Van het erf der Kerk 1945 O.C.Ii. 1965 55tiet genoeglijke Tankstation Gel®FB Wansfiik Behang van 1966 fa- Gebr. Maats WONNINK Grote dans en showavond Holtense Handelsvereniging beraamt grootscheepse plannen voor winkelweek 1 NA AFLOOP BAL ervaren CHAUFFEUR FA, PAGRACH r KIJK EENS wat een goede aanbiedingen in de advertenties staan UW DIENST! Zaterdag 30 oktober 1965 HOUTENS NIEUWSRï AD Dr H. S. Visscher: De Christusfilms als verschijnsel. Een nieuwe „Christusfilm" heeft aanleiding gegeven tot discussie. Over „The greatest story ever told", hebben in Trouw prof. Van Niftrik (voor) en ds Buskes (tegen) hun mening al gegeven. In de filmkro niek schrijft ds Visscher er nu ook over, niet zo zeer over de film zelf als wel over het verschijnsel van de Christusfilm. Sinds in 1961 dr Dron- kers op het onderwerp „De reli gieuze film" promoveerde, zijn er drie films van deze aard uitgeko men: „King of kings" van Ray, „Het Evangelie volgens Mattheüs" van Pasolini en „Het grootste verhaal aller tijden" van Stevens. Waarom hebben regisseurs belangstelling voor dit onderwerp? Stellig niet al leen vanwege de te verwachten re cette. Er is al wel gebleken, dat een zekere innerlijke drang in hun per soonlijk leven er een rol bij speelde. Ook de naastenliefde, die in de Christusfiguur tot uiting komt, geeft aanleiding tot de verfilming van al lerlei scenes uit het bijbelverhaal. Aan de toeschouwer te beoordelen of het er ook in uitgekomen is. Nog één facet brengt schrijver dan naar voren. Eén van de meest opvallende kenmer ken van deze Christus-films is de drang om het evangelie-verhaal zo getrouw en volledig mogelijk na te vertellen. Maar het navertellen is voor de zondagsschool. In het geloof van de „volwassene" gaat het niet om een „objectief" gegeven dat aan iemand „overgedragen" wordt, maar hierom, dat Christus „gestalte" in ons aanneemt, in ieder van ons persoonlijk en individueel; het bijbels evangelie is daarvoor het „materiaal": het verlangt méér dan gelezen en onderricht te wor den, het woord moet ergens vlees wor den. De Christus-films daarentegen gaan van het evangelie als „objectief" gege ven uit ten dele ongetwijfeld als een gezonde reaktie op de Kitsch-achtige fictie waarop de vroegere bijbelfilm dreef. Maar die neiging tot eenvoud en echtheid schijnt ook er toe te brengen, het gehele evangelieverhaal te ver-beel den iets waartoe zelfs 3 y. uur film kennelijk niet voldoende is. In ieder der Christus-films komt de opstanding er bekaaid af: vluchtig en gehaast na de hevigheid van Golgotha, hetgeen trou wens ook wel iets te maken zal hebben met de onmacht om datgene te realise ren, dat na Christus' sterven plaats vond. Wie zou dat de filmmaker kwalijk wil len nemen? Maar te sterker dringt zich bij mij de vraag op, waarom de filmma kers zich niet concentreren op de mo menten van Christus' leven waarop hij in hen het duidelijkst „gestalte" aan neemt een gestalte, die alleen in een werkelijk individuele en „subjectieve" bet-rokkenheid zichtbaar wordt. Die mo menten zijn er namelijk. Misschien twintig minuten uit „The greatest story ever told'. Maar dat is al heel wat. België: Protest tegen discriminatie. De kerkeraad van de Hervormde ge meente van Antwerpen heeft met een delegatie van een jongerenorganisatie in de gemeente gesproken over het feit, dat er daar de laatste tijd bordjes voorko men op allerlei gebouwen „Défendu aux Nord-Africains" en stelt voor aan de an dere kerken om hiertegenover door kan selafkondigingen en in de catechese de leden aan te sporen dergelijke etablisse menten te mijden. Het zal wel een wei nig merkbare aktie zijn, zowel voor de eigenaars der inrichtingen als voor het grote publiek, maar „wellicht dat één enkele Noord-Afrikaan aldus verneemt dat er in Antwerpen zijn, die in deze hun aangedane smaad zich aan hun zijde stellen". Het gaat erom een daad te stel len tegenover deze discriminerende toe gangsverboden, die herinneren aan het „verboden voor