Industrie, wonen en recreatie De functie van de lagere landbouwschool bij opleiding van de toekomstige boer Europa's grootste show van Hengsten in Utrecht Dompo Holten-La Première NOG STEEDS BELANGRIJKE TAAK BESTUUR O.L.M. RIEP WERKGROEP IN LEVEN In fraaie Irenehal Waar is uw spaargeld veilig? Bij een grote, vertrouwde bank: Algemene Bank Nederland Algemene Bank Nederland FILMNIEUWS RIJJIJOFRIJIK...? VOOR BABY'S HUIDJE In 't stamboek opgenomen Ontspanningsavond voor „Holten" Cabarttavond kring Holten der P.J.G.O. Voorlichting varkenshouderij Boekaankondiging Handen en Lippen rywlPÜROL GRAND-GALA VAN DEKHENGSTEN Opstellingen V oetbal programma VEEMARKT RIJSSEN <JÖ>" Saterdag 20 januari 1968 In ons blad van 30 december heb ben wij reeds gewezen op het 155 bladzijden tellend rapport, dat door het Economisch Technologisch In stituut Overijssel het E.T.I.O. is uitgebracht over de werkgelegen heidsontwikkeling in Zuid-West-Over- ijssel, dat de gemeenten Deventer, Diepenveen, Bathmen, Holten, Raal- te, Olst en Wijhe omvat. Wij heb ben daarbij gewezen op enkele uit spraken van het E.T.I.O.betreffen de de toekomstige ontwikkeling van de gemeente Holten. Bij eén tweetal van deze uitspra ken willen wijeen kanttekening plaatsen. Na er op gewezen te heb ben, dat in Holten de landbouw nog een voorname plaats inneemt en de werkgelegenheid in de industrie nog bescheiden is hetgeen uiteraard niet betekent, dat deze sector geen nuttige rol in deze gemeente ver vult zeggen de samenstellers van mening te zijn, dat de belangen van Holten in de toekomst eveneens het meest ermee gediend zijn, in dien de industrie een. niet te grote betekenis krijgt. De toekomstige functie van Holten moet veeleer in het vlak van het wqnen en de re creatie worden gezocht. Als woon plaats heeft onze gemeente voor al uit een oogpunt van natuur schoon en een goede geografische ligging goede kansen, zo wordt In het rapport gezegd. Wij hebben dat verhaal al eerder gehoord. Men vergeet daarbij ech ter, dat met name het vreemdelin genverkeer een seizoenbedrijf is, dat in de dienstensector gedurende een deel van het jaar aan tal van personen arbeid en revenuen ver schaft,. maar die daarmede niet het gehele jaar gebaat zijn. Voor som migen is het zelfs een kwestie van bijverdienste. Nu zijn de woorden ,,een niet te grote betekenis krijgt" een rekbaar begrip. Wij hebben er nooit een ge heim van gemaakt voorstandex- te zijn van industrievestiging en er voortdurend dan ook aan helpen medewerken om de industrie in Holten van de grond te krijgen. De gedachten gingen daarbij niet uit. naar industralisatie omderwille van de industrie, maar naar een gema tigde industrievestiging om daardoor werkgelegenheid te verschaffen aan de eigen inwonei-s, waarbij enige aantrekkingskracht op werkkrachten van elders natuurlijk niet geheel uitgesloten kan worden. De zo juist genoemde gunstige geografische lig ging kan daarbij van betekenis wor den geacht. De gedachte leeft bij velen, dat industrialisatie en natuurschoon in Holten niet samen kunnen gaan. Die gedachte lijkt ons onjuist. Ner gens zijn woon- en werkcentrum en het natuurgebied zo duidelijk ge markeerd dan in Holten. Een juist beleid op het gebied van de ruim telijke ordening kan onheil voorko men. Het is bovendien opmerkelijk hoe tegenwoordig steeds meer stem men opgaan om recreatieve moge lijkheden, mede door verfraaiing- van het landschap, te scheppen in de onmiddellijke nabijheid van de steden. De Holtenaren zelf hebben deze mogelijkheden vlak bij de deur. De tweede opmerking betreft de prognose van het E.T.I.O. ten aan zien van de bevolkingsgroei op blz. 143. Een bevolkingsgroei, die uitgaat boven de natuurlijke groei is in Diepenveen, Bathmen en Holten, ge zien de omstandigheid, dat deze ge meenten reeds een zekere woonfunc tie bezitten, volgens de samenstel lers, alleszins aannemelijk. In de laatste vijf jaar bedroeg het jaar lijks vestigingsoverschot in deze drie gemeenten namelijk gemiddeld 150 personen (ca. 8 procent). Zij vragen zich af, of zij van dit aan tal ook voor de toekomst moeten uitgaan. Holten, en. ook Bathmen en Diepenveen hebben n.l. zoals reeds eerder opgemerkt functies op het gebied van de recreatie. Het lijkt het E.T.I.O. niet wenselijk, ge zien deze functie, dat deze gemeen ten zo sterk zullen uitgroeien. Een ietwat bescheidener expansie dan in de afgelopen jaren, lijkt de sa menstellers, om een harmonieuse ontwikkeling van het landelijk ge bied te waarborgen, meer op zijn plaats. Hier wordt Holten met Diepen veen en Bathmen op één hoop ge gooid, hetgeen ook valt af te leiden uit tabel 79 waar de minimum en maximum verwachting van het aan tal inwoners der drie gemeenten samen in het jaar 1985 wordt ge schat op resp. 24.000 en 25.500. Evenals in haar voorgaande becij feringen in het rapport ware het juister geweest, dat de toekomst verwachtingen van elk der gemeen ten afzonderlijk was genoemd. Het gevaar bestaat, dat de instanties belast met de woningtoewijzing on voldoende rekening zullen houden met het (grote) verschil in behoef te der drie gemeenten. Gelukkig is dat deze keer niet gebeurd, want b.v. Bathmen kreeg dezer dagen ,,geen" en Holten "25" woningwet woningen toegewezen. Voor Diepen veen bedraagt dit aantal 12. Uit de bevolkingsstatistiek blijkt trouwens overduidelijk, dat. deze drie gemeenten geen vergelijkbare grootheden zijn. Na Raalte was de bevolkingsaanwas in Zuid-West-Over ijssel in 1967 in Holten het grootst n.l. 150 is 2 procent (Raalte 3,5 procent). Dit schept consequenties, waarbij een matige industrialisatie een oplossing kan zijn. Dat de harmonieuse ontwikkeling van het landelijk gebied, daarbij in het gedrang zal komen wil er ook voor de toekomst bij ons niet in. Doormiddel van bestem mingsplannen waakt de gemeentelij ke overheid angstvallig dat dit niet het geval zal zijn. 4% - Spaarboekje Direct beschikbaar op vertoon 2.000,- per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen 4% - Spaarrekening Direct beschikbaar 2.000,— per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen WU - Spaardeposito Drie maanden opzegging 4'/2% - Spaardeposito Zes maanden opzegging 5% - Spaardeposito Eén jaar opzegging 5Vz- Spaardeposito Achttien maanden vast 6% Spaardeposito Twee jaren vast U bent welkom bij de In landbouwk-ringen is de laatste jaren een discussie gevoerd over de waarde van het landbouwonderwijs, zoals dat gegeven wordt aan de lagere landbouwscholen. In deze discussie liepen de meningen nogal uiteen. Een aantal 'mensen vooral uit de kringen van de jongeren stond op het stand punt, dat de. lagere landbouwschool beslist onvoldoende mogelijk heden biedt als basisopleiding van de toekomstige boeren. Daartegenover stond een stellig veel grotere groep, die deze me ning niet deelde. Deze groep was de mening toegedaan, dat de la gere landbouwschool beslist wel voldoende moet worden geacht als basisonderwijs. Daarbij wordt van de gedachte uitgegaan, dat door aanvullend cursusonderwijs mogelijkheden worden geopend om de toekomstige boer voldoende te bekwamen voor zijn toekom stige taak als zelfstandig ondernemer. Deze-tegenstelling van opvatting is voor het bestuur van de O ver- ij sselsche Landbouw Maatschappij aanleiding geweest om een werkgroep in het leven te roepen, die zich grondig zou bezighouden met de plaats en de functie van de lagere landbouwschool in ver band met de toekomstige bestemming van de leerlingen. De lagere landbouwschool is 4- Jarïg. In de vier klassen worden respectievelijk 5, 5, 4 en 3 dagen per week les gegeven. De verdeling van de lesuren over de verschillen de vakken heeft de laatste jaren een nogal ingrijpende wijziging on dergaan. Steeds meer wordt aan dacht gevraagd voor Algemeen Vormend Onderwijs, terwijl daar naast speciaal nadruk wordt gelegd op hand- en vakvaardigheid. De zelfwerkzaamheid van de leer lingen krijgt voortdurend meer aan dacht om de leerlingen in staat te stellen later op de bedrijven aller lei karweitjes en herstelwerkzaam heden te kunnen uitvoeren. Samenstelling van de werkgroep In de werkgroep zijn opgenomen enkele deskundigen op het terrein van het -landbouwonderwijs; daar naast zijn enkele vooraanstaande practisch ingestelde boeren van de organisatie aangewezen om deel uit te maken van de werkgroep. Als voorzitter van de werkgroep fungeerde de heer J. E. de Vrieze, hoofd vormingsleider van de Volks hogeschool te Markelo. De werk groep kwam niet minder dan 10 x bijeen voor het rapport aan het Hoofdbesttuur van de O.L.M. kon worden aangeboden. Aan het slot van het vrij uitvoerige rapport worden een aantal conclusies ge trokken en aanbevelingen gedaan. Binnen dit bestek is het onmogelijk aandacht te schenken aan alle fa cetten, die meer of minder uitvoerig zijn behandeld. Bij enkele belangrijke fundamen tele uitspraken willen wij gaarne stilstaan. 1. De lagere landbouwschool ver vult als beroepsschool nog steeds een belangrijke taak. Van de 100 jongens is ten naaste bij 50 aan gewezen op een school voor lager beroepsonderwijs. Tot: deze vorm van onderwijs dient ook de lagere landbouwschool gerekend te wor den. Indien de lagere landbouwschool als opleidingsschool voor toekom stige boeren zou verdwijnen, dan zou dat betekenen, dat een aantal boeren in de toekomst zijn taak zou moeten verrichten zonder enige vorm van beroepsonderwijs. Do vakbekwaamheid en het vermogen zelfstandig eén bedrijf te leiden HOOFDPIJN POEDERS KIESPIJN POEDERS HOEST poeders werken GRIEP poeders verrassend zouden daardoor sterk in waarde teruglopen. Noodzaak 2. De werkgroep ziet het als een besliste noodzaak, dat het lagere landbouwonderwijs voortdurend zo aan de praktijk wordt aan gepast, dat gesteld kan worden dat voldaan wordt aan de minimaal te stellen eisen voor het zelfstandig- uitoefenen van het boerenberoep. Daarbij geldt dan uiteraard, dat door allerlei aanvullende cursussen een grotere vakbekwaamheid voor speciale bedrijfsonderdelen wordt verkregen. Ook zal daarbij in toene mende mate aandacht geschonken dienen te worden aan het econo misch inzicht, dat nodig is voor de bedrijfsvoering. Dit alles neemt niet weg, dat de wei'kgroep het standpunt inneemt, dat die jongens die wat hun ver- Zaterdagavond 20 januari zal om 8 uur in gebouw „Rehoboth" worden vertoond de kleurenfilm 'Rij jij of rij ik'. Reisleider Krone voert met takt en humor een reisgezelschap naar Joe goslavië. Onder de deelnemers bevin den zich Birgit Steinberg - Hans Rote en Doris Weimann. Onderweg wordt gepauzeerd in een klein Oostenrijks stadje, dat zoals vele soortgelijke plaatsen, maar een zeer geringe aan leiding nodig heeft om een zeer groot feest te maken. Als feestelijk hoogte punt dient een tombola, die ook alle belangstelling heeft van ons reisge zelschap. Birgit en Hans hebben samen een tombola-lot gekocht en winnen samen de hoofdprijs: een auto! Wat nu? De reis is betaald, maar ook de auto is zeer verleidelijk. Birgit en Hans sluiten een overeenkomst om het reisgezelschap per auto te blijven volgen. Aanvankelijk had Hans nogal wat werk gemaakt van Doris en deze is met de gang van zaken maar matig ingenomen. De man waarop zij verliefd is heeft zij met een ander meisje in de auto zien rijden.... Het moeilijk- •ste is de gehele toestand voor Hans, die nu met twee vrouwen rekening moet houden. De dagen verlopen met grote en kleine avonturen en het ge volg is, dat Birgit zichzelf moet be kennen dat ook zij hopeloos verliefd is op Hans. Zij neemt zich voor alles in het werk te stellen om Hans voor zich