Algemene Hijksgroepregeling voor mindervaliden Kring van gerechtigden uitgebreid Goede huisverlichting van groot belang Simutaanwedstrijd „De Pioniers" «*S8r 1666 KORPS MARINIERS Espelose Plattelandsvrouwen bijeen Schaakwedstrijd Schietwedstrijden x Combineren Van alles en nog wat over voeding Jong Holten discussieerde over vragen Open uw hart voor het geestelijk gehandicapte kind Zaterdag 30 oktober 1965 HOLTENS NIEUWSBLAD Op grond van de Algemene Bijstands wet is een nieuwe Rijksgroepsregeling voor minder-validen vastgesteld. Dit heb ben de Staatssecretaris van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk en de Minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid medegedeeld aan de gemeente besturen. De regeling vervangt de drie thans bestaande Rijksgroepenregelingen voor mindervaliden, terwijl bovendien de kring van gerechtigden belangrijk is uit gebreid. Alle mindervaliden van 18 tot 65 jaar hebben aanspraak op een uitkering, mits zij als kostwinner, alleenstaande of thuis wonende geen arbeid kunnen verrichten, niet in een inrichting worden verpleegd of verzorgd en geen recht hebben op een uitkering krachtens de sociale verzeke ringswetten voor mindervaliden. De periodieke uitkeringen bedragen voor: kostwinners f 61,05 p. week (te vermeer deren met een toeslag van f7,35 voor kinderