Succesvolle première van Avond van de zevende juli I O.L. School Dijker hoek won VAKANTIEGANGERS GENOTEN VAN DE OUDE DANSEN BEIAARDENSTOEL Drs. Giesen van het gem. directeur slachthuis Station gaat tot de geschiedenis behoren m wisselbeker De onbekende Hawaï-eilanden TirolerKapel speelde.... Hulpverlening door wijkverpleegsters aan vakantiegangers Geslaagd Aanwinsten plattelandsbibliotlieek Waar eens de vorsten dansten School-viswemtrijd De Rietvoorn" Verkoopmethode Tentoonstelling voorwerpen tweede wereldoorlog Engels Bach- festival Zestien pond vermagerd en geen kindje.... Zaterdag 29 juni 1968 De gemeenteraad heeft in zyn maandagmorgen gehouden spoed eisende vergadering tot directeur van het keurings-, waag- en slacht- huisbedrijf, tevens hoofd van de keuringsdienst van slachtdieren en vlees, benoemd, Drs J. G. J. Giesen, functionaris bij de gezondheidsdienst voor dieren in de provincie Noord- Brabant te Boxtel. De benoeming geschiedde uit een Aanbeveling van twee personen over eenkomstig een meerderheidsvoor- stel van het college van burgemees ter en wethouders. De heer Giesen verwierf zeven stemmen, 110, 2 van de aanbeveling, de heer A. J. van Doorn, dierenarts te Deventer en waarnemend direc teur van het gemeentelijk slachthuis, aldaar, kreeg zes stemmen. De raad had, voordat de zitting openbaar werd, reeds drie kwartier jn besloten zitting vergaderd. Bij de aanvang van de openbare vergade ring werd direct gestemd, zonder dat er was ook een minderheids standpunt in het college van B. en W. een stemverklaring werd afge legd. DE NIEUWE DIRECTEUR De nieuwe directeur van het slacht huis is 33 jaar oud en werd geboren jn Steenderen. Hij studeerde aan de HBS te Deventer en ging, na in 1955 Vakantiegangers, die in hun woon plaats regelmatig hulp ontvangen van een kruisvereniging, kunnen de ze verpleeghulp in overleg met huisarts en wijkverpleegster en in overeenstemming met plaatselijke regelingen ook verkrijgen op het vakantie-adres. Dit kan bijvoorbeeld het geval zijn voor het geven van injecties. De behandelend arts dient de vakantieganger dan een briefje metenkele gegevens mee te geven bestemd voor de wijkverpleegster in de vakantieplaats. Wanneer iemand, die met vakantie is, ziek wordt en er een arts bijroept, kan indien nodig op vertoon van de lidmaatschapskaart van een kruisvereniging, ook de hulp van een wijkverpleegster ter plaatse worden verkregen. Als de betrokkene nog niet lid is van een kruisvereniging, zal een zogenaamd noodlidmaatschap moeten worden aangegaan. Buitenlanders, die in ons land hun vakantie doorbrengen, kunnen bij ziekte eveneens hulp van een wijk verpleegster verkrijgen. Deze patiën ten dienen eerst een arts ter plaatse te consulteren. Hij kan hen zo nodig naar een wijkverpleegster van één der kruisverenigingen verwijzen. HOOFDPIJN poeders KIESPIJN POEDERS werken verrassend Aan het Christ, Lyceum te Goes slaagde voor het diploma Gymna sium Alpha onze vroegere plaatsge- note Magda Louwerse thans te Zie- rikzee woonachtig. eindexamen te hebben gedaan, in militaire dienst, welke hij verliet met de rang van reserve 2e luitenant der artillerie. Op 20 januari 1964 behaal de hij het dierenartsendiploma en was vervolgens twee maanden werk zaam in de consultatieve praktijk. Sinds eind maart 1964 is de heer Giesen in dienst bij de gezondheids dienst voor dieren in Noord-Brabant, waar hij werkzaam is in de georgani seerde ziektebestrijding bij varkens. De heer Giesen is gehuwd en heeft een zoon. I-Iij is R.K.. Hij zal op een nader door B. en W. te bepalen da tum in functie treden. Tot zolang blijft de heer G. S. E. Vegter, die op 1 juni de pensioengerechtigde leeftijd bereikte, in functie. Drs. J. G. J. Giesende nieuwe directeur van het gemeentelijk slachthuistevens hoofd van de vleeskeuringsdienst, der ge meente Holten. ROMANS: Breedveld. W. - Drie florijnen; dorps- en familieroman uit N.-Bra- bant. Carr, J. L. - Kermis van de dood, psychologische thriller. Claes, C. - Hoog sloeg de branding; roman over twee vissersfamilies. Claes, C. - Schipper Jan Bartels; Familieroman. Deighton, L. - Het miljarden mons trum; spionageroman. Forester, C. S. - De jonge Horn- blower; de jonge jaren van Harotio Hornblower, de legendarische zee held die vocht op 7 zeeën. Gallico, P. - In ruil voor een leven; Avonturenroman. Galsworthy, J. - 2. Een moderne co- medie. Verv. op: „De Forsyte Sage". Gasldn, C. - Scherven brengen toch geluk; romantische thriller. Gellis, R. - Met het zwaard be slecht; hist, roman; Engeland 12e eeuw. Godden, R. - De zigeuners; Nor- mandische familieroman. Graham, W. - De wandeltocht, ont goocheling van een lichamelijk ge handicapte vrouw. Grubb, D. - Een stad belaagt een vrouw; roman van een gerechtelijke dwaling en van een levenswarm hart. Harris, J. - S.O.S. van de Pool; avonturen van gestrande Poolreizi- Hofstede, R. - Wij vissen niet op zondag; Scheveningse vissersroman. Hoorn, M. van - Eenzaam zijn de wegen. Zelfst. verv. op: „Als de schoven zijn gebonden". Izcaray, J. - Leven in Madrid; so ciale roman uit Spanje. Jassies, K. - Rijpe aren stille spoe len; een levensverhaal uit Salland en Twente. Joffroy-Geerts, M. - Het donkere hout; bewogen leven van een jonge vrouw. Katcha, V. - Een schip vol Jappen; oorlogsroman. Kloek, D. - De fluitspeler; familie roman. Landell, Olaf J. dé - Blonde Mar lijn; weemoedige jeugdherinneringen Lansink, H. - 2. Zon over Slinger dorp; verv. op: „De kraanvogels op de trek. Letton, J. - De man zonder talent; romantische thriller. Linarès, F. - Sophie mijn liefste; historische familieroman. Lindop, A. E. - Het begon op zon dag; spannende familieroman. Machines, H. - Spion met de Janus kop; spionageroman. Maclean A, - De' genadelozen; oor-, logsrortian. Mattson, G. - Mijn Prinses; dap pere strijd van. een zieke vrouw. Meinert, A. - Madame Leroux in damesmode; wel en wee van een werkende vrouw. Moberg, V. - 1. De emigranten; Zweedse emigranten naar N. Ameri ka; 19e eeuw. Met het lot van het station Rolandseck, het waarschijnlijk be roemdste spoorwegstation van de Duitse Bondsrepubliek, en eens balzaal van gekroonde hoofden en feodale huwelijksmarkt, hield zich enige tijd geleden de Bondsdag in Bonn bezig. Het ging erom, het naast de Sovjeirussische ambassade in het romantische Rijndal gelegen bouwwerk voor de slopershamer te redden. Intussen xoerd het inclusief de kortindische zuilen van gietijzer, volledig gerestau reerd en onder monumentenzorg geplaatst. De mecenatenvereni- ging „arts and music" kan hier verder concerten, toneel- en caba retavonden alsmede kunsttentoonstellingen organiserende be roemde pianist en co-president van deze vereniging tot nut van het algemeen, Stefan Askenase, hier verder wonen, hoewel de treinen nog op beide perrons stoppen. Thans werd zelfs de door de econo mische raad van de CDU uitgeloofde kunstprijs in het station Ro landseck uitgereikt Nijenhuis, B. - De familie Hees ters; humoristische roman. Olesja, J. K. - Afgunst; ironische roman. Plaidy, J. Het spookbeeld dei- laatste Stuarts; historische roman. Rosseels, M. - Dood van een non; levensstrijd van een jonge vrouw. Sant, M. van 't - Deining op de Aukeshof; streekroman. Sayers, D, - Het lijk met de pince- nez; detectiveroman. Selinko, A. - Desirée; roman van een Frans meisje, dat koningin van Zweden werd. Söderholm, M. - Alle geluk op