V A Mekendmakmg BOUWHUIS DE WAARDENBORCHGROEP HOLTEN Afscheid Akela G. Post Gecombineerde vergadering P.J.G.O.-afdelingen Opera Tannhauser in Deventer Tamboerkorps onder nieuwe leiding Voor het gehandicapte kind Lezing over schriftelijk onderwijs Rinkelaarsleiding wordt verbeterd In selectie-jeugdelftal Waterschap SaSland - Olst maakt lekend Gebr. Wansink f gilpennen en ballpoints Gemeentelijk Energiebedrijf Holten zondag, 21 november a.s. van 12.30 - 14.30 uur de gehele electricitietsvoorziening in de gemeente Holten en te Nieuw Heeten worden onderbroken, Sleutelbeen gebroken Schaatsliefhebbers opgelet EEN ADVERTENTIE is een ggsi® verkoper! IN 'T BEGIN VAN LAATSTE MAAND Zaterdii!' 20 november 1965 HOLTENS NIEUWSBLAD OFFICIËLE PUBLIKATIE Op zaterdagmiddag- 13 november 1963 Ls door horde I en II van de Waarden- borehgroep afscheid genomen van akela G. Post, die vanaf de oprichting van de padvindersgroep te Holten met veel en thousiasme en met succes leiding heeft gegeven aan de vorming van de welpen. Van de Plaatselijke Commissie waren aanwezig de heren R. Petter, voorzitter; J. S. Molewijk, secretaris; H. Bruintjes, penningmeester en Ch. Knijff, lid. Het district Deventer was vertegenwoordigd door Akela en Messoea Wanschers. Akela Post, hoofdleidster aan de open bare kleuterschool te Holten, is sedert kort in het huwelijk getreden met de heer G. Slotman. Aangezien zij haar werk aan de kleuterschool blijft voortzetten is het voor haar niet meer mogelijk een leiders functie bij de Waardenborchgroep te ver vullen. Alvorens echter haar werk bij de horde te beëindigen wilde akela toch nog gaar ne tot de installatie overgaan van 6 wel pen uit horde I. De ouders van deze welpen waren hier toe uitgenodigd deze installatie bij te wonen. Toen akela Post met haar echtgenoot in het hordehol verscheen ging er een luid gejuich op. De akela vertelde de welpen dat zij deze middag voor het laatst akela zou zijn en dat ze daarom toch wel tot slot een horde- roep wilde beleven die haar nog heel lang zou bijblijven. De horderoep vond buiten plaats. Na de horderoep begaven eerst de belangstel lenden zich wederom in het hordehol en daarna de welpen. Toen allen hun plaatsen hadden inge nomen ging akela Post over tot de instal latie. Het installeren doet akela Post op een wel zeer bijzondere manier. Iedere welp krijgt van haar een passend woord mee en de installatie, welke toch een grootse gebeurtenis is voor iedere welp, krijgt toch mede door de fijne woord keuze, die deze akela steeds weer weet te vinden, een wel zeer genuanceerd accent. Nadat de welpen waren geïnstalleerd, moest dan toch het moment aanbreken waarop het afscheid van akela Post een feit werd. SNELLE GROEI Hopman Rijnsaardt herinnerde in zijn toespraak aan de snelle groei van de Waardenborchgroep en aan het vele en belangrijke werk dat akela Post steeds spontaan verrichtte sinds haar installatie op 15 juni 1963. Zij begon met 24 welpen en thans zijn hét er 44, nu verdeeld over twee horden. In de periode van akela Pöst werden er twee zomerkampen gehouden, waarop men met grote voldoening mag terugzien. De sfeer in beide kampen was uitstekend en de deelname was groot. Een lid van de P.C. sprak zijn waardering uit over de .goede leiding, zo besloot hopman Rijn- saardt, die namens de Waardenborch groep akela Post hartelijk dankte voor alles wat zij voor de padvinderij in Hol ten deed en hij wenste haar en haar man veel goeds tot in lengte van jaren. De heer R. Petter, voorzitter van de P.C., zei