llolfmi helpt Israël mm n Dagcamping op de Hoiterberg in juli open De grote sympathie voor het volk van Israël LED HALLE WERD NIET VERGETEN Veldvergiftigingen Blauw Wit won verdiend R.A.M. organiseert wegraces Mulo-diploma ONMISBAAR bij zomerse genoegens <A - .-:' Uit ieders offer moge blijken Bedrijfsvoetbalcompetitie nadert haar einde Afdeling Twente K.N.V.B. Beslissingswedstrijd Barend Breukink terug bij „Holten" Zaterdag 10.juni 1067 HOLTENS NIEUWSBLAD In de donderdagavond in de Her vormde Kerk door de kerker aden van de Hervormde Gemeente en de Geref. Kerk gehouden bidstond voor Israël heeft ds C. C. Addink een korte predikatie ge houden over het tekstwoord „Zo zegt de Here: Israël is mijn eerstgeboren zoon daarom zeg ik U: laat mijn zoon gaan". Deze boodschap Gods aan de Farao betekent voor ons dat Israël, hoewel niet beter of slechter dan de andere volken, toch een aparte plaats onder de volken inneemt. Die aparte plaats wordt in de bijbel ook wel aangeduid doordat Israël Gods volk of het uitverkoren volk wordt genoemd. Uitverkoren betekent dan dat Israël leven mag onder Gods gebod en belofte, opdat ook de andere volken door Israël de God Israëls zullen ken nen, liefhebben en dienen. Daarom is. Israël ook het volk van de Messias door wien wij, heidenen van oorsprong, de God Israëls hebben leren kennen. Israël, dit volk van de Messias, heeft daarom zelf ook messiaanse trek ken. En dat is. in een wereld, die, net als de Farao, de boodschap Gods naast zich neerlegt, niet iets om jaloers op te worden. In het nationaal-socialistische Duitsland van de 2e wereldoorlog is in het ontzettend lijden dat over Israël ge bracht werd, aan onze wereld duidelijk getoond wat er van mensen en volkeren wordt wanneer zij de God Israëls radi caal de rug toekeren en de oude afgo den van volk en ras, van bloed en bo dem willen dienen. De mensen van vóór de eerste wereldoorlog, die zo vurig in de vooruitgang en in de goedheid van de mensen geloofden, zouden iemand voor stapel gek verklaard hebben, wan neer hij hun voorspeld aad hoe over 40 jaar de afmaak-industrie van mensen in de concentratiekampen georganiseerd zou worden. Dat zouden zij onmogelijk en onvoorstelbaar geacht hebben in een beschaafd en ontwikkeld land. Maar toch gebeurde het. Het werd aan heel de wereld getoond wat er van ons mensen wordt wanneer wij de God Israëls de rug toekeren. Hebben wij dat ook be grepen of zijn wij na de oorlog ont waakt als uit een boze droom en weer onze oude eigen gang gegaan als men sen en volkeren, als groepen en par tijen? En ook nu. nu Israël opnieuw be dreigd wordt en in nood is ligt daarin een boodschap voor ons, tenminste wan neer wij niet met de Farao, met Hitier en met Nasser lachen om Gods bood schap „Israël is mijn eerst geboren zoon". Verstaan wij nu wat ons te doen staat? Wij zullen bidden voor de vrede voor Israël om in het land hunner va deren te wonen. Maar wanneer wij wer kelijk bidden dan zullen wij zelf ook in beweging komen, dan zullen wij ook of feren en werken om Israël te doen blij ven wonen in het land hunner vaderen. En wanneer wij dat in eerste instantie zouden mogen bereiken dan zullen wij in beweging blijven om door internatio nale hulpverlening op veel grotere schaal als ooit te voren met Israël te werken aan de verzoening tussen de Arabische landen en Israël en naar de wil van de God Israëls met volharding te bouwen aan de wereld, waarin niet door militair geweld onrecht wordt ge pleegd en wrok gezaaid wordt, maar waarin gerechtigheid betracht wordt onder de volken door internationale rechtspraak zo besloot ds Addink zijn door plm. 300 personen beluisterde toe spraak. Aan het begin van de dienst werden De voorzitter van de Postduivenvereni ging „De Bergvliegers" schrijft ons: ..Drie duivenhouders