Arthur Confer: h waardig opvolger van Otis Redding Dorpelingen in Engeland maken supersportwagen GOEDE START VAN RECREATIETEAM Twee V ignale's in coupéjasje Ook invalidewagens en rolstoelen Taxi-uitvoering voor 17 Men 20 M Deftig, verfijnd en probleemloos Duif Gazaixj eerste G. Volkex'ink won wisselbeker in Tacozijl De lieer Wittermans bij aanrijding gewond Meester kleermaker Alle deelnemers enthousiast Zaterdag 6 juli 1968 VOEG VEILIG IN 100 service. en "jr? garantie DE VRACHTWAGEN IN HET Probeer nooit met al Ie geweld vanaf een invoegstrook vooreen vrachtwagen te komen, (zie tekening;) U kunt A niet zien, De vrachtwagen kan niet naar links. Bovendien kunt u bij B in moeilijkheden komen. NEEM NOOIT RISICO Voeg in zo'n geval achter de vrachtwagen in. GOED INVOEGEN...GOED VOOR UW VEILIGHEID!!! Na het tragisch overlijden van Otis Redding oftewel „Big O", oftewel „King of Soul", wordt er op de inter nationale hitparades een ver woed gevecht (figuurlijk ge sproken) geleverd tussen een aantal, vergeleken bij Otis Redding, mindere soulgoden. Anders gezegd: wie is een waardig opvolger van 'Big O' en kan zich momenteel (of misschien nu nog niet, maar dan over enige tijd) de ko ning van de soul noemen en op 33 en/of 45-toeren de troon, verbonden aan deze „titel" bezetten? Er zijn heel wat gegadigden voor die titel. We noemen: Wilson Pic kett, Joe Tex, Perry Sledge, lien E. King, B.B. King, Rufus Tho mas, Sam Baker, en nog vele an deren, waarbij we duo's als Sam and Dave of orkesten als The Markeys buiten beschouwing la ten. Zo heeft iedereen zijn kwali teiten. Maar wat ons betreft, is er op dit moment slechts èèn zan ger slechts één persoon, slechts één soulfenomeen, die voor die titel in aanmerking komt. En dat is Arthur Conley. Deze nog jonge zanger heeft nu al bewezen (zijn concert het vori ge najaar in Scheveningeni en Amsterdam heeft dat ook beves tigd) een waardig opvolger van zijn leermeester Otis te zijn. Hoe wel hij misschien nog niet over dat stemvolume beschikt, als van mr. Bedding, weet hij zijn man netje meer dan voortreffelijk te staan in zowel langzame, als snel le nummers. De meeste songs van hem zijn goed voor een top tienplaats. Bovendien heeft hij zich ontwikkeld tot een succesvol le componist. En Tast but no least weet hij zijn songs „live" met enorm veel schwung, swing, show en soul te vex-kopen. Al met al en all-round artiest, van wie we nog veel kunnen verwachten. En wie de kwaliteiten van Art hur Conley nog niet heeft ont dekt, moet beslist zijn onlangs uit gekomen langspeelplaat „Soul Di rections" (Atlantic SD 33-243) eens goed beluisteren om met ons tot de conclusie te komen, dat de ze Arthur een waardig opvolger is van de „King of Soul". Een van die eigen composities van Arthur Conley op deze plaat is een ode aan Ötis Redding, een pgstuum eerbetoon aan een man, die me de de naam Coley heeft gemaakt. „Otis sleep on" zingt Arthur Con- rect weer naar Otis Redding, wiens stijl van zingen hij in deze song sterk benadert. De verdere song op deze elpee (wat ons be treft de plaat van de maand) zijn „You really know to hurt, a guy", „Burning fire", ..Get yourself another fool" en „Put our love to gether'. Sam and Dave Wc hebben al even de namen van Sam and Dave laten vallen. Van dit „double dynamite"-duo is een nieuwe single verschenen, die er waarlijk niet om liegt. Wie Sam and Dave „live" heeft gezien, proeft uit deze plaat „You don't know what you mean to mean" (Atlantic) de ware soulsfeer. De song begint weer met zo'n typisch dialoog tussen beide zangers, waar in het nummer al zingend wordt aangekondigd. Daarna volgt weer die in de soul, haast unieke vorm