ALLES DRAAIT OM MOEDER If et toeristische seizoen 1§@5 in Overijssel VOOR BABY'S HUIDJE Schaakwedstrijd Postzegelverzamelaars opgelet Zangavond in „Amicitia" Stoute kinderen Feestavond „Holbatheo" Pel mpö breek1 Albino of Ruigpootbuizerd Holten en Nieuw-Heeten worden stroomloos Twintig jaar M.A.C. „De Holterberg" Muziek en blijspel Mooie opbrengst Zaterdag 20 november 1965 HOLTE NS NIEUWSBLAD Ondanks de slechte zomer van 1965 blijkt, volgens de onder de WV's in Over ijssel gehouden enquête over het toeris tische bezoek van dit jaar aan hun plaats, dat aldus de Provinciale VW in Over ijssel het bezoek aan Overijssel in haar geheel toch iets beter was dan dat van f964. Het dagbezoek kan bevredigend worden genoemd, doch het vrijwel ontbreken van grote toeristische opvangcentra in dit gewest doet zich met betrekking tot dit bezoek alsmede tot het grensbezoek gel den. Het buitenlands bezoek nam ietwat toe maar Overijssel deelt niet in belangrijke mate in het landelijk gestegen buitenlands bezoek. Dit laatste evenwel weegt ons niet zo zwaar omdat wij van mening zijn dat onze provincie een typisch gebied is voor hoofdzakelijk binnenlands toerisme. OVERIJSSELSE HEUVELRUG Deze streek was in het hoofdseizoen niet vol. De hotels boden in Ommen nog plaats en in Rijssen (de eenvoudiger hotels). De zomerhuisjes waren echter bezet terwijl de kampeergelegenheden en pensions nog plaats boden. Het dagbezoek was over het algemeen druk en het. groepsbezoek wordt in Holten en Rijssen als druk en in Dalfsen en Hellendoorn- Nijverdal als middelmatig beoordeeld. Het buitenlands bezoek bleef in haai' geheel nagenoeg op het oude peil maar het totale bezoek was toch wel iets beter. De A.N.W.B.-Twenteroute alsmede de toeristische autoweg over de Holterberg droegen hun steentje bij tot dit bezoek. Het buitenlands bezoek bestond v.n.l. uit Duitsers, Engelsen, Zweden en Ameri kanen. Hellendoorn-Nijverdal had een iets beter bezoek dan vorig jaar met een zeer druk dagbezoek en een middelmatig groepsbezoek. Ook het buitenlands bezoek, v.n.l. Duit sers, Engelsen, Zweden en Amerikanen, was groter. Alle logiesinrichtingen waren in het hoofdseizoen vol, in het voorseizoen voor 75%. In het naseizoen waren de betere hotels vol, de eenvoudiger hotels, de pensions, zomerhuisjes, kampeerge legenheden en jeugdherbergen voor 75%. De VW organiseerde zoektochten naar wild, openluchtspelen, concerten, kinder voorstellingen en een tiener-festival. Voorts werkte zij mede aan de wieier- zesdaagse van Twente voor amateurs. De VW is over het seizoen tevreden en zij verwacht in de toekomst een even groot bezoek. Holten is ook zeer tevreden. Een vol hoofdseizoen (de kampeercentra eerst van 17 juli af), met een zeer druk dagbezoek en een druk groepsbezoek. De betere hotels waren in het voorsei zoen voor 75% bez,et, de eenvoudiger hotels, de pensions en zomerhuisjes voor 50% terwijl de kampeergelegenheden een bezettingsgraad van 25% hadden. j In het naseizoen waren de betere hotels j vol, de eenvoudiger hotels voor 75% en de pensions en zomerhuisjes voor 50% bezit. Het tiental van de schaakclub „De Pio niers" speelde donderdagavond in hotel Holterman een competitiewedstrijd voor de 3e klasse A van de Twentsche Schaak bond tegen het 2e tiental van de schaak club Hardenberg en won deze ontmoeting met 73. De individuele uitlsagen waren als volgt: W. D. KoopmanJ. van Ettinger 10 F. J. HolJ. Meinderink 10 H. RoelofsA. J. Vogelsangh 10 C. van Geerestein tegensta'nder niet opgekomen 10 H. H. J. Stukkeralsvoren 10 A. J. C. BrandsC. Bies 01 P. H. van Doorn—M. A. Huisingh 10 