Grote speculaasverkoopactie supportersvereniging v.v. Hoiten Kees Stoop exposeert tekeningen in zijn boerderij-atelier in „De Haar HOLTEN KRIJGT WILP OP BEZOEK Belangrijk onderwerp voor Plattelands jongeren Nieuwe aanwinsten bibliotheek Holten Bfonchiletten Koolmonoxyde-onderzoek met oog op hart- en vaatziekten Zwemclub „Twenhaarsveld' behaalde eerste plaats BABVPfijH BLAUW WIT ONTVANGT STUDENTEN W edstrijd program m a V oorbescho u w i n g jeu gdprogram m a v.v. „Hollen" Rectificatie collecte Nazorg B.L.O. Boekaankondiging Jeugd en gezag DOE MEE AAN DE SPAR MARGARINE - WEDSTRIJD Nieuwenhuis naar Vietnam Kindermiddag en SVV ontidkkelings- avond Zaterdag 16 wovembe? 1968 AD t>UDEIsSRUN Voor Baby De Holtense kunstschilder en artistiek tekenaar Kees Stoop gaat van 19 tot en met 25 november een expositie houden in zijn tot atelier ingerichte boerderijtje Holterbroek 8. Wegens ruimtegebrek vindt de opening plaats in hotel Holterman en wel maandag a.s. des avonds 8 uur. Op de openingsavond zal het werk in hotel „Holter man" te bezichtigen zijn. De tentoonstelling zelf is geopend dage lijks van 14 tot 22 uur en ieder is er van harte welkom. Men kan het atelier van de heer Stoop bereiken vanaf de kleine viaduct tegenover hotel Van den Brink aan de Deventer weg en dan links af de zandweg langs de spoorbaan volgen of vanaf de grote viaduct in de Dorpsstraat via de Reilinkssteeg en dan rechtsaf naar de kleine viaduct. „Het was een toeval, dat de schil der Kees Stoop naar de kleine ge meente Holten in Overijssel bracht", schrijft Charles Wentinck in de ge- illustreerde brochure (geschrift), dat op initiatief van dokter Nagel hout door de Holtense Kunstclub „H.K.C." werd uitgegeven. „Zijn tij delijke aanwezigheid daar zou niet meer geweest zijn dan een onder breking van een leven, dat eldeers zijn honk gevonden had. Dat Stoop ook toen de omstandigheden hem niet langer daartoe tïwongen in Overijssel bleef, had dan ook diepere oorzaken. Hij besefte met een hemzelf verwonderende zekerheid dat deze streek het land! van zijn be stemming zou zijn, althans voor deze fase van zijn leven. Dit had niets te maken met de rustgevende, ver meende eenvoud van het landleven. Elke behoefte aan idylle, geboren uit tegenstellingen tussen stad en land, was hem vreemd". Zo is het. Kees Stoop zou met hetzelfde plezier weer een tijd naar Antwerpen gaan waar hij reeds eerder gewerkt heeft. Het schilderen heeft hij echter weinig of in het geheel niet meer beoefend. Zijn verbeeldingskracht legt hij in zijn tekeningen, waai-van er nu weei vijfentwintig geëxposeerd zullen wor den. „Nijhoff sprak over Gorter's ver beelding van het ongerepte landschap De wedstrijd waarnaar honderden fnet grote belangstelling hebben uit gezien ABS - Holten kon zondag niet doorgaan, omdat de aangewezen 'scheidsrechter niet was opgekomen. De betrokken scheidsrechter, lid van ZAC - Zwolle, had zich in» verband met een clubfeest. bij de KNVB af gemeld en de betrokken competitie- leider had blijkbaar geen plaatsver vanger voor hem aangewezen. Door de secretaris van ABS opgebeld, bleek de heer W. J. van Born, onmiddel- V':k bereid naar Bathmen te komen. Maar zijn aankomst viel zo laat. dat het spelen van een volledige wedstrijd niet mogelijk zou zijn geweest, van wege de intredende duisternis. Er was wel een afdelingsscheidsrechter