wDampo tei 5w5ëï®ë gaven A&ENPA Bestuur en directeur van volledig opening van zaken over „èmefa-affaire" Een kind is ons geboren Een zoon is ons gegeven De heerscfiappij rust op zijn schouder Kerstnachtsamenkomst Maak van uw dec irberpost „Jubiüeumpost Ophalen huisvuil KERKDIENSTEN Vrijdag 23 december 1966 No. 51 Jaargang 18 HENS NIEUWSBLAD prijs van dit blad bedraagt 2,50 per kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens NieuwsbladAdv.-vrijs 1-15 mm. (a contant) 3,—. lede, Goöv. Raiffeisenbank Holtenqiro nr. 875587 te Holten. Telefoon 05488 - 1234 De abonnements\ Betaling via de Door bestuur en directie van de Coöp. Zuivelfabriek „De Vrijheid" is in de jong ste ledenvergadering volledig opening van zaken geven over de levering van de boerenmelk van de Omefa-leveranciers aan de fabriek. Voor zover zulks tot nu toe mogelijk was, zijn de problemen tot aller tevredenheid opgelost. Ten aanzien van het melkvervoer blijven er echter nog wel enige zorgen, maar ook hiervoor zal een oplossing worden gevonden. Er heerste kennelijk wat onbehagen en enige ongerustheid onder de leden die maandagavond in de zaal van hotel Vosman bijeenkwamen over deze Omefage- schiedenis. Men verwachtte nadere bijzonderheden te horen over de „melkstrijd", die de gemoederen van de Holtense boeren nu al meer dan 18 jaar heeft bezig gehouden en over de vele geruchten, die de laatste maanden de ronde deden. Dit bleek wel uit de grote belangstelling voor deze najaarsvergadering van de fabriek, die andere jaren maar matig werd bezocht. JESAJA 9 5a Ons Kerstfeest wordt door iedereen en overal gevierd. In uitbundigheid of gezelligheid, maar in elk geval met kaarslicht en sparregroen. En iedereen vindt het normaal en vanzelfsprekend, dat óns Kerstfeest overal gevierd wordt,, tot in café's en gevangenissen toe. Maar, wordt hèt Kerstfeest ook beleefd? Eens las ik een verhaal over een Kerstfeestviering in strafgevangenis voor zwaargestrafteh. Temidden van deze mensen, die moorden en ernstige ze denmisdrijven op hun geweten hadden, zat ook een jonge moeder, de dochter van de directeur van de gevangenis. Ze had haar kind op schoot. Onwille keurig dwaalden de ogen der gevangenen telkens naar dit kind, dat zulk een ongewone verschijning was in hun rauwe mannenwereld. Wanneer later ook deze jonge vrouw naar de kerstboom geroepen wordt om een geschenk te ontvangen en haar kind even kwijt moet, legt zij het ge woon in de armen van de gevangene naast haar. Ze zien het allen! Ze stoten elkaar aan! Er gaat een huivering van ontroering door hen allen heen. In die ène misdadiger, die het kind in zijn armen kreeg toevertrouwd, voelen zij zich allen dit vertrouwen waardig gekeurd en be grijpen zij allen, dat zij toch echt mensen zijn. Zie daar in diè gevangenis werd iets van hèt Kerstfeest beleefd! Want dat is hèt Kerstfeest, dat God zijn ééngeboren Zoon aan ons heeft toe vertrouwd. Aan ons, die gevangen zitten in de kerker van zonde en dood! Door eigen schuld! Levenslang! Dat is hèt Kerstfeest: een kind is ons geboren, een zoon is ons gegeven. Dat is hèt Kerstfeest: God vertrouwt zijn ééngeboren Zoon aan ons, zware jongens, toe. En wat deden wij mensen met dit Kind? Gèèn plaats in de herberg, maar wèl in de kribbe en wèl aan het kruis. Dit Kind zegt: „Wat gij de minste van mijn broederen gedaan hebt, dat hebt gij mij gedaan". Daarom: Wat doen wij met dit Kind? Vandaag! In onze wereld, waarin mensen sterven van honger, waarin de oorlog duizen den velt en millioenen ellende brengt, waarin gekleurde mensen veracht