W i IIEUIIIS f VOETBAL |p> SPORT1 Tactische misrekening kostte lollen i de overwinning Hauw Wit klopte Sportlust met ruim nmhïl Het nette stadje UIT OVERIJSSEL Het buiten-seizoea-reis-pakket der Ned. Spoorwegen Zaterdag 8 oktober 1966 HOLTENS NIEUWSBLAD iiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiyi iiiiiililllllllliiiliiiiiiiiliiiillliiilllliliillllliiillilllilillilllliiiiliiilillliiiiilliililiüiiiliiiiiilililiiilililillllillllllliiliiiiiülliiilliilllllililllllllllilillillllllllllllllllillllllllllllllllllllli In een vaak spannende wedstrijd, met snel op en neergaand spel, hebben Twen- the 1 en Holten 1 op de Whee in Goor de puntjes gedeeld. Het goede samenspel van de thuisclub plaatste de Holtense de fensie aanvankelijk nog al eens voor pro blemen. De aanvallen van Holten waren door hun open spel vaak gevaarlijker. Vooral de voorzetten van rechtsbuiten Ve neklaas, die ook nu weer bijzonder op dreef was, schiepen soms gevaarlijke si tuaties voor het Twenthe-doel. Met een 3-3 gelijk spel is de krachtsverhouding niet helemaal juist weergegeven. Door een tactische fout in de tweede helft, ont ging de Holtenaren, die iets sterker wa ren dan hun tegenstanders de overwin ning. Reeds in de 2e minuut kwam Twenthe gemakkelijk aan een doelpunt toen doel man Beltman, de bal niet klemvast in zijn bezit kreeg en Kuipers de bal in het net plaatste (1-0). Dat was voor de bezoekers niet zo'n bemoedigend begin, vooral toen de thuisclub telkens goed terug kwam. Maar geleidelijk namen de Holtenaren het spel meer in handen en in de 16e mi nuut was het Paule, die uit een directe vrije trap een hard schot inzond, dat de Twenthe-doelman door het muurtje van spelers verraste (1-1). Vier minuten later gaf H. Stevens, door niet snel genoeg in grijpen van de Holtense defensie, zijn club opnieuw de leiding (2-1). Het spel was na de hervatting nog geen twee minuten oud toen Rini den Heijer een hoekschop met een fraai schot af rondde en via de paal de partijen weer op gelijke voet bracht (2-2). Bij een goed opgezette aanval van de Holtenaren kwam Veneklaas acht minuten later vrij voor de Twenthe-goalie. Met een goed ge richt schot passeerde hij de uitlopende keeper (2-3). Toen begingen de Holtena ren de fout zich in de verdediging terug te trekken om hun voorsprong veilig te stellen. Dat was echter helemaal niet no dig, want zij bezaten in het veld een vol doende overwicht om de thuisclub op eigen helft terug te dringen. Nu drongen de gastheren echter sterk op en in de 26e minuut was het Kuipers, die de gelijkma ker produceerde (3-3). De Holtenaren spanden zich tot het uiterste in om zich aan deze druk te onttrekken. Er werden nog wel enkele goede aanvallen gedaan, maar de Goorse defensie hield stand, zo dat er in de score geen verandering meer kwam. Het Holtense overwicht blijkt wel uit de hoekschoppenverhouding Twenthe 6 en Holten 12. De stand in afdeling 1B is nu: Rood Zwart 5 2 2 1 6 8-6 KSCV 5 2 2 1 6 7-6 Twenthe 5 2 2 1 6 8-8 Rijssen V. 4 1 3 0 5 7-6 SOS 5 1 3 1 5 9-9 Holten 4 1 2 1 4 7-6 UD 4 1 2 1 4 7-7 Hector 5 1 2 2 4 6-7 RKSV 5 1 2 2 4 7-9 Delden 4 1 1 2 3 7-7 Zenderen V. 4 1 1 2 3 5-7 Holten 2—NEO 3 3—0 Holten 2 had afgelopen zondag NEO 3 uit Borne op bezoek. Uit de voorgaande uitslagen bleek, dat NEO 3 ongeslagen was en met 7 punten uit 4 wedstrijden op een gedeelde eerste plaats