De rede van Burgemeester Mr. inklaar Oudejaarsavond-overpeinzingen van Thomasvaer en Pieternel Zaterdag 30 december 1967 4 Mijne Heren leden de Raad, ,,Een reis is,- als je terug bent, maar een zucht." Aan deze versregel van de dichter Gerrit Achterberg moest ik denken, toen ik mij er toe zette om mijn jaarlijkse terug blik op het achter ons liggende jaar, voor te bereiden. De reis door het jaar 1967, welke wij te zamen maakten, gelijkt inderdaad op een f zucht. De oude psalmdichter sprak er reeds van dat wij onze jaren doorbrengen als een ge dachte en de dichter van ons oudejaars avondgezang, Rhijnvis Feith, zong van de dagen, maanden en jaren, die als een schaduw heenvlieden. Wij zullen het vanavond misschien weer op een andere wijze zeggen, maar de ach tergrond van onze gedachten is dezelfde, als idie, welke de psalmdichter, Gerrit Achter- Al berg en Rhijnvis Feith tot uitdrukking brachten, n.l. dat de tijd met losse teugel i voortsnelt. Mensen van alle lijden zullen zich evenals ji wij de vraag hebben gesteld of zij wel ge woekerd hebben met de hen toegemeten tijd en of hetgeen zij tot stand brachten of ver- richtten de toets der kritiek wel kon door staan. Deze gedachten, welke thans in ons om gaan vertolkte Henriëtte Roland Holst op treffende wijze toen zij dichtte: Plet is de dag, het is het uur in het rythme van dit bestaan, dat voor de geest, gelijk een muur de vragen, onvermurwbaar staan, dat door de ziel, gelijk een vuur hun felle flikkeringen gaan. Wat is de winst, wat wrocht ge, gij? Wat hebt ge aan zelf volbracht? Wat hieuwt ge uit de makelij van geest en lichaam? Welke kracht houdt hoog U, nu verruist het tij. i: Wanneer ik U een opsomming geef t ti-ent datgene, wat wij samen wrochten i het gemeentelijke erf in de tijd welke ge markeerd wordt door de data 1 januari 1967 I en 1 januari 1968, dan doe ik dat in het besef, dat er veel niet werd gedaan en dat er in menig opzicht werd gefaald, f Een besef, dat misschien niet' altijd even I duidelijk zal door klinken in het vervolg van mijn overzicht, doch dat, daar moge U van overtuigd zijn, levensgroot op de ach- tergrond van hetgeen ik U te zeggen heb aanwezig is. Wij leven in een fel bewogen tijd, waarir vele zekerheden beginnen te wankelen. waarin normen, welke wij als juist en goed ervoeren, vaak worden geloochend. Alles woelt hier om verandering, er vindt een „Umwertung aller Werte" plaats. Zijn j het de barensweeën van een nieuwe tijd, j. waarin nieuwe nor-men zullen gelden en an- dere zekerheden zullen gaan bestaan, of gaan wij een tijd tegemoet, die meer heeft V van anarchie 'dan van een geordende samen- A leving? |i Ik ben geneigd Huizinga's diagnose van ij het geestelijk lijden van zijn tijd anno 1935, rij welke hij geeft in zijn ..Schaduwen van morgen" ook in 1967 te volgen. Hij schrijft: j ..Het is mijn overtuiging, dat de jonge generatie in geschiktheid voor het moeilijke J; leven niet achterstaat bij die, welke vooraf- j gingen. i Al de losmaking van banden, verwarring i van gedachten, verstrooiing van aandacht, waaronder deze generatie opgroeide, heeft j; haar niet zwak, noch traag, noch onver- pschillig gemaakt. Zij schijnt open, ruim, spontaan, vaardig tot genieten, maar ook tot ontberen, snel beraden, moedig en van grote zin. Zij is lichter geschoeid dan de vroegere (waren." De Prediker geeft voedsel aan mijn nei ging om Huizinga's diagnose anno 1935 op 1967 te transponeren, als deze zegt: „Hetgeen er geweest is, hetzelfde zal er Ijzijn en hetgeen er gedaan is, hetzelfde zal gedaan worden, zodat er niets nieuws onder de zon is." Ik heb met het voor-gaande slechts willen wijzen op de beti-ekkelijkheid van de bewo- I genheid van onze tijd. Wij, jong en oud, hebben slechts de taak om naar elkander te luisteren. Wij ouderen speciaal hebben de plicht het jongere Bjslacht er van te doordringen, dat het, om /.met Huizinga te spreken, eens de taak op zijn schouders zal krijgen deze wereld beheersen, zoals deze beheerst wil worden, haar niet te laten ondergaan in haar over moed en verdwazing, haar weer te door dringen met geest. Ik heb er behoefte aan gehad mijn jaar- overzicht over de wederwaardigheden van onze goede gemeente in het afgelopen jaar e doen voorafgaan door deze beschouwin ;_.van de tijd, waarin wij leven, welke ook rapns in Holten niet onberoerd laat. Terugkerende tot datgene, wat ons hi s Raads vergaderzaal in 1967 heeft bezig gehouden moge ik in de eerste plaats Uw xandacht vragen voor datgene wat in hoofd tak ons doen en laten als zodanig beheerst ï.l. de financiën. 