aanwezig, maar de Holtense leiding achtte het toch maar beter met het oog op eventuele moeilijkheden van diens aanwezigheid geen gebruik te maken. Het niet doorgaan van deze ontmoe ting was erg jammer. Er waren plm. 1600 toeschouwers, er heerste een ge zellige sfeer en de beide elftallen wa ren zich reeds wat aan het intrap pen toen het manco bleek. Zondag zal Holten het tegen Wilp moeten opnemen, dat 5e van onder op de ranglijst staat met 5 punten uit 6 wedstrijden. Het is beslist niet de sterkste ploeg in 4H. maar uitkijken blijft voor onze jongens toch wel de boodschap. Verwacht wordt dat er zondag weer veel bezoek in het. Sport- dal zal zijn. De opstejlmg is als volgt: d: Breu- klnk; a. Soar. Kaiser, Markvoort Brands: m: Paalman en Den Heijer; v.: Veneklaas. Hommes, Jongman en W Nijenhuis. De ranglijst ziet er als volgt uit! Zwolle Helios UD Heino Holten ABS Wilp Heerde Sp Deventer Wijhe Raalte Aangezien j.l. zaterdag het pro gramma van de afd. Twente der K.N.V.B. in zijn geheel werd afge last, moeten wij thans volstaan mei een voorbeschouwing van het pro gramma voor a.s. zaterdag. Er zijn voor de Holtense jeugdelf- tallen zeer interessante wedstrijden vastgesteld. Zo moet het A-elftal het opnemen in een uitwedstrijd legen het eveneens ongeslagen DES A uit Nijverdal. Hoewel het A-elftal i.\ ziekte niet volledig in het strijdperk kan verschijnen, menen wij toch mogen veronderstellen, dat de jon gens alles op alles zulen zetten om er een overwinning uit het vuui slepen. Ook de B-junioren gaan een zware wedstrijd tegemoet tegen De Zweef B en mogen al tevreden zijn met een gelijk spel. Cl speelt thuis tegen het bovenaan staande Achilles Cl uit Hengelo en kan in deze wedstrijd het bewijs le veren, dat zij in deze zware klasse thuis horen. E3 krijgt het ook moeilijk in de uitwedstrijd tegen het ongeslagen Excelsior C3 uit Rijssen en zal hard voor de overwinning moeten vechten, alhoewel een gelijkspel al een goed resultaat zal zijn. Pupillen D. moet op bezoek bij SOS D, uit Hellendoorn en ook deze wedstrijd is voor onze jongens een Zaterdag: DES al Holten al, 3 uur Holten bl De Zweef bl. 2 uur Holten cl Achilles cl, 3.15 uur Excelsior c3 Holten c3ï 3.1a uur Holten d2- Bl. Wit dl, 1.10 uur SOS dl Holten dl, 10 uur Zondag: Holten 1 Wilp 1, 2.30 uur Enter 2 Holten 2. 10.30 uur Holten 3 Haarl. Boys 3 10.30 uur Holten 5 SOS 3. 12.15 uur Haarl. B. 5 Holten 4, 12 uur Zondag moeten er weer drie wed strijden op het veld van Holten ge speeld worden. Dat is toch weer nel iets te veel voor de goede conditie van de grasmat. Kan de bond, dat niet anders inkleden, zouden wij wil len vragen. Hoestdrank in toblefvorm 95ct Kees Stoop en zijn boerde rij-atelier in „De Haar" Holterbroek 8waar de ten tentoonstelling van zijn te keningen wordt gehouden. als van een „bron van zielskracht", die de dichter nodig heeft om te kun nen leven. Die bron vond Kees Stoop in Overijssel, een der laatste, smalle stroken ongereptheid, aldus Wentinck, die Nederland nog bezit". Kees Stoop weet daar in zijn boerderij in De Haar de zeggingskracht aan te geven. De studenten van de T H. Driener- lo zijn zaterdagmiddag bij „De Pop- pe" de tegenstanders van het eerste van Blauw Wit dat in de laatste twee wedstrijden de volle winst binnen haalde. Of dit zaterdag weer zal lukken? Wanneer we de stand bekijken