t Gemarkt vat Waardenborchgroep nam eigen troephuis in Het nette stadje Koen! Iaat ons vrolijk zingen Larense Schotsers naar Duitsland Snelste duif van W. Aaftink Bijzondere zangavond Bijbel Kiosk Vereniging Verloting Holtense Braderie Interkerkelijk recreatie-werk Jeugdwielerkampioenschap van Overijssel Geslaagden Zaterdag 9 juli 1966 HOLTENS NIEUWSBLAD Oubaas C. Ziere, districtscommissaris der N.P.V. te Deventer heeft vorige week vrijdagmiddag tijdens een eenvoudige samenkomst het prachtige troephuis van de „Waardenborchgroep", dat door de inspanning van zeer velen op een mooi bebost plekje in de buurtschap Beuseberg tot stand gekomen is, officieel in gebruik gesteld. Het is een zeer duurzaam en esthetisch verzorgd gebouw geworden, waarin de Hol- tense padvinders, die nu ruim tachtig welpen ien verkenners tellen, eien zeer ver zorgd onderkomen hebben gevonden, waarvan het interieur zoals dat behoort echter ook zo primitief mogelijk gehouden is. Terwijl in de stilte van de natuur de lijsters in de omringende bossen hun hoogste lied zongen, had het gebruikelijke padvinders ceremonieel plaats. Het hijsen van de nationale driekleur, de hordenroep der welpen door de horden welpen ten ver kenners, die rondom de vlaggemast geschaard stonden, het lezen der padvinderswet en het brengen van de groet aan de leiders ien leidsters. De voorzitter der plaatselijke commis sie, de heer R. Petter, sprak daarna een welkomstwoord. Hij herinnerde er aan hoe de Waardenborchgroep, die op 15 juli 1963 werd opgericht, eerst een on derkomen heeft gevonden in een oud boerderijtje in de Beuseberg. Toen dat niet meer beschikbaar kon blijven was de gemeente bereid de boerderij „Voors- boer" op de Kol af te staan. Door een schenking en de opbrengst van een ba zar en later door de renteloze certifica ten kreeg men enige middelen om zelf een troephuis te bouwen. Maar die waren niet voldoende. De Fa. Koopman te Dij- kerhoek was bereid voor een schappelij ke prijs de gebinten en het dak te leve ren. Er is een beroep gedaan op de va ders der padvinders, de plaatselijke com missie is rondgegaan, alle bouwvakpa troons in Holten maar zelfs in Rijssen, Nijverdal en Heeten werden bereid ge vonden tegen de laagst mogelijke prijzen het materiaal te leveren, een vader en moeder hebben zelfs het gebouw opge schilderd, zeer velen hebben verder alles gedaan om dit mooie troephuis tot stand te brengen. In het z.g. groene boekje is de taak van de plaatselijke commissie omschreven, aldus de heer Pettfer, ik druk mij zeer bescheiden uit, als ik zeg, dat wij daaraan zeer voldaan hebben. Men spreekt zelfs van zeldzaam en wonderlijk. De heer Petter wees er op, dat de hele groep staat en valt met de leiding. De leiding is goed. Het is niet een gebouw voor een paar jaar, maar voor jaren. Spreker vertrouwt er op, dat de verkenners en welpen, dit gebouw goed zullen weten te gebruiken. Hij bracht dank aan allen, die op velerlei wijze hun arbeid en steun aan de tot standkoming hebben gegeven. Een lid wilde spreker met name noemen, zonder anderen te kort te doen, n.l. de heer J. S. Molewijk, die als secretaris, achter de schermen zeer veel werk verzet heeft. Hij verzocht oubaas Ziere tot de opening over te gaan. TROTS RESULTAAT De districtscommissaris zeide zich te kunnen voorstellen, dat men met recht tróts is op dit resultaat. Een groep, die nog maar 3 jaar bestaat heeft een troep huis gebouwd van een formaat en een omvang waar je stil van wordt. Het is de t-ots van de plaatselijke commissie, de leiding en de ouders. Er wordt veel voor de jeugd bereikt, als deze wordt begeleid De ook in Holten zeer bekende boe endansgroep „Larense Schotsers" zal op zaterdag 9, zondag 10 en maandag 11 juli deelnemen aan een groot internationaal festival in Bitburg (Duitsland-Eifelge- bergte). Aan dit festival wordt medewerking verleend daar meer dan 60 dansgroepen en boerenkapellen uit Nederland, Bel gië, Frankrijk, Luxemburg, Zwitserland, Italië, Oostenrijk en Duitsland. De duiven van de Holtense postduiven- houders werden zaterdag 2 juli gelost in Sint Denis. De lossing had plaats om 6.40 uur. Eerste duif geklokt om 13.22.10 uur. Afstand 471 km. Tijd 6 uur 42 min. 10 sec. Uitslag: 1 en 17: W. Aaftink; 2, 12 en 15: J. Wil- lems; 3 en 22: C. W. Reeves. 