Burgemeester antwoordde de gemeenteraad Kalkoen al 400 Nederland graag UIT HET PLAATSELIJK jaar in gegeten Kleurig kwakkelen - (Vervolg raadsverslag van vorige week) s 2Qe NEDERLAND Met oudejaarstoespraak van de burgemeester nam de raad afscheid van 1967. Baatbelaslingverordenin g en drank-en horeca vérordening vastgesteld. Volksonderwijs krijgt f 2500,- voor kleuterschooltje. Eaierdag 50 deeêmfcw 1Ó07 De raadsvoorzitter mr. W H. En- klaar, verklaarde bij de beantwoor ding der sprekers zich gaarne aan te sluiten bij de woorden van waar dering van de opstellers der begio- ting èn hij dankte tevens de sprekers voor de positieve benadering van de verschillende problemen. De voorzitter verklaarde de klach ten ten aanzien van de zandwegen volkomen te onderschrijven en het wegennet zal blijvend aandacht moe ten hebben. Het is onmogelijk te zeg gen wanneer dit probleem afdoende zal worden opgelost. In verband met de ophanden zijnde ruilverkaveling zullen nieuwe wegen en waterlopen worden aangelegd en B. en W. zijn daarom van mening dat thans niét meer tot verharding van wegen in het ruilverkavelingsgebied moet wor den overgegaan doch dat men zich moet beperken tot het normale on derhoud. Ook bij het verharden van wegen speelt de financiering een hoogst belangrijke rol aldus mr. En klaar die de verwezenlijking van het sportveldencomplex „Meermans kamp" op korte termijn tot stand zag worden gebracht. De verklaring van de heer Van Schooien dat men sinds de behandeling van de vorige begroting geen stap dichter bij de op lossing van het zandwegenprobleem was gekomen en dat er niets was ge beurd deed weth. Rietberg (voor zitter \jn de Wegencommissie) in het geweer komen en hij noemde de heer Van Schooten een aantal wegen die een opknapbeurt kregen terwijl tevens de houtopstand langs verschil- 1 lende zandwegen werd geruimd. Wan neer de heer Van Schooten z'n ogen op z'n inspectie-trip door de gemeen te goed de kost had gegeven dan zou hij hebben gezien dat er wel dege lijk aan wegenverbetering werd ge daan. Na mijn benoeming tot voor zitter van de wegencommissie heb ik een vijfjarenplan ter tafel gelegd en nu na een jaar kunnen we zeggen dat we niet achter zijn op het schema. Voor de tip van de heer Wansink over geschikt zand in de Waterhoek was wethouder Rietberg zeer dankbaar. BEJAARDENCENTRUM. Evenals de raadsleden was ook de voorzitter van mening dat de bouw van een bejaardencentrum voor de gemeente Holten van het allergroot ste belang is. Déze belangrijke zaak heeft voortdurend de aandacht van het college doch problemen doen zich voor bij het aankopen van gronden. Terloops deelde de voorzitter de heer Van Schooten mee dat bij de aankoop van gronden in ,,DE HAAR" gebruik wordt gemaakt van de diensten van een onpartijdige taxateur die al een aantal jaren als zodanig in functie is. WONINGBOUW. Wat betreft de te bouwen woning wetwoningen werd een aanvraag inge diend voor het bouwen van 35 wonin gen in het plan Kolplan „Oost" doch op deze aanvraag werd nog geen be slissing genomen. Er staan momen teel nog 160 woningzoekenden inge schreven. B. en W. zullen mogelijk t.z.t. komen met een voorstel om te komen tot een woningstichting. Met de heer Jansen zijn B en W. het volkomen eens dat men zo snel mogèlijk moet komen tot dfe bouw van een nieuwe grote garage voor de brandweer zodat het materiaal dat nu her en der is ondergebracht op een centraal punt gestationeerd zal zijn. GEEN ZOMERHUISJES. De zienswijze van de-heren Bos- schers en Landeweerd t.o.v. het vil laterrein „Look" verklaarde mr. Enklaar niet te delen en op de gestel de vraag „moet er aan dit terrein geen andere bestemming (bijv. bouw zomerhuisjes) worden gegeven" liet - hij een duidelijk neen horen. Dat het een zware post is zal niemand ontken nen maar ik blijf aldus de voorzit ter hopen op een goede afloop. De jaarlijkse rente (de heer