aar de; Zweedse streekroman. Zelfst. verv. op: „Als de dauw hangt komt er regen". Speelman, E. - Als het getij keert; West-Friese streekroman. Visser-Roosendaal, J. - Wie wind zaait West-Friese dorpsroman. STUDIEBOEKEN Leih, H. G. - Marx. Knoop, M- Omgang met kinderen. Riemens-Reurslag, J. - De oude sprookjes. Coleman, J. A. - Moderne theorieën over het heelal. De Planeten; Parooi/Life weten schapserie. Dierenwereld, De, van Afrika; Pa rool/Life natuurserie. Makatsch, W. - De vogels van beemd en veld. Lebret, J. D. - Als uw kinderen ziek zijn. Opijnen, G. van - Charme en schoonheid voor iedere vrouw. Kroolt, H. - Handboek voor de ca- ravanner. Croix, G. la - Kralen. Kromdijk, G. - Het nieuwe kamer plantenboek; met 200 planten in kleur. Olyslager, P. - Auto-abc; 3e druk. Wolkers, J. - Jan Wolkers; repro- dukties van beeldhouwwerken. Elgai-, F. - Van Gogh. Iiaasse, H. - Persoonsbewijs; auto biografische notities. Bredero, G. A. - Groot liedboek. Lammers, F. J. - Vijf generaties Oranje. Oskamp, H. P. A. - Ierland; land, volk, cultuur. Doolaard, A. den - Ontsporingen; verhalen. De o.l. school te Dijkerhoek heeft tijdens de jaarlijkse viswedstrijd voor de leerlingen van de lagere scholen, die zaterdagmiddag tussen 2.00 en 4.00 in de Schipbeek bij de Wipperl gehouden werd, de wisselbeker vero verd, die in het bezit was van de Kol- school te Holten. Aan deze wedstrijd georganiseerd door de Hengelsport- vereniging „De Rietvoorn" doen zes scholen mee n.l. de o.l. Dorpsschool, de school met de Bijbel, de Kol- school. en de scholen te Dijkerhoek, Larensebroek en Markelose broek. Zaterdagmiddag waren er vier en zestig jeugdige hengelaars, die de eer van hun school probeerden te verde digen. Ook konden zij zelf een van de hengelsportprijzen winnen, die door „De Rietvoorn" waren uitgeloofd. Tus sen de bedrijven door werden de jon gelui getrakteerd op een ijsje. Even als onlangs met de senioren zat het nu ook de jeugdige sportvissers niet mee. De vis wilde ook nu niet bijten, zodat er maar weinig gevangen werd. Aan het eind van de middag waren de volgende vangsten gemeten en kon den de individuele prijzen worden vastgesteld: 1. A. ter Beek (Dorps school) 28 cm.. 2. J. Klein Teeselink (Dijkerhoek) 18 cm., 3. A. Beldman (School m.d. Bijbel) 17 cm., 4. H. Steunenberg (Dijkerhoek) 15 cm., 5. Bert Tromop (Sch. m.d. Bijbel) 15 cm. George Dijkstra van de Kol- school kreeg een troostprijs. Hij had een „Schele pos" gevangen (Het on kruid van het viswater), maar die telde niet mee voor de wedstrijd. Voor de beker werd het een span nende uitslag Dijkerhoek had door Klein Teeselink en Steunenberg 33, cm, gevangen en de School met de Bijbel, door Beldman en Tromop. 32 cm. voorzitter Wijnnobel, die de prij zen uitreite maakte bekend, dat de school te Dijkerhoek derhalve de wis selbeker voor een jaar in zijn bezit kreeg. Verder bestonden de prijzen uit een visstoeltje, beschikbaar ge steld door de Bouwhal, een hengel, een visstoel, leefnet en dergelijke sportartikelen. De leiding van de wedstrijd berust te bij de heren G. Jansen en G. W. Wolters. Dorna, M. - Laten we vader eruit gooién: korte schetsen, Hermans, W. F. - Een wonderkind; of. Een total loss; sarcastische ver halen. Reve, G. J. M. van het - 1. Tijds beelden, typen en topfiguren; hist, levensverhalen. rrr i Kijk op de gevoels- en waanwereld van geestes zieken geven deze bijna surrealistisch aandoende afbeeldingen. Zij zijn afkomstig van een tentoon stelling, die geen kunstexperiment wil zijn, maar een bijdrage levert tot het onderzoek van de schi zophrenic. Zowel in West- als in Oost-Europa houden duizenden artsen zich bezig met deze te keningen en bonte