stond, zodat deze tegenstander als „zwaar" kon worden aangemerkt. Holten begon direct met enige snelle aanvallen op het NEO-doel, doch deze le verden geen resultaat op en NEO zag kans het spel naar de andere zijde te ver plaatsen. Hierna was het een gelijkop- gaande strijd. Na 20 minuten raakte de rechtsback van NEO de bal kwijt en H. J. Jansen profiteerde hiervan en gaf Holten met een prachtig schot een voorsprong (1-0). Holten bleef hierna aanvallen. In de 35e minuutraakte de NEO-achterhoede in paniek. De stopper van NEO wilde de bal terugspelen op zijn keeper, doch deze had zijn doel reeds verlaten, zodat de te rugspeelbal over de - uitgelopen doelman in het doel verdween (2-0). Na de thee was NEO sterker, doch de Holten-achterhoede kon de druk weer staan. De Holtense voorhoede liep voortdu rend in de buitenspelval van NEO. Ver in de tweede speelhelft speelde een verdediger van NEO de bal met de hand en de hiervoor toegekende strafschop werd door H. Wansink ingeschoten. Dit bracht de einduitslag op 3-0 in het voordeel van Holten. De uitslagen der overige elftallen van Holten waren: Holten 2-NEO 3 3—0; Hol- Het eerste van Blauw Wit '66 heeft za terdag te Glanerbrug het derde van Sportclub met 41 geklopt en het heeft de Blauw Witten niet zo heel veel moeite gekost om deze vrij grote zege te beha len. Reeds na 3 minuten kon Schöppers uit een pass' van Steggink scoren. Bij dit doelpunt ging de linksback van Sport- lust niet helemaal vrij uit. Twee minuten later kreeg Ter Beek een droomkans om te scoren doch in- plaats van de keeper te omspelen schoot hij er tegen op. De doelman redde ten koste van een hoekschop die niets op leverde. Even later stond Steggink oog in oog met de Sportlustdoelman doch ook hij schoot tegen de doelman op. Sportlust deed z'n uiterste best om uit de Blauw Witte greep weg te komen doch dit lukte niet. Men kreeg geen vat op het goede samenspel van de Blauw Witten dat in de 30ste minuut resulteerde in een mooi doelpunt van Steggink. Vlak voor rust maakte Ter Beek er 30 van na een misser van de Sportlust achter hoede. De tweede helft was nog maar net 5 minuten oud toen Steggink uit een pass van Oplaat er 40 van maakte. Blauw Wit geloofde het toen wel, men ging „pingelen" en ongeïnteresseerd spelen en de Glanerbruggers kwamen tot en kele goede tegenaanvallen. De rechts buiten bracht verschillende malen het leer goed op en uit' een van de aanval len schoot midvoor Hendriks keihard naar de linkerbenedenhoek. De Sport lust aanhang juichte reeds maar een snelle reactie van doelman Heuvink deed het gejuich meteen verstommen. Plm. een kwartier voor het einde kreeg Sportlust toch een doelpunt toen Wim Hendriks gebruik maakte van onvol doende wegwerken van de Blauw Wit verdediging. De tweede editie van Blauw Wit ging deze middag naar Enter om het op te nemen tegen het vierde van Enter Voor uit. Men had zich gezien de prestaties van de tegenstanders (in deze competi tie nog maar een keer verloren!) geen illusies gemaakt maar men was besloten om de Blauw Witte huid zo duur moge lijk te verkopen een besluit waarmee men niet anders dan content kan zijn. Tot de rust wogen de partijen volko men tegen elkaar op wat ook blijkt uit de stand 11. Na de thee was er meer verschil maar minder dan de eindstand (52) doet vermoeden. Achterkamp schoot bij te rugspelen in eigen doel