Vervolg jaaroverzicht Oudejaarsavond-overpeinzingen Geirit Bannink zwaar gewond bij frontale botsing Zondagsscholen vierden sfeervol kerstfeest van Thomasvaer en Pieternel Sfeer- en gevoelvolle uitvoering van Kerstoratorium Koiinklii onderscheidingen Gemeentelijk elektriciteitsbedrijf Gemeentelijk gasbedrijf Ken rings-, i raag- en slachthuisbeclrij f Gemeente person eel Politie Brandweer Peis Kerstwijdiég clir. I a ttel andsvrouwen Kerstviering Dijkerhoekse plattelandsvrouwen Zaterchg 28 december 1968 S Johan Aaftink, welke gedurende 40 jaren ils bakker werkzaam was, mocht ajn verdiensten koninklijk er kend zi>n, terwijl ook G. Temmink, die 40 jiren trouw het waterschap „de ScHpbeek" diende, ter gelegen heid dairvan koninklijk werd onder schei der. De afreming van elektriciteit steeg dit jaar met 15 procent tot 10.470.000 kWh. Aan spainingsverbeteringen besteed de het tedrijf f 60.800.—. Netver.waringen, bijplaatsen van transfornatoren en verdubbeling van het tramformatorvermogen vonden plaats, tirwijl tevens uitbreiding van het laagipanningsnet en verzwaring van het hoogspanningsnet plaats vond. In oktroer van dit jaar werd voor het eerst in de geschiedenis van het elektricitdtsbedrijf meer dan 1 mil joen kWh aan elektrische energie in één maaid afgenomen. Op het elek triciteitsnet werden 65 nieuwe ver bruikers langesloten. De afmming van gas steeg dit Jaar met 33 procent. Het aardgas blijkt duicelijk in een grote behoefte te voorzien. Uitbreiding van het gas- transportnet in de Dorpsstraat. Gaar denstraat en Kolweg, welke dit jaar gereed kwam, bleek noodzakelijk om aan de steeds stijgende vraag naar gas te kuanen voldoen. Er werden 70 nieuwe verbruikers op het gasnet aangesloten. De directeur heeft, zoals wij ge wend zijn met niet aflatende ijver en grote bekwaamheid zijn bedrijf ge leid. De directeur van - dit bedrijf, de heer G. S. E. Vegter, bereikte op 10 mei de pensioengerechtigde leef tijd. Wij waren gelukkig, dat hij, ook na die tijd, de leiding van het. bedrijf in handen wilde houden, totdat zijn opvolger in functie kon treden. Na een 37-jarig dienstverband, waarvan 5 jaren in vol-ambtelijke dienst, liet hij een kerngezond bedrijf dat nog vele goede verwachtingen voor de toekomst in zich geborgen heeft achter. Erkentelijkheid komt hem toe voor de bekwaamheid en toewijding, waarmee hij de belangen van dit be drijf heeft gediend. De heer J. G. J. Giesen, benoemd tot directeur van het keurings-, waag- en slachthuisbedrijf, heeft zich met enthousiasme en jeugdige werk kracht aan zijn nieuwe taak gezet. De minister van landbouw heeft aan de keuring in de E.E.G.-slacht huizen zwaardere eisen' •gestéld, vin goede samenwerking met de oud directeur en de beide alhier gevestig de dierenartsen is het mogelijk ge bleken aan deze keuringseisen te vol doen. De goede plichtsopvatting en taak vervulling van keurmeesters en slachthuispersoneel dragen er niet weinig toe bij, dat het slachthuis van Holten een goede naam bezit bij de verbruikers. De heer J. Karkdijk werd als slachthuisarbeider in vaste dienst benoemd. Het aantal slachtingen vertoonde ook in 1968 een stijgende lijn. U-vlees slachtte 1.311.800 kg meer. Fa. Pagrach slachtte 245.052 kg Hetgeen resulteerde in een hogere opbrengst van f 70.459, Slechts de winkelslagers bleven achter, hetgeen een normaal ver schijnsel mag genoemd worden, om dat het betrekken van bouten bij de grossiers hoe langer hoe meer ge bruik is geworden. De samenwerking in een gemeen