te winnen. Het wordt een bedrijvige vakantie, in Joegoslavië die de hoofdpersonen niet gemakkelijk zullen vergeten. standelijke vermogens betreft in staat zijn om via M.A.V.O. (U.L.O.) en H.A.V.O. (H.B.S.) de middelbare landbouwschool )evt. hogeue land bouwschool) te volgen, dit ook be slist zullen moeten doen. Deze op leiding zal zowel de individuele boer als ook de boerenstand in zijn geheel ten goede komen. Kadervorming Van gehalte bin nen de boerenstand is en blijft in het algemeen van bijzondere beteke nis voor de gemeenschap en in het bijzonder voor de boerensamenle ving. Dat hiervoor een ruime algemene ontwikkeling noodzakelijk is, zal een ieder duidelijk zijn. 3. De werkgroep -wijst er met nadruk op, dat voor tal van meer practisch ingestelde betrekkingen het diploma van de lagere land bouwschool voldoende waarde heeft. Voor betrekkingen van meer ad ministratieve en/of wetenschap pelijke aard moet beslist de voor keur worden gegeven aan een voor opleiding, waarin de MAVO of H.A.V.O. als basis is opgenomen. 4. De werkgroep spreekt er zich voor uit,dat de 3e en 4e klas van de lagere landbouwschool ook 5 da gen per week les zal krijgen i.p.v- 4 of 3 (zie boven). 5. Gezien de sterke daling van het aantal lagere landbouwscholen dient er naar gestreefd te worden, een aantal krachtige streekscholen in het leven te houden. Alleen op deze wijze zullen de jon gens, die beslist boer willen werden maai' die niet in staat zijn MAVO (ULO) of HAVO (HBS) te volgen, hopelijk door heel de provincie de mo gelijkheid behouden om een op een toekomstig beroep gerichte opleiding te volgen. Licht valt in te zien, dat hiervoor een verdergaande samenwerking tus sen de drie provinciale landbouwor ganisaties noodzakelijk is. In dit ver band is het dan ook verblijdend, dat de OLM en de CBTB gekomen zijn tot de „Stichting tot Beheer van Chr. Lagere Land- en tuinbouwscholen in Overijssel", die de scholen in Ommen en Wierden beheert. Zonder samenwerking is het een onmogelijkheid om tot de gewenste spreiding over de provincie van lage re landbouwscholen te komen. Hoe eerde dit gezamenlijk streven tot uitvoering kan worden gebracht, hoe beter tegemoet kan worden geko men aan de nodige verlangens van die jongeren, die alleen maar langs de weg van de lagere landbouwschool (en evt. daaropvolgende middelbare landbouwschool) boer kunnen wor den. Als de belangen van deze categorie duidelijk worden gezien, dan kan het niet anders of de organisaties zul len elkaar vinden om tot één totaal opzet voor Overijssel te komen. In de grensgebieden zal daarop aanslui tend stellig ook samengewerkt die nen te worden met de landbouw-orga- nisaties uit de buurtprovincies. 6. Aansluitend op het voorgaande punt beveelt de werkgroep ook aan om de mogelijkheid van het aangaan van scholengemeenschappen serieus te onderzoeken. Langs deze weg is het eenvoudiger een landbouwschool te handhaven. Bovendien ziet de werkgroep nog dit grote voordeel, dat een gemengde leerlingenbezetting met zich meebrengt een veelvuldiger en intensiever omgang van de kinde ren uit verschillende milieus. 7. Van bijzondere betekenis acht de werkgroep de uitwisseling van toe komstige boeren op verschillende be drijven. Op deze wijze wordt veel praktische ervaring opgedaan ter wijl daarnaast het zelfstandig hande len sterk wordt bevorderd. De belangstelling 'voor 't tuinbouw- onderwijs neemt van jaar tot jaar toe. Het totaal aantal tuinbouwleerlin- gen aan de OLM-scholen in Enschede en Zwolle bedroeg in het cursusjaar 1965 1966 resp. 119 en 108. Opgemerkt dient te worden, da' speciaal veel interesse bestaat voo de richting „sierteelt". De toegenomen welvaart en hel streven van de gemeenten om in be stemmingsplan groenstroken met een schat aan bloemen en heesters aan te leggen zullen hieraan niet vreemd zijn. Ook de sport en