troffen hun dui ven dood in hun hok aan. Het waren er 12. Zij bleken vergiftigd te zijn. Is het niet jammer, dat onze sport zo verloren gaat? Als de mensen, die dit vergift strooien,' wisten wat onze duiven ieder jaar aan geld bijeenbrengen zouden ze dit wellicht niet meer doen. Er zijn ongeveer 52.000 leden aangesloten bij de bond, die nationale vluchten houden en kampioens- dagen, waardoor heel veel geld wordt bijeengebracht, dat geschonken wordt aan het werk voor invaliden en aan sanatoria. Wanneer de tnensen, die dat gift strooien, wisten wat onze duiven jaarlijks bijeen brengen, zouden zij toch wel een andere kijk krijgen op onze mooie duivensport. Ik hoop dan ook, dat diegenen, die dat doen, dit stukje met grote aandacht zul len lezen en er toch iets van zullen leren en begrijpen wat er eigenlijk mee ge moeid is." met enkele minuten Stilte allen hen- dacht die sneuvélden in het Midden- Oosten en allen die daar in ellende, nood en rouw zijn. De bidstond werd besloten met het staande zingen van gezang 120 vers 1 en 2. Na de dienst deed kunstschilder Kees Stoop (initiatiefnemer plaatselijke hulp actie) een beroep op de aanwezigen om zich als collectanten te melden voor de op vrijdag 9 en zaterdag 10 juni in de gehele gemeente te houden ..Huis aan huis collecte". Het beroep van de heer Stoop was. niet vergeefs. Spontaan meldden zich plm. 80 dames en heren die dit week einde elk gezin zullen bezoeken om te vragen om een offer voor Israël. Mo menteel is er zeer veel geld nodig. Het is op dit ogenblik de enige wijze waarop wij onze verbondenheid met het zwaar beproefde Israëlische volk kunnen to nen. Ons offer betekem meer uitzicht voor Israël dat op zo'n wrede manier in z'n' bestaan wordt bedreigd! Daarom: Geeft U s.v.p. zo, dat het een offer is! Het eerste van Blauw Wit '66 heeft za terdagmiddag op het sportpark „Schreurs- erve" te Enschede Sparta 4 met 5-3 ver slagen. Sparta opende na plm. een kwar tier spelen door van Erven de score na dat even te voren Herman ter Beek met e enenorm hard schot de degelijkheid van de deklat had „getest". Het Spar taanse doelpunt vormde de inleiding van een fiks offensief van Blauw Wit dat pas bij de rust tot staan kwam. Leo Steggink en Herman ter Beek scoorden elk 2 maal en Henk Aanstoot trof een keer de roos. Na de rust eloofde Blauw Wit dat met drie invallers speelde het wel en Sparta liep in tot 5-3. De laatste tien minuten kreeg Blauw Wit nog tal van kansen om te scoren doch deze werden niet benut. De Blauw Witte junioren speelden thuis tegen SVVN b en wonnen verdiend met 4-1. Albert Jansen scoorde drie maal en Gert Beldman zorgde voor een treffer. Enter Vooruit C dat op bezoek was bij de pupillen van Blauw Wit kreeg klop met 4-1. Henk Aanstoot, Arend Podt (2x) en Bert Tromop zorgden voor de doel punten. PROGRAMMA: Blauw Wit 1 speelt zaterdag bij de Pop- pe tegen Enter Vooruit 2. Deze wedstrijd werd op zaterdag 15 april na 36 min. spelen door de scheids rechter gestaakt wegens het maken van aanmerkingen op zijn leiding. Enter Vooruit heeft nog een heel klein kansje op de titel en zal ongetwijfeld dit kansje verdedigen. STAND: Excelsior 3 1830 Enter Vooruit 2 1827 Sp.cl. Rijssen 1 1928 Blauw Wit '66 19—23 DES 3 20—20 Sp.cl. Denekamp 1719 Sportlust 3 1815 Achilles 2 1915 Hulzense Boys 2 1914 Juliana 2 1912 Sparta 4 182 Dit jaar voor het eerst organiseert de R.A.M. wegraces. Op hel mooie circuit „Schoonheten" worden races gehouden voor 50 cc motoren met nationale en in ternationale rijders. De races tellen mee voor het kampi oenschap van Nederland. Bekende rijders o.a. Cees van Dongen en de kampioen van 1966 komen aan de start. In totaal 72 renners* 60 nationale en 12 internationale. Hel is een bijzonder snel circuit en enkele rijders dhr. Meijer uit Laren kam pioen 