 9810,- voor de or- misatie Bescherming Be- ilking gestemd. De heer Meerman vond dat de B geen nut heeft. Burgemeester nklaar bestreed dat. Hij vond dat e PvdA-leden een zware verant- oordelijkheid op zich zouden laden oor de BB af te wijzen. Ilij stelde at men de BB ook bij vredesram- en een taak wil geven. De heren Kaan en Jansen vonden at wanneer het werkelijk tot een alamiteit zou komen, de BB als in- ielling ook weinig zin heeft. „Dan ïaken twee of drie schuilkelders in iolten ook niets uit." „De Boerenpartijman E. W. Schoo- >n betoogde dat wanneer bij een amp slechts één mensenleven gered ou worden de uitgetrokken f 3810,- il al waard zou zijn. De heer Kaan stelde dat bewezen 5 dat de BB bij calamiteiten altijd te lat komt. De BB is bovendien op- ezet tegen de nucleaire bewapening, ond hij. De heer A. Westerik (CHU) ras van mening dat de overheid tot aak heelt de bevolking te bescher- len. Burgemeester Enklaar: „Het is en fabel, dat we bij een atoomaan- al allemaal om zeep gaan." De heer I. Rietberg (CHU) stelde dat men er aar streven moest dat de hulpmid- elen van de BB bij vredesrampen nelier beschikbaar komen. Tenslotte ■olgde er een stemming op de discus- je, waarbij de PvdA-leden zich te len de post uitspraken. caire financiële toestand zag hij daar voorlopig niets van komen. „Er zijn nog zoveel dingen die eerder moeten gebeuren." Ook de heer Ten Berge drong er op aan dat er iets moet ge beuren. B. en W. zullen er zich nog over beraden. De post, f 400,- voor culturele doel einden was voor de heer H. Rietberg (CHU) aanleiding te vragen wat het standpunt van de burgemeester over een eventuele jeugdraad, heer Rietberg vond dat er meer dien de te gebeuren voor de jeugd. Burgemeester Enklaar: „Ik hel nog niel zo. Bovendien moei je als er dan een jeugdraad is er een stapel bankbiljetten bij doen. anders" blijft het nog een praatcol lege." De heer Westerik sloot zich bij de vraag van de heer Rietberg aan. „In een van de volgende verga deringen kom ik er nog op terug" beloofde Holtens burgemeester. (Deventer Dagblad) Alle raadsfracties hebben vorige week vrijdag tijdens de algeme ne beschouwingen bij de gemeentebegroting voor 1969 een klaag zang laten horen over de beperkte financiële mogelijkheden van de gemeente. Op de heer E. W. van Schooten na waren alle raads leden het met burgemeester en wethouders eens dat niet aan een verhoging van de plaatselijke belastingen was te ontkomen om de begroting sluitend te maken. De wegenbelasting voor de gebouw de eigendommen wordt verhoogd van 17 tot 22 procent, de riool belasting van 17 tot 34 procent met een minimum van f 60,- en een maximum van f 100.-. Deze verhogingen leveren de gemeente Hol ten bijna een halve ton meer op. Dc heer A. JANSEN (PvüA) zei in zijn algemene beschouwing dat het bésturen van een groeiende gemeen te als Holen welhaast een onmoge lijke taak is, nu er totaal geen arm slag in zit. „Als men bedenkt dat voor een groot gedeelte van de aan koop van gronden in De Haar nog geen goedkeuring is verleend, dan moet dat eenieder die even vooruit ziet, toch wel benauwen", aldus de heer Jansen, die erop wees dat de gemeente zeer binnenkort zal moe ten kunnen beschikken over bouwter reinen voor woningwet- en andere bouw. temeer omdat het leger wo ningzoekenden nog steeds groeiende is. De heer Jansen drong aan op spoed bij de plannen voor een be jaardentehuis. „Wanneer niet spoe dig goedkeuring komt van de centra le overheid voor zo'n slordige ander half miljoen dan zal dit remmend werken op de goede gang van zaken in onze gemeente", zei hij. De heer Jansen noemde de uitkomsten van het slachthuis goed, maar achtte hei wel gewenst meer grossiers aan te trekken. Ook het GEB en het gasbe drijf ontwikkelen zich goed, conclu deerde hij. De heer E. W. VAN SCHOTEN (BOERENPARTIJ) zei dat de zgn. storm binnen de Boerenpartij bijzon der is meegevallen, „tenminste voor diegenen die achter een democra tisch gekozen hoofdbestuur staan en daar is Koekoek nog steeds de leider van. Ook ondergetekende wil hiertoe gerekend worden", aldus de heer Van Schoten. Hij vond het zijn eer 1e na „door leugen en bedrog met lieden mee te gaan die de leiding binnen de partij willen overnemen" De Boerenpartij-afgevaardigde zei Holtens begroting voor 1969 werd jverigens onveranderd vastgesteld, il vonden sommige speurende raads- eden nog enkele foutjes en keerden irderen zich tegen enkele posten, j De heer E. W. van Schooten was iegen de post van f 421,50 voor de Be lli rsschool Overijssel. Hij vond dat Ambtenaren in hun eigen vrije tijd jnaar moesten studeren en ook zelf !e kosten moesten opbrengen. „Een Itandpunt van 25 jaar geleden", al ius mr. Enklaar, die vond dat het de )!icht van hel gemeentebestuur is de Jtudie van het pedsoneel toe te jui chen en in de kosten bij te dragen. In het bedrijfsleven gebeurt dat ook, to werd vanuit de raad opgemerkt. Bezwaren had Boerenpartijman lran Schooten ook tegen de advie zen van de welstandscommissie („gewoon flauwekul") en de subsidie aan de muziekschool Rijssen en om streken (f 22.079.39). „Wie muziek wil maken, moet zelf maar voor de D nciën opdraaien", meende hij. r< Enklaar: „Dit is nu juist een v an de culturele taken waar de over heid voor te zorgen heeft". De heer W. ten Berge (Gemeente Belang) vroeg het college op te pas sen voor een zeker automatisme, waarmee volgens hem een aantal kleinere subsidies ieder jaar weer op de begroting worden gezet. Hij noemde de f 25,- subsidie voor de Overijsselse vereniging tot bestrijding der t.b.c. en het consultatiebureau {voor zuigelingen (f 200,-). „Is dit nu echt nodig. Het geld hiervoor kan ook wel ergens anders vandaan ko men. b.v. van de ziekenfondsen", meende hij. Mr. Enklaar stelde dat het hier allemaal „goede zaken" be trof. die echt noodzakelijk gesubsi dieerd dienen te worden. De heer ■Van Schooten tot de heer Ten Ber ge: „Laten we de subsidie voor de VVV maar schrappen!" De heer D. J. Wan sink (Gem. Be lang) zei bij het passeren van de in- komstenpost zwembad dat het bad veel te klein is. „Zwemmen kan men er niet." Mr. Enklaar zei dat er wel een voornemen bij B. en W. bestaat om met een uitbreidingsplan te ko men, maar in verband met de -pre- De gemeenteraad heeft zich vrijdag akkoord verklaard met het voorstel van B. en W. de Stichting Bouwcentrum te Rot terdam een bouwprogramma te laten opstellen ten behoeve van de totstandkoming van 'n nieuw gemeentehuis. Daarmee is f 14.400.gemoeid. Dc heer A. Jansen (PvdA) vond het een beetje vroeg om nu al plannen te maken voor iets waarvan niet zeker is of het binnen tien jaar gerealiseerd wordt. Het slachthuis is indertijd wel tweemaal getekend, zei hij. De heer Jansen vond dat men beter kon wachten tot er echt mogelijkhe den zijn om de bouw te realiseren, an ders is het bouwplan al weer verou derd. De heer E. W. van Schooten (Boerenpartij) was het ook niet met het voorstel eens. De heer .T. Wiggers (AR) vond het een wassen neus dat men nu al een plan voor de ruimte indeling wil maken. ,.lk ben het daar helemaal niet mee eens. De tijd kan zo snel veranderen en dan moet je een plan klaar heb ben. Je kan nu eenmaal niet van dc oen op andere dag zeggen: we bou wen een gemeentehuis." aldus de heer W. ten Berge (Gem. Belang). „Deze eerste slap is alleen maar in formatief. We kiezen nog geen archi tect." De heer L. Kaan (PvdA) was het er ook niet mee eens dat de gemeente met de Stichting Bouwcentrum in zee gaat. „Straks hebben we een architect die een heel andere visie op een ge meentehuis heeft. Onze eerste stap moet zijn verbinding met een archi tect te zoeken en onze eisen in