grote bewondering te hebben De afdelingen „Jong Holten" en „Plat telandsmeisjes" van de P.J.G.O. hielden woensdagavond in hotel Muller een ge combineerde vergadering onder voorzit terschap van de heer M. Rietberg, waarin mej. Beeker van de Volkshogeschool „Diependaal" een causerie hield over „Om gangsvormen". Voordat mej. Beeker aan het woord kwam werden een aantal huishoudelijke zaken afgedaan. Allereerst werd het bondslied ingestu deerd met de nieuwe melodie onder lei ding van mej. Hannie Pasop geassisteerd door mej. Dini Rietberg, met behulp van een bandrecorder. Deze melodie is gecom poneerd door de dezer dagen overleden musicus Cor Stein. Medegedeeld werd, dat de Sint Nicolaas- avond zal worden gehouden op woensdag 1 december in café „De Waag". Voor de cursus volksdansen bestaat een zeer grote belangstelling. Zij zal maandag al beginnen. De eerstvolgende dam avond werd bepaald op woensdag 24 november. In haar causerie kwam mej. Beeker o.m. tot de slotsom, dat er ten aanzien van de omgang tussen stad en platteland tegenwoordig bij de jongeren niet zoveel verschil meer bestaat tussen stedelingen en plattelanders. De vragen „Hoe moeten wij omgaan met anderen?" en „Passen de mensen zich wel gemakkelijk aan?" beantwoord de zij o.m. met haar zienswijze, dat het Volkshogeschoolbezoek hier veel goeds aan doet. De omgangsvormen vroeger en tegenwoordig in de dorpen zijn heel wat veranderd. De voorzitter heeft mej. Beeker dank gebracht voor haar inleiding. Het Opera Gezelschap Forum uit En schede zal op dinsdag 23 november een voorstelling geven van de opera „Tann hauser" van Richard Wagner in de De venter Schouwburg. Medewerkenden zijn Gerard Groot, Harry France, Antoon Huijsman, Frans Boek, Carel Swagerman, Anton Eldering, Mizzy van der Lanz, Lony Vonk, Ans Be- verdam, Mia Kroes, Tine Koks, Gerda Averink. De decors en costuums zijn ontworpen door Wim Vesseur. De regie is van Oscar Walleek en dirigent is Gustav Fülleborn. voor de wijze waarop akela Post haar werk heeft gedaan. Onder haar leiding ontwikkelden de welpen zich tot goede welpen en velen van hén gingen over naar de verkenners. Dat de deur aan de Oranjestraat 75a steeds open zal staan voor de Waarden borchgroep wordt zeer gewaardeerd en zeker zal in de toekomst nog wel eens een beroep worden gedaan op akela Post, waaraan de Iioltense Padvinderij zo veel te danken heeft. Namens de P.C. werd door de heer Pet ter een boekenbon aangeboden. GEDICHT VAN DE WELPEN Nadat de voorzitter van de P.C. was uitgesproken dacht de akela al te kunen overgaan met een woordje tot de welpen te zeggen, maar dit lukte haar niet, want daar verschenen drie welpen, die nu toch ook iets wilden zeggen. Twee welpen, uit horde I en II, over handigden iéder een bouquet bloemen met. de woorden: „Akela, als dank voor de fijne tijd bij U doorgebracht". De der de welp uit horde I overhandigde akela een rol, bewerkt met strik en bloemen. Deze welp zei tot akela: „Akela, op deze rol staat een gedicht, dat ik U nu uit het hoofd ga opzeggen". Het was een zeer lang gedicht, hetwelk op schitterende wijze uitdrukking gaf aan de eerste tijd in de horde, de zomerkam pen, de verloving en trouwdag van de akela. De akela was door deze bijzondere hul de zichtbaar geroerd en zij kon dan ook niet nalaten de voordragende welp, Jan Bruintjes, een klinkende zoen als belo ning te geven voor de wijze waarop hij dit gedaan had. WOORD VAN AFSCHEID Akela Post herinnerde in haar af scheidswoord aan de grote verrassing op haar trouwdag, toen