DE KLAPROOS-COLLECTE Mevrouw de Haas zal de Canadezen nooit vergeten Oprichting Supportersverenging DANK UIT CANADA KERKDIENSTEN Kerstoratorium ,.Soli Deo Gloria" Botsing op geparkeerde auto Sluiting weggedeelte Een koperen jubileum als Spölleman Programma's verkrijgbaar At$esidu Gevonden voorwerpen Zaterdag 5 november 1.966 No. 43 Jaargang 18 NIEUWSBLAD van de Stichting ,#ottem Nieuwsblad" Adü.-prijs 1-15 mm. (d contant) S-. lede te Holten. Telefoon 05J/83 - 12S4 r HOLTENS De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 2,50 per kwartaal Betaling via de Coöp. Raiffeisenbank Holten, giro nr. 875587 Nu reeds twintig jaren lang hebben wij ons tot het Nederlandse publiek en het Nederlandse bedrijfsleven mogen wenden met het ver zoek ons werk financieel te willen steunen. In al die jaren hebben wij, dankzij de milddadigheid van het Neder landse volk in al zijn geledingen, duizenden nabestaanden van in ons land begraven geallieerde militairen, die bij de bevrijding van ons land hun leven verloren, voor grafbezoek mogen en kunnen ontvangen. Naar U bekend zal zijn heeft ons Comité zich bij zijn oprichting de taak gesteld, dat tegenover de enorme offers, welke voor de bevrijding van ons land werden gebracht een dankbaarheid in daden behoorde te staan. De daad, welke ons als Nederlands volk paste, diende naar onze overtuiging, in het menselijke vlak te liggen. Wij hebben in de achter ons liggende jaren van ons bestaan, getracht het verdriet in het ouderhart tot rust te brengen en mogelijkheden te scheppen, om aan het grote verlangen van vaders en moeders, ten minste éénmaal met eigen ogen te kunnen zien, waar hun jongen gebleven is, te voldoen. De duizenden geallieerde grafbezoekers ervoeren gedurende de dagen, dat zij als gasten in ons midden waren, dat het Nederlandse volk met voortdurende dankbaarheid doordrongen is, dat het de offers, welke voor de vrijheid zijn gebracht, waardig dient te zijn. Twintig jaren lang mochten wij ons werk verrichten, mede dankzij Uw financiële steun. De taak, die wij ons stelden, is echter nog steeds niet vervuld, omdat er nog zovelen zijn, die nog zo zielsgraag komen willen. Zolang dit het geval is, moeten wij voortgaan met ons werk. Dit werk zal zijn voltooid, wanneer de laatste vader en de laatste moeder, hun wens om het graf van hun zoon te bezoeken, in vervulling hebben zien gaan. Wij vleien ons met de hoop, dat U ons hierin volgen zult en dat U tot dat ogenblik bereid zijt voort te gaan ons werk financieel te steunen, zoals U dat tot op heden hebt gedaan. Mochten wij ons hierin niet vergissen, zoudt U dan de komende klap rooscollecte mild willen bedenken of Uw bijdrage willen storten op onze postrekening 416.000, ten name van het Nederlands Oorlogsgraven Comité te Amsterdam. Stelt met name de schoolkinderen, die dezer dagen bij U langs komen niet teleur. HET NEDERLANDS OORLOGSGRAVEN COMITÉ H. GÖTZEN, voorzitter Mr. W. H. ENKLAAR, secretaris Een prijsvraag uitgeschreven door de afdeling Nederland van de Stichting Wereldtentoonstelling Montreal, die en kele duizenden inzendingen heeft opge leverd, is voor een vijftal Nederlanders de verrassing van hun leven geworden. Hun inzendingen zijn bekroond en zij krijgen van 1425 mei 1967 een twaalf daagse reis aangeboden, waarbij