Uit het plaatselijk parlement HET NIEUWE JAAR TEGEMOET Agenda KERKDIENSTEN Bundel uw nieuwjaarsgroeten V olkskerstzangsamenkomst Kerstfeest zondagsscholen Kennismaking met beroepstoneel Vakantieoord verkocht Verhoging abonnementsprijs BURGERLIJKE STAND Vrijdag 31 "december 1965 No. 52 Jaargang 17 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2,per kwartaal Uitgave van de Stichting Holt ens Nieuwsblad" te Holten. Telefoon 05Jf83 - 123 fy Adv.-prijs 115 mm. (a contant3,Iedere mm. meer f 0,12 Over enige dagen behoort het jaar 1965 weer tot het verleden; het is van nieuwjaar oudjaar geworden. Rückert's woorden, dat het oude nimmer oud wordt, doch dat slechts het nieuwe oud wordt, bepalen ons nog eens extra bij de on stuimige vaart van de tijd, die Yij in uren, dagen, maanden en jaren plegen te tellen. Voorbij 't gaat alles hier voorbij in wisseling geboren Het komt in lange bonte rij Het gaat - en is verloren. Inderdaad: de dagen onzer jaren vervliegen als een gedachte en op de oudejaarsavond dringt het misschien nog eens in het bijzonder tot ons door, dat wij te weinig woekeren met de tijd, die ons is toe gemeten. In het leven van alle dag gunnen wij ons vaak te weinig tijd voor zelfonderzoek, te weinig tijd ook om stil te staan bij en dankbaar te zijn voor de zegeningen, welke wij op ons pad vinden. Henriëtte Roland Holst geeft zo treffend weer, wat er zo op het einde var. het jaar in ons om kan gaan. „Ik bid U, x-oep niet zonder waarschuwing mijn naam. Er is werk, dat ik af moet maken. Een valse plooi in 't hart, streek, eer ik ging, ik graag nog glad. Er zijn nog andere zaken. Het einde van het jaar betekent tevens een nieuw begin. Een nieuw jaai wacht ons met nieuwe opdrachten, met een nieuwe kans wat van ons leven te maken, om het werk, dat nog niet af is, af te maken, om valse plooien in het hart glad te strijken. Velen van ons gaan met het verdriet, dat zij in eigen kring te dragen kregen, het oude jaar uit en het nieuwe in. Anderen doen dit met een hart boordevol dankbaarheid voor al wat zij in 1965 ondervonden. Hoe het oude jaar ook voor ons was, wij moeten straks weer ver der, een nieuwe toekomst tegemoet. Wij moeten voort naar onbekende dingen en naar een horizon, die nimmer wijkt maar met de winst van weerbaarheid verrijkt uit de ervaring der herinneringen. Deze herinneringen mogen ons, hoe moeilijk het leven vaak ook voor ons was, hoezeer wij in onze eigen waan misschien ook ander zijds meenden, dat voorspoed en succes te danken was aan ons eigen kunnen, toch tot de ontdekking brengen, dat God in 1965 en in alle jaren, die daaraan voorafgingen, onze levens in Zijn hand had en ons tot nu toe. gedragen heeft het jaar en ons leven door. Ik dacht, dat dit misschien toch de sterkende gedachte kon zijn, waaruit wij op de oudejaarsavond de moed en het vertrouwen kun nen putten om met blijmoedigheid het nieuwe jaar tegemoet te tre den en onder de taak, die ons daarin weer wacht, onze schouders te zetten. Zo het ongewisse leven in Gods handen wetende, zal het nieuwe jaar, dat ons wacht, een goed jaar worden, wat het ons ook brengen zal. Ik wens U toe, dat U dat in 1966 zult mogen ervaren. W. H. ENKLAAR, burgemeester van Holten. OFFICIËLE PUBLIKATIES VOORBEREIDINGSBESLUIT BESTEMMINGSPLAN De burgemeester van Holten brengt, ter voldoening aan het bepaalde in ar tikel 22, lid 2, van de Wet op de Ruim telijke Ordening, ter openbare kennis, dat met ingang van 5 januari 1966 ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage ligt het besluit van de raad