schappelijke vleeskeuringsdienst tus sen Holten. Hellendoorn en Rijssen, reeds lang een voorwerp van over weging. kwam nog niet tot stand, omdat het moeilijk is een regeling te vinden, waarin de belangen van alle betrokken partijen voldoende gewaar borgd zijn. Met de gemeente Hellendoorn is wel een voorlopige sa menwerkings regeling getroffen, waardoor de keu ringsdienst aldaar voortgang kan vinden. Het is een voorrecht er ieder jaar weer van te mogen getuigen, dat wij ons gelukkig prijzen met het perso neel, dat in onze gemeente tot dienen is geroepen. Ik ben dankbaar voor de goede geest, de opgewektheid en de arbeidslust. die ons personeel ken merken en steeds gekenmerkt heb ben. Ik heb ook dit jaar weer een sterke saamhorigheid bij hen en met hen gevoeld, ik ben hun er zeer erkente lijk voor, dat wij aldus tezamen met elkander in een goede geest en on derling vertrouwen ons werk moch ten verrichten. Men kan zijn werk niet goed ver richten, wanneer het geloof daarin ontbreekt, welnu ik heb bij het ge- meentepersoneel dit geloof in hun taak, het geloof ook in de zin van hun arbeid mogen ontdekken. Daar om ook behoren zij hedenmiddag in ons midden, nu wij ons werken van het afgelopen jaar een ogenblik be schouwen. Het aantal personeelsleden bedroeg 78. Mejuffrouw W. A. Lensink volgde de stem van haar hart en verliet ons als telefoniste/typiste, haar zuster mejuffrouw H. G. Lensink bezette de vacant geworden plaats. De afdeling sociale zaken, aanvan kelijk versterkt door de benoeming van de heer A. Iluiting als adjunct- commies, leed bepaald een verlies, doordat de heer F,. Muizebelt. per 1 november 1.1. benoemd werd in Siad-Delden. De heer E. K. Pronk werd in deze vacature benoemd. Het politiekorps te Holten is nog steeds niet op normale sterkte. De benoeming van de wachtmeesters Ter Hoeven en Lohuis betekende een welkome versterking. Ik wil gaarne dank brengen voor de goede diensten, welke de politie heeft, bewezen in het afgelopen jaar. De Iioltense brandweer, die 9 keer •Itrukte kwam gelukkig niet voor al" te hete vuren te staan. Zij was ech ter paraat, wanneer de rode haan kraaide. De brandweer organiseerde met succes de brandweerwedstrijden, welke dit jaar in Holten werden ge houden. Voor hun bereidheid, ook dit jaar weer bewezen, om klaar te staan voor hun medeburger in nood, zij hun de dank gebracht, waarop zij aanspraak maken. De berichtgeving over Holten was bij de pers in goede handen. Ik ben haar dankbaar voor de aandacht, welke zij aan deze gemeente schenkt en voor de goede wijze, waarop zij de berichtgeving verzorgt. Holtens Nieuwsblad, ons eigen plaatselijk blad, bleef de plaats be houden, welke het nu reeds zoveel jaren bezit, dankzij de vaardige wij ze, waarop de redactie wordt ge voerd, dankzij ook de bereidwillig heid om zijn kolommen ook beschik baar te stellen voor berichten, die misschien in het grote geheel niet van zoveel importantie schijnen te zijn, doch die in onze Holter samen leving toch belangrijk zijn. Het Holtens Nieuwsblad vervult hierdoor in ons midden een bijzonde re functie, die onze saamhorigheid bevordert. Mijne heren leden van de raad, Ik heb getracht hedenavond uw kroniekschrijver te zijn, ik heb met u geluisterd naar de hartslag van ons gemeentelijk leven en ik heb met u getracht een diagnose te stellen. Het mag dan zijn, dat wij niet te vreden zijn met de resultaten van onze arbeid en dat wij tot de erken ning zijn gekomen, dat wij het hier en daar toch nog beter hadden