föurl&rimê MET P.I.T. OF PAO Agenda VROUWEN WERDEN VOORGELICHT OVER II ATOOMGEVAREN Persoonlijk vakmanschap beloond Vcor de kankerbestrijding Oranjekalender weer verschenen Bejaardensociëteit ANWB-Herlstwandelingen door de bossen Gouden paar Uitslag Ballonwedstrijd Bridgeclub opgericht Gevonden voorwerpen KERKDIENSTEN ■^rabineren Zaterdag 8 oktober 1966 No. 39 Jaargang 18 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 2,50 per kwartaal Betaling via de Coöp. Raiffeisenbank Holtengiro nr. 875587 Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telefoon 051/.83 - 1281/ j Adv.-prijs 1-15 mm. (a contant) 3,Iedere mm. meer 0,1 De gemeente Holten is na Dalfsen en Hellendoorn de derde gemeente waar, bij de actie „Door vrouwen voor vrouwen- één op vijf" uitgaande van de provinciale commissie voor de individuele zelfbe scherming „I.Z.B.", hét streefgetal is be reikt om van elke vijf huisvrouwen één voor te lichten over de zelfbescherming bij een eventuele atoomoorlog. In ver band hiermede werd woensdagmiddag in hotel 't Lösse Hoes in een intieme en ge zellige bijeenkomst aan mevr. C. P. K. Enklaar-van Andel, die de contacten leg de met de plaatselijke vrouwenverenigin gen en de dames L. Steenhuis-Wierenga, B. Beijers-Holterman, C. Knijff-Dekker, J. Metzger-Slotman, W. C. Steunenberg-de Haan, M. Assink-Sehutte, P. Paalman- Wegstapel en mej. A. Stam, als voorlicht ster een tegeltje uitgereikt ter herinnering aan deze arbeid. Ook mevr. H. Meken- kamp, ontving deze herinnering voor haar verzorging van de dames op de comman dopost van de B.B. Mevr. J. Blijdenstein-Janssen uit Lonne- ker, voorzitster van de prov. commissie, reikte wegens verhindering, om ge zondheidsredenen, van de echtgenote van de commissaris der koningin de tegels uit en herinnerde er aan, dat in 1961 de zeven voorlichtsters met veel ijver en energie, bemoedigend aangespoord door mevr. Enklaar, met hun taak begonnen waren. Zij hebben in Holten een prach tig resultaat geboekt, omdat zij hun taak zo serieus hebben opgevat. Een belang rijk voordeel hadden zij door het gebruik van de provinciale commandopost. Lan delijk zijn 90.000 vrouwen voorgelicht of 12,4% van het streefgetal. Voor Overijs sel was dit percentage 24%. In de N.O.- polder echter meer dan 114%. De •Minis ter van Binnenlandse Zaken heeft voor geschreven, dat de actie per 1 juli jl. moest worden opgeschort. Holten heeft echter op de valreep dit gunstige resul taat nog weten te bereiken. Mevr. Blij denstein bracht de dames dank voor het werk, dat zij ten koste van vele avonden hebben verricht. Het lid van de landelijke propaganda- commissie voor deze actie, mevr. C. J. van Notten-van Tuill van Serooskerken uit Driebergen; schetste de gang van za ken bij deze actie, die in 1959 begon met de opleiding van de docenten, die zich belangeloos beschikbaar stelden. Zij ver- De snelle technische ontwikkeling- in de metaalnijverheid vraagt steeds meer gespecialiseerde vakmensen. Om op economisch verantwoorde wijze te werken, een goed product te maken tegen een redelijke prijs en in de heden daagse maatschappij een goede positie te verwerven, is naast vakmanschap ook inzicht noodzakelijk. De Stichting Vakopleiding Smecoma te Baarn, een door het bedrijfsleven in de metaalnijverheid in het leven geroepen opleidingsinstituut, verzorgt reeds bijna 20 jaar de opleiding tot vakman in het midden- en kleinbedrijf, waarbij zowel de Rijksoverheid als het bedrijfsleven belangrijke financiële bijdragen leveren. Deze bedrijfsopleidingen worden op praktische en didaktische gronden in twee delen gesplitst n.l. Ie. een tweejarige primaire opleiding- tot Adspirant na een vooropleiding op de lagere technische school; 