1966 nationalen en dhr. Bruins uit Deventer nr, 4 op de ranglijst van 1967 deelden ons mede dat snelheden van 140- 145 km en een gemiddelde van 110-112 km zeer zeker gehaald zouden kunnen worden. Hét kan een mooie spoi'tmiddag worden. Te Deventer slaagden woensdag voor het mulo-diploma (4-jarige mavo): mej. D. J. Dijkman te Laren en de heren J. H. A. Bulsink en J. Klein, leerlingen van de openbare scholengemeenschap te Holten. z z LU LU cn n z z LU lp' V Q y"4 LU z H- LU wm- U) O H- CC D N LU U LU O Ui m Orga-800 en Orga-Ripel zijn onschadelijk voor mens en dier. VRAAG DE DROGIST! Het is zeer waarschijnlijk, dat de dag camping, die Staatsbosbeheer in nauw overleg met het gemeentebestuur van Holten bezig is aan te leggen op de Hoi terberg, nog voor de bouwvakvakanties in de tweede helft, van juli in gebruik zal worden genomen. Het N.V. Wegenbouw bedrijf Fa. J. Kreker en Zn. heeft met de laadschop (zie foto) vanaf de Toeris- tenweg vijftig meter voorbij de brand- toren een toegangsweg naar de beide ter reinen, die voor dit doel bestemd zijn, gegraven en zal spoedig met warm asfalt een verharding aanbrengen. Op de beide kampweiden zijn reeds pick-nick banken en tafels aangebracht, papiermanden ge plaatst, zandbakken voor de kinderen aangelegd, terwijl de plaatsen zijn aan gegeven waar paddestoelen voor de kin deren zullen worden geplaatst. Ook zijn er b.v. evenwichtsbalken. De kampweiden, beiden ruim een hec tare groot, zijn gelegen in een eomplex bos en opgaande dennen, dat ongeveer 10 hectare groot is. Zij vormen een oase van rust, prachtig afgesloten door een loof houtvegetatie, die deze dagcamping een grote aantrekkelijkheid géven. Tussen de beide kampweiden wordt een klinkerbe strating aangebracht met parkeergele genheid voor auto's. De oostelijke kamp- weide mag door auto's bereden worden, kennelijk dus om er caravans te plaatsen. Een probleem vormt nog de watervoor ziening en de toiletten, maar ook hierin hoopt men van de zijde van Staatsbosbe heer spoedig te kunnen voorzien. Het geheel is ontworpen door de tech nisch ambtenaar van de gemeente Holten, de heer P. B. Muller, die vroeger bij de Kon. Ned. Heide Mij. werkzaam was en wel eerder met dit bijltje gehakt zal heb ben, want het geheel ziet er zeer verzorgd uit en zal voor velen een vreugdevol ver blijf op de Hoiterberg kunnen betekenen, als men de terreinen maar schoon weet te houden van afval en dergelijke. Nu nemen iedere avond de hazen en konijnen nog bezit van deze „voerweiden" die het waarschijnlijk oorspronkelijk zijn geweest. Als de opgaande dennen langs de Toeristen weg over enkele jaren wat hoger opgegroeid zullen zijn, zal men op de camping van het verkeer op de Toe- ristenweg nog nauwelijks iets bemerken. Aan de noordzijde wordt het complex bosgrond, waarin de camping is gelegen, omsloten door de Panoramaweg, een zandweg waarover nauwelijks enig ver keer plaats vindt, en aan de oostzijde door de vroegere z.g. „autoweg", die voor wan delingen is opengesteld. VORM VAN RECREATIE Er is de laatste tijd nogal wat verschil van opvatting naar voren gekomen over De ernstige ontwikkeling in het mid den-oosten heeft ook onder de Holtense bevolking warme sympathie losgewoeld voor het volk van Israël. Er is spontaan een actiecomité gevormd „Holten-Israël" dat in de materiële noden van deze klei ne natie wil voorzien, maar ook op gees telijk terrein zijn initiatieven ontplooid. De plaatselijke kerkeraden besloten donderdag, 8 juni te 20.00 uur een bid stond te houden in de Ned. Herv. Kerk. Een bidstond voor Israel, omdat vrede voor Israël ook kan betekenen- vrede voor de wereld. Aangezien ds Oosterhoff, die de liturgie zou verzorgen, plotseling verhinderd was, werd de gehele dienst geleid door ds C. C. Addink. Voor het verslag zie men elders in