Góed achterlicht Dubbele baan op de Afsluitdijk Chevrolet's „Astro-vette" Keuze hangt af van gebruik de weg VERMOEIDHEID een gevaar op Standaard viaduct Wanneer gebruikt U welk tapijt P Veiligheids maatregelen streng in Ver. Staten INGEZONDEN SPIJKERS MET KOPPEN O.-Duitsland Autoreis naar of door ..Ravijn" ontving 150.000ste Zaterdag 3 augustus 1968 Aan Nederlanders die per motor rijtuig naar of door Oost-Duitsland reizen, moet dringend worden aan geraden, zich er van tevoren grondig van te overtuigen, dat zij een sluiten de w.a.-verzekering hebben. Met het oog op de in Oost-Duits land bestaande regelingen op het ge bied van de wettelijke aansprakelijk heid in het verkeer, is het noodzake lijk, voor reizen per motorrijtuig naar of door Oost-Duitsland (bijvoorbeeld naar West-Berlijn), bij de verzeke ringsadviseur of de verzekeraar in Nederland nadrukkelijk uitbreiding van de wettelijke aansprakelijkheids verzekering tot dit gebied aan te vragen. Wordt de gevraagde uitbreiding verleend, dan wordt het betrokken motorrijtuig door de Oostduitse auto riteiten toch niet zonder meer tot het verkeer toegelaten. Dit geschiedt slechts dan wanneer aan de grens met Oost-Duitsland 'n door de Oost duitse verzekeringsinstelling afgege ven (tijdelijke) grensverzekering wordt afgesloten. Hiervoor moet genoemde verzekeringsinstelling pre mie worden betaald. Met nadruk moet er op worden gewezen, dat de verzekering van het wettelijke aansprakelijkheidsrisico voor het verkeer in Oost-Duitsland door de assuradeur in Nederland naast de aan de grens gesloten tijde lijke verzekering, noodzakelijk is om tot een afgeronde verzekeringsdek king te komen. In tegenstelling tot hetgeen zou worden verondersteld, dekt de door de Oostduitse autoriteiten geëiste grensverzekering namelijk uitsluitend de wettelijke aanspraké'lijkheid ji gens ingezetenen van Oost-Duitsland. De aansprakelijkheid tegenover West duitsers en burgers van andere bui tenlandse nationaliteit die in Oost- Duitsland vertoeven, wordt door deze grensverzekering niet gedekt. Met name in de corridor tussen de grens van Oost-Duitsland en West-Berlijn is de kans op een verkeersongeval waarbij als derde een niet-ingezetene van Oost-Duitsland is betrokken, be slist niet denkbeeldig. Voor dit risi co is de in Nederland verleende w.a.- dekking derhalve onmisbaar. een gevaar op de weg. Wij kunnen rustig aannemen, dat bij een belang rijk aantal verkeersongevallen ver moeidheid van de chauffeur een rol heeft gespeeld.. Dat wij daar weinig- van lezen komt omdat in veel geval len vermoeidheid niet gemakkelijk aantoonbaar is. Het ongeval wordt dan uitsluitend toegeschreven aan 'n fout van de be stuurder bij de toepassing van de verkeersregels, zoals het niet voor rang verionen, h^t rijden met te gro te snelheid, een verkeerde inhaalma noeuvre, slippen en dergelijke onge valsoorzaken. Hoewel de directe oor zaak van het ongeval dan inderdaad kan wordn gevonden in een fout van de bestuurder, heeft in een aantal gevallen (over)vermoeidheid van de bestuurder een min of meer belang rijke rol gespeeld bij het ontstaan van het ongeval. Het is immers al gemeen bekend, dat door vermoeid heid de geestelijke en lichamelijke prestaties van de mens afnemen. Heel veel mensen weten niet, dat de Rijtijdenwet. iedere besturder van 'n motorrijtuig verbiedt zijn voertuig in een staat van vermoeidheid te be- besturen. Hoewel dat verbod moei lijk op zijn naleving is te controle ren en de niet-beroeps-chauffeur er in de praktijk dan ook weinig van merkt, doet iedere automobilist er verstandig aan dit verbod dat in het belang van hemzelf en zijn mede weggebruikers is goed in gedach ten te houden en er naar te hande len. Vooral vakantiegangers, handels reizigers en in het algemeen zaken lieden die lange en vermoeiende da gen maken, bezondigen zich dikwijls bewust of onbewust aan overtreding van dat verbod. Zij realiseren zich niet welke risico's zij daarvoor lo pen. Dikwijls loopt het goed af, maar het kan ook anders gaan, vooral als men in een soort van chronische ver moeidheidstoestand