G. J. Hoeve—J. W. Banis 0—1 A. Stukker-H. E. Naarding 10 F. GroenewoudtA. Borneman 01 De kampeergelegenheden boekten vóór 11 september nog een bezetting van 50%, na 11 september praktisch niets meer. Het buitenlands bezoek was minder dan in vorige jaren en bestond v.n.l. uit Duit sers. Het bezoek in haar geheel was evenwel iets hoger dan vorig jaar. De WV orga niseerde excursies naar een kaasboerderij, WV-bustochten, wandelingen en boeren dansavonden terwijl zij medewerkte aan de 11de Braderie. In Ommen waren in het hoofdseizoen de zomerhuisjes vol, de hotels en pensions voor 75% en de kampeercentra voor 50%. De hotels waren zowel in het voor- als in het naseizen voor 50% bezet, de pen sions, zomerhuisjes en kampeergelegen heden voor 25%. Het dag- en groepsbe zoek was druk tot middelmatig. Het be zoek van buitenlanders bleef t.o.v. 1964 gelijk. In vergelijking met 1964 had het hoofdseizoen een minder drukke tóp, het voor- en naseizoen waren beter. De VW organiseerde avondritten, openluchtconcerten, diavoorstellingen en een kindercircus en werkte mede aan de ontvangst van een Zwitsers koor en de middenstandstentoonstelling 0-65. Rijssen noteerde in het hoofdseizoen voor de betere hotelè, zomerhuisjes en kampeergelegenheden een bezetting van 100%,. wat de eenvoudiger hotels en pen sions betreft van 75%. In het voorseizoen waren de betere hotels en de zomerhuis jes voor 50% bezet, de eenvoudiger hotels de pensions en kampeergelegenheden voor 25%. De bezetting in het naseizoen was beter, n.l. betere hotels en zomerhuisjes voor 75%, de pensions voor 50% en de een voudiger hotels en kampeergelegenheden voor 25%. Het dag- en groepsbezoek was druk. De VW' organiseerde voor haar gasten ontspanningsavonden. Het bezoek was minder dan dat van vorig jaar waardoor Rijssen niet tevre den is. In verschillende plaatsen in Nederland bestaan verenigingen* waar verzame laars elkaar enkele keren per jaar ont moeten om ervaringen uit te wisselen en postzegels te ruilen of te verhandelen. Momenteel is er in Holten niet zo'n vereniging, terwijl er zeer waarschijnlijk toch wel verschillende' mensen zijn, die postzegels verzamelen en in principe hier wel interesse voor zullen hebben. Mocht dit het geval zijn, wilt U dit dan kenbaar maken bij één der onderstaande adressen. Bij voldoende belangstelling zal er een contactavond belegd worden, waar één en ander nader kan worden besproken. J. v. d. Meulen, Markepad 1 D. J. Smid, Bessinkpasstraat 8 J. H. v. Engbrink, Bessinkpasstr. 17 Op initiatief van „Holtens Gemengd Koor" (H.G.K.) zal woensdagavond 24 november in zaal „Amicitia" een contact avond worden gehouden, waaraan mee zullen werken „Aadorp's Gemengd Koor" te Aadorp bij Almelo, de Gemengde Zangvereniging „Ons Genoegen" te Bath- men, „Bathmen's Meisjeskoor", de Ge mengde Zangvereniging „Ons Genoegen", Larensebroek en „Holtens Gemengd Koor". De Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" te Holten kon aan de uitno diging om aan deze contactavond mee te werken zeer tot haar spijt geen gevolg geven. Het koor heeft voor uitvoering op za terdag 18 december a.s. in studie het Kerstoratorium van Heinrich Barth en kan geen repetitieavonden missen. Door elk koor zullen vijf nummers worden ge zongen. Het belooft een mooie avond te worden en het gevarieerde vocale pro gramma verdiend de belangstelilng van een flink aantal bezoekers. Sint zat voor de televisie, wachtend op zijn'Zwarte Piet, die, zoals men weet, steeds uitkijkt of hij stoute kind'ren ziet. Sint zat starend voor het toestel in het kille blauwe licht, diepe groeven van de