te brengen. Ik vind die f 14.500,weg gegooid geld." Wethouder Rietberg stelde dat het niet gaat om de bouw van een wo ning. „Het gaat ook niet om een teke ning. maar om 'n bouwprogramma." Burgemeester Enklaar zei dat. B. en W. niet stellen dat het gemeentehuis pas over tien jaar klaar is. „Op dit moment hadden we al ccn nieuw ge meentehuis moeten zitten. Zeg je dat het geen haalbare kaart is dan loop je achter de maatregelen aan," aldus mr. Enklaar, die verwees naar Hel- lendoorn en Vriezenveen. waar het geld ineens los kwam. Hij benadrukte ook hoe ondoelmatig de gemeente diensten thans gehuisvest zijn. „Hoe eerder we uit deze keet zijn, hoe be ter." De heer G. H. Landeweerd (AR): „Eigenlijk hadden we hier vijf j geleden al mee moeten beginnen." de heer A. Westerik (CHU): „Er voorbeelden van naburige gemeenten dat T geld zo ergens vandaan komt." I Burgemeester Enklaar rondde de dis cussie af en kreeg tenslotte ook de i heren Jansen en Kaan mee. (Deventer Dagblad) I zich niet te kunnen verenigen met de belastingverhogingen. Hij vond dat wanneer de begroting zou worden doorgelicht door de centrale over- zouden rollen, omdat de niet noodza- heid, de bezuinigingen er wel uit kelijke uitgaven dan geschrapt wor den. De heer Van Schoten was ge lukkig met. de provisorische verhar ding van enkele zandwegen al achtte hij dit. niet de juiste manier. Hij voorspelde het comité voor de ruil verkaveling Hol'. on-Markelo nog veel moeilijkheden en zei dat wel bewe zen is dat de - temming een door- druksysteem wan. omdat deze uitge rekend op maandag werd gehouden de drukste dag oor de boer. Boven dien moesten ru m 1000 stemmers in drie uur tijd ver werkt worden, aldu: Van Schoten. Spreker zei niet doordrongen te zijn van de noodzaak van een nieuw gemeentehuis. Een uitbr ding naar achteren zou veel goed koper zijn, vond hij. Ten aanzien van de aanleg van het sporicom- plex Meermanskamp deed hij suggestie de glooiingen af te gra ven en het witte zand te verkopen. De velden zouden dan gelijk ge ëgaliseerd worden en de gemeente zou met het geld van de opbrengst alvast kunnen beginnen met aanleg. Namens de fractie van de CHU en de AR (een niJtiwe rechtse coalitie, de CDU", grapte mr. Enklaar) sprak de heer j. M. BOSSCHERS (CHU) de algemene beschouwing uit. Hij zei dat onder de gegeven omstandighe den geen andere mogelijkheid dan belastingverhoging te vinden is^ maar vond de voorgestelde verho gingen wel wat te fors aankomen „Vei-schillende van de geraamde be grotingen van 1967 zijn nog niet ge realiseerd hoewel die zeer urgent zijn, zoals aankoop gronden in com plex De Haar, waardoor woningbouw straks zal stagneren, verbetering Borkeldsweg en verbouw school Dij- kerhoek". De heer Bosschers zei dat de AR en de CHU-fracties zich afvragen of het niet beter zou zijn aan het villa- terrein Look ccn andere bestemming te geven, bijvoorbeeld voor een con ferentie-oord. Wensen had hij ten aanzien var- de bouw van een mortuarium, instruc- tiebad, vergroting zwembad en voor de buurtschappen het plaatsen van enkele containers, waarin de buurt bewoners huisvuil kunnen deponeren. Hulde had de heer Bosschers voor het particulier initiatief van ingeze tenen bij het verharden van zandwe gen en het in leven roepen van Stichting Sportbelangen. maakt." Aan een belastingverhoging is niet te ontkomen", aldus de heer Ten Berge, die bepleitte dat het ge meentelijk elektriciteitsbedrijf en het gasbedrijf in één energiebedrijf sa men zouden worden gevoegd. Hij drong er op aan dat komend jaar het bestemmingsplan de Look zou worden afgerond. De heer Ten Berge juichte de plannen voor een nieuw gemeente huis van harte toe. Wat dc grond tegenover dc o.I dorpsschool betreft merkte hij op het niet eens te zijn met de stedebouw kundige om die grond te bestemmen voor woningbouw. De