H.M.U, P.J.G.O.-afdelingen bereiden sportdag met technische wedstrijden voor Jeugddienst N. H. Kerk Aantal raadszetels van 11 op 13 Nieuwe candidaten en een nieuwe partij voer de gemeenteraad Bergvliegers stelden viiegprogramma op V oetbalprogramma Programma Koninginnedag Moedercursus Goed en modern gekleed gaan SCHUPPERT WE KOMEN ZE HALEN Fa. Gebr. Soepenberg óók eens een goede blazer Het nette stadje Zaterdag 23 april 1966 HOLTENS NIEUWSBLAD In de laatste bijeenkomst van dit seizoen hebben de leden van de P.J.G.O.-afdeling „Jong Holten" zich dinsdagavond in café Jansen onder voorzitterschap van de heer M. Rietberg bezig gehouden met de sport- en wedstrijdendag, welke op zaterdag, 21 mei a.s. voor de Kring Holten gehouden zal worden, een tweetal nieuwe bestuurs leden gekozen en gekeken naar de prachtige dia's, die hun leeftijdgenoot Bert Ko nijnenberg, leerling van de Tropische Landbouwschool te Deventer in Griekenland gemaakt heeft. Na een kort openingswoord bracht Ma- rinus Rietberg verslag uit van de voor jaarsvergadering van de P.J.G.O. Hij deelde voorts mede, dat de uitwisseling met de afdeling Overschie waarschijnlijk zal plaats hebben in de maand juli a.s. Uit het financieel verslag van de te Dijkerhoek gehouden ontspannings avonden bleek, dat deze, dank zij de goede opbrengst der beide verlo tingen, een batig saldo hebben opgele verd, dat nog gedeeld moet worden met de afdeling van de Plattelandsmeisjes. Bestuurswisseling Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van de heer Joh. Bronsvoort, die reglementair niet herkieswaar was, na enkele stemmingen gekozen, de heer J. Reilink, Holterbroek 58. In de plaats van de heer M. Rietberg, die zich niet her kiesbaar stelde, werd gekozen de heer E. Struik, Espelo 3. Op zaterdag, 21 mei worden te Dijker- hoek, op de terreinen van café ,,'t Bonte Paard" sport- en technische wedstrijden gehouden voor de Kring Holten, waartoe verder behoren de P.J.G.O.-afdelingen Enter, Goor, Notter-Zuna-Rijssen-Mar- kelo, Diepenheim, Bathem en Colmschate. De technische wedstrijden bestaan uit: boerderijverbouwing, uitsmijters bakken, 'steenbewerking en houtskooltekenen, trekkerbehendigheid, veebeoordelingM. R. IJ.- en F. H.-veeslag, paardenbeoordeling en paardenbehendigheid. De sportwed strijden bevatten 100 m en 800 m hard lopen, ver- en hoogspringen, 4 x 100 m estafette en touwtrekken in groepen van 5 personen. Het wordt een volledig dag programma, waarvoor reeds een groot aantal deelnemers zich heeft opgegeven. Griekenland Wat Bert Konijnenberg de vergadering na de pauze voorschotelde aan dia's van Griekenland was zeer de moeite waard om te zien. Hij was voor zijn practicum drie maanden werkzaam in Larissa, maar bereisde daarna een groot deel van Grie kenland, waarbij hij niet alleen dia's maakte van dit land als voor een be langrijk deel nog onderontwikkeld gebied, maar vooral veel aandacht schonk aan de De Jeugddienst, die a.s. zondagavond 7 uur door catecheet A. Schellevis zal wor den geleid, handelt over „De wereld". Deze dienst is de derde en laatste van een reeks van drie jeugddiensten, waarin de heer Schellevis voorging en waarin hij sprak over de volgende op elkaar aanslui tende onderwerpen: a. „Wie, wat en waar is God?"; b. „Wat heb ik met de kerk te maken?" en a.s. zondag c. „Wij leven maar eeiis". In de eerste van deze drie werd stilge staan bij het feit, dat God de verhevene is, onttrokken aan onze