m femarfó Achttien geslaagden officiële M.E.A.O.-opleiding KUNSTSTOFEMBALLAGE-INDUSTRIE OPENT NIEUWE PERSPECTIEVEN REKMME WIJDST BEIJERS9 Holten had primeur i 'i Leuk uitstapje kinderen N.V.B.-leden Verklaring der Kerken Hogere opleiding havenbedrijf „Honderdvoudige interest" Zwemclub traint niet Zwartbonten in 't stamboek Geslaagd Geslaagd Geslaagd voor G.A.I. Verkiezing ambtsdragers Geref. Kerk ADVERTENTIEBUREAU Zaterdag 10 juni 1967 TÏOLTENS NIFTTWSKT.AT» In de aula van de openbare scholen gemeenschap had donderdagmiddag een diploma-uitreiking plaats, die deze keer een bijzonder karakter droeg. Achttien leerlingen slaagden voor het einddiplo ma van de driejarige cursus voor mid delbaar economisch en administratief onderwijs (meao) en ontvingen uit han den van de burgemeester, Mr. W. H. En klaar, het getuigschrift, dat nu een of ficieel door het rijk erkend, karakter draagd. Bij het uitspreken van zijn ge lukwensen tot de jongelui en hun ouders, wees de burgemeester daarop en zei hij onder meer: „Wij in Holten zijn de voortrekkers van de Mammoetwet. Al experimenterend is deze vorm van onderwijs voorbereid en jullie zijn daar bij proefkonijn geweest". In 1961 is dit experiment, dat ook in Breda, Tilburg, Rotterdam en Oosterbeek plaats vond, begonnen in 1965 heeft het M.E.A.O. zijn officiële status verkregen. Mr. Enklaar sprak de hoop uit, dat--de jongelui ook de voortrekkers zouden worden bij het tonen aan het bedrijfs leven en de overheid, dat dit diploma inhoud heeft. Op hen rust een grote ver antwoordelijkheid, omdat zij moeten waarmaken, dat de verkregen kennis o.m. is afgestemd op het bedrijfsleven. Spreker was overtuigd, dat de geslaag den deze wederdienst gaarne zullen wil len bewijzen. Zij worden met een brevet van vermogen de wereld ingestuurd en dat is een gelukwens waard. De burgemeester bedankte de leraren, met aan het hoofd de directeur, de heer H. J. Hiddink, en richtte zich daarna tot de inspecteur van het M.E.A.O., de heer J. Th. Schelfhout te Wassenaar en tot Dr. W. Bordewijk, directeur van het Alg. Peadagogisch Centrum van de 'N.O.V. te Amsterdam, die door hun aanwezigheid een bijzonder accent hebben gelegd op deze bijeenkomst. Dr. Bordewijk heeft met Prof. van Gelder en de heer Trot- senburg de schouders onder dit experi ment gezet en met hun begeleiding hun best gedaan dit onderwijs van de grond te krijgen. Mr. Enklaar richtte zich ook tot de drie gecommiteerden, de heren R. W. Bolt, secretaris van de Kamer van Koophandel te Deventer, G. J. Langen- barg, gemeente-secretaris van Holten en A. W. Sinninghe Damsté uit Hengelo, die vroeger door b. en w., maar nu door het Rijk zijn aangewezen. Tot de ouders, die voor het eerst bij een diploma-uitrei king aanwezig waren zei hij, dat er een stukje tragiek zit in dit slagen van hun kinderen, omdat zij gaan uitvliegen, maar de voldoening er van zal bij hen zeker overheersen. Voordat de burgemeester sprak, had de directeur, de verschillende autoritei ten in het bijzonder welkom geheten en zei hij tot de jongelui, dat het behaalde diploma hun een steun zal zijn bij hun verdere loopbaan. De school zou echter 'ernstig tekort schieten als zij niet meer had gegeven, dan alleen de praktische kennis. Zij heeft ook bijgedragen tot de vorming. De heer Hiddink sprak dan ook de hoop uit, dat de jongelui gewa pend met die kennis rijker door het le ven kunnen gaan. Primeur De heer Schelfhout wees er op, dat dit schooltype is begonnen als een experi ment, maar toch wel als een goed door dacht nieuwe vorm van onderwijs. In nog vier andere plaatsen zal een aantal 'jongelui het diploma behalen, maar Holten heeft de primeur. Deze nieuwe vorm van onderwijs moet met bepaalde garanties omringd worden. Het is een geheel nieuwe vorm binnen ons onder wijs, dat zich vroeger op de avondscho len afspeelde. Er is in de afgelopen drie jaar een vrij breed en pittig programma afgewerkt. Het moet, op het terrein van de administratie en de ialen geen eind punt zijn. De heer Schelfhout adviseerde de ge slaagden dan ook de leiding van de school niet helemaal los te laten. Spre ker had behoefte tot directeur en lera ren te zeggen, dat zij het uitstekend hebben gedaan. Zij hebben zich geheel ingezet. De heer Schelfhout was bijzon der dankbaar, dat bedrijfsleven en overheid dit onderwijs begeleid hebben. Hij sprak de hoop uit dat men het M.E. A.O.-diploma op zijn waarde zal weten te schatten. Het begin Dr Borderwijk wees er bij zijn woor den van gelukwens tot de geslagden op, dat men met het Alg. Peadagogisch Aangevoerd: Runderen 14 Varkens 582 Totaal 596 Prijzen: 2 melk- en kalfkoeien van 900,tot 1.150,per stuk. 8 pinken van 700,tot 875,per stuk. 4 graskalveren van 450,tot 625, per stuk. 12 drachtige zeugen van 425,— tot 475,— per stuk. 570 biggen van 75,tot 88,per stuk. Overzicht handel: Runderen: Handel matig, prijzen on veranderd. Zeugen: Handel redelijk, prijzen nau welijks prijshoudend. Biggen: Handel vlug, prijzen staande. Centrum reeds in 1957 is begonnen met het ulo-experiment. Er waren vijf scho len die het aandurfden. De burgemees ter en de heren Sinnema en Hiddink hebben altijd meegewerkt, U heeft van het A.P.C. geleerd, maar wij hebben van deze school weer veel geleerd. De ge meente Holten heeft zich grote offers getroost. Tien jaar geleden was het nog een sprong in het duister. Inmiddels zijn nieuwe vormen van onderwijs tot stand gekomen. Het M.E.A.O. is met veel zorg geconstrueerd. Ten slotte sprak .namens de gecommi teerden nog de heer Bolt. Het is bijzon der prettig de eerste te zijn met dit officiële diploma, meende hij, maar het kan ook zijn bezwaren hebben, omdat de jongelui zullen bemerken, dat dit di ploma bij het bedrijfsleven nog niet zo goed bekend is. Door hun best te doen, kunnen zij er aan meewerken, dat men uit ondervinding zal gaan zeggen „er zijn geen betere krachten". Op zijn ver zoek klonk een spontaan applaus op voor de leraren. De directeur dankte ten slotte de spre kers en wenste de geslaagden het aller beste toe. De geslaagden zijn: A. Aaanstoot en mej. H. J. H. Stoe- venbelt, Holten, G. J. E. Beltman. Laren. G. H. Beunk, W. F. Markvoort en J. W. Wassink, Bathmen, H. J. Hogemans Neede, B. Hogenkamp, Nijverdal, J. Kemper Heeten, L. Klein Lank'norst. Okkenbroek, J. H. Klumpers, mej. H. J. H. Kooymans mej. E. H. Ooibrink en mej. H. Slot, Markelo. mej. J. A. Pot hoven, Deventer, W. Redeker, Goor. A. Sigger, Lochem en B. A. H. Tielbeek, Raalte. Een candidaat werd afgewezen. Kinderen van de leden van de afdeling Holten en Rijssen van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel (N.B.V.) maakten zaterdag een prachtig uitstapje naar Slagharen en Hengelo, waar het Shetlandpony Park en de uitspanning ,De Waarbeek"werden bezocht. Om 8 uur werd gestart op de Smidsbelt te Holten, waarna men na onderweg nog een aan tal kinderen te hebben opgenomen op het Stationsplein te Rijssen de overige deelnemertjes aan de tocht opnam. In Ommen werd een korte pauze gehouden en ontvingen de kinderen de eerste ver snaperingen. Door de massale samenzang van kinderen en begeleiders arriveerde men ongemerkt in Slagharen, waar in het pretpark het ponyrijden voor de kinde ren een hele belevenis was. Hier werd de dorst gelest met limonade, er werd een rit gemaakt met het treintje, de kinderen hadden vooral veel plezier in de zoge naamde botsbootjes ën met het trampo linespringen. Er werd veel gelarhen, voor al als de begeleiders in de botsbootjes za ten en er veel water overboord kwam. Ook de lachspiegels verschaften een uit bundige vreugde. Tegen drieën werd de tocht voortgezet naar Twente. De mede deling, dat men naar de Waarbeek ging ontlokte de kinderen een luid hoera. Zij amuseerden zich geweldig in de tandrad baan, de autootjes, de roeiboten en in de schommels. Ook