moe ten doen. toch overheerst een gevoel van voldoening, omdat wij tezamen in zo goede gezindheid met elkaar hebben mogen samenwerken. Ons ontviel, midden in zijn werk voor de gemeente, temidden ook van ons, ons medelid, onze vriend, Geert Brands. Ook vanavond, wil ik aan zijn na gedachtenis een woord van eerbied en waardering wijden voor zijn ar beid en toewijding, geschonken in de functie, die hij in óns midden ver vulde. De heer L. Kaan heeft de ledige plaats in ons midden ingenomen en is daarmee opgenomen in onze kring. Ik wil u allen, heren leden van de raad, danken voor de wijze, waarop wij elkander hier in deze raadszaal mochten ontmoeten. Verschillen van mening gelukkig zijn deze aanwezig scherpen de geest en maken het mogelijk, dat uit de botsing der meningen het beste resultaat te voorschijn komt. Het is een voorrecht te mogen constateren, dat in de raad van Holten een me ningsverschil nimmer aanleiding geeft tot een verwijdering in het per soonlijke vlak. Wij nemen elkander zoals wij zijn, met onze goede en kwade zijden, wij hebben respect voor elkanders over tuiging en wij zijn ervan overtuigd, dat een ieder, op zijn wijze slechts één doel voor ogen heeft, namelijk het dienen van onze gemeente. Ik ben u dankbaar, dat een ieder van u in deze geest werkzaam wil zijn. Dit toch is de enige basis, waar op vruchtbaar en constructief ge werkt kan worden. Mijnerzijds wil ik u gaarne danken voor het grote vertrouwen en de vriendschap, welke ik telkens weer van u mag ondervinden. Een speciaal woord nog tot u, wet houders en secretaris, met wie ik te zamen het dagelijks bestuur onzer gemeente mag vormen. Onze samen werking wordt gedragen door één zelfde vertrouwen in elkander. Wij weten ons bij elkaar veilig. Hierdoor is een zeer grote mate van vertrouwelijkheid en saamhorig heid ontstaan, die mij onze samen werking tot een voorrecht heeft ge maakt. Wanneer ik u daarvoor zou willen danken en dat doe ik u uit de grond van mijn hart dan zou ik willen zeggen: „Uw vriendschap en gedienstighe den, staan eeuwig in mijn hart geschre- Mijne heren, zo ben ik dan met u aan het einde van mijn omzwervin gen over het gemeentelijk erf van Holten gekomen. ,,Er valt opnieuw een nieuw licht op het leven voor mij, ik ben nog niet op 't eind, Ik moet weer anders zoeken, ver der streven De Meester heeft het blad voor mij gewend." Inderdaad, God heeft ons in het nieuwe jaar een nieuwe taak en een nieuwe opdracht geschonken. laat ons dan, om met Paulus te spreken, met volharding de loopbaan lopen, die ons is voorgesteld, wanneer op 1 januari het blad voor ons wordt ge wend. .,Want in Gods vaderhart Zijn wij zo wel geborgen Hij zij in 't nieuwe jaar Weer onze Hulp en Kracht." De leden van de plaatselijke afde ling van de Chr. Bond van Platte landsvrouwen en Meisjes hielden don derdagavond in het gebouw „Reho- both" hun jaarlijkse kerstwijdingsbij- eenkomst. De presidente mevrouw Van Engbrink-Ramaker heette allen hartelijk welkom, zich in het bijzon der richtend tot een aantal gasten. Zij liet zingen psalm 118 vers 9 en ging hierna voor in gebed en las ver volgens enkele verzen uit Ezechiël 34. Hierna werd de door het bestuur en enkele leden samengstelde liturgie afgewerkt. De bijbelgedeelten wer den gelezen door mevrouw Kolkman- V. d. Bos, voor declamatie zorgden de dames Span - V. d. Berg en Hij- weege-Hagedoorn. terwijl het kerst verhaal ..Vrede op narde" gelezen werd door mej. A. Stam. Aan dze kerstwijdingsavond werd