EERSTE LUSTRUMRONDE KAMPIOENEN AAN DE START „Nieuw Dalland", bij Venray, zoekt economischer varken GENIET VERSTANDIG VAR DE ZON EN REST AAI I ZELF VEEL NARIGHEID Selectie op wetenschappelijke basis Zonnebril beslist nodig, om ogen te beschermen Brandje op industrieterrein Einddiploma L.T.S. Grondaankoper S.B.L. „Moto-Cross Des Nations" naar Nederland Geslaagd voor coupeuse Kaasboerderij op de Holterberg Leraar Nijverheidsonderwijs Zaterdag 8 juli 1967 HOLTENS NIEUWSBLAD Het actieve YVielercomité ..Ronde van Holten" organiseert op woensdagavond 12 juli een daverend wielerevenement! De 5e Ronde van Holten voor amateurs wordt ditmaal voorafgegaan door een grote ronde voor nieuwelingen. Zowel bij de nieuwelingen als bij de amateurs komen tal van renners aan de start die dit seizoen al één of meerdere overwinningen hebben geboekt. Om lialf zes gaan de nieuwelingen van start voor een koers van 40 km. waarna de amateurs om haif zeven van start zul len gaan voor een wedstrijd over 80 km. Dankzij de plaatselijke middenstand, die tal van waardevolle premies beschik- baar stelde, zal het talrijke publiek vele boeiende premie-sprintduels kunnen zien. Wanneer we de deelnemerslijst bij de amateurs bekijken dan zien we ook en kele renners die in klassiekers van zich hebben doen spreken dit seizoen. Verheugend is het te noemen, dat ook Jan Bols uit Hoogeveen (winnaar van de Ronde van Twenthe en uitblinker in Olympia's Toer door Nederland 1967) naar Holten komt. Jan boekte totaal dit seizoen negen overwinningen. Gerrit Leferink rink voor moest laten gaan. Jan Boode uit Nijverdal. die tijdens het wielerseizoen in het Limburgse Schinnen verblijft, zal zijn uiterste best doen om bij de eersten te eindigen. Evert Dickliof uit Ooster- wolde. die dit seizoen reeds vijf keer won, behoort ook tot de kanshebbers evenals Pier Dijkstra uit Schoonoord en Sander Douma uit Grouw, welke laatste pas ge leden ook de Ronde van VVezep won. Klasse-renners zijn voorts Jan van Dam uit Zwolle, Jan Dickhof uit Oosterwolde, Jan de Boer uit Arnhem, Bennie Groen uit Steenwijk. Henk Haalboom uit Doorn en de rappe Anne Koster uit Leeuwar den, die dit seizoen reeds zes keer rnet de bloemen fietste! Fred Niemeijer Van de Vredestein-ploeg starten ook enkele renners van naam. We noemen de strijdlustige Gerrit Leferink uit Haaks bergen, die dit seizoen vier overwinnin gen boekte, de Hengeloër Fred Niemeijer, die excelleerde in de buitenlandse klas siekers Warschauw-Berlijn-Praag en in de Ronde van Frans Vlaanderen en in criteria dit seizoen ook tal van malen prijs fietste. Jan Hesse uit Arnhem, de winnaar van de 6e Dorpenomloop van Drenthe 1967 op zijn naam bracht, komt ook aan de start bij de amateurs. ER ZIJN MEER FAVORIETEN! Op de lijst prijken echter meer favo rieten voor de zege! We noemen verder de sterke Rinze Bos uit Kampen, die pas geleden in de Ronde van Enschede de ze ge zijn neus juist voorbij zag gaan toen hij door kettingpech in de slotfase Lefe- Bart Solaro Naar aanleiding van de mededelingen in de onlangs gehouden jaarvergadering van de Varkensfokvereniging „Holten e.o." schreven wij over het experiment in „Nieuw Dalland". Het Overijssels Landbouwblad geeft daaromtrent nog de volgende bijzonderheden „Door de vleesverwerkende fabrieken van Hartog en Zwanenberg te Oss is twee jaar geleden een onderzoekcentrum „Nieuw Dalland" op fifty-fifty-basis in gericht met het doel om een varken te fokken of te selecteren dat op de meest economische, wijze fnager vlees produ ceert van een kwaliteit, die in het bijzon der geschikt is voor de vleesverwerken de industrie. Daarbij wil men alle be schikbare wetenschappelijke hulpmidde len te baat nemen. Naast de manier, waarop de stamboeken bij het verbeteren van het varken