en vertrapt worden... door ons schuldig zwijgen... of door onze schuldige daad. Dit Kind, aan ons mensen toevertrouwd, wordt gekruisigd, vroeger op Gol gotha, maar ook vandaag: in Holten, in Amerika, in Rusland, in heel de wereld. Maar, aan het kruis, waaraan wij Hem slaan, draagt Hij ónze schuld èn ónze straf. Aan het kruis, waaraan wij Hem slaan, is Hij het Lam Gds, dat de zonde der wereld wegneemt en dat door zijn opstanding uit de doden de dood overwint en de vrijheid van Gods Koninkrijk voor ons ontsluit. Daarom wordt van dit Kind, dat bij ons niet veilig blijkt te zijn, toch gezegd: „de heerschappij is op zijn schouder". Want dit Kind, dat ons wordt toevertrouwd, is hèt Teken,'^dat Gods Liefde overwint en zal overwinnen, in óns hart en leven en in hèèl deze wereld. Waar dit Teken Gods, waar dit Signaal Gods verstaan wordt, daar wordt hèt Kerstfeest gevierd in diepe schaamte over onszelf en over deze wereld, in grote verwondering over Gods Liefde en in onbegrensde dankbaarheid daarvoor, dat zélfs wij écht mensen, écht kinderen Gods mogen zijn, in den ken, spreken en handelen, in heel ons leven als een vrijgemaakte des Hei'en. A. Onbehagen en ongerustheid bleken duidelijk uit een drietal vragen, die dooi de heer H. Stegeman van de Lichtenberg- werden gesteld. In zijn openingswoord wijdde de voorzitter, de heer J. H. Vene klaas Slots, de nodige aandacht aan deze zaak en verklaarde hij, dat de be slissing om de melk te ontvangen in overleg met commissarissen genomen was. Ook de directeur, de heer C. Broers- ma, deed hierover enige mededelingen. Toen de circulaire van de N.V. „Omefa", waarin o.a. werd aanbevolen, dat de leveranciers zich met de coöperatieve fabriek in hun gebied in verbinding zou den stellen, uitkwam, wist de bij hem in de buurt wonende commissaris officieel echter nergens van. De heer Stegeman vond dit vreemd en wilde daarom weten of dit overleg inderdaad heeft plaats gehad. Voorts wilde hij nadere inlich tingen over het melkvervoer en over de overname van de rijdende meikont- vangst van de N.V. Omefa. Tactisch onderhandelen Voorzitter en directeur verklaarden, dat de onderhandelingen met de N.V. „Omefa" zijn gevoerd door de „Cober- co" (Comego, Berkelstroom en Condenz- fabriek Deventer) en dat oorspronkelijk noch de besturen van „De Vrijheid", noch van Wierden en Hellendoorn daar bij zijn betrokken. Wel had ruggespraak op directie-niveau plaats en later met de dagelijkse besturen. Het was van het grootste belang zo weinig mogelijk men sen in deze zaak te betrekken tijdens de onderhandelingen. Toen de zaak rond was en een accoord tot stand kwam, dat Coberco aan de N.V. „Omefa" de nodige melk zou leveren, werd besloten, dat de genoemde fabrieken de melk van de Omefa-leveranciers, elk in hun gebied, zouden ontvangen. Men zei o.a. „Doe het maar in april". De zaak is de Omefa echter blijkbaar uit de hand gelopen. De circulaire aan haar leveranciers kwam als een donderslag bij heldere hemel en heeft ons allen overrompeld, aldus de heer Broersma. Tezelfder tijd, dat de heer Eerdman zijn leveranciers inlichtte, waren bestuur en commissarissen van „De Vrijheid" in vergadering bijeen en werd besloten de melk van de in het gebied van „De Vrijheid" wonende vee houders te ontvangen. In een Twents Dagblad werd gesproken over een „vro lijke begrafenis" ten aanzien van de Omefa-vergadering, maar het was een kwestie van keiharde zakelijkheid, ver klaarde de directeur, die deze transactie gunstig noemde voor de leden van „De Vrijheid" en de leveranciers van de