medewerking verleend door de so- sopraan To Landeweerd. Zij zong met orgelbegeleiding van mevr. J. Schup- pert-Stukker zuiver en gevoelvol Heilig ist der Herr", de mooie aria ,.Ik wacht op den Heer (uit het Kerst oratorium Christus Geboorte) en de bekende kerstliederen „Vol van pracht" en „Gloria in Excelsis Deo". Gezamenlijk eveneens met orgelbege leiding van mevr. Schuppert werden een aantal kerstliederen gezongen. De presidente mevrouw Van Eng- brink bedankte aan het einde van de goed bezochte avond allen die hun medewerking gaven aan het welsla gen. De mooie stijlvolle avond werd door mevrouw Schuppert - Stukker met dankgebed beëindigd na het zin gen van gezang 132 vers 4 ,,U, Chris tus onzen Heer, bekleedt met majes teit". Maandagavond. 23 december 1968, heeft de afdeling Dijkerhoek van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen in café 'l Bonte Paard haar kerstbijeenkomst gehouden. Er werd met grote belangstelling door de tal rijke aanwezigen naar het gebodene geluisterd, dat door een viertal leden werd verzorgd, nl. door de dames Van den Brink, Hoekman, Kroon en Wechstapel. Zij laze» elk een verhaal of een gedicht voor, afgewisseld door samenzang. Een kinderkoortje, on der leiding van Henk van den Brink, bracht enige kerstliederen ten geho re. Bovendien kon men naar een vijf tal grammofoonplaten luisteren, waarop verschillende zangers, elk op hun wijze, een kerst- of geestelijk lied voordroegen. Het kaarslicht en het dennegroen werkten mee aan een sfeervolle stemming, zodat de afdeling terug kan zien op een geslaagde avond. De vorige week zaterdagmor gen is onze 27-jarige plaatsge noot Gerrit M. Bannink op de Holterweg onder de gemeente Laren met een Volkswagenbus je frontaal tegen een boom ge botst en zeer zwaar gewond naar hel St. Geertruiden Zie kenhuis in Deventer overge bracht. Men spreekt van een schedelbasisfractuur (scheurtje in de schedel) beide benen ge broken een been op drie plaatsen beide armen gebro ken en een kaakfractuur. Zijn toestand is zorgwekkend en er bestaat levensgevaar. Bij het inzenden van dit bericht was er sprake, dat hij op tweede kerstdag naar een ziekenhuis in En schede zou worden overgebracht. Over de toedracht van het ongeluk tast men nog in het duister. Er zijn door de politie geen remsporen en geen slipsporen aangetroffen. Het slachtoffer is bewusteloos en kan niet worden gehoord. Bannink was voor zijn werkgevers H. W. Dijkerman en J. Lammers op weg naar een karwei in Didam, dat hij zaterdagmorgen nog dacht te kunnen afmaken. Zover is hij echter niet gekomen. Om acht uur vertrok hij van de Oude Deven- terweg bij de heer J. Lammers. On geveer een kwartier later moet het ongeluk zijn gebeurd. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. Bij het be kend worden van het ongeluk heerste er groot medeleven met het slachtof fer en zijn gezin. Gerrit Bannink is o.a. een enthousiast bestuurslid van de voetbalvereniging „Holten" en van de Motorclub en de Motorcross commissie. Ruim vierhonderd leerlingen van de Holtense zondagsschool hebben op de middag van le Kerstdag in de Ned. llerv. Kerk bij de prachtig ver lichte en versierde kerstboom op sfeervolle wijze 'l Kerstfeest gevierd. Dat geschiedde voor de kleintjes - de klassen 1 lot en met 4 - onder leiding van mej. Jo Roelofs en de heer Rein Brouwer vanaf 2.00 uur en voor de klassen 5 tot en met 8onder leiding van de heer J. Schippers, om 4.30 u. In beide samenkomsten was 't kerk gebouw praktisch tot de laatste