Landeweerd sprak van 50.000 gulden) van het reeds in deze gronden geïnvesteerde kapitaal zal worden doorberekend. Het terrein te verkavelen en bouw terreinen te verkopen (een suggestie van de h.h. Ten Berge en Wansink) gaat niet omdat men niet weet wat het bouwrijp maken gaat kosten. De suggestie van de heer Ten Ber ge tot het instelien van een commis sie die wordt ingeschakeld bij de uit- voèring van het Komplan, werd door de burgemeester gaarne overgeno men. B. en W. hebben reeds in deze richting gedacht. Betreffende de (te) lage netspan ning in sommige buurtschappen deel de de Voorzitter mede dat ook dit een gevolg is van een tekort aan financierings middelen. Men hoopt echter regelmatig door te kunnen gaan met verzwaring en hopelijk zullen over niet al té lange tijd de klachten niet meer worden gehoord. BEHANDELING BEGROTING. Bij de artikelsgewijze behandeling van de begroting noemde de heer Brands de subsidie van vijf gulden voor de Vereniging voor Volksgezond heid te Nieuw Heeten aan de lage kant. B. en W. zullen eens onderzoe ken wat of deze vereniging doet en mogelijk t.z.t. met een voorstel van verhoging komen. Het aan de orde stellen van volgnummer 154 (Bad- en Zweminrichtingen) was voor de heer Meerman PvdA aanleiding om de vraag te stellen: Is het toezicht bij het bad voldoende? Hij hoorde wel eens dat dit niet altijd het geval is. De zwemmeester kan maar op een plaats tegelijk zijn en dat is in de eerste plaats het bad. De heer Van Schooten noemde „Welstandstoezicht op het artistiek en esthetisch bouwen" van de Schoon heidscommissie van het „Oversticht" te Zwolle „flauwe kul" en hij voelde daarom ook niets voor het verstrekken van de geraamde subsi die van f 4000.-. Nadat de voorzitter het bestaan van deze Stichting voor de gemeen te van groot belang had genoemd en niemand van de leden de zienswijze van de heer Van Schooten deelde bleef de post als geraamd gehand haafd. De heer Ten Berge herinnerde B. en W. aan de belofte eens te zullen denken aan het bouwen van een mor tuarium (rouwkamer) waar gelegen heid zal zijn voor conduleren. Hij zou deze rouwkamer, willen bouwen ach ter Ml ttioene Kruiïgebouw aan de Gaardenstraat. Ook de heer Wansink noemde deze plaats geschikt. De voorzitter en de heer Brands waren het hiermee niet eens en ook de heer Wiggers vond de plaats bij een gebouw waar men alles doet voor be vordering van de volksgezondheid on geschikt. Bij volgnummer 226 „Onderhoud van wegen, voet- en rijwielpaden" vestigde de heer Bosschers de aan dacht op de slechte toestand van ver schillende rijwielpaden die in onder houd zijn bij de „Stichting Rijwielpa den Oost-Overijssel". Het rijwielpad langs de Stationsweg langs Arfman naar de Larenseweg is op tal van plaatsen onberijdbaar. De subsidie groot 75 gulden voor onderhoud enz van markten etc. was voor de heer Wiggers aanleiding tot het stellen van de vraag: Is Holten zo zoetjes aan niet rijp voor misschien nog niet voor een wekelijks maar om te beginnen voor een 14 daagse markt. In tal van plaatsen kleiner dan Hol ten (o.a. Markelo) wordt elke week krantenmarkt gehouden. Mensen die de laatste jaren in Hol ten kwamen wonen bevreemdt het dat men hier geen markt heeft. De mensen gaan nu naar omliggende plaatsen. Dit moet men trachten te voorkomen. De mensen moeten naar Holten worden getrokken. De voor zitter deelde de heer Wiggers mee dat deze kwestie in het college al eens ter sprake kwam en men is gaarne bereid hier nog eens aandacht aan te besteden. Het? verlenen van subsidies aan di verse instellingen en verenigingen gaf nog al wat stof tot discussie. Een subsidie van f 1650.