aardse werkelijk heid. Daarom roepen wij Hem aan als „Onze Vader, die in de hemelen zijt". In de tweede dienst werd stilgestaan bij het feit, dat deze onzichtbare God een adres in onze wereld heeft, n.l. de Kerk. Deze Kerk is overal waar het Evangelie van Christus wordt geloofd. Daarom is de Kerk onzichtbaar (wie kan in andermans hart kijken?) en zichtbaar (gelovigen ko men samen in kerkdiensten enz.). De verdeeldheid der Kerk (hoezeer ook te begrijpen) is onaanvaardbaar, omdat er van God-uit gezien geen kerkmuren zijn. A.s. zondagavond zal worden stilgestaan bij het feit, de de Kerk in de wereld staat. Hoe leef ik als mens van de Kerk, als christen, in de wireld met de huidige cul tuuruitingen, zoals televisie, dancing, film; maar ook een wereld met enorme problemen als honger, oorlog enz.? Ter voorbereiding op deze Jeugddienst hebben de vier C.J.V.-groepen gediscus sieerd over de vragen: 1. Is het verkeerd om het christen leven (kerk) en het „wereldse" leven van elkander gescheiden te houden? Zo ja, waarom? Zo neen, waarom niet? 2. Hoe denkt Gód over de wereld? En v/at moeten wij daarvan leren? 3. Wat zegt ons hèt feit, dat de wereld niet altijd blijft bestaan? Dit, ook voor de ouderen belangrijke onderwerp van a.s zondag verdient zeker aller belangstelling! Zie ook de advertentie elders in dit no. historische schatten, die dit land in de vorm van tempels en ruïnen bezit. Be halve Athene en.de Acropolis, bezocht hij Dafni, Eluysis, Delphi, bekend om het orakel, Olympia, Epidaurus, Mykeane en Corinthe. Via Joegoslavia en Oostenrijk keerde hij weer huiswaarts met een schat aan ervaringen. Voorzitter Rietberg overhandigde hem aan het slot van de vertoning een boe- kenbon en wekte de leden verder op allen deel te nemen aan de zomeractiviteiten der afdeling, welke nog nader bekend zullen worden gemaakt. Wedstrijd dammen Een zestal van de vereniging „Jong Holten" hield maandagavond in het Sta tionskoffiehuis van de heer M. Kalfster- man een damwedstrijd tegen de afdeling Vorden van „Jong Gelre", wélke ont moeting de Holtenaren wonnen met 10-2. Zij namen daarmede revanche voor de 75 nederlaag, die zij vorige week leden in Vorden. Twee van Vorden's beste spe lers konden maandagavond wegens ziekte echter niet naar 'Holten komen. De indi viduele uitslagen waren: B. Rensen-Ros- sel 02, A. Schippers-Wesselink 20, E. Krikkink-Pardijs 20, D. Jansen-Lense- link 20, J. Markvoort-Wassink 20 en W. Rietberg-J. Eskes 20. De uitslag te Vorden luidde als volgt: Kulshof-Rensen 20, Mennink-Schippers 11, Rosel-Jansen 20, Eskes-Krikkink 02, Lenselink-Markvoort 02 en Wes- selink-Tuitert 2—0. Dinsdag zijn bij de voorzitter van het hoofdstembureau ten gemeentehuize de vijf volgende candidatenlijsten ingeleverd voor de gemeenteraadverkiezingen: C.H.U.: 1. J. Rietberg (aftr.),2. J. H. Bos- schers (aftr.), 3. A. Westei-ik (aftr.), 4. H. Rietberg, 5. G. J. Klaasses, 6. H. Ste- geman, 7. H. J. Struik, 8. W Aalpol, 9. H. W. G. Vixseboxe, 10. G. J. Meijerman, 11. A. J. Pekkeriet, 12. Hs. Beldman, 13. D. J. Bronsvoort, 14. J. M. Klein Teese- link en 15. G. Meilink. P.v.d.A.: 1. A. Jansen (aftr.), 2. G. Brands (aftr.), 3. H. Meerman (aftr.), 4. L. Kaan, 5. H. Ph. Gazan, 6. Mevr. B. Beijers-Holterman, 7. L. Veneklaas, 8. J. Calkhoven, 9. G. van den Bos, 10. K. Soer, 11. A. Jansen Jr., 12. P. Vliet, 13 L. van der Steen, 14. J. Bekman, 15. J. H. van der Harst en 16 H. J. Möring. Gemeentebelang: 