Zwemtenen India, waarheen nu? AANVECHTBARE VONNISSEN Donderdag 7 juli begint het KOPERS-FEEST Goede betrekkingen met Pakistan levensnoodzaak Veel te veel agrariërs Berechting provo's roept meer twijfels op. DAAR WAAR DE MOLENS STAAN ziekte van de zomer Zaterdag 2 juli 1966 HOLTENS NIEUWSBLAD (Van onze correspondent) In honderden dorpen en steden van In dia wordt thans op grote schaal voed sel verstrekt aan de hongerende bevol king, Voedsel, dat dank zij spontane giften van de bevolking van verschil lende Europese landen (w.o. Neder land!) en de Ver. Staten is bijeenge bracht en nu met vliegtuigen en sche pen wordt aangevoerd en met treinen en vrachtwagens naar de ergst getrof fen gebieden wordt gereden. Mobiele poliklinieken trekken over de stoffige landwegen om vitaminen en geneesmiddelen uit te delen. Allerlei or ganisaties als Roode Kruis, missie en zending verlenen hulp bij de organisa tie van deze aktiviteiten, die honderd duizenden Indiërs tot aan de maand september, wanneer de nieuwe oogst wordt binnengehaald, van de ergste ont bering te vrijwaren. In de komende 5 jaar zal India 11 mil jard dollar aan economische hulp van het buitenland ontvangen, maar noch tans bestaat de vrees dat honger en gebrek voorhands tot de „normale" verschijnselen van dit land blijven be horen: Buitenland kan India niet redden In India staat men thans voor het pro bleem de produktie zó op te voeren, dat er elk jaar 9 miljoen mensen méér kun nen worden gevoed. Helaas- zijn er aller lei factoren, die de economische groei hier tegenhouden. De conflicten met Pakistan, alsook de vrees voor Chinese agressie, dwingt de regering steeds meer geld te be steden aan defensieve uitgaven, hetgeen uiteraard een belasting betekent voor de toch al magere nationale hulpbronnen. Momenteel besteedt India jaarlijks liefst 1438 miljoen dollar aan defensie. Dat komt neer op 4.3% van het nationale inkomen. Mede hierdoor is de buitenlandse schuld deze in 1955 slechts 0,3 miljoen dollar, nu is dat 4 miljard dollar. Voor India is boven alles een verbetering van de betrekkingen met Pakistan van uit zonderlijk groot belang. De Duitse expert Prof. Baada, die studie heeft gemaakt van de economische situatie in beide landen, meent dat wanneer India en Pakistan zou den samenwerken bij de exploitatie van natuurlijke rijkdommen, dit tot reusach tige voordelen zou strekken. Zo zou een goed gebruik van de Brahmapoetra-rivier in de bovenlanden van Assam een periode van welvaart kunnen inluiden voor dit ge bied en ook voor oost-Pakistan. Voor de uitvoering van dit plan moeten 35 stuw dammen worden gebouwd om water op te vangen ten behoeve van de opwekking- van elektriciteit en voor de irrigatie. Pa kistan zou dan moeten bijdragen in de kosten, maar in ruil daarvoor goedkope energie ontvangen. Het vermogen dat van deze stuwdammen kan worden betrokken wordt op 63 miljard kWh per jaar ge schat. Dat is meer dan het huidige gebruik van elektrische energie in India en Pakis tan samen 70 dollar per hoofd Ook op ander gebied zouden de twee buur landen kunnen samenwerken. Zo zijn de meeste transportmiddelen tussen India en Pakistan buiten gebruik gesteld. Het goe derenverkeer is onvoldoende. Op het ge bied van de handel liggen er voor de twee staten enorme mogelijkheden. Pakistan zit te springen om kolen, ijzer, ijzererts, staal én andere mineralen uit India. In ruil hiervoor zou India aardgas, katoen, rijst, fruit, groente, vis en jute uit het buurland kunnen importeren. De stormachtige stijging van het geboorte overschot in beide landen, die de bevol king van India jaarlijks met 9 miljoen en in Pakistan met 2 miljoen doet toenemen, maken een verbetering van de betrekkin gen