1 miljoen gulden, wachten wij echter nog steeds op vaste financieringsmiddelen. Het mag dan zijn, dat Gedeputeerde Sta ten voor zover in hun vermogen ligt, reke ning houden met het oordeel in dezen van de gemeentebesturen, de prioriteiten beoorde ling- van het object, waarvoor de Minister van Binnenlandse Zaken financieringsmidde len aanwijst, ligt in beginsel bij deze be windsman. Ik dacht, dat zulks apert onjuist is en de zoveelste inbreuk betekent op de eigen ver antwoordelijkheid van een gemeentebestuur. Verkrijging van eigendommen De vordert financiën De gemeentebegroting 1.967 als ook die w-oor 1963 vertonen een gunstig beeld. Op de begroting 1967 paraisseerde een bedrag ad. 62.485,65 als onvoorzien, terwijl de begro- ing 1968 een bedrag ad. f 56.000,00 alszoda- lr Men zou oppervlakkig hieruit kunnen con- duderen, dat de gemeentefinanciën gezond j p3n- Ik zou er echter op willen wijzen, dat dit I >eeld geflatteerd is. De financieringsmoei- ijkheden, waarvoor rijk en gemeenten ge- j teld zijn, maken het bijkans onmogelijk om :apitaalsuitgaven te doen. Datgene, wat noodzakelijk moest gebeu- en,, moest achterwege blijven, omdat de inancieringsmiddelen niet beschikbaar wer- ien gesteld. De lasten, welke met het uitvoeren van leze kapitaalswerken gemoeid zijn, zouden p de geworie dienst van de begroting .moe- en drukken. Daar uitvoering achterwege noest blijven, werd de gewone dienst hier- nede niet belast. De kapitaalsschaarste naakt het het gemeentebestuur onmogelijk Ie gemeente te besturen, zoals dat in zijn gen noodzakelijk is. Er gaat een achterstand groeien in het |j Aanbrengen van voorzieningen, die vroeg of aat toch dienen te geschieden, echter met ien verstande, dat het inhalen daarvan veel ogere kosten mpt zich mede zal brengen. i Ik heb op dit facet van de gemeentehuis- ouding ook in mijn vorig jaaroverzicht f noeten wijzen. Het is geen opwekkende gedachte, dat het inde van de lijdensweg, welke de gemeen- en in dit opzicht hebben te gaan, nog eenszins in zicht is. Of men op regeringsniveau wel voldoende oordrongen is van de ernstige repercus- ies, welke de contingentering van gemeen- siijke financieringsmiddelen voor deze heb- en, staat voor mij geenszins vast. In de afgelopen jaren hebben wij immers feeds moeten ervaren, dat het altijd weer Je gemeenten waren, die bij bezuinigings- -ïaatregelen en investeringsbeperkingen het waarst te lijden hadden. Het gebrek aan financieringsmiddelen doet lich niet alleen zwaar gevoelen, wanneer ioodzakelijke kapitaalsgoederen moeten wor- en aangeschaft, rnaar zij remt bovendien n ernstige mate de bewegingsvrijheid van et gemeentebestuur bij de verwerving van ronden. Wij konden evenwel in het afgelopen jaar iog financieringsmiddelen aantrekken tot en bedrag van f 1.248.000,00 tegen in 1966 697.000,00. Voor kredieten, welke door Uw raad wer en *«rs trekt tot een bedrag van rond aankoop van bouwter slechts voetje voor voetje. Het bestemmingsplan „De Haar" is nog lang niet geheel ons eigendom. Wij kochten daarin in 1967 2ha. grond. Van de plm. 50 ha. te verwerven gronden zijn thans 16V« ha. in ons bezit. Wij hopen in het komende jaar ons aan koopbeleid zorgvuldig en behoedzaam voort te zetten. Behoedzaamheid is geboden, om dat wij er voor waken willen, dat een ieder gelijkelijk wordt behandeld en taaiheid in de onderhandelingen niet wordt beloond met een hogere prijs. Het villaterrein „De Look" bevindt zich thans na aankoop van de grond van de heren Vroege en van Ommen ter grootte van plm. 12 3/4 ha., geheel in ons bezit. De financieringsmoeilijkheden maken het vooralsnog niet mogelijk om de ontsluiting daarvan terstond ter hand te nemen. Voorts kochten wij in het toekomstige be stemmingsplan „Zomerhuisjesterrein" plm. 10 ha. grond aan, terwijl wij van de heren Wansink „De Meermanskamp", groot plm. aankochten voor een toekomstig sportterrein. Tezamen verwierven wij plm. 35 ha. grond voor een bedrag van f 811.517,50, waarvan wij 25 ha. nog niet konden betalen, omdat de Minister daarvoor de financieringsmidde len nog niet beschikbaar stelde. Verkoop bouwterreinen In het afgelopen jaar werd 10.293 m2 bouwterrein verkocht voor een bedrag van f 143.612,50. De verminderde bouwactiviteit ten gevolge van de minder gunstige economische situa tie hier te lande komt ook hierin tot uit drukking. Voor de verkoop van woningwetwoningen blijft belangstelling bestaan. 