RUSSEN LEDEN POLITIEK éCHEC „GEHEIME KOM- Israël was communisten te vlug af Nasser en Hoessein in enkele uren vleugellam Hulpverlening door wijkverpleegsters aan vakantiegangers Eerste prijs electrotechniek Vlucht vanaf Corbeil (Fr.) Werktuigbouwkunde Geslaagd Een gezellige sallandse koffietafel op het marktplein te Hardenberg Voorkom teleurstelling in uw vakantie Buitenlandse hotels blijken vaak woonfabrieken Vrijdag 7 juli 1967 TWENTS VOl.KSni.An LUCHTMACHT VAN ISRAEL HAD yy met remraketten loodrecht en zuiver te plaasten Israel moet overwicht in de lucht behouden (van onze luchtvaartmedewerker) ZORGEN IN MOSKOU De snelle en dramatische afloop van het conflict in het Midden-Oosten heeft de machthebbers in Moskou in een moei lijk parket gebracht. De mogelijkheid is trouwens niet uit gesloten, dat dit muisje binnenshuis nog een staartje zal hebben, want dat er ern stige fouten gemaakt zijn, staat wel vast. De snelle zege van Israël over zijn tegenstanders is kennelijk niet alleen voor de Arabieren een koude douche ge weest. Waarschijnlijk was de opzet, dat Nas ser en zijn bondgenoten, alléén door pres sie uit te oefenen en te dreigen, Israël zouden kunnen intimideren. Men heeft er daarbij geen rekening mee gehouden, dat men in Israël van mening is, dat iedere concessie een verslechtering van de situatie inhoudt, dat de levenskansen van Israël daarmee worden bedreigd, dat versterking van de positie geen luxe is en dat men de dreiging (én de overlast- straat van Tiran) wel eens kon aangrij pen om toe te slaan. De vermaningen van de zijde van het Oostblok om dit vooral niet te doen, heeft Israël in de wind geslagen en het resul taat was een verpletterende nederlaag voor Nasser en de zijnen. DE WAPENS Blijkbaar was men in de Arabische landen ervan overtuigd, dat Israël niet voor de derde keer zou winnen en waar schijnlijk niet eens zou durven toeslaan. En blijkbaar had men ook in Moskou de overtuiging gekregen, dat men Nas ser c.s. hun gang kon laten gaan, dat zij vooral dank zij de Russische wapens stérk genoeg waren om in een conflict te winnen. Dej bewapening van de Egyptische troepen was prima. Het is de Israëlische tactiek, die heeft gewonnen, waardoor o.m. het luchtwapen vrijwel meteen bui ten gevecht was gesteld. Het gevolg is, dat nu een behoorlijke partij Russisch oorlogsmateriaal in Isra ëlische handen is gevallen, waaronder de nieuwste wapens, die men niet gaarne door het Westen zou laten bezichtigen. Het is wel zeker, dat met name de Russische legerleiding daarmee helemaal niet gelukkig is, en dat men wel zal zoe ken naar een kop van jut. Hoe kwam het, dat Moskou zo slecht over de werkelijke verhoudingen was ingelicht? Niet alleen Egypte heeft gezicht ver loren, ook Rusland. Russische wapens wa ren niet opgewassen tegen het kleine Is raël. Russische militairen hebben allang zorg gehad over de personeelsbezetting, vooral over de „vrijwilligers" van het z.g. bevrijdingsleger. KAT IN 'T NAUW De Russen hebben zich met de mond krachtig geroerd. In de UNO werd Is raël als agressor gebrandmerkt. Het weg lopen tijdens de rede van de Israëlische afgevaardigde kan men bepaald niet be schouwen als een bewijs van kracht, maar moest indruk maken op dal Ara bieren als die nog onder de indruk konden komen nadat Rusland hen zo in de steek had gelaten. Kosygin is bij Johnson geweest, ging praten met De Gaulle en bezocht en pas- Vakantiegangers, die