van afwisselend solo en duo-zin gen, waarin Sam and Dave ware meesters zijn. Ook de begeleiding is weer van klasse. „Forgive this fool" (Atlantic) is de titel van al weer een andere soul-song, dit keer van Ben E. King. Ook Ben is een jongen, die er zijn mag. Het nummer helt een beetje naar de Motown-stijl over (groot orkest, violen en zo, hoog- zingend koortje), maar behoort ze ker tot een goed voorziene soul- discotheek. Lotus Land Een nieuwe Nederlandse goerp (afkomstig uit Tilburg), die duide lijk is beïnvloed door de stijl van The Marmelade, is Lotus Land, en die, voor Nederlandse begrippen, een redelijk nummer op de plaat heeft gezet: „Mr. Lion" (CBS). Blijven onze verwachtingen voor de hitparade misschien nog wat gereserveerd (top-30 of in die buurt), van de groep zelf verwach ten we in de toekomst minstens 'n song, die de toptien haalt. Het zit er in elk geval wel in. Uit Zweden tenslotte nog twee plaatjes, van Lena Junoff en Slam Creepers met respectievelijk „Yes terday has gone" (Olga) en „It's Saturday" (Olga). Om kort te gaan van zangeressen als Lena gaan er dertien in een dozijn of anders gezegd, wel goed, maar niets bijzonders en beatgroepen als Slam Creepers kennen we ook bij bosjes, hoewel deze Zweedse jon gens beslist een ruig nummertje beat kunnen spelen. Alleen jam mer van dat grote orkest, wat er weer eens achter staat. Het blijft toch wel moeilijk om alleen een plaat te maken. ley in een eenvoudige, maar direct aansprekende song. De plaat bevat verder twee .songs, die we al kenden op 45-toeren t.w. „Funky Street" en „Loves comes and goes". Van de andere Conley- composities vinden we het snelle „Hear say" het sterkste. Ook snel en zeer aantrekkelijk is „People sure act funny", een nummer waax'bij fijne blaaspar- tijen zijn verwerkt. In „This love of mine" gaan de, gedachten di- Ford Néderland lean de Ford 17M, alsmede de Foxxl 20M thans ook met een zgn. taxi-paclcage aanbieden, welke is goedgekeurd voor 4 perso nen buiten de chauffeur. Deze uitvoering beoogt tegemoet te komen aan de veiligheid van pas- sagiex-s en chauffeur, alsmede aan de zwaardere eisen, welke aan de ver schillende onderdelen gesteld moeten wox'den. De wagens zijn vooi'zien van een •alarminstallatie, door de chauffeur met de voet in te schakelen en alleen door middel van een knop onder de motox-kap uit te schakelen. Vex-der wordt in deze uitvoering een tweede buitenspiegel geleverd, dus links en rechts een spiegel; een speciaal kofferslot; een wisselstroom dynamo; een „zwaax'dere" accu (55 Amp/u)een kachel met grotere ca paciteit en de mogelijkheid om de warme of koude Tucht naar het ach- tex-compax-timent te leiden. De twee voox*stoelen en achter bank zijn van vinyl bekleding voox- zien, terwijl de vex-en in de zittingen verzwaax-d zijn. Een „heavy duty" vering; een niet-verblindende binnen spiegel, alsmede veiligheidsriemen voor de passagiers op de achter bank completeren het geheel. AI deze extra voorzieningen kosten slechts f 500,- af fabriek. Verder kan de 17M met een 20M motor geleverd wox-den, dus een 6 cil. van 106 p.k., alsmede een automatische versnel lingsbak, voor respectievelijk f 450,- en f 1.050,- (af fabriek). Thames Ditton is één van die Engelse dorpjes, die opgeslokt zijn door de uitgeslagen tentakels van Londen. Op slechts 18 km. van het centrum en omringd door zich schaamteloos uitbreidende voor steden bleef de landelijke sfeer bewaard en men is trots op de oud ste pub langs de oevers van de Thames. Dikwijls echter wordt de rust verstoord door het verkeersge- druis; en in dat naamlozé lawaai klinkt soms het karakteristieke gemurmel of gebrul van een auto met