tot een levensnoodzaak. De levensstandaard in India bedraagt mo menteel 70 dollar per hoofd van de be volking per jaar. Zouden de betrekkingen met Pakistan echter verbeterd worden, dan zou volgens Prof. Baade India nog voor 1985 een inkomen van 200 dollar per hoofd van de bevolking kunnen bereiken. Verborgen werkloosheid In 1948 landde Vasco da Gama bij Cali- cute en strooide op Indische bodem het zaad, waaruit eens de Europese levens boom zou opgroeien. Thans is de invloed van de westerse techniek tot in alle uit hoeken van het Aziatische continent door gestraald. Oude levensvormen lijken ge doemd om te verdwijnen, de nieuwe op vattingen worden echter moeilijk aan vaard. Dat is een strijd die de ontwikkeling van vele oosterse naties kenmerkt en die in India het sterkst is. In dit land bieden de krachten van het verleden meer tegen stand dan elders, zij zijn niet .latent en weerloos, maar levend, dynamisch, strijd baar. Hoéwei de armoede op het platteland ver uit het grootst is, verzet de agrarische be volking zich dikwijls met hand en tand tegen elke poging tot modernisering. De grote meerderheid van de Indische bevol king is werkzaam in de landbouw, in som mige streken tot 80% toe Het kleinbe drijf domineert. Terwijl in de Sowjet-Unio wordt gestreefd naar zeer grote landbouw bedrijven, die worden geëxploiteerd dooi de staat óf door coöperaties van boeren, heeft de overheid in India het kleine land-, bouwbedrijf juist bevorderd. Zo zijn hier boertjes die. er bedrijfjes vaneen halve hectare op nahouden. Van zulke kleine akkertjes, die bovendien minder op brengen'dan in Europa of de Ver. Staten, kan men nauwelijks bestaan. Liever gebrek De „verborgen werkloosheid" in de Indi sche landbouw is schrikbarend. Niettemin wil het gros van deze boertjes nog liever gebrek lijden op het platteland, dan een redelijk loon in een van de stedelijke fa brieken te verdienen. Men is verknocht aan het leven in de dorpsgemeenschap. Psychische geborgenheid vormt de grond slag van deze vorm van samenleving. Het nieuwe wordt er geweerd, men handelt traditioneel. Maar langzaam maar zeker begint deze wereld met zijn rustige zeker heden toch uiteen te vallen. Van een echte sanering van de Indische landbouw kan evenwel nog niet worden gesproken. Er zijn trouwens geen plannen te bedenken, die op korte termijn een flinke verbetering kunnen brengen. Zware hypotheek De opvatting van Mahadma Ghandi, dat innerlijke vrede belangrijker is dan ma teriële welvaart, wordt nog altijd door miljoenén orthodoxe hindoes aangehan gen. Vele hindoes houden zich niet bezig met de vraagstukken van vernieuwing of verbetering in het maatschappelijk bestel, maar alleen met die in de menselijke ziel. Wat betekent maatschappelijke ellende, als men volgens het leerstuk van het kar ma/nog miljoenen jaren heeft te leven.... Temidden van gebrek en armoede-bewaart de hindoe zijn gemoedsrust, een diep geworteld respect voor de natuurlijke or de der dingen. Hij gelooft heilig dat hij wiens geest niet door het lijden wordt ge schokt, de klaarheid van geest zal verkrij gen. Op die wijze houdt ook de hindoe- intelligentsia zich innerlijk afzijdig van de westerse levensopvattingen. Dat betekent al evenzeer een rem op elke sociale vooruitgang. Deze erfenis van het verleden is de zwaarste hypotheek, die op de Indiase cultuur rust. Buitenlandse hulp kan India wel helpen maar niet redden. Slechts in de geest van een volk schuilt de kracht een sociale orde te door breken. Maar zolang de conserverende krachten nog zoveel invloed hebben, komt er van een dergelijke „doorbraak" niet vèel terecht. ROETKAPZAAK KNABBELDE AAN ONS RECHTSGEVOEL Op alle middelbare scholen zal tijdens de