de zer gemeente d.d. 28 december 1965, nr. 4196, bij welk besluit de raad heeft ver klaard, dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor gronden, gelegen in het gebied „De Haar", welk gebied globaal wordt begrensd door spoorlijn Deventer- Almelo, Aaltinksteeg, Larenseweg, Dies- senplasstraat, Bessinkpasstraat, Gaar- denstraat en Dorpsstraat. Dit gebied is rood omlijnd aangegeven op de bij het besluit behorende tekening. Bedoeld voorbereidingsbesluit treedt in werking op 5 januari 1966. Holten, 30 december 1965. De burgemeester van Holten, W. H. ENKLAAR. ONTTREKKING AAN HET OPENBAAR VERKEER Burgemeester en wethouders van Hol- ten brengen eer kennis van belangheb- j benden, dat zij voornemens zijn de raad dier gemeente voor te stellen een ge deelte van de Visscherssteeg, te weten: het gedeelte, lopende vanaf het perceel Beuseberg 9 tot aan de Beusebergerweg, aan het openbaar verkeer te onttrekken. Bezwaren tegen deze onttrekking kun nen binnen 30 dagen na heden schrifte lijk bij hun college worden ingediend. Holten, 30 december 1965. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. De direkteur van het postkantoor, de heer Dekker, heeft ons gevraagd u te verzoeken, indien u nieuwjaarsgroeten ter post brengt, deze met een elastiekje of touwtje te bundelen, waardoor de postzegels allemaal op dezelfde plaats zitten. Dit betekent een enorme bespa ring bij het sorteren en stempelen der kaarten en brieven. AANLEGBELASTING OP NIEUWE BASES „DE HAAR" WORDT NIEUWE WOONWIJK REPARATIE TORENSPITS EERVOL ONTSLAG AAN DE HEER J. W. WITMER, WEGENS BENOEMING TE ZWOLLE. De agenda, welke de gemeenteraad dinsdagavond, in de laatste vergadering van het jaar, te behandelen kreeg, bevatte weinig punten, die enige stof tot discussie opleverden. De hoofdschotel werd gevormd door de oudejaarstoespraak van de burgemeester, Mr. YV. H. Enklaar, die in een zeer uitvoerige beschouwing een terugblik wierp op hetgeen in het jaar 1965 tot stand werd gebracht en zich tevens overgaf aan be spiegelingen met betrekking tot het jaar 1966. De anders zo statige raadzaal kreeg een heel andere aanblik, omdat - zoals enkele jaren reeds gebruikelijk - een groot deel van het ambtenarencorps, hoofden van diensten, hoofden van scholen en de echtgenote van de burgemeester, mevrouw C. P. Enklaar-van Andel, het laatste deel van de vergadering bijwoonden. GRONDVERKOOP Aan de heer J. Oolbekkink. werd ten behoeve van zijn expeditiebedrijf een per ceel grond op het industrieterrein ver kocht groot 1060 m- voor de som van 10.600,voor het onderbrengen van zijn wagenpark, terwijl met de heer G. H. Aanstoot grond werd geruild om een be tere verbinding tot stand te brengen tus sen de Larenseweg en de Beusebergerweg, welke thans eindelijk verbeterd zal wor den. Ook met de heer J. J. Godeschalk had een kleine grondruiling plaats. De salarissen van het gemeenteperso- neel en van de vakonderwijzers werden herzien en aan gepensioneerde ambte naren zal alsnog gedurende een jaar de mogelijkheid worden geboden om zich als deelnemer bij het IZA, de ziektekostenver zekering voor ambtenaren, aan te melden. AANLEG- EN BAATBELASTING De nieuwe verordening op de aanleg- belasting, welke werd vastgesteld, zal uit sluitend gelden voor wegenaanleg enz. in de dorpskom. Bij wegverharding in de buurtschappen zullen b. en w. voor elk geval afzonderlijk een voorstel tot hef fing van baatbelasting bij de raad indie nen. De heer Rietberg (CH), die deze aan- legbelasting in een vorige vergadering onrechtvaardig en onbillijk had