werken, komt nu een wetenschappelijke methode om tot een beter varken te komen. In Europa is een dergelijk onderzoek als door beide fabrieken in de buurt van Merselo bij Venray is opgezet enig. Over de resultaten laat men zich positief uit en vernacht wordt, dat het nieuwe ras over 3 a 5 jaar exploitabel kan zijn. Dan kan de tijd rijp zijn om via contracten met vermeerderaars en mesters een val ken aan genoemde fabrieken geleverd te krijgen, dat voor dit doel bijzonder ge schikt is. I'OSITI EVERBETERIN G Door de héér J. Louwes, voorzitter van de commissie van bestuur, werd een mo tivering van de beweegredenen gegeven, die tot de instelling van dit centrum heb- 'ben geleid. Hij wees er op. dat de con centratie in de landbouw met daaraan verbonden de groeiende behoefte aan continuïteit, zowel aan de kant van de varkenshouders als van de fabrieken. BART SOLARO FAVORIET Favoriet voor de zege is ook de Bra bander Bart Solaro uit Den Bosch, die met zijn stadgenoot Ad Russens naar Holten komt. Cees Smouter, de fietsende politie agent uit Nieuw Amsterdam, die onlangs de Ronde van Rijssen op verrassende wij ze won zal ook nu trachten beslag te leg gen op de zege. Hij komt met nog tal van Drentse cracks naar Holten. We noemen Lammert Grooten uit Em- men, Frits Boertien uit Hollandscheveld, Henk Kuiper uit Nieuw Amsterdam, Dirk Middelveld uit Hoogeveen, Herman Strij- bosch uit Rolde en Jan de Wit uit Mep- pel. Jans Vlot uit Wanneperveen is ook een rappe jongen, die bij de eersten zal ein digen mits jdomme pech hem niet zal achtervolgen. Kanshebbers zijn voorts Johan Plui- mers uit Enter, Dries van Wijhe uit Oos terwolde, Rinus de Wilde uit Epe, Wim Neeskens uit Borne, Wiebe Boonstra uit Opende (Gr.), Nico Been uit Groningen en Henk Hoekstra uit Ureterp, die al eens met de zege ging strijken in Holten. Matje Gerrits uit Oploo (o.a. winnaar van de Ronde van Gelderland en de winnaar van het vorige jaar Henk Nieuwkamp uit Borne zullen zeker in de voorste gele deren te vinden zijn. HONDEN VAN PARCOURS Nog een advies, beter gezegd, een drin gend verzoek tot de bewoners van de hui zen langs het parcours en tot hen die in de naaste omgeving van het parcours wonen: Houdt s.v.p. uw hond en poes thuis. Op verschillende wedstrijden wa ren deze huisdieren oorzaak van grote valpartijen met alle nare gevolgen van VVVVWVSAAZVVSAAAAAVVVVWVWVVSZSZVVV dien. Let vooral ook op kleine kinderen die soms het parcours oversteken en op deze wijze een valpartij kunnen veroorzaken, maar zelf ook in het ziekenhuis terecht kunnen komen. Voorts is het van groot belang dat de orders van de plaatselijke politie stipt worden opgevolgd. zich voortzet. Van 1960 tot 1966 is het aantal varkenshouders met 37 pet. ver minderd (van 145.500 tot 100.700) en het aantal varkens met 31 pet. gestegen (van 2.960.000 naar 3.890.000). Het aantal var kens per bedrijf is als gevolg hiervan met 90 pet. gestegen (van 20,3 tot 38,6). Was in 1955 het aantal varkenshouders nog bijna 180.000, we mogen aannemen dat in 1970 de gehele productie verzorgd wordt door 75.000 bedrijven. Voor deze grotere bedrijven is continuïteit in de produktie en beperking van het bedrijfs- en marktrisico een noodzaak. Ook Nieuw Dalland wil hier een bijdrage aan leve ren. De ontwikkeling van onze export ver toont een groeiende afhankelijkheid van onze positie binnen de E.E.G. Met het afbreken van de heffingen wordt ook steeds duidelijker, dat een spoedige har monisatie van de veterinaire en waren- wetgeving een absolute noodzaak is. Dit terrein levert nog maar al te vaak grote belemmeringen op, met soms zeer ern stige gevolgen. Bovendien is in de afgelopen jaren dui delijk aangetoond, dat voor 't handhaven of verbeteren van onze positie grote in spanningen noodzakelijk