in hun woon plaats regelmatig hulp ontvangen van de wijkverpleegster van een kruisver eniging, kunnen deze verpleeghulp in overleg en in overeenstemming met plaatselijke regelingen ook verkrijgen op het vakantie-adres. Dit kan bijvoor beeld het geval zijn wanneer het het ge- vèn van injecties betreft De eigen huis arts dient de vakantieganger dan een briefje met enkele gegevens mee te ge ven voor zijn collega in de vakantie- plaats. Ook de wijkverpleegsters in de twee plaatsen zullen elkaar over de patiënt(e) dienen in te lichten. Als iemand, die met vakantie is, ziek wordt en er een arts bijroept, kan daar na ook de hulp van een wijkverpleegster ter plaatse worden verkregen. Als de be trokkene nog niet lid is van een kruis vereniging, zal een noodlidmaatschap moeten worden aangegaan. Buitenlanders, die in ons land hun vakantie doorbrengen, kunnen bij ziekte eveneens hulp van een wijkverpleegster verkrijgen. Ook deze patiënten dienen eerst een arts ter plaatse te consulteren. Deze kan hen zo nodig naar een wijk verpleegster van een der kruisverenigin gen verwijzen. De heer G. H. Gazan te Holten slaag de te Deventer voor het einddiploma vierjarige cursus electrotechniek, waar bij hem tevens de le prijs werd toege kend in de afdeling electrotechniek. „De Bergvliegers" namen met 69 dui ven deel aan de wedvlucht vanaf Cor beil (Fr.), afstand 495 km. De duiven werden om 6.15 uur gelost met kalme wind en mooi weer. Aankomst eerste duif 15.05.18 en laatste prijswinnende duif 15.52.53 uur. De uitslag was: 1-3-11-15 H. J. Aaftink, 2-12-14-18 G. Steuneberg, 4-21-23 Joh. Paalman, 5-7- 10-16 G. Veldhuis, 6-19 J. W. Willems, 8. M. Lodeweges, 9. L. Gazan, 13-17-20-22 W. Aaftink. sant Cuba, waar hij niet bepaald fees telijk is ontvangen. De Chinezen geeft dit weer verse mu nitie. Rusland spant samen met het wes ten! Kosygin moet zich hiervan bewust zijn geweest, nochtans heeft hij het ri sico gelopen. Een kat in het nauw doet rare spron gen. Was Nassers bluf gelukt, dan had Rus land op fluweel gezéten, met een goede reputatie in de Arabische landen, zon der dat het een cent had gekost. Het zou nog weer sterker tegenover Amerika heb ben gestaan in de kwestie-Vietnam. AFGETROEFD Nu kunnen de Russen zeggen wat ze willen, maar de feiten hebben ze tegen. Dat Kosygin zo lang met Johnson heeft gepraat moge misschien de vredeskansen Per jaar gaan zo'n 207.000 Nederland se vakantiegangers met touringcars van vele reisbureaus op vakantie. Praktisch allemaal worden zij door diezelfde reis bureaus in hotels ondergebracht. De autobussen waarmee men de mensen vervoert, zijn over het algemeen zeer comfortabel. Er zijn vaak gemakkelijke vliegtuigstoelen, de vering is perfect en soms is air-conditioning aanwezig. Slechts een enkele keer zijn oudere bus sen in gebruik, maar dan is de reissom vaak aangepast. Zodat op het eerste ge zicht zo'n vakantie geweldig lijkt. Toch zijn er wel klachten, niet over de ver voersmiddelen, maar over de plaatsen waar men overnacht. Die vertonen soms ernstige gebreken! VOOROORLOGS Wie de folders van de reisbureaus ziet waarop de hotels waar men verblijft, staan afgebeeld, ziet vaak de fraaiste gevels, mooie terrassen in prachtige omgevingen. Maar het verblijf in die hotels valt wel eens tegen. De oorzaak ligt misschien in het feit dat de haastige mens van tegenwoordig gemiddeld slechts drie nachten in een hotel