zeg gen we ja maar de bal rolt vaak heel raar en een ploeg die dit seizoen nog geen enkel puntje wist te behalen blijft streven naar het eerste succesje en dat kan zaterdag tegen Blauw Wit best komen. De studenten vormen 'n jonge ploeg met een fiks uithoudings vermogen en dat zou wel eens de doorslag kunnen geven in hun voor deel. De wedstrijd die geleid zal worden door scheidsrechter G. J. Velthuis begint om half drie. Voor de Blauwwitte jeugd zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: GFC C2 Blauw Wit Cl 2.00 uur Holten D2 Blauw Wit Dl 1.10 uur Stand le klasse A: Eversberg 8-13; Daarlerveen 7-12; Spc. Rijssen 7-11; Lemele 8-10; Vesos 7-8; Boswinkel 7-8 Blauw Wit 7-5; Denekamp 5-4; PSV 7-4; Daarle 8-2; Dri'enerlo 8-0. Tot ver boven de knie uitstekende laarzen van zacht, plooibaar leer (foto links), pumps van lokleder met- witt hakken en soepele leren kousen in wit (midden), schoenen van zacht bont (in de hand van de knielende mannequin), kousenachtigehoge laarzen met brede grotesk-hakken" (rechts) - dat zijn slechts enige van de modieuze invallen voor het hefst- en winterseizoen. Zij werden onlangs gein troduceerd en volgen voornamelijk de internationale lijn van de revolutionair nieuwe schoenmode. Koolmonoxyde-onderzoek De ANWB heeft op al zyn 14 Techno- stations in Nederland de mogelijkheid gecreëerd om auto's met behulp van een gasindicator te laten nazien op eventuele aanwezigheid van hel gif tige gas koolmonokydc (CO) in de cabine. De ANWB is hiertoe overgegaan naar aanleiding van een proef in het Technostation Enschede waar sedert De supportersvereniging van de Voetbalvereniging "Holten" gaat za terdagmorgen om half tien van start met haar grote speculaasactie. Men wil trachten duizend pak speculaas aan de vrouw te brengen. Daarvoor hebben zich een groot aantal autobe zitters en de spelers van drie jeugd- elftallen beschikbaar gesteld. De or ganisatoren hebben de gehele ge meente in wijken verdeeld, zodat men zoveel mogelijk gezinnen hoopt te be reiken. De opbrengstkomt onder meer ten goede aan een van de doe- len.die de supportersvereniging zich heeft gesteld, een zo goed mogelijke begeleiding van de jeugdige spelers o.a. door wekelijkse training door 'n bevoegde kracht, in casu door de heer Frits Paule, leraar lichamelijke op voeding aan de openbare scholenge meenschap te Holten. De supportersvereniging rekent er gaarne op, dat alle ingezetenen (ge zinnen). die het goed menen met de voetbalsportbeoefening in onze ge meente. hun steentje zullen willen bijdragen. Bij kleine beetjes komen dan de benodigde gelden wel bij el kaar. Het resultaat van de training tekent zich reeds duidelijk af in de goede prestaties van de zeven jeugd- ejftallen, die "Holten" in het veld AfÉrëiigi. "Tïlell-" F de junioren niet teleur-"» Is zij bij U aankloppen, neem hun spe culaas. In ons vorige nummer hebben wij - te goeder trouw - vermeld, dat de collecte Nazorg B.L.O. - voor het geestelijk gehandicapte kind - alleen in het Dorp Holten werd gehouden. Dit berust op een misverstand, want men heeft ook in de buurtschappen gecollecteerd. Gaarne wordt ook de betrokken buurtschapbewoners harte lijk dank gebracht voor hun bijdrage voor dit bijzonder sympathieke doel. Bij de NV De Arbeiderspers ver scheen De torens van Tribourg, van Jelte Kuipers. Het is een verhaal voor