1. H. Klein Velderman (aftr.), 2. W. ten Berge (aftr.), 3. D. J. Wansink, 4. Joh. Nikkels, 5. E. Weg- stapel J.zn, 6. H. W. Veneklaas, 7. A. van de Brink, 8. B. J. Paalman, 9. W. Vlogtman, 10. J. Oosterkamp, 11. mevr. J. W. Nagelhout-Klijzing, 12. H. J. Arf- man, 13. G. H. Kromdijk, 14. E. Voor des, 15. A. J. Ribbink, 16. J. ten Velde. A.R.P.: 1. G. Landeweefd (aftr.), 2. J. Wiggers, 3": A. J. Nijkamp, 4. A. Riet man, 5. Joh. Aanstoot, 6. D. Beldman, 7. J. van der Meulen, 8. Js. Beldman, 9. J. G. van Lindenberg, 10. E. H. Huls man. Boerenpartij: 1. E. M. van Schooten, 2. J. A. Reevoord, 3. D. ten Dam, 4. H. J. Huzen, 5. H. J. Baltus, 6. H. J. Kette- larij, 7. J. W. Harmelink, 8. H. Baltes en 9. H. Bolink. Uit deze candidaatstelling blijkt o.m., dat de nestor van de raad, de heer J. H. Sprokkereef, die zitting heeft voor de Kiesvereniging Algemeen Belang" nu met de V.V.D. samen „Gemeentebelang" wegéns gezondheidsredenen niet in de raad zal terugkeren. Wethouder B. J. Ve neklaas Slots (C.H.U.) heeft in verband met zijn leeftijd zijn portefeuille ter be schikking gesteld. Als de C.H.U. haar vier zetels behoudt zal zijn plaats in de raad worden ingenomen door de ruim 30-jari ge Henk Rietberg, kleinzoon van de heer Hendrikus Rietberg in het Holterbroek, die vele jaren raadslid en ook Wethouder- is geweest voor de C.H.U.-kiesvereniging. In de plaats van de heer Sprokkereef, zal in de raad terugkeren gesteld, dat „Gemeentebelang" met drie zetels terug keert de heer D. J. Wansink, die in de vorige vierjarige periode voor zijn raads lidmaatschap en wethouderschap om ge zondheidsredenen bedankte. Wegens de stijging van het zielental der gemeente Holten boven de 6000 zal zoals reeds eerder gemeld het aantal raadsleden op de eerste dinsdag van sep tember van elf op dertien worden ge bracht. Als op 1 juni een ongeveer gelijk aantal stemmen wordt uitgebracht als met de Statenverkiezigen, zal de kies deler ongeveer 295 bedragen, terwijl deze in 1962 306 7/11 bedroeg met een geringer aantal kiesgerechtigden, omdat thans de kiesgerechtigde leeftijd 21 jaar bedraagt. Een aardige bijzonderheid vormt nog de gemiddelde leeftijd van de candidaten, welke zijn gesteld. Die leeftijd ligt het laagst bij de C.H.U. nl. 44 jaar en het hoogst bij de A.R.P. nl. 51 jaar. Voor de PvdA en de Boerenpartij is dit 45 jaar, ondanks het feit, dat deze partij enkele zeer jonge candidaten heeft ge steld. Voor Gemeentebelang is dit 46 jaar. De jongste candidaat bij de Boerenpartij is de heer D. ten Dam die 23 jaar is, ter wijl de lijstaanvoerder, de heer van Schooten, 26 jaar is. Bij de PvdA is de jongste candidaat no. 11, A. Jansen Jr. 26 jaar. Bij Gemeentebelang is de jongste candidaat ruim 25 jaar nl. no. 16, de heer J. ten Velde. Bij de C.H.U. is de jongste landidaat 27 jaar nl. no. 14, de heer J. M. Klein Teeselink, bij de A.R.P. is de jongste candidaat no. 3, de heer A. J. Nijkamp, die 37 jaar is. Wie met de aanvullende twee zetels zal gaan strijken is nog moeilijk te voor spellen. De Postduivenvereniging „De Berg vliegers", aangesloten bij de Ned. Bond van Zaterdagvliegers, afdeling Twente, hééft in haar vorige week vrijdagavond in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman onder voorzitterschap van de heer L. Gazan, gehouden leden vergadering, die druk bezocht was, het programma voor het komend vliegsei- zoen vastgesteld. Besloten werd 4 Vitesse, vluchten, 4 vluchten Midfond