7 aanvragen zijn thans in behandeling. Woningbouw De woningbouw in de ongesubsidieerde sector kwam dit jaar vrij. Een liberalisatie in het rijkswoningbeleid, welke nauwelijks als zodanig werd gevoeld, omdat de animo tot bouwen afnam, tengevolge van de min der gunstige economische omstandigheden. Ik moge U in dit verband enige cijfers noemen. Aantal woningzoekenden: 160 (1966: 187) Aantal afgegeven 'bouwvergunningen: 226 (1966: 210) In het afgelopen jaar kwamen gereed: 4.9 woningwetwoningen (1966: 42) 28 part. woningen, waarvan 8 met rijks subsidie (1966: 19) en 20 zonder rijkssubsidie (1966: 46) 18 garageboxen in Kolplan-Oost kwamen gereed. In 1967 werden de eerste woningwetwonin gen (11 stuks), voorzien van centrale ver warming in het Kolplan-Oost. De verordening geldelijke steun doorstro ming werd in 10 gevallen toegepast. In aanbouw zijn: geen woningwetwoningen en 16 particuliere woningen. De verdeling van de woonruimte blijft een moeilijke zaak, omdat het aantal gegadig den voor een woning blijft toenemen. De commissie, welke het gemeentebestuur hiei-bij adviseert, doet dit op een gewetens volle wijze, waarvoor ik haar op deze avond gaarne dank wil brengen. Huisvesting gemeentelijk apparaat Het huis der gemeente, waar het hart van de gemeente klopt, is een onwaardige zetel van het gemeentebestuur geworden. Het biedt geen plaats meer voor meentelijk apparaat om ongestoord te func tioneren. Het publiek, dat onze diensten komt vragen, kan niet meer op een behoor lijke wijze worden ontvangen. Voorbereiding en uitvoering van plannen om hierin een afdoende en definitieve betering te brengen n.l. de bouw van een nieuw gemeentehuis zullen nog vele jaren vergen. Nu het komplan een exactere omlijning heeft gekregen, zal het mogelijk zijn in het komende jaar U voorstellen te doen omtrent de plaats waar en de wijze waarop een nieuw gemeentehuis zal dienen te worden gebouwd. Het zal evenwel niet mogelijk zijn nog langer op dezelfde wijze als tot nu toe het huidige gemeentehuis te blijven gebruiken. Door de mogelijke huisvesting van de dienst van gemeentewerken in de Provincia le Commandopost van de B.B., zal er plaats komen voor een betere huisvesting van de gemeente-administratie. De vestiging van het kantoor van de di recteur van het gemeentelijk gas- en elek triciteitsbedrijf bij de werkplaats aan de Industriestraat zal mede enige lucht geven voor de ruimtenood ten gemeentehuize. De bouwplannen voor nieuwe autostalling en werkplaatsen voor het materieel van ge meentewerken en brandweer moesten tenge volge van het gebrek aan financieringsmid delen nog in het papieren stadium blijven. Gemeentewerken Ten aanzien van de reorganisatie van de staf van gemeentewerken zijn wij begin tot een beleidsbeslissing gekomen, wel ke nog niet werd geëffectueerd. Wij zijn van oordeel, dat de personeels leden welke bij deze reorganisatie be trokken zijn er recht op hebben, dat wij de wijze waarop zij hun werk hebben ver richt) honoreren, door bij het bereiken van het ^organisatieschema zoveel mogelijk met hun belangen rekening te houden. Het onderhoud van wegen vormde in het afgelopen jaar weer een voorwerp van bij zondere zorg. Het zandwegennet was deze winter één grote modderpoel, ondanks alle inspanning, welke werd ontplooid om de zandwegen in dragelijke toestand te houden. Het feit, dat het paard op bijkans iedere boerderij is vervangen door de tractor, toont duidelijk aan, dat de zandweg hoe schilderachtig ook niet meer gehand haafd kan worden. Het werk, dat aan de zandwegen gedaan wordt, is een Sysiphus- arbeid. Verharding van wegen, gevoegd bij verbe tering van waterafvoer, is de enige oplos sing, welke een einde kan maken aan huidige, voor de boeren ondragelijke, toe stand. Noodverbanden, zoals thans worden ge legd, hebben in feite geen enkel resultaat. Het zal U duidelijk zijn, dat de ophanden- zijnde ruilverkaveling voor de boerenstand ook in dit opzicht een zegen kan betekenen. Wanneer de boeren van Holten hun eigen belang goed zien, zullen zij zonder meer straks bij de stemming over de ruilverka veling voorstemmen. Wanneer dit niet zou geschieden, zou men zich zelf zeer ernstig tekort doen. Het einde van de modder-ellende op onze zandwegen zou dan tot in de zeer verre toekomst wor den verschoven. Men bedenke daarbij goed, dat, indien de gemeente bij afstemming van de ruilverka veling zelf voor de taak zou komen te staan de wegverharding ter hand te nemen, de kosten hiervan via een