hier werd getracteerd op limonade. Tegen half zes toog men weer huiswaarts. Chauffeur Slag van de O.A.D. kreeg een hartelijk bedankje, omdat hij zijn vrije dag weer beschikbaar stelde voor de kinderen. Mede door het mooie weer was het een geslaagde dag. De kerken aangesloten bij de Oecume nische Raad van Kerken in Nederland, de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Rooms-Katholieke Kerk hebben be sloten zich met de volgende verklaring te richten tot overheid en volk. Na een tijd van steeds groter worden de spanningen is in het Midden-Oosten de strijd ontbrand tussen dat deel van het joodse volk, dat in de staat Israël een nationaal tehuis heeft gevonden en de volkeren die het omringen. Vooral als wij denken aan het zware lijden, dat het joodse volk in de jaren die achter ons liggen, heeft moeten door staan. kan deze strijd, waarin het voort bestaan van de staat Israël in gevaar komt, ons niet onverschillig laten. Zonder thans dieper in te gaan op de achtergrond en de oorzaken van het hui dige conflict menen wij te mogen zeggen, dat een oplossing van dit conflict de rechten van het volk Israël op zijn natio naal bestaan zal moeten handhaven. Daarom dringen wij er met grote klem bij onze regering op aan, om nadat door het ingrijpen van de Veiligheidsraad het vuren zal zijn gestaakt, al haar invloed aan te'wensen dat er een dusdanige be handeling van dit conflict zal plaatsvin den, dat alle oorzaken van de huidige spanningen tussen Israël en de Arabische landen worden weggenomen en 't voort bestaan van de staat Israël gewaarborgd wordt. Gaarne bevelen wij een krachtige steun aan alle akties aan, die ten doel hebben hulp te bieden in de menselijke noden, die door de oorlogshandelingen, waar ook, zijn ontstaan. Tenslotte willen wij opnieuw oproepen tot gebed en voorbede voor het herstel van de vrede in het Midden-Oosten, opdat alle volkeren in gerechtigheid en vrede kunnen leven. De heer W. Beijers jr. slaagde te Rot terdam bij de Stichting vakopleiding ha venbedrijf voor de cursus „hogere oplei ding". Wanneer u dit werd aangeboden zou u zeker uw laatste spaarcent inzetten, want elke gulden zou er honderd opleveren. Stel u voor Wat een winst1 Woekerwinst, niet waar? Niet eens geoorloofd en toch Töch was er sprake van „honderdvou dige interest". Waar? Op 't girostrookje van die man met z'n invalidenwagen! Of die man dan wat te koop aanbood of gekocht had? Welnee, hij was alleen maar aan die invalidewagen geholpen, waardoor hij zijn werk kon blijven doen. Zelf had hij wat meegespaard en dat bleef hij nog even doen, totdat van de benodig de f 1200,- zijn portie van f 300,bij elkaar was. (Dat wilde hij zo ènhij kon dat ook.) Dat girostrookje ging over de laatste vijftig gulden van die driehonderd en hij schreef daarbij: ..Met -hartelijke dank voor al uw financiële bemoeiingen, die zo gunstig resultaat hadden en honderdvou dige ideële en ideale interest opbrengen". ..Honderdvoudige interest!" Dat lijkt overdreven, maar het betekent hier: de som. de uitkomst, van alle moeite en zor gen door vélen voor één aan de dag ge legd. „Ideële" wil hier zeggen: krachtens het ideaal van de A.V.O.. de vereniging, waardoor.de hulp tot stand kwam, waar bij het in de allereerste plaats gaat om de zelfstandigheid, de onafhankelijkheid, van de gehandicapte medemens. „Ideale" bedoelt hien, dat deze hulp werd verleend op de manier en in de vorm, die de man zelf had verkozen en die door de deskundigen! als de juiste werd gezien. Honderdvoudige interest, opgeleverd door goed besteed geld. Besteed aan het levensgeluk van anderen. Door de Nederlandse Vereniging A.V.O.? Welnee, die verzet het werk al leen maar. Het werk ervoor wordt opge bracht door alle Nederlanders tezamen. Via het belastingbiljet, want de overheid helpt ook mee. en vrijwillig door middel van de jaarlijkse A.V.O.