verkeert. Beroepschauffeurs zijn bovendien onderworpen aan de in het Rijtijden besluit opgenomen dienst- en rusttij denbepalingen. Zij moeten de door hen gemaakte tijden naar waarheid in het voor hen verplichte werkboek je invullen. Blijven doorrijden ter wijl men vermoeid is, is bijzonder gevaarlijk en daarom verboden. Ver moeidheid vormt voor iedere automo bilist een dreigend gevaar, een ge vaar waarmee door velen helaas te weinig rekening wordt gehouden. De weg op de Afsluitdijk, 'rijksweg nummer 9. Haarlem-Groningen, wordt nu toch verdubbeld, althans vooreerst over ruim de helft van het traject. Op de strook waar men zich aan vankelijk een spoorbaan had gedacht, komt een tweede rijbaan, van de be staande gescheiden door een midden berm met een vangrail. Daarnaast, aan de voet van de tuimeldijk (de verhoging aan de kant van de Wad denzee) komt een fietspad van 3.50 m breed, dat tevens het langzame werkverkeer tijdens de wegaanleg zal moeten dienen. Aan de bestaande rijbaan wordt een vluchtstrook toe gevoegd. Het werk zal worden uitgevoerd op het middenpart van de dijk, tussen 't monument en Kornwerderzand met een onderbreking bij Breezanddijk. Omdat hier afslaand verkeer is naar de haven, wil men op Breezand later een niet gelijkvloerse kruising bou wen, waardoor de weg op de dijk zelfs een speciale autoweg zal wor den. Bij het monument zal een voorzie ning moeten worden getroffen voor bet parkeren Als de weg op de dijk autoweg wordt, zullen voetgangers hem niet meer mogen oversteken en zal men niet op de vluchtstrook mo gen staan. Tn overweging is daarom de mogelijkheid tot recreatie te con centreren op enkele punten. Minister Bakker wil het werk met voortvarendheid uitvoeren, niet al leen wegens de gevaarlijke toestand van thans, maar ook ter verruiming van de werkgelegenheid in het noor den De Dienst Zuiderzeewerken heeft de verbreding, die zich uitstrekt over zeventien van de in totaal dertig ki lometer van paal 7 tot paal 24, reeds aanbesteed. Als alles goed gaat, kan het werk nog dit jaar klaar zijn. I Meer dan 117.000 Amerikaanse voertuigen werden de jongste dagen door de campagne voor verkeersvei ligheid getroffen. De drie grote kon- strukteurs. Ford, Chrysler en Che vrolet, hebben de eigenaars van deze voertuigen verzocht hun wagen naar de fabriek terug te brengen om de stuurinrichting te laten kontroleren. Ford heeft de eigenaars van 82.000 vrachtwagens en autobussen, die in de Verenigde Staten rijden en de eigenaars van 28.000 uitgevoerde wagens ervan verwittigd dat de stuurinrichting van deze wagens niet volledig in orde kon zijn. Er werd de eigenaars de raad gegeven hun voer tuig te laten nazien. Chysler deed hetzelfde voor 223 vrachtwagens en 1.245 personenwa gens. Chevrolet ten slotte maakte be kend dat de stuurstang van 5.900 taxi's en politiewagens misschien moet verhangen worden. Chevrolet presen ter! eeh .experi mentele wagen, de \stro - Vette. De intwerpers hebben r naar gestreefd le luchtweerstand ■>p verschillende manieren te ver minderen, tenein de bezine bespa ring en grotere koersstabiliteit te bevorderen en het aërodynamische lift effect bij hoge snelheden tegen te gaan. Maar al te vaak vormt de factor vermoeidheid de directe aanleiding tot zeer ernstige verkeersonge lukken. Het begint met slaperigheid, en het eindigt met situaties zoals op de fotoês iceergegeven. (Buiten verantwoor- uelijkheid van de redactie). Naar aanleiding van het ingezonden stukje „Spel met spijkers" van me vrouw Brandsma-Lodewijks, willen wij hel volgende nog uitéénzetten: Wat reeds door meerdere plaatselij ke bouwvakpalroonsbonden eerder gedaan is, is kortgeleden ook door on ze bond gedaan, n.l. een schrijven gericht aan de werknemers, waarin hun verzocht wordt geen medewer king meer te willen verlenen aan beunhazerij (dus ook niet aan huisjes waar met gemeentelijke vergunning wat aan opgeknapt wordt!!). Dit schrijven was zuiver intern be doeld (tussen werkgever en werkne mer). Mevrouw Brandsma-Lodewijks meent dit publiek te moeten maken, floor enkele punten uit. ons schrijven aan te halen. Wij menen nu