en beide par tijen kregen een strafschop (wegens hands) toegewezen. Voor Blauw Wit scoorden Achterkamp en Landeweerd. De Blauw Wit pupillen kwamen heel goed voor de dag door Enter d te klop pen met 21. Een mooie voorzet van Bert Tromop bood Arend Podt de kans om te scoren een kans die prompt werd benut. Voor het 2e doelpunt zorgde Henk Aanstoot. PROGRAMMA: In het gemeentelijk sportpark „Ga gelman" te Nijverdal kan Blauw Wit 1 zaterdagmiddag rekenen op zware te genstand in de wedstrijd tegen DES 3. De Nijverdallers die in deze competi tie nog slechts 1 keer verloren behoren tot de sterksten van de afdeling en een puntenverdeling zou voor Blauw Wit een verdienstelijk resultaat betekenen. De wedstrijd die zal worden geleid ten 3-Iiaarl. Boys 3 04; Holten 4-SDOL 3 5—1; RKSV 3-Holten 5 4—0; Enter a-Holten a 11; Holten b-Enter b 11; Excelsior e-Holten c 21; Holten e-SWN e 0—2. VOETBALPROGRAMMA Zaterdag: DES 3-Blauw Wit 1, 2.30 uur Blauw Wit 2-Excelsior 6, 4.15 uur terr. „De Poppe") Holten a-R.V. a, 4.15 uur R.V. b-Holten b, 3.00 uur Blauw Wit a-Enter V. a, 3.00 uur (terr. „De Poppe") Holten c-De Zweef d, 3.00 uur Hector d-Holten d, 3.00 uur GFC f-Blauw Wit b, 3.00 uur Nijverdal e-Holten e, 3.00 uur Zondag: Holten 1-Delden 1, 2.30 uur PH 4-Holten 2, 2.30 uur Wierden 2-Holten 3, 2.30 uur RKSV 3-Holten 4, 12.00 uur Holten 5-Haarl. Boys 4, 12.00 uur door scheidsrechter F. van Woudenberg begint om half drie. Blauw Wit 2 ontvangst om kwart over vier het zesde van Excelsior (Rijssen) dat evenals Blauw Wit tot de zwaksten behoort. De Rijssenaren wisten van de vijf gespeelde wedstrijden slechts een te winnen. We rekenen in ieder geval op de halve winst. De Blauw Wit junioren spelen thuis tegen Enter Vooruit A (aanvang 3.00 uur) en de Blauw Witte pupillen spelen om 3.00 uur in Goor tegen GFC f. Stand in de 2e klasse: Enter Vooruit 2 4-3- -1- -0—7 23- - 4 Excelsior 3 4-3- -1- -0—7 12- - 2 Blauw Wit 1 5—3- -1- -1—7 12- - 6 DES 3 5-2- -2- -1—6 16- -12 Sp. Denekamp 1 5-3- -0- -2—6 12- -16 Sp. Rijssen 1 5-2- -0- -3—4 9- -12 Juliana II (Heng) 4-1- -1- -2—3 10- -11 Sparta (Ensch.) 3-0- -1- -2—2 4- -13 Sportl. 3 (Gl.br) 4-1- -0- -3—2 8- -12 Achilles 2 (E'de) 4-0- -2- -2—2 4- -17 Hulz. Boys 2 5-1- -0- -4—2 9- -18 Steeds meer mensen onderbreken de lange periode tussen de grote vakanties met een kleine snippervakantie, een „minitrip" of „vestzakreis". Dit kan in het voor- of najaar, als de natuur op zijn mooist is of in de winter om te genieten van de charme van een winterlandschap of om doodgewoon eens verlost te zijn van de dagelijkse rompslomp van telefoon en huishouding. Na twee of drie dagen komt men als herboren weer naar huis terug. Het totale NS-buiten-seizoen-reispakket is dit jaar voor het eerst samengevat in een vierkleurendruk-krant onder de naam „Tips voor Minitrips". Naast de reizen, waarvan het bestaans recht reeds lang bewezen is, t.w. de twee daagse Amsterdam en de driedaagse Zd- Limburg en Twente, vindt men een totaal nieuwe objekten. In eigen land zijn dit de driedaagse naar Montferland en Zeeland, in het buitenland de tweedaagse Brussel en de vierdaagse Londen. Behalve bovengenoemde reizen waar voor op elke willekeurige dag van 1 okto ber af geboekt kan worden, zijn er de twee buitenlandse „weekend-mini-trips" met vaste reisdata: 6 driedaagse reizen naar Winterberg in het winterse