plaats bezet. Wegens ziekte van de hoofdleider der zondagsschool, de heer H. J. Koopman, had het geza menlijk personeel, de gehele kerst- feestviering voorbereid. In de eerste samenkomst hield Rein Brouwer een inleiding op het kerst spel, dat door een groepje uit de leerlingen werd opgevoerd. Enkele kinderen brachten nummers ten ge hore op de blokfluit. Met orgel bege leiding van de organist, Anton Koop man, volgde een beurtzang met een solo van Wilmn Markvoort, er wer den gedichtjes opgezegd, Willemine Grobben vertelde het kerstverhaal „De kaars en de zilveren bal" en on der leiding van de heer H. Koopman werden door de kinderen kerstliede ren - waaronder de nieuwste compo sities - gezongen. Bij het verlaten van de kerk kregen de kinderen een boekje een kalender en versnape ringen. In de tweede samenkomst verzorg de Johan Meijer een inleiding op het kerstverhaal. Door enkele kinderen werd het kerstevangelie gelezen. Mej. Jannie Brouwer bespeelde het orgel, twee meisjes zongen „Heerlijk klonk het lied der engelen" met pia nobegeleiding van Ineke Kevelam. terwijl Joke Israël het kerstverhaal vertelde getiteld „Hoe vier kinderen Jezus zochten". De heer Schippers nam met een hartelijk woord afscheid van de 104 kinderen - ditmaal twee klassen - die de school verlieten, terwijl ds Israël hen namens de kerkeraad toesprak en de hoop uitsprak, dat zij de weg naar de kerk of naar de jongeren- diensten zullen weten te vinden in de tijd, die voor het aannemen over brugd moet worden. Zij ontvingen 'n kerkboekje met de nieuwe psalmbe- rijming. De leerlingen van de 5e klas Het Volkswagenbusje zoals 't direct na de botsing in zwaar gehavende toestand werd aan. getroffen. ontvingen de zangbundel „Wie zingt mee" en de van de 6e klas een bijbel tje in de nieuwe vertaling van Anne de Vries. Het personeel werd dank gebracht voor de goede zorg aan de kinderen besteed. De lijstcollecte bracht ruim f 2500 en de kerkcollecte f 400 op. welk geld m. bestemd is voor het zondags schoolwerk in Holten. In Dijkerhoek vierden ruim 110 leer lingen van de zondagsschool aldaar in het sfeervol versierde Bethanië, waar de kerstboom natuurlijk ook niet ontbrak, het kerstfeest, 's Mid dags om 2.30 uur de kleinttjes en 's avonds om 7 uur de groten, waar bij ook vele ouders aanwezig waren. In de middagsamenkomst gaf de heer Joh. Markvoort een inleiding op hel kerstevangelie en werd de litur gie gezongen van de Ned. Zondags schoolvereniging. Dini Klaasses en Dini Jansen-Ma- nenschijn verzorgden de kerstgeschie denis en het kerstverhaal „Het konijn „zwartneusje" werd verteld door Gerrie Noteboom. Het geheel onder leiding van de heer .1. Krikkink. De avondbijeenkomst werd geleid door de heer G. J. Ulfman. Het kerst gebeuren werd verteld door de heer J. Krikkink. De liturgie bevatte o.m. een kinderspel in vraag en antwoord. Het kerstverhaal ..De Kerstklok van Hebron" werd verteld door de heer J. Reijlink. Vijftien leerlingen verlieten de zondagsschool. Zij werden namens de Kerkeraad toegesproken door ds C. C. Addink, die hen een kerkboek als kerstgeschenk overhandigde en de hoop uiitsprak, dat zij de weg naar de kerk, in casu het gebouw Betha nië, zullen weten te vinden. Hij dank te 't personeel van de zondagsschool voor zijn werk in het belang van de opvoeding der kinderen. De kleintjes kregen bij hun vertrek een leesboekje, een kinderbijbeltje, koek. mandarijntjes en een zakje no ten. de groten een zakbijbeltje, een leesboek en versnaperingen. In „Het Trefpunt" te Espelo vier den de leerlingen van de zondags school Espelo-Helhuizen het kerst feest hij de brandende en versierde kerstboom, onder leiding van de heer PIETERNEL Maar Thomasvaer, wat is dit jaar, Weer snel voorbijgegaan, Zodat we nu haast ongemerkt, Saam aan het einde slaan. THOMASVAER Da's goed bekeken Pieternel. We merken 't niet altijd. Maar twee en vijftig weken zijn Thans maar een kleinigheid. 