geschiedenisles de naam van Charles de Montes- qieu vallen. Deze geniale Franse staatsgeleerde heeft de trias politica ontworpen, die een duidelijke scheiding voorstaat tussen wetgevende, uitvoerende en rechterlijke macht. Ook ons koninkrijk is op dit fundament gegrondvest, maar heel wat Nederlanders schijnen zelfs de basis waarop ons staatsbestel rust, niet te kennen. Hoe anders is het te verklaren dat de afgelopen maanden naar aanleiding van de relletjes in Amsterdam de minister van justitie verzoeken bereikten om provo's strenger of milder te straffen en de leden van het genootschap T.R.E.S. er niet met een boete te laten afkomen. De minister van justitie beeft evenwel net zoveel te vertellen over de rechters ah: de minister van buitenlandse zaken over de samenstelling van de Nederlandse wielerafvaardi- ging naar de Tour de France. Term klasse-justite niet op z'n piaats. DE ROETKAPZAAK en de berechting van allerlei provo's hebben onze rechtspraak de afgelopen maanden ruime publciteit gegeven. Het vertrouwen in de rechterlijke macht heeft hier en daar zelfs een geduchte knauw ge kregen. Vandaar dat er hier en daar op is aangedrongen, dat de overheid er zich maar eens mee moest bemoeien. Sommige kamer leden hebben zelfs getracht de minister van justitie tot uitspraken over sommige rechter lijke vonnissen te bewegen, waarop een be kwaam, jurist als prof. Samkalden wijselijk niet is ingegaan. Het is juist een zegen voor onze demo cratie, dat de rechter onafhankelijk vonnis wijst, De positie van de rechter is neergelegd in onze Grondwet (art, 176 t.e.m. 180). Arti kel 180 bepaalt, dat de leden van de rechter lijke macht door de koning worden aangesteld. Zij worden dus beslist niet door het ministe rie van justitie benoemd, zoals sommige men sen blijkbaar menen. Zij worden volgens het zelfde grondwetsartikel voor hun leven aan gesteld, kortom zij zijn niet afzetbaar. Hier mee wordt de onafhankelijkheid van de rech ter nog eens extra onderstreept. Alleen ,de Hoge Raad, ons hoogste rechtscollege, kan een rechter ontslaan in gevallen bii de wet aangewezen. Verder 'is. hiertoe geen enkele instantie bevoegd. De rechter is voor zijn vonnis geen ver antwoording schuldig aan welke overheidsin stantie ook. Daarom is het een goed gebruik, dat er vóór het vonnis niet over de te ver wachten strafmaat in een bepaalde zaak wordt gespeculeerd, althans niet in het openbaar, omdat men anders de indruk wekt de rechter te willen beïnvloeden en omgekeerd de rechter de indruk kan wekken beïnvloed ie zijn. Daarom was het van sommige ka merleden hoogst ontactisch van deze goede regel af te wijken en hun mening uit te spre ken over een zaak, waarin nog vonnis moest worden gewezen. Geen vergelijking. De leden van het genootschap T.R.E.S. zijn veroordeeld tot een boete. Dje straf was niet in overeenstemming met het rechtsgevoel van heel veel Nederlandse burgers. Althans niet, wanneer zij dit: vonns vergeleken met de straf fen.. die sommige provo's voor veelal futiele overtredingen hebben moeten ondergaan. Vandaar dat in deze zaak het zware woord klasse-justitie viel. Als er gewone jongens ge staan hadden, dan zou er zwaarder gestraft zijn. zo menen velen. Hier rijst echter een grote moeilijkheid. Wil men terecht van klasse-justitie spreken, dan behoeft men vergelijkingsmateriaal. En dat staat de rechter beslist niet ter beschik king. Excessen als door de leden van TRES bedreven, komen (gelukkig) in andere millieus helemaal niet voor. Kortom er is eenvoudig helemaal geen vergelijkingsmateriaal. Natuurlijk heeft de rechter, gezien zijn ta melijk mild. vonnis, in deze zaak verzachtende omstandigheden laten gelden. Maar doet de rechter dat dan