lit het plaatselijk parlement Ontvangen boeken ÏH De ,W eerheiligen' zomermaanden Kritische interesse voor uw huis... in Oer-rund lééft in Hellabrunn /V gesloten s Pech voor boos echtpaar In 1627 stierf laatste exemplaar HET IS NOG NEET VAAKE GOOD Bevorderingen aan de LTS 3 roomboter- mocca tompoezen a 1,20 Bakkerij Slotman plm. halve ha beste rogge 586e Staatsloterij H. Derksen- Paalman KALFSTERMAN Spanje ALMUNECAR (Costa del Sol) „De Achterste Molen" Kruidenier A. PAAI. MAN Nieuwe oogst! Hoge bijverdienste Zaterdag 13 juli 1968 Voert gemeente juist grondpolitiek? Eervol ontslag Ir. Bunders. Nieuwe bouwverordening vastgesteld. Huur Irene voor School met de Bijbel. Bouwen in De Haar. Geen sfeer in hoogseizoen. Nog geen vuilnisauto aangeschaft. De gemeenteraad besloot in zijn vorige week vrijdagavond ge houden vergadering tot aankoop van de volgende gronden en «getallen in het bestemmingsplan ,.De Haar", t.w. van de heer <2r. J. Reterink 3.10.10 ha met opstallen voor 126.880,en van de heer J. A. Wegstapel 3.42.44 ha weiland voor 119.753,Voor het paehtvrij maken dezer laatste gronden, in pacht bij de heer J. W. Wegstapel, voteerde de raad 56.000. De heer Bosschers (C.H.) merkte op, dat de eigenaren, die gron den afstonden voor de E 8 lang niet zoveel betaald kregen. Betalen wij niet te veel. vroeg spreker zich af. of wordt die mensen tekort gedaan. Zij hebben ook bedrijfsschade. De voorzitter, mr. W. H. Enklaar. meende dat men ook zou kun nen zeggen ..krijgen zij niet te weinig". De burgemeester vond het een moeilijke zaak Wij verdiepen ons niet in de aankooppolitiek \'an het Rijk en van Rijkswaterstaat. De betrokkenen zijn vrije mensen. Er staan hun wegen open om in beroep te gaan. U hebt pas gezien, dat Markelo het b.v. heel anders doet. Het is zuiver gemeentelijke grondpolitiek. De raad ging er mede akkoord, dat door de heren H. Haan, P. F. van Doorn en G. W. Oosterkamp „om niet" elke 5 m2 grond wordt afgestaan ten behoeve van de aan leg van een trottoir. De huur van de woning Bosch- kampsstraat werd met f. 600,- ver- hoofd en gebracht op f. 2451,- in ver band met de aanleg van door aard gas gestookte centrale verwarming. EERVOL ONTSLAG Op zijn verzoek werd aan ir. E. M. Bunders, eervol ontslag ver leend als leraar biologie aan de open bare Scholengemeenschap. De raads voorzitter vond het beter maar niet te reageren op de wel wat vreemde brief. BOUWVERORDENING Bij de vaststelling van de bouw verordening adviseerde de burge meester om de modelverordening van toepassing te doen zijn. Wij heb ben een bijzonder actieve commis sie gehad, die de verordening van al le kanten heeft bekeken. Daarbij is gebleken, dat de heer Van Schooien (B.P.bezwaar had tegen artikel 142 waarin is voorgeschreven, dat bij nieuwbouw binnen een afstand van 50 meter van een hoofdbuis een aanvoergasleiding binnen het perceel moet worden gebracht. De heer Wansink (gembel.) zou ook geen leiding binnen zijn woning wil len hebben als hij niet voornemens was aardgas te nemen. Hij wees op gasontploffingen, die zich hebben voorgedaan. ..Ik begrijp wel, wat de bedoeling Wij ontvingen van de N.V. Arbeids- pers het Arbo-boek ..De jacht op de Okapi van Philipe Diolé." Hoofdpersoon uit de opwindende tropenroman DE JACHT OP DE OKAPI is 'n 47-jarige jager op groot wild en leverancier aan dierentuinen. Hij woont in Portugees Angola, is mo reel op het hellende vlak geraakt en al jaren niet meer op safari geweest. Dan