en 4 vluchten Fond voor oude duiven te hou den, alsmede 7 vluchten voor jonge dui ven t.w. 3 buitenlandse- en 4 binnen landse vluchten. Het seizoen zal besloten worden met 5 na-vluchten voor oude en jonge duiven in Nederland. De wed vluchten beginnen op zaterdag, 30 april (Koninginnedag). Zaterdag a.s. wordt eerst een z.g. africhtingsvlucht gehouden, om de duiven vast te wennen. Het inkorven zal weer geschieden bij café Kalfsterman. In zijn openingswoord zei de heer Ga zan verheugd te zijn over het toenemend aastal leden, dat thans 25 bedraagt. Uit het jaarverslag van de penning meester, de heer H. J. Aaftink, (School straat) bleek, dat de vereniging een financieel gunstig jaar heeft gehad, zo dat de rekening met een batig saldo kon worden afgesloten. Behalve aan de penningmeester werd dank gebracht aan de rekenaar, de heer J. Schuppert, die met hetj vaststellen van de uitslagen belangrijk'werk voor de vereniging heeft gedaan. Hij zal ook in het komende jaar weer als rekenaar op treden. Bij de bstuursverkiezing traden de he ren G. Veldhuis en C. Reeves af als com missarissen, terwijl in de plaats van de heer Reeves tot 2e secretaris werd ge kozen, de heer W. van der Pluym. Als secretaris treedt op, de heer F. M. Meester, die in een vorige vergadering deze functie heeft overgenomen van de heer G. Steunenberg. Iri de contributie en de kosten van vluchten werd geen wijziging gebracht. Zaterdag: G.F.C. b Holten a Holten b Nijver dal a Twenthe c Holten c Zondag: Holten 1 S.O.S. 1 SDOL 2 Holten 3 Delden 2 Holten 2 Holten 4 Twenthe 3 2.40 uur 3.30 uur 3.00 uur 2.30 uur 2.30 uur 12.00 uur 12.00 uur Het programma voor Koninginnedag, zaterdag 30 april a.s., zal dit jaar uitge breider en gevarieerder worden dan an dere jaren het geval was. Tot nu toe was het een vaste gewoonte, dat de leerlingen van de beide dorpsscholen klokslag 9 uur de burgemeester een aubade brachten voor het bordes van het gemeentehuis en dat zij daarna schoolsgewijs naar Amici- tia en Irene gingen om een film- of an dere voorstelling mee te maken. Boven dien hield de Chr. Oranjevereniging haar traditionele bijeenkomst met leden en be langstellenden in het gebouw Irene, waar dan o.m. een toneelvoorstelling werd ge geven. Dat zal dit jaar ook allemaal weer ge beuren, maar de Speeltuinvereniging „De Kol" gaat daar iets origineels aan toe voegen. Zij organiseert n.l. voor de kinde ren van haar leden en dat zij er heel wat, een tekenwedstrijd in de open lucht met kleurkrijt op de tegels van de trottoirs om het braakliggend terrein, waar ook het paasvuur gestaan heeft. De wedstrijd wordt gehouden in vier groepen, t.w. kleuters van 4 en 5 jaar en kinderen van 6—7 jaar, 89 jaar en van 10 tot 12 jaar. De kinderen krijgen allemaal kleurkrijt. - jes in plasticzakjes. Zij kunnen mooie •prijzen winnen en worden bovendien nog getrakteerd. De prijzen voor iedere groep bestaan uit waardebonnen van resp. f 7,50, f 5,en f 2,50. De wedstrijd begint om 2 uur en een jury zal de tekeningen beoor delen. 