Hoog Sauerland en 3 vijfdaagsen naar de ge spleten stad Berlijn. Voor al deze reizen geldt: Eén zelfde aantrekkelijke prijs on verschillig van welk station in Nederland U vertrekt. Van 17 september tot en met 20 novem ber kan men met een „all-in-biljet" tegen gereduceerde prijs van honderd stations in Nederland naar de unieke tentoonstel ling „Historische kunstschatten uit de Sovjet-Unie" in het Haagse Gemeentemu- heum. Het biljet geeft tevens recht op een bezoek aan de permanente tentoon stelling, omvat het gebruik van een con sumptie in de koffie-bar van het museum en geldt tenslotte ook als dagkaart voor de bus- en tramlijnen van de H.T.M. De zeer bijzondere tentoonstelling omvat vondsten uit de tijd van 100.000 jaar voor .Chr. tot circa 1600 jaar na Chr. VREEMDELINGENSTATISTIEK 1065 VAN OVERIJSSEL. Het toeristisch be zoek aan Overijssel heeft over 1965 een lichte teruggang te zien gegeven. Er wer den 3560 gasten minder geregistreerd, maar daar stond een stijging van 126.500 overnachtingen tegenover. De ontvang sten stegen met 4 miljoen tot 22Yz mil joen gulden. Deze opgave heeft betrek king op 47 gemeenten. De 7 ontbrekende gemeenten (Blankenham, Blokzijl, Gramsbergen, Hasselt, Kuinre, Urk en IJsselmuiden) bezitten practisch geen lo- giesinrichting van enige omvang. Het totaal aantal overnachtingen in Overijssel bedroeg om precies te zijn 1.484.406 in 1965. Er werden 10.605 over nachtingen meer in hotels geboekt, 103.745 meer op kampeerinrichtingen en 12.128 meer in pensions. De Provinciale VVV in Overijssel spreekt hierbij de ver onderstelling uit dat een groot deel van de overnachtingen in de hotels in de gro tere steden en in mindere mate in de plattelandshotels betrekking zal hebben op zakelijke bezoekers, maar dat de an dere „meer-overnachtingen" in de toeris tische sector vallen. Toeristenplaatsen als Dalfsen, Delden, Denekamp, Giethoorn, Hellendoorn-Nijverdal, Holten, Losser, Markelo, Ommen, Ootmarsum en Rijssen slokten 184.198 gasten op, (46% van het totaal) en boekten 996.333 overnachtin gen (67% van het totaal). De grootste concentratie van sociaal toerisme treft men aan in het gebied van de Overijssel se Heuvelrug. Het sociaal toerisme neemt in omvang steeds meer toe. Het aantal overnachtingen in 1965 geboekt door lo- giesinrichtingen ingesteld op dit toeris me (zomerhuisjes, kampeergelegenhe- den e.d.) bedroeg 984.811, d.w.z. 66% van het totaal aantal overnachtingen. Het aantal hotelovernachtingen kwam op 371.045 en bedroeg 24% van het to taal. De Overijsselse steden (Twente en de Hanzesteden) namen daarvan 56% voor hun rekening. Het aantal buitenlanders dat Overijssel in 1965 bezocht daalde fors. Er werden 5599 minder geregistreerd. Het aantal Duitsers was het grootst en daarna volg den Schotten en Britten, Zweden, Denen en IJslanders, Fransen, Belgen en Lu xemburgers en Amerikanen. Het totaal aantal buitenlanders bedroeg 59.724. RONDRITTEN DOOR TWENTE IN I-IET STILLE SEIZOEN. In Twente neemt het aantal bezoekers in de recre atiegebieden tijdens het stille seizoen voortdurend toe. De korte vakantiereizen die o.a. door de Nederlandse Spoorwegen worden georganiseerd hebben hiertoe be langrijk bijgedragen. Bij een deel van de toeristen bestaat de wens oök het gebied buiten de standplaats te verkennen, waar voor een korte rondrit per autocar zeer geschikt zou