kinderen van 10-14 jaar, dat zich afspeelt in de tijd van Napoleon I. Het vertelt van een jonge, Hol landse klokkenmaker, Gosling Rum- pol, die in 1805 door Frankrijk trekt om daar, zoals in die tijd gebruike lijk was, al reizend zijn vak tot in puntjes te leren. Hij is daartoe naar Frankrijk ge gaan, omdat hij van zijn ouders veel over dat land heeft gehoord: zijn va der was er een tijd klokkenmaker aan het hof van Lodewijk XVI en zijn moeder was een Parisienne. Hij beleeft op zijn reis een merk waardig avontuur, dat hem zelfs Ln aanraking brengt met keizer Napo leon. Maar belangrijker dan de kei zer zal voor hem worden het meisje Bluette, dal aan het begin van zijn avontuur staat. Jongens en stellig ok meisjes die van een levendig verteld en ro mantisch getint avonturenverhaal houden, zullen aan De torens van Tribourg hun hart kunnen ophalen. enige maanden op verzoek van de internist dr. J. R. Borst reeds een dergelijke koolmonoxyde-onderzoek wordt gehouden. Reeds vele malen heeft deze spe cialist patiënten met hart- en vaat ziekten aanbevolen hun auto op de aanwezigheid van CO te laten contro leren, evenals trouwens hun woningen hetgeen dcor de Enschedese Gemeen telijke Dienst Bouw- en Woningtoe zicht werd gedaan. Dr. Borst is ervan overtuigd dat hart- en vaataandoeningen van vele van zijn patiënten het gevolg zijn van lekke kachels, niet goed afgestelde geysers of van fouten in het uitlaat systeem en/of verwarmingssysteem van hun auto's. De internist die in 1946 promoveerde op een proefschrift over CO-vergiftiging, heeft sedertdien in zijn praktijk een systematisch on derzoek gedaan naar het verband tussen hartinfarcten en CO-vergifti ging- Hij meent dat wanneer iemand lange tijd achtereen hoeveelheden CO inademt dit een directe aanslag op de conditie van hart. bloedvaten en centraal zenuwstelsel betekent. Volgens de internist hebben met name beroepschauffeurs die een groot deel van de dag in hun wagen door brengen vaker hartklachten dan an deren. Hij stelt dat dit voor een deel geweten kan worden aan CO lekkage in de cabine. Dr. Borst hoopt, nu op 14 plaatsen in Nederland bij de ANWB een CO- onderzoek kan worden verricht, zijn collega's eV gemakkelijker toe zullen agOjerga^ft Jaun-Rgtjgnteil te adviseren "bïj bepaalde Haefiten nun auto's met behulp van een gasindicator te laten controleren. De Holtense plattelandsjongeren gaan zich beraden over het vraag stuk van de jeugd en het gedrag in 't algemeen. Daarover zal op woensdag 20 november a.s. voor de P.J-G.O- afdelingen „Jong Holten" en „De Plattelands meisjes" spreken de heer C. Jongeneel, le luitenant der leger- voorlichtingsdienst te Harderwyk. De heer Jongeneel zal in het bijzonder ook ingaan op hoe 't gezag in de com munistische landen over de volkeren wordt uitgeoefend. Omdat het gezajg de laatste tijd nogal een punt van discussie is bij sommige jeugdgroepen in ons land en zelfs in d'e gehele wereld, bevelen de besturen van beide afdelingen hun leden aan, de inleiding van de heer Jongeneel, die een deskundig spre ker is ,te komen beluisteren. Er zal volop gelegenheid zijn voor gedach- tenwisseling. De bijeenkomst wordt gehouden in café „De Waag" en be gint om 20.00 uur. De afdelingen verwaarlozen ook 't amusement niet, want op zaterdag 14 december organiseren zij een ge maskerd bal in de zaal van „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek, dat eveneens om 20.00 uur begint. K Op woensdag werd bij Oudenrijn overgeschakeld van de tijdelijke ..ruit" naar het definitieve klaver blad. Het zal nu voor autorijdend Nederland aanzienlijk eenvoudiger worden dit zo beruchte knooppunt te passeren. Om de moeilijkheden die zullen ontstaan door onwennigheid het hoofd bieden, zullen door de Ge meentepolitie Utrecht, de Surveillan- cegroep autosnelwegen van de Rijks politie en de Zwarte Zes ambassa drices folders verspreid worden in wegrestaurants en motels in de om geving van Oudenrijn. Bij de zaterdag gehouden Recrea tieve zwemwedstrijden in het Sport- fondsenbad te Deventer, georgani seerd door zwemclub „De IJssel" behaalde zwemclub „Twenhaarsveld" de eerste plaats met 139 punten. Aan de wedstrijden werd deelgeno men door zes zwemclubs uit omlig gende plaatsen. Tweede werd zwem club IJssel A met 95 punten. De Holtense zwemclub won met ruime voorsprong dus een prachtige prestatie van onze jeugdige zwem mers en zwemsters. De uitslagen van de verschillen de nummers was als volgt: 25 m. schoolslag jongens onder 10 jaar Gerard Veneman le, 25 m. schoolslag meisjes onder 10 jr. Jannie Loman 2e, 25 m. schoolslag jongens 10 en 11 jr. Rinus Nieuwenhuis le., 25 m. schoolslag meisjes 10 en 11 jr. Ans Bos 3e.. 50 m. schoolslag jon gens 12 en 13 jr. Harrie Wansink. 3e.. 50 m. schoolslag meisjes 12 en 13 jr. Dinie Boode le., 50 m. schoolslag jongens 14 en 15 jr. Gerard ter Harm- sel le., 50 m. schoolslag meisjes 14 G. Baardman: Nieuwste omnibus. Bevat: Jachthond op de oceaan Goede wacht-Schobbejakken. C. D. E. Bryan: De buitenstaander aanpassingsmoeilijkheden van een Amerikaans militair aan de maat schappij. H. Fast: Agrippa's dochter; kleindochter van koning Herodes. H. Habe: Erfenis zonder glorie; 'n jongeman worstelt met het oorlogs verleden van zijn vader. T. Kortooms: Parochie in de Peel streekroman uit de Peel. D. R. Slierman: Broeders van de zee; poëtisch vissersverhaal. J. Omnibus-Visser-Roozendaal: Be vat; De lage hoek - Tot in den dood - De mens wikt. J. Williams: De koningskruis tocht; avonturen van een 12e eeuw- se minstreel. J.v.d. Woude: Dit is de dag; mysterieuze ervaringen op een Grieks eiland. Studieboeken. G. Apollinaire: Poèmes et prose. S. de Beauvoir. Memoires; dl. 2. De bloei van het leven. Belcampo: De ideale dahlia; ver halen. S. Breeden: Ons leven met buur man kangeroe. H. C. Ebeling: Oude racers; ge schiedenis van de autorensport. Er Het D2 elftal speelt in het Sport- ëal de plaatselijke wedstrijd tegen filauw-Wit D en moet in staat zijn deza derby te kunnen winnen. Kleurentelevisietoestellen zijn de meest gecompliceerde apparaten, die op het moment- door de consumptiegoederenindustrie in serieproduktie worden vervaardigd, ln vergelijking met de zwartwit- toestellen zijn ze met het dubbele aantal meer dan duizend elektronische onderdelen opgeböüwd. Onze foto toont het werk aan een proefband in a van de grootste Duitse fabrieken De Duitse kleurentelevisie is gebaseerd op het in de Duitse Bondsrepubliek ontwikkelde PAL-systeem (Phase Alternation Line), dat internationale erkenning gevonden heeft. De meeste landen van West- Europa hebben zich van het begin af voor dit systeem uitgesproken, in andere delen van de wereld wint het steeds meer in betekenis. Radio- en