zorgen rimpelden zijn oud gezicht. I-Iij keek naar een autowrak, dat lag versplinterd op de baan, door een wègpiraatgegrepen, die er was vandoor gegaan. Hij keek naar een wilde massa, opgewonden, desperaat- leuzen torsend, leuzen- schreeuwend en bezeten door de haat. Hij zag napalmbommen vallen op een inlands dorpje, dat nu moest boeten omdat gister daar een troep rebellen zat. I-Tij zag mannen, hij zag vrouwen straf marcheren in de maat van de militaire marsen, voor de strijd met vreugd paraat. Hij keek naar geschonden graven, naar een uitgebrande kerk, naar een opgejaagdé- massa; hier was rassenhaat aan 't werk. En hij hoorde sprekers spreken, luide beapplaudiseerd elke spreker had gelijk en d'andere spreker was verkeerd. Hij zag troepen paraderen met raketten, huizengroot, tanks, mortieren en kanonnen, mastodonten van de dood. Nog geen vijf en twintig jaren na de grote wereldbrand zag hij 't rossig licht der fakkels van de haat in ieder land. Hij schrok op toen er geklopt werd. „Zullen we maar gaan", vroeg Piet, die, zoals men weet, steeds uitkijkt of hij stoute kind'ren,ziet. „Stoute Kind'ren", sprak Sint J [zuchtend, „Ach, hoe kan ik met 'fatsoen kinderen vermanen als ik zie wat grote mensen doen?" i JEAN BARD. 2 De paardenfokvereniging „Holbatheo" houdt ieder jaar na de fokdag in sep tember een feestavond voor haar leden .in zaal ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek. Zaterdagavond had men voor deze ge legenheid het gezelschap van de Okken- broekse revue: „Wij draaien weer" ge charterd, dat de bezoekers aangenaam heeft bezig gehouden. De voorzitter van „Holbatheo", de heer W. Staxbnk uit Bathmen, kon in het bijzonder welkom heten wethouder en mevrouw Markvoort uit Bathmen; de juryleden Zweverink, Ten Luggenhorst en H. Schrijver met hun dames en ver dér afgevaardigden van de verenigingen en coöperatieve verenigingen, die steeds een belangrijke bijdrage leveren door de schenking van de ere-prijzen. De heer Starink herinnerde er nog even aan, dat de 15e fokdag, die men deze herfst organiseerde, toch wel een belangrijke vooruitgang op fokgebied demonstreerde, als men nagaat, dat er 10 stermerries van het Groninger type en 6 van het Gelders type werden aan gevoerd. Hij bracht dank aan de schen kers van de ere-prijzen, de familie Kloosterboer voor het gebruik van haar terreinen en de heer H. J. Bouwhuis, die 15 jaar de geluidsinstallatie enz. ver zorgde. Met muziek, zang en talrijke voor drachten en schetsjes brachten de Ok- kenbroekse dilettanten een revue van 31 nummers, die vaak aanleiding gaven tot grote vrolijkheid, maar waarin voor al ook de goede zangnummers en het accordeonspel zeer te waarderen waren. Bijzonder leuk was het optreden van de jeugdige Toosje Bril en Jan Molen dijk in matrozenpakjes met „Artiesten in de dop" en de dansende meisjes met Betsy Bril en Betsy en Dini Scholten. Grote hilariteit veroorzaakte de opening van het zwembad in Dijkerhoek na de tweede raadsvergadering. Zeer goed klonken de zangnummers „Blinde ogen" en „Bronzen klokken" van de heren Mo lendijk en Hulman en het accordeon- spel van B. Dekker en Gerry v. Schoo- ten. Tal van andere medewerkers zorg den nog voor aardige nummers als: „Hup, zie men simmetje", een satire op diverse toestanden; „Luipold van Lum melen"; „Pas getrouwd" en „Het vol maakte huwelijk". De spelers oogstten telkens een hartelijk applaus. Voorzitter Starink noemde in zijn dankwoord nog in het bijzonder het op treden van Toosje Bril en Jan Molen dijk. In de pauze werden door hem de prij zen uitgereikt, terwijl enkele ere-prijzen werden