's Avonds organiseert de speeltuinver eniging „De Kol" een lampionoptocht in samenwerking met de muziekvereniging „H.M.V.". De lampions worden door de speeltuinvereniging aangeboden. De rou te, die door het Kolcomplex loopt, zal nog nader worden bekend gemaakt. Na afloop ontvangen alle kinderen een tractatie in de vorm van een of andere lekkernij van de Centrale Bakkerij „De Halm" en van de vereniging. Avondverstrooiïng De Ontspanningsclub „O.C.H." zal des avonds om 8 uur onder auspiciën van de Chr. Oranjevereniging een klucht in drie bedrijven opvoeren, „Het genoegelijke tankstation", dat dit amateurgezelschap reeds in tal van plaatsen met veel succes voor het voetlicht heeft gebracht. In Amicitia wordt een groot Oranjebal gehouden met medewerking van de be kende Holtense Beatgroep „The Sensaton Rockets". Te beginnen op woensdag 4 mei nam. 2.30 uur wordt in het wijkgebouw van Het Groene Kruis weer een moedercursus gegeven. Docente is de districtsverpleeg ster voor de kinderhygiëne, zr. H. A. Fa- ber uit Enschede. Men kan zich voor deelname opgeven vóór 1 mei a.s. bij een van de wijkver pleegsters. De kosten bedragen f 2,50 voor de gehele cursus. Zie advertentie in dit nummer. EERST KIJKEN BIJ Voor snelle leveling: hooi - graszaadhooi stro vanaf 1000 kg. franco. DEN HAM Tel. 05495-400, b.g.g. 293 ADVERTEERT IN DIT BLAD KLEDINGHulS hoort bij de zomer, hoort DE BLAZER bij de moderne man. -4r UW WENS HANGT ER IN VARIATIE OVERVLOED. Die beste BLAZER met een TERLENKA PANTALON is het ideaal van de man met smaak, die het betere prefereert. U DUS tCENTRUM Speciaal voor heren en jongens FEUILLETON door Gré de Boer De eerste huwelijksjaren, die zo moei lijk waren, omdat Huib vrij kort na de geboorte van Hilda zonder werk raakte en op de steun was aangewezen. De tijd, toen ze het met acht en een halve gulden in de week moest doen. Waarin ze zich soms suf piekerde hoe ze met dat geld alles zou kunnen betalen. Iedere week opnieuw rekenen, om toch maar geen schulden te maken. Goed, werkelijke armoede was er niet geleden, maar verschillende dagen was het wel erg krap aan geweest. Nog een geluk, dat opa Hartog een enkele keer haar een gulden of een rijksdaalder toe stopte, waarmee ze in die tijd wonderen kon doen. En er niet over spreken of dank je wel zeggen, want opoe Hartog was fel op de penning en had als slagzin steevast in haar mond: „Dan had je maar niet zo jong moeten trouwen; ik heb je vaak genoeg gewaarschuwd." Ja, opoe Hartog was een vrouw van de oude stempel en had het liefst Huib, haar oogappel, bij zich thuis gehouden. Dat hij op nog geen twintigjarige leef tijd, terwijl hij in militaire dienst was, trouwde met het dienstmeisje van nota ris Doggelaar, had opoe Hartog waar schijnlijk tot haar dood toe dwars ge zeten. Daarentegen was opa Hartog maar wat verguld geweest met zijn „knappe schoondochter", zoals hij haar zo dikwijls noemde. Aanvankelijk was opoe Hartog niet te vermurwen geweest, toen haar Huib over trouwplannen begon. „Krankjorum", „nog niet droog achter de oren", „snot- piek" en meer van dergelijke betitelingen waren die dagen schering en inslag in huize Hartog. Hoewel zij Huib toch al drie jaar kende, eigenlijk nog van de schoolbanken af. Na de lagere school, toen zij naar de huishoudschool ging en Huib naar de ambachtsschool, r.agen zij elkaar vaak, omdat beide scholen dicht bij elkaar stonden. En later, toen Huib in de enige garage van het stadje ging wer ken en zij bellemeisje werd bij de notaris, gingen ze stiekum met elkaar om. Dan moest Huib zogenaamd een uurtje over werken en haalde hij haar uit haar diensl- je, waarna ze een ommetje liepen over de stadswallen, hij met zijn arm om haar schouder, zij met haar hand om zijn mid del. Of ze zaten op het bankje bij de molen in het donker en zoenden elkaar. Nu ja, in een klein stadje houd je zo iets niet