ontmoet hij vier jonge Fransen, wier achtergronden en oogmerken ta melijk obscuur blijven en die maar één ding willen: zo snel mo'gefijk dwars door de jungle naar het noor den van de Kongo, dat in hevige po litieke gisting verkeert. De vier wor den verdacht van ongewenste politie ke activiteiten. Eén van jen, Jean- Marie, heeft een moord op zijn ge weten. De jager die tevens plaats vervangend Frans consul is laat zich overhalen om als hun gids op te treden. Hij is verliefd geworden op één van hen, het mooie, maar kil-cy- nische meisje Francine, die vijf en twintig jaar jonger is dan hij. Met haar hoopt hij een nieuwe leven te beginnen. Bovendien is hij bezeten van een ander dwangidee: nog één maal wil hij een okapi vangen, een der weinige nog in het wild leven de Afrikaanse dieren met een hoge marktwaarde. De okapi, een soort kruising van een antilope en een gi raffe, wordt beschouwd als een fabel dier, dat nog slechts voorkomt in de Ituri-jungle in het hart van Afrika. Zowel in Frankrijk waar dit boek bekroond werd met de Prix Walter van de Academie Francaise als in Engeland en Amerika waar reeds vertalingen verschinen is de jacht op de okapi een bestseller ge worden. De avontuurlijke gebeurtenissen, de romantische sfeer van de tropen, de afwisselend zeer snelle en weelde rige stijl van het boek, hebben al veel lezers bekoord, Philippe Diolé werd in 1903 geboren en verwierf met zijn eerste roman L'eau profonde de Prix Femina. Hij is commandant bij de marine ge reeds vertalingen verschenen is de weest en verwierf zich grote faam als diepzeeduiker. Hij publiceerde ook verschillende boeken op archeologisch terrein. Als journalist kreeg hij grote bekendheid door zijn reportages uit Afrika, het Midden-Oosten. Zuid-Ame- rika en Cuba. Van zeer dichtbij was hij getuige van de Mau-mau opstand en van Fidel Castro's Cubaanse revo lutie. Ter documentatie voor DE JACHT OP DE OKAPI legde hij in Afrika ongeveer 100.000 kilometers af. van de heer Van Schooten is, ver klaarde de burgemeester, hij wenste geen inbreuk op het eigendoms recht". De heer Westérik (c.h.) was met de uniforme landelijke verordening niet gelukkig. Voor kleine gemeenten gelden andere maatstaven dan voor de steden, meende hij. De voorzitter daarentegen was blij dat er meer uniformiteit in de bouwvoorschriften is gebracht en somde enkele voordelen op. Het is goed. dat de deskundigen van de Ver eniging van Ned. Gemeenten zich hiermede hebben bezig gehouden. Ook de directeuren van gemeentewerken in de omliggende gemeenten hebben de voorschriften nog bekeken. De voorschriften zijn allom in Neder land geaccepteerd en wij zullen er naar streven, aldus de burgemeester ze in alle redelijkheid na te leven. Nadat de heer Ten Berge nog ge vraagd had het personeel van bouw en woning toezicht een aanstelling als onbezoldigd rijksveldwachter te verlenen, werd de verordening aan genomen, waarbij de heer Van Schoo ten ten slotte ook voorstemde, om dat hij in de commissie van onder zoek zijn stem al gegeven had. Te vens werd vastgesteld de verorde ning op seizoenwoonverblijvenver- ordening. HUUR GEBOUW IRENE Met de Kerkeraad der Herv. Ge meente is een regeling overeengeko men voor het gebruik van lokalitei ten voor de bijzondere school. De voorzitter verklaarde hierover - zeer verheugd te zijn, omdat men nu niet gedwongen is noodgebouwen te bou wen en gewacht kan worden tot de verbouwingsplannen van de School met de Bijbel zijn gerealiseerd. De raad ging akkoord met een huurvergoeding van f. 4000 - inclusief verwarming en schoonhouden. De raad verleende o.m. de-volgen de credieten: leerlingensets School Espelo f. 548,-, gymnastiekmateriaal Kolschool f. 700,- verkeersborden f. 1300,-, voorrangs- en verkeersbor den Kolweg f. 6000.