blijft, terwijl dit aantal zo'n 30 jaar geleden veertien bedroeg. Hele fa milies brachten soms verscheidene we ken hun vakantie door in hotels. Het gevolg was dat de service vermindert, het hotel wordt veel meer een door gaanshuis. Ook de touringcar-toerist vindt het sprookje van het mooie hotel vaak niet terug wanneer hij er eenmaal is gearri veerd. In Ulm bleek een gereserveerd hotel waar een gezelschap de nacht zou doorbrengen, verhuurd aan een wille keurige groep. De bus arriveerde na melijk.twee uur te laat, opgehouden door de) verkeersdrukte die een Duitse feestdag met zich meebracht. Met veel moeite en na lang wachten kon nog el ders onderdak worden gevonden. Der gelijke vergissingen komen daar blijk baar vaker voor, want talloze particu lieren kwamen zich aanbieden voor ver schaffing van nachtlogies. Aan de Hogere Technische School te Enschede slaagde voor het diploma ..Werktuigbouwkunde" de heer B. W. Wansink, Look 27. De heer D. Wolters, Tuinstraat, is te Zwolle geslaagd voor het examen „Leer ling stelsel machinist" van de Stichting- Bevordering Wegenbouw. De VVV te Hardenberg organiseert op 12 juli a.s. 's avonds 8 uur een Sallandse koffietafel op het marktplein. Dat is nu eens wat anders dan anders. De bedoeling daarvan is, dat eigen be volking op die manier de gasten ontmoet, die dan als toerist of logee in Hardenberg verblijven. Om dat voor ieder aantrekke lijk te maken verstrekt men een welvoor ziene koffietafel met alles wat daar op en bij hoort voor de gereduceerde prijs van slechts ƒ3,Ons dunkt, dat 't wel een aardige geste is voor binnenkomende toeristen, maar om het gezellig te maken moet ook eigen bevolking niet afzijdig blijven. Laten zij, die op die datum logees heb ben vooral niet weg blijven, want zo'n etentje op het marktplein zal er in gaan. Dames in klederdracht zullen voor de bediening zorgen, die wordt opgedist uit de beste keukens van de naburige hotels. Mocht het weer roet in het „openlucht eten" gooien, dan heeft men óp 't markt plein direct een uitwijkmogelijkheid naar de zalen van de aangrenzende hotels, die met veel interesse het aardige plan hel pen bevorderen. Het marktplein is groot genoeg om meerdere honderden gasten te verwelko men. Er zal voor passende muziek wor den gezorgd. vergroten, maar het vergroot zijn presti ge niet. De Russen kunnen proberen in het midden-oosten hun invloed te vergroten, maar men is zich daar gaan afvragen wat je hebt aan bondgenoten, die je op het beslissende moment laten zitten en die zelfs bereid blijken het olie-em bargo te doorbreken! Rusland wil in het midden-oosten wel aan invloed winnen, maar op een koop je. Er staan zo véél pannetjes te vuur. Het is al genoeg bezet met problemen. Het is begrijpelijk, dat men in Moskou woedend is op Israël. Oorlog was niet de bedoeling en dat Israël die zou winnen helemaal niet. De Russische politiek is door keihard realisme afgetroefd. De UNO is in deze aangelegenheid waardeloos gebleken, eenvoudig een praat vergadering, een fabriek van kre ten. De beide grootmachten, Rusland en Amerika, is de zaak uit de hand gelopen. Moskou heeft zorgen maar wie, voorzover bij deze zaak betrokken, heeft die niet? Want er is nog geen uitzicht op een duurzame vrede. Verkeerde verdieping Mensen op leeftijd die een kamer op de eerste verdieping was beloofd, wor den toch vaak ondergebracht op de tweede en soms de derde, zodat ze elke keer dat ze