heer Ten Ber ge achtte deze grond uitermate ge schikt voor een gemeentelijke open bare samenkomstruimte. Hij zou gaag plannen zien voor een sporthal en een instructiebad en het zwembad diende zijns inziens te worden ver groot. Na beraad met de beide wethou ders ging burgemeester mr. Enkl in op de wensen, opmerkingen suggusties van de raadsleden in de algemene beschouwingen. Daarbij merkte hij onder meer op dat gemeentelijke zijde alles was gedaan wat er gedaan moest worden voor de totstandkoming van het bejaar dencentrum. Mr. Enklaar vond het beter te voorkomen dat de rijksover heid de begroting gaat doorlichten „Dan worden b.v. de subsidies Groene Kruis en Leeszaal geschrapt. En als er bezuinigd moet worden kunnen we het zelf wel". Met het waterschap Salland is een voorlopige overeenstemming bereikt over de afwatering van rioolwater in Dijkerhoek. De oplossing voor dit probleem gaat f 70.000 kosten. Het idee van de heer Van Schoten vond hij niet van visie getuigend. Het ter rein is te klein en de plaats laat zich ook niet verenigen met een uitbrei ding. Mr. Enklaar noemde het constructieve gedachte van de heer Van Schooten om het toekomstig sportcomplex vast te laten afgraven en van de opbrengst van het zand een deel van de kosten te halen. Dit idee zal worden voorgelegd aan de Grontmij. Het zou aantrekkelijk zijn als de plaatselijke begrafenisondernemer' de handen ineen zouden slaan de bouw van een mortuarium, vond Holtens burgemeester. Hij zei dat het voor hem nog niet duidelijk was wat het voordeel van samenvoeging van het gemeentelijk gas- en electri- citcitsbedrijf is. (Deventer Dagblad) Diana dv Geboren: Diana dv D Oostervelt en G Tuitert, Mr. G. Vixseboxsestr. Marjan dv M Meijerink en G J Hulsman. Espelo 67 Willemina Aaltjen dv G ter Harmsel en M W Kalfsterman, Stationsstraat 2 Leendert .Johan zv II E Slijkhuis en J W Aaltink, Bessinkpasstraat 35 Henriëtte dv M Meijerink en G J Hulsman, Espelo 67 (geb, te Deven ter) Ondertrouwd: G W Jager 22 .ir, den, Ham en M K Pagrach 20 jr, Oranjstraat 35 G W Bronsvoort 22 jr, Ol.st en H G Rihbink 20 jr, Dij kerhoek 3. Overleden. J A Bannink 58 jr, Dij kerhoek 4 bevolking VertrokkenA J J Kemper Espelo 9 naar Borne; J. Smit van Burg. v. d. Borchstraal 18 naar Rijs sen. HOLTEN. Ned.-herv. kerk 10.00 uur ds. J. H. Israël; 19.00 uur ds. C. C. Addink. Extra collecte ..Kerk en Zie kenzorg": 10.00 uur Jongerendienst in het gebouw Irene. Geref. Kerk 9.30 uur ds. A. Ooster hof f (voorbereiding Heilig Avond maal en 3 uur ds. Brinkman v. Rijs sen. In beide diensten is het ene of fer voor de kerk. Aan de uitgang col lecte voor bouw nieuwe kerk. R.-K. Kerkdienst (Eucharistievie ring) 9.30 uur in het gebouw Irene. NIEUW-HEETEN. R.-K. Kerk za terdagavond 19.30 uur; zondagmorgen 8 en 10 uur. DIJKERHOEK. Bethanië 10.00 uur ds. C. C. Addink. Extra collecte „Kerk en Ziekenzorg". Zaterdag, 4 januari vanaf 12.00 uur tot en met maandagochtend 8 uur C. H. Rietdijk, Molenbelterweg, telefoon 1280 (alleen voor spoedgevallen). Zaterdag 4 en zondag 5 januari H Steunenberg. Pastoriestraat 42. Hol ten van 18.00-19.00 uur. tel. 1433 (al leen voor spoedgevallen). Zaterdag 4 en zondag 5 januari de heer Ruitenberg (waarnemer voor J. Warrink), Rijssenseweg 8, telel. 1803. 