immarkfö JEUGDSOOS MET VEEL ANIMO VAN START PRACHTIG UITKIJKPUNT OP DE ZUURBERG SUIKER-OOM De tienduizend vol Schilderende kinderen Heidewandeltocht ONMISBAAR bij zomerse genoegens 2 t 5 Si N De rust is er nog tastbaar Golf van vakantiegangers overspoelt Holten TTOLTENS NTEUWSF.T.An De heer Kers moet op het ogenblik „neen" verkopen, maar probeert dan in de omgeving van Holten de mensen nog onderdak te brengen. Ook de hotels zijn op het ogenblik bezet, maar daar komt nog wel eens een plaatsje vrij, zodat niet iedereen teleurgesteld behoeft te worden. In de middag neemt de drukte meestal wat af, maar ook dan vervoegen zich nog velen aan de balie. Dat grote aantal tijdelijke inwoners geeft ook een zeer druk straatbeeld op de grote verkeersader door het dorp de E 8 die toch reeds overmatig belast is door de bouwvak- en textielvakanties. Het is vaak moeilijk en het duurt Soms ettelijke minuten, voordat men uit de zij straten de Dorpsstraat en de Oranje straat kan oprijden om zich in het grote verkeer te voegen. Ook in de winkels geeft de stroom van zomergasten een enorme drukte, zodat men bijna handen tekort komt om ze. tijdig te helpen. Het is druk in de cafetaria's en gezellig op de terrasjes van de hotels en café's. Langs de recrealieweg over de Holte.r- berg staan talloze auto's aan -de kant van de weg geparkeerd en is een waar bermtoerisme ontstaan, dat bij aanhou dend zonnig weer zeker nog zal toe nemen. Hetzelfde is het geval bij het- na tuurbad ..Twenhaarsveld", waar een ge zellige drukte heerst. De grote zonne weide heeft een enorme opname-capaci teit, zodat men daar behalve in het bad zelf elkaar nog niet zo gemakke lijk in de weg loopt of ligt, maar de stroom houdt nog aan. Dè vakanties zijn pas goed begonnen. De tienduizend gulden is vol. De reke ning bij de Coöp. Raiffeisenbank van het comité „Holten helpt Israël" waax> mede uiteraard niet onze herv. pre dikant van die naam bedoeld is wees donderdagmiddag een bedrag aan van f 10.026,70. Dat is op enkele centen na anderhalve gulden per inwoner. Een groots gebaar van de Holtense gemeen schap voor het joodse volk, waarvan er voor de oorlog velen in haar midden woonden en waarvan nu nog enkele ge zinnen in haar midden wonen. Onder toezicht van kunstschilder Kees Stoop hebben woensdagmiddag in de recreatiezaal van het vakantiecen trum „Twenhaarsveld" een groot aantal kinderen (bijna honderd) het penseel gehanteerd en geheel naar eigen idee en inzicht een schilderstukje gemaakt op een vel papier van plm. 25x25 em. Er waren door de heheerder van he^. vakantiecentrum de heer J. H. Baard een 6-tal prijzen beschikbaar gesteld die door Kees Stoop werden toegekend aan: 1. Jolanda Pabst, (6 jaar), Rotterdam 2. Niels Pabst (8 jaar) Rotterdam 3. Hans Uitermark (10 jaar) Rotterdam 4. Lennie Fritz (5 jaar) Amsterdam 5. Mar go Groenewegen (5 jaar) Den Haag - t 6. Remko Jansen (6 jaar) Diemen j De wandelsportvereniging „De Trek kers" heeft na een flinke voorbereiding de inschrijfbiljetten uit laten gaan voor de Heidewandeltocht, die hier op zaterdag, 26 augustus gehouden zal worden. De afstanden bedragen 5, 10, 15; 25 en 40 km. Aanmelding kan nu reeds geschieden. Na 19 augustus wordt het inschrijfgeld met 25 cent verhoogd. Het startbureau zal in het gebouw Irene zijn. Er is een verplichte rust van een half uur, die gehouden wordt in de zaal van café De Poppe". Op de maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt waren aangevoerd 51 run deren, 538 varkens en 95 ponies. De prijzen van melk- en kalfkoeien be-, liepen van f950 tot f1200, pinken van f 700 tot f 925, graskalveren van f 450 lot; f600, drachtige zeugen f425 tot f500 en biggen f 72 tot f 85, alles per stuk. De handel in rundvee was redelijk en de prijzen staande, evenals voor zeugen met een kalme handel. Biggen werden' kalm verkocht tegen iets lagere prijs. De handel in ponies was vlot en geanimeerd. Orga-800 en Orga-Ripet zijn onschadelijk voor mens en dier. VRAAG DE DROGIST! z z LU LU ^Z Q - 2 LU m n LU Z I- LU CO C5 LU G LH O _J CQ Zaterdag 8 juli 1967 Men bericht ons: Vorige week donderdagavond vond