de vol ledige tekst bekend te moeten ma ken, zodat geen verkeerd beeld kan ontstaan. Deze tekst luidt als volgt: „Aan het personeel werkzaam bij de Iloltense Bouwvakpatroons. Er heerst bij de landelijke aanne mersorganisaties ongerustheid van wege het steeds toenemen van werk zaamheden door werknemers voor derden, buiten de normale werktijden om. dus 's avonds en 's zaterdags. Deze ongerustheid wordt ook in ho ge mate door Uw werkgever gedeeld. Om deze reden doen wij U dit schrij ven toekomen, en hierin willen we Uw medewerking vragen om dit ver schijnsel tegen te gaan. Van werkge verszijde bestaat er zeker begrip voor, dat het vaak moeilijk is om een beroep, op U gedaan door vrien den of bekenden te weigeren, ook al omdat dit voor U financieel gezien wat extra's oplevert. Aan de andere kant komt men hier mee van kwaad tot erger. Als voor beeld mag gelden een pas verricht opinie onderzoek in Eindhoven, dat uitwees, dat er voor f 5.000.000 aan werkzaamheden in de vrije tijd on der handen was, de kleine werken onder f 1.000,- niet mee gerekend. Deze kant moeten we in Holten niet uit, omdat het nu al wel duidelijk is dat dit Uw eigen werkgever, en daar door ook Uzelf een niet te gering schatten schaden berokkend. Om deze kwestie le regelen en in goede banen te leiden is er een com missie bestaande uit Holtense werk gevers ingesteld. Deze commissie is tot de volgend» bepalingen gekomen! 1. Werkzaamheden voor werknemer zelf of inwonende familieleden zijn altijd toegestaan. 2. Werkzaamheden voor ouders en kinderen, zijn ook toegestaan. 3. Kleine werkzaamheden voor der den zijn in zoverre toegestaan, dat ze een waarde van f 10,- niet over schrijden. 4. Aangenomen wordt, dat voor de hierboven gemelde werkzaamhe den, liet te gebruiken materiaal via Uw eigen werkgever betrokken wordt. 5. Voor werkzaamheden buiten de punten 1-3 om wordt van U ge vraagd hieraan geen medewer king te verlenen. Voor moeilijke gevallen of bijzondere omstandig heden zal de eerder genoemde commissie de situatie bespreken en al dan niet toestemming geven hel werk te verrichten. De uitslag wordt U dan via Uw pa troon meegedeeld. Tot slot mogen wij U nog wijzen op hetgeen de C.A.O over bovenge noemde situatie schrijft in artikel II - 4 onder punt 9B; n.n. Het is de werknemer verboden in zijn vrije tijd beroepsarbeid voor derden te verrich ten anders dan met vooraf verkre gen schriftelijke toestemming van een door partijen aan te wijzen in stantie. Hopende op Uw aller medewerking te kunnen rekenen. Hoogachtend, De Commissie". Chevrolet presenteert een experi mentele Corvette waarvan de vorm geving na vele windtunnelproeven werd bepaald. De lage afhellende voorsteven van de Astrovette is bedoeld de aërody namische lift bij hoge snelheden te gen te gaan. De gehele carrosserie, zonder uit stekende delen, kreeg een vormge ving welke luchtwervelingen rond 't koetswerk tot een minimum beperkt. De zeer laag gehouden voorruit van de Astrovette draagt er toe bij het frontaal oppervlak van de wagen te beperken: een belangrijke factor voor het bepalen van de luchtweer stand. De luchtstroom die nodig is voor de koeling van de motor komt via een luchtinlaat in de neus binnen en passeert een speciaal op een mini male luchtweerstand geconstrueerde radiator, In de flanken van de wagen achter de voorwielen werden door luchtdruk geregelde uitlaatsleuven aangebracht, teneinde de overdruk en stagnatie in de luchtcirculatie in het motorcompartiment tegen te gaan. De onderkant van de wagen is voor en achter gedeeltelijk van af- schermpanelen voorzien, teneinde ook de luchtwervelingen welke rond de onderkant van de wagen optreden, te verminderen. Een rolbeugel wordt beschouwd als een onontbeerlijk beschermings element op een carrosserie zonder dak. Op de Astrovette heeft deze voorziening de vorm van een omge keerde vleugel, teneinde de lucht weerstand nog doeltreffender te ver minderen en tevens om een verticale druk uit te oefenen, waardoor het wegcontact nog wordt bevorderd. Andere kenmerken van de Astro vette, welke invloed hebben op zijn aërodynamische