N.V. Omefa. In 1966 werd drie miljoen liter melk bijgekocht .Nu ontvanagt men jaarlijks plm. vier en een half miljoen liter meer, die zonder investeringen, zonder uitbreidingen en zonder meer personeel aan te trekken, kunnen wor den verwerkt. Met de melkrijders van de Omefa zijn afspraken gemaakt, die zij redelijke aanbiedingen vonden. Zij ontvangen thans minder en niet meer dan de hui dige melkrijders van de fabriek. Deze materie geeft ons nog wel enige kop zorgen, verklaarde de heer Broersma, maar die zullen binnen afzienbare tijd wel worden opgelost. Van overname van de rijdende melkontvangst is nog geen sprake. Al het materiaal is door de Co berco overgenomen. De melkbussen wor den aan de leveranciers tegen de kos tende prijs overgezet, zoals dat ook met de leden van de fabriek het geval is. Over de tankwagen wordt t.z.t. in Co- bercoverband beslist. Het verschil tussen leden en leveran ciers is, dat voor de leden jaarlijks een bijschrijving op het ledenkapitaal plaats vindt van plm. 1 van het melkgeld. Het was 20 ct per 100 kg., doch dit zal wel 35 ct worden. Leveranciers kunnen alle dagen lid worden, zij dragen dan ook verantwoordelijkheid voor de fa briek, aldus deelde de directeur nog aan enkele vragenstellers mede. Zomeravond-ontvangst De vraag of er gedurende de zomer avonden melk zal worden ontvangen, kon hij nog niet definitief beoordelen. De vergadering reageerde bij handop- Bij VERKOUDHEDEN nnnTotcracenrico g[ VOOR VADER, MOEDER EN KIND steken nog in minderheid op deze vraag. Toch zal men zich door de grotere melkaanvoer hierover wel moeten be raden in het bestuur. In een uitvoerig openingswoord waar bij hij nog in het bijzonder de ass. di recteur '.de heer Vogt welkom heette, wees de heer Veneklaas Slots er op, dat de melkprijs dit jaar op 33y2 ct per kg werd vastgesteld. Volgens de L.E.I.-be- rekeningen had dit 35 ct moeten zijn. In april van het komend jaar zal voor het laatst een nationale melkprijs wor den vastgesteld, daarna wordt het een E.E.G.-aangelegenheid. De nieuwbouw van kantoor en woon huis, op de oude plaats, hoopt men in 1967 te realiseren. Goede kwaliteit De kwaliteit van de produkten was in 1966 weer prima. Op de kaaskeuring van de F.N.O.Z. in Groningen werd voor de kaas een bronzen medaille behaald. Er blijft voldoende onderlinge con currentie, want uit gegevens van ihet Produktschap voor Zuivel blijkt, dat er bij de fabrieken in Overijssel nog een verschil van uitbetaling is van 5 ct en dat een eenheid van meer dan 30 mil joen kg melk de hoogste melkprijs kan halen. Bestuur en commissarissen hou den nauwlettend het oog op de moge lijkheid van een passende concentratie. Nadat de directeur de heer Broers ma, mededelingen had gedaan over de dierziektebestrijding, over tal van pro- duktie-gegevens en de Omefa-kwestie was afgehandeld werden de aftredende bestuursleden de heren J. W. Boode en J. Oolbekkink met grote meerderheid van stemmen herkozen en werd in de plaats van de heer A. J. Pekkeriet tot commissaris gekozen de heer E. Riet berg, Beuseberg 80. De voorzitter bracht de heer Pekkeriet dank voor zijn arbeid in het belang van de fabriek. Hij heeft zich doen kennen als een uitstekend voorzitter van de Raad van Commissarissen. Diens opvol ger wenste hij geluk met zijn benoeming evenals de heren Boode en Oolbekkink met hun herbenoeming. Men hoopt op vruchtbare wijze verder met hen samen te werken. Hij wenste allen een gezegend kerst feest en een voorspoedig 1967. Zoals op vele plaatsen reeds gebeurt, zal ook in Holten dit jaar een