uitgereikt door wethouder Mark voort te Bathmen, die daarbij een krachtig beroep deed op de fokkers om met hun werk voort te gaan. de kracht van een verkoudheid ■wam* bij Vader, Moeder en Kind.Kansas De heer J. G. Boering, onderwijzer aan de o.l. dorpsschool, heeft in het Holter- broek een witte buizerd waargenomen. De buizerd geen gewone verschijning in deze omgeving is een echte roofvogel, maar geen snelle en behendige jager als de sperwer, het smelleken of de valk. Zijn voedsel bestaat voornamelijk uit ha gedissen, kikkers, muizen, ratten, kleine konijnen en hazen. Maar de buizerd is ook belust op aas, d.w.z. cadavers van laatst genoemde. dieren, vandaar dat hij nog wel eens op een stap (klem) terecht komt. De heer Boering meende met een albino te doen heben. Dat zou wel een grote bijzonderheid zijn. Witte raven, spreeuwen en mollen komen b.v. een enkele keer wel voor. Het is echter veel waarschijn lijker dat het hier een ruigpootbuizerd betrof, een wintergast, die een trektijd heeft van september tot april. De boven delen zijn bruin met een bijna wit ge streepte kop, terwijl ook de hals bijna wit en gestreept is. De onderzijde is lichtgrijs, maar vooral in de vlucht vallen de lichte onderzijde, vleugels en buik sterk op. De plotseling ingevallen koude heeft bijkbaar in het noorden in de dierenwe reld nogal wat los gemaakt. Het is niet onmogelijk, dat het hier ook een voorbode van een strenge winter betreft, evenals dit misschien met de talrijke pestvogels het geval is. In verband met werkzaamheden van de N.V. IJsselcentrale in liet hoogspannings- ontvangststation te Holten, die niet uit gesteld kunnen worden, zal de gehele electriciteitsvoorziening in de gemeente Holten en te Nieuw-Heeten zondag a.s. van 12.30 - 14.30 uur onderbroken worden, met uitzondering van de verbruikers aan gesloten vanuit de hoogspanningsruimten in de buurtschappen Dijkerhoek en Lich tenberg. Voor kuikenhouders en tal van andere stroomverbruikers is het van belang tijdig maatregelen te treffen, dat het stroom loos maken van het electriciteitsnet geen nadelige gevolgen heeft voor hun bedrij ven. Door middel van aankondigingen in de dag- en nieuwsbladen worden belang hebbenden voor deze stroomonderbreking gewaarschuwd. De Motor- en Automobielclub „De Holterberg" organiseerde het afgelopen weekend, ter gelegenheid van haar 4e lustrum, een avond-gezelligheidstocht, waaraan ook introducé's mochten deel nemen. Van dat twintig-jarig bestaan waren de deelnemers bij het begin van de tocht nog onkundig. Het was in de circulaire, die zij ontvingen, niet aange kondigd, maar het verhoogde aan het slot van de tocht in café-restaurant „De Haarlerberg" te Haarle de gezelligheid. Na de start bij het clublokaal, café Vruggink, kregen de deelnemers een op dracht, die maar een summiere aanwij zing- bevatte wat hun eerste doel zou zijn. En zo ging het van punt tot punt. In café „De Pot" te Markelo konden de rijders een aantal winstpunten behalen naarmate zij meer zoute haringen wis ten te consumeren. Bij café „De Singel" in de nabijheid van de televisietoren wachtte weer een andere opdracht, die o.a. naar het veevoederbedrijf van de fa. C. A. Müller en Zn. te Holten leidde. Hier moest men het gewicht van zijn wagen met inhoud opgeven, die dan on middellijk op de weegbrug werd gecon troleerd. Bij de fa. J. H. Bieleman te Espelo was de beurt aan de dames-bij- rijdsters: voor ieder nougatblokje, dat zij wisten te verorberen, steeg weer het aantal winstpunten. Enkele deelneem sters boekten hier prachtige resultaten. Bij café Limbeek in Nieuw-Heeten kre gen