dit nummer. Het actiecomité bestaat uit -Mr. W. H. Enklaar. burgemeester, mevr. C. P. K. Enklaar-van Andel, namens ,alle vrou wenverenigingen, ds J. H. Israël, voor de Herv. Kerkeraad, ds R. A. Hoogkamp, namens de Geref. Kerkeraad, H. Ph. Gazan en L. Pagrach namens de Joodse gemeenschap, J. H. van Engbrink en J. H. Arfman namens div. jeugdorganisa ties, Kees Stoop de initiatiefnemer en W. Beijers, hoofdredacteur Holtens Nieuwsblad. Er wordt een ernstig beroep op de ge hele bevolking gedaan om een offer te brengen voor Israël, omdat men dit mo menteel als de enige mogelijkheid ziet waarop men zijn verbondenheid met het zwaar beproefde Iraëlische volk kan to- In de bedrijfsvoetbalcompetitie, die de laatste weken is gespeeld op het terrein bij café „De Poppe", beginnen zich de krachtsverhoudigen al vrij duidelijk af te tekenen. Udema 1 en Universal geven de toon aan met elk zes punten uit drie wed strijden. Daarna volgt de combinatie De Halm-Brands mét vier punten, maar met twee wedstrijden meer gespeeld. De uitslagen van de laatste dagen wa ren als volgt: Udema 2—"Universal 0—15 Dikker-WansinkTJdema 1 08 UniversalDjkkers-Wansink 22 De stand op 8 juni is: Universal 3 3 0 0 6 211 Unema 1 3 3 0 0 6 173 De Halm-Brands 5 1 2 2 4 1313 Vrijheid-Enkco 4 0 2 2 2 611 Dikkers-Wansink 3 0 2 1 2 4—12 Het programma voor de rest van de competitie ziet er als volgt uit: 9 juni: UniversalDikkers-Wansink 10 juni: Udema 1Udema 2 13 juni: Udema 2De Vrijheid-Enkco 15 juni: Udema 1Universal 16 juni: Udema 2—Dikkers-Wansink 17 juni 14.30 uur eventuele beslissings- of vriendschappelijke wedstrijd en om 19.30 uur feestavond in zaal „De Poppe"# nen. Tijdens de bidstond werd een geld inzameling gehouden. Daarnaast zal op vrijdag en zaterdag een huis aan huis collecte plaats vinden en kan men even tueel zijn bijdrage bezorgen bij de leden van het comité. Het beroep om hulp is zeer dringend, men leze ook de oproep van onze burgemeester. Met de 1-0 overwinning, die Zenderen Vooruit 1 zondagmiddag op eigen terrein behaalde op Rijssen Vooruit 1 door het uitspelen van de indertijd bij de Stand 0-0 gestaakte wedstrijd, is Zenderen Vooruit in punten gelijk komen met S.O.S. uit Hellendoorn. Hellendoorn. Sos 1 uit Hellendoorn moet a.s. zondag 11 juni een beslissing wedstrijd spelen tegen Zenderen Vooruit 1. Deze wedstrijd zal op neutraal terrein worden gespeeld en wel op het RKSV terrein te Rijssen. Deze wedstrijd wordt zondagmiddag om half drie gespeeld. Mocht Sos of Zenderen Vooruit deze wedstrijd verspelen, dan degradeert een van deze twee ploegen naar de 2e klas van de afdeling Twente. De stand is nu in 1 B Holten 20 13 4 3 30 52—29 Delden 20 10 6 4 26 47—31 Hector 20 10 5 5 25 38—21 KSCV 20 9 4 7 22 36—27 U.D. 20 8 5 7 21 41—43 Twenthe 20 5 9 6 19 35—40 Rood Zwart 20 7 4 9 18 37—39 Rijssen V. 20 5 8 10 18 27—33 S.O.S. 20 5 6 9 16 34—42 Zenderen V. 20 7 2 11 16 27—42 RKSV 20 1 7 12 9 18—35 „dagrecreatie" en verblijfsrecreatie" bij hen die zich de zorg over het toerisme en de recreatie op de Overijsselse Heuvelrug aantrekken. De provinciale recreatieconsulent, de heer H. J. Zandbergen, heeft onlangs in de jaarvergadering van de V.V.V. Hellen- doorn-Nijverdal gezegd, dat men vijf jaar geleden een toeristenweg over de Hoiter berg „versierd" heeft, maar als dit plan nu op tafel zou zijn gekomen, was het be slist afgekeurd. ,,In dit fraaie natuurge bied moet de rust bewaard blijven", zei deze deskundige, en tot nu toe heeft men alleen bereikt, dat honderden auto's op stoppingen op de mooist gelegen punten veroorzaken. Dit gebied is bij uitstek ge schikt voor verblijfsrecreatie en hiervoor moeten, naar de mening van de heer Zandbergen, dan ook voorzieningen wor den getroffen. Afgezien van de ernstige „socaile en ideële misvatting" van onze