V8-motor, die wegrijdt uit de poort van de fabriek, die zich in een rijtje „cottages" in de dorpsstraat bevindt. De fabriek is van AC Cax-s Limi- ted, die al vijftig jaar in Thames Ditton zit. Gedurende zijn domicilie heeft de fabriek een lange rij sport en sportieve auto's van grote klasse voortgebracht, die een speciale repu tatie genoten in kringen van liefheb bers om hun prestaties, hun fraaie lijn en rijkwaliteiten. Het smalle front van de fabriek geeft geen goed idee van wat zich daarachter afspeelt. Want behalve de gx-ote sportieve automobielen xnaakt men er ook dx-iewielige inva- lidenwagens en rolstoelen, die op een accu een vex'bazende snelheid kunnen ontwikkelen en zeer licht en gemak kelijk te besturen zijn. De produktie van autp's is slechts een klein ondex-deel van het AC- bedrijf, want het afzetgebied voor met de hand gebouwde, kostbare wagens met grote prestaties is niet erg groot. Toch werken een 150 man uitsluitend in de auto-afdeling. Daarbij wordt de produktie gelcen- mexkt door een hoge graad van inte gratie die ëen massafabrikant niet zou misstaan. Afgezien van het giet werk wordt praktisch al het drijf werk en de chassis-ondexxïelen in de fabriek zelf vervaardigd. Zelfs de remschijven en de naven woxxlen er door eex-steklas vaklieden gedraaid. De intex-esse van deze vaklieden gaat zo ver, dat krantenknipsels, waarin AC's voortkomen en over beroemdhe den, die er één hebben, geprikt zit ten tussen de onvermijdelijke pin ups, die iedere fabriek sieren. Zelfs de bijna in vergetelheid ge raakte kunst van het met de hand de bekleding maken wordt, zowel voor de invalidenwagens en de auto's, in een hoek van de werk plaats met draaibanken beoefend door ax-beiders die hun eisen min stens zo hoog stellen als de directie van menig andei'e fabriek. BEKENDHEID In de afgelopen paar jaar heeft de fabriek veel bekendheid geoogst met de produktie van de AC Cobra, één van de meest geslaagde combinaties van een Britse auto en een Ameri kaanse V8 Fox-dmotor, die ooit zijn gebouwd. Gedurende de produktiepe- riode van drie en een half jaar wer den x-uim 1.600 Cobra's gemaakt. De meeste daaxwan gingen naar de Ver enigde Staten. Enigszins gewijzigd én met een 4,7 liter motor staat de wagen nog steeds in het programma onder de naam „289". Brute kracht is zeer waarschijnlijk de vooxmaamste kwaliteit van de 289, want de Spartaanse tweezitter is een sportwagen in de grootse en traditio nele zin van het woox-d. Het is een functioneel voertuig, ontworpen om er hard mee te gaan, met losse zij schermen in plaats van de nu prak tisch zonder uitzondering gebruikelij ke draairuiten opzij en een lijn, waarvan de purist zal zeggen, dat wanneer de motorkap wordt ge- opend, hem het oog pijn doet, zo'n zuiver geheel vormen ze. Maar niettegenstaande de minach ting voor het comfort voor inzitten den mankeert er niets aan de me chanische specificatie. Het eenvoudi ge, maar reusachtig sterke buizen- chassis heeft Gilding schijfremmen rondom en volledig onafhankelijke vering achter door middel van dwar se bladveren en triangels. Zonder twijfel is de 28.9 een wagen voor de liefhebber, de man, die rijdt omdat hij auto's lief heeft. Ondanks de lof die men de 289 kan toezwaaien is de produktie meer ge richt op een heel verschillende auto, de AC 428, die door de maatschappij in zowel cabriolet- als coupévorm wórdt gemaakt. Het ontwerp volgt niet langer de eex-biedwaardige sport wagentradities maar is gestyled door de bekende carrosserie-ontwer per Frua uit Italië. De elegantie heeft het pure func tionalisme van de Cobra vexwangen. Elektrisch bediende zijruiten hebben de plaats ingenomen van de losse