z.g. baatbelasting voor een niet onaanzienlijk deel weer op de aangelanden zal moeten verhalen. De ruilverkaveling daarentegen brengt grote bedi-agen aan rijkssubsidie met zich mede, welke bij afstemming aan de Holten- se boerenneus voorbijgaat. Het garnituur van gemeentewei'ken kon in het afgelopen jaar gemoderniseerd worden. Ik noem U een nieuwe vrachtauto, wegen- schaaf, veegmachine, trekker alsmede een Mammouth zandstrooier. De plannen van Rijks- en provinciale wa terstaat kwamen ons tijdig ter kennis, om dat het ovei-leg omtrent de tracering ge- weg- en water-lopen in het kader van de ruilverkaveling een onderwerp dient te zijn van onderling ovei-leg. Ik hoop, dat deze openheid omtrent be staande plannen en de bereidheid tot over- leg ook zal blijven bestaan, wanneer het opmaken van een ï'uilverkavelipgsplan daar- toe niet meer noopt. De nieuwe verlichting van de Rijkstraver- se door het dorp wex-d in 1967 voltooid. Planologie y Het treffen van planologische maatregelen is een bezigheid, welke om zo te zeggen tot de dagelijkse zorg van het gemeentebestuur behoort. Het maken van bestemmingsplan nen is een tijdrovende arbeid. Er zijn zo vele instanties, welke bij het ontwerpen daarvan inspraak behoren te hebben, dat het niet verwonderlijk is, dat er jaren voor bijgaan voordat een plan uiteindelijk de eindstreep haalt. Wensen ën inzichten van de Provinciale Planologische Dienst, Staatsbosbeheer, Rijks- en Provinciale Waterstaat, Nederlandse Spoorwegen en de Rijksinspecteur voor de Ruimtelijke Ordening moeten alle in één bedding worden geleid dan wel met elkan der worden verzoend, voor-dat een bestem mingsplan of een wijziging daarvan een kans heeft het fiat te verkrijgen van Gede puteerde Staten. Bij de hantering van een eenmaal vastge steld bestemmingsplan blijkt voorts vaak, dat er zich gevallen voordoen, waarmede tevoren geen rekening was of kon worden gehouden. Hoezeer het in ons dichtbevolkte land ook noodzakelijk is aan de totstandkoming van bestemmingsplannen de grootst mogelijke zoi-gvuldigheid te besteden en aan de daax-in atte bebouyingsvoorschriften en bestem mingen de hand te houden, toch is de ver zuchting alleszins op zijn plaats, dat de Wet Ruimtelijke Ordening onvoldoende mo gelijkheden biedt voor een slagvaardig be leid. Het anticiperen op planwijzigingen zo als art. 19 van de Wet Ruimtelijke Orde ning mogelijk maakt, is een zaak van veel te lange adem. welke vaak een onaanvaard baar oponthoud veroorzaakt. De planologische maatregelen, welke in het afgelopen jaar werden getroffen, zijn de volgende: Raadsbesluit 26 juni 1967 tot herziening van het bestemmingsplan voor het buitengebied in voorbereiding verklaard. Bestemmingsplan dox-p Holten bij besluit van Gedeputeerde Staten van 3. april 1967 gedeeltelijk goedgekeurd. Hex-ziening van dit plan is in voorbei-eiding. Bestemmingsplan .Holterberg" geheel nieu we opzet en aangepast aan de Wet op de Ruimtelijke Ordening". Binnenkort zal dit plan aan Uw oordeel worden ondex-worpen. Hex-ziening villatexTein Look geheel voor ter inzagelegging gereed. Publikatie wacht op afdoening grondaanko pen, in vex'band met de lopende onteige ningsprocedure. Herziening bestemmingsplan voor het zo merhuisjesterrein aan nieuwe voorschriften Wet op de Ruimtelijke Ordening in voorbe- eiding. Gx-ond voor uitbreiding van dit plan reeds aangekocht. Bestemmingsplan voor de dorpskern bij raadsbesluit van 26 juni 1967 in voorberei ding verklaard. Verwacht mag worden, dat dit plan in 1968 in bespreking zal komen. Schetsplan voor de recreatie in Holten van Hajema gereedgekomen. Bouwëxploitatieverordening door de raad astgesteld en goedgekeui-d door Gedepu teerde Staten. zijn, wanneer het de eerst noodzakelijke maatregelen, welke voor de realisering van de plannen van het grootste belang zijn, sneller zou kunnen treffen. Ik kan mij voorstellen, dat het voor men sen, die bepaalde beleidsoverwegingen niet kennen, wel eens onbegrijpelijk is, waarom het nemen van bepaalde beslissingen, vaak zoveel tijd kost. Indien binnenkort het bestemmingsplan „De Holterberg" zal zijn vastgesteld, kan worden beooi-deeld of de totstandkoming van een z.g. verzox-gingsflat op de Molenbelt gex-ealiseerd kan worden. Ik dacht, dat het bijzonder aantrekkelijk zou kunnen zijn voor hen, die hun levens avond in een vei-zorgingsflat wensen door te bx-engen, om daarvoor Holten te kiezen, te meer omdat deze flat op zulk een aantrek kelijke plaats is gesitueerd. Het x'egionaal