behalve Canada ook Washington en New York in Amerika bezocht zullen worden. Zij zullen op 18 mei aanwezig zijn bij de officiële opening van de Nederlandse dag op de wereldtentoonstelling en er staan nog tal van verrassingen te wach ten. Tot de gelukkige prijswinnaars be hoort ook mevr. B. C. de Haas-Boekbin der (54), een bekende Holtense en vroe ger inwoonster van Rijssen, waar haar man aan de Wierdensestraat een uitge breide dokterspraktijk uitoefende. Haar man is in 1942 in Duitsland omgekomen. Mevr. de Haas heeft, ofschoon zij jodin is, de oorlog overleefd en was o.a. onder gedoken in Bergen op Zoom en in Am sterdam. Woensdagmiddag heeft de commissa ris-generaal Wereldtentoonstelling Mon treal 1967, afdeling Nederland, ir S. H. Visser, oud-minister van defensie, haar in Den Haag de prijs uitgereikt, waarbij zij voor de N.C.R.V.-radio over Neder land I, iets omtrent het verhaal, dat zij inzond heeft verteld. Met haar waren daar mevr. H. C. Hilsum-Beucels uit Bussum, de heer H. van Douwe te Zut- phen, de heer A. A. Veen te Slotervaart en de zeventienjarige Ab Speelman uit Harmeien. De vijf bekroonde inzendingen zullen voor een klein gedeelte worden opgeno men in een enorm boek van 2.5 bij 3.5 m groot, waarvan iedere dag langs mecha nische weg een bladzijde zal worden om geslagen. Dat boek, dat getiteld is Thank you Canada Merci Canada telt 24 bladzijden. Een van de initiatief nemers is de bekende cineast Joop Gee- sink. Een uitgebreide versie van dit gro te boek wordt in pocketvorm uitgegeven in het Engels en Frans en kost één Ca nadese dollar. Het zal in het Nederlandse paviljoen worden verkocht. De netto opbrengst zal ten goede komen aan het Ned. Oorlogsgraven Comité, dat hierin een erkenning meent te mogen zien van de waarde van dit werk. Mevrouw de Haas heeft bij het schrij ven van haar verhaal helemaal niet ge dacht, dat het voor een bekroning in aanmerking zou komen, vertelde zij ons. Zij vond haar geval niet eens zo bijzon der, maar zij wilde in haar bijdrage iets neerleggen van de dankbaarheid, die zij voor de Canadezen voelt, omdat zij haar, na alle misère, weer op de been geholpen hebben met hun rijkelijke hoeveelheid voedsel, die zij na de be- De Chr. Gereform. Zangvereniging ..Soli Deo Gloria" (dirigent de heer J. Plomp te Nijverdal) heeft sinds enkele weken in studie genomen het Kerstora torium van de Duitse componist Heinrich Barth. Het oratorium zal op zaterdag 17 de cember worden uitgevoerd m.m.v. Riek Bolink-Landeweerd, sopraan en Henk van Nonsjoe, bas. In de Oranjestraat ter hoogte van de slagerij van de heer Gazan had woens dagavond omstreeks zes uur een botsing plaats. De heer R. H. uit Almelo reed met zijn personenauto, komende uit de richting Deventer, door nog niet opge helderde oorzaak, op de aldaar gepar keerde personenauto van de heer H. N. uit Neede, die wel van de vereiste ver lichting was voorzien. De heer H. klaag de over hoofdpijn en pijn in de borst. Hij is met een passerende auto naar Almelo gelift om zich daar onder medische be handeling te stellen. De beide wagens waren flink beschadigd. De voetbalsport in Holten vertoont een sterk opgaande lijn. De resultaten van de V.V. „Holten", dat met tien elftallen in de bond uitkomt, zijn bijzonder bemoe digend. Niet alleen