- aan de Stichting Muziekschool Rijssen (welks leeraar in Holten aan een groot aantal leer lingen les geeft) gaf de heer Jansen aanleiding tot de informatie of de ze school aan de gestelde eisen vol doet. Naar mijn oordeel dat niet be slissend kan zijn aldus de voor zitter is het onderijs goed. B. en W. lieten zich over deze muziekaangele- genheid volledig informeren en zijn tot de conclusie gekomen dat men dankbaar mag zijn dat in Holten op deze manier gelegenheid is voor mu ziekonderwijs. Met bijv. Deventer in Zee gaan is onbetaalbaar. De heer Westerik zou muziekles willen geven op de scholen als onderdeel va 't lesrooster doch hiervoor bestaat volgens de voorzitter geen kans. De heer Van Schooten verklaarde zich tegen het verstrekken van subsidie. Als de ouders hun kinderen muziek willen laten studeren moeten ze dit zelf maar betalen. De heer Ten Berge (Gem. Belang) ging met het voorstel akkoord maar wenste een duidelijk financieel jaar overzicht en een begroting. Hier aan mankeerde in het verleden nog al het een en ander. Ook de subsidie van f 26.000 voor „H.M.V." voor het aanschaffen - van een nieuw instrumentarium van z.g. lage stemming werd uitvoerig behan deld. De heer Van Schooten die tenslotte wel z'n fiat gaf aan het voorstel merkte op dat hij nog niet veel acti viteiten van de HMV supportersclub had gezien De heer Wiggers deed hierop mededeling van de verschil lende acties die door de Supporters club op touw werden gezet in ver band met aankoop van een aantal in strumenten plm. 10 jaar geleden en voor „H.M.V." en de drumband. De heer Westerik deelde mede dat door de leden van „HMV" spontaan reeds meer dan duizend gulden op tafel werd gelegd en hij sprak na mens het korps z'n grote vreugde uit over het voorstel van B. en W. Burgemeester Enklaar zou het een irreële zaak vinden als HMV zelf moest zorgen voor nieuwe instrumen ten. Het is het belang van de hele ge meenschap dat een nieuw instrumen tarium wordt aangekocht. Met de heer Ten Berge was de voorzitter van mening dat bij aankoop offerte moet worden overgelegd en dat van ge meentewege een deskundige van ad vies moet dienen. De heer H. Rietberg zou de post groot f 975 (Godsdienstonderwijs op openbare scholen) willen verhogen tot f 1125. Hij meende zich te herin neren dat bij een vorige behandeling werd toegezegd dat verhoging zou plaats hebben als de middelen dit toelieten. De heer Jansen was van mening dat men als gemeente de kerkeraad der Herv. Gemeente aar dig tegemoet komt. Hij zou het bij het geraamde bedrag willen laten. B en W. zullen het nog eens bekij ken of er termen aanwezig zijn voor verhoging. Een post groot f 9711.84 als jaar wedde voor de Voorlichtingsambte naar van de VVV „Holtens Belang" kon bij de heer Van Schooten niet door de beugel. Z'n uitlating „Wat doet die man daar, hij kan toch wel ander werk gaan doen" ontlokte een fel protest bij de raad die unaniem van mening was dat het salaris aan de lage kant was. Een post van 2500.- voor het onder houd van de knijper voor graafwerk zaamheden ontmoette bezwaren bij de heer Ten Berge. We blijven met dit „ding" dat in de praktijk niet voldoet aan het repareren. Wethou der Klein Velderman hoorde ook wel klachten maar twijfelde aan een juiste behandeling van de knijper. Hij zou het apparaat niet weg willen doen maar op een auto monteren wat het transport vergemakkelijkt. BEGROTING BEDRIJVEN. Nadat de vergadering om kwart over zes was geschorst kwamen na heropening om half acht de begro tingen van de vijf gemeentebedrijven aan de orde. Bij de behandeling van de begroting van .de GEB. stelde de heer Jansen vragen over het mate riaal. Er zou soms van particulieren geleend worden. Ook'het vervoer van materiaal achter op de bromfiets door personeel van het gasbedrijf is niet juist. Kan men niet wat meer combineren met het GEB? De opmerkingen van de heer Jan sen waren voor burgemeester En klaar aan leiding te wijzen op de voor treffelijke samenwerking tussen GEB en Gasbedrijf waarbij de directeur de heer Van der Berg, die meester is op alle wapens, steeds vooraan gaat. Met het benoemen van de heer van der