woonwagenkamp te Deven ter zal, nu de bouw daax-van is aanbesteed, binnen niet al te lange tijd, het woonwagen kamp te Holten ovex-bodig maken. Onderwijs De goede naam van het openbaar en bij zonder onderwijs in onze gemeente is ook dit jaar weer geprolongeex-d. Ik wil gaax-ne allen, die daaraan hun goede krachten gaven, danken voor hun in spanning en toewijding aan deze goede zaak gegeven. De schoolraad, op Uw initiatief in het le ven geroepen, functioneerde dit jaar voor het eex-st. I-Iet is nog te vroeg om een oordeel uit te spreken of aan deze raad wel voldoende inhoud kan worden gegeven. De Dorpsschool zag drie leerkrachten naar eldex-s verdwijnen en twee nieuwe gezichten vex-schijnen. De Kolschool moest zich dit jaar nog be helpen met uiteengelegen noodlokaliteiten. De pei-manente H.B.C.-school op de Kol .zal over enige maanden haar poox'ten openen voor de leex-lingen van het Kolcomplex c.a. De bijzondere school met de Bijbel kamp te eveneens met ruimtegebrek. Men heeft dit tot nu toe opgevangen. Het stemt tot erkentelijkheid, dat het be stuur van die school zich er bij voortduring van bewust is, dat men met overheidsgel den werkt. Aan vergx-oting van het aantal klasseloka len zal per 1 september 1968 wel niet zijn te ontkomen. Maatschappelijke zorg De Algemene Bijstandswet heeft een der gelijke toeneming va# werkzaamheden ver oorzaakt, dat deze door onze ambtenaar Sociale Zaken niet meer alleen konden wor- verricht, een tweede ambtenaar diende te wox-den aangesteld. In 1967 werd aan maatschappelijke zorg f 303.927,00 uitgegeven, tegen f 228.672,00 in "66, een stijging dei-halve van f 75.255,00. De plannen voor de bouw van een be jaardencentrum vanwege de Nederlands Hervormde Kerk, moeten te lang in de ijs kast blijven liggen. Het zou het gemeentebestuur een vreugde Mijn Pieternel, wat gaat ze snel, De tijd die wij beleven. Waar is 't jaar '67 weer Met alles toch gebleven. Het leven gaat zo wondervlug. Het heeft zovele zorgen. Eer dat je 't weet is 't oudejaar. Veel kruis bleef niet verborgen. We deelden samen lief en leed •Mijn waarde Pieternel. En hoe het zoal is gegaan, We weten 't beiden wel. De koude oorlog woedt npg voort. We hielden 't bij de vrede. In Vietnam is het anders hè? Men hoort nog niet naar rede. We merken er nog weinig van, Hoewel de prijzen stijgen. We kunnen in ons Vaderland, Het nodige nog krijgen. We doen ook aan ontwikkelingshulp, We steunen arme landen. We liggen juist vandaag de dag, Ook nog al llink aan banden. Behalve dan veel jongelui, In onze grote steden, Die als het ware, week aan week, Het recht met voeten treden. Die bandelozen, Pieternel, Ze geven ons wel zorgen. Hun leegheid, ontevredenheid, Bleef voor ons niet verborgen. Ze demonstreren keer op keer, Hoe leeg ze toch wel zijn. Ze missen alle regelmaat. Hun leven is maar schijn. Jeugdwerkloosheid was er ook, In onze lage landen. Maar toch zo groot niet als voorheen, Er was nog werk voorhanden. En als er een fabriek eens sloot, Was er weer elders werk. Men stelt de werkloosheid dus Zodoende paal en perk. Ons leger doet meer zuinig aan. Men heeft wel wat geleerd. En dat het veel goedkoper kan, Dat mag wel gewaardeerd. De diensttijd werd ook ingekort. Een groot genot voor velen. Men weet het immers op die wijs, Toch ook wel klaar te spelen. Nog oefenen ze in 't buitenland, Dat hoort er heden bij, We reizen en we trekken veel. Zijn we wat weken vrij Dan gaat het naar het buitenland. Denk aan de zomertijd. En wat er komt naar Nederland, Dat is geen kleinigheid. Je hoort veel vreemde talen dan. Er wordt heel wat gehuurd. Er wordt in 't westen, bij de zee, Verbazend druk gekuux-d. Wat zeg je van ons wegennet, M'n waarde Thomasvaer? Me dunkt, we hebben het toch nog, Al aardig voor elkaar. Jij komt maar weinig op de weg. Je bent een optimist, Zodat je die problemen dus, Niet al te best ook wist. Maar dit kan ik je zeggen vrouw: We zijn er lang nog niet, Als jij die stroom van het verkeer. Zo alle dagen ziet. Ik denk alleen aan Oudërijn. 