-, verbouw maga zijn GEB f. 4085.-. uitmonding Sprok- kelweg op Rijssenseweg f. 4500.-. RONDVRAAG De heer Landeweerd (a.r.) infor meerde wanneer een deel van De Haar bouwrijp zal worden gemaakt. Wij zijn genoodzaakt er in 1969 te bouwen verklaarde de burgemeester met een plan, dat in drie fasen is verdeeld, waarop de heer Jansen (PvdA) reageerde met de suggestie om vast te bouwen aan de bestaan de wegen. Misschien dan de Larenseweg, dus de voorzitter, alle categoriën wo ningen zitten daar in. De heer Wiggers sprak vervolgens over de sluiting van de Schipbeek kaden en de heer Ten Berge ovei .panklare plannen" waarover men elders kan lezen. De heer Meerman (PvdA) infor meerde naar de aankoop van de vuil niswagen. Wethouder Klein Velderman deelde mede. dat B. en W. er nog niet uit zijn. Het is moeilijk, omdat ook de gemeente Markelo in de vuilnisdienst meespeelt. De heer Ten Berge vroeg of het niet beter zou zijn de mensen zakken te geven met een standaard in plaats van een dure auto aan te schaffen. De wethouder achtte uniforme em mers beter en de voorzitter ver klaarde dat B. en W. zich nog geen eigen mening hebben gevormd. Zo lang kan men er moeilijk over dis cussieren. GEEN SFEER De heer Westerik vond. dat er in het hoogseizoen van het vreemdelin genverkeer in Holten geen sfeer heerst. Hij vroeg zich af of er aan de overheidsgebouwen en in de stra ten geen feestverlichting kan worden aangebracht. Bij de muziekkoepel lag de weide, tijdens het onlangs ge houden concert, vol hooi. Kan ei geen bloementje af om hier wat gezelliger indruk te maken. Ook daar miste hij de nodige sfeer. De heer Ten Berge (voorzitter van de Holtense Handelsvereniging) ver klaarde. dat de winkeliersvereniging zesduizend gulden heeft uitgetrokken om met de winkelweek een gevel- verlichting aan te brengen. Deze is thans echter nog niet ge reed, hoewel hier hard aan wordt ge werkt. Als pleister op de wonde deelde de burgemeester mede, dat de kerk toren tijdens de aanstaande brade rie in het flootlight zal worden gezet. Op een vraag van de heer Brands (PvdA) of het woonwagenkamp nog niet is opgeheven deelde de burge meester mede. dat dit waarschijnlijk aan het eind van dit jaar of begin volgend jaar zal geschieden als het centrale kamp in Deventer gereed is. Legende van Sint Margriet deed bijgeloof ontstaan. Statistieken geven volksmond gelijk Zeventig jaar is voor een locomotief in onze snel voorbijgaande tijd 'n enorme leeftijd. Men plaatst ze meestal al vroeger in het museum of op een zijspoor. Maar de 99633 doet na een tijdelijke rust pauze thans weer puffend en blazend dienst op twee smalspoortrajecten in Opper-Zwaben, in het zuiden van Duitsland: van Bad Buchau naar Bad Schussenried. van Ochsenhausen naar Warten- hausen. Het eerste traject werd in 1896 ingewijd sinds 1899 is de 99633 er bij. Gebouwd werd de ongeveer 35 ton zware stoomlocomotief in het nabijgelegen Esslingen, waar thans de moderne Europa-locs ontstaan. Op het ogenblik verzorgt zij samen met een diesellocomotief het hele goede renverkeer in dit idyllische deel van Duitsland, dat door kunstvrienden uit binnen- en buitenland, door