provinciale recreatiedeskundige dagjesmensen hebben toch evenveel recht op dit brok natuur als ver blij fsr eer eanten blijkt uit zijn opvattingen een ernstig gemis aan kennis van de historische ontwikke ling van de toeristenweg en omtrent de totale mogelijkheden, die de Overijsselse Heuvelrug aan verblijfsrecreatie heeft te bieden. Wat het eerste betreft. Er was een „autoweg" over de Holterweg, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt, maar die in zo'n deplorabele toestand verkeerde, dat het gewoonweg onverant woord was om deze toestand te laten voortduren. Bovendien beperken de druk te en de opstoppingen zich voornamelijk tot de zon- en feestdagen. Er zijn echter nog zes dagen meer in de week, waarop men bijna ongestoord van dit „Ardennen- achtige" landschapkan genieten. Er be hoeft geen enkele vrees te bestaan, dat dit over een groot aantal jaren veel an ders zal zijn. Bovendien verwijderen de mensen zich nauwelijks enige meters van deze toeristenweg. En wat de verblijfsrecreatie betreft: er zijn, afgezien nog van de Zuurberg aan de zuidzijde van Holten, op de Hoiterberg en op de Heuvelrug nog zo ontzaggelijk veel plekjes, die zo stil en rustig zijn, dat men ook als natuurliefhebber bijna schroomt om er een voet te zetten. Met het stichten van deze dagcamping draagt Staatsbosbeheer zeker bij om de rust op andere plaatsen in dit natuurge bied te bevorderen. Onze 20-jarige plaatsgenoot Barend Breu kink, die vóór het seizoen 1965-'66, bij „Holten" onder de lat heeft gestaan en voor het begin van dat seizoen naar het Deventer Go Ahead werd „verkocht", komt weer bij zijn oude club terug. Er is overschrijving aangevraagd bij de KNVB en verkregen. Barend heeft een seizoen in een jeugdelftal van Go Ahead gespeeld en heeft in het laatste seizoen tienmaal onder de lat gestaan in het tweede elftal. Hij heeft in zijn Deventer-tijd grote en prettige ervaringen opgedaan en is o.a. uitgekomen tegen spelers, die in de Europacup hebben gespeeld. Zijn over schrijving is dan ook niet het gevolg van onaangename ervaringen, maar vloeit voort uit de sanering van het betaald voetbal, waarbij het tweede elftal van Go Ahead wordt opgeheven. Het komt ons voor, dat „Holten", nu het straks in de 4e klas van de KNVB uitkomt, zo'n jonge, maar al wat ervaren, doelman wel zal kunnen gebruiken. Leo Halle, de zeer gewaardeerde j trainer van „Holten", heeft tot al ler spijt de kampioensfeesten zater dag niet kunnen meemaken. Hij werd 22 mei in het St. Geertruiden Ziekenhuis te Deventer opgenomen voor een ernstige operatie. Zijn toestand is thans echter zeer be vredigend en hij heeft maandag het ziekenhuis mogen verlaten. Hij is echter tijdens het feest niet verge ten. Voorzitter Klein Velderman zei tijdens de receptie: „Hij blijft vandaag bij ons in gedachten en wij wensen hem vanaf deze plaats een spoedig herstel toe. Het succes onzer vereniging, dat wij ook in grote mate te danken hebben aan de onvermoeide ijver van onze trai ner Leo Halle, laat de gemoederen in onze gemeente niet onberoerd". Burgemeester, mr. W. H. Enklaar, sprak over „De leeuw van Milaan" en zei, dat Leo Halle in zijn jeugd al een legendarische figuur was. De K. Hofmeijer van de T.V,B. drukte er ook zijn spijt over uit, dat Halle niet aanwezig kon zijn. Hij noemde zijn aanstelling „een goede greep". Voor het diner heeft een delega tie uit bestuur en spelers, de heer Halle opgezicht in het ziekenhuis. Hij kreeg een kleurenfoto van het eerste en tweede elftal, een cadeau onder couvert van het bestuur, een fruitmand en bloemen en het band je, dat tijdens de receptie werd op genomen. Hij zal dus zelf ook be luisteren kunnen, hoe waarderend men over hem gesproken heeft. Dat zal Leo zeker goed doen.

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 4