Berg heeft de gemeente een zeer gelukkige greep gedaan en ik wil bij de behandeling van de begro ting van het Energiebedrijf graag uiting geven van grote waardering aan dit hoofd van dienst aldus dé voorzitter. De heer Wansink vond dé ver- goeding die meteiopnemer-incas- seerder Nijland ontvangt voor ge bruik van eigen bromfiets aan de la ge kant. B. en W. zullen dit mêt de di- rectéur besprekén «n zo nodig de ver goeding aanpassen. Bij de behandelingen van dé be groting van het Woningbedrijf in formeerde de heer Wiggers naar de mogelijkheid van verkoop éan de be woners. De mogelijkheid zo deelde de voor zitter mede is er nog steeds en zeven aanvragen zijn nog in behandeling. De overheidsmolens malen ook wat deze materie betreft langzaam. De begrotingen van het Openbaar Slachthuis, het 'Gasbedrijf en het Grondbedrijf boden geen stof tot dis cussie en werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen en dit was te vens het geval met de gemeente begroting. Bij het doornemen van het Voor stel tot. het aangaan van een ge meenschappelijke regeling vuilnis stortplaats in de gemeente Markelo viel de heer Wansink op het hoge sa laris (f 19106.00) voor de chauffeur voor laadschop. De voorzitter deelde hem mede dat dit bedrag geen nor maal loon is doch een samenstelling normaal loon. loon voor vervanger, uitkering bij ziekte, overwerkvergoe ding. sociale lasten etc. Dat men bij een dergelijke bedrag even zegt hé is begrijpelijk maar een specificatie was duidelijker geweest. De heer Brands die evenals de andere raadsleden zeer content was met de gemeenschappelijke rege ling vond dé huur van het ter rein (3000 gulden per jaar) toch wel aan de hoge kant. Het is voor dé eige naar van de kuilen een buitenkansje. Als ze zijn volgestort en afgedekt met een flinke laag grond heeft hij "n per ceel land en een flink geldbedrag. De leden waren het met de heer Brands wel èens maar hadden op een vj-qag' van wethouder Rietberg; „Waar vinden we iets anders?" geen ant woord. Nadat de voorzitter nog had medegedeeld dat de administratie zal worden gevoerd door de gemeen te Markelo werd het voorstel z.h.st. aangenomen. RONDVRAAG. Bij de „Rondvraag" deed de heer Ten Berge het voorstel om als ge meente lid te worden van de Euro pese Beweging een lidmaatschap dat f 60.- zou gaan kosten. Men moet steun geven aan hen die streven naar eenwording van het westen. De voor zitter kon de zienswijze van de heer Ten Berge wel delen doch verklaar de voor lid worden niet te voelen aan gezien de vereniging van Nederland se Gemeenten in deze actief werk zaam is. De heer Ten Bex-ge hand haafde zijn voorstel dat bij stemming werd verwofpen. Met de heer Ten Berge lieten de h.h. Wansink en Wes terik „voor" horen. Naar aanleiding van een opmer king van de heer Meerman zullen B. en W. een onderzoek instellen naai de wenselijkheid van het aanbren gen van een afrastering rond het wa terreservoir bij het Slachthuis. Vol gens de voorzitter staan in dit ré servoir maar enkele centimeters wa ter doch volgens de héér Meerman zijn dit wél ènkélé decimeter èn dreigt er gevaar voor spelende kin deren dat tijdig bezworen moet wor den. De heer Wansink zou in zeer drin gende gevallen toestemming willen verlenen tot het bouwen van een tweede woning bij een boerderij. In andere gemeenten mag dit en het moet hier ook mogelijk zijn ih bij zondere gevallen. De voorzitter verklaarde van hét Deze fraaie hengelsport foto werd gemaakt in Tsjechoslowakije. Voor degenen die al bezig zijn hun vakantieplannen uit te stippelen een goede raad: neem waar u naar toe gaat in ieder geval visgerei FWCHEOUE- EN GIRODIENST $18 - J96B m a VT-V' 'TiVf: H - .VY-- Ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de Post cheque- en Girodienst zal van 16 januari t.e.m. 17 febr. 1968 en zoveel langer als de voorraad strekt een bijzondere fran keerzegel van 20 