de vele prachtige barokke bouwwerken die er zijn, veel bezocht wordt. Margaretha van Antiochië is de of ficiële naam van Sint Margriet. Zij stierf in het einde van de 13e eeuw om haar geloof de marteldood. De legende vertelt, dat ze op het scha vot haar eerste wonder verrichtte. Zij voorspelde een constante weers- toestand gedurende 6 weken. Sint Margriet is een bekende hei lige. Vooral in Vlaanderen werd zij in de Middeleeuwen zeer vereerd. Maar Sint Margriet is ook berucht, want zij beïnvloedt nu nog het weer... Heiligen met een slechte naam. De midzomer-heiligen zijn. vooral bij de boeren, niet zo gunstig bekend. In Friesland worden de gedenkdagen van de .Sinten" merkeldagen ge noemd, hetgeen betekent, dat die da gen op slecht weer moet worden ge rekend. Van deze merkeldagen is Sint Margriet 20 juli wel de meest beruchte. Owé, wanneer het op die dag regent, want volgens het gezeg de geldt dan: Regent het op Sint Margriet dan krijgen wij zes weken een nat te tied". Tegenwoordig wordt er regelmatig geschreven over het onderwerp wo nen. Wij lezen veel over interieurs en bekijken d'e daarbij behorende foto's. Onwillekeurig komt dan de vraag bij ons op van „ja, waarom stelt men ons dit interieur voor, is dit het nu!" Wat wij ons dan ook eigenlijk af vragen is, of dat alles wérkelijk in de praktijk mogelijk is en wij zoiets thuis eens zouden kunnen doen. Natuurlijk zal ieder vertrek ge schikt kunnen zijn om als voorbeeld te dienen voor tanderen mits de samenstellers hiervan inderdaad wel overwogen te werk zijn gegaan. Er zijn velen onder ons die het huis graag zodanig willen hebben, dat het thuis komen steeds weer een plezier Meestal ligt de oplossing in veel ge vallen voor de hand: interesse, of be ter nog kritische interesse. Laten wij bij het inrichten van de woning het ons niet te gemakkelijk maken. Niet zomaar iets bij elkaar zetten, maar ons eerst afvragen, of het één wel bij het ander past. Alles wat zich in een interieur be vindt, behoort op elkaar afgestemd te zijn, zodat er een geheel gevormd wordt. Een interieur is pas goed, als de be woners er zich werkelijk thuis voe len, veelal het resultaat van persoon lijke ideeën. En daarvoor is kritische interesse zo noodzakelijk. EEN BUNGALOW IN FRIESLAND. Laten wij het interieur van een bun galow in Nobrdwolde (Fr) eens na der'bekijken.- Naast het Huis'van de Heer en Mevrouw van der Walle staat de meubelfabriek, waarvan de heer des huizes directeur is. Het is begrijpelijk, dat hij na een drukke dagtaak tussen het lawaai van de vele machines, naar rust verlangt. Bij de inrichting is met dit verlangen rekening gehouden. De wand in de woonkamer, tegenover 't grote raam is beplakt met houtvezel-behang en daarna zwart geverfd. Hierdoor wordt het vele daglicht enigzins getemperd. Het wit gespoten wandmeubel hier aan biedt zeer veel berging. Een der gelijke opstelling brengt het voordeel met zich mee, dat alles wat opge borgen moet worden, zich aan één wand bevindt, terwijl boeken, radio en persoonlijke voorwerpen een eigen plaats hierin kunnen krijgen. Nu funktioneerd de zwarte muur als achtergrond voor het wandsysteem en wordt zelfs het kleine raam in de ge hele kompositie opgenomen (Zie af beelding). De comfortabele hoekbank (één van de produkten van deze fa brikant) is gestoffeerd met cognac- kleurig wildleer. Het speciale van de ze bank is, dat het aantal zitplaat sen verkregen kan worden door kop peling van losse