zijn. Ook uit kringen van hotel- en VVV-wezen is de behoefte aan dergelijke ritten buiten het hoogseizoen naar voren gebracht. Gezien deze ont wikkeling heeft de TET besloten een proef te gaan nemen met toeristische rondritten in het a.s. winterseizoen. Van 1 oktober af zal bij voldoende deelname 3x per week een tocht worden gemaakt onder het motto: „Rust en ruimte in Twente". Men zal aan deze middagtoeh- ten kunnen deelnemen uit toeristencentra zoals Ootmarsum maar ook uit de grote steden in Twente. Streekgenoten kunnen uiteraard ook van deze nieuwe recreatie-mogeliijkheid profiteren. De route is zodanig gekozen dat een goede indruk zal worden gegeven van het na tuurschoon in het Twentse landschap. Een bezoek aan de mooiste gebieden van Noord-Oost Twente, de heuvelketens van midden Overijssel en de uitgestrekte bos sen van Kasteel Twickel staat o.m. op het programma. Inl^ VVV Enschede, tel. 05420-23200. TENTOONSTELLINGEN. In de maand oktober worden in verscheidene Overijsselse musea tentoonstellingen ge houden. Zo o.m. in: ENSCHEDE: Twents Gelders Textielmu seum, tentoonstelling van decoratieve kunst op doek afkomstig uit Indonesië. Tot en met 16 oktober. Rijksmuseum Twente, tentoonstelling van werken uit eigen collectie van het Van Abbemuseum te Eindhoven. Van 8 tot en met 31 oktober. Natuur Historisch Museum, tentoonstel ling over de wereldvoedselvoorziening. Tot en met 31 oktober. HENGELO: Hengelose Kunstzaal, ten toonstelling van kleurenfoto's van de 80- jarige Peter Alma. Van 8 tot en met 30 oktober. ZWOLLE: I-Iopmanshuis, tentoonstelling ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag van de schilder Broer uit Giethoorn. Van 21 tot en met 30 oktober. Voor de balie MET MUZIEK DOOR 'T LEVEN „Dat glaasje madeira maakt me nog eens razendriep de verdachte. „Ik kan alles hebben, maar die madeira verdraag ik niet Deze rechtszaak was een gevolg van de gezellige woningen, die de laatste jaren worden gebouwd. Als wij het goed heb ben, ging het om de beide benedenwo ningen van twee belendende duplex-wo- ningen. De architecten, sociaal voelende lieden blijkbaar, hadden gedacht het ge- gemeenschapsgevoel van de bewoners te verhogen door te zorgen dat de ene buurman de ander voortdurend kon ho ren. Men leest wel over nieuwe geluid- werende vindingen, maar in de woning bouw schijnen die niet, of slechts schaars, te worden toegepast. In elk geval was het hier zo, dat een mens, zoals de ver dachte zei, nog niet eens een zoen kon geven aan zijn vrouw zonder dat een ander het kon volgen. Nu behoort tot de zegeningen van onze onvolprezen techniek de pick-up. De buurman-getuige kreeg met Sinterklaas een pick-up. Hij kocht er enkele platen bij waarbij één bevattende een composi tie over een heer die een glaasje ma- diera aanbiedt aan een dame die daar niet van gediend blijkt te zijn. Dit was het glaasje dat de verdachte niet meer kon luchten of zien. „Het glaasje madei ra, my dear" daverde te pas en te onpas door zijn woning. Bovendien was hij ge heelonthouder en zijn buurman wist dat... Zijn eigen radiotoestel gebruikte hij maar niet meer. Je kon er toch niets van ho ren, tenzij het zo hard stond dat een mens er een barst van in zijn hoofd zou krijgen. Ook normale conversatie was in zijn woonvertrek niet mogelijk. Hij ging klagen bij de politie, maar die kon er weinig aan doen. Hij zette