zijn. De varkens houderij is immers met de toeleverende en verwerkende industrie een integrerend onderdeel van onze agrarische economie. Deze noodzaak voor een verdere verbete ring en standaardisatie van onze varkens stapel, gebruikmakend van moderne op lossingen voor oude problemen, wordt algemeen erkend. Dit te meer omdat in andere Europese landen bijzonder hard gewerkt wordt om een zo gunstig moge lijke positie te verkrijgen. NIEUW DALLAND Door de directeur ir. J. P. van Male werd een en ander over het bedrijf uit eengezet. Ad Russens BIJ DE NIEUWELINGEN Bij de nieuwelingen gaan 73 renners van start. Hier zijn de grote favorieten: de gebrs. Hassink uit Neede, Albert Hui zebosch uit Beilen, H. Homan uit En ter, Gerrit Huisjes uit Bergentheim, Joop Hobert uit Wierden, Hans Koot uit Eind hoven, Albert Hekkelman uit Steende ren, Maarten de Koning uit Scherpen- zeel, Jan Notten uit Hengelo (Gld.), Joop Scholten uit Doetinchem, de gebrs. Scheffer uit Zelhem, Piet v. d. Top uit Barneveld, Jan Vlatstuin uit Scherpen- zeel, Ton Wissink uit Oldenzaal, Ben Wig- ger uit Rossum, Jan Lookamp uit Vroomshoop, Gerrit Dannenberg uit Rijs sen en Henk Dekker uit Vriezen veen. Evenals bij de amateurs verwachten we ook bij de nieuwelingen in deze le Lus trum Wielerronde van Holten boeiende strijd. Een gang naar het parcours rond het nieuwe EEG-slachthuis is daarom aan te bevelen. De Nijverdaller Krukkert zal voor commentaar zorgen. Er kan niet voldoende op gewezen wor den, dat men op verstandige wijze en met mate van de zon moet genieten, wil men niet in moeilijkheden geraken. Elke zomer weer kan iedere dokter er over meepraten, hoe dom de mensen zich op dit gebied soms gedragen. Terwille van het bruine huidje nemen ze de grootste risico's en menige vakantie kwam tot een voortijdig einde, doordat iemand door zonnebrand werd uitgeschakeld. Het is allemaal zo duidelijk en eenvou dig. In ons niet zo bijzonder met zon ge zegend land krijgt een groot deel van ons lichaam het grootste deel van het jaar geen sprankje zon te zien. Dat deel is voortdurend bedekt en in het geheel niet ingesteld op de verwerking van zoveel zonneschijn ineens. Natuurlijk begrijpt iedereen wel, dat iemand die met vakantie gaat het liefst zo snel mogelijk lekker bruin is en er zich aan ergert, wanneer hij of zij echt als een nieuweling er zielig blank bij loopt. Dat is psychologisch een nare om standigheid, maar we zullen moeten leren daar enige vrede mee te hebben, willen we onszelf geen strop bezorgen. Genieten van de zon is goed en zelfs sterk aan te bevelen, maaralles met mat! Èn dit geldt zeker voor de begin periode. Bovendien moet men niet ver geten, dat wanneer men verbrand is, de kleur niet blijft en dan is men wéér even ver. Wanneer we ons voor het eerst aan de zonnestraling gaan blootstellen, dan die nen we ons te realiseren, dat het grootste deel van onze huid nog geen beschermen de pigmentlaag heeft kunnen ontwikke len, terwijl bovendien de bovenste laag van onze huid, de „hoornlaag", ook nog niet voldoende verhard en vereelt is om extra bescherming te bieden. Plet is voor de zonnestralen onder die omstandighe den dus een kleine moeite ons tere huid je grondig te ruïneren. GOED INVETTEN Wanneer we onze huid goed invetten met een crème, dan voorkomen we uit droging en wanneer we dan ook voor de eerste keer maar hoogstens een kwartier tje ons lichaam aan de volle zonnestra ling blootstellen, dan is er weinig kans op schade of narigheid. Heel langzaam kunnen we in de volgende dagen de tijds duur die we in de zon onbedekt door brengen opvoeren. Op die manier krijgt onze huid de kans de beschermende pig mentlaag op te bouwen, terwijl onder in vloed van de zon tevens de hoornlaag harder en dikker wordt, hetgeen