zit-eenheden. Een speciale oplossing werd ook ge vonden bij de gordijnen. De trans parant' draion gordijnen, naturel van tint, doen dienst als vitrage. De licht blauwe overgordijnen hangen hierach ter, zodat 's avonds wanneer deze ge sloten zijn (openen en sluiten ge beurt door bediening van trekkoor- den, bij de gordijnrails ingebouwd) de vitrage zichtbaar blijft. Door toepassing van kunstlicht hier tussen wordt een bijzonder effect verkregen. De lichtblauwe tint voor de achtergordijnen is juist gekozen om het veelvuldige groen rond de wo ning haar eigen schoonheid te laten behouden. VERBINDING MET DE HAL De plantenbak naast de ipen haard De kamer staat in rechtstreekse ver sluit aan bij de planten op het ter ras zodat er een verbinding met bui ten ontstaat. binding met hal en keuken. De deur met zijpanelen van glas naai de hal is voorzien van een horizon tale houten handgreep. Deze greep is over de gehele wand doorgezet, zo dat de deur naar de keuken niet meer opvalt. Door deze toepassing wordt het aan zien in zijn geheel rustiger en lijkt de wand lager en breder. De keuze van de bruut glazen wand tussen kamer en hal heeft verschil lende redenen: de kamer lijkt hier door ruimer, het brengt licht in de •vrij donkere hal en nodigt ce be zoeker bij het binnenkomen door de voorkeur als het ware uit naar de woonkamer. De hal is lang en snal. Door toepas sing van het verlaagde plafond woidt een breedte-werking verkregen. Te vens biedt dit verlaagde vlak de. mo gelijkheid van doelmatige verlich ting. Het werkelijke plafond hierbo ven is zwart geschilderd, waardoor 'n markante wisselwerkende aansluiting gevormd wordt met de zwarte wand in de kamer. Wij zijn bij de voordeur aangekomen en verlaten het huis. De foto's hebben wij gezien en van de gegeven ideeën zijn er misschien enkele, die wij zelf kunnen gebruiken. Hoe het ook zij, een interieur is pas goed, als de bewoners er zich werke lijk thuis voelen, veelal het resultaat van persoonlijke ideeën. Met onze in teresse, beter nog onze kritische in teresse én de hulp van Uw woningin richting (of buitenhuisarchitect) ko men wij er best! Een wat laat op Ouwehands Die renpark aangekomen echtpaar heeft pech gehad. Het kocht tegen zes uur 's avonds bij de portier een kaartje, wandelde het park in en kwam op de eerste honderd meter geen dier meer „tegen". Toevallig ontmoette het echtpaar directeur J. Baars. „Wij willen ons geld terug", zeiden de boze bezoe- - kers, ,-rwant -er- is -geenk enkel dier meer buiten!" ..Wanneer u nog een paar stappen doet", antwoordde de heer Baars, „zult u nog vele dieren kunnen zien. Alleen de giraffe en de olifanten zijn nog maar binnen". Het echtpaar hield echter voet bij stuk. Het kreeg de helft van het en treegeld terug en vertrok al moppe rend en protesterend. Helaas Want juist om de hoek bij de speel tuin schonk op datzelfde moment een guanaco het leven aan een welgescha pen jong. Zij deed dat in de buiten- ren, ten aanschouwe van eveneens late bezoekers, die nu nóg niet uigespraat zijn over dit wonder van de schepping. Hadden de boze bezoekers geluis terd naar directeur Baars, dan was het door hen betaalde entreegeld méér dan beloond geworden Als bijzonderheid kan nog ver meld worden, dat het guanaco-wijf- je vorig jaar door parkarts dr. Gouda Quint bij haar eerste bevalling moest worden geholpen. De toen plaats ge vonden operatie heeft zoals thans ge bleken is geen nadelige gevolgen gehad. Haar