de heren weer een opdracht te ver vullen en zo kwam men tenslotte in Haarle, waar voorzitter II. W. Goor man een welkomstwoord sprak en aan het 20-jarig bestaan van de club herinnerde. Hij dankte Dick Muller, die deze avond- tocht zo leuk in elkaar gezet had en deze maakte, na een dankwoord aan de controleurs, de uitslag bekendle prijs H. W. Goorman; 2e prijs W. Muller; 3e prijs A. Leppink. De poedelprijs was voor B. Oplaat en zijn verloofde mej. Neuteboom met een record van 10861 strafpunten. Met het optreden van Jan van de Ies- seldiek de heer J. Koopman uit Kampen als conferencier werd het een gezellige avond, die besloten werd met een eenvoudige maaitijd. Dit feestje brak nog eens weer de sleur van alle dag. De Holtense Muziekvereniging ,H.M.V.' zal zaterdagavond 20 november tijdens de jaarlijkse uitvoering in gebouw „Irene" populaire muziek ten gehore brengen. Na de pauze zal door de Toneelclub „C.O.C." worden opgevoerd het blijspel „Bokken en Geiten". Donateurs hebben op vertoon van donatie-kwitantie en tegen betaling van een kwartje toegang. Voor niet-donateurs is aan de zaal (open om 7 uur) 'n beperkt aantal kaarten verkrijg baar. De uitvoering begint om half 8 (pre cies). Donateurs kunnen ook toegangsbe wijzen afhalen op vrijdagavond 19 novem ber van 7 8.30 uur ten kantore van de Coöp. Aan- en Verkoopvereniging „Hol ten" Stationsstraat. De op woensdagavond 3 november in de gereformeerde kerk gehouden z.g. „Dankdagcollecte" heeft 1286.64 opge bracht. FEUILLETON door Tom Lodewijk 13) „Och malle man", zei Bert's tante ge lukkig en haar scherp-ziend oog ontdekte meteen, dat een paar jongelui alvast wil den proberen de schiettent in te wijden. Je kon je aandacht ook geen moment laten verslappen! „Nou", zei Bert tot zijn oom, „wijs me nou eens die zorgende dochter van me vrouw Treebergh." Dokter Broers lachte een beetje schuld bewust. „Anneke Treebergh heeft het moeten laten afweten. Haar moeder heeft een hevige migraine-aanval en ze kan haar nu niet alleen laten". „Zo", zei Bert, „en als moeder die aan val had gekregen op een dag door de week? Blijft juffrouw Treebergh dan ook weg van de bank?" „Ze kreeg hem nu eenmaal niet op een dag door de week," zei dokter Broers dwars, want opeens zag hij met blikse mende helderheid, hoe vaak juist het I weekeinde mevrouw Treebergh aanvallen bezorgde, die haar aan het bed en haar dochter aan huis kluisterden. „Maar door de week is juffrouw Meijer er toch." „Ach ja", zei Bert sarcastisch, „dat zou ik haast vergeten". Het geval intrigeerde hem. Hij kende die hele Anneke Treebergh zelfs niet van zien, maar hij vermoedde een soort lief devolle tirannie van een moeder, die de dochter steeds bij zich wilde hebben. Apenliefde, peinsde hij grimmig. Vanzelf sprekend offerde de dochter zich voor de moeder, en de moeder accepteerde even vanzelfsprekend het offer van de dochter. Oom Karei was een beste man, een reuze-vent, maar dit had hij toch erg mannelijk opgenomen. Straks waren er twéé patiënten! „Wat hoor ik", plaagde zijn tante, „had je Anneke Treebergh zo graag gezien?" „Ja", zei hij ernstig, „en het spijt me dat ze er niet is. Niet voor mij, want ik ken het lieve kind niet, maar voor haarzelf. En jullie vindt het ook allemaal maar heel gewoon. Is Anneke er niet? Nee, haar moeder is weer ziek. O, natuurlijk. Dan blijft Anneke maar thuis." „Ja maar jongen, wat v/ou JIJ dan?" Hij stond een ogenblik nadenkend, haalde dan de schouders op. „Een pasteitje eten, samen met u. U zegt toch dat mevrouw Bonefaas ze zo heei'lijk heeft gebakken?" In het tentje van mevrouw Bonefaas, die