kwaliteiten, zijn de vrijwel vlakke wielschijven en de pa nelen die de achterwielen bedekken. Benzinebesparing, koersstabiliteit en vermindering van de aërodyna mische lift behoren tot de grote voor delen van deze experimentele wagen, die echter niet voor serieproduktie is bestemd. Een Britse onderneming heeft een eenvoudig gestandaardiseerd ver- keersviaduct ontwikkeld, dat bedoeld is als een goedkoop middel om het probleem van de verkeersdrukte op te lossen. De structuur is bijzonder eenvoudig en bestaat uit veelvouden van drie geprefabriceerde basis on derdelen steunbalken, draagspan- ten en dekstroken. Deze elementen worden daarna afgebouwd met rails, stoepranden e.d. De Bridgway kan een wieldruk van 5 -V, ton dragen en is leverbaar met een en twee rijstro ken en kan snel worden gecon strueerd. Er zullen weinig mensen bij hun slager binnenstappen om „vlees" te bestellen. Het is vanzelfsprekend dat men zegt „biefstuk" of braad lappen" o.i.d. Maar de meeste mensen vinden het wel heel gewoon om bij de wo ningstoffeerder te vragen naar „ta pijt" zonder daarbij onderscheid te maken. Tenzij men al een bepaald type door recommandatie of recla me in gedachten heeft. Toch zijn er vele soorten tapijt, waarbij we dan nog niet eens spreken van de vele fabrikaten. En die soorten zijn door gaans door de zorgzame fabrikant heel bewust gemaakt voor een be paald gebruik, een bepaalde toepas sing. Niemand zal er over denken om een handgeknoopt tapijt op een trap te leggen, om maar eens een extreem voorbeeld te noemen. Maar ontelbaar velen menen, dat zij een voordelig tapijtje kunnen laten leg gen in een intensief bewoonde ka mer, waar kleine kinderen spelen, groteren lopen en een hondje zijn kunsten vertoont. En men meent dat zo'n tapijtje dan nog tien jaar mee moet gaan óók! Het lijkt wel alsof de degelijke Hol landse huisvrouw bij de aanschaf van tapijt plotseling haar adggium „alle waar. is naar z'n geld" vergeet Eigenlijk is dit een compliment voor de Nederlandse tapijtfabrikanten, want zij maakten zelfs in de eenvou dige soorten hun tapijt zo goed, dat er geleidelijk aan de onmogelijkste eisen aan gesteld worden. Maar de huisvrouw die met verstand koopt, zal willen en moeten weten, dat er in tapijt vele kwaliteiten zijn, net als tn elk ander product. SITSKAMER Voor de huiskamer kan men elk (ype tapijt kopen, maar beslist niet I elke kwaliteit Het mag een machinaal geweven tapijt zijn. een moquette, een bouclé, een plaktapijt, een tuft-tapijt, of een los tapijt op een harde vloerbedekking, en al die ta pijten mogen dan zijn gemaakt van wol, nylon, acrilan of een andere kwaliteitsvezel. Maar het zal een ta pijt moeten zijn, waar voldoende vezel per vierkante meter in ver werkt is en dat kwalitatief aan hoge eisen voldoet. Tenzij uw woonkamer slechts op pantoffels betreden wordt door enkele mensen. Tapijt vergt een bepaalde uitgave. Laten we zeggen niet minder dan zo'n 30 gulden per vierkante meter. En wordt uw kamer intensief bewoond, dan is het aan te raden een nog wat degelijker (dus wat duurder) tapijt aan te schaffen. Bovendien kan het voor een druk bewoonde huiskamer nooit kwaad een enkel stukje méér te kopen dan pre cies nodig is. Dat stukje verdelen we in tweeën. De ene helft leggen we in de winter voor de haard (want zelfs het allerduurste tapijt kan niet tegen directe hittestraling en hoe hoger de pool van het tapijt, hoe eerder het last van de haardstralen zal hebben. De andere helft leggen we achter de meest gebruikte kamerdeur. Op de plaats van het zitje of van de tv- stoelen leggen pientere huisvrouwen dan vaak nog een los tapijtje neer. Dat staat bijzonder fijn en het voor- i komt, dat er slijtplekken komen op de plaats, waar vader elke avond hakken in het tapijt boort, als de film erg spannend is, of waar de koffie drinkende vriendinnen hun hakken, al zijn die niet meer zo spits, venijnig in het kostbare tapijt boren tijdens het praten. Heel dankbaar is een tapijt die huisvrouwen, die bij de schoonmaak hun zware meubels eens een andere plaats geven. Goed tapijt is ongeloof lijk sterk, maar