niet, wanneer lieden uit an dere millieus terechtstaan? Wie dat meent, heeft nog nooit een voet in de rechtszaal ge- Generale preventie. De kritiek behoort zich o.i. te richten te gen die uitspraken, die men werkelijk onrecht vaardig acht. Dat zijn de vonnissen, die tegen sommige provo's zijn gewezen. Wanneer een meisje, dat met krenten vent, tot enkele da gen hechtenis wordt veroordeeld, dan druist dit tegen het algemeen rechtsbewustzijn in. Men heeft voor die stelling geen vergelijking nodig met een totaal andere zaak. Bij deze kritiek moet men zich niet alleen laten lei den door een oordeel over de grootte van de strafmaat, doch vooral door de motivering van die strafmaat. De rechter wilde eert" „afschrikwekkend voorbeeld stellen. Men pleegt dan te spreken van generale preventie. Door voor bepaalde strafbare feiten hoge straffen te geven, hoopt men dit soort delicten tegen te gaan. In het grijs verleden hebben veel strafrechtsgeleerden deze theorie aangehangen, doch de tegenwoor dige rechter gelooft niet meer in het effect van dit afschrikwekkend voorbeeld stellen". Daarom wekt het verbazing, dat sommige rechters nu plots dit oude theoretische stok paardje weer van stal hebben gehaald. Veeleer laat de rechter van vandaag zich leiden door speciaal preventive overwegingen. D.w.z. de strafmaat wordt aangepast aan de persoonlijkheid van de verdachte. Wanneer sommige rechters dan toch plots een andere koers varen, rijst er onzekerheid. Heeft de rechter de invloed van een deel dei- publieke opinie ondergaan, die aandringt op een strenge aanpak van baldadige jongeren? En waarom wordt de rechter juist beïnvloed door d i t deel van onze bevolking? Dat zijn vragen, die dan rijzen en die de eêns zo onbetwistbare integriteit van on srechterlijk korps in discussie brengen. Sommige berechtingen in Amsterdam heb ben een gevoel van rechtsonzekerheid doen ontstaan, dat zo gauw mogelijk dient te wor den weggenomen. Niet door de overheid, door de rechters zelf. Maatregelen tegen transpirerende voeten Mensen, die dikwijls gebruik maken van douches en zwembaden, bijvoorbeeld schoolkinderen en militairen, krijgen vaak te kampen met het euvel van een schimmelinfectie. De oorsprongplaats is meestal aan de voeten. De schimmelsoorten, die voor deze huid aandoening verantwoordelijk zijn, groei en en woekeren het best in een vochtig* warme omgeving; via badplankjes, natte vloeren, en dergelijke komen ze gemak kelijk terecht op de voeten van de baders. Vooral op die plaatsen, waar de huid week en warm is, dreigt zulk een schim melbesmetting, dat wil zeggen in de ruimten tussen de tenen. Men spreekt wel eens van „zwemtenen", en men bedoelt daar clan mee, dat kloofjes in de- huicl tussen de tenen het uitgangspunt hebben gevormd van de zwembadbesmetting. Overeenkomstige verschijnselen worden 90k wel aangetroffen aan voeten, die in schoenen gestoken, sterk transpireren en door het week worden van de huid wei nig weerstand kunnen bieden aan een eventuele schimmelbesmetting. Altijd infectie De Angelsaksen bezigen hiervoor de be naming „athlete's foot", maar behalve at leten kunnen natuurlijk ook andere men sen wel last van transpirerende voeten hebben. Waar de schimmelbesmetting in laatstbedoelde gevallen vandaan komt, is lang niet altijd duidelijk; van een zwem badinfectie kan dan niet altijd worden gesproken. Een voetmycose schimmelziekte aan de voet) is dikwijls helemaal niet erg, maar het kan ook best een lastige, steeds verergerende kwaal worden, waarbij fors medisch ingrijpen nodig is om te voor komen dat steeds grotere delen van de huid vooral aan cle handen en ook van de nagels worden aangetast. Meestal begint deze aandoening in .een