't Wordt daar een klaverblad, Zoals men er geen tweede in Ons drukke landje had. De Metro is ook bijna klaar, In 't drukke Rottex-dam, Waar men dus strakjes weder bij De ondergrondse kwam. De ongelukken waren veel. Het schijnt maar niet te minderen. Men noemde '67 zelfs „Het jaar der dode kinderen". Het moet en kan heel anders gaan. We leven in een tijd, Dat er wel heel erg sprake is, Van wegonveiligheid. Maar binnenshuis is 't ook niet pluis. Zeg, heb je wel gehoord, Hoe er in '67 weer Geroofd is en gemoord? Je kunt het lezen in de krant, Wat men hier zoal doet. Er vloeide op zo menig plaats, Weer bij vernieuwing bloed. Neem al die overvallen eens. Soms gaat 't gepaax-d met moord. En somtijds kon de dader zelfs, Geheel niet opgespoord. Al zijn die speurders heel wat mans Helaas in Nederland, Is er in '67 ook Weer heel veel uit de band. De zomer was geweldig mooi. Een topjaar voor de boeren, Die nu helaas hun piepers De koeien moeten voeren. Aardappels waren er zoveel, In deze najaarstijd, Men kon ze voor de laagste prijs, Niet aan de stenen kwijt. De landbouw heeft vandaag de dag, Wel velerlei problemen. Men moet vooral op dit gebied, Veel geven en veel nemen. Men is goed gemechaniseerd. Men kan het werk wel aan. En menig boer heeft heden soms. Ineens voorgoed gedaan. De woningbouw slokt heel veel op O dierbaar plekje grond. Men zet er flats vakkundig neer. Geen boer, die 't prettig vond. Ach ja, men bouwt gelukkig veel. Nog is er woningnood. En onze nieuwe huizen zijn Niet zo bijzonder gx-oot. Soms kippenkooien Thomasvaer. Gehorig tot en met. Een nieuwe woning is toch ook, Niet altijd je-van-het. De huren zijn soms ook niet mis. Er komt belasting bij. Goedkope huizen speciaal, Gaan op dat punt niet vrij. En wie een heleboel vex-dient, Moet daarvan extx-a geven. Zo wil men juist op dit gebied, Naar meer doorstroming streven. De Middenstand van Nederland, Heeft velerlei problemen. Dat er geducht wordt gesaneerd, Wie zal dat kwalijk nemen? Voor kleine zaken is geen bx-ood. Opheffen of fuseren. 't Is bij de kranten 't zelfde thans, Die zeer geleerde heren, Ze voegen alles bij elkaar. Steeds duurder wordt de krant. Tenslotte blijft er ene maar: „Dagblad voor Nederland". Toch ben ik op ons land nog trots. Zie naar de Deltawerken. Hoe hard er aldaar wordt gezwoegd, Kan iedex-een wel merken. We hebben knappe koppen daax\ Ons land legt dammen, dijken Die bij de allerergste storm, Nog niet zo gauw bezwijken. Ons onderwijs was ook dit jaar', Een punt in veel gesprekken. De Mammoet is al erg in zicht, En... zal de vreugd verwekken. Dat is nu nog een grote vraag, Dit beestje is erg duur. Maar naar men zegt presteelt ze veel. Men gaat voor haar door 't vuur. Haast iedere provincie wil Een Universiteit! Net of zoiets geen centen kost. Het is geen kleinigheid Het geld speelt immers nu geen rol. Maar vrouwtje, schijn bedriegt. We worden allen op dit punt. Teveel in slaap gewiegd. Ach Thomasvaer, het oudejaar, Is bijna nu ten eind. Toe, zeg dan nog in 't kort je wens, Eer 't nieuwe jaar verschijnt. 1-Iet beste met ons land en volk, En veel geluk en zegen. Niet veel gemopper en nog meer, Ais 't nodig blijkt, gezwegen. God zegene ons vaderland, Ook in het nieuwe jaar. De eensgezindheid kome ook, Nog veel meer openbaar. School Dijkerhoek Voor de slechte accommodatie van de o.I.-school te Dijker-hoek is een gelukkige oplossing gevonden. Zodra daarvoor finan cieringsmiddelen beschikbaar komen, zal Dijkerhoek een modern schoolgebouw rijker worden. Mejuffrouw Muijs van der Moer herdacht het feit, dat zij 25 jaren aan de school te Dijkerhoek verbonden was. School Espelo Aan de onvoldoende outillage van deze school kon in het afgelopen jaar nog niets worden vex-beterd. In het komende jaar ho pen wij de noodzakelijke voorzieningen kunnen treffen. afgelopen een be leer! in- leerlin- Scholcngem eenschap De groei en ontwikkeling van deze inrich ting van onderwijs, één der parelen aan de kroon van Holten, gaat gestadig voort. Dit jaar werd het 500ste ULO-diploma uitgereikt, terwijl de eei-ste MAVO-III diplo ma's werden uitgereikt. De MEAO-afdeling van deze school des tijds in den lande met grote resex-ve be oordeeld, blijkt thans voor vele gemeenten een inrichting te zijn geworden, opdat niet een situatie wordt geschapen als met het Lager Landbouwonderwijs het geval is ge weest. Men zal de behoefte aan MEAO-abitui'iën- ten dienen te onderzoeken en aan de hand van de uitslag daax'van de scholenplanning op moeten maken. De honorering van de aanvrage voor de Stichting van een atheneum (vx-oegere HBS) als onderdeel van de Iioïtense Scholenge meenschap, zou de kroon betekenen op deze onderwijsinrichting. Ik heb vertrouwen, dat de belangstelling voor deze vorm van ondei-wijs grote be langstelling zal hebben in de gehele regio rondom Holten. De gx'oei van de Scholengemeenschap brengt met zich mede, dat wij ieder jaar weer noodlokaliteiten moeten bij bouwen, om de wassende leerlingenstx-oom te kunnen opvangen. Het aantal leerlingen bedroeg op 1 sep tember 1967 526. Bijgebouwd werden 4 noodlokaliteiten. Naast het oorspronkelijke gebouw, dat 13 lokalen bevat, worden thans 12 noodlokalen gebx'uikt. Eén en ander is aanleiding geweest om de architect van de Bovenkamp opdracht te verstrekken, een plan te maken voor de definitieve uitbreiding van het bestaande schoolgebouw. Met het aantal leerlingen moest ook het aantal leraren worden uitgebreid. 