genoemd, betoonde zich zeer verheugd met deze op lossing, maar zou toch nog de voorkeur geven aan vrijwillige bijdragen van niet direct belanghebbenden, zoals nering doenden enz., die van de te verharden wegen gebruik maken, naast een lager tarief voor de aangelanden. De voorzitter betwijfelde of dit een haalbai'e zaak is, maar wees er op, dat dit bij het betreffende voorstel bekeken kan worden. Voor deze wegenverharding wordt tegenwoordig een z.g. commissie ad hoe uit de raad aangewezen, die met belanghebbenden en vertegenwoordigers van de betrokken cultuur mij. wordt aan gevuld. BESTEMMINGSPLAN „DE HAAR" Voor de verdere uitbreiding van het dorp verklaarde de raad in voorbereiding een bestemmingsplan voor „De Haar". In een informele vergadering hadden de leden zich reeds in grote lijnen met het conceptplan van Ir. Hajema uit Assen accoord verklaard. Spoedig zullen b. en w. met de grondeigenaren bijeenkomen en zal ook de pers worden ingelicht. De heer Ten Berge (WD) had er blijk baar nog wel moeite mee zich uit hoofde van een andere kwaliteit be perkingen te moeten opleggen in verband met het voorlopig vertrouwelijk karakter van het plan. WOONTERUIMTECOMMISSIE De heer J. H. Assink, zal zoals reeds gemeld, niet terugkeren in de woon ruimtecommissie o.m. wegens het berei ken van de 70-jarige leeftijd. De burge meester prees hem voor de vele en lang durige diensten in deze functie bewezen. De heren J. Kroon, G. Weijl, R. Petter en mevrouw A. Muller-Tiessink, werden met algemene stemmen herbenoemd. In de vacature Assink werd benoemd de heer J. Beldman, Rörikstraat. nadat de heer Jansen (PvdA) nog geprobeerd had een tweede vrouw in de commissie te krijgen. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden herbenoemd de heren B. H. Brouwer, G. J. Langen- bag, F. J. Hol en H. W. Veneklaas. In de vacature wegens het aanstaand vertrek van de heer J. W. Witmer naar Zwolle werd benoemd de heer J. A. Aanstoot te Dijkerhoek. De raad besloot de regara ie van de torenspits, wegens de vallende leien, on derhands op te dragen aan de heer J. E. Mensink te Denekamp voor de söm van 14.850,De totale kosten zullen 16.350,bedragen. Wegens zijn benoeming tot hoofd ener school in het Holtenbroek te Zwolle werd aan de heer J. W. Witmer, hoofd der o.l. school te Dijkerhoek met ingang van 16 april a.s. eervol ontslag verleend. Bij de modernisering van het contract met de „N.V. IJsselcentrale" en het op trekken van de tarieven in verband met de gestegen loonkosten stelde de heer ten Berge (WD) voor de mogelijkheid voor het gebruik van nachtstroom uit te breiden. De raadsvoorzitter ontraadde een der gelijk voorstel omdat dit ten koste zou gaan van het eigen electxiciteitsbedrijf, dat maar een hele kleine winstmarge ontvangt voor de distributie van deze sti-oom. Bij de tariefsherziening welke in voorbex-eiding is zal men echter ook an- deze stroomleveringen moeten bekijken. Op een vraag van de heer Landeweerd antwoordde de burgemeester, dat men met twee grondeigenaren in het villater- ï'ein in de Look nog niet in het reine is. ■Er zal echter spoedig een beslissing ge nomen moeten worden. TOESPRAKEN De oudejaax'stoespraak van de burge meester werd beantwoord door het oud ste lid, de heer J. H. Sprokkereef, die Op initiatief van de Hervormde en Ge- xeformeerde Jongeren werd op Kerst avond rond de grote brandende Kerst boom op het dorpsplein, de Smidsbelt, ^en Volkskerstzangsamenkomst gehou den. Ondanks de gestaag vallende regen waren nog velen, waaronder veel jonge- x*en, opgekomen om