4, 6, 11, 13, 19 en 20: L. Gazan; 5, 8 en 18: H. J. Aaf tink; 7 en 21: Joh. Paalman; 9, 10 en 16: G. Steunenberg en 14: G. Veldhuis. Prijs en scheerweg: W. Aaftink. FEUILLETON door Gré de Boer 13) „Kom, kom, ze moeten maar eens wat meer vertrouwen hebben in hun beste expert" Hij boog. „Dank je, Jos. Wie zegt dat? Sinterklaas?" „Meneer Kamphuis. Als hij weet, dat u komt, zegt hij: Daar zal niet veel aan te versieren zijn. Hartog is zelf een halve monteur." „Ik ben in het vak geweest, dat is hem bekend',, gaf Huib toe. „Nou, dan ga ik eerst maar ergens anders heen. Dus haalde een pakje sigaretten te voorschijn en bood het meisje er een aan. Hij gaf haar vuur en toen ze beiden rookten, ver volgde hij: „Hoewel door de ouders. Het is dan ook niet moei_ lijk dat dit tot stand komt als een hecht fundament, als men ziet dat in 3 jaar het aantal padvinders reeds is1 gegroeid tot tachtig.- De jeugdbeweging staat en valt met de leiders. Er zijn mensen, die geen vertrouwen meer hebben in de jeugd, maar die jeugd is net zoals wij zijn ge weest, aldus de heer Ziere. Als die begeleiding er maar is dan kan men ook vertrouwen hebben in de toe komst. Men zegt, dat de padvinderij op haar retour is, maar zij is nog net zo levensvatbaar als vroeger, gezien de aan tallen van 120.000 Übtï130.000 padvinders in ons land van alle 'groeperingen. Het district Deventer is: trots op de resulta ten van Holten, het zal zijn steun blij ven verlenen. Uit het, district zullen 31 verkenners naar Engèland gaan. waar van 9 uit Holten. Het is een toonbeeld van de goede onderlinge verhoudingen. MOED Hopman P. Rijnsaardt, bracht de plaatselijke commissie dank voor het geen zij tot stand heeft gebracht en be wonderde de moed, waarmede men dit werk is aangevangen. Hij wees op de ver hindering door familieomstandigheden van hopman G. J. van 't Holt, die zeer veel werk verricht heeft vooral bij de in richting van het gebouw. De teamgeest is uitstekend onder de leiders. Hopelijk zul len veel jongelui straks als hopman of ou-baas het werk van de ouderen over nemen. Bij deze plechtige ingebruikneming waren o.a. aanwezig Akela en Messoea Wamschers en de meeste leden van de plaatselijke commissie. Nadat welpen en verkenners kampvu ren hadden gestookt o.a. om brood te bakken met vuur op speciale tafels werd allen in het troephuis een brood maaltijd aangeboden. Behalve ruime vrij primitief gehouden vertrekken, bevat het troephuis o.m. een keukentje, een lei derskamertje, bergruimte voor de mate rialen, wasgelegenheid en toiletten. Het is daardoor een prachtig bezit voor de Holtense padvinders. Het is ontworpen door de heren L. C. van de Bovenkamp, architekt en T. Prak, directeur van ge meentewerken alhier. In de zomermaanden wordt het troep huis met het oog op de exploitatie ook verhuurd aan groepen van elders. 's Avonds, is eerst de ouders der pad vinders en daarna aan belangstellenden gelegenheid geboden het troephuis te be zichtigen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Aan de hartelijke uitnodiging van de Bijbel Kiosk Vereniging (BKV) te Am sterdam om woensdagavond de bijzon dere zangavond bij te wonen in de Ned. Herv. Kerk hebben plm. 500 personen ge hoor gegeven. De avond, waaraan meewerkten de be kende radiozanger Kees Deenik, de or ganisten Anton Koopman (begeleiding samenzang) en Wim Jansen (begeleiding verenigde koren) trompettist Egbert Voordes en de drie plaatselijke zangko ren t.w. „Holtens Gemengd Koor", het Hervormd Kerkkkoor en de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" werd door ds. J. H. Israël met gebed geopend na het gezamenlijk zingen van psalm 33 de versen 1, 2 en 8 (nieuwe berijming). De