zijschermen en het interieur is be halve voor de enthousiast nu ook ge schikt voor mjjnheer de directeur in zijn pas geperste pak. De agressieve vorm van de Cobra en de 289 zijn vervangen door vloeiende lijnen, die meer door de wind glijden, dan er een gat in breken. VERRASSEND Verrassend genoeg zoekt AC voor deze wagens eex'der een afzetgebied binnen Europa. Van de eerste serie was 80 procent bestemd voor het vasteland van Europa. Niettegenstaande de pas verworven luxe heeft de 428 mechanisch heel veel met de 289 gemeen. Maar nu kunnen kopers kièzeri uit een volle dig gesynchroniseerde viexversnel- lingsbak en een automatische bak. Interessant is, dat 95 procent van de 428's voor het vasteland van Europa automatisch zijn, tex'wijl 65 procent van de Bxdtse kopers deze vex-fijning op hun verlanglijstje zetten. Het feit dat de wagen een zeven liter V8 motor heeft kan misleidend werken, wanneer in één of ander oordeel een verkeerde voorstelling van zaken wordt gegeven. Weliswaar stelt hij de wagen in staat om te blijven optrekken tot aan 250 km/u toe, maar de bestuurder wordt eer der geïnspireerd tot hoffelijke manie- .ren op de weg door het complete zelfvertrouwen, dat zulk een vermo gende motor teweeg brengt. Om met deze wagen slecht te rijden zou bijna zo niet ook in de wettelijke zin van het woord een misdaad zijn; in dezelfde zin als een bestuurder die helemaal niet gebruik maakt van zijn achteruitkijkspiegel en op de snelle weghelft blijft rijden een mis dadiger is. Wanneer de wagen in nox'maal ver keer op normale manier wordt bere den is de wagen zeer veilig en zo soepel als wellicht geen enkele ande re Europese wagen. Met een hand- geschakelde bak kan men met de „vierde versnelling alles doen, lang zaam voorttoeren en inhalen wan neer dat nodig is, vanaf 2-5 km/u en wanneer de weg op geheimzinnige wijze eens vrij mocht zijn, kan hij uit die snelheid in minimale tijd door trekken tot de topsnelheid. De geniale construclexir Vignale heeft ook de normale seriewagens van Fiat Turijn onder handen genomen. Wat er na afloop van deze bewerking tevoor schijn kwam., herkenden volgens Turijnse insiders zelfs de FIAT-constructeurs niet meer De 124, een normale, robuuste familiewagen, kreeg bij Vignale een coupé-jasje (foto boven) en kan nu qua lijn concurreren met Alfa's Lam- berghini' s. LEVERBAAR IN HET TYPE: LUXE 124 COUPE; met kuipzitting voor en achter en ventilatie op de achterruit, stalen strippen onder de portier.en. LEVERBAAR IN HET TYPE: GRAND LUXE 124 COUPE; met kuipzitting voor en achter, elektrische bedienknop portierraam, sportstuur, toerenteller, snelheidsmeter, in diverse metallic en normale kleuren te verkrijgen, ventila tie op achterruit. MOTOR: Cilinderinhoud: 1197 cm3. Vier viertaktcilinders in lijn. Boring: 73 mm. Slag: 71,5 mm. Koeling door watercirculatie. Dubbele vergasser. Kop- kleppen. Vermogen: 65 pk SAE (60 pk DIN). Kompresseiverhouding8,8. OVER.BRENGINGSAS: in twee delen, met centrale rubberen steun. Versnel lingsbak met vier versnellingen en achterruit. Bedieningshandel op de vloer. CHASSIS en OPHANGING: Chassis uit een stuk. Vering voor: onafhankelijk met spiraalveren; achter: stijve achteras met spiraalveren; schokbrekex-s: telescopisch rondom. SCHIJFREMMENop de vier wielen. Bediening met hydraulisch pedaal. WIELEN4,5 x 13. Banden: 155 x 13. INHOUD TANK: ongeveer 39 l. Accu 12 Volt. Dynamo 230 Watt. VOORNAAMSTE AFMETINGEN: Wielbasis: 242 cm. Voorspoorbreedte: 133 cm. Achterspoorbreedte130 cm. Lengte 428 cm. Breedte: 162 cm. Hoogte: 136 cm. Draaicirkel: 10,70. Gewicht 918 kg. Van de 850 liet Vignale ook niet zo bar veel herkenbaars over. Het werd