'k Herinner me nog bijster best, De eerste dag van 't jaar. P Wat is er weer heel veel geschied Mijn trouwe Thomasvaer. Men duizelt er gedurig van. 't Is haast niet bij te houden. Wat is er veel veranderd zeg. We horen tot de ouden. Th En daarom steeds meer A.O.W. Maar Sijmen kan betalen. Waar moeten ze voor al dat volk. Het geld tenslotte halen. P Dat vraag ik me gedurig af. De schatkist puilt niet uit. Er is weer een enorm tekort. Haast geen begroting sluit. Verlaging der belastingen, Hoort er nog weinig bij. Het is met de financiën, Heus nog geen koek en ei. Th We leven stellig te royaal, In deze weeldetijd. Gelukkig is er in ons land, Thans volop bezigheid. Denk aan de jaren dertig eens. Een stroom van werkelozen. Dan gaat het nu in Nederland, Als 't ware nog op rozen. Er is zelfs personeelstekort. Denk aan de scheepsbouw even. Na een depressie schijnt alom, De zaak goed op te leven. P Nog menig vreemdeling toeft in 't land. Dat hoort er immers bij. Men moet er echt aan wennen hoor. Neen, dat is niets voor mij. Gelukkig steekt ons eigen volk, De handen uit de mouwen. Je moet eens zien, hoe men alom, Veel huizen komt te bouwen. Th En nog is er veel woningnood, Bij 't stijgen van de huren. Maar volgens de Minister zal Dit niet zo lang meer duren. Veel huurders durven heel wat aan. Men wil gerieflijk wonen. P Gelukkig stegen ook dit jaar, Voor velen weer de lonen. 't Gaat met de prijzen hand in hand. Het blijft maar een spiraal. Maar een en ander lijkt toch wel Een beetje abnormaal. Th Ik ben geen econoom hoor Piet, Ik weet er weinig van. Men zou haast denken dat het thans Geheel niet anders kan. Maar 't leven is wel peperduur. En alle mensen klagen. Meer loon en minder zorgen dus. P Plus wat meer vrije dagen. Maar 't schijnt me toch al welletjes. Er moeten grenzen zijn. Al vind ik de vakantietijd, Ook wel bijzonder fijn. Maar 'k heb aan Holland dan genoeg. 't Is boven onze stand, Dat we een verre reis gaan doen. 'k Begeer geen buitenland. Th Praat maar niet over rang en stand, Want dat heeft afgedaan. Je ziet vandaag de schilleboer, Een luchtreis maken gaan. En wij, we worden overstroomd, Met horden vreemdelingen. Het is aan onze stranden vaak 'n Dag elkaar verdringen. Dat is geen recreatie meer. Hoe kunnen zoveel mieren, In bos en hei of aan het strand, Nu nog behoorlijk tieren. P Denk ook eens even aan 't verkeer. Het neemt schrikbarend toe. Men is het auto's kopen ook In Nederland niet moe. Maar voor parkeren haast geen plaats. Nu noem ik Oudenrijn, Het schijnt dan daar toch eindelijk, Wel voor elkaar te zijn. Men kan er nu met man en macht Behoorlijk dus passeren. Th Maar of het daar afdoende is, Dat zal de tijd wel leren. In elk geval komt Nederland, Veel tunnels nog tekort. Terwijl het in het spitsuur steeds Maar hopelozer wordt. Meer nieuwe wegen dient men dus Met spoed ook aan te leggen. P We kunnen van 't verkeersprobleem, Het nodige wel zeggen. Het is nog heel niet opgelost. Denk aan de veiligheid. Het aantal doden stijgt enorm. Een teken van de tijd. De Metro is in Rotterdam, Al heus