recreatie dra gen er toe bij, dat meer mensen in de ze sector gepjaatst kunnen worden dan voorheen. Naar het zich' laat aanzien is het eind vam deze ontwikkeling nog niet in zicht. Leerlingenstelsel De -laatste tijd wordt aan het leer lingenstelsel in de landbouw bijzon dere aandacht besteed. Het stelsel komt in grote lijnen hierop neer: Ge durende 2 jaar komen de jongens, die het diploma van de lagere land- en-of tuinbouwschool hebben behaald, 1 dag per week op school voor het op doen van meer kennis en inzicht over hun eigen beroep. Op de andere da gen werken ze op het bedrijf en wor den daarbij door de leerkrachten, die het leerlingenstelsel verzorgen, bege leid. Ze maken werk-rapporten over alle voorkomende werkzaamheden, die ze in het bedrijf verrichten. Door de 3 organisaties (ABTB CBTB en OLM) is t.-a.v. dit leerlingen stelsel een experiment begonnen, van uit de lagere landbouwschool in Mar kelo. De Overijsselse Landbouw Maatschap pij heeft met het samenstellen van dit rapport 'stellig een bijdrage gele verd voor meer inzicht op de taak en de plaats van de lagere landbouw school als één van de opleidingsmo gelijkheden voor het boeren beroep. Aan tal van instanties en personen, die op welke wijze dan ook betrokken zijn bij het landbouwonderwijs, is dit rapport toegezonden. Dat de werkgroep de OLM in en gere zin en het landbouwonderwijs in z'n algemeenheid met dit rapport een dienst heeft bewezen, staat wel vast. (Van een speciale verslaggever) Een bijzonder belangrijke wedstrijd om de hegemonie in de vierde klasse B vindt a.s. zondag plaats. Holten ontvangt dan koploper La Première uit Almelo. De gasten staan twee punten voor, maar Holten heeft een wedstrijd minder gespeeld. Beide hebben dus evenveel verliespunten. Holten wist de Almelose ploeg thuis een 2-0 nederlaag toe te brengen, zo dat de strijd nog volkomen open is. De rood-zwarten hebben voor eigen publiek wel iets goed te maken na Door de Inspecteur van het Ned. Rundvee Stamboek (NRS) de heer D." Terlouw werden de volgende koeien van het zwartbont veeslag ingeschre ven: Betsie 17 met b+ 80 punten eig. A. H. J. Groteboer, Truus 5 met b 78 pun ten eig. idem, Leentje 8 met b 74 punten eig. H. J. Nijland, Niesje 20 met b 79 punten eig. D. J. Ribbink, Bertha 10 met b 78 punten eig. J. Vruggink, Bertha 10 met b 78 punten eig. idem, Corrie 15 met b-l- 80 pun ten Mina 104 met b-f 82 punten, Sjoukje 53 met b 79 voor KS en Sjoukje 9 met b 76 voor KS eig. P. G. Cats, Janke 22 met b 76 punten eig. G. J. Meijerman, Janna 2 met b 76, Dina 11 met b 79 en Sientje 2 met B 80 eig. H. R. Muilerman te Bathmen. Het stiertje Trijntje's Nette 7 van A. H. J. Groteboer werd voorlopig inge schreven met letter B, algemeen voorkomen. MOOIE SUCESSEN VOOR De heer G. Steunenberg, lid van de Holtense, postduivenvereniging ,,De Bergvliegers" heeft op de te Rijssen gehouden tentoonstelling uits stekende resultaten geboekt. Hij zag z'n oude blauwband duivin en een jonge doffer bekroond met de prijs voor de mooiste vogel en een 2 A prijs voor een jonge doffer. De heer G. Veldhuis kreeg een eer ste prijs in de klasse „Jonge kras- duiven" en de heer L. Gazan kwam in de klasse „Oude bonte en niet ge noemde kleur doffers" met een der de prijs uit de bus. De voetbalvereniging „Holten" or ganiseert op vrijdag 26 januari een ontpanningsavond in zaal Amicitia voor haar senioren-leden en voor de leden van de supportersvereniging van 18 jaar en ouder. De leiding zal berusten bij de Ontspanningsclub van de Scheidsrechtersvereniging „Alme lo e.o." Tot de genodigden behoren o.a. het hoofdbestuurslid van de KN VB, de heer Van Dalen, de voorzit ter van de afdeling Twente, de heer H. ter Riet, en tal van andere be stuurders en functionarissen. Tot de gevarieerde attracties behoort o.m. het kienen, terwijl voorts een verlo ting wordt