Joden" uit de oorlog. Aldus schreef de kerkeraad aan de lei ding van de verschillende kerken in Antwerpen. Wereldraad van Kerken: Vele adviezen worden gevraagd voor gespecialiseerde projecten. Sinds een jaar of drie heeft de We reldraad van Kerken een commissie voor Deskundige hulp voor sociale projecten (SASP), die adviezen geeft over aan haar voorgelegde projecten. In deze drie jaar zijn in totaal 49 projecten ingediend, waarvan 27 uit Afrika, 8 uit Latijns Amerika, 8 uit Azië, 1 uit Europa en 5 van oecumenische wereldorganisaties. Of om een andere indeling te maken: 14 waren landbouwprojecten, 11 lagen op sociaal gebied, 6 waren van technische aard, 9 medisch en 9 betroffen periodie ken. Rapport over de werkzaamheden werd gedaan door de SASP-secretaris Robert Menzies in een vergadering van de com missie eind september in New York. In deze vergadering werden weer verschil lende projecten besproken. Een uiteen zetting over prioriteiten op medisch ge bied werd vastgesteld door de commis sie. Daarin werd als belangrijkste con clusie opgenomen, dat geboorteregeling en family-planning voorrang verdienen als kerken, zendingsinstanties of hulp verleningsinstellingen nieuwe projecten willen entameren. Family-planning of wel verantwoorde gezinsvorming en gezinszorg werden be schreven als onderdelen van de gezond heidszorg, die van groot belang zijn voor de kerk en daarom ook op internationaal niveau aanmoediging verdienen. Daarbij dient eraan gedacht te worden, dat pro gramma's om hiervoor propaganda te voeren het best kunnen worden uitge voerd door mensen van het land zelf, waarbij alle aandrang en de gedachte aan een zeker opleggen van maatrege len van buitenaf vermeden moet wor den, en er plaatselijk slechts gestimu leerd moet worden door bijv. de ver strekking van lectuur of financiële hulp bij akties in proefgebieden. Ook werd de gezinszorg heel- belang rijk geacht als aktiviteit van de plaat selijke gemeente in het kader van de medische hulp. Dit is in overeenstem ming met de moderne gezondheidszorg methoden. Ook vanuit de kerkelijke ge meenten moet er steun verleend wor den aan de bestrijding van de tubercu lose, lepra, aan de propaganda voor goe de voeding, de zorg voor moeder en kind, de zorg voor bejaarden, revalida tie en dorpshygiëne. Hulp aan India en Pakistan. De Wereldraad van Kerken in Genève liet enige dagen geleden een oproep tot hulp uitgaan aan de slachtoffers van de oorlogssituatie in India en Pakistan. De Nationale Raden van kerken van India en Pakistan telegrafeerden n.l. naar Ge nève, dat onmiddellijke hulp noodzake lijk is in de door de strijd tussen beide landen ontstane situatie. Genoemd wer den speciaal medicijnen en voedsel. Aan gezien in de afgelopen jaren reeds en kele honderdduizenden mensen van Pa kistan naar India waren gevlucht - en een kleiner aantal omgekeerd - beston den voor het begin van de strijd in augustus j.l. reeds grote opvangcentra in de grensstreken voor deze vluchtelingen. De fondsen, die voor hulp aan deze vluchtelingen reeds in Pakistan en In dia waren, moeten nu echter gedeelte lijk voor de hulp aan de directe oorlogs slachtoffers worden gebruikt, zodat dringend aanvulling nodig is. De Gere formeerde kerken in Nederland, die meer dan elke andere Nederlandse kerk banden met Pakistan onderhouden (vooral via de Zending), hebben reeds besloten tot het adviseren van een ex tra collecte aan alle Gereformeerde ker ken. De Hervormde kerk besloot onmid dellijk f 75.000,- beschikbaar te stellen en zodra meer gegevens over een her stelprogramma beschikbaar komen, na der te beslissen of een extra collecte ge houden zal worden. De Wilde Ganzen vlogen inmiddels f 12.000,- bijeen. In de overige kerken, die met de Stich ting Oecumenische Hulp samenwerken, wordt momenteel nog overwogen op welke wijze men aan de oproep van de Wereldraad tegemoet kan komen. Het gironummer 5261 Utrecht van de Stichting Oecumenische Hulp staat uiteraard voor alle