op hun kamer wilden zijn, gedwongen waren meer dan vijftig tre den te beklimmen omdat er geen lift aanwezig was. Slechts in een enkel ge val kon met moeite worden geruild met jeugdiger personen die een „lagere" kamer hadden. Een Nederlandse dame die maanden van tevoren voor haar va kantie een eenpersoonskamer had be sproken kreeg die wel, maar toen er een nieuwe groep gasten arriveerde werd zij bijna gedwongen een vreemde dame bij zich op de kamer te nemen. Slechts door halsstarrig te blijven weigeren kon zij dit voorkomen. Een ander geval betrof een jong echtpaar dat werd verzocht genoegen te nemen met een regeling waarbij ze elk op een aparte kamer werden gehuisvest waar „tevens nog iemand anders sliep. Toen de jonggehuwden dit weigerden, werd alsnog een oplossing gevonden bij particulieren, waar ze wel comfortabel woonden, maar om het huis te bereiken eerst een lang bospad moesten volgen, dat 's avonds niet verlicht was. Deze gevallen betrof particuliere va kantiegangers, die kunnen protesteren. Met reisbureaugasten ligt het anders, protesteren heeft vaak geen zin, zij heb ben geen keus als zij ergens anders wor den ondergebracht dan was afgesproken. Kastelen Er zijn reisbureaus die hun mensen onderbrengen in prachtige oude kaste len. die wel romantisch zijn maar meest al hoogst oncomfortabel. In zo'n kasteel hotel in Salzkammergut bleken de twee eetzalen voorzien van tafels en houten stoelen die in een -frisse rode kleur wa ren geschilderd. Een fleurig gezicht, maar toen de gasten op een warme dag hadden gegeten en de rode verf aan hun kleren bleek te blijven plakken, vonden ze dat rood minder geslaagd. De muren van de vele kamers waren blijkbaar kort tevoren met waterverf behandeld, waarvan de gemorste spat ten nog op de parketvloeren te zien wa ren. Men kon er niet tegen leunen, an ders kwam er verf op de kleding. De doordringende stank van de waterverf hing zelfs nog in de slaapvertrekken. Er was geen centrale verwarming, slechts twee ouderwetse vulkachels in de conversatie- en eetruimten verspreidden behalve de gewenste warmte een va kantie in mei kent koude avonden en nachten ook een weer andere lucht, veroorzaakt door de vette kolen waar mee de kachels werden gestookt. De temperatuur 's nachts bleek bij de zes graden te liggen. Klachten bij de reis leider hielpen niet, de man had ook zijn orders uit Nederland. Minder goede reisbureaus Toch blijven de reisbureaus die de na druk op de reis en niet op het verblijf leggen goed draaien, omdat heel wat mensen die gemakkelijk particulier op vakantie zouden kunnen gaan, dat niet doen. Ze kennen vaak de taal van het land waar ze naar toe willen niet, weten geen weg met het vreemde geld en wan trouwen de eetgewoonten. Zij schrijven bij een reisbureau in om al dat soort moeilijkheden te omzeilen. Bevalt, zo'n vakantiereis niet, dan nemen ze het jaar daarop een ander bureau, in de hoop dat het nu beter slaagt. Natuurlijk zijn er in ons land vele goede reisbureaus, die hun gasten uit stekend verzorgen, ook in de hotels waar ze verblijven. Maar dat is dan vaak te merken aan de prijzen die betaald moe ten worden. Het verschil met goedkopere reizen bedraagt soms meer dan twee honderd gulden! Nederlandse Reiskamer Overigens kan elke vakantieganger inlichtingen over reisbureaus inwinnen bij de Nederlandse Reiskamer, die graag informatie over de bureaus geeft. Maar ook die kan niet veel