tweede jong kwam nu zonder hulp voorspoedig ter wereld. In het jaar 1627 stierf in een Pools dierenpark de laatste oeros. Driehon derd jaar beperkte zich de kennis van de duizenden jarenoude voorva der van onze koe lot meer of minder nauwkeurige beschrijvingen. Thans, in het jaar 1968, loopt de oeros op eens weer in de Mfjnchense dieren tuin Hellabrunn rond. is in een uit stekende conditie en vermeerdert zich zoals hel z'n soort betaamt. Een zoölogisch wonder? „Het ver- V 4 heugende resultaat van een gene tisch experiment", antwoordt de di recteur van de Münchense dieren tuin, Heinz Heek. Door teruglokken schijnt directeur Heek er inderdaad in geslaagd te zijn, het reeds lang uitgestorven oer dier weer te laten herleven. Heek ging daarbij van de gedachte uit, dat de talrijke en onder elkaar dikwijls zeer verschillende runderrassen door fokken en spontane mutatie ontstaan zijn, dat echter ieder huisrund nog een behoorlijke portie oeros-erfmassa in zich draagt. Door een veelvuldige kruising van alle levende runderras sen moest dit erfgoed weer tamelijk zuiver te isoleren zijn. Reeds in 1925 begon Heinz I-Ieck samen met zijn broer aan het krui singsexperiment. Het succes was ver bluffend. Reeds in 1932 werd een rund geboren, dat erg veel op de oeros leek. Het aanzien van de oeros kent men door skeletvondsten voorstellingen uit de tijd. dat het dier leefde, tamelijk nauwkeurig. De oeros had langere poten, zwaar- der§ horens en was vermoedelijk ook groter dan de getemde nakome lingen, De volwassen stieren waren zwart en hadden een geel-zwarte streep op de rug; de koeien waren roodachtig-bruin gekleurd. Beide ge slachten hadden witte bekken en droegen zwarte punten op lichte ho rens. AI deze kentekenen zijn bij Heek; runderen weer duidelijk te voorschijn gekomen. Ook in temperament oi derscheiden zich de Hellabrunm oerossen aanzienlijk van het hui rund. De stieren zijn ongewoon agressief en prikkelbaar, de koeien kunnen als zij kalveren hebben, paald levensgevaarlijk worden. Maar nog een andere eigenschap is verbluffend: de oerossen zijn gen ziekten veel beter bestand dan het hedendaagse vee. De verbazing wekkende resultaten van hun experi menten brachten de gebroeders Heek ertoe, soortgelijke proeven met het paard te doen. Ook hij deze dieren- soort hadden zij resultaat: op dc paardenwei van Hellabrunn hinnikt nu weer de tarpan. het gedrongen, 0»el-bruine oerpaard. DE VRACHTWAGEN IN HET VERKEER Probeer nooit met alle geweld vanaf een invoegstrook vooreen vrachtwagen te komen, (zie tekening;) U kunt A niet zien, De vrachtwagen kan niet naar links. Bovendien kunt u bij B in moeilijkheden komen. NEEM NOOIT RISICO Voeg in zo'n geval achter de vrachtwagen in. GOED INVOEGEN ..GOED VOOR UW VEILIGHEID!" VOFG VEIIIG INI Wonear het réangnt, dan is 't al gaauw: De groond wordt vüls te nat. Mear as de zunne 'n zetje skient, Dan druengnt het wier te had. Wonear het koold is zegge wiej: Wat vaalt het wear oons teeng, Heww' wal es ooit precies det wear, Vuur almoa good, ekreeng? Nen boer an 't huejn, wil 't druege hemm En hopt det 't neet geet reang. Want det kuemp um toch biej det woark Heel earlke ongeleang. Getjan den pas wat hél epot. Hopt det 't ook op op zal goan, Mear joa dan mut, aans geet det neet. Het wear rap ummesloan. Wiej weet toch allemoa zoo good, Det deanke wiej, wonear 't Mut reangn of druengn, 't is good dar wiej Gin baas zeent ouwer 't wear. En is 't neet aajt nog