tevens een extra bescherming betekent. EXTRA VOORZICHTIG Mensen die blond of rood haar hebben dienen in de zon extra voorzichtig te zijn. aangezien hun huid aanmerkelijk moei lijker een goede pigmentlaag vormt. Ook ouden van dagen en kleine kinderen moe ten voorzichtig zijn met lang in de gloei end hete zon te zitten. Dikwijls hebben oudere mensen wat Er zijn of worden gebouwd: 1 hoofdgebouw gereed 1 stal voor vooronderzoek gereed 5 stallen voor prestatie-onderzoek 4 gereed 1 stal voor jonge zeugen gereed 3 berenstallen 1 gereed 2 inseminatiestallen 4 stallen voor drachtige zeugen 4 kraamstallen 1 groepvoedingstal gereed 2 woningen 1 gereed Er is zoveel mogelijk gestreefd naar een standaardisatie bij de bouw. Van de 22 bedrijfsgebouwen hebben er dan ook 11 een vergelijkbare doorsnede ondanks de soms duidelijk verschillende functie. De bezetting van het bedrijf is nog ge ring, ruim 500 dieren, omdat men door het mond- en klauwzeer het aankooppro gramma heeft moeten slaken na een eerste aankoop van pl.m. 150 dieren. Ge lukkig kon eind april de aankoop weer hervat worden. De varkens van de drie in Nederland voorkomende rassen worden voor een quarantaineperiode van enkele weken opgevangen in strohutten buiten 't eigen lijke bedrijf. Goedgekeurde dieren hier uit komen in de stal voor vooronderzoek, waar ze worden gewassen, gewogen etc. Na enkele dagen en wel op een gewicht van 22 kg worden de dieren overgeplaatst naar een stal voor prestatie-onderzoek, het belangrijkste deel van het bedrijf. Bij dit onderzoek wordt gebruik gemaakt van individuele huisvesting en individu ele voeding. Dit laatste in de vorm van ad libitum droogvoeder. Er zijn vergaan de maatregelen genomen, vooral ten aan zien van verwarming en ventilatie om te komen tot uniforme condities voor alle dieren. De prestatiemeting van de levende die ren, o.a. voederverbruik en groeisnelheid, en de meting van de vleeskwantiteit en vleeskwaliteit van een deel der dieren geven een selectie-index, die beslissend is voor de toekomst van de nog aanwe zige varkens. De dieren met de gunstig ste selectie-index, een index gebaseerd op de totale economie van de produktie, te weten pl.m. 15 pet. van alle onderzochte verhoogde bloeddruk of zij hebben eens een lichte beroerte gehad en onder die omstandigheden kan felle zonnestraling ongewenste gevolgen hebben. Ook kleine kinderen, die zo'n hele dag in de zon blij ven spelen, moeten vooral op hun hoofdje beschermd worden tegen de langdurige zonnestraling, aangezien anders kans be staat op een zonnesteek. ZONNEBRIL Vergeet vooral niet een zonnebril te gebruiken, want die is beslist nodig om de ogen te beschermen. Wie cie ogen niet goed beschermt loopt kans op ontsteking van het bindvlies van het oog. Vergeet vooral niet wanneer u gaat zonnebaden, dat hier steeds het kwaad zichzelf straft. Wanneer u de grenzen overschrijdt die uw lichamelijke conditie nu eenmaal stelt, dan volgen er prompt moeilijkheden en die moeilijkheden zou den uw gehele vakantie wel eens grondig kunnen bederven, want van een echte fikse zonnebrand kan de patient werke lijk echt goed ziek zijn! Geniet daarom verstandig van de zon, dan is er ook sprake van echt genieten! Zaterdagmiddag tegen half een werd de brandweer gealarmeerd voor een brandje achter de spinnerij van Ter Horst Co. n.v. aan de zijde van de Waagweg. Doordat een jongetje met lu cifers speelde was brand ontstaan in een hoopje hooi, waardoor mogelijk ge vaar kon ontstaan voor de douglasden- nen achter de fabriek. Met een krach tige straal van de nevelbluswagen heeft de brandweer het brandje, dat veel nieuwsgierigen trok, snel geblust. Aan de Lagere Technische School te Rijssen werd het einddiploma uitgereikt aan: Afdeling Timmeren: J. Dangremond, Raalterweg 