gehouden met aantrekke lijke prijzen. De kring Holten van de P.J.G.O. waartoe o.m. behoren de afdelingen Bathmen, Colmschate, Markelo en Diepenheim, hield zaterdagavond in de zaal Hageerds te Markelo een ca baretavond, waaraan een wedstrijd verbonden was met het oog op de voorbereiding van de algemene le denvergadering, die op 6 april in Zwolle gehouden zal worden. De voorzitter, de heer A. Schippers te Holten kon behalve enkele hoofd bestuursleden, dan ook als juryleden welkom heten de dames Harkink en Kolenbrander, leden van „Jong Gel- re" uit Lochem. De avond werd gevuld met voor drachten, schetsjes en toneelstukjès, die vlot gebracht werden en het grootste deel van de avond vulden. Er kwamen -ten slotte drie afdelingen als winnaars uit de bus. De le prijs ging naar Holten door het optreden van de heren Joh. Nikkels en T. Stegink, die als „Adriaan en Olivier" tal van voordrachten ten beste ga ven, de 2e prijs verwierf Bart Meut- stege uit Diepenheim, met de ver zorging van zijn conference, tussen de verschillende nummers door. De 3e prijs werd gewonnen door de af deling Bathmen met het schetsje „Mijnheer Pumps heeft een koe ge wonnen". Juffrouw Kolenbrander reikte met een toepasselijk woord de prijzen uit. De avond, die ondanks de minder gunstige weersomstandighe den, goed bezocht was, werd besloten met een bal verzorgd door de „Swin ging Stars" uit Holten. Vanwege het veevoederbüreau voor Overijssel zullen twee voorlichtings dagen georganiseedr worden voor de varkenshouders in de provincie. De eerste bijeenkomst is vastgesteld op donderdag 22 februari a.s. in zaal Oostelaar te Raalte en de volgende op dinsdag 27 februari in Schouw burg 't Groenendal te Almelo. Tijdens deze dagén zal speciaal aan dacht worden geschonken aan de re sultaten, die de laatste jaren door de varkensfokkers en -mesters werden bereikt en de verwachting daarom trent voor de naatste toekomst, voor al in verband met de EEG. Omdat de toename van het aantal dieren per bedrijf steeds meer noodzaakt tot een goede ziektebestrijding, zal ook over dit onderwerp een inleiding worden gehouden. In de Arbo-serie is bij de N.V. Ar beiderspers verschenen het fascine rend boek over de wereld van de Es kimo's. Met talrijke verhalen ontleend aan zijn eigen ervaringen van 50 jaar le ven onder Eskimo's en zijn huwelijk met 'n Eskimomeisje, geeft de grote ontdekkingsreiziger Peter Freuchen in „Mijn leven onder de Eskimo's" een boeiend verslag van het Eskimo leven, zoals het zich door de jaarge tijden afspeelt. Door de onthullingen van de merkwaardige sociale struc tuur en sexuele moraal van dit mys terieuze volk, dat het uiterste noor den van dé aardbol bewoont èn om dat het zo spannend leest als een ro man, is het boek in korte tijd bestsel ler geworden in Amerika, Engeland, Duitsland en Scandinavië. De thans in de Arbo-serie van De Arbeiders pers verschenen Nederlandse verta ling is geïllustreerd met prachtige fo-. to's en door W. J. P. Scholtz in zeer vlot Nederlands overgebracht. Het boek kost in serieverband slechts f 9.50, los in de boekhandel f 19.- het geen voor zo'n prachtboek géén geld Wanneer de paarden- en po nyfokkers rond de dagen van kerstmis en nieuwjaar eens rus tig de tijd hebben gekregen zich te bezinnen op het eerste massa le hippische treffen in 1968, worden op 2 en 3 februari de grote poorten van de majestueu ze Irenehal te Utrecht met een sierlijke zwaai geopend om zo'n slordige tweehonderdenvijftig dekhengsten in „het Grand Ga la du Cheval" bijeen te bren gen. Inderdaad is hier sprake van een Grand-Gala", want aan de goedkeu ring en primering van dekhengsten worden nu eenmaal hoge eisen ge steld en de fokkers doen dan ook hun uiterste best om de viervoeters in een optima forma konditie voor de keuringscommissie te toveren. In de Utrechtse hengstenshow heb :ii zich de