cent zonder toeslag op alle Nederlandse post- inrichtingen verkrijgbaar zijn. De voorstelling van deze fran keerzegel, die ontworpen is door de heer P. Zwart te Wassenaar, geeft een suggestie van een ge automatiseerd financieel bedrijf, waarbij de ronde schijfjes en de rechthoekige blokjes een vrije interpretatie zijn van resp. geld en ponskaarten. De frankeerze gel is uitgevoerd in de kleuren rood, zwart en goud-geel. Als bijzondere tekst is op de zegel vermeld: ..POSTCHEQUE- EN GIRODIENST 1918-1968". «e consumptie van kalkoen stijgt snel. En daar is alle reden voor. Maar we hebben kalkoen al eeuwen lang in ons land met veel smaak ge geten, zij het op wat beperktere sehaal. Dat begon al toen Karei de Vijfde Heer der Nederlanden en Koning van Spanje was. De laatste jaren zijn een aantal grote Nederlandse pluim vee-bedrijven ten dele van kip op kalkoen gaan overschakelen. Dank *0 de moderne produktie- en distri butie-methoden is de jonge Holland se kalkoen binnen het bereik geko men van steeds grotere groepen Ne derlanders. Die kalkoen wordt ver kocht tegen een zeer redelijke prijs, door de heer Wansink bedoelde ge val volkomen op de hoogte te zijn en bij B. en W. is beslist wel de wil aan wezig om te helpen eri binnen de ge stelde normen willen we graag doen wat mogelijk is. Men moet echter een vaste lijn aanhouden want anders blijven we nergens, De heer H. Rietberg vond dat men bij het beoordelen van deze ma terie toch anders te werk moet gaan dan vroeger toen men rekende met manuren. Men moet nu de bewer kingseenheden sleutel hanteren. De heer Van Schooten adviseerde B. en W. om de circulaire „Buiten wo nen" eens door te nemen en ook eens te gaan kijken in de buurtgemeen- ten. Burgemeester Enklaar verklaarde hièrvoor niks te voelen. Het beleid in Holten wordt door B, en W. be paald en wij hebben onze eigen ver antwoordelijkheid op een vraag van dé heer Wansink hoe of Het stond met de afvloeiing van personeel bij de dienst van gemeentewerken en of in deze drie gevallen geen mogelijk heid is van toepassing der wachtgeld regeling deelde de voorzitter mede dat die mogelijkheid er wel is doch dit geeft bij solliciteren moeilijkhe den. Met de traditionele zeer gedocumenteerde oudejaarstoespraak van de burgemeester, mr. W. H. Enklaar, en het daarop volgende wederwoord van het oudste raadslid en de gemeentesecretaris, heeft de raad van Holten woensdagavond afscheid genomen van het jaar 1967, dat thans ten einde spoedt. De aanwezigheid van de hoofden van dienst, hoofden van scholen, talrijke leden van het gemeentepersoneel, alsmede van de echtgenote van burgemeester en secretaris, geeft aan zo'n laatste vergadering altijd een bijzonder reliëf. Voordat het echter zover was werd eerst de vrij onbelangrijke agenda afgewerkt, waarbij de invoering van een baatbelasting voor de Lichten- bergerweg nog de r este stof tot dis cussie opleverde. Baatbelasting De heer Landeweerd (A.R.) had wel waardering voor de uitvoerige toelichting maar vond het toch maar 'n moeilijke materie. Is er ook over leg met de gemeente geweest wilde hij weten. Het gaat om de gronden in de gemeente Holten, verklaarden de voorzitter en wethouder Rietberg. Het overleg met Rijssen is al van oudere datum, maar er ligt een brief, dat men daar wel met de plannen accoord gaat. De heer Van Schooten (B.P.) vond deze belasting een onrechtvaardige zaak, omdat een harde weg toch een algemeen belang is, waarvoor nu al leen de aangelanden moeten helpen betalen. «De raadsvoorzitter wees o.m. op de waardestijging van de gronden en wethouder Rietberg gaf een overzicht hoe men eerst mot vrijwillige bijdra gen en daarna met een aanlegbelas- ting tot wegverharding is gekomen. Dat was verre van ideaal en de laat ste ook i.iet geheel rechtvaardig. Een baatbelasting is bepaald wel billijk. De burgemeester noemde de aanleg- belasting ook een te grof