4 nieuwe leraren en 1 nieuwe lerares werden aan de school verbonden. Landbouwhuishoudschool Deze school heeft ook in het jaar bewezen, dat zij voorziet ir hoefte in de regio. Het leerlingenaantal steeg met 6 ;en- tot een totale bezetting van 130 gen. Kleuterscholen Het onderwijs aan deze scholen beant- wooi-dde aan de vei'wachtingen. Pogingen' worden in het werk gesteld om voor de openbare Kol-kleuterschool een H.B.C.-systeem gebouw te kunnen bouwen r\aast garage Rouwenhorst. Handel en Nijverheid De modernisering van bestaande zaken- panden werd voortgezet. De N.V, Gebr. Schuppert heeft door de forse aanpak van haar winkelvex-bouwing blijk gegeven van visie op de toekomst. Het geheel hei-bouwde winkelpand, strak van lijn, is een sieraad op een belangrijk punt in ons dorp geworden. De manufactui-en- en woninginrichtingzaak van J. W. Dollekamp en Zoon demonstreer de haar bloei, doordat dit jaar alweer een ingrijpende uitbreiding noodzakelijk bleek. De heer Van de Maat bracht eveneens een belangrijke uitbreiding van zijn zaak tot stand en gaf hiermede de Smidsbelt een aantrekkelijk aanzicht. De heer Slotman moderniseerde eveneens zijn zaak in bakkerij-artikelen. De radiozaak Ter Harmsel gaf gehoor aan de wens van deze tijd door de inrichting van een gram mof oonplatenbar. Aan de oostzijde van het dorp verrees de garage Rouwenhorst. De prachtige goed ge outilleerde garage draagt niet weinig bij an een verfraaiing van de ingang van het dorp. De heren Rouwenhorst hebben hier mede een verbetering van de verkeerssitua- mogelijk gemaakt. Het heengaan van der firmanten, de oud gemeente-ambte naar Marinus Rouwenhorst, vlak voor de opening, deed de vreugde over wat men in gezamenlijke inspanning tot stand had ge bracht in droefheid verkeren. De opening van de bloemenwinkel Vincent, de vestiging van de Bouwhal van de firma Damming en Keukenkamp betekenden voor het publiek weer nieuwe mogelijkheden om voor het bevredigen van zijn behoeften in eigen plaats te blijven. De bouwmaterialen handel Jalink uit Goor vestigde zich in onze gemeente met een fi liaal, terwijl aan het bedrijfspand van de heer Van Lindenberg aan de Kolweg door de heer Beusink een andere bestemming werd gegeven. Autoschade kan aldaar in de uitdeuk- en spuitinriehtiri'g worden verholpén. De bakkerij „De Halm", welke haar bak kersartikelen tot ver in de omtrek levert, groeide uit haar jas en nam dienovei-een- komstig maati'egelen. Naast de Coöperatieve Boerenleenbank, in een gi-ijs verleden ontstaan uit een van visie getuigend initiatief van de Holtei-boeren, kwam in 1967 een vestiging van de Algeme ne Bank Nederland tot stand. Industrie De werkgelegenheid in de ter plaatse ge vestigde industrieën ondervond geen weer slag van de slechter wordende conjunctuur. De bouwnijverheid» daarentegen bemerkte wel degelijk, dat de tijd van hoog conjunc tuur aan het af ebben was. Vreemdelingenverkeer Recreatie Ook in het afgelopen jaar was Holten een trekpleister voor velen, die rust en ontspan ning behoefden. Holten bleef typisch een plaats voor de vex-blijfsx'ecx-eatie. liet gemeentebeleid is er op gericht deze functie nog verder te ont wikkelen. De V.V.V. „Holtens Belang" plaatst alom in de gemeente banken, daartoe in staat ge steld door de vx-ijgevigheid van hen, die erkentelijk waren voor het wex-k van deze V.V.V. De vestiging van een nieuw bungalow- en campingbedrijf aan de gx-ens van Rijssen door de heer Giex-veld lijkt in het komende jaar een feit te worden. Op de Holterberg opende het Staatsbosbe heer een dagcamping. Ook op het gebied van vreemdelingenver keer' en recreatie openbaarde zich de nood zaak om bepaalde taken tezamen te gaan aanvatten. De V.V.V.'s in Salland hebben de handen reeds ineengeslagen. Zij zullen in dit gebied trachten een goed wei-vingsapparaat op te bouwen en daarmede het vex-koopapparaat smeden om de reci-eatieve mogelijkheden van deze gehele streek te pousseren. Het scheppen van recx-eatiemogelijkheden in nagenoeg hetzelfde gebied