uitrichten wanneer er klachten zijn over ondervonden be handeling in buitenlandse hotels. Dat er nog wel het een en ander aan reisbureaus mankeert blijkt wel uit de recente gevallen waarbij groepen Neder landers vergeefs wachtten op hun ver voer of de deuren van hun vooruit; be taalde zomerhuisjes aan het Comomeer gesloten vonden. Een zwakke financiële basis is daarvan wel eens de oorzaak. Intussen stonden deze mensen op straat en vonden geen onderdak. Daarom kan men beter bij de bekende en erkende reisbureaus inschrijven voor vakanties. Men betaalt wel iets meer, maar is dan verzekerd van een goed verzorgde vakantie, ook wat de hotels betreft. De geweldige prestatie die Israël heeft geleverd door in enkele dagen de machtige Arabische legers te verslaan, is voor een zeer belangrijk deel te dan ken aan het feit dat de Joodse lucht macht binnen 36 uur de diverse Arabi sche luchtmachten heeft weten te ver slaan. En dat is weer - zoals nu blijkt - mogelijk geweest dank zij een „gehei me" bom, die in Israël ontwikkeld is. Het is een bom die is bedoeld om de lange startbanen die moderne strafalja gers en straalbommenwerpers in het he te nabije oosten nodig hebben, te ver nietigen. De bom wordt vanaf een hoog te van slechts 60 a 70 meter afgeworpen bij een snelheid even onder de geluids snelheid. Het grote kenmerk van de nieuwe bom (ontworpen en gebouwd bij de Israël Military Industries) vormen de remraketjes achter aan de staart, die de voorwaartse snelheid van de bom zodra hij gelanceerd is, afremmen. Het gevolg daarvan is dat de bom nagenoeg lood recht omlaag valt en daardoor zeer zui ver is te plaatsen. Een andere bom die Israël gebruikt heeft, is in plaats van remraketjes voor zien van een remparachute, die de zelf de uitwerking heeft en dus de voor waartse snelheid afremt waardoor de bom steiler omlaag valt. Zodra de nieu we bommen verticaal omlaag vallen, wordt een raket achter in de staart ont stoken, die de bommen met kracht in de grond doen duiken. Er is slechts een geringe explosieve lading nodig om het gewenste effect te verkrijgen, want de bommen die met kracht in de betonnen startbanen duiken, maken daarin be hoorlijke gaten en verhinderen daarmee dat de vijandelijke straalvliegtuigen kunnen opstijgen. TAKTIEK De Israëliërs hebben deze nieuwe tak- tiek met buitengewoon veel succes toe gepast. Zodra de vijandelijke Arabische startbanen op deze wijze waren be werkt", konden de dicht opeen gepar keerde vijandelijke vliegtuigen - die niet in staat waren op te stijgen - met bom men, raketten en mitrailleurvuur wor den bestookt. Op deze wijze werden honderden vijandelijke vliegtuigen bin nen enkele uren vernield. Toen Israël eenmaal het overwicht in de lucht bezat, konden de vliegtuigen worden ingezet voor het ondersteunen van de grondtroepen die - zonder hin der van vijandelijke luchtaanvallen - bijzonder snel konden oprukken. Toen op 5 juni 's morgens om kwart voor acht de strijd uitbrak, werden niet minder dan. 16 Egyptische vliegvelden door de luchtmacht van Israël aange vallen. Daaronder bevonden zich de ba ses van de Egyptische straalbommen werpers helemaal in Luxor en Ras Ba- nas aan de Rode Zee, die werden aan gevallen door Vautour-straalbommen- werpers van de basis Hatzerim. De tweemotorige Vautours - straalbom menwerpers van Frans fabrikaat - had den een maximum brandstoflading aan boord en vlogen op een hoogte van