giften open. De winkeliers aangesloten bij de Hol tense Handelsvereniging gaan in de pe riode van 24 november tot zaterdag, 4 december a.s. een grootscheepse Sint Nicolaasactie houden. Daartoe werd be sloten in de donderdagavond in hotel Muller van de heer W. van den Brink gehouden ledenvergadering. Het bestuur werkt plannen uit voor deze winkelweek, die naar men verwacht op tal van onder delen anders zal zijn dan de vorige acties. Een onderdeel blijft in elk geval het zelfde n.l. de komst van de Goed Heilig- man, die op zaterdag 27 november een bezoek zal brengen aan Holten en des middags om 3 uur zal arriveren aan het Station N.S. Dit bezoek zal gepaard gaan met attracties voor de kinderen. Vanaf maandag, 29 november zullen de winkels des avonds geopend zijn tot 9 uur. Om trent de sluiting op zaterdag 4 december zal nog een beslissing worden genomen, die verband houdt met de winkelsluiting in andere plaatsen. H.M.V. zal gevraagd worden weer haar medewerking te ver lenen. Het staat wel vast dat bij deze winkel week belangrijke bedragen ten goede zul len komen aan het publiek, dat zijn in kopen bij de Holtense middenstand doet. In zijn openingswoord zei de voorzitter, de heer W. ten Berge, dat de zakenmensen op een goed tp^ristenseizoen kunnen te rugzien. Het patroon van de toeristische bestedingen heeft zich in de loop van de jaren belangrijk gewijzigd. Vroeger ver bleven de zomergasten voornamelijk in de hotels en pensions. Door het sociaal toerisme met verblijf op campings, in ten ten en caravans is de toerist zelfverzorger geworden en doet hij dezelfde en grotere - uitgaven, welke hij normaal in zijn woon plaats besteed thans bij de middenstand van zijn tijdelijke woonplaats. Dit brengt mee, dat de middenstand zich steeds meer moet richten naar deze „vreemdelingen industrie" en door het geven van uitste kende services moet trachten daaruit zo groot mogelijke voordelen te trekken. Naar de mening van de heer ten Berge moet de winkelsluiting los staan van het personeelsbeleid en moeten de winkeliers zich afvragen of hun zaken juist met het oog op deze services op bepaalde momen ten wel gesloten kunnen zijn. Elke bran che moet voor zichzelf nagaan öp welke wijze men de mensen in deze van dienst kan zijn. De voorzitter was van mening, dat van overheidswege nog meer aandacht zal moeten worden geschonken o.a. door een ontwikkelings- en saneringsfonds aan de belangen van het midden- en klein bedrijf, zoals dat ook ten opzichte van de landbouw het geval is. Bij de rondvraag werd o.m. de vraag besproken hoe het staat met de uitbrei dingsplannen voor het complex „De Haar" en voor de sanering van de dorpskern. verlies \m OLIEHANDEL JOH. BRONSVOORT Zn. Deventerweg 12, Tel. 1859 HH Woensdag 3 november a.s. (Dankdag) opvoering van ÜI klucht in drie bedrijven, jj IN ZAAL AMICITIA. Ui Aanvang 8 uur; zaal open 7.30 uur. Entree f 2,00, in voorver- koop bij Dorpshotel Holterman f 1,75. GEVRAAGD: voor vee en vleesvervoer. Boschkampsstraat 20 Holten \LLEEN VERKOOP VOOR HOLTEN: ONTVANGEN: RUIME KEUZE IN PLAKPLASTIC. NIMROD's VERVEN. Gevraagd: 2 goede schilders of halfwas. DORPSSTRAAT 49 First Lady in töpvorm. Wol mat nutria, héél jeugdig 159.— MODECENTRUM Te koop: PRIMA FORNUISPOT (125 liter) en motorcarrier. Verenigde Bakkerijen „DE HALM" Te koop: zeer mooie Daffodil bouwj. 1964, Opel Rekord, bouwj. 1959 en Ford Tau- nus 1956 (f 100,-). Garage E.H.A.G., Fa. Stokkers Zn, tel. 1226. Zaterdag 30 oktober a.s. in AMICITIA. M.m.v. „The Sensation Rockets" Te koop: 10 WASMACHINES vanaf f 20,per stuk. J. Mossink, A. J. Goldstein- straat 21. Knollen te koop. Krikkink, Heihuizen Te koop: 2 DRACHTIGE VARKENS 2-17 nov. a.d. telling F. Bekkernens, Espelo 70 Wij staan voor u klaar. Om uw oliehaard te voorzien van alle warmte die u wenst: de schone, zuinige, veilige warm te van Esso Petroleum, die u wordt bezorgd met onze veel geprezen service I

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 5