systeem. Op een repliek van de heer Van Schooten of het niet mogelijk is het eerst met vrijwilige bijdragen te pro beren, antwoordde de voorzitter, dat dit wel mogelijk maar niet wenselijk is. Het is nu eenmaal zo, dal de aan liggende gronden het meest gebaat zijn bij deze verharding. Overigens wilde de burgemeester vrijwillige bij dragen van zakenmensen ten behoe ve van de boeren geenszins afwijzen. De raadsvoorzitter was het rnet de heer Wansink (Gem. bel.) niet eens dat het onbillijk is dat percelen, die absoluut niet aan de weg liggen toch worden aangeslagen. De commissie heeft een goed systeem geadviseerd, waarbij met de ligging van de gron den in het tarief rekening wordt ge houden, zoals uit de situatiekaart blijkt. Drank- en horeca- verordening De heer Ten Berge (gem. bel.) ver klaarde bij de vaststelling van de drank- en horecaverordening, dat het college niet de zwaarste normen heeft aangehouden. Er is bij deze wet veel overgelaten aan de algemene maatregelen van bestuur. Spreker was verheugd, dat de mazen van het net niet te fijn zijn. zodat ieder zijn bedrijf kan uitoefenen. De heer Wes terik (c.h.) was blij met een brief van het bureau tegen alcoholisme. Wij leven in een tijd, dat steeds meer drankmisbruik plaats vindt, ook bij het verkeer en op campings. Wijzen de op bierdrinkende jonge mensen op een camping, vond hij het noodzake lijk, dat enigszins beperkingen wor den toegepast om excessen te voor komen. Hij wilde overigens enige soepelheid niet geheel afwijzen en was blij dat het dagelijks bestuur een wakend oog houdt op de uitvoering van de verordening. Wij zullen in de praktijk de werking der verordening moeten afwachten, verklaarde de burgemeester, maar hadden weinig behoefte om ons bij voorbaat de han den 'te binden. De verordening werd ongewijzigd vastgesteld. Bij de aanvang van de vergadering deed de voorzitter mededeling van een niet op de lijst voorkomend inge komen stuk van het „Comité toétsing onwenselijkheid landbouwschap", dat vraagt om voor een stemming een bus en 'n lokaal beschikbaar te stel-* len. De raad was het unaniem met het college eens, dat het onwelgevoege- lijk zou zijn als de lagere overheden er aan zouden medewerken om het bij de Wet ingestelde landbouwschap op deze wijze ter discussie U iUiUa. Hij ging met het afwijzend voorstel accoord. Goedgekeurd werd met dé Ned. Spoorwegén een grondruiling ain te gaan waarbij dé gemeente dé grond stukken der overwegen ter grootte van plm. 2375 m2 ruilt voor 1938 m2 grond in hét Kolplan-Oost, dat N.S. niet wil verkopen, en voorts in de Beukenlaan en de Duistere Steeg. Voormalig kleuterschooltje Deraad ging er veert mee aeceerd, riat aan de afdeling van Velksender- wijs een vergoeding van f 2.510, r.al worden verleend veer haar Oor spronkelijk kleuterschooltje, als dat niet meer veer de Kei-scheel ;:al wer den gebruiki in hét komende reer- jaar. Het staat op gemeentegrond en de gemeente is niet tet betaling ver plicht, verklaarde de burgemeester. Volksonderwijs heeft echter het kleu teronderwijs verzorgd teen daaraan voor de dorpskleuters behoefte hé- stond en de gemeente dat onderwijs nog niet verzorgde. Als het niet él- gebroken wordt zou hét voorts onjuist zijn huurpenningen te eanraarden voor iets, dat anderen gestieht heb ben. De heer Jansen (pvdi) was het: daarmede eens. Volksonderwijs heeft dat onderwijs geweldig goed ver zorgd toen dé kinderen het nodig hadden en zich daarvoor offers ge troost. Enkele regelen en instructies be treffende het geldelijk beheer wérden aangevuld en opnieuw vastgesteld. Bij de herbenoeming van de leden der woonruimtecommïssié vroeg de heer Ten Berge wanneer men denkt deze commissie té kunnen opheffen. „Ik dacht, dat wij daar nog heel ver af waren" verklaarde de burge meester. De heren J. Kroon. G, Weijl, R. Pet ter en J. Beldman. dezer commissie werden met algemene