wel 26.000 voet en vielen vandaar in duik vlucht de Egyptische vliegvelden aan. Op slechts één motor vliegend om brandstof te besparen werd naar de ba sis Hatzerim teruggevlogen. VERGISSING Soms vlogen de Israëlische vliegtui gen met een grote boog over zee om de Egyptische velden in de rug aan te val len. Dit gaf aanleiding tot de veronder stelling dat Amerikaanse en Engelse vliegtuigen aanvielen. De Jordaanse ra dar zag vliegtuigen uit merkwaardige richtingen aankomen én men dacht dat het Amerikanen en Engelsen waren, maar het waren wel degelijk toestellen van de Israëlische luchtmacht Zo werden in korte tijd 427 Arabische vliegtuigen vernield, waarvan 393 op de grond. De Egyptische luchtmacht ver loor al haar 30 Tupolev Tu-16 straal bommenwerpers. 27 van haar 30 Iljus- hin IL-28 straalbommenwerpers. 10 Sukhoi straaljagers. 95 MIG-21's. 20 MIG-19's, en 82 verouderde MIG-15's en MIG-17's. Ook werden 8 An-12 en 24 IL-14 transportvliegtuigen alsmede 8 Mil Mi-6 helikopters vernield. De verliezen van de andere Arabische luchtmachten waren al even zwaar. De Jordaanse luchtmacht van koning Hoes sein verloor 21 Hawker Hunters, 2 heli kopters en 6 transportvliegtuigen (waar van er één de Devon van de Britse luchtvaartattaché bleek te zijn). Syrië verloor 2 van haar 6 IL-28's, 32 MIG-21's, 23 MIG-15's en MIG-17's en 3 Mi-4 heli kopters. De luchtmacht van Irak ver loor 9 MIG-21's, 5 Hunters. 2 transport vliegtuigen en een Tupolev Tu-16 straal- bommenwerper die door 40 mm afweer geschut werd neergeschoten toen hij op zijn eentje een luchtaanval deed op Ne- tanya in Israël. GEEN VIJAND Een Hunter van de Libanese lucht macht werd in een luchtgevecht neer geschoten. Het schijnt vast te staan dat geen enkel Egyptisch vliegtuig er in ge slaagd is 'tot in het luchtruim van Is raël door te dringen. Tel Aviv, op slechts 6 minuten vliegen van de Egyptische vliegbasis El Arish. werd geen enkele maal aangevallen, behalve door Jor daanse artillerie. De Israëliërs lieten El Arish speciaal in tact omdat ze de basis zelf wilden ge bruiken voor hun Noratlat en Dakota transportvliegtuigen. De zes MIG-17's die op El Arish stonden, werden echter vernield, maar de startbanen bleven heel. Het verhaal gaat dat op El Arish zes Algerijnse MIG-21's neerstreken, die dachten dat de basis nog in Egyptische handen was. De vliegers werden gevan gen genomen en de Migs in beslag ge nomen. Andere berichten zeggen dat op de basis Sharm el Sjeik 15 Algerijnse straaljagers op deze wijze in handen van Israël vielen. Welk bericht nu juist is blijkt moeilijk te achterhalen. Ook de vliegbasis Jebel Libne, waar 15 MIG-17's en MIG-19's stonden opge steld, werd zodanig aangevallen dat minstens 1100 meter van de 2800 meter lange startbaan in tact bleef, zodat de Israëlische transportvliegtuigen er nog gebruik van konden maken FOPTOESTELLEN Egypte had op tal van vliegvelden houten dummy MIG-17's geplaatst om de luchtmacht van Israël te misleiden (tijdens de Suez-crisis maakte Egypte gebruik van houten MIG-15 dummies Het blijkt dat de Israëlische vliegers de dummies goed konden herkennen en er hun kostbare munitie niet op hebben af gevuurd De Fouga Magister straaltrainers van Israël zijn, veelal bemand door reser visten, ingezet tegen vijandelijke tanks. Soms waren zij bewapend met 80 mm raketten, die waren buitgemaakt op de Egyptische basis El Arish Egypte beschikte over moderne Russi