door de successen, die het eerste elftal van „Holten" de laatste weken wist te boeken, maar ook de uit komsten van de overige elftallen wijzen er op, dat er met veel enthousiasme ge speeld wordt en de spelers zeer serieus hun sport beoefenen. De club is echter niet zonder zorgen.. Vooral de kleedgele genheid is onvoldoende. Het clubbestuur, zou daar gaarne wat aan doen, maar het ontbreekt aan de nodige middelen. De actie, welke zondag tijdens de grote be langstelling bij de wedstrijd tegen R.V. werd gevoerd, döoi' de verkoop van speldjes, heeft ruim ƒ250,opgebracht. Er zijn velen, die het bestuur van „Hol ten" de helpende hand willen bieden, maar dat moet in goede banen geleid worden. Daarom heeft een vijftal ingeze tenen oud-voetballers het initiatief genomen tot oprichting van een suppor tersvereniging, die op verschillende ma nieren bijstand kan verlenen. De heren D. J. Wansink, J. Paalman, H. J. Schut te, J. Kalfsterman en W. Beijers hebben voor dit doel een bijeenkomst belegd op vrijdag, 11 november a.s. 's avonds 8 uur in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman en nodigen allen, die voor dit doel te vinden zijn uit deze vergadering te bezoeken. Zij willen die avond hun plannen ontvouwen. Verwezen wordt naar de aankondiging in dit nummer. vrijding van de Canadese soldaten ont ving. Het verhaal heeft op de Neder landse sectie van de wereldtentoonstel ling, die met de uitgifte van het boek met nadruk de dank tot uitdrukking wil len brengen, die het Nederlandse volk je gens het Canadese verschuldigd is, blijk baar toch wel een diepe indruk gemaakt. Het verhaal Het verhaal van mevr. de Haas komt in het kort. hierop neer. De familie de Haas, woonde naast de marechaussee kazerne aan de Wierdensestraat. De commandant was fout en de jongens kregen niet altijd genoeg te eten. 's Nachts maakte mevr. de Haas die OFFICIËLE PUBLIKATIE Burgemeester en wethouders maken bekend, dat met ingang van 7 november a.s. gedurende 2 a 3 weken, of zoveel langer of korter dan nodig blijkt te zijn, het gedeelte van de Espelodijk te Dij- kerhoek tussen de aansluiting van de Beumersteeg en Schutteweg gedurende de werkdagen overdag gesloten zal zijn voor alle verkeer in beide richtingen. Des nachts en op zaterdag en zondag is de weg opengesteld. Het verkeer zal ter plaatse hinder ondervinden. Holten, 4 november 1966. Burgemeester en wethouders van Holten, W. H. Enklaar, burgemeester. G. J. Langenbarg, secretaris. Wij ontvingen van een familie uit Ca nada, die achter in september voor graf- bezoek naar Nederland kwam de vol gende hartelijke bedankbrief. Beeton (Ontario) Canada 20 oktober 1966 Mijn vrouw en ik zijn weer terug in Canada na onze reis naar Holland. Wij willen het Ned. Oorlogsgraven Comité zeer bedanken voor deze reis, die wij nooit zullen vergeten. Toen wij op het kerkhof wandelden, daar de Canade se vlag zagen wapperen en de kinderen de bloemen op de graven zagen leggen van onze geliefden, was het een heerlijk gevoel te weten, dat U hen niet bent ver geten. De burgemeester, Mr. Enklaar, de heer Kroon en de heer Kennedy danken wij zeer, dat zij ons Uw mooie land hebben laten zien. Meneer en mevrouw Steunen berg gaven ons een tehuis toen wij ver van huis waren en de gehele bevolking van Holten was zo