schilderijen, die minder diag nostische dan therapeutische waarde hébben, de arts echter aanwijzingen kunnen geven, hoe en waar hij met de behandeling moet beginnen. Op de linkse afbeelding symboliseerde een patiënt zeer goed zijn toestand, het gespleten zijn van de geest. Met de gevangenisscène heeft een geestes zieke zijn gevoel van angst, verlatenheid en ho peloosheid uitgedrukt. Een gezellige avond voor de va kantiegangers vormde het optreden van de boerendansgroep „De Laren- se Schotsers" en de Tiroler kapel van „H.M.V." woensdagavond op de mu ziekkoepel in Kalfstermansweide in het kader van het V.V.V.-vakantie- programma. De oude dansen zijn voor de vreemdelingen bijzonder interes sant om te zien en leider Plekken- pol, bijgestaan door accordeonist Jenske van de Kuper (de heer J. Mos- sink), weet het altijd leuk te versie ren door de toeschouwers op een ge geven moment mee te laten dansen, waarvoor zij zich geen twee keer la ten uitnodigen. Deze avond kreeg een NIJVERDAL Dertien moge als ongeluksgetal gelden, voor de toneelvereniging YIOS te Nijverdal zal dit stellig niet op gaan. De toneelgroep heeft met de tot openluchtspel omge werkte klucht „De avond van van Dijk woensdagavond in hel openluchttheater - bewezen dat zij nog steeds over leer ge routineerde krachten beschikt. Amateurspelers die in staat zijn 'n lange, kille avond een ademloos toe luisterend publick weten te boeien lot de laatste minuut. Het optreden van VIOS is uitgegroeid tot een traditie. Een traditie waar plaatsgenoot en va kantieganger ieder jaar opnieuw dankbaar van mogen profiteren. Hoe lofwaardig ook het streven van deze actieve en enthousiaste toneelgroep moge zyn zonder subsidie te willen blijven werken, enige financiële me dewerking, zowel van gemeente als VVV, ware stellig op zijn plaats. PRIMA VERZORGD Toneelopbouw, decors en verlich ting waren uitmuntend verzorgd. Ook het geluid was uitstekend. Misschien iets te scherp en te schril, te wijten aan de techniek, maar altijd verre te verkiezen boven onverstaanbaarheid. STRAKKE REGIE In een idyllische omgeving had de bungalow van de familie Van Wijn gaarden een ook uit architectonisch oogpunt passende plaats gevonden. Regisseur Bertus Slettenhaar had zijn acteurs en actrices goed in de hand. Ze bleken terdege geïnstrueerd. Mi miek, ax-ticulatie en het zich vlot over het toneel bewegen lieten niets te wensen over. Afgezien van enkele schoonheidsfoutjes, ongetwijfeld te wijten aan de premièrekoorts, kwam het spel over de gehele linie uitste kend uit de verf. Zwakke plekken wa ren er niet aan te wijzen. GEESTIGE CREATIE Wim Frederiks maakte een geestige en geloofwaardige creatie van dè nerveuze dorpsnotaris. Melie, zijn vrouw even pittig als pinnig weerge geven door mevr. Alie Frederiks- Waanders was de jaloerse en snobis tische echtgenote. De gunst van het publiek ging ook zeer terecht uit naar Bertus Slettenhaar. Hij bleek het juiste komische talent te bezitten voor de dreutelige figuur van de huis- lili§ii De propaganda voor het boek •heeft in Parijs een nieuwe vorm ge vonden. In een aantal Parijse boek winkels kan men zijn keus bepalen na een uiteenzetting van de auteur over zijn geesteskind te hebben aange hoord. De winkelier kan namelijk een platenspeler inschakelen waai-na op een single de schrijver over zich zelf en over zijn boek spreekt. De belangstellende aspirant-koper luistert ongestoord met een koptele foon. Natuurlijk moet men wel in aan merking nemen, dat de spx-eker in de x-egel niet geneigd zal zijn schex-pe kri- tiek op de schx-ijver uit te oefenen! Maar wie een indx-uk wil krijgen van het boek en de persoonlijkheid van de auteur wordt allicht toch