's Ochtends van 9.00-10.00 uur be halve op woensdag. De 2e er woensdag van de maand van 18.30- 19.30 uur in het wijkgebouw van het Groene Kruis, telefoon 1436. Gevonden: zeebravink, 1 pr. heren sokken. Verloren; gouden dameshorloge wollen hererhandsc'.ioen, herenliet: herenportemonnaie met inhoud, hond (collie), lederen herenhand schoen. Vrijstelling bepalingen bestemmingsplan ten aanzien van een plan tot verbouw perceel Neerdorp 46 De burgemeester van Holten maakt bekend, dat de heer G. Müller, Raal- terweg 10, alhier, vergunning heeft gevraagd voor de verbouw tot res tauratie van de boerderij, plaatselijk gemerkt Neerdorp 46. gelegen aan de JeurMnksweg, kadastraal bekend ge meente Holten, sectie F, nr. 3251. Aangezien het bouwplan zich niet verdraagt met het ter plaatse gel dende bestemmingsplan kunnen recht hebbenden op aangrenzende en nabij gelegen gronden, ingaande 6 jan. '69. gedurende veertien dagen, schriftelijk bezwaren bij burgemeester en wet houders indienen tegen het verlenen van vrijstelling van de bepalingen van het desbetreffende bestemmings plan ten behoeve van het onderhavi ge verbouwplan. De bouw- en situatietekeningen lig gen gedurende voornoemde termini op de gemeentesecretarie, alhier, voor en ieder ter inzage. Holten. 3 jan. 1969. De burgemeester voornoemd, W. H. Enklaar Spreekuur burgemeester De burgemeester van Holten maakt bekend, dat hij verhinderd is op maandag 6 januari a.s. spreekuur te houden. Holten. 2 januari 1969 De burgemeester vornoemd, W. H. Enklaar Vrijstelling bepalingen bestemmingsplan t.a.v. bouw woning aan de Deventerweg naast hotel Muller De burgemeester van Holten maakt bekend, dat de heer H. Meijerman Neerdorp 1. alhier, vergunning heeft gevraagd voor de bouw van een wo ning op het perceel, kadastraal be kend, sectie F nr. 2949. gelegen aan de Deventerweg. Aangezien het bouwplan zich niet verdraagt met het ter plaatse gelden de bestemmingsplan kunnen rechtheb benden op aangrenzende en nabijgele gen gronden, ingaande 6 januari '69. gedurende veertien dagen, schriftelijk bezwaren bij burgemeester en wet houders indienen tegen het verlenen van vrijstelling van de bepalingen van het desbetreffende bestemmings plan ten behoeve van het onderhavi ge bouwplan. De bouw- en situatietekeningen lig- _gen gedurende voornoemde termijn op de gemeentesecretarie, alhier, voor een ieder ter inzage. Holten, 3 jan. 1969. De burgemeester voornoemd, W. H. Enklaar Axslptl De heer W. TEN BERGE (Gem Belangen) zei zich nooit veel zor gen ie maken over de primitieve be groting, omdat deze in dezelfde vergadering als hij aangeboden wordt weer sluitend wordt ge- „Ik dacht dat het een hoopvolle zaak is voor de visserslui Dat was het enige dat burgemeester mr. W. II. Enklaar vrijdagmiddag tijdens de raadsvergadering kon meedelen op een schriftelijke vraag van de heer A. Westerik (CHU) die informeerde in hoeverre de door Gedeputeerde Staten ingestelde commissie van overleg over het visverbod langs de Schipbeek al resultaten heeft opge leverd. Zoals bekend heeft het waterschaps bestuur van „De Schipbeek" vissers verboden de kaden, te betreden in verband met eerder aangerichte ver nielingen. Naar aanleiding van vra gen in de Staten van Overijssel van de heer H. Wisselink uit Rathmen hebben G.S. een commissie in het le ven geroepen die moet bekijken of er toch niel een oplossing voor het probleem is. Burgemeester Enklaar heef ook >n deze commissie zitting als voorzitter van de recreatiege meenschap Salland. Mr. Enklaar vertelde dat het overleg in de ver trouwelijke sfeer wordt gevoerd en dat. afgesproken is dat alleen Gede puteerde Thomas hierover medede lingen. doer. De heer J. WIGGERS (AR) zei nog dat de henselsportverenigingen bericht van het waterschap hebben gekregen dal het verbod van kracht is geworden. ..Dus snoeken is er al met meer bij" De heer Westerik had B. en W. een schriftelijke vraag ook nog ge wezen op de zijns inziens niet zo fraaie situatie bij de Kerkhofsweg waar een autokerkhof is verrezen. Mr. Enklaar zei dat het gemeente bestuur niet bevoegd is hier iets aan le doen, maar dat het toezicht hierop tot de competentie van G.S. behoort. De heren E. W. VAN SCHOTEN. (BOERENPARTIJ) en D J. WAN- SINK (GEM BELANG) drongen bij het begin der vergadering aan op verbetering van de verkeerssitua tie bij de uitrit van hotel „De Wie- ien". De