zijn eigen radiotoestel vreselijk hard. Maar dat wilde zijn vrouw niet hebben. Je kunt zelf wel fatsoenlijk zijn, al is een ander het niet, vond zij terecht. Nu had de verdachte een kennis, die als radiohandelaar allerlei dingen heeft, die een normaal mens niet bezit. De kennis schroefde een microfoontje in de muur kast, slechts door de dunne architecten muur gescheiden van buurmans pick-up. Bovendien klemde hij enkele luidsprekers tegen de tussenmuur. Het geheel werd aangesloten op een flinke geluidsverster ker. Toen het glaasje madeira opnieuw weer klonk, schrok de pick-up-eigenaar zelfvan het effect. Het droeve lied was meteen drie straten ver te horen, en de buurt- jeugd liep te hoop vanwege de sensatie. Nog vóór de vluchtende juffrouw de trappen afrende en de heer met de ma deira de lift nam, was het geluidsvolume tot nofmale proporties geslonken. Welis waar hoorde de verdachte het nu min stens zo luid als tevoren, maar hij had nu het prettige idee dat dit zijn eigen schuld was. Tot de radiohandelaar zijn installatie na een week zelf nodig had. Toen was het uit. Het madeira, my dear klonk weer even schel als tevoren. En de verdachte was ten einde raad. Hij gaf buurman een klap met de hark, zodat die een tijd ronddanste van de pijn. Dat heeft gehol pen. Het kostte vandaag vijftien gulden boete. Aan de geheelonthouder. Willy H. Heitling. FEUILLETON door Gré de Boer 26) Jaap had een optimistische hoop gekoes terd: Hij zal wel zo verstandig zijn om het meteen uit te maken met die griet. En als zij zo wijs is om de stad uit te gaan, dan bloedt het vanzelf wel dood. Per slot van rekening hebben de meesten het toch alleen maar van horen en zeg gen. Maar dit Jaap was thuis in woede uitgebarsten. „Als ik hem in m'n poten krijg, dan breek ik al z'n ribben.zo'n schobbe jak!" Waarna hij, de twee en twintig jarige zoon, vader van een welgeschapen zoon, onverwacht een draai om zijn oren kreeg van moeder Nel, die zich overi gens wonderwel beheerste, maar met harde, grijze ogen in een strakwit gezicht haar zoon aankeek en hem er op wees, dat hij nog altijd over zijn vader sprak. „Ik kan begrijpen, dat je je gekrenkt voelt, dat is met mij ook het geval. Maar hij is en blijft je vader. En zo spreek je niet over je vader, Jaap." De jongen was ineens gekalmeerd. Hoewel hij nog trilde van verontwaar diging, had de klap de woede wegge slagen. „Wilt u hem nog verdedigen, moeder?" Nel had geknikt. ,,Ja, dat doe ik. Hij is mijn man en blijft mijn man. Ik kan daarom niet toestaan, dat je zo over je vader spreekt. Sla jij vanavond je Bijbel maar eens open, mijn jongen. En kijk dan maar eens, wat er staat in Johan nes 3. Daar zegt iemand: Wie van u zon der zonde is, werpe het eerst een steen. En dan mag jij raden, wie dit gezegd heeft. Denk daar maar eens over na." Jaap was op een stoel neergezakt, zijn moeder niet-begrijpend aankijkend. „Maar, moeder begon hij, doch de vrouw viel hem in de rede: „Je weet nu hoe ik hierover denk. Houdt er rekening mee. Ik zal niet toestaan, dat wie ook hier in huis zo over vader spreekt als jij gedaan hebt.'' „Snapt u dan niet, moeder, dat wij er schade door zullen lijden? Onze zaak? Er bleven al mensen weg, toen de geruchten over vader en die meid de ronde deden. Alsof ik er wat aan kan doen. En wat denkt u. dat nu het gevolg zal zijn?" „Dat je misschien nog meer