tv-verslaggever Wil- librord Nieuwenhuis (KRO) is vorige week voor de NRU naar Vietnam vertrokken om aldaar de meningen te peilen n.a.v. de uitslag van de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen. Zijn ver slagen zullen te horen zijn in de actualiteitenprogramma's stond een ster; kerstvertellingen. M. L. King: Waar gaan wij heen Chaos of gemeenschap? E. Morris: Met vriendelijke groeten liefde tussen een Japanner en een Vietnamese. W. M. Nijkamp: Sint Nicolaas Zwarte Piet in kleuterland. M. Ouwehand: Norge ahoy; onbe kend Noorwegen. B. Page: Philby, de meesterspion die de generatie bedroog. W. Reade: Broedende vogels, hun nesten, eieren en jongen. A. van der Veen: De man met de zilveren hoed: literaire novellen. De wereld van Michel Angelo, 1475- 1564. en 15 jr. Ans Aaftink, le., 25 m. rug slag jongens onder 10 jr. Wim Riet berg 3e., 25 m. rugslag meisjes on der 10 jr. Henriëtte Nijkamp 3e., 23 m. rugslag jongens 20 en 11 jr. Harm Rozendom, 2e.. 25 m. rugslag meis jes 10 en 11 jr. Diana Mol, 3e., 50 m. rugslag jongens 12 en 13 jr. Jan ter Harmsel, 3e., 50 m. rugslag meis jes 12 en 13 jr. Mini Eshuis 2e.. 50 m. rugslag jongens 14 en 15 jr. Gery den Bouwmeester 2e.. 50 m. rugslag meisjes 14 en 15 jr. Marietje Loman 2e. 25 m. vrije slag jongens tot 10 jr Gerard Veneman le.. 25 m. vrije slag meisjes tot 10 jaar Margriet Hijweege !e„ 25 m. vrije slag jongens 10 en 11 jr. Jan Ulfman 2e., 25 m. vrje slag meisjes 10 en 11 jr. Gerry Kalfster- man le. 50 m. vrije slag jóngens 12 en 13 jr. Dick Meuleman, le. 50 m. vrije slag meisjes 12 en 13 jr. Karin ter Hoeven, le., 50 m. vrije slag, jongens 14 en 15 jr. Johan Meerman le.. 50 m. vrije slag meisjes 14 en 15 jr. Willy Steenhuis. 3e. Bij de 8 x 25 m. estafette vrije slag werd zwemclub Twenhaarsveld eerste zowel bij de jongens als bij de meisjes. De NVV-Bestuurdersbond organi seert zaterdag voor de kinderen der bij de vakbondsafdeling van het NW aangesloten leden een feestmiddag in zaal Vosman. Vertoond zal o a. worden de film „Vier rakkers en een oude jeep", waarin een nieuwe ver sie van Dick Trom te zien zal zijn. De voorstelling begint om 2.00 uur en is vrij toegankelijk voor kinderen van de leden die de lagere school en huishoudschool bezoeken. Op dinsdag, 26 november, komen de leden zelf aan de beurt. Dan wordt in café Jansen een ontwikke lingsavond gehouden, waarop de heer F. v.d. Veer uit Leeuwarden zal inleiden het onderwerp: Ruimtelijke ordening .en toekomstige werkgele genheid." Deze avond begint om 3.00 uur. Lea, het één jaar oude Orang Oetang kind van Wilhelmina, vierde haar eerste verjaardag met vruchtentaart, kaarslicht en bloemen. Iedereen, van directeur tot oppasser, kwam de kleine jarige feliciteren. Het is nl. een grote zeldzaamheid dat in een dierentuin geboren mensapen de zuigelingenleeftijd overleven. En Lea's moeder Kiki bekommerde zich na de geboorte helemaal niet meer om de apenbaby. Zo groeide zij op in het huis van een oppasser en is intiLssen een flink apenkind geworden, dat het geboortegewicht van 1500 gram intussen verviervoudigd heeft, 56 cm lang is en reeds verscheidene melk tanden heeft. Lea's ouders waren ook niet op het verjaardagsfeest, maar daait- tegenover bracht de goedige Orang Oetang tante Suma, «en bos bloemen.

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 3