verenigde koren zongen hierna on der leiding van de dirigent van „Soli Deo Gloria" de heer J. Plomp te Nijverdal „Geloof, hoop en liefde" en „Voor alle heil'gen". Vóór de lezing van het Schriftgedeelte (Jesaja 12) door ds. Israël zong Kees Deenik uit de "bundel van ds. Hasper „Jezus helpt winnen" en „Al was het dat ik de talen van mens en engel sprak" (Korinthe 13). Later op de avond bracht de heer Deenik nog ten gehore het prachtige lied „De weg van barmhartigheid" (Lu cas 10:30-37). Onder leiding van de heer Deenik zon gen koren en belangstellenden met be geleiding van orgel en trompet een 4 tal liederen terwijl de koren nog zongen „De Heer is God en niemand meer", „De maan is opgekomen" en „Looft God die zegent al wat leeft". Ds. J. Israël die deze avond een korte toespraak hield over het onderwerp „Wat wil de BKV" wees op de stroom van lec tuur waarmee wij in onze tijd overspoeld worden, goede en minder goede. Ook de ontwakende volken schreeuwen om lec tuur die net al bij ons verslonden wordt. De BKV ziet als haar grootste taak en roeping de mensen dichter bij God te brengen die ons in Christus het beste heeft gegeven. De BKV doet alles om de mensen blijdschap te laten vinden in Je zus Christus en wil bij haar arbeid in Opeens ging hij rechtop staan, keek met grote ogen naar het meisje en dacht na. „Wat is er, meneer Hartog? Ziet u op eens spoken?" „Nee, kind, jij brengt me op een idee. Jij kunt me helpen, zie je?" „Ik u helpen? Waarmee?" Hij dacht opnieuw na. „Ach nee, dat wordt natuurlijk niets. Sorry, ik had plot seling eer. kolder-ingeving, zie je? Ver geet het maar." Hij keek naar zijn hoed en greep die. Maar het meisje vroeg: „Was ik het, die u op dat kolder-idee bracht?" Huib Hartog grinnikte luid. „Die Jos bijdehand ben je. Nee, dat gaat niet." Hij schudde zijn hoofd. „Ik rooi 't niet meer." Ze keek hem met grote ogen aan. „Waar hebt u het eigenlijk over?" „Iets heel zots schoot me plotseling té binnen." je bent in staat om op jezelf te passen?" voegde hij er ondeugend aan toe. „Zeer beslist, meneer Hartog. Ik zou u niet aanraden de proef op de som te nemen." „Dat klinkt als een dreigement." Hij „U maakt me nieuwsgierig, meneer Hartog. Of is het Hij ging weer op de rand van het bu- eigen land en ver daarbuiten (Indone sië, Libanon, Syrië enz.) staan op de weg van barmhartigheid in liefde tot God en de medemens. De prachtige avond werd nadat ds. Is raël in dankgebed was voorgegaan be sloten met het staande zingen van de 3 coupletten van'gezang 135 (Dankt, dankt nu allen God). De collecte die bij de uitgang werd ge houden bracht ruim 200,op terwijl deze avond 40 nieuwe contribuanten werden ingeschreven. De Braderiecommissie heeft het vorige jaar met vergunning van het gemeente bestuur een loterij aangespannen om de kosten te dekken van voorgaande fees telijkheden, welke met een nadelig saldo waren geëindigd. De commissie heeft n.l. in het belang zowel van onze zomergas ten als van de ingezetenen de entreeprij zen voor de diverse evenementen steeds zo laag mogelijk gehouden, maar dat is een beetje falicant uitgelopen. Zij dacht daarom in 1965 deze tekorten te kunnen opheffen door voornoemde verloting. Op de braderie waren echter verschillende verenigingen, die kleine loterijen aan spanden, waardoor de braderieverloting in verdrukking is gekomen. De vereni gingen heeft zij vóór laten gaan in de hoop, dat het volgend jaar het restant van de loten zou kunnen worden ver kocht. Die verkoop zal nu zo spoedig mogelijk beginnen, waarvoor een aantal personen zoveel mogelijk rond zal gaan. De loten kosten één gulden. Er worden mooie prij zen beschikbaar gesteld t.w. een was- combinatie of koelkast, een heren- of da mesrijwiel, een draagbare radio en ver der diverse kleinere prijzen, tot een waar de van meer dan duizend gulden. De Commissie doet een beroep op alle inge zetenen, die de jaarlijkse braderie in De kerkeraden van de Hervormde Ge meente en de Geref. Kerk starten zater dag met