een lief, wat damesachtig aandoend wagentje en in zoverre bleef het karakter dus wel zo ongeveer behouden. Eloewel deze versie iets ruimer lijkt dan de origine le Fiat 850 coupé, waarvan hij is afgeleid, blijft het vervoeren van vier per sonen een problematische zaalc. Voor vakantiebagage of twee kinderen is het ■achterbankje echter ruimschoots voldoende. MOTOR: Cilinderinhoud: 843 cm.3. Vier viertaktcilinders in lijn. Boring: 65 mm. Slag: 63,5 mm. Koeling door circulatie van koelvloeistof in gesloten om loop. Enkelvoudige vergasser. Kopklepdistributie. Vermogen van 42 pk SAE bij 5.300 t/min. Kompressieverhouding8,8. OVERBRENGING: op de achterwielen door twee aan de differentieel-groep verbonden halve assen. Versnellingsbak met vier versnellingen en achteruit. Synchronisatie van het Porsche-type voor de vier versnellingen. OPHANGING: Vier onafhankelijke wielen. Vooraan dwarsliggende bladveren. Achteraan vering onafhankelijk met spiraal. TROMMELREMMEN. AC heeft er een eer in gesteld om een auto te px'oducex'en, die tegelijk deftig en verfijnd en probleemloos is. De ondex-houdseisen zijn volgens hen minimaal en geen enkele rede lijk goede garage hoeft er voor terug te schrikken. De motor is een volledig standaard gelaten Ford een grote goeie lob bes met een noxTnaal benzinever bruik van 1 op 6. Onderdelen zijn di rect leverbaar uit een voox-raad, van waaruit men ook iemand met een AC recordwagen uit 1920 kan helpen en die nu nog nieuwe stuurwielen voor de AC's uit de jaren dertig in voorraad heeft. Zes en twintig leden van de Hen gelsportvereniging „De Rietvoorn" hebben zondagmorgen in aller vroeg te een tocht per touringcar gemaakt naar Tacozijl om daar een hele -dag te vissen. De heer G. J. Kx-omdijk moest hier de wisselbeker vei-dedi- gen, die hij het vorige jaar in zijn be zit gekx-egen had. Maar dat is hem niet gelukt. De heer G. Volkerink ving de gx'ootste brasem waarop de beker stond n.l. een knaap van 54 c.m. De 2e prijs de gx-ootste voorn ving de heer M. Aanstoot met een lengte van 27 cm. De 3e prijs ging naar de heer J. W. Leeftink met een brasem van 41 c.m. en de 4e prijs wist de heer H. J. Nekkers te win nen met een voorn van 24 c.m. 1-Iet werd door de prachtige weersom standigheden een bijzonder mooie vissportdag voor de deelnemei's. In café „Jachtlust" te Heino van de heer J. Löhr, die destijds deze mooie beker beschikbaar stelde, werden de prijzen uitgereikt en natuurlijk ook vissèi'slatijn gesproken. Zondagmorgen omstreeks half elf is de heer J. M. Wittermarxs, toen deze bij café „Het Bonte Paard" de straat wilde ovei'steken, door een auto aangereden en zodanig gewond, dat hij nog wel enige weken in het St. Geertruiden Ziekenhuis zal moe ten verblijven. De heer Wittermans ki*eeg behalve een hoofdwond, ontvel lingen en kneuzingen, een zware her senschudding. De heer Wittermans heeft, toen hij de straat wilde over steken, de uit de x-ichting Holten ko mende personenauto van de heer H. M. B. uit Almelo waaxrschijnlijk te laat opgemerkt. Deze heeft zeer krachtig geremd. Wat er daarna pre cies gebeux-d is staat niet helemaal vast. Hij werd echter door de auto geraakt met het hiex'boven geschet ste gevolg. De motor van de zieken auto, waarmede hij naar het zieken huis werd vex-voerd, wilde bij het vertrek niet weer aanslaan. Zij is door een particuliere wagen naar De venter gesleept. De postduivenvereniging „De Berg- vliegers" nam zaterdag met 71 dui ven deel aan de vlucht vanaf St. De- nis, afstand 471 km. De uiven wer den gelost om 5.40 uur. De vlucht had een traag verloop. Het concours stond plm. twee uur open. Aankomst eerste duif (van L. Gazan) 12.58.