u moet zich eens voorstellen hoe groot de druk is die de poot van een zware crapaud uit oefend op die paar vierkante centi meter pootomvang. Vooral als het vaders stoel is, waarop zich elke avond 85 kilo's met een zucht neer laten. DE HAL De hal en de gang zijn misschien de drukst belopen gedeelten van een woning. Het wordt steeds meer ge woonte om hier tapijt te leggen. Dat kan met moquette of bouclé zijn, dus een soort met een korte, maar dichte pool. Praktisch is een gedekte of gemê leerde tint, vooral als veel kinder voetjes vuil naar binnen lopen. Angst hoeft u voor zo'n tapijt niet te heb ben, vooral niet als het gemaakt is van een synthetische vezel. Al zou er teer aan die kinderschoentjes zitten, U krijgt het er gegarandeerd uit. Maar stel wel hoge eisen aan de kwaliteit van het tapijt in de hal en de gang. En hetzelfde geldt eigenlijk net zo voor de trap. SLAAPKAMER Voor de slaapkamer kunt u .dan gerust was voordeligers kopen, een eenvoudig boucleetje, een plaktapijt in een eenvoudige soort. Dat biedt u dan de kans om uw slaapkamer op te fleuren met wat leuke losse slaap kamertapijtjes. De hoogpolige zijn erg modern. Tapijt in de slaapka mers heeft nooit „te lijden" van in tensief gebruik. Ouderwetse mensen vinden tapijt in de slaapkamer maar niks. Stoffig en zo. Zij hebben nog niet ontdekt, dat tapijt juist stof vast houdt, zodat er geen stof „stuift" en dat een goede stofzuiger met dat vastgebonden stof in een wip korte metten maakt. Juist jonge mensen Zij waren tot voor kort nauwelijks bekendde 23-jarige Hanni Kaufmann en de vijf jaar oudere Peter Neubeck uit Munchen, sinds enige weken wereldkampioen bij de amateurs in de Latijn-Ameri kaanse dansen. Plezier aan dit sportieve dansen bracht hen vier jaar geleden samen. In 1967 slaagden zij erin naar de top door te breken, een eerste overwinning op het Hamburgse wereldkam- pioenspaar Bernhold. In dit voorjaar werden zij Duits kampioen in de Latijns - Amerikaanse dansen, om enige tijd later de wereldelite te slaan. Op verre reizen komt het paar nu zijn wereldkampioen schapsverplichtingen na en hoopt, dat tot 1972 de danssport in het programma van de Olympische Spelen opgenomen wordt. De jonge Münchenaars kennen geen conditietraining en geen compensatie- sport: „Wij dansen gewoon". Privé is de blonde Hanni Peters se cretaresse. Dat ze elkaar graag mogen, bekennen zij openlijk. Een vermoeide chauffeur betekent zijn gevoelig voor <Je warme voeten- weelde van tapijt in de slaapkamer. STUDEERKAMER Eigenlijk kunt u in de studeerka mer elk tapijt leggen wat u smaak en uw beurs maar wensen. Prak tisch is het echter om een wat vlak tapijt te gebruiken, eén bouclé of een vliestapijt, eén plaktapijt of la- pijttegels. Dat laatste kan een han dige doe-het-zelver zelf leggen. Maar leg onder de voetenruimte van het bureau een stukje éxtra of een los kleedje, want dat is de enige intensief gebruikte plek. KEUKEN Misschien denkt u „wie zal er nu in vredesnaam tapijt in de keuken leggen?" maar dan is hetmisschien nuttig te weten, dat er steeds meer mehsen zijn, die daar toe overgaan. Vooral in eengezins woningen, waar het kroost via de keuken binnen kornt stappen. Een sterk synthetisch tapijt veegt heel wat vuil van die kinder schoentjes en de „inloop" komt niet verder dan de keuken Tapijt werkt als een borstel. Daarom ziet u altijd tapijt in de hal van een hotel, res taurant of bioscoop. Het vuil wordt de woning niet binnengelopen. En zo'n synthetisch tapijt is makkelijk te reinigen, immuun voor vet, zuur, vocht en andere stoffen die in een keuken kunnen voorkomen. Uw verslaggever gebruikt zelf een 100 °/o synthetisch tapijt in zijn keu ken en het bevalt hem best. Z:jn vrouw nog méér NIJVERDAL De 150.000e bezoe ker van het gemeentelijk zwembad „Het Ravijn" passeerde dinsdag de kassa. Het was de 15-jarige Henk Lammers uit de Van Limburg Sti- rumstraat. Badmeester Smits com plimenteerde de zeer verraste Henk en bood hem namens het gemeente bestuur een gratis abonnement voor het volgende seizoen aan.

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 2