lang geheim, al doe je nog zo voorzichtig. Huib was zeventien, toen moeder Hartog er iucht van kreeg. En meteen was de boot aan. Nauwelijks bij een baas en nu al achter de meiderokken an. Nee, daar kwam niks van in. Niet meer 's avonds de deur uit. Wacht eerst maar eens, tot je genoeg verdient om een vrouw te kunnen onderhouden. Maar liefde zoekt list en op gezette tijden wist Huib er toch tussen uit te bre ken, zodat ze elkander, zij het wat min der vaaak, toch op bepaalde avonden ont moetten. En op zijn achttiende verjaardag verklaarde Huib Hartog kortweg, dat hij zich ging verloven met Nel Ammers, die bij de notaris diende. Tot grote veront waardiging van zijn moeder, die meteen verklaarde, dat ze geen cent zou geven voor een feest en dat ze ook niet moesten rekenen op een kadoojte. Dat kon Huib noch haar wat schelen. Drie weken na zijn achttiende verjaardag werd er een daverend verlovingsfeest ge vierd bij Nel thuis, waar iedereen was en waar tenslotte halverwege het feest Huib's ouders kwamen, waarschijnlijk, omdat opa Hartog zijn zin had weten door te drijven. Maar van harte was het niet geweest. En toen Huib over trouwen sprak, begon het lieve leven van voren af aan. Maar beiden hadden wat gespaard en toen dat leuke huisje in de Molenstraat leeg kwam, besliste Huib: „Nel, we gaan aantekenen. Ik zal zien, dat ik dat huisje huur. Dienst of geen dienst, ze zullen me een paar dagen vrij moeten geven en als we getrouwd zijn, krijg ik ook meer geld." En zo geschiedde het, alle protesten, waarschuwingen en ach-en-wee's van moeder Hartog ten spijt. De tweede dag van zijn huwelijk moest 1-Iuib weer naar zijn kazerne in Arnhem, om pas veertien dagen later terug te keren voor zijn week- eindverlof. Dat hem toen bij hoge uitzon dering was toegestaan, omdat er al oor logsdreigingen waren en een algehele mo bilisatie niet denkbeeldig was. Die kwam. En daarna onverwacht: de oorlog. De oorlogsdagen, toen ze met de twee maanden oude Hillie alleen in het huisje aan de Molenstraat zat en honderden angsten uitstond, omdat ze niet. wist, wat. er van haar man geworden was, die op het moment, dat de oorlog uitbrak, in Arnhem lag. Des te groter was de vreugde, toen hij, tien dagen na de capitulatie op oen schoen en een slof in een geleend burgerpakje op een avond laat thuis kwam. Van de verwarring, ontstaan door de snelle op mars van de Duitsers, die op de morgen van de eerste oorlogsdag al in Arnhem waren, had hij handig gebruik gemaakt en met toestemming van zijn commandant zijn uniform omgewisseld voor een ge woon pak, waarna hij lopend de weg naar huis was ingeslagen, intussen slapend bij boeren of bij wie hem onderdak wilde ver lenen. Maar gelijk begonnen ook de moeilijk heden Door de duitse bezetting reden er praktisch geen auto's meer, zodat er voor Huib geen werk meer was in de garage van zijn oude baas. Dus was hij aange wezen op de steun. Ook dit duurde niet lang, want er werd werk aangeboden in Duitsland, doch daar had Huib voor ge past en al gauw een baan als boeren knecht aangenomen in de polder bij het meer. Dat was aan één kant zijn geluk geweest, want alle volgende oproepen van de Duitsers kon hij naast zich neerleg gen, omdat hij op een agrarisch bedrijf werkte, noodzakelijk voor de voedselvoor ziening en kreeg hij een Ausweis te pak ken, dat hem voor iedere arbeidsinzet vrij waarde. (Wordt vervolgd.)

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 2