good ekumn, Zoo lange as 't oons huengnt. Het wear is good zoo awwe 't kriengnt Of 't nat is of det 't druengnt. J. Rozendom Rijssen Aan de Lagere Technische School te Rijssen werden de volgende Holtense leerlingen bevorderd: Van klas 1 naar klas 2 (ito): E. J. Stegeman; I-I. G. Vincent; J. A. Barg- boer; A. Podt. Van klas 1 naar klas 2 voorberei dende klassen: G. van Avesaath; D. j. Paalman; H. A. J. Smit; E. W. Hüzen; A. Bijma; G. J. Lonink; E. Paalman; E. J. Reterink; H. Vene klaas; H. Wansink. Afd. timmeren van klas 2 naar klas 3 (ito): G. Oosterveld; H. Pasop. Afd. timmeren van klas 2 naar klas 3: J. Pasop. Afd. metselen van klas 2 naar klas 3: F. van Doorn. Afd. schilderen van klas 2 naar klas 3 (ito): J. A. Scholman. Afd. schilderen van klas 2 naar klas 3: B. Lubberdink; J. Witten. Afd. metaalbewerken van klas 2 naar klas 3: H. Aanstoot; P. Dijkstra; F. Meerman; H. ten Velde; J. Aan stoot: H. J. Meijerman: J. Paalman: A. Pieffers; D. Bekkernens: J. Paal man; J. W. Lammertink. Afd. autotechniek van klas 3 naar klas 4; G. Elbersen; H. Vincent. Aan de LTS te Rijssen slaagde de volgende leerlingen uit Holten, timmeren: J. Jansen, F. L. Tromop en A. J. Ulfman. Metaalbewerking: J. G. van Lin- denberg, H. Klein Teeselink en H. Smit. Autotechniek: J. Stam en W. Tui- tert. Metselen: A. Hofman. Kopklas-metselen: J. Dangremond, J. W. M.. Kettelarij. Schilderen: J. A. Rietman, W. Jan sen en A. Meerman. Aan de avond-mts te Hengelo slaag de A. Kemper en aan de LTS te Al melo voor sanitair-techniek J. Wolt huis. Voor werktuigbouwkunde slaagde aan de M.TS te Hengelo F. Visser en voor electronica G. Reink. Aan de gemeentelijke technische school te Deventer slaagden de vol- of, met andere woorden gezegd: Als het op Sint Margriet regent zijn w'er veertig dagen mee geze gend". Op de 20e juli beginnen de Honds dagen en deze periode geldt van ouds her als een tijdvak van weliswaar warm en broeierig weer, maar dit gaat dan gepaard met veel onweer, regen, hagel en windstoten, ja soms met windhozen Officiëel beginnen de Hondsdagen thans reeds half juni en duren ze tot half juli, dat is de periode, waar in de zon het teken van de Leeuw doorloopt en in de ochtendschemering de heldere Hondsster, Sirius, zicht baar wordt. In de oude tijdrekening viel deze periode tussen 24 juli en 24 augustus. Vandaar, dat en dan wordt gemakshalve 4 dagen terug gerekend voor de boer de Honds dagen nu nog op 20 juli beginnen. Zelfs in Frankrijk heeft (hoewel zij één van de heiligen was. waarmee Jeanne d'Arc contact had vóór zij Frankrijk van de Engelsen bevrijd de) Sint Margriet een slechte naam. Dit blijkt wel uit het volgende versje: ..Quand il pleut a St. Marguerite II pleut quarante jours de suite Maïs quand il pleut a St. Médard II pleut quarante jours plus tard In dit versje wordt St. Médard ge noemd oftewel Medardus. Sint Me- dardus werd eens zo gaat het ver haal terwijl hij op een kale weg liep, zonder enige beschutting, over vallen door een geweldige plensbui. Hij kreeg echter bescherming van een arend, die, als een parapluie. met uitgespreide vleugels boven hem bleef vliegen. De parapluiemakerS hebben Medardus daarom als hun schutspatroon gekozen, en op „Mes dag", zijn1 maandag 8 juni vie ren de Vlaamse „regenscherm"-ma- kers feest. Statistieken leveren bewijs. Wat is er nu waar van de bewering, dat, als het op St. Margriet regent, het tot ver in augustus niet droog wordt? Daarop kan alleen het