laatst-.. jaren grote vcj anderingen voltrokken en naast hel keuringselement is het showelemen: een steeds grotere plaats gaan inne men. In de verwarmde Irene-ha! komt hel toilet van de aarden en rijpony's niet alleen beter tot zijn recht, maar zorgen elk jaar meer bezoekers voor een passende entou rage rond de ruime en overzichtelij ke keuringsbanen. De mannelijke bezoekers worden meer en meer aangevuld met da mesbelangstellenden, die nu tenmin ste ook eens een ongevraagde gele genheid hebben om hun wintel-garde robe uit te stallen. Aanpassen Foktechnisch gezien gaan de stam boeken zich aanpassen aan de ont wikkeling van de tijd. Die ontwikke ling neigt anno 1968 naar het sport paard en daarvan mogen en moeten prestaties worden gevraagd onder het zadel en in tuig. Aangespannen paarden komen tij dens de augustus-dagen in Utrecht voldoende aan hun trekken en zo zul len de verrichtingen op de Utrechtse hengstenshow zich dan ook beperken tot de zadelprestaties. De'V.L.N., het grootste warmbloed stamboek van onS land, heeft reeds met succes halfbloed-zadelpaarden kunnen fokken, getuige de lauweren die onze landelijke'ruiters op de laat stelijk gehouden Europese Kampioen schappen hebben geoogst. Maar die sportpaardenfokkeri; moet worden geperfectioneerd en daarom kómen dit jaar voor het eersi de rijpaardenhengsten en Engelsf Volbloedhengsten, die voor de halt bloedfokkerij worden gebruikt, onde het zadel uit. Voor de fokkers completeren dez 'adelverri' hfingen de beoordelhv ■/elke zij aan de hmd van de ext< ieurkeuring hebben verkregen. Teneinde de vertakkingen in de V.L.N.-fokkerij goed tot hun recht te doen komen vindt bij de primering de twee thuis-nederlagen tegen De Tukkers en Luctor. Typerend dat Holten al twee seizoenen uit ongesla gen is maar de weinige verliespun ten meestal thuis krijgt. Een verkla ring is misschien dat het terreinvoor deel en eigen publiek Holten te of fensief doet spelen, met de gevolgen dat er in de aanval te weinig ruimte is en de verdediging de aanvallers van de tegenpartij juist wel ruimte moet toe staan. Het is voor de rood zwarten moeilijk aanvallend succes sen te boeken. Uit de verdediging voetballen en proberen met snelle uitvallen te doelpunten, lukt vaak beter. Vanzelf wordt er krachtiger en vooral met inzet gespeeld, als men onder druk staat. Een juiste verde- ling tussen aanval en verdediging met behoud van vooral de inzet kan Holten zondag doen zegevieren al moeten dan ook de supporters in het Sportdal zich wat beter roeren. Voor de rood-zwarten zit er zeker nog een goede kampioenskans in. Holten (thuis tegen La Première). D.: Breukink, a.: Soer, Hommes, Brands, rn.: Kaiser en Markvoort, v.: Menkhoes, Veneklaas, Kwinten- berg, Den Heijer en Klein Velder- man. Wanneer het huidige weer zich handhaaft zal het bruine monster za terdag en zondag ook bij het ama teurvoetbal weer rollen. Holten krijgt haar grootste rivaal, koploper La Première, op bezoek. Wij verwach ten, dat het Sportdal weer zal uitpui len van de bezoekers, want iedereen is benieuwd hoe de rood-zwarten de vorstperiode zijn doorgekomen. Zul len zij nog over zoveel uithoudings vermogen beschikken als in de afge lopen periode het geval was? En hoe zal Lap het stilliggen aan den lijve hebten ondervonden? Het zijn vra gen, waarvan wij hopen, dat zij zon dag hun beantwoording zullen vin den. Ook van de overige elftallen ho pen wij, dat zij niet aan kracht heb ben ingeboet. Het programma ziet er als volgt uit: Zaterdag: Holten al-Haarl. Boys al 3 uur Zondag: Holten 1-La Première 1 2.30 uur PH 4-Holten 4 12.15 uur Holten 3-GFC 3 11.00 uur Nijverdal 3-Holten 5 2.30 uur Blauw Wit 1-Enter Vooruit 3 1.30 uur NSH 2 (Hengelo)-Bh Wit 2 1.30 uur BI. Wit al-Enter Vooruit al 3.15 uur CATTY-TIP van de bekende dierenjournalist Jan van Rheenen ONREGELMATIG VERHAREN Wanneer een