2e. een tweejarige voortgezette oplei ding tot Gezel, respectievelijk Mon teur. De opleidingen zijn opgebouwd uit een praktijkdeel, dat door middel van het leerlingenstelsel in het bedrijf wordt ge geven en een aanvullend theoriegedeel te dat aan de lagere technische school wordt gegeven. Beide delen worden door Smecoma af gesloten respectievelijk met een praktijk en een theorie-examen. Is men voor bei de delen geslaagd dan ontvangt men het adspirant- of het gezel-, respectievelijk monteurs-diploma. Zeer veel bedrijven maken reeds ge bruik van de mogelijkheden die Sme coma in deze biedt. Ook in 1966 zijn weer vele kandidaten geëxamineerd die onder auspiciën van Smecoma hun opleiding hebben ont vangen. Vele jongeren hebben zich veel moeite getroost om deze toch betrekkelijk zware studie met goed gevolg te doorlopen. Een woord van lof aan deze jeugd is zeer zeker op zijn plaats. De Stichting Vakopleiding Smecoma heeft besloten de behaalde diploma's aan adspirant- en gezel-kandidaten op offi ciële wijze uit te reiken op verschillende centra's in ons land, om op deze wijze een duidelijke demonstratie te geven van het belang van de beroepsopleiding in het algemeen. Door middel van deze diploma-uitrei king hoopt Smecoma de mogelijkheid te openen hu ook eens de positieve kant van de Nederlandse jeugd in het middel punt van de belangstelling te plaatsen. Tot degenen aan wie een diploma zal geleek het werk dat gedaan werd met de nieuwbouw, waarbij de timmerlieden en metselaars dc voorlichtsters zijn en de te gelzetters, het comité, dat deze voorlicht sters, die 1/5 deel van alle vrouwen heb ben voorgelicht nu een herinneringstegel aanbied. 43 gemeenten in Nederland zijn met dit werk gereed gekomen. Holten is in Overijssel de 3e gemeente waar het einddoel werd bereikt. Mevr. Steenhuis en mej. Stam ontvingen van haar nog een afzonderlijk geschenk. Burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, die met wethouder Rietberg, in deze bijeen komst, waarin ook de overige bestuurs leden van de provinciale commissie aan wezig waren, het gemeentebestuur verte genwoordigde, bracht de Holtense vrou wen eveneens dank voor hun werk. Hij herinnerde er aan, dat in 1961 de poli tieke hemel duister was door de oorlog in Korea, waardoor de actie direct aan sloeg. Ook nu dient te worden voorko men, dat de mensen niet geheel onvoor bereid zijn ten aanzien van de gevolgen van een eventuele nucleaire oorlog, waar van wij allen hopen, dat zij nooit en te nimmer komen zal. De opschorting der activiteiten schrijft Mr. Enklaar toe aan de eis om zich op de materie van de voor lichting opnieuw te bezinnen. De betrok ken dames komt veel dank en hulde toe evenals de dames van de commissie I.Z.B. Spreker bood dc dames Blijdenstein, van Notten en mevr. van der Wijk uit Steen- wijkerwold, die de administratie van het prov. comité verzorgde, een boekwerkje over de Holterberg aan. De voorzitster dankte de burgemeester zeer voor dit „bewijs van goed gedrag" en besloot daarmede, het officiële deel de zer samenkomst, waarin het gemeente bestuur een consumptie aanbood. De collecte voor het Koningin Wilhel- minafonds ten behoeve van de kanker bestrijding heeft het mooie bedrag' van 1.674,72 opgebracht. Gevers en collec tanten wordt daarvoor hartelijk dank gebracht. De prachtige oranjekalender van Pro Juventute, waarvan de opbrengst be stemd is voor kinderen, die extra zorg nodig hebben, is weer verkrijgbaar bij mevr. C. P. K. Enklaar-van Andel, „De Kroepenkaamp", Raalterweg. De kosten bedragen 3,50. In ons volgend nummer hopen wij hier nog nader op terug te komen. Men schrijft ons: Dinsdag a.s., 11 oktober zal de bejaar densociëteit weer gehouden worden in het gebouw Irene. Aanvang 2.30 uur. Komt U allen, het belooft weer een prettige middag te worden. De ANWB zal deze maand in het oos ten van het land twee herfstwandelin- gen uitzetten. Op 8 en 9 oktober kan in Twenthc aan een wandeling, die leidt door het bosgebied rondom de Heriker- berg ten westen van Goor, worden deel genomen. De vertrekpost is gevestigd in hotel Jachtlust", Goorseweg 59 te Markelo. De andere wandelingen waaraan men 29 en 30 oktober kan deelnemen, heeft als vertrekpunt het restaurant „de Py- ramide van Austerlitz", Zeisterweg 98 te Woudenberg. Deze wandeling gaat door bosgebieden, waarvan de hoogtepunten zijn de Hoenderberg en het Kraaiendal. Ieder jaar organiseert de ANWB acht wandelingen in verschillende gebie den van ons land. In 1965 meldden zich voor deze wandelingen ongeveer 11.000 deelnemers, van wie de helft deelnam aan de najaars- en herfst- wandelingen. Voor deze vorm van dagrecreatie hebben vooral de stede lingen een grote belangstelling. Zij maken met een deelname van 70 de grootste groep uit. Beide herfstwandelingen zijn gesplitst in een groot en klein traject van res pectievelijk circa 18 en 12 kilometer. De vertrekposten zijn iedere dag geopend van 9.00 tot 14.30 uur. Bij de vertrekpos ten bestaat ruime parkeergelegenheid. worden uitgereikt behoren ook onze plaatsgenoten H. van Beek, Burgem. v. d. Borchstraat 7 en H. Rietman, Look 25. De uitreiking geschiedt op zaterdag, 15 oktober a.s. om 14.00 uur in de Bui tensociëteit te Zwolle in aanwezigheid van de burgemeester van Zwolle Drs J. A. R. Roeien. Woensdag a.s. hoopt het echtpaar L. van Laar-J. W. van Laar-van den Bos, zijn 50-jarige echtvereniging te herdenken. De heer van Laar wordt de laatste dag van deze maand 79 jaar. zijn echtgenote is 76 jaar. Mevrouw van Laar heeft in haar leven nogal met ziekte te kampen gehad, maar mag zich nu, evenals haar man, in een vrij goede gezondheid ver heugen. Het echtpaar heeft geen kinde ren. De heer van Laar was filiaalhouder van een melkinrichting in Deventer, maar is al tal van jaren gepensioneerd. Het gouden paar woont in de bejaarden woningen aan de Gaardenstraat. Het zal hen op deze dag zeker niet aan belang stelling ontbreken. OFFICIËLE PURLIKATIES RATTENBESTRIJDING Burgemeester en wethouders van Hol ten maken bekend, dat door de Gemeen te een rattenbestrijder is aangesteld, die voor rekening van de gemeente de be strijding van ratten verzorgt. Aanvragen hiertoe dienen uitsluitend te worden gericht aan het bureau Ge meentewerken tijdens de kantooruren. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. Enklaar, burgemeester. G. J. Langenbarg, secretaris. Nijverdal. - Het Protestants Interker kelijk Thuisfront P.I.T. vraagt in de ko mende week weer de aandacht. Dan zal namelijk weer de bekende jaarlijkse huis- aan-huis-collecte worden gehouden voor het werk onder de militairen. In de ontwikkeling van het Prot. Inter kerkelijk Thuisfront is de laatste jaren wel het een en ander'gewijzigd. Het vorig jaar werd een eigen huis betrokken, van waaruit de, diverse acties worden geleid, terwijl dit voorjaar ook een nieuwe se cretaris werd benoemd! Er was namelijk een vacature ontstaan toen de heer O. de Moor overleed. Deze genoot een grote be kendheid, ook al vanwege de vele radio spreekbeurten in de rubriek: met P.I.T. op pad, die destijds wekelijks werden ge houden, en waardoor het werk onder de militairen een grote bekendheid verkreeg, alsmede vele spreekbeurten voor de Ned. Christelijke Vrouwenbond. Dit jaar werd, in de vacature voor zien, door de benoeming van de heer J. H. A. van Dijk te Voorburg, voorheen Inspecteur van de Sociale Dienst van het ministerie van Defensie. Op deze wijze wist