het werk voor de vakantiegan gers. In een tent, die geplaatst is op de hoek van de Borkeldsweg en de Landu- werweg, op een terrein van de heer H. W. Veneklaas, van het Erve Harwich, zal vanaf zondagmiddag een team werkzaam zijn om jongeren gezonde ontspanning te bieden, om contacten te leggen met die jongeren en met ouderen. Elke zon dagmorgen wordt om 10.45 uur een kampdienst gehouden en elke avond een dagsluiting. De gezamenlijke protestantse kerken hebben gemeend naast de woordverkon-' diging ook dè daad te moeten stellen. In dit geval staat die daad in het teken van „service" aan de vakantievierende mens. Het is een zware taak, die de kerken op zich hebben genomen. Zij hebben daar bij echter steun in de vorm van advie zen, tent, lectuur en wat het belangrijk ste is; door middel van de bijbelkiosk- vereniging komt er een team, dat dit werk gaat doen, onder verantwoordelijk heid van de plaatselijke recreatiecommis sie, die door de beide kerken voor dit doel in het leven geroepen is. Deze commissie bestaat uit: ds. J. H. Israël, voorz.itter; de heer B. Span, secre taris; de heer W. Drent, penningmeester; de dames Hilverink en H. L. Maat en de heren K. van Bruggen, A. J. Nijkamp, en R. Reinink, leden. Het is ook een zware taak in financieel opzicht. De beidekerkeraden hopen van harte, dat dit_ stuk werk, dat vooral in het teken van „dienstverlening" staat, mag slagen en voor vele jongeren en ouderen een uitkomst zal blijken te zijn. stand willen helpen houden, als een fees telijk zomerevenement voor jong en oud, om haar van de nog resterende loten af te helpen, opdat tijdens de braderie, die dit jaar van maandag, 25 juli tot en met donderdag, 28 juli gehouden zal worden, de trekking zal kunnen plaats vinden. Zij hoopt, dat ieder, die daartoe in staat is één of meer loten zal willen kopen. reau zitten. Terwijl hij aan zijn sigaret trok, begon hij„Een paar weken geleden was ik vijf en twintig jaar getrouwd." Ze knikte. „Ik weet het. Meneer Kamp huis heeft, als ik me niet vergis, een bloe metje gestuurd." „Klopt. Nou, we hadden een leuke brui loft, een denderend feest. Hoe gaat dat? We deden spelletjes en ik had nogal schik met een paar leuke jongemeiden. Sorry, je begrijpt wel, wat ik bedoel, een knap nichtje, een buurvrouwTijdens de spelletjes dan. Ik denk, dat mijn broer Klaas en ook mijn buurman Van Oor schot een tikkeltje jaloers waren. Enfin, om een lang verhaal kort te maken 1-Iuib vertelde van zijn bluf, met als re sultaat, dat de anderen hem uitgedaagd hadden. „En ik heb gezegd, dat ik het voor elkaar zou krijgen om een avondje uit te gaan met een aardig meisje, vóór 8 juni. O, niets bizonders natuurlijk heel degelijkergens wat drinken en een bioscoopje. Meer niet natuurlijk. Als ik dat voor elkaar krijg, win ik het. En hoef ik geen vier flessen drank voor hen te kopen. Integendeel, dan krijg ik ze van hen. Nu kan me die vier flessen niets schelen, zie je? Daar zal ik geen boter ham minder om eteh. Maar ik gun het ze nietenhet is ook een kwestie van prestige geworden onderhand.. Eigen lijk was ik de hele zaak al vergeten, maar een paar dagen geleden herinnerde die buurman me er aan. Och, ik beschouwde het als een grapje, meer niet. Maar nu blijkt, dat hij en mijn broer het serieus opvatten, dus zal ik wel moeten dokken." Ze had met aandacht geluisterd on langzaam kwam er een glimlach op haar gezicht. „Waarom doet u het dan niot, meneer Hartog?" Hij keek haar verrast aan. „Wat? Die flessen kado geven?" „Natuurlijk niet. U niet laten kennen. Uitgaan. Met een meisje. Uw woorden waar maken. Bewijzen, dat het geen bluf was, maar dat u er best toe in staat bent. Is dat zo'n heksentoer?" Hij knikte zuchtend en kneep zijn siga ret uit. „Juist, Jos, dat is het inderdaad. Ga nou, ik ben vier en veertig. Ze zullen me zien aankomen." Ze troostte. „U kunt anders nog best met uzelf voor de dag komen. Toen me neer Kamphuis een paar weken geleden vertelde, dat u uw zilveren bruiloft ging