met begeleiding van de muziekvereniging „HMV" Kerstliede ren te zingen, welke werden afgewisseld met declamatie. Onder leiding van haar dirigent, de heer H. J. Fransen, opende „HMV" met het bekende gezang „Komt allen tezamen". Eén van de andere lie deren was: „Daar is uit 's werelds duist're wolken". Enkele korte declama ties van Schriftgedeelten als Jesaja 11 vs. 1 en 10; een tweespraak „De geboor te" en Lukas 2 de verzen 8 tot en met 14, wisselden de zang af. Met „Dankt, dankt nu allen God" werd deze plechtige bij eenkomst besloten. De leerlingen van de drie zondags scholen in onze gemeente hebben op de Eerste Kerstdag het Kerstfeest gevierd. In het Dorp geschiedde dat in twee sa menkomsten 's middags in de hervorm de kerk onder leiding van de heer H. J. Koopman. Eerst de kleintjes van 5 tot 9 jaar, die een door mej. Jo Roelofs ge schreven Kerstspel opvoerden, terwijl Jannie Brouwer een Kerstverhaal ver telde. In de tweede samenkomst voor de oudere kinderen vertelde de heer C. Kar melk een Kerstverhaal en werd met be geleiding van het orgel een Kerstcantate gezongen. Ds Israël reikte namens de kerkeraad aan de jongens en meisjes, die de zondagsschool verlaten, een zang bundel uit. In Dijkerhoek vierde de zondagsschool het Kerstfeest in het gebouw „Betna- rxië" en in Espelo kwam men samen in „Het Trefpunt", waar de viering op soortgelijke wijze geschiedde als in Hol ten. Alle drie samenkomsten waren zeer druk bezocht. Na afloop werden de kin deren getrakteerd. De leden van de P.J.G.O.-afdelingen en van de Plattelandsvrouwen hebben een unieke kans om tegen een sterk geredu ceerde toegangsprijs kennis te maken met het beroepstoneel.- Zij wox'den door de directie van de Deventer Schouwburg in de gelegenheid gesteld op vrijdag, 7 januari 1966 een voorstelling van de to neelgroep „Theater" uit Arnhem bij te wonen, die zal opvoeren het blijspel „Ka baal in Chioggia" van de Italiaanse schrij ver Carlo Goldini. De toegangsprijs, welke normaal f7,90 bedraagt wordt voor hen teruggebracht tot f 3,50. Bij voldoende deelname vertx-ekt men per bus vanaf de O.A.D. om 7.15 uur. Opgave voor deel name moet uiterlijk maandag, 3 januari bij de secretaris de heer A. Schippers, tel. 1883 geschieden. De directie van de Deventer Schouw burg voert reeds geruime tijd een actie om te trachten de drempelvrees voor schouwburg- en theaterbezoek weg te ne men door het houden van propaganda- avonden, waarbij ook toneelspelers wor den ingeschakeld. Het vakantieoord „Dennenlust" op de Borkeld, gesticht door de heer Evers uit Twello, dat ongeveer twintig bungalows telt en al enkele malen in andere handen is ovex-gegaan, is thans verkocht aan de Exploitatie Mij „De Kaapshoeve" te Doorn. Het is nog niet bekend of deze maatschappij het zelf zal gaan exploite- verklaarde dat de i'aad dankbaar is het uitvoerig jaaroverzicht weer te mogen hebben beluisteren. Men is bijzonder verheugd, dat ondanks de beperkte mo gelijkheden toch nog veel tot stand- kwam, waarin de burgemeester een zeer belangrijk aandeel had. Hij sprak de hoop uit, dat deze de goddelijke opdracht ook in 1966 weer tot uitvoering ma<f brengen tot heil van de gemeente en wenste hem een voorspoedig 1966 toe met zijn gezin. De gemeentesecretax-is, de heer G. J. Langenbarg, was de tolk van h'et perso neel voor de belangrijke besluiten, die de raad steeds neemt op het gebied van de bezoldiging en de verdere rechtstoestands- x-egelingen. Hij richtte zich mede namens de ambtenaren met een pex-soonlijk woord tot de burgemeester en tot de heer