stemmen her kozen. In plaats van mevrouw A. Riet berg - Tiessink werd m.s.s. benoemd mevr. A. Soer - Stukker, De heren B. H. Brouwer, G. J. Lan gen barg. F. J. Hol, J. A, Aanstoot werden herkozen als leden van de commissie tot wering van schoolver zuim. terwijl als nieuwe léden wer den aangewezen de heren J. W. Kroon en H. J. Arfman. Het bedrag per leerling van de kos- ten van het openbaar lager onder wijs, werd len behoeve van het bij zonder lager onderwijs vastgesteld op f 03.92. Bij de rondvraag vroeg de heer Brands 'PvdA) of de lijst van wo ningzoekenden nog wel geheel se rieus kan worden beschouwd. In en kele steden moest een kwart van de candidaten worden afgevoerd, omdat men geen woning meer wenst. De raadsvoorzitter verklaarde, dat de lijst nog niet zolang geleden op haar juistheid is onderzocht. Bij het bedanken van serieuze candidaten, worden zij nog niet direct onder aan dë lijst geplaatst, als zij geldige rede nen voor het bedanken hebben. Dc heer Wansink sprak over het verharden van 'n weg met mijngruis of -steen, waanjaar van de zijde van gemeentewerken bij de betrokkenen een onderzoek zou zijn ingesteld. De burgemeester verklaarde, dat een voorstel daaromtrent het college nog niet heeft bereikt, maar gemeentewer ken moeten om een voorstel te aoen wel eerst een onderzoek instellen. De heer Wansink meende, dat een dergelijk onderzoek een teleurstel ling voor de betrokenen kan inhou den en dat zij op deze wijze blij ge maakt worden met een dood vogeltje. Hij kreeg van b. en w. de toezegging, dat. men de zaak nader zal onderzoe ken. De heer H. Rietberg pleitte vooreen puinverharding van de Veleweg tot aan het gebouw ..Het Trefpunt'' te Espelo. Wethouder Rietberg heeft de zaak in onderzoek, verklaarde hij. Hierna hield de burgmeester zijn oudejaarstoespraak. die men elders in haar geheel afgedrukt vindt. De heer Brands, dankte als oudste raadslid de burgervader voor zijn his torisch overzicht, noemde enkele be langrijke besluiten, die in het afgelo- jen jaar tot stand waren gekomen en dankte hem voor de prettige wijze waarop de ra;.d altijd met hem kan samenwerken. Hij hoopte dal hepx kracht en wijsheid geschonken zal worden in het komende jaar. De gemeentesecretaris, de heer G. J. Langcnherg. sprak mede namens het gemeentepersoneel woorden van dank vooi de prettige onderlinge ver houding en de uitgesproken waarde ring tot de burgemeester. Hij dankte ook de wethouders en de raad voor de goede verstandhouding. ,.U burge meester neemt in 't personeelsbeleid wél een bijzondere plaats in door de sfeer van vriendschap en samenho righeid. die u weet te kweken. Allen hechten aan een evond als deze toch wel een bijzondere waard" aldus de heer Langenbarg. Met een korte beantwoording van beide sprekers u <1 deze laatste ver gadering in 1967 besloten. heeft een prettig gewicht van 2a 3 kilo en smaakt fantastisch. Boven dien is het heel gezond eten, want kalkoenhorstvlees bevat extra veel eiwit (33 pet) en slechts weinig vet (6'/i pet), terwijl er zoveel verrukke lijke gerechten mee te maken zijn. Groot ongelijk hebben zij, die nog beweren dat kalkoen een exotische vogel is. die zich brutaal een plaats op de vaderlandse kerstdis wil gaan veroveren. Kalkoen is net 7.0 Hol lands als tomaten en tulpen. Toma ten kwamen pas in de 19e eeuw uit Zuid-Amerika naar ons land: nu wordt 80 pet van de grote Nederland se tomatenproduktie graag door het buitenland, vooral W.