in gebouw Irene een evenement plaats dat de aandacht verdient. Een aantal jonge ren organiseerde, er een bijeenkomst om hun plan, het oprichten van een jeugd soos, in het operjbaar te bespreken. Van te voren»was er behoorlijk wat publiciteit voor gemaakt. De aankondi ging in 't Holtens; Nieuwsblad. de hon derden gestencilde' vlugschriften en de tientallen originele affiches (op oude kranten gesjabloneerde teksten) wisten ruim honderd merendeels jeugdigen naar Irene te lokken. Organisator Henk Pinkert heette de aanwezigen welkom en zette vervolgens in het kort de bestaande plannen uiteen. Hij deed een beroep op iedereen die met hem van mening is, dat er een eigen ruimte voor jongeren moet komen, zijn naam en adres op te geven, om een aan het gemeentebestuur te richten schrijven kracht bij te kunnen zetten. Van de aan gekondigde gastën, Max Arag en Frits Grim, moest de eerste helaas af laten weten. De door hem mee te brengen films lagen nog bij de V.P.R.O. in Bussum. Hiervoor in de plaats werd een kleine teach-in gehouden met als onderwerp „Jeugdsoos". Het belangrijkste deel van deze teach-in zóu na de pauze van start gaan. Want de plotseling uit Deventer arriverende kersverse beatband „Upside Down" had slechts veertig minuten voor het Holtense gebeuren kunnen vrijma- ken. Niettemin was haar korte aanwezigheid een verrassing omdat zij in het geheel niet op het programma vermeld stond. „Upside Down" bleek een sensatie voor het jonge publiek, er werd enthousiast gedanst en geapplaudiseerd en menigeen sprak de wens uit binnenkort eens een hele avond te genieten van de bijzondere sound van Jan Rietman en zijn metge zellen. Na hun vertrek was het aan Frits Grim zijn dirigeertalent te demonstreren. Hij wist zijn publiek niet alleen te boeien door zijn uiterst bewegelijke manipula ties, maar ook bleek hij in staat te zijn na enige instructies een soort van „ge luidshappening" in de zaal tot stand te brengen. Op een gegeven moment was in de zaal zo'n eenheid van ritmisch handgeklap, dat de argeloze laatkomer de stellige indruk kreeg dat een of ander koor na vele repetities een uitvoering (gaf van een zeer modern repertoirstuk. Niet ongezegd kan blijven dat Grim, die een faam geniet, die al. ver buiten de Nederlandse grenzen reikt, een avantgar- de vertegenwoordigt die zich voor „le ken" soms moeilijk laat verstaan. Ook in Irene hadden verscheidene aanwezigen het wat moeilijk met Grim's „moderne gedoe". Anderen daarentegen vonden zijn ex perimenten zeer de moëite waard en spraken de hoop uit hem na zijn reis naar Polen (voor welk land hij een film van muziek zal voorzien) weer eens in Holten te ontvangen. Na de pauze werd er dus „geteachind". Het idee voor de jeugdsoos vond zoveel bijval dat besloten werd gezamenlijk het gemeentebestuur te vragen om een ge schikte ruimte. Voorlopig gaat de „jeugd soos" alvast van start met" als ontmoe tingstijdstip: elke donderdagavond, en als ontmoetingspunt: Bij deze of gene aan huis totdat er een permanente ruimte gevonden is. Tevens werd voorgesteld in Cafetaria Hartsuiker een ideeënbus te plaatsen. Toestemming hiervoor is inmiddels al verkregen. In deze bus kan iedereen zijn, ideeën, invallen, plannen (of financiële bijdragen!) deponeren. Elke donderdag avond zal de bus in het bijzijn van de ,,op de soos" aanwezigen geopend wor den. Hoewel sommigen nog wat onwennig stonden tegenover wat in Irene te berde gebracht werd, kan zonder meer gesteld worden, dat er in Holten iets op gang begint te komen, wat heilzaam voor de eenheid onder de plaatselijke jeugd kan zijn. Hier dient immers noch politieke, noch godsdienstige gebondenheid als toegangsbewijs, maar zal de deur voor ieder die maar komen wil open staan. |Als tekenend /voor de gezonde >nen» taliteit die de in Irene verzamelde jon geren bezielde, moet nog vermeld wor den het uit volle borst meezingen van het „Lang zal hij leven" ter ere van Z.K.H. Prins Bernhard's verjaardag. zicht krijgt op het Holterbroek met Dij- kerhpek op de achtergrond. Een Rotterdams echtpaar, dat hier van de wandeling uitrustte, was van me ning dat de man, die dit plekje gevonden had, wel een compliment moest hebben. Die man is (dat mogen wij rustig ver klappen) de heer Bets Nekkers, die als eigenaar van een eenmans taxibedrijf al heel wat zomergasten door I-Ioltens schone omgeving gereden heeft en als Een ongekende golf van vakantiegan gers heelt zich over Holten uitgestort en maakt dat haar inwonertal meer dan ver dubbeld is. En nog steeds komen aan vragen om pension en nachtverblijf op het V.V.V.