zal in een drachtelijke samenwei'king tussen de ge meentebesturen van Bathmen, Diepenveen, Deventer, Hellendoorn, Heino, Holten, Raal- te en Wijhe van de gx-ond moeten komen. Een px-incipiële overeenstemming hierom- trent is i'eeds bereikt. In het komende jaar hopen wij U nadere voorstellen te kunnen doen. Een enkel cijfer wil ik U noemen, waar uit U de vex-hoogde belangstelling op toeris- tisch gebied voor Holten kun,t afleiden. Toerisme Aantal vakantiegangers: 1966 34480 1967 39732 toeneming met: 5252. Aantal dagjesmensen bewoog zich om de: 210.000 (1966: 200.000) Aantal overnachtingen: 1966: 237900 waarvan 15210 hotelovernachtin gen 1967: 267590 waarvan 16480 hotel overnachtingen, toeneming met: 29690 Buitenlandse vakantiegangex-s 1966: 704 1967: 934, toeneming met 230 Kampeerders 1966: 8810 met 64312 overnach tingen 1967: 10206 met 72618 ovex'nachtin- gen Logiesaecommodatie 8 hotels met 244 bedden (1966: 8 hotels met 240 bedden) 15 pensions met 210 bedden (1966: 16 pen sions met 218 bedden) 8. bungalowbedrijven met 1050 bedden (1966: 8 bungalowbedrijven met 1050 bedden) 60 pai't.. zóm'è'rverblijvén met 360 bedden (1966: 60 part. zomerverblijven met 360 bedden) 12 adressen met gemeubileerde kamers met 125 bedden (1966: 12 adi-essen met 125 bedden) 6 kampeerboerderijen (1966: 6 kampeer boerderijen) 8 kampeëk-terreinen (1966: 6 kampeerterrei- nen) De totale ontvangsten van het vreemde lingenverkeer naar Overijssel, bedx-oegen in 1966: f 26.603.372,00 (1965: f 22.625.253,00). De Overijsselse Heuvelrug trok plm. 60 pro cent van het totaal aantal Overijsselse be zoeker-s. Sport Ik dui-f dit onderwei-p nauwelijks aan te roeren, omdat de sportaccommodaties, waarvoor het gemeentebestuur een grote mate van verantwoordelijkheid draagt, de toets van zelfs een milde kritiek niet kun nen doorstaan. Hiervoor zijn natuurlijk vele verklaringen te vinden, maar het feit blijft bestaan, dat wij te Holten niet mede komen met datgene wat in x-edelijkheid aanwezig zou dienen te zijn. Onder het motto: beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald, zijn wij in dit jaar teruggekomen op de situering welke wij aanvankelijk voor onze sportvelden hadden gedacht. Ik mag vex-trouwen, dat men er in Holten van verzekerd wil zijn, dat het gemeentebe stuur binnen de hun gelaten mogelijkheden, de x-ealisering van zijn sportveldplannen krachtig zal bevox-deren. De prestaties van de voetbalvereniging II.V.C. in het afgelopen jaar rechtvaardigen overigens ten volle de inspanningen om tot een betei-e sportaccommodatie te geraken, H.V.C. promoveex-de immers tot de hoog ste trede op de sportladder, welke deze vereniging ooit in haar bestaan heeft be reikt en de kansen op een verdere promotie lijken zeer reëel. Volksgezondheid Op 1 januari 1967 loste dokter J. F. Sijt- sema de wacht af, welke gedux-ende 27 ja ren door dokter J. P. Nagelhout werd be trokken. Ik wil gaarne op deze plaats de afgetre den gemeente-ai-ts nog eens mijn dank bren gen voor al datgene wat hij alszodanig heeft verricht. Volksgezondheid zal in het komende jaar worden gediend, indien de gemeentebe- sturen van Holten, Hellendoorn, Den Ham, Rijssen en Wierden zullen kunnen besluiten tot het aangaan van een voorcentralisatie- dienst van kadavers, zoals aan deze even eens een dienst wordt bewezen door de ge meenschappelijke regeling waartoe Uw raad toetrad op het gebied van het exploiteren van een gemeenschappelijke stortplaats te Markelo. Uitbreiding van de rioolwaterzuiveringsin stallatie, is een noodzaak, waaraan niet meer te ontkomen is. ook voor de zuivering an afvalwater in de buurtschap Dijkerhoek in het kome voorstellen zwembad eg en MTleri i 123.000 5.000 in betekent ilopbréngst zullen bereiken. Zwembad Het bezoek in stijgende zwemmers I: 1966, hetgeen van 28 000 bezoekers. De opbrengsten stege met f 7.703,00 hetgeen van f 44,565.00 betekende I-Iet herstel van het bad hopen wij voor het. nieuwe badseizoen te kunnen effectue ren. De vergroting van het bad is dringend noodzakelijk. Gemeentebedrijven De gemeentebedrijven ontwikkelden zich in het afgelopen jaar voorspoedig. Het G.E.B. zette alle zeilen bij om zoveel als rnt'1' ,c.'e beschikbare financieringsmiddelen mogelijk was, de netten te vex-zwax-en. Het personeel van het Gemeentelijk Ener gie Bedrijf is. zich er bij voox-tduring van bewust, dat het werkzaam is bij een bedrijf, dat een bij uitstek dienende taak heeft.

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 4