glom van inspanning en vanwege de lof, haar baksel toegezwaaid, zaten vijf jon- gedochteren van Terwoerd. Lies van de notaris, Ans van de dominee, Wil van bankdirecteur De Klerk, Miep van de burgemeester en haar zus Julia. En de jonge dokter Hazelaar moest hen vertellen of je niet dik werd van. pasteitjes, en Miep vertelde onder schaterlachen van haar vriendinnen van haar bezoek aan het kruidenvrouwtje van Borselen, die haar een ongelukkige liefde had voorspeld en onder de vrolijke attenties van vijf lieve meisjes vergat Bert Hazelaar de problemen van mevrouw Treebergh. en haar dochter, die eenzaam in de salon, de deur open, zodat ze baar moeder kon horen als ze riep, trachtte haar aandacht te bepalen bij het eerste hoofdstuk van „Morgen komt het Gelul:". HOOFDSTUK "V' Twee patiënten tegel ij k! „Nu zal er toch niet anders opzitten dan dat jij vandaag de patiënten afrijdt", kuchte dokter Broers. Zelfs de stevige cognacgroc die hij de vorige avond had gedronken had zijn verkoudheid, die in een flinke griep dreigde te ontaarden, niet kunnen bezweren. Een thermometer had hij niet nodig om te constateren dat hij met „zijn gezondheid zou spotten" zoals men in Terwoerd zei, wanneer hij in dit nare winterweer van natte sneeuw en felle koude wind op zijn hoge fiets zou zijn gestegen. Maar neef Bert, die als sportman tegen een stootje kon en trouwens een genera tie jonger was, keek kerngezond uit zijn ogen en zag er heel geen been in de wijk in te gaan. \Ze zullen je wel scheef aankijken", voor spelde zijn oom „en wel vragen waar de dokter is, want jouw vinden ze natuurlijk geen echte dokter." „Wacht maar", voorspelde neef, „als ik op bezoek geweest ben en zeker de helft van uw patiënten na een paar dagen weer door Terwoerd huppelt, prompt genezen door die knappe, jonge dokter, dan zeggen ze: snap je nou, dat we het al die jaren met zo'n antikiteit gedaan hebben?" „Je maakt misbruik van het feit dat je ouwe oom hulpeloos in bed ligt" zei de ouwe oom „maar hoogmoed komt voor de val jongetje. Ik laat je maar modderen. Als straks het sterftecijfer onrustbarend stijgt, spreken we mekaar wel weer". Bert raadpleegde samen met tante het bloknootje waarop de dokter de patiënten had gekrabbeld die bezoek moesten heb ben. „Als ik je niet wegwijs maak kom je er nooit uit" zei tante. Bert bekeek kritisch het klachtenregister. „Mevrouw Trebergen griep". Hij keek op. „Is dat mevrouw Treebergh, waar we het laatst over hadden?" „Ja, nu kun je zelf je theorieën op haar toepassen. Kijken of het helpt" glimlachte zijn tante. Omstreeks koffietijd kwam Bert bij huize. Clematis aan. Anneke deed open in een donkere wollen jurk. Het was zaterdag, dus de bank was dicht. Hij vond dat ze er slecht uit zag. „Dag juffrouw, ik ben dokter Hazelaar. Dokter Broers is ziele. Uw móéder zal het met mij moeten doen." Anneke trok haar mond scheef. Haar moeder had de jonge dokter eenmaal ge zien, en haar oordeel gereed gehad. „Ze zal het met mij moeten doen", her haalde Bert, die de uitdrukking op haar gezicht juist vertaalde. „Wilt u me even de weg wijzen?" „Had u soms koffie gewild?"' vroeg An neke. „Het is buiten wel bar slecht en ik heb ze net vers gezet." Bert had al verscheidene koppen koffie a geslagen, omdat hij aan de kwaliteit twijfelde. Op dat punt was hij verwend. Maar hij verwachtte hier wel iets goeds en daarom zei hij: „Graag, ik zal eerst even naar uw moeder gaan." Mevrouw Treebergh keek op met een lijdende trek. „O, u bent het", zei ze, „.is dokter Broers er niet?" (Wordt vervolgd).

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 2