Beijers, die op 1 juli wegens gezondheids- redenen de gemeentedienst verlaten heeft en van wie men door omstandigheden toen geen afscheid heeft kunnen nemen. Het gehele gezelschap begaf zich daax\. na naar hotel Holterman, waar het oude jaar werd uitgeluid. De toespx*aak van de burgemeester vindt men elders in dit nummer. In verband met de sterk gestegen kos ten voor het drukken van ons blad zien wij ons tot onze spijt genoodzaakt de abonnementsprijs met ingang van 1 ja nuari '66 te verhogen met VIJFTIG cent per kwartaal. Zij, die gireren, worden beleefd verzocht hiermede wel rekening te willen houden. Zaterdag 1 januari: Cafétaria „De Mo lenbelt" de gehele dag gesloten (zie adv.). Zaterdag 1 januari (Nieuwjaarsdag) Café „De Waag" tot 's middags 2 uur gesloten. Woensdag 5 januari, 's avonds om 8 u. in gebouw „Rehoboth": Jaarvergade ring Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria". Donderdag 6 januari: Hervatting van de schaakcompetitie „De Pioniers". Vrijdag 7 januari: Voorstelling toneel groep „Theater" in de Deventer Schouwburg met het blijspel: „Kabaal in Chioggia". Vertrek PJGO-afdeling om 7.45 uur vanaf OAD-station (zie bericht) Vrijdag 14 januari, 's middags om 2 uur in Dorpshotel „Holterman": Algemene ledenvergadering van het Veefonds „Ons Belang". Zondag 23 januari t.m. 6 februari: Grote jaarlijkse collecte voor de Internatio nale Hulpverlening. Donderdag 27 januari, 's middags om 2 uur in café Haverslag: Ledenvergade ring Onderling Veefonds „Holten". op vrijdag 31 december (Oude jaarsdag), zaterdag 1 januari (Nieuwjaarsdag) en zondag 2 ja nuari. Ned. Herv. Kerk: Holten: Oudejaarsdag: 5 uur ds Addink. Oude jaarscollecte voor Algemeen Kerke werk. Nieuwjaarsdag: 10 uur ds heer Schellevis. Zondag: 10 uur ds Israël (bevestiging ambts dragers). Collecte voor het Kerkkoor. Dijkerhoek Oudejaarsdag: 3 uur ds Israël. Oude jaarscollecte voor Algemeen Kerkewerk. Zondag: 10 uur ds Addink. Collecte voor het Kerkkoor. Geref. Kerk: Oudejaarsdag: 5 uur ds Hoogkanip. In deze diexist is het éne offer bestemd voor de Kerk. Nieuwjaarsdag: 10 uur ds Hoogkamp. In deze dienst is het éne offer bestemd voor de Diaco nie. Zondag: 10 en 3 uur ds Harms van Eindhoven. In deze diensten is het éne offer be stemd voor de Kerk. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". R.K. Kerkdienst (gebouw „Irene") Zondag: 8.45 uur H. Mis. Zondagsdienst Dierenartsen Zaterdag 1 januari en zondag 2 ja nuari: de heer Th. A. Oostenbrug, Diessenplasstraat 2, tel. 1515. Geboren: Jeannette Harmine, dv H. J. Kalfsterman en J. H. Jansen, Stations straat 9. Grada Hendrika, dv H. J. Vincent en G. A. Meijer, Beuseberg 10. Gehuwd: M. Klein Horstman, 29 jr., Deventerweg 36 en K. G. Biesboer, 25 j., Holterberg 46. J. G. Pinkert, 25 jaar, Pastoriestraat 20 en J. H. Veneklaas, 23 jaar, Haarstraat 10. BEVOLKING: Ingekomen: Mevr. W. Maas-Schepers van Borculo naar Industriestraat 32. J. J. van den Broek en gezin van De venter naar Mr. G. Vixseboxsestraat 19. Vertrokken: R. J. Bruinenberg en ge zin van Beuseberg 105 naar Hengelo (O.). B. Hunting van woonwagen kamp naar Zutphen. Gevonden: gymnastiekschoen; sleu tel; nylon handschoen; twee sjaals; een herenhandschoen; hondenhalsband met riem; Grolse want; damespolshorloge. Verloren: sjaal; pantoffel; dames handschoen; een paar dameshandschoe nen. Komen aanlopen: konijn. Weggelopen: twee witte katten. Inlichtingen dagelijks aan het Groeps- bureau te Holten van 8-22 uur, doch niet tussen 13-14 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 1