plooi tussen vierde en vijfde teen. De huid is rood en jeukt. Na een poosje kan de Ja dat zijn met recht feestprijzen, waarop onze aktieve winkelzaken hun uitgebreide cliëntele gedurende de seizoenopruiming zullen onthalen. Over het geheel ge nomen hebben onze winkelzaken een snelle omzet, zodat hun artikelen en voorraden onder alle omstandigheden een recent karakter hebben. Dat wil zeggen: verouderde dingen zijn er niet bij 't Wordt een echt kopersfeest, dat staat bij voorbaat vast. ontsteking overgaan op de bovenkant van de voet. Hoe eerder men dan maat regelen treft hoe beter. Jodium Wie erger wil voorkomen, doét er goed aan eventueel ontstane kloofjes tussen de tenen aan te stippen met jodiumtinc- tuur: „even flink zijn" is dan het parool. Nog beter is het de voeten dagelijks op zulke ongerechtigheden te inspecteren. Voorts dienen de voeten na het bezoeken van 'een zwembad hetzij overdekt of open bassin, „bosbad" of „natuurbad" steeds bijzonder zorgvuldig te worden afgedroogd, vooral tussen de tenen. Daar mee kan veel ongerief worden voorkomen. Zwemleraren en badmeesters lopen wel zeer veel gevaar voor het krijgen van deze infectie. Wanneer zij die eenmaal hebben, vormen zij omgekeerd weer een gevaar voor de baders en zwemmers, ten minste als zij met blote voeten de voch tige plankieren betreden Voortslepend De acute vorm van voetmycose kan met zoveel last gepaard gaan, dat geheel rust- houden gedurende enige dagen nodig is. Daarna komt toepassing van schimmel- dodende zalven of smeersels in aanmer king. Wanneer niet ineens afdoende be handeling plaats heeft, ontstaat helaas dikwijls een huidkwaal, die zich door de jaren voortsleept en die het volledig ver wijderen van aangetaste nagels nodig maakt. Hét zou px-ettig zijn als baden en douche gelegenheden door desinfectie zouden kunnen worden ontdaan van zwembad- schimmel, maar in de pi-aktijk is zulks niet doenlijk. Hoogstens kan men op dit gebied in cle 'eigen woning iets in deze richting doen. Zo kan men thuis de vloer van de douche cel, het bad en de badmat met chloorwa- ter ontsmetten, waarna alles goed moet worden afgedroogd en nog eens flink ge lucht moet worden. Ook mensen met de zogenaamde „athlete foot" kunnen thuis nog wel wat extra beschermende maat regelen treffen. Ook zij moeten eveneens eventuele wond jes en kloofjes aan de voeten behandelen of laten behandelen. Na het reinigen van cle voeten moet er goed worden afge droogd, vooral tussen de tenen. Inwrijven met voetpoeder kan deze dagelijkse cere monie besluiten. Voorts is het dienstig de voeten een paar maal per week te bewerken met kamferspiritus of ,met een formalineop- lossing, om de huid harder en steviger te maken. Aanbevelenswaardig is ook het dagelijks schone sokken of kousen aan trekken. Tot slot moet worden aangera den twee of drie paar schoenen „tegen elkaar" te dragen. Sommige mensen ont smetten de schoenen zelfs gedurende de nacht door ze dan in een blik met farma- line tabletten te plaatsen. „Gaatjesschoenen" „Gezien de eigenschap van de verschil lende schimmelsoorten om alleen bij hoge temperatuur en' in vochtige omge ving te groeien is het vanzelfsprekend raadzaam bij voorkeur luchtig schoeisel te dragen: sandalen op vrije dagen, „gaatjesschoenen" tijdens het werk en op straat voor zover de m'ocle zulks toe laat.- Meisjes en vrouwen hebben het daarbij wat gemakkelijker dan mannen, want zij kunnen zich, tegenwoordig bijna overal zonder kousen vertonenMannen, die gauw last van transpirerende voeten heb ben, doen er het best aan een dunne wol len sok te dragen, die absorbeert het overtollige vocht tenminste. Dr. Alfreda Briedé.

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 5