-collecte. In de week van 1217 juni a.s. komt uw vrijwilligheil weer aan bod. Dan kunt unee, dan mag u weer een deel van uw eigen welvaart in klinkende munt (of ritselend papier) besteden aan 't levens geluk van anderen. Dat „mag", als een bewijs van dank baarheid voor uw voorrecht zonder hulp van anderen uw leven te leven zóals u het leeft. Geeft wat uw hart u ingeeft! Voor „honderdvoudige interest"! vaaaaaa>Vv\aa Men meldt ons: Het bestuur van Zwemclub „Twen- haarsveld" deelt aan alle leden mee, dat zolang er nog nieuwe, gevallen v. hersen vliesontsteking in de gemeente geconsta teerd worden, de zwemtraining zal wor den afgelast ter vermijding van onnodige inspanning. De hervatte training wordt nader bekend gemaakt. Door de heer D. Terlouw, inspecteur Ned. Ruftdvee Stamboek werden de vol gende koeien van het zwartbont veeslag in het stamboek ingeschreven: Witsnuit met b 78, Bertha 33 met b 78 en Wora met b 76, eig. H. Stegeman. Sientje 15 met b+83 voor KS, Mina 31 met b 76. Annie 6 met b 81, Carrie 62 met b+82 en Mina 100 met b 78, eig. P. G. Cats. Ccba 18 met b 77, Truus 9 met b 78, Gerrie 6 met b 79, Truus 8 met b 79, Willy 10 met b 77 en Jacoba 6 met b 77, eig. E. Aaltink. Drachter 42 met b 79, eig. G. J. Brinkman. Hiltje 9 met b 78. Jitske 70 met b 79. Hiltje 10 met b 78 en Hiltje 8 met b 79, eig. G. J. Ve neklaas Slots. Janke 13 met b+82 voor KS en Janke 18 met b 78, eig. H. Meijer- rrtan. Fokje 6 met b+80, eig. J. A. Kolkman. Dina 4 met b 78, eig. G. H. Beldman. Roosje met b73, Boutje Adema 27 met b 78 en Cornelia 15 met b 79. eig. F. Groteboër. Dina 51 met b 79 en Dina 5 met b 74, eig. H. J. Nij- land. Bertha 33 ipet b 77, eig. J. G. Jansen. Cornelia 11B met b+80 en Pietje 10 met b 76, eig. D. J. Bronsvoort. Anna 30 met b 82 voor KS en Anna 34 met 'o+89, eig. J. Haverslag. Niesje 17 met b 80 'voor KS, eig. D. J. Ribbink. Gerrie' 12 met b72, eig. G. J. Klaasses. Tjitske 8 met b 77, eig. R. Slijkhuis. Lies 8 met b 79 en Lies 13 met b+80, eig. H. Markvoprt. Baarda 10 met b 79. eig. G. H. Volkerink.,Martha 41 met b 76 en Dikkie 5 met b 77, eig. H. J. Struik. Dina 4 met b 77, eig. H. J. Weijssink, Rijssen. De stier Jannes Ninda, eig. F. Grote- boer werd definitief ingeschreven met b 78 punten. De stier Rudolf, eig. H. Stege man werd voorlopig ingeschreven met b Aan de Rijkskweekschool te Deventer zijn voor de akte „Bevoegd ouderwijzer" geslaagd de heren H. Hommes, Kolweg 13 en J. P. Poll Jonker, Dorpsstraat 22. Mej. G. H. Landeweerd, Look 96 slaag de aan de Chr. Kweekschool te Almelo voor het eindexamen 2e leerkring (on derwijzersakte), terwijl voor het eind examen gymnasium B aan het Christelijk Lyceum te Almelo slaagden de heren J. Meuleman, H. J. Wansinkstraat 4 en J. Ulfman, Kolweg 27. Aan de Rijks H.B.S. te Deventer slaag de voor het diploma B de heer G. J. Ger- vedink Nijhuis. Onder het motto „Vast werk in een bloeiende industrie" roept de directie van Vaessen-Schoenmaker Co., kunststof- l'enemballagefabriek alhier, personeel op voor haar bedrijf. Inderdaad een bloeiend bedrijf. In 1962 werd begoimen met de helft aan ruimte, die men nu heeft. Toen had de heer J. H. ten Bos, de stichter van het bedrijf, de keus om zich in Kampen te vestigen, waar premie werd verleend voor de ves tiging van industrieën, of te bouwen in zijn woonplaats Holten, waar deze faci liteiten niet bestonden. Als de heer Ten Bos vanuit zijn pricékantoor op de Hol- terberg kijkt, zal hij geen spijt hebben, Holten als vestigingsplaats te hebben ge kozen. Als men nu alle projecten kan ontwik kelen, die men zich heeft voorgenomen, dan zal de fabriek aan het einde van dit jaar met een evengroot gedeelte zijn uit gebreid als het thans bestaande. Er werken op het ogenblik in het be drijf ongeveer veertig mensen en men heeft behoefte aan monteurs, electriciens, arbeiders die dér machines bedienen en meisjes voor licht werk. Een bewijs, dat er perspectief zit in deze bloeiende