wel wat wijzer van deze mondelinge toelich ting 1 knecht-pseudo-notaris. Zijix optreden als de domme august en verlegen minnaar was ronduit kostelijk. TREFZEKER Nog meer hebben wij genoten van het talent dat Henk Piksen ten toon wist te spreiden. Trefzeker en bijzon der vlot wist hij de rol van Harry Glint pseudo-huisknecht en notaris waar te ïrtaken. Al kwam hij ons eex-st w.at te jong voor, later groeide hij bij na zichtbaar in zijn creatie. Maeyke Westra bleek een verdienstelijk debu- tantje. Van de geaffecteerd spreken- Een scène uit het openlucht spel van VIOS. de freule (mevr. Titi Damming-Lieu- wen) kon men nauwelijks aannemen dat zij voor het eex-st op de planken stond. Henk op den Dries en Jannie Waandex-s was de rol van de notaris kinderen best toevertx-ouwd. Ook An neke Stokvis zorgde als de bedrijvige huishoudster Hanna voor menige ko mische noot. Als geheel een klucht die door het enthousiaste en vakkundige spel van de VlOS-acteurs een groot succes belooft te woi'den. bijzonder karakter door het muzika le optreden van de Tiroler Kapel die heel wat populaire nummers ten gehore bracht. Jammer, dat het weer de vakan tiegangers zo in de steek laat, waar door het 's avonds al gauw kil wordt op de weide. Er waren plm. honderd vijftig bezoekers, die zeer genoten heb ben van deze avond. De Tiroler Kapel speelde eerst b.a. „Tiroler Landler", „Jugend marsch" en „Du kannst nicht Treu sein." Daarna kwamen de Larense Schot sers op het podium met de Berliner Polka, de Lucia Wals. Riepe garste, Haoksebargen, de Veleta, de Olde Step en het bijzonder bij het publiek in de smaak vallend nummer „Smiet oe wief weg". Na dit eerste optreden van de dans- gx-oep kwamen de Tirolers weer met „Kax-naval". „Einmaal am Rhein", ,.Auf lustige Fahrt" en enkele an dere populaire-meezxngnummers. De boerendansex-s deden het daai'- na nog eens dunnetjes over met de Kruispolka, IJswals, Mazurka, Duit se Polka en als slot de Larense pol ka en een Geldei-se boerendans. Het publiek had inmiddels al zeer geno ten van het dansen met de boeren en boeiinnen. De kapel besloot de avond met „Hans und Grete", „Freunden Klan- ge" en „De kleine Bube". De heer J. Wiggers, secretaris van de V.V.V. sprak hoewel wat laat gearriveerd een welkomstwoord, waarbij hij de vakantiegangers een prettig verblijf in Holten toewenste en de uitvoerenden dankte voor de mooie avond, die woensdagavond, a.s. hei'haald zal worden, echter zonder de Tiroler kapel. Jeugdige activiteiten Drie jeugdige, enthousiaste, jongens Dick Kevelam, Martin Hols en Wim Hartkamp willen proberen een tentoonstelling te houden van voorwerpen, die be trekking hebben op de tweede wereldoorlog. Ze zijn alle drie twaalf jaar en hun verzame ling is nog maar heel beschei den van opzet, maar zij probe ren bij ingezetenen, van wie zij verwachten, dat deze nog wel oude helmen, bonkaarten en dergelijke voorwerpen uit de periode 1940 1945 m hun be zit hebben, deze los te krijgen. De voorwerpen zullen vrijdag uitgestald worden in de stal achter het huis van de familie Kevelam, Larenseweg 11. Zij vragen een entree van 25 cent. Wie deze jongens bij hun hob by wil steunen, kan hun met al le oorlogsvoorwerpen helpen, mits het natuurlijk geen ge vaarlijke dingen zijn. Zulks jeugdig initiatief verdient aller steun. Meer dan vijftig internationaal be kende kunstenaars, acht orkesten en ensembles en 6 koren nemen dit jaar deel aan het Engelse Bach Festival, dat van 22 juni tot 7 juli wordt ge houden. Het festival is zo gegroeid dat het niet langer, als in vorige ja- i-en, beperkt is tot Oxford, maar dat het dit jaar ook tot Londen wordt uitgebreid. Vele spontane reacties van oude ren