6; J. W. M. Kettelary, Hol- terbroek 31; W. D. Pinkert, Pastorie straat 20; M. Scholman, Beuseberg 30 en G. J. Schuiterd, Heideweg (Borkeld) Afdeling Metselen: J. H. Meerman, Kerkstraat 5 Afdeling MetaalbewerkenB. Paal man, Beuseberg 68 en B. Paalman, H. J. Wansinkstraat 8. Afdeling Schilderen: A. G. Wennekes, A. J. Goldsteinstraat 23. De heer G. J. Breukink te Holten, oud ambtenaar der C.T.D. is aangesteld voor de aankoop van gronden in de ruilver kavelingen Luttenberg, Holten-Markelo en Daarle-Hellendoorn ten behoeve van de Stichting Beheer landbouwgronden (S.B.L.). dieren, komen in aanmerking voor een promotie tot fokdier. Na een af slankperiode komen de zeu gen in de inseminatiestal, waar ze ver blijven tot ze drachtig zijn. Via de wacht kamers van de stal voor drachtige zeu gen kunnen dan de nakomelingen in de kraamstal geboren worden. Indien deze nakomelingen het vereiste gewicht be reikt hebben, is daarmee de eerste cirkel gesloten en kan een onderzoek plaatsvin den, waarin de nakomelingen een zelfde cyclus doormaken als hun ouders. Aangenomen wordt, dat met deze bij zonder scherpe selectie in 3 tot 5 jaar een aantal dieren gevonden zijn die voldoende verbeterd en gestandaardiseerd zijn om ze in produktie te brengen. Tot die tijd zullen er echter nog veel kostbare en langdurige onderzoekingen verricht moe ten worden." Wereldkampioenschap-landenteams 500 cc. Markelo. Na zeven jaar komt het grootste motorcross-evenement ter we reld weer naar Nederland. 15 landen zullen 3 sept. a.s. te Markelo aan de start verschijnen. Ieder land stuurt zijn 'nationale top', die min. uit 3 en max. uit 5 coureurs mag bestaan. De inzet is het wereldkampioenschap-landenteams 500 cc. om de unieke Peter Chamber- lainbeker. De FIM delegeerde dit uitzonderlijke sportgebeuren aan de KNMV, die op haar beurt de organisatie opdroeg aan de Markelose Motorclub 'Ons Genoegen'. Te Hengelo zijn geslaagd voor het di ploma „Coupeuse" de dames M. Brons voort, Dijkerhoek 32 en J. Wassink, Loo, Bathmen. Zij ontvingen hun opleiding aan de modevakschool WESSELS te Rijssen. Onder de titel „Holten, de natuur op zijn best" wijdt het geïllustreerde da mesweekblad „Libelle" aandacht aan onze plaats als toeristisch centrum. In een viertal kolommen wordt uitvoerig aandacht geschonken aan de vele as pecten, die voor de toeristen van belang zijn. „Wat biedt Holten aan recreatie? In de eerste plaats een uitgestrekt bos gebied op en rondom de Holterberg, af gewisseld door heidevelden en omringd door akkers, waar nog vele Saksische boerenhofsteden de eeuwen hebben doorstaan. De Holterberg, die op circa twintig minuten van het dorp ligt, is een fijn uitgangspunt voor autoritjes, fiets tochten en wandelingen over rulle zandwegen en bospaadjes," aldus het blad. Verder wordt o.m. een opsomming gegeven van bezienswaardigheden, van de evenementen van het V.V.V.-vakan- tieprogramma en aandacht besteed aan de logies-accommodatie, alsmede aan de verbindingen. Een aardig artikel ver lucht met tal van plaatjes. In alle op zichten klopt het niet helemaal. Wat b.v. te denken van „Op de Holterbergse kaasboerderij is kaasmaken een echt handwerk. Kijken is hier proeven." De boeren hebben het al moeilijk genoeg op de in cultuur gebrachte gronden. Op de Holterberg boeren is er niet bij. Maar overigens is het een leuke reclame voor Holten als vakantieplaats. De heer A. Jansen Jr.. Beuseberg, al hier slaagde aan de dagschool voor op leiding van leerkrachten bij het Nijver heidsonderwijs te Rotterdam voor de akte N 5 (electro-techniek). De heer Jansen zal zijn studie nog even voort zetten om ook de akte paedagogie, die voor het geven van onderwijs wenselijk is, te kunnen behalen.

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 4