niet meer bijzonder. Te zijner tijd duikt Amsterdam, Wel heel behoorlijk onder. Th Nu hebben we de Mammoetwet, Op onderwijsgebied. Maar als ik zo eens alles hoor, Vlot alles nog zo niet. Het is me toch een beestje hoor. Hij kwam dit jaar van stal. Maar wijzigingen zijn er straks Zeer zeker zonder tal. P Studenten zijn geen makkelijk volk. Ze roeren zich erg graag. Ze deden het in Nederland, En in Parijs en Praag. Ze hadden weinig studiedrang. Ze doen graag potverteren; Door studiebeurzen kan dit bij Die dames en die heren. Maar veel meer rust was goed voor hen. Th "k Denk aan de jeugdproblemen. Men dient zo een en ander toch Wel ernstig op te nemen. Want daar ontkomt thans niemand aan. Een zorg op veler schouders. P En dat wel in de eerste plaats, Op die van vele ouders. We doen veel aan ontwikkelingshulp. We helpen andere landen. Maar staan als het de jeugd betreft, Zo vaak met lege handen. Th Bankovervallen bij de vleet. En moorden zonder tal. Een mens vraagt zich gedurig af, Wat dat nog worden zal. Men dreigt, men schiet, men knalt maar neer. Hier telt geen mensenleven. Wild-west partijen in ons land. En och, we schrikken even. P Er kan zo weinig aan gedaan De geldkoorts hebben velen. En meestal doet men erger dan, Als plunderen en stelen. Jouw geld is toch wel goed belegd, M'n waarde Thomasvaer. Aan rente krijg je aardig wat. Th Wat baat al dat gespaar Als onze gulden aldoor maar Weer flink in waarde zakt. Wat blijft er van je spaargeld dan, Zodoende nog in takt? We wonen niet meer zo goedkoop. Bedenk eens Pietemei: Er komt een dot belasting bij. Die datum nadert snel. Want onze huur is veel le laag. Een soort belasting dus. P En toch wil ik geen nieuwbouw huis Het onze is zo knus. We gaan er liever maar niet uit. Dan maar belasting hoor. Zo gaat het ook op woongebied, Met heel veel plannen door. Th De boeren hadden 't niet te best. Weg zijn de vette jaren. Denk aan de zomermaanden eens, Die regenachtig waren. Geen kip kon buiten af en toe. De herfst al idem zo. Men krijgt dan dus op deze wijs, Het boer-zijn niet kado. P Ze raken heel veel grond ook kwijt. Geen boer is hiermee blij. De wegenbouw treft hier de schuld, Plus huizenbouwerij. Th Vandaag moet alles in het groot. Het kleine moet verdwijnen. Men trekt hier ook van hogerhand, Zeer gaarne zekere lijnen. P Alweer problemen tot en met. Maar zeg, nu moet je horen. De twaalf slagen melden ons: Het nieuwe is geboren. Dus '68 is voorbij, Met al haar lief en leed. Misschien dat nu mijn Thomasvaer, Nog wat te zeggen weet. Th De beste wensen, Pietemei. Voor ons gehele volk. Dan ben ik vast en zeker ook, In dezen wel jouw tolk. God zegene ons Nederland, Ook in het komend jaar. Beware ons voor ramp en leed. Geen oorlog drukk' ons zwaar. „Soli" had voor deze uitvoering de keus laten vallen op het zesdelige oratorium ,,'s Heilands Geboorte" van de bekende componist Herman Pf. Kerstoratorium-uitvoering door de chr. gem. zangvereniging ..6olt Deo Gloriazaterdagavond in de Ned.