KNMI antwoord geven. Uit de cijfers van De Bilt blijkt, dat de kans op een volkomen droge periode na regen op de 20e juli 2 keer zo klein is als die op een natte tijd. De kans, dat het weken blijft regenen na een verre gende St. Margriet is 30 pet. groter dan na een droge 20e juli. Maar er zijn natuurlijk uitzonderingen op de regel. De Bilt rekent niet met heili gen. maar met depressies, fronten en hogedrukgebieden. In augustus, zo blijkt uit waarnemingen, is het weer vrij constant. Of constant slecht, óf constant goed. De ligging van de druksystemen is in de augustus maand vrij stabiel en het gaat er nu om, aan welke kant van het „weer" we liggen: óf aan de kaftt met hóge barometerstanden, met een overwegend oosstenwind, met veel zon, óf aan de kant van een lage drukgebied. met westenwinden, koud weer en regen Beschermheilige. Gelukkig is er ook voor het slech te weer een beschermheilige, die goed maakt wat zijn collegae-sinten aan het weer „verprutsen". Die be schermer tegen hagel en bliksemin slag is Sint Christoffel. Zijn naam dag valt op 25 juli. Het oude ver haal wil, dat deze heilige, op weg naar zijn terechtstelling, bad, dat al len, die hem aankeken, geen vrees behoefden te hebben voor natuur rampen zoals aardbeving, onweer en brand. Daar de zomerse verkeersdrukte ook min of meer als een ramp kan worden beschouwd, heeft Christoffel er een hedendaagse taak bijgekre- gen: bescherming tegen verkeerson gevallen. Vandaar, dat op sommige plaatsen in ons land automobilisten op de 25e juli hun auto laten zege- Laten we hopen dat dit jaar Chris toffel weinig te doen zal hebben en dat dit keer kan worden gezegd: ..Is het op Sinte Margriet droog zes weken zon in 't oog". Wij wensen u een prettige en zon nige vakantie toe. Maar neem uw parapluie toch maar mee. want de arend komi, behalve in de dieren tuinen. in Nederland niet meer voor... gende leerlingen uit Hollen: Metaal- bewerken (3e leerjaar), H. Vincent, .1. Meerman en M. H. II. Wansink. Metselen (3e leerjaar) H. Krikkink. Schilderen: (3e leerjaar), J. H. Ger- verdink Nijhuis, Autoherstellen (4e leerjaar): E. Beldman, electrotech- niek (4e leerjaar) H. van Diepen en G. Rozedom, Parttime metaalbewer ken: M. Pasop. Aan de Nijverheidsschool voor meis jes ,St. Bernardus' te Deventer slaag de voor de primaire opleiding Wil- ma Nijland. ZATERDAGVOORDEEL Oranjestraat 75 telefoon 1335 TE KOOP: OP STAM. A. LODEWEGES, Borkeld 45, telefoon 1834 Verzoeke de loten af te halen vóór 15 juli a.s. De Debitante: Stationsstraat Eigen gemaakte NASI p.p1.60 Eigen gemaakte BAMI p.p1.75 KEURSLAGERIJ Luxe villa aan zee nog vrij augustus. STUDIO IDEM Tel. (05490) 4559 Voor beter chemisch reinigen: Depot voor Holten; A. J. NIJENDIJK Molenbcltcrweg 5 en iedere woensdag van 11.00-12.00 uur Rijdend Service Station WEGENS VAKANTIE van 22 JULI t.m. 27 JULI RAALTERWEG Alle soorten stro - hooi - graszaadliooi. Scherp concurrerend Gevraagd: jong meisje voor enkele ochtenden p. week Mevrouw BARNEVELD Schoutenstraat 28 Beste biggen te koop bij G. NIJENHUIS Heihuizen E 20a Bicrbostel vering. voor zomerle- FA. GEBR. SOEPENBERG ORONTEN. Tel. (03210) 22 24 (4 lijnen). Vert. Reilink - Holten, tel. (05483) 17 04. (o.a. thuiswerk, voor iedereen) aangeb. van f50,- tot f 150,- per week. CENTRUM Postbus 263 (2 poslz. van 12 insl.) Haarlem TE KOOP: FIAT 600 in behoorlijke staat. J. AANSTOOT Bergmanstraat II

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 2