indu strie, hetgeen ook blijkt uit het feit, dat het bedrijf continu, d.w.z. met een drie- ploegenstelsel werkt. In 1962 toen het bedrijf nog geliëerd was met het Duitse Tara Union werd begonnen met het vervaardigen van saladebakjes van kunststof. Gaandeweg werd het assortiment uitgebreid met kuipjes voor zachte kaas. deksels voor kartonnen bekers en glazen, speelgoed verpakkingen en nog tal van andere een malige kunststofverpakkingen. Al die doosjes en deksels werden en worden gemaakt van P.V.C. en polysty reen. De foly, waaruit bakjes en deksels worden gestansd, maakt men in eigen be drijf. Het is een pl.m. één milimeter dikke witte band, die in verschillende breedten op rollen wordt gewikkeld. Ingenieuze weten daar wel raad mee en produceren uit deze banden een onafgebroken stroom van modellen. Deze bakjes en deksels worden ook in de fabriek bedrukt. Ook daarvoor heeft men weer verschillende machines, die het bedrukken in vier kleu ren kunnen uitvoeren. EIGEN MODELMAKERIJ Men beschikt thans over een eigen modellenmakerij, omdat de toepassing van de kunststof-verpakkingen en embal lage zo enorm is toegenomen, dat men wel genoodzaakt is de modellen in eigen bedrijf te vervaardigen. De hoeveelheid afval vormt bij zo'n grote produktie wel een probleem, omdat plastic niet of nauwelijks verteert. Het afval heeft echter soms ook nog een voordeelzijde, want zij die de' motorcross bezochten, hebben kunnen zien hoe het gehele parcours met afvalstroken van de plasticfabriek. zoals de Holtenaren het bedrijf noemen, was afgezet. Overigens zoekt men naar middelen om tot een verteringsproces te komen. Mo menteel wordt het afvalproduct gestort in kuilen en met een laag aarde bedekt. GROTE UITBREIDINGSPLANNEN De directie van Vaessen-Schoenmaker Co. overweegt plannen om in de toe komst ook ander soort kunststof-verpak kingen te gaan maken, waarbij gedacht wordt in de richting van massa-fabricage met volledige automatisering van het productiebedrijf. De mensen, die deze machines zullen moeten bedienen, zullen slechts in eigen bedrijf kunnen worder^ opgeleid. Het zal er daarbij vooral om gaan mensen te kunnen aantrekken, die er gevoel voor hebben om met deze ma chines om te gaan. Het gaat om een ge heel nieuwe ontwikkeling, die een uitbrei ding zal betekenen van het personeelsbe stand. waaraan zoals we in de aanvang reeds schreven nu al behoefte bestaat. Voor mensen, die in een bedrijf vooruit willen, liggen hier grote mogelijkheden. Er heeft zich een bloeiend bedrijf ont wikkeld op het industrieterrein, dat bin nen afzienbare tijd zijn uitbreidingsplan nen hoopt te verwezenlijken. Dat bete kent arbeidsmogelijkheden, waar Holten haar voordeel mee kan doen. Te Deventer slaagden donderdag de volgende leerlingen van de openbare scholengemeenschap te Holten voor het u.l.o. A: mej. F. G. Kolkman, H. J. van der Maat te Markelo, H. D. Schoneveld te Rijssen en voor bel diploma B: mej. L. G. Aanstoot en H. A. Kamp te Markelo. De heer J. A. Boersma, klerk A ter secretarie, alhier, slaagde te 's-Graven- hage voor het diploma G.A.I. De heer G. J. Paalman, Neerdorp 54, ambtenaar ter gemeentesecretarie te Mar kelo is te Den Haag geslaagd voor het di ploma „Gemeente-administratie I". Aan de Chr. Kweekschool te Almelo slaagde mej. M. J. Hartsuiker als onder wijzeres. Tijdens de zondagmorgen na de kerk dienst gehouden stemming zijn tot ouder lingen gekozen de heren Js. Beldman, Rörikstraat 10 en Gerh. Stam, Bergman- straat. Door de kerkeraad waren tevens candidaat gesteld de heren G. H. Aan stoot Hzn. en Hm. Landeweerd, Look 96. Uit het tweetal H. Schuppert DJzn. en J. Verveda werd laatstgenoemde als diaken gekozen. HOLTERBERG 13 TELEFOON 1234 Verzorgt gaarne uw advertenties in alle moge lijke bladen. Uitgebreide documentatie beschikbaar. Adviezen en informaties op allerlei gebied. ADRES: ZIE PIJL

Holtens Nieuwsblad | 1967 | | pagina 2