-bureau binnen. De heer Kers, de administrateur, staat de hele morgen aan de balie om de toeristen, die inlich tingen komen vragen, te woord te staan. Hij wordt daarbij nog geassisteerd door zijn vrouw en een logé, die de vakantie bij de familie Kers doorbrengt. De telefoon staat niet stil, want velen willen weten welke mogelijkheden er op het moment nog zijn, nu het weer zich zo bijzonder gunstig laat aanzien, terwijl anderen informeren of op een latere da tum nog zomerhuisjes, kampeerboerde rijen, pensions of plaatsen op de campings vrij zijn. Op de glooiende helling van de Zuur- berg aan de rand van de Lokerenk, met haar golvende korenvelden, heeft de al tijd actieve Holtense V.V.V. een uitzicht punt laten aanleggen, dat een prachtig uitzicht biedt op deze esgronden met op de achtergrond het dorp Holten en de zoom van de Holterberg. Met overtollige grond, vrijgekomen door de woningbouw in het Kolplan, heeft de dienst van gemeentewerken hier. op de plaats die de boeren als stortplaats gebruikten, een soort terp van aarde ge maakt, waar nu een paar prachtige ban ken en een pick-nick-tafel staan van beton-elementen, waarvan de houten leg gers tijdens de winter kunnen worden afgenomen. Ze zijn aangeschaft uit het z.g. bankenfonds, dat gevormd werd bij het gouden jubileum van de V.V.V. „Hol- tens Belang". Het is een uniek plekje in een prachtig brok natuur, die Zuurberg heet. De Hol terberg geniet alom in den lande grote bekendheid. Op de Zuurberg heerst nog de landelijke rust, die men momenteel in grote delen van de Holterberg tevergeefs moet zoeken. Men kan er komen langs landelijke weggetjes tussen korenvelden door en er een heerlijke wandeling ma ken. De V.V.V7. is voornemens een derge lijke wandeling in druk te laten verschij nen. De Zuurberg herbergt op het erve „Ju- leke" een diepe put, die omstreeks de eeuwwisseling gegraven moet zijn om de bewoners aan drinkwater te helpen en waai'aan de mannelijke inwoners van Holten in de vorm van „hand- en span diensten" van gemeentewege hebben moeten helpen om haar te graven. Deze welput is meer dan twintig meter diep. Het is de bedoeling het erve „Juleke" in de wandelroute op te nemen. Het plekje waar de banken geplaatst zijn nodigt de wandelaar om er lange tijd te toeven en te genieten van het uitzicht. Bij helder weer ziet men in oostelijke richting de contouren van de Friezen- berg, de Apénberg en de Rijsserberg, de heuvelrug, die zich tussen Rijssen en Markelo uitstrekt. Het plan bestaat om aan de westelijke zijde een doorkijkje vrij te maken, waardoor men ook een uit- bestuurslid van de V.V.V. een propagan dist bij uitstek is voor de ideële kant van het vreemdelingenverkeer en voor hot Overijssels natuurschoon. Op een andere plek op de Zuurberg is een wat eenvoudiger bank geplaatst en van daar kijkt men in de laagte op de boerderij van de fam. Aanstoot, op het erve „Bolderjan". De Zuurberg noodt U tot een bezoek. Feuilleton door Tom Lodewijk 15) Ze dacht dikwijls aan die mogelijk heid en nu ze hem daar zo zag zitten, was haar opeens die vraag over de lippen gekomen. Simon Kolberg glim lachte en keek de kring eens rond. Anna vroeg dat zo ronduit. Hij was ervan overtuigd, dat verschillende le den van het gezelschap die vraag ook wel hadden willen stellen, als ze maar gedurfd hadden. „Nee," zei Simon bedaard in de stilte die opeens gevallen was, „daar heb je gelijk in meid. Dat is ook niks voor mij. Al moet ik zeggen dat Thea en Janny beste gastvrouwen zijn geweest." Jannie! Jeanne's gezicht verstrakte. Hij had afgeleerd om Doortje tegen haar schoonzuster te zeggen, maar Jeanne kwam hem niet over de lippen. Enfin, Jannie was