vieren, wilde ik het eerst niet geloven." „Die Jos. Maar ik vind het erg lief van je." „Echt waar, meneer Hartog." Hij keek haar verwonderd aan. „Hoe oud schat je me?" Ter gelegenheid van de 4e wielerronde van Holten op woensdag, 20 juli organi seert het Wielercomité Holten, vóór de aanvang van de ronde der amateurs een wielerkampioenschap voor de jeugd van Overijssel. In het Kolcomplex is een prachtig par cours aanwezig rond het nieuwe gemeen telijk slachthuis. Er zullen 30 ronden ge reden worden over een totale afstand van circa 31.5 km. Er worden aantrek kelijke ere-prijzen beschikbaar gesteld en de eer om zich kampioen van Overijssel te mogen noemen zal menig jongenshart sneller doen kloppen. De deelname is opengesteld voor jongens afkomstig uit de provincie Overijssel, die niet ouder zijn dan 15 jaar. Wat het materiaal be treft wordt als voorwaarde gesteld, dat slechts gebruik mag worden gemaakt van een fiets (race-fiets), zonder versnel ling en tubes. Licentiehouders van de K.N.W.U. zullen niet aan dit kampioen schap kunnen deelnemen. Opgave voor deelname moet geschieden uiterlijk 18 juli bij het Wielercomité Holten, In- dusti'iestraat 7 te Holten, tel. 05483-1422, 's avonds nrs.: 1940 of 1650, waar ook deelnameformulieren kunnen worden aangevraagd. De heer H. J. Wansink, Look 13 slaag de te Almelo voor het diploma „Sterk stroommonteur VEV". De heer Hans Vincent te Holten slaag de te Enschede voor het diploma bloem- sierkunst. Mej. Berdien Knijff slaagde te Hengelo (Ov.) voor het diploma receptioniste. De heer G. Wierbos slaagde voor het einddiploma van het Kon. Technicum PBNA te Arnhem. Mej. A. H. Wansink slaagde te Arn hem voor de acte lichamelijke oefening m.o. Aan de Lagere Technische School te Rijssen slaagden voor het einddiploma: Afdeling timmeren: J. H. Meerman. Afdeling metselen: G. J. Schuiterd en M. E. Kappert. Afdeling metaalbewerken: W. Tuitert, J. W. Wittenberg, allen te Holten. Aan de gemeentelijke technische school te Deventer werden getuigschriften uit gereikt aan degenen, die een partime (gedeeltelijke) cursus volgden: Metselen cursus B: D. J. Tiekink. Tim meren cursus B: A. Jansen, beiden uit Holten. Te Hilversum slaagde voor het examen „Vakdiploma Aannemer Burgelijke- en Utiliteitsbouw" de heer J. Rietman, Rijs- senseweg. Mej. A. de Vries, Gaardenstraat, is te Wageningen geslaagd voor het examen leerling-analiste (le gedeelte). Aan de Auto-technische School te Apeldoorn slaagde voor het Vakdiploma „Automonteur" de heer G. H. Rouwen- horst, Burg. van der Borchstraat. Aangevoerd Runderen 18 Varkens 734 Totaal Prijzen 12 koeien 5 pinken 1 kalf 718 biggen 16 zeugen 752 van 900,tot 1.200,p. st. van 700,tot 925,p. st. van 450, van,, 72,tot,, 87,p. st. van 350,— tot 425,— p. st. Overzicht handel: Runderen: handel kalm, prijzen staan de. Biggen handel vlot, hogere prijzen. Zeugen handel redelijk, prijzen staande. Ze haalde haar schouders op. „Ik weet nu, dat u vier en veertig bent, dus u trouwde al met uw negentiende jaar." „Klopt." „Maar ik dacht tot vo»r kort: een jaar of vijf en dertig." Hij boog lachend. „Dank je, jongedame. Maar je geeft me te veel eer." Ze keek op het bureaublad. „Maar als ik u was, ik liet me vast niet kennen." „Dat kun jij gemakkelijk zeggen, Jose- fien. Jij bent geen vier en veertig." „Zo bent u gauw klaar. De weg van de minste weerstand is natuurlijk gemakke lijk, nietwaar?" Hij draaide zich geheel naar haar toe. „Luister jij eens, jongedame, die gok laten we het zo maar eens noemen, was natuurlijk dwaasheid. We hadden mis schien een beetje te veel gedronken en een mens wordt dan gauw overmoedig. Zodra je zoiets 'n paar dagen later nuch ter bekijkt, bezie je het heel anders." Ze dacht na. „U kunt natuurlijk precies vertellen, hoe de vork in de steel zit." „Kind, ze lachen me allemaal uit." „Iemand, die gevoel voor humor heeft en een zekere sportiviteit, zal dat niet doen." (Wordt vervolgd.)

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 2