klanten kwijt raakt. Dat zijn mensen, die alleen maar in het klein kunnen denken. Gaan jij en Hennie er een boterham minder om eten? Dan mag je hier komen. Je hoeft mij niet te vertellen, hoe bepaalde mensen in zulke opzichten reageren. Trek je er niets van aan, dat is de enige raad, die ik je kan geven." „U denkt er nogal gemakkelijk over, he?" sneerde Jaap. „Hoe ik er over denk, Jaap, zul je aan mij niet merken. Als een van mijn kin deren hierdoor schade lijdt, weet hij of zij, waar men terecht kan: in het ouder lijk huis. Maar ga niet schelden op je vader, want dat neem ik niet. Dat heb ben wij jullie niet geleerd." De twee jongsten hadden er zwijgend bij gezeten, Nelie huilend vanwege de consternatie. Henk zwijgend, met een norse trek op -het gezicht. Zelf had hij ook al ondervonden, wat het zeggen wil een vader te hebben, die ixi opspraak was geraakt. Zijn kleine Netteke was plotseling vertrokken van het kasteel. Toen hij er in de vooravond naar toe was gefietst, zoals de laatste tijd een paar keer in de week geschiedde, had men hem bij de ingang opgevangen. De huisknecht, die iedere bewoner van het stadje vanuit de hoogte bezag, omdat niemand in rang gelijk stond met zijn meester en meesteres, had de bezoeken van de jonge proleet, zoals hij Henk Hartog noemde, met lede ogen aange zien, doch als een goede huisknecht had hij nooit iets laten merken. Als mevrouw zo dwaas was om het volk binnen te ha len en zelf toestond, dat deze puber de dochter des huizes het hof maakte, was dat haar zaak. Maar nu was het afge lopen. Hij had altijd geweten, dat iets dergelijks niet in overeenstemming was met de maatschappelijke positie, waarin meneer van Dongen Meerveld verkeerde. Zodat Henk in de deuropening de weg versperd vond door Willem, de huis knecht, die hem op hoge toon meedeelde, dat de „freule" Willem sprak over Nettie altijd als de freule vertrokken was naar een kostschool in Zwitserland, zodat zijn bezoeken aan het kasteel ver der geen zin meer zouden hebben. Henk was stom verbluft geweest. „Maar mag ik mevrouw dan even spre ken? Ik weet niet eens het adres van Nettie!" „Mevrouw heeft me opgedragen u deze mededeling te doen. Goeden avond" ge lijk werd de deur voor Henk's neus ge sloten. Op weg naar huis begreep hij de oor zaak. Dit is vaders schuld, dacht hij. Door wat vader gedaan heeft, ben ik onmogelijk geworden op het kasteel en Nettie's ouders hebben haar naar een kostschool gestuurd om te voorkomen, dat wij elkander nog langer ontmoeten. Dus hij zat nu thuis, zwijgend, inwen dig misschien even woedend als Jaap het uiterlijk had laten merken. Maar Henk was de tegenvoeter van zijn broer. Hij verkropte alles alleen, bleef gesloten, omdat hij niet wilde, dat anderen zijn nederlaag te weten zouden komen. Trouwens op de straat had hij de laatste dagen ook al gemerkt, dat ieder een het wist. En daarom keken sommige jongens en meisjes hem meewarig, een enkele spotlachend aan. Toen hij gis teravond in de cafetaria was gekomen, werden de gesprekken even gestaakt en werd hij veelbetekenend aangekeken. Zelfs het nieuwe dienstertje, dat nauwe lijks op de hoogte kon zijn van de plaat selijke gebeurtenissen, omdat ze nog geen drie weken hier werkte, had hem met een eigenaardige, onderzoekende blik aangekeken. (Wordt vervolgd.)

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 2