sche afweerraketten van het type SAM SA-2 Guidiline. Slechts één moet er zijn afgevuurd voor de hele basis bij het Suez-kanaal die met deze raketten was uitgerust, in handen van Israël viel. Amerika, dat in Vietnam bijzonder veel last van deze Guideline-raketten heeft, zou wat graag de door Israël buitge maakte raketten willen bestuderen, maar het is de vraag of Israël de Amerikanen hiertoe in staat stelt. Toen maanden ge leden een MIGr21 van Syrië onbeschadigd in Israëlische handen viel, kregen de Amerikanen het toestel voor zover be kend óók niet te zien RAKETTEN De Mirages van Israël hebben uitslui tend gebruik gemaakt van hun twee 30 mm kanonnen en niet van hun Franse Matra N 530 lucht-lucht raketten. In het jaar vóór de oorlog uitbrak schoten Isra ëlische vliegtuigen elf Arabische vlieg.- tuigen neer (een Jordaanse Hunter, twee Egyptische MIG-19's en acht Syrische MffG-21's, terwijl ook nog een Syrische MIG-21 door de Marine omlaag werd ge haald). Van al deze elf toestellen werd er slechts één door een Matra raket omlaag gehaald. Evenals in Vietnam blijken de aloude kanonnen voor het luchtgevecht te prefereren boven de moderne lucht- lucht raketten. De nieuwste helikopters van Israël, de Franse Super Frelons, zijn waarschijn lijk gebruikt om parachutisten af te werpen. De verliezen van de luchtmacht van Israël moeten opmerkelijk gering zijn geweest. Er zouden minder dan 30 vlieg tuigen verloren zijn gegaan, waarvan 26 in de eerste twee dagen en hiervan waren zes Fouga Magisters. Geen enkele Mirage ging verloren in het gevecht, maar door ongelukken zijn er twee verloren gegaan. Er werden 8 Israëlische vliegers gedood en enkelen werden krijgsgevangen ge maakt. HERBEWAPENING Intussen hebben de Russen alweer grote hoeveelheden MIG-21's en Sukhoi's naar Egypte overgevlogen, zodat Cairo alweer door een paraplu van moderne Russische straaljagers wordt beschermd. Ook Israël gaat door met versterking van haar luchtmacht. In september komen de eerste Douglas A-4 Skyhawks, Amerikaanse straljagers waarvan Israël er 48 heeft gekocht. Isra el heeft ook belangstelling getoond voor de nieuwe Amerikaanse Corsair 11 en voor de Franse Mirage 5, die speciaal op wens van Israël moet zijn ontwikkeld voor het doen van grondaanvallen. De houding van De Gaulle in het jongste conflict kan er echter toe leiden dat Is raël niet langer vliegtuigaankopen zal doen in Frankrijk. Uit Engeland komt 't bericht dat Israël er over denkt de ver- ticaal-*startende Harrier straaljagers te kopen en zelfs is een getal van 400 stuks genoemd Israël heeft bewezen dat een vijande lijke luchtmacht gemakkelijk is uit te schakelen door zijn startbanen te vernie len. Maar de verticaal-startende Harrier, die bij wijze van spreken geen vijf meter startbaan nodig heeft, zal op deze wijze niet zijn uit te schakelen. Vandaar dat de luchtmacht van Israël voor deze Harrier meer dan normale belangstelling heeft. Ook Egypte zou een verticaal-startende straaljager goed kunnen gebruiken, maar het merkwaardige feit doet zich. voor dat de Russen nog geen enkele verticaal- startende straaljager ontwikkeld schijnen te hebben. Een verticaal-startende MIG zou voor de Egyptische luchtmacht brood nodig zijn, maar wie-weet zou de kleine maar dappere luchtmacht van Israël ook daar wel spoedig weer iets op weten te vinden HUGO HOOFTMAN.

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 5