uit alle delen van Nedeiiand ko men bij de Vereniging Nederlands Fabi-ikaat binnen op de nationale prijsvraag tot het ontwerpen van een bejaardenstoel, die zij met de Cen trale Bond van Meubelfabrikanten heeft uitgeschreven. Noodkreten vaak van mensen, die al zo lang op zoek zijn naar een goede stoel. Vele sug gesties worden gegeven, die worden verzameld en gex-ubriceerd, omdat zij zullen meehelpen om tot nor men te komen waaraan een zitmeu bel voor ouderen moet voldoen. UITDAGING VOOR ONTWERPERS Een vrouwelijke arts (66 jaar) bij voorbeeld geeft niet alleen met tekeningen aan hoe zij zich de ideale stoel voorstelt, maar sugge reert meteen iets te doen aan de kei-kbanken. Er is, zo schrijft zij, maar weinig ruimte tussen kniel- en steunbank. Zelf ben ik in de loop der jaren aardig opgebold en ik neem mijn toevlucht maar tot een halfzit- Iedereen, die een di-oomvakantic niet veel zon en een heerlijk strand in zijn gedaehlen heeft, denkt wel licht aan de I-Iawa/-eilanden in de Stille Oceaan, die jaai-lijks voor dui zenden mensen worden bezocht. Voor de meeste Europeanen was dit gebied i on i' lata morgana, maar volgens gegevens van de Uni ted States Travel Service, het Natio nale Vei'keersbureau van de Verenig de Staten, zien velen het langzamer hand binnen het bereik van hun mo gelijkheden komen. Reeds miljoenen mensen hebben ge noten van de zonnige stranden, de verfrissende zeewind en de uitbundige flora in het binnenland van de acht eilanden. Van deze acht paradijseilan den zijn er echter drie, waarvan de stranden nog niet zijn betreden door de tallooze zon-aanbidders. Het meest bekende van dit drietal is Lanai, het eiland van de ananas. Dat eigendom is van een exploitatiemaatschappij, de Dole Company. De andere twee zijn Niihau, het verboden eiland, pri vé eigendom van de Robinson-familie en Kahoolawe, het schutterseiland, is is vei'huurd aan de marine van de Verenigde Staten. LANAI. Lanai is het meest ontwikkelde en vriendelijkste eiland van het drietal. Maar dit is niet altijd zo geweest. De vroegere Polynesiëx-s, die uil het zuiden kwamen, maakten het eiland niet alleen tot een troosteloze wildex*- nis, maar verspreidden bovendien het gex'ucht, dat het wex-d bewoond door kwade geesten. Later vestigde de zoon van de koning van Hawai, die er volgens de vei'halen in slaagde de duivels te vei'dxijven, zich tenslot te met zijn familie en volgelingen op dit eiland. In 1854 aridveerde Hier een ko lonie van Mormonen. Maar toen hun leider, Walter Gibson, werd ge- ëxcommunireerd, verdwenen ze weer. Familieleden van Gibson die het eiland erfden, importeerden er Ja panse werkkrachten en begonnen met een suikerplantage, die echter geheel mislukte evenals een veehoederij. De Baldwin-familie, die Lanai van de Gibsons overnam, verkocht het in 1922 aan de Dole Company voor ruim 3,5 miljoen gulden. De maat schappij veranderde het voor de helft niet ontgonnen eiland in een ananas plantage. Ook wei-den een haven en divei'se wegen aangelegd. Het eiland werd voorzien van een watei-leiding en electriciteit. De maatschappij stichtte op een plateau, ï'uim 400 meter boven de zeespiegel, een stad, genaamd Lanai City. Scholen, kei"- ken, theatex'S en een ziekenhuis vex-- rezen naast de huizen. Zelfs een lucht haven en enkele sportvelden wei-den aangelegd. Er is ook een beschei den hotel aanwezig voor de toeristen, die in de heuvels mogen jagen en kunnen zwemmen en vissen aan de kust van Manele. NIIHAU. Het eiland Niihau heeft geen ho tel en de eventuele bezoekei-s heb ben een officiële uitnodiging van de be woners nodig. Hek duurde bijvoorbeeld jaren voordat de gouverneur van Ha waï een uitnodiging ontving van de