alle welpen in uni form voor het gemeentehuis een ere-haag vormden. Wij hadden jullie allemaal graag op onze receptie gehad, maar dat ging niet, omdat de zaal te klein was om voor zo velen een plaatsje te vinden. Jullie misten toen ook de traktatie, maar wat in 't vat zit verzuurt niet. Van daag krijgen jullie alsnog een gebakje en èen foto in lijst, waarop wij allemaal saluerend staan, ook jullie akela, maar nu als bruid. INSTALLATIE Hopman Rijnsaardt had, voordat akela Post op het troephuis verscheen, reeds tot de welpen gezegd, dat vanmiddag af scheid van akela Post zou worden geno men, maardat hij die middag ook zou overgaan tot installatie van een- nieuwe akela voor horde I. Ook horde II zou op deze middag een echte akela krij gen en tevens, zou voor deze horde een raksja worden geïnstalleerd. Achtereenvolgens werden door hopman Rijnsaardt geïnstalleerd: mej. G. Poel tot akela van horde I; mej. I. Veldhuis tot akela van horde II; mej. D. Heyenk tot raksja van horde II. Voor beide nieuwe akela's en raksja ging een luid gejuich op. De heer R. Petter, voorzitter van de P.C., richtte zich tot akela Poel met de volgende woorden: „De koning is dood, leve de koning." Wij als P.C. vinden het fijn dat U, als collega van akela Post, bereid bent gevon den het werk van akela Post voort te zetten. Wij hebben het gejuich van de welpen mogen horen en wij twijfelen er niet aan dat U net zo'n goede akela zult zijn als akela Post. Wij feliciteren U van harte met deze benoeming en mooie func tie in de padvindersvereniging. Tot akela Veldhuis zei de voorzitter o.m.: Akela, U bent reeds vanaf de op richting van onze groep werkzaam ge weest als assisten welpenleidster. Van daag bent U dan tot akela geïnstalleerd. Gezien Uw opgedane ervaring tot op he den zal het U niet moeilijk vallen de func tie van akela te vervullen. Wij feliciteren U van harte met deze benoeming. Tot raksja Heyenk zei de voorzitter het volgende: Mej. Heyenk, U hebt reeds lange tijd akela Post geassisteerd bij haar werk. Vandaag bent U geïnstalleerd. Wij zijn er van overtuigd, dat U, als assistent van akela Poel, een grote steun zult zijn in het werk voor de welpen. Wij feliciteren U van harte met deze benoeming. Zo is de zaterdag, de 13e november 1965, een grote dag geweest in het bestaan van De Waardenborchgroep. Een afscheid van akela Post, dat op een leuke manier werd beleefd door wel pen en belangstellenden. Het juichende onthaal van de nieuw geïnstalleerde akela's, de dames Poel en Vedlhuis, alsmede van raksja, mej. Heyenk. Wegens bedanken van de heer Bos te Nijverdal is tot instructeur van het tam boercorps van de Holtense Muziekvereni ging „H.M.V." benoemd de heer Van Wakeren te Deventer. De heer Van Wakeren is instructuer-tamboermaïtre bij de Prinses Irene Brigarde te Schalkhaar. De voornamelijk door de dames van de Bond van Plattelandsvrouwen gehouden collecte voor het lichamelijk en geestelijk gehandicapte kind (nazorg B.L.O.) heeft f 495,20 opgebracht. Gaarne wordt dank gebracht aan de gevers en collectrices. GESLAAGD Voor het vakdiploma „Beroepsgoederen- vervoer over de weg" slaagden te Den Haag de gebroeders E. en D. Pieffers. De burgemeester van Holten brengt, ter voldoening aan het bepaalde in ar tikel 22, lid 2, van de Wet op de Ruim telijke Ordening, ter openbare kennis, dat met ingang van 24 november 1965 ter gemeente-secretarie, voor een ieder ter inzage ligt het besluit van de raad dezer gemeente d.d. 17 november 1965, nr. 3579, bij welk raadsbesluit is be paald 1 dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor de bebouwde kom van het dorp Holten, zoals op de bij dat besluit behorende kaart met zwarte stiplijn is aangegeven; 2 dat het verboden is binnen het on der sub 1 omschreven gebied zonder vergunning van burgemeester en wethouders op te slaan, te bergen, te hebben of opgeslagen te hou den: a afbraak, puin, vuilnis, oud me taal en andere oude materialen; b nog bruikbare metalen of nog bruikbaar materiaal, zoals bouw en aannemersmateriaal, machi nes, werktuigen, constructie ijzer, balken, rails en dergelijke voorwerpen; c onbruikbare of aan hun normale bestemming onttrokken rij- en voertuigen. Het gebied als bedoeld in sub 1 wordt in grote lijnen begrensd door de spoor lijn Deventer-Almelo, Stationsstraat, Kerkhofsweg, Oude Algemene Begraaf plaats, Kolweg, Oranjestraat, Tuin straat, Kerkstraat, Schoolstraat, Laren- seweg, Gaardenstraat en Dorpsstraat. Bedoeld voorbereidingsbesluit treedt in werking op 24 november 1965. Holten, 22 november 1965. De burgemeester van Holten, W. H. ENKLAAR. Donderdagavond vergaderde in hotel Holterman de afdeling Holten van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen onder leiding van de presidente,, mej. M. ter Borg. Spreker voor deze avond was de heer W. Geldof, adjunct-directeur van de Leidsche Onderwijsinstellingen, die een causerie hield over dit onderwijsinstituut. Elk jaar volgen in ons land rond 800.000 personen een schriftelijke cursus. Er is echter goed en slecht onderwijs. Goed schriftelijk onderwijs mag: men verwach ten, als men studeert bij een instelling, die erkend is door de Inspectie van het Schriftelijk Onderwijs. De L.O.I. is een instelling zonder winst- doel, waarin enige tientallen organisaties samenwerken-Hier 'heejt inen opleidin gen, die alleen of médevia schriftelijke lessen gevolgd kunnen voorden. Als voor beeld noemde spreker';- de opleiding Toeristisch Informatricevoor de A.N.- WB, de ANW en de NRV. Voor de alg. Ned. Reisleiders Centrale geeft men de cursus „reisleiding". Voor de Stichting V'akexamens Schoonhëidsverzorging de opleiding „schoonheidsspecialiste". Voor de koninklijke maatschappijen (Genees kunst, Tandheelkunde en Farmacie) de cursus dokters-, tandarts- en apothekers assistente. Voor de Stichting Kinderver zorging en Oudervooriichting de cursus „kinderverzoging". Namens de vijf grote politieke partijen de cursus „cïvies" (bur gerschapskunde) en voor de Nat. Raad voor Maatschappelijk Werk een cursus voor de vrijwilligers, enz. Voor deze lezing bestond goede belang stelling. De presidente heeft de heer Geldof dank gebracht voor zijn duidelijke inleiding. Naar aanleiding van een verzoekschrift van de heer J. Wegstapel en anderen te Dijkerhoek, dié allen gronden hebben lig gen ten noorden van de spoorlijn Deven ter-Holten, en die deze zomer en herfst veel last hebben ondervonden van hoog water en drassigheid van deze gronden, heeft het Verenigd College van het Wa terschap „De Schipbeek" in zijn vrijdag van de vorige week gehouden vergadering besloten de Rinkelaarsleiding, waarop deze gronden afwateren, liet volgend jaar onder profiel te brengen. De technische dienst heeft daaromtrent een rapport opgemaakt, terwijl werd mee gedeeld, dat de ergste klippen zijn ge ruimd. Bedoeld zal zijn dat de normale ruiming en schouw heeft plaats gehad. Voor deze gronden, welke bij veel re genval al gauw erg nat zijn, is een goede waterbeheersing van groot belang. Het waterschapsbestuur heeft een aar dig succes geboekt doordat