vriendelijk voor ons, dat wij U slechts kunnen zeggen wij dan ken U allen zeer hartelijk. Mr en Mrs Jamet (Ike) Wakelin De heer J. Morsing herdacht woensdag het feit, dat hij 12Yz jaar als accordeonist verbonden was aan de Boerendansgroep de Larense Sehotsers. Spölleman Jenske van de Küper werd 's avonds in Café Rotman te Laren door de groep gehul digd waarbij de vice-voorzitter de heer J. Sukkel hem met een toepasselijk woord een zilveren jubileumspeld aanbood. Men maakte er een gezellige avond van. De administrateur der V.V.V., de heer Kers vestigt er onze aandacht op, dat aan zijn bureau programma's van de De venter Schouwburg en van de Deventer Kunstijsbaan, zo lang de voorraad strekt, verkrijgbaar zijn. Nu toneel- en ijssei-, zoen weer zijn aangebroken is het van belang te weten wat er de komende maanden te doen is. wel een beetje gehamsterd had soep en brood en ook wel eens koffie voor de jongens, die dan over het muurtje tus- ten de beide gebouwen werden gezet. Op een zekere dag zat in een van de cellen, de Holtenaar, Reint Vreeman, die clan destien had geslacht, een vergrijp, dat door de goede Nederlanders beslist niet ernstig werd opgevat, als het maar niet om woekerwinsten ging. Dat heeft niet zo lang geduurd, want toen dokter de Haas werd opgepakt, wist zijn echtge note te ontkomen en dook zij onder in Bergen op Zoom en later in Amsterdam. Na de bevrijding kwam zij ziek, sterk vermagerd en voor velen zelfs haast on herkenbaar naar Rijssen terug. Zij woog toen nog maar zeventig pond. In de keu ken van hotel Weitering op het Schild zag zij op een gegeven moment, dezelfde Reint Vreeman, die ze destijds in de cel voeding bezorgde als helper van de Ca nadezen in de keuken. Wat men haar toen niet allemaal te eten gegeven heeft; zij kan er nu nog niet over uit hoe on verzadigbaar of ze toen was. De Cana dezen en Vreeman hebben haar weer op de been geholpen. Zij raakt er niet over uitgepraat en ze zal het haar leven lang niet vergeten wat de Canadezen toen voor haar gedaan hebben. Zelf heeft ze geprobeerd iets terug te doen bij de pelgrimages der Canadese grafbezoekers.* Dat is een enorm dank baar werk, vindt ze, dat algemene na volging moet vinden. Van het winnen van deze prachtige prijs en de tocht naar Den Haag was ze wel even „ondersteboven". Haar gezond heidstoestand is niet honderd procent, maar men heeft haar vele goede zorgen op deze twaalfdaagse reis aangeboden en dat vooruitzicht maakt „de reis van haar leven" dubbel aantrekkelijk. Vrijdag, 4 november, 19.45 uur: Bijeen komst Holtense Kunstclub in Amicitia. Zaterdag, 5 november, 19.30 uur: Dansen in het Bonte Paard (zie adv.). Zaterdag, 5 november, 19.30 uur: Grote dans- en showavond in Amicitia (zie adv. Maandag, 7 november, 20.00 uur: Leden vergadering Plattelandsmeisjes in Ho tel Holterman. Maandag, 7 november, 20.00 uur in café „Kalfsterman": Prijsuitreiking fokvee- dag met film over machinaal melken en oogstwerkzaamheden voor 50 jaar. Dinsdag, 8 november, 20.00 uur: Bestu- renvergadering N.V.V. Bestuurders- bond in café Kalfsterman. Dinsdag, 8 november, 's avonds 20.00 uur in gebouw „Bethanië" jaarvergadering (met verloting!) Hervormde Vrouwen groep Dijkerhoek. Woensdag, 9 november, 's avonds kwart voor acht in Dorpshotel „Holterman": Praatavond Chr. Boeren- en Tuinders- bond (C.B.T.B.). Donderdag, 10 november, 19.45 uur: Feestavond 15 j. bestaan Herv. vrou wengroep in Irene. Vrijdag. 