Robinson familie, die het eiland erf den van een rijke weduwe. Het ver haal doet de ronde, dat weduwe Eli zabeth Sinclair het eiland Niihau en een gedeelte van Kauai de vorige eeuw kocht van koning Kamehame- ha IV voor 10,000 dollar en haar pia no. Een van de dochters van mevrouw Sinclair ti-ouwde een zekex-e Robin son. Hun zoon werd „Lord" van Nii hau. Na zijn dood ging het eiland over in de handen van zijn erfgena men, die er nog steeds wonen. De Ronbinsons hebben de traditie van het eilandenrijk in ere gehouden. De inbooidingen spreken nog steeds de oude taal van Hawaï en volgen de ondeivichtingen van de vroegere zen delingen strikt op. Iedere dag zeggen zij hun gebed op zondag wordt er niet gezwommen, gevist of gejaagd. Op Niihau is geen politie en geen richt- spraak. Tot. en met de laatste oorlog was er geen radio en telefoon aan wezig. Toen een Japanse piloot tij dens de aanval op Peax-1 Harbor met zijn vliegtuig op het eiland tei-echt kwam. werd hij gevangen gehouden, terwijl de bewonei-s het naburige ei land Kauai trachtten te waarschuwen door middel van een ontstoken vuur. KAHOOLAWE. Het is onnodig te vermelden, dat weinig mensen interesse hebben voor het eiland Kahoolawe. Deze verlaten vulkanische x-ots wordt door de ma rina gebruikt voor schietoefeningen en andere militaire doeleinden. Ka hoolawe, Niihau en Lanai behoren evenals de andere Hawaïeilanden tot de 50ste staat van de Verenigde Sta ten en vallen onder dezelfde wetten. tende houding, waarbij ik mijn weer barstige knie nog extra probeer te sparen. Een verpleegster met een 53-jax-ige px-aktijk, die vooral de weeën kent van de gewone „opzitstoelen" heeft weer andere suggesties. De opgave is niet eenvoudig voor de vele binnenhuisarchitecten en in dustriële ontwei-pers die een prijs- vraagprogramrna hebben aange vraagd, De wetenschap dat zovelen op het resultaat wachten zal onge twijfeld inspirerend wei-ken. Hoeveel stoelen er op de sluitings datum 31 juli zullen zijn bin nengekomen is nu nog een vraag. Een feit is dat belangstelling is ge wekt voor 1.2 miljoen Nedei'landers van 65 jaar en ouder, voor wie een goed zitmeubel belangrijk is, omdat een groot deel van de tijd zittend wordt doorgebracht. De ingezonden modellen zullen in Utrecht worden geëxposeerd tijdens de Najaarsbeurs van 8 t.m. 13 sep tember. Daar zal 9 september ook de prijsuitreiking plaatsvinden. De offi ciële jury zal de beste inzending be kronen met f. 3000 en daarnaast zal een jury bestaande uit bejaarden ook een beki'oning toekennen van f3000 Dan is het woord aan de Neder landse meubelindustrie. Zij gaat de bekroonde modellen maken en zal on getwijfeld blijvend aandacht gaan be steden aan deze belangrijke groep consumenten. De Emoe-haan in Ouwehands Die renpark heeft het er weer op zitten. Hij heeft zestig dagen zitten broeden op acht enorme eieren, die zijn vx-ouwtje voor hem had klaar ge legd, maar in tegenstelling tot voor gaande jaren is er niet één ei uitge komen. De haan heeft al die tijd ge vast. Het gevolg is dat hij maar liefst zeven a acht kilo is afgevallen. Na de struisvogel is deze bewoner uit Oost-Australië de gi-ootste vogel ter wereld. Jammer voor hem. dat al zijn moeite vex-geefs is geweest. Het gras in de ren van de Emoe was zodanig gegroeid, dat er nu acht dwerg- en langoor-geiten in onderge bracht zijn om hun buikjes te vul len en de ren weer toonbaar te ma ken. Ook de Nandoe uit Zuid-Afrika. een klein soort struisvogel, heeft geen ge luk gehad. De vogel zit nog wel t® broeden vorig jaar had hij ver schillende jonkies maar het broed sel is zo eoed als opgegeven door de oppassers.

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 5