zij nu tussen Holten en Bathmen een z.g. Bolestuw mag bouwen, die voor de waterbeheersing van groot belang wordt geacht, en waarvoor de cultuurtechnische dienst oorspronkeliijk geen subsidie beschikbaar wilde stel len. Deze zal in de kosten ad f 118.500, nu f 58.500,bedragen. De 14-jarige André Dekker uit Holten, speler van Go Ahead (Deventer) is geko zen in het selectie-elftal van 14-16 jarigen uit de afdelingen Gelderland en Zwolle van de K.N.V.B. Hij zal deelnemen aan de centrale training. Door de Kon.Voet- balbond worden voor meer afdelingen se lectie-elftallen gevormd van verschillende leeftijdsgroepen om hiermede tot een betere planning en opbouw van ons nationale voetbal te komen. Voordat An dré in dit elftal gekozen werd had men reeds een keuze gemaakt uit 66 jonge spelers van zijn leeftijdsgroep. Het dagelijks bestuur van het waterschap Salland dat van 22 nov. tot 6 dec. 1965 ter secretarie van het waterschap te Olst ter in zage van de ingelanden liggen: a. ontwerp-begrotingswij- zigingen, dienstj. 1964; b. afschriften van de re keningen, dienstj. 1964; c. ontwerp-begrotingen, dienstjaar 1966; d. ontwerp-begrotings- wijziging, dienstj. 1966. Iedere ingeland is bevoegd tot en met 13 dec. 1965 bij het verenigd college van het waterschap Salland schriftelijk bezwaar tegen de hierboven vermelde ontwerpen in te brengen. Olst, 12 nov. 1965 Het dagelijks bestuur voornoemd, H. J. Ankersmit, dijkgraaf. Mr. F. A. Vaillant, secretaris. Gevraagd voor 2 dagen, liefst voor in de week, FLINK MEISJE als hulp in de huishouding G. Meilink, Neerdorp 68, Holten. Te'koop: 2 toom biggen bij H. Blahkena, Dijker- hoek 91. PEDICURE Algemene voetverzorging C. Karmelk van Geemen Bergmanstraat 4 Behandeling na afspraak Biggen te koop. bij H. J. Oosterveld, Neer- dorp 28, tel. 1756. Te koop: 100 jonge hennen C.P.I. (zwarten) tegen de leg. E. Voordes, Holterbr. 56, tel. 1656. Alleenverkoop voor Holten: ook de betere merken! Mooie geschenken om te geven en te ontvangen. HOLTENSE BOEKHANDEL In verband met werkzaamheden van de N.V. „Ussel- centrale" in het hoogspannings-ontvangstation te Holten zal op met uitzondering van de verbruikers aangesloten van uit de hoogspanningsruimten in de buurtschappen Dijkerhoek en Lichtenberg. De directeur, A S. van den Berg HORLOGERIE, GOUD EN ZILVER Als U bij ons komt kijken Zal zeker blijken, dat U Voor familie en vrinden bij ons Een passend cadeau kunt vinden. De 13-jarige Wietske Schuppert uit de Diessenplasstraat kwam woensdagavond als gevolg van de gladheid zo ongelukkig te vallen dat ze het linkersleutelbeen brak. In een Deventer ziekenhuis werd een gipsverband gelegd. Liefhebbers van de schaatssport raden wij aan goede nota te nemen van een advertentie van de IJsclub „De Noord pool" betreffende de kosten, verbonden aan het donateur worden van de club vóór of na 12 december 1965. KANDIDAAT PSYCHOLOGIE De heer J. A. Landeweerd Gzn. uit onze gemeente slaagdè aan de Vrije Universi teit te Amsterdam voor het kandidaats examen Psychologie. is het 5 december geef-feest. Onze HEREN- en JONGENS MODEZAAK maakt u daar nu al attent op. Nu staan in al hum verscheidenheid de hele mode-kollekties in: HANDSCHOENEN VESTEN (o.a. suède, mohair) SJAALS KAMERJASSEN ZELFBINDERS KOLBERTS (o.a. Harris Tweed) OVERHEMDEN KOSTUUMS PULLOVERS WINTERCOATS TRAININGSPAKKEN enz. enz. enz. nog tot uw dienst. DAT IS 'T VOORDEEL VAN VROEG KOPEN! KLEDINGHUIS CENTRUM Speciaol voor heren en jopgens

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 4