11 november, 's avonds 3 uur in gebouw „Irene": lezing met dia's door ds van der Bent over het onderwerp „Het bijbelgebruik, vroeger en nu". Vrijdag, 11 november, 20.00 uur: Verga dering voor oprichting supportersver eniging voor de voetbalvereniging „Holten" in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman. Woensdag, 14 november, 7.30 uur: Ruil- avond Holtense Postzegelclub „H.P.C." in café „De Waag". Donderdag, 17 nov., 's avonds half acht in zaal „Amicitia": Uitvoering Holtens Gemengd Koor, Kinderkoor „H.G.K." en Diepenheims Gemengd Koor. Donderdag, 17 november, 20.00 uur. Ver gadering van het N.V.V. in café „ter Harmsel" te Rijssen. Spreker de heer A. Kloos, voorzitter van het NW. Vrijdag, 18 november, 's avonds half acht in zaal „Amicitia": Uitvoering Holtens Gemengd Koor, Kinderkoor „H.G.K." en Diepenheims Gemengd Koor. Dinsdag, 22 november, 20.00 uur: Ver gadering van de bij het NW aange sloten afdelingen in café Jansen over het stakingsrecht. Spreker, de heer F. J. de Vries van de ANMB. Vrijdag, 25 november 's avonds half acht: Jaarlijkse uitvoering Holtense Muziek vereniging met medewerking van HMV-jeugdorkest in zaal Amicitia. Zondag 6 november 1966 Holten: Ned. Herv. Kerk: 9.00 en 10.30 uur Past. medew. dhr. Schelle vis. Dijkerhoek: Bethanië 10.00 ds Iraël. Geref. Kerk: 9.30 en 15.00 uur ds R. Oosterhoff. In beide diensten is het ene offer voor de diaconie. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". R.K. Kerkdienst: 8.45 uur H. Mis in het gebouw Irene. Zondagsdienst Dierenartsen: Zaterdag 5 en zondag 6 november a.s. ae heer Th. A. Oosterbrug, Diessenplas- straat 2, telefoon 15 15. BURGERLIJKE STAND Geboren: Gerritje Tonia, d.v, T. Wille- mink en F. A. Markvoort, Markepad 2. Alberta Johanna Frederika, d.v. H. J. Bieleman en H. J. Dollekamp, Burg. v. d. Borchstraat 22. Egbert, z.v. H. A. Wil- lems en E. J. Wegstapel, Oude Diepen- veenseweg 3. Overleden: E. W. Klein Horsman-Roe- terdink, 60 jr., Neerdorp 70. BEVOLKING: Vertrokken: N. A. J. Lagerweij en gezin van Oranjestraat 52 naar Groningen. Gevonden: 1 paar bruine motorhandschoenen met kappen); 1 kentekenplaat HE 79— 75; 1 paar bruine heren glacés gevoerd; 1 zilveren halsketting met bedeltjes; 1 rode portemonnaie met inhoud; 1 rode step, met schuimplastic op bagagedra ger; 1 zwarte damesportemonnaie met inhoud. Verloren: 1 paar blauwe gymnastiekschoenen; 1 plastic fototas, met statief, portretlens, afstandsmeter, geelfilter, hazefilter; 1 schooletui, passer gum enz.; 1 suede dameshandschoen (grijs bruin(; 1 ver chroomde zwaluwstaart van uitlaat; 1 Gazelle meisjesfiets, zwart met witte standaard; 1 linker bruin leer gevoerde dameshandschoen; 1 bos sleutels (2 st.); 1 zilverkleurig heren horloge „Encosa" met zilverkleurig armband; 1 OAD abon nement Holten-Rijssen g.t. 1-12-66; 1 donkergroene muts (kapje) „Astronau tenmuts"; 1 zwarte damesportemonnaie (met ritssluiting) met inhoud; 1 zwarte damesportemonnaie met inhoud. Inlichtingen dagelijks aan het Groeps- bureau te Holten van 8.0022.00 uur, doch niet tussen 13.0014.00 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 1