z.g. Kerstnacht-samenkomst worden ge houden, ter inleiding op het Kerstfeest. Deze samenkomst wordt belegd door de Open Deur-groep. In verband hiermee heeft de kerke- raad van de Ned. Hervormde gemeente besloten, de traditionele Kerstwij dings- dienst, die gewoonlijk om 9 uur werd gehouden, te laten vervallen. Aangezien de Holtense Muziek Vere niging aan de Kerstnacht-samenkomst zal meewerken en er zoals altijd ook nu voor de aanvangstijd weer ge meenschappelijk zal worden gezongen, hebben de Open Deur-groep en de jon geren (die jaarlijks de Kerstzang op de Smidsbelt organiseren) zich met elkaar verstaan. Dit heeft er toe geleid, dat het zingen van Kerstliederen op de Smidsbelt, komt te vervallen. Degenen, die dit zingen waarderen, worden nu en op een later tijdstip in de Hervormde kerk verwacht. Vooraf gaande aan de Open Deur-bijeenkomst zullen daar Kerstliederen worden ge zongen, deels begeleid door „H.M.V." en deels begeleid door de organist. Onge veer 2245 uur zal hiermee worden be gonnen. Spreker in de samenkomst is ds J. H. Israël. Hij hoopt, te spreken over het onderwerp „KLAAS VAAK NAAR BED GESTUURD". Zoals reeds opgemerkt verleent H.M.V." medewerking. O.m. zal een Kerstfantasie worden uitgevoerd. Te vens hoopt „H.M.V." sommige liederen te begeleiden. Het ligt in de bedoeling,4 dat de sa menkomst kort na 12 uur (uiterlijk 0.15 uur) eindigt. Aan elke bezoeker zal weer een ge stencild programma worden uitgereikt. Behoudens enkele plaatsen voor de Open Deur-groep, zijn alle plaatsen vrij. Ongetwijfeld zullen velen dit initiatief van de Open Deur-groep waarderen en zaterdag a.s. de gang naar de Herv. kerk willen maken. Aanvang 23.00 uur. (Zie advertentie elders in dit blad). Laat uw december-post „jubileum-post" zijn, Daar is een dubbele aanleiding voor, want de nationale kinderpostzegelactie viert haar veertigjarig bestaan. Wanneer U uw kerstpost, uw nieuwjaarspost, uw zakenpost frankeert met kinderzegels, hebben uw groet, uw gelukwens, uw mededeling meer waarde. U deelt dan in het jubileum van een unieke actie voor kinderen, die om welke reden dan ook niet thuis zijn. De decembermaand is bij uitstek een correspondentiemaand, nationaal en internationaal. Er is dan een warm-menselijke bedrijvigheid gegroeid, die zich ontlaadt in correspondentie rond om de feestdagen aan het einde van het jaar. Het is een uiting van gezellige sfeer- scheppende activiteit van een grote drukke wereld, die grotendeels voorbij gaat aan die andere, veel kleinere wereld, die van de kinderbescherming, van de jongens én meisjes, die in inrichtingen verblijveri, daar worden begeleid, opge voed, vërzorgd. Daarom: plak kinderzegels op uw de- cemberpost, koop kinderzegels met toe slag. En maak ook royaal gebruik van het grote assortiment van hoogst aan trekkelijke kaarten en andere - voor deze weken aantrekkelijk, geëigend drukwek. Laat uw decemberpost jubileimipost zijn! OFFICIËLE PUBLIKATIE Burgemeester en Wethouders van Hol ten brengen ter kennis van belangheb benden, dat, in verband met de Tweede Kerstdag, het huisvuil, hetwelk normaal 's maandags wordt opgehaald, nu op dinsdag, 27 december d.a.v. zal worden afgehaald. Holten, 22 december 1966 Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester G. J. LANGENBARG, secretaris Gevonden: 1 Linker nylon dameshandschoen; 1 rechter herenhandschoen; 1 mest- greep; 2 autosleutels in zwart leren etui; 1 zwarte regenbroek; 3 kerstbo men. Verloren: 1 Linker glacé herenhandschoen; 1 re gencape; 1 blauwe overall; rijbewijs in etui, tevens