- uur, laatste duif 14.57.48. De uitslag was: 1, 5, 8, 11 en 19 L. Gazan, 2, 9, 10 en 14 G. Steunenberg, 3 II. J. Aaftink, 4 II. van Bek, 6 en 18 W. Aaftink, 7 en 12 M. Lodeweges, 13 en 20 G. Veldhuis, 15, 2, 23 en 24 Gebr, "Willems, 17 G; J, Stuiterd en 21 Joh. Paalman, Te Utrecht slaagde voor het diplo ma „Meester-kleermaker" de heer J. Beltman, Kol weg 5. De in de haven van Hamburg liggende schepen worden thans door duikers onder water schoongemaakt. „ScJiffe- kosmetik vnter Wasser" noemt de Hamburgse onderne ming ,,Delphin"die voor dit doel een groep duikers in dienst nam, dit geheel nieuwe werk. Met staal- en nylon- borstels, die vanaf het land met perslucht aangedreven worden, behandelen de duikers als schoonheidsspecialisten de zich onder water bevindende „scheepshuid". Zij be vrijden de scheepsromp van algen, schelpen en andere vreemde voorwerpen, die eraan vastzitten en geven deze zo zijn oorspronkelijke gladheid terug. Door een dergelijk systematische verzorging van de schepen ook onder het wateroppervlak blijft de snelheid van de schepen gehand haafd, het brandstofverbruik wordt minder en de tijd, di» voor de volgende schilderbeurt in het dok nodig is, teven bekort. INHOUD TANK: 30 liter. VOORNAAMSTE AFMETINGENVoorspoorbreedte: 114,6 cm. Achterspoor breedte: 121.1 cm. Wielbasis: 202,7 cm. Lengte: 365 cm. Breedte: 146 cm. Hoogte: 136 cm. Gewicht: 685 kg. BENZINEVERBRUIK: 1 liter op 12 - 15 km. Met een kampdienst zijn de activi teiten in de grote tent aan de Bor- keldsweg zondag begonnen. Deze eer ste zondag bedroeg het aantal kerk gangers ruim zeventig, aan wie na afloop van de dienst koffie werd aan geboden. Het team van de interker kelijke recreatiecommissie, bestaan de uit Joke Israël, Dieny Lande- weerd, Herman Agterhoek en ds. Cees Nauta, heeft daarna een goede start gemaakt, mede doordat het werk reeds bij vele vakantiegangers, die ook het A'orige jaar hun vakantie in onze woonplaats doorbrachten, be kend is. De kindermorgen, die elke ochtend van 10.00-12.00 wordt gehouden, wordt door een nog steeds groeiend aantal kinderen bezocht. En het en thousiasme van de kinderen bewijst wel hoezeer het geboden programma in de smaak valt. Maar ook de oudere jeugd weet de weg naar de recreatietent te vinden. Aan het spookspel, waarbij echte spoken de Zuurberg onveilig maak ten om te verhinderen dat kostbare parels zouden worden weggehaald, werd door ruim zestig jongeren deel genomen. De bliksemflitsen, die af en toe langs de hemel oplichtten, zorgden voor een extra griezelig accent voor dit geslaagde spookspel. De volksdansavond was, zoals het behoort, te zijn, gezellig en informeel, waar de jongeren uit alle delen van Nederland elkaar hand in hand von den op de meeslepende melodie van de Joodse Horra „Hava Nageela". De service, die vanuit de recreatie- tent van de gezamenlijke kerken van Holten geboden wordt, blijkt door vele toeristen zeer op prijs gesteld te worden,. Het programma voor de week van 7-13 juli ziet er als volgt uit: Zondag: 10.45 uur Kampdienst - na afloop koffie. Maandag: 10 - 12 uur Kindermor gen. Leeftijd 4-12 jaar, entree f 0,25. 20.00 uur Instuif. Leeftijd vanaf 16 jaar, entree f 0,25. Dinsdag: 10 - 12 uur als voren. 14.30 uur Gezins-wandel-puzzeltocht. Deel- naixxe per gezin f 0,50. Woensdag: 10-12 uur als voren. 20.00 uur Instuif voor iedereen (gra tis). Plm. 22.00 uur Dropping, leeftijd vanaf 16 jaar, deelname f 0,50; Donderdag: 10 - 12 uur als voren. .12.30 uur Picknick met kinderen in het bos (tractorvervoer) Vrijdag: 10-12 uur als vox-en. 19.30 uur Bonte avond voor iedereen met kampvuur.

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 3