directeur van gemeentewer ken heeft hier onlangs een rapportje over opgesteld met een schets voor verbetering. Mr. Enklaar vond de geschetste oplossing (ongeveer 1 10.000) te duur tegen de achter grond van de moeilijke financiële positie van de gemeente. De heer Van Schooten was het daar niet mee eens. „Dan zijn we ineens uit de moeilijkheden" vond hij. De heer Wansink: „De situatie is levensge vaarlijk vandaag of morgen vallen er doden. En dan is dat onze schuld" Mr. Enklaar vocht dit laatste aan. „Als men niet uitkijkt en er gebeurt een ongeval, kan men nooit zeggen: dit is de schuld van de overheid". Hij zegde toe in de volgende raad op de kwestie terug te komen. (Deventer Dagblad) Na zesendertig jaar met een onderbreking van drie jaar deze taak van vader op zoon te hebben verricht, heeft dc heer Freek Slijkhuis, op oudejaarsdag voor het laatst met paard en wa gen melk gereden naar de Coöp. Zuivelfabriek „De Vrijheid" te Holten. De laatste paardetractie heeft de strijd moeten opgeven tegen het gemechaniseerd vervoer van de melk met tractor en aan hangwagen. Daarmede is weer een stukje romantiek, folklore of hoe men het noemen wil, in dit bedrijf verdwenen. Vader Reint Slijkhuis, Espelo 44, die in 1932 aan het begin van de crisisjaren met het melkrijden begon, na een rit gepacht te hebben en zijn zoon Freek, die in mei 1966. wegens ziekte van zijn vader, het kar wei overnam, hebben in die jaren naar schatting meer dan 15 mil joen kilogram melk naar de fabriek vervoerd. In weer en wind onder de meest aantrekkelijke, maar ook onder de meest abomina bele omstandigheden heeft vooral de heer Slijkhuis sr. zijn taak verricht. Directie en bestuur van „De Vrij heid" hebben bij de overschakeling op mechanisch vervoer van de melk de geleidelijkheid betracht. De over schakeling die niet meer uit de weg te gaan was geschiedde op vrij willige basis, nadat in 1959. de heer E. Aaltink uit het Hofterbroek, voor het eerst een grote melkrit pachtte voor een tractor met aanhangwagen. Men is in de loop der laatste negen jaar van 58 ritten op 21 ritten geko men, hoewel de melkaanvoer verdub belde en thans 24 miljoen k.g. be draagt. De directeur der fabriek, de heer Bi-oersna, heeft de familie Slijkhuis uodejaarsmiddag nog even opgezocht, omdat dit toch wel een uniek af scheid was en de heren Slijkhuis een kist sigaren overhandigd als pleis ter op de wonde, dat zij nu geen melkrit meer hebben. Overschakeling op mechanisch vervoer zou een te grote investering gevergd hebben, die onder de gegeven omstandighe den niet verantwoord zou zijn. Tijdens dit gesprek heeft de heer Voor het laatst, in sneeuw en koude, heeft Freek Slijkhuis in Holten met paard en wagen de melkrit gemaakt. In het nieuwe jaar zal dat door een ander wor. den gedaan met een trekker met aanhangwagen. Slijkhuis sr. verteld, dat hij in de periode van 36 jaar vijf paarden ver sleten heeft. Zijn zorg ging altijd eerst uit naar zijn paard. Wanneer her nat en koud was, werd het met een stroowis eerst goed afgedroogd, voordat het de stal inging. Angstige en gevaarlijke momenten heeft de heer Slijkhuis sr. meegemaakt in het laatste oorlogsjaar toen de En gelse vliegers alles wat op de weg kwam met hun boordwapens bescho ten. Een Holtense melkrijder, de heer Leunk. is daarvan net slacht offer geworden. Ook de staking van de melkrijders in mei 1944, als pro test tegen maatregelen van de Duit se bezetter, bracht de nodige span ning. Overigens heeft de heer Slijkhuis zijn werk altijd met plezier verricht. Nat en koud weer heeft zijn gezond heid niet aangetast. Hij zorgde steeds in beweging te blijven en niet te verkleumen op het kistje van de melkwagen. Als 68-jarige verricht hij nog dagelijks zijn werkzaamheden op zijn boerderij aan de Espelodijk*

Holtens Nieuwsblad | 1969 | | pagina 1