hij een grote kennis te verwerven van de moeilijkheden van de dienstplich tige militair. Daarnaast was hij een bekende spreker op de zogenaamde Recrutendagen, waar de a.s. militair werd voorgelicht over zijn a.s. nieuwe status als militair, was ook lid van het hoofdbestuur van de Nat. Chr. Officierenvereniging, en is dus wel een persoon die terzake kundig is en de militaire samenleving goed kent. Wat het werk onder de militairen be treft, we weten inmiddels wel, dat deze vereniging veel voor de militairen wil doen. Zij sticht militaire tehuizen, stelt boe ken, films en bandrecorders ter beschik king, en vooral met de Kerstdagen en de jaarwisseling is zij actief voor de dienst doende militairen. Dit alles en nog veel meer heeft voor vele militairen zijn waar de wel bewezen, en is uit deze samenle ving niet weer weg te denken. Ook wor den de gelden besteed voor goede ont spanningsavonden en culturele avonden op afgelegen kampementen en deze zijn ook vaak van grote betekenis voor de geestelijke vorming van de militair. De prijsstijgingen spelen ook hier een grote rol en opnieuw is er dus veel geld nodig. In 1964 bedroeg de opbrengst 490.142,28. Protestants Nederland bewees hiermee opnieuw op overtuigende wijze dat men het grote belang van onze arbeid onder militairen merendeels opgroeiende jeugd inziet en 'zich hiervoor mede ver antwoordelijk voelt. Dat deze zorg zich in toenemende mate uitstrekt ook tot bui ten de landsgrenzen, o.a. door de bouw *van een aantal nieuwe tehuizen in Duits land/betekent dat er ook meer financiële middelen nodig zijn dezeo arbeid volledig tot haar recht te doen komen. Bovendien mag niet worden vergeten dat de voortdurende stijging der exploi tatiekosten, de in het P.I.T. samenwerken de organisaties voor steeds groter wor dende problemen stelt. I-Iet thuisfrontwerk biedt voor de ver breiding en doorwerking van het Evan gelie in de Strijdkrachten ongekende mo gelijkheden. Het is daarom dat het P.I.T.-bestuur meent ook dit jaar een dringend beroep op uw hulp en' steun te mogen doen en u op te wekken tot medewerking aan de P.I.T.-collecte. Behoudens enkele uitzonderingen heb ben de meeste gemeentebesturen de ge vraagde toestemming verleend voor de week van 10 tot en met 15 oktober. Wij weten uit jarenlange1 ervaring dat de P.I.T.-collecte mag rekenen op de blij moedige medewerking van velen en dat dit voor de v meesten van u een vanzelf sprekende zaak is. De daartoe door de Braderiecommissie aangewezen jury heeft de uitslag vast gesteld van de tijdens de twaalfde Bra derie gehouden ballonwedstrijd voor de kinderen. Het ballonnetje dat het verste kwam landde bij Hützel een dorp op de Lüne- burger Heide. Het werd opgelaten door Kor Kooi te Groningen, die de eerste prijs won van drie rijksdaalders. 2e prijs (vijf gulden) Gerard Schalk, Waardenborehstraat 28 (landingsplaats Behringen een plaatsje op de Lünebur- gerheide aan de autobahn Hannover - Hamburg) 3e prijs (ƒ3.50) Tini Vorkink, H. J. Wan- sinkstraat 17 (landingsplaats Dorfmark even ten Oosten van de stad Walsrode). 4e prijs (ƒ2,50) Dinant Leferink, Sla- gendijk 2 te Markelo (landingsplaats Ahlden even ten zuiden van Walsrode aan de Aller). 