-herv. kerk met mede werking van enkele solisten is weer een sfeer- en gevoelvolle vocale en instrumentale vertolking geworden van het kerstgebeuren zoals dit wordt omschreven door de evangelist Lucas in het evangelie Lucas hoofdstuk 1 en 2. y Het was reeds de negentiende achtereenvolgende jaarlijkse uit voering waarvooruit Holten en omliggende plaatsen weereen goe ie belangstelling bestond. Er waren weer vele getrouwe bezoekers,, belangstellende en in tens meelevende toehoorders die aan deze uitvoering met veel ae noegen zullen terugdenken. w. de Wolff. Deze zes delen zijn: 1. Boodschap aan Maria; 2. De ge boorte van Jezus; 3. Boodschap aan de herders; 4. De herders bij de kribbe; 5. De wijzen uit het Oosten: 6. Kerstvreugde. UITVOERING Reeds de inleiding door de bas sen in een donker timbre ,,d' Aarde was in de nacht verzonken" met aan sluitend het gehele koor in een mach tig fortissimo „Halleluja, de jubel toon klimm' tot Gods troon. Hij geeft ons 't Licht, Hij geeft ons Zijn Zoon" maakte een diepe indruk op de be zoekers. Na declamatie van een gedeelte uit het Lukas evangelie door de pasto raal medewerker der hervormde ge meente de heer A, Schellevis zong de sopraan soliste Riek Bolink-Lan- deweerd de aria's „Weest gegroet, gij begenadigde" en „Ik wacht op de Heer, mijn ziel verbeidt Hem". Zij zong beide aria's zeer zuiver en toonde zich ook in het verdere solo- werk o.a. in „Stille Nacht", ..Kom, kom zet uw harte" en enkele moei lijke recitatieven volkomen voor haar taak berekend. Als bassolist werkte aan de uit- J. Nijland uit Nijverdal. Hier waren, met de kinderen, tal van ouders en oud-leerlingen samengekomen. Beide groepen - de laagste en de hoogste klas - voerden een kerstspel op. On der leiding van mej. B. Schippers zongen de ouderen kerstliederen, met orgelbegeleiding van de heer Bosch uit. Nijverdal. De heer Maatman uit; Nijverdal vertelde 't kerstverhaal en Henk Slijkhuis declameerde 'n kerst gedicht. Namens de kerkeraad van Okkenbroek was de ouderling, de heer J. Brinks, aanwezig. Ds C. Addink, nam hier afscheid van de 6 leerlingen die de school verlieten en die een bijbeltje of een psalmen- en gezangenbundeltje ontvingen. De heer G. Nijenhuis heeft namens het bestuur van de zondagsschool, de leerlingen bedankt voor het gebodene en de leiders voor hun arbeid in het belang van het zondagsschoolonder- wya. voering mee Wim Nijenhuis te Hel lendoorn die o.a. zong de bekende kerstliederen „Op U mijn Heiland blijk ik hopen", „Kindeke Jesu" en „Ik kniel aan uwe kribbe neer". Hij zong de verschillende liederen wei zuiver doch was wat volume be trof wat zwak. Soms kregen we de indruk dat hij zich zelf een tikkeltje onderschatte. Het oratorium eindigt met uit drukking te geven aan de kerst vreugde in de zang van het koor „Ge loofd zij de Here, de God Israëls, Hosanna. Hosanna. Hosanna" welke haar climax vindt in het door de be zoekers meegezongen koraal „Heft aan. het hart vol dank en lof, want Jezus is geboren". De koorbegeleiding alsook het be geleiden van de solisten was bij de Nijverdalse pianist Henny Sletten- haar in vertrouwde bekwame handen en dit mag ook zeker gezegd worden van Johan Ponsteen te Nijverdal die op hobo o.a. zorgde voor glaszuivere figuratie rond de melodie bij de zar.g van het koor in „Stille Nacht" en in de cantate „Herders ontwaakt gij niet". De samenzang werd op het kerkor gel begeleid door Anton Koopman op een wijze zoals men dit reeds jaren bij de uitvoeringen van „Soli" ge wend is. Het geheel stond onder lei ding van de dirigent van „Soli" de heer Plomp te Nijverdal die met al le uitvoerenden kan terugzien op een zeer geslaagde avond, die na een kort slotwoord en gebed door ds. R. Oosterhoff besloten werd met het staande zingen van het lied der engelen „Ere zij God". De oratorium-uitvoering waar aan wel enkele „amateuristische" foutjes kleefden werd door da. J. I-I. Israël met een kort woord inl geleid.

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 3