-Duitsland, ge kocht; de Duitse huisvrouw knopt bij voorkeur Hollandse tomaten. Net zo is het gegaan met de tulpen. Ch. de l'Ecluse heeft die uit Turkije in ons land ingevoerd; thans kent de hele wereld maar één tulpenland: Holland. De historici kunnen het onderling niet eens worden over het juiste aan tal, of het nu 1498 of eerst 1519 was, dat de eerste kalkoenen, aan boord van een Spaans galjoen, in Europa aankwamen. Wel kunnen ze met zekerheid ver klaren dat de strijdmakkers van Fer nando Cortez tijdens het glorieus veroveren van de rijke Astekenstaat (het huidige Mexico) van Montecuzo- ma heel wat smakelijke kalkoenen verorberd hebben. Van deze tamme Mexicaanse kalkoenen (hun weten schappelijke naam is „Maleagris Gal- lopavo)", stammen alle Hollandse, Engelse en Amerikaanse kalkoenen af. Omdat wij in die jaren door dynas tieke banden zo nauw met het Spaan se wereldrijk verbonden waren, is vrij snel de kalkoen in de Nederland se inheems geworden. In zijn boek „Siervogels" vertelt ons R. van der Marck hierover een boel interessan te gegevens, die het sprookje van de kalkoenen ontzenuwen. Het is zelfs niet uitgesloten, dat de Noord-Ame rikaanse kalkoenen afstammen van de in de 17e eeuw uit Holland mee gebrachte kopepls kalkoenen. Trou- wens in 1530 zijn kalkoenen in Mid den- en West-Europa overal te vin den, Aartsbisschop Crammer ver biedt b.v. om op staatsiebanketten meer dan één kalkoenengerecht op te dienen. Waarom hij dat deed ia niet bekend, maar wel vinden we dit vermeld in zijn rondzendbrief. Uit het dagboek van de Fransman Goubervil- le weten wij i'nt hij in 1559 enkel» kalkoenen van een zekere heer, Maar ten Lucas, inwoner van Den Haag, ontving. Weer een andere kroniek, uit 1551, vertelt dat schipper Antheunis Mulock de eei'ste .kalkoensche hoenderen" uit Cabo Viride (Kaap Verde?) naar Zierikzee bracht. Met andere woorden er waren bijna een eeuw lang kalkoenen in onze streken aanwezig eer schipper Henry Hudson in naam en opdracht van onze West- indische Compagnie de New-Yorks» kusten in bezit nam. Toch hebben d» Verenigde Staten de naam kalkoe- nenland bij uitstek te zijn. Er is daar zelfs een .feestdag van de gemest» kalkoenen", de 3e donderdag van no vember, doch die dag dient ter her denking 'van het landen in New-Eng land van de Pelgrimvaders. Minder bekend is dat deze Pel grimvaders vanaf 1608 in Leiden woonden, om in de zomer van 1620 weer te vertrekken en in september van hetzelfde jaar vanuit Plymouth per „Mayflower" de grote oversteek over de Atlantische Oceaan te wagen. Namen zij de kalkoenen uit Delfsha- ven zelf al mee, of was het uit Ply mouth? We weten het niet. Wel we ten we dat ook in de Nederlanden en in Engeland na 1560 de kalkoen het Kerstgebraad was der gegoede klas se. Is het bovendien niet merkwaardig dat in de Verenigde Staten zuivere witte kalkoenen met rose-witte be nen de naam .Holland Whites" dra gen! Onze schilders van de Gouden Eeuw tonen ons veel pluimvee uit hun omgeving: we vinden er heel Adriaan van Utrecht laat ons b.v. wat kalkoenen bij. Een schilderij van een prachtig exemplaar van d» Zwartbonte kalkoen zien. het type dat het meest overeenkomt met de Mexi caanse kalkoen. listen van ons voelen het aan hun eksterogen, anderen krijgen een lichtelijk opgezwollen oorlelletje. Wéér anderen kijken eenvoudig weg naar de lucht. Maar hel komt allemaal op hetzelfde neer: wij zijn in staat het naderen van depressies te voorspellen, van hoge drukge- bieden en van koufronten. Menige toerist heeft met stijgende vex-bazing ons land bezocht: zelfs de eerste de beste kleuter kon hem vertellen, wanneer de wind niet goed zat, en hoe verkeerd dat zou uitpakken. Wij zijn een weersvoorspellende natie en we zijn op alles voorbereid, Een zomer kan het zo gek niet maken, of wij hebben er wel een vestje voor, en ook de winter laat ons zelden met de mond vol (klapper)tanden staan. Of de sneeuw nu bij lawines uit de hemel waaiert of dat we van het ene hagelbuitje in het andere motregentje kwakkelen, aan kle ren ontbreekt het ons niet. Deze kleurige maxi-pullover (of is het een micro-jurk?) van cji'alon zou overigens weer eens iets anders zijn. Voor de „witte" dagen, wan neer uw bezigheden buitenshuis het karakter van de wintersport dragen.

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 2