5e prijs (ƒ2,50) Anna Gerritsma, Mep- pelerweg 849, Den Haag (landingsplaats Riedlingen eveneens in ue omgeving van Walsrode). De geldprijzen kunnen door de jongelui worden afgehaald bij de secretaris van de Braderiecommissie de heer J. Wig- gers, Kolweg 14. Aan jongelui die niet in Holten woonachtig zijn zal het ge wonnen bedrag worden overgemaakt. Enkele bridgeliefhebbers hebben woensdagavond besloten tot het oprich ten van een bridgeclub. Het ligt in de bedoeling, met ingang van de maand no vember, om de twee weken een club avond te houden in een nog nader te bepalen lokaliteit. "Vermoedelijk zal op vrijdagavond worden gespeeld. Het voor lopig bestuur bestaat uit de heren J. Warrink, Drs J. Hofsteenge en J. Huls hof. Voor nadere inlichtingen en even tuele aanmeldingen kan men zich tot laatstgenoemde wenden, Bessinkpas- straat 10, telefoon 19 57. Gevonden: 1 ketting: 1 bril; 1 dames-polshorloge; 1 kinderfietsje. Aan komen lopen: 1 hondje, ruwharig, soort terrier. Verloren: 1 gouden ring met steen; 1 winterjas, waarin een paar handschoenen; 1 lees bril; 1 damessjaal; 1 dubbel snoer pa rels; 1 pocketboekje; 1 damesportemon nee met inhoud; 1 dames-armband; 1 gynmastiekpakje. Vrijdag, 7 oktober en vervolgens elke vrijdagmiddag Tuincentrum Haneveld geopend (zie adv.). Zaterdag, 8 oktober 19.30 uur: Grote dans- en showavond in Amicitia (zie adv.). Zondag, 9 oktober 19.30 uur: Dansen in het nieuwe beatcentrum zaal „Jacht lust" in Loo-Bathmen (zie adv.). Zondag, 9 oktober 19.30 uur: Dansen in zaal Boode te Bathmen (zie adv.). Maandag 10 oktober 's avonds 7.30 uur: Ruilavond Holtense Postzegelclub in café „De Waag". Dinsdag, 11 oktober 2.30 uur: Bejaarden sociëteit in het gebouw Irene. Dinsdag, 11 oktober 's avonds 8 uur in gebouw „Bethanië" bijeenkomst Her vormde Vrouwengroep Dijkerhoek. Donderdag, 13 oktober 8 uur voormiddag, vertrek Herv. Vrouwengroep naar de Provinciale dag in Zwolle vanaf Irene.' Vrijdag, 14 oktober 's avonds kwart voor acht: in gebouw „Rehoboth" jaarver gadering A.R. Kiesvereniging Neder land en Oranje. Zaterdag, 15 oktober 8 uur: Feestavond met prijsuitreiking van de Veren. „Holbatheo" in zaal 't Bonte Paard (zie adv.). Zaterdag, 15 oktober 19.30 uur: Puzzle- wandeltocht P.J.G.O.-afdelingen, vanaf café „De Waag". Donderdag, 20 oktober 20 uur: Leden vergadering P.J.G.O.-afdeling „Jong Holten" in café „De Waag" van de heer J. Haverslag. Zaterdag, 29 oktober 's avonds 8 uur: in de Ned. Herv. Kerk Zangavond van de Ring Twenthe van de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumverenigingen. Zondag 9 oktober 1966 Holten: Ned. Herv. Kerk: 8.30 en 10.15 uur de heer Schellevisp past. medew. Extra collecte Inwendige Zending. Dijkerhoek: Bethanië 9.30 uur ds Ad- dink (gezinsdienst). Extra collecte: Raad voor Kerk en Is raël. Geref. Kerk: 8.30; 10.00 en 15.00 uur ds R. Hoog kamp (Bediening Heilig Avondmaal). In alle diensten is het ene offer voor de kerk. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". R.K. Kerkdienst: 8.45 uur H. Mis' in het gebouw Irene. Zondagsdienst Dierenartsen: Zaterdag 8 en zondag 9 oktober a.s. de heer J. Warrink, Noordenbergstraat 19. telefoon 18 03. Geboren: Diana Frederica d.v. H. Krommendijk en B. Schuppert, Voors- boersstraat 4. Herman, z.v. H. J. J. ten Velde en H. J. A. van Geenhuizen, Look 1. Overleden: H. Bruintjes-Kleene, 46 jr., Industriestraat 26. Ondertrouwd: H. A. Poortman, 22 jr., Rijssen en J. M. Schuiterd, 22 jr., Tuin straat 13. J. A. E-lbersen, 27 jr., Lich tenberg 11 en G. G. Hammers, 23 jr., Markelo. Gehuwd: H. F. Oolbekkink, 24 jr., Oranjestraat 71 en H. Elbersen, 23 jr., Lichtenberg 11. BEVOLKING Ingekomen: H. Keizer van Steenwij - kerwold naar Holterberg 46. A. K. Buijserd van Arnhem naar Haarstraat 10. A. den Heijer-Nijkamp van Rijssen naar Oranjestraat 34. A. H. Feberwee van Suriname naar Holterberg 15. Vertrokken: M. van Till en gezin van Holterbroek 37 naar Ridderkerk. J. T. Aaftink van Burg. v. d. Borchstraat 3 naar Deventer. W. J. H. Wansink van Dorpsstraat 17 naar V.S.A. H. J. A. Crans van Holterberg 51 naar Steenwijk. J. W. Hielkema en gezin van Oranje straat 66 naar Terschelling.

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 1