altijd nog beter dan Sjaan, dacht ze spinnig. „U bent ons niets teveel oom," zei Thea liefjes. Anneke trok stiekum een grimas misschien was het óóm soms teveel? „Nou ja," vervolgde oom Simon," dat vind ik erg fijn natuurlijk, maar ik kan jullie niet altijd tot last blijven. En daarbij, ik zal toch op de een of andere manier es moeten zien aan de kost'te komen.. Pieter keek de kamer rond. De ge zichten waren een studie Jeanne staar de of ze het ergens hoorde onweren. Thea's gelaat was volkomen nietszeg gend. Herman Weezenaar verschoof op zijn stoel en Ben staarde zijn oom met open mond aan. Ben had nooit het ver mogen zijn gedachten te verbergen, dacht Pieter vermaakt. Anneke, die snaak, had stil plezier, dat zag hij maar al te goed en moeder Anna keek heel sereen, als was wat haar broer gezegd had de gewoonste zaak van de wereld. Jawel, dacht Pieter. Nu zouwen jullie allemaal graag vragen hoe dat dan toch wel zat, met die miljoenen? Maar zoiets kon men niet doen, zeker Thea en Jeanne niet, die zo goed wisten wat al of niet te pas kwam. En het zou lijken of ze oom Simon zo gastvrij ontvangen hadden, omdat ze meenden, in hem een suikeroom te begroeten! Als dat zo was, juist wannéér dat zo was, zouden ze dat nooit kunnen laten merken. De situatie was erg moeilijk, dacht Pieter en knip oogde naar zijn vrouw. Hij wist, precies wat Anneke nu dacht. Zijn moeder zag de knipoog en glimlachte. Herman, de diplomaat van de familie, vond de woorden. „Maar oom," zei hij, „op uw leeftijd? We dachten dat u nu zo zoetjes aan wel eens rust kon gaan nemen. Tropische jaren tellen dubbel!" „Het liep daar in die tropen, zoals jij dat noemt, best los, Herman. Het zijn de zorgen en niet het harde werken, die een mens doen slijten, en veel zorgen heb ik in m'n leven niet gekend. Je natje en je droogje op z'n tijd, daarmee moet een mens tevreden zijn. In de bijbel staat het iets plechtiger, maar ik ben het er goed mee eens." „Nu ja," zei Ben, die ook zijn spraak teruggevonden had, „het is maar wat je onder werken verstaat. U bedoelt mis schien dat u een eh interesse in het leven wilt hebben, ergens bij betrokken zijn, een zaak of zoiets." Jeanne zag hem waakzaam aan. Ben had geen souplesse, vond ze. Zij voelde best aan waar hij naar toe wilde. Het geld van oom Simon in zijn bedrijf, en c'at zou daar heel welkom zijn. Maar zo iets te zeggen met de hele familie er bij! Ze zag hoe Thea de oren spitste. Stom! „Ik weet niet of het op onze weg ligt," zei Herman, om oom Simon in deze advies te geven." Jeanne was het dit maal met hem eens. Te gevaarlijk, in deze kring. „Maar u hoeft toch niet te werken om aan de kost te komen?" boorde Thea nog eens het onderwerp aan. Ze moest er haring of kuit van hebben. „Wie niet werkt zal ook niet eten," zei oom Simon geheimzinnig. „Ik ben nog lang geen ouwe vent met m'n acht en vijftig jaren, ik ben nog niet aan m'n AOW toe, zoals jullie dat hier zegt. Stil zitten is niks voor mij. Ik wil niet teren op andermans zak en voortdurend an dermans gastvrijheid gebruiken, ook al hebben jullie daar blijkbaar geen be zwaar tegen. Ik heb, dank zij die gast vrijheid, de tijd gehad om hier en daar es rond te kijken en ik heb een baantje gevonden dat me aanstaat." „Een baantje gevonden!" riep Jeanne uit. Ja, op een klein scheepswerfje." Pieter zat te grinniken. Voor hem was het geen nieuws. „Hebt u een scheepswerf gekocht?" vroeg Jeanne. „Gekocht? Welnee kind, waar denk je an! Plet is maar een heel klein een mansbedrijfje, wat jachlenreparatie en- zo. Maar ik hou van dat werk, ik hou van alles wat verband houdt met varen, heb zelf gevaren trouwens. Nou, die man kon er wel iemand bij gebruiken." „Dus u", Jeanne moest het even ver werken", gewoon werken als knecht op een werf?" „Als je met je tweeën bent" zei oom Simon, „praat je niet zo van baas en knecht. Sjoerd zegt Ome Simon tegen me, en ik zeg Sjoerd." Ome Simon! Tja, dacht Thea, en ze bezag hem met andere ogen, hij is toch maar gewoon een burger mannetje ge bleven. Op weg naar huis begon ze er al in de auto over. (wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 2