bloedgroepkaart. Inlichtingen dagelijks aan het Groeps- bureau te Holten van 8.0022.00 uur, doch niet tussen 13.0014.00 uur. Kerstavond, le Kerstdag en Oudejaars avond: Eethuisje Lodeweges, Borkeld, gesloten (zie adv.). Kerstavond, na 5 uur: café „De Waag" gesloten. Eerste Kerstdag: café „De Waag" ge sloten. Zaterdagavond (Kerstavond) om elf uur Kerstnachtsamenkomst Open Deur-groep in de Ned. Herv. Kerk. (Zie bericht onder „Kerstnacht samenkomst" en advertentie). Garage Schuppert, Kerstavond, le Kerstdag en Oudejaarsavond geslo ten (zie adv.). Eerste Kerstdag, IJsbar de Oprit geslo ten (zie adv.). Maandag, 26 december (2e Kerstdag) en dinsdag, 27 december van 10-16 uur expositie tekeningen en handenar- beidsprodukten van leerlingen in de ulo-school (zie bericht). Maandag, 26 december (2e Kerstdag), 19.30 uur: Grote dans- en showavond in Amicitia (zie adv.). Dindag, 27 december, 19.00 uur: Raads vergadering. Oudejaarsdag: café „De Waag" na 5 uur gesloten. Nieuwjaarsdag: café „De Waag" tot 4 uur gesloten. Maandag, 9 januari, 20.00 uur: Ver- keersavond van de M.A.C. „De Holter- berg" in café Vruggink. Woensdag 11 Januari 's avond 8 uur in gebouw „Rehoboth": Jaarvergadering Chr. Gem. Zangvereniging „Solï Deo Gloria". Zaterdag, 14 januari, 10.30 uur: Wer kersbijeenkomst van het NW in de Schouwburg te Deventer voor leden vakbondsafdelingen in Holten met hun dames. Maandag, 16. januari, 20.00 uur: Ver- keersavond van de M.A.C. „De Hol- terberg" in café Vruggink Woensdag, 25 januari: Verkeerscompe- titie van de K.N.M.V. in hotel Holter- man. Holten: Zaterdag 24 december (Kerstavond) Ned. Herv. Kerk: Open Deur-samenkomst 23.00 uur ds Israël met medewerking van H.M.V. R.K. Kerkdienst: 24.00 uur Nachtmis in het gebouw Irene. le Kerstdag, zondag 25 december: Ned. Herv. Kerk: 14.00 uur Kerstfeest voor de kleintjes. Kerk open: 13.30 uur. 16.30 uur Kerstfeest voor de groteren. Kerk open 16.00 uur. 9.00 en 10.30 uur ds Addink. Medew. Kerkkoor. Extra collecte „Kerk en Wereld". Dijkerhoek: Bethanië 10.00 uur past. medew. A. Schellevis. Extra collecte „Kerk en Wereld". Geref. Kerk: 10.00 en 15.00 uur ds R. Oosterhoff. Tijdens de Kerstdagen is het ene of fer voor de Zending. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". 2e Kerstdag, maandag 26 december: Ned. Herv. Kerk: 10.00 uur ds Huetink van Markelo. Extra collecte „Kerk en Wereld". Geref. Kerk: 10.00 uur ds R. Oosterhoff. Zangdienst m.m.v. „H.M.V-" Tijdens de Kerstdagen is het ene of fer voor de Zending. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw", It.K. Kerkdienst: 8.45 uur H. Mis in het gebouw Irene. Zondagsdienst Dierenartsen Zaterdag 24, zondag 25 en maandag 26 december: de heer Th. A. Oostebrug, Diessenplasstraat 2, telefoon 1515. Geboren: Christine Alice, d.v. J. Schokkin en H. J. B. Korten, Holter- broek 84. Jolanda Willemien, d.v. H. Rietberg en M„ E. Marsman, Beuseberg 131. Overleden: J. H. Meerman, 78 jr., Kerkplein 5. H. G. Kolkman-Mars man, 83 jr., Espelo 92. H. Nijland- Krikkink, 70 jr., Espelo 71. J. Klein Teesselink-Aaltink, 68 jr., Holterbroek 89. Ondertrouwd: Geen. Gehuwd: W. A. Geerts, 19 jr., Katwijk en E. G. S. Buigholt, 19 jr., Gaarden- straat 21. J. ter Burg, 22 jr., Zwolle en H. W. Meijerink, 24 jr., Espelo 90. BEVOLKING: Ingekomen: J. W. Kroon en gezin van Deventer naar Dijkerhoek 51. G. J. Westerik van Heemstede naar Larense- weg 1. W. A. Beltman-de Vries van Eibergen naar Kolweg 5. Vertrokken: H. W. ter Burg-Meijerink van Espelo naar Zwolle.

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 1