kat te lang achter een blijft verharen, dan wel on afgebroken het hele jaar door verhaart, zult u er verstandig aan doen de dierenarts te konsulte- ren, die dan wellicht tot de kon- klusie zal komen, dat de kat uit konditie is en dat een of andere tonicum voldoende is om de ge wenste toestand te herstellen. Ook bestaat de mogelijkheid, dat hij een tijdelijke of blijvende wij ziging in het dieet zal voorschrij ven. Men heeft wel beweerd, dat katten die langdurig of onafge broken verharen, deze onge wenste eigenschappen zouden meegeven aan hun nakomeling schap, maar daaromtrent staat wetenschappelijk vooralsnog niets vast. Wel is het waarschijnlijk beter om niet te fokken met een kat die hevig aan het verharen is, omdat de vorming van de nieuwe vacht een extra belasting vormt voor het dier. Aangevoerd: Runderen 7; Var kens 358. Totaal 365. Prijzen: 5 melk- en kalf koeien van 950,tot f 1.200,per stuk. 2 graskalveren van 450,tot 600,per stuk. 4 drachtige zeu gen van 300,tot 350,— per stuk.354 biggen van 62,tot 72,per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Han del rustig, prijzen staande. Zeugen: Handel kalm. prijzen iets hoger. Biggen: Handel traag, prijzen staande. van de nieuwe jaargang hengsten 'n onderverdeling plaats in rubrieken voor de zgn. klassieken, tuigpaarden, landbouwpaarden en de sportregister- paarden. Op deze manier zal men het publiek het meest efficient de marsrichting in de fokkerij duidelijk kunnen maken en zal de sportpaardenfokkerij snel en duidelijk aan betekenis winnen. Rijpony's Bestaat er momenteel grote belang stelling voor de diverse soorten sportpaarden, niet minder groot is de interesse voor dè spoiTpaardje: ofwel: de rijpony's. Het zullen niet alleen V.L.N.-paar den zijn, die in het „Grand Gala du Cheval" optreden, want het Ned. New Forest Pony Stamboek geeft met al zijn hengsten (minstens 100 stuks) acte de. présence en het Ned. Stam boek voor IJslandse Pony's komt. eveneens met alle hengsten. De kans is groot dat ook deze stam boeken een aantal hengsten o.h. za del zullen showen, zodat er voor de ponyliefhebbers bijzonder veel te ge nieten en leren zal zijn. De rijpony's vormen tegenwoordig het voorportaal voor de sport mei ;rote paarden en het aantal kinderen dat vreugde aan de ponysport be- eeft, is onnoemelijk groot, e hackneyfökkerij breidt zich mee; n meer uit en de hengsten van di' n. luxe tuigpaard verschijnen oo! iemaal in de Irenehal. Met hun adembenemende gangen en levendige temperament zorgen ze ongetwijfeld voor een heel a'parte noot in het gevarieerde programma. BIJ VERKOUDHEDEN Geïnteresseerden zien met belang stelling uit naar de fokresultaten van de hengst „Liberty Light" die aange wezen is om met Gelderse tuigpaar den te paren. Zo worden op deze grootste Euro pese Hengstenshow de fundamenten gelegd voor verschillende belangrijke fokkerijen en duizenden fokkers in den lande zullen zich rond de keurings banen scharen om getuige te zijn van onze Hollandse fokkerskunst. De programma-indeling van beide dagen is als volgt: le dag (vrijdag 2 febr.): VLN- hengsten van de nieuwe jaargang. Al- te New Forest hengsten. Alle IJsland se pony-drengsten. 2e dag (zaterdag 3 febr.): Prime- •ing VLN-hengsten nieuwe jaargang. 3rimering VLN-hengsten 5- en 7-jari- :en. Alle oudere VLN-Sportregister- •lengsten. Rijpaardhengsten en Engel se Volbloeds o.h. zadel. Alle Hackney- rengsten. Primering prov. VLN- rengsten afd. Noor-d-Holland, Zuid, Tolland en Utrecht. Recapitulerende kan gezegd wor- 'en, dat de eerste dag het belang- ijkste is voor de rijponyfokkers en le tweede dag de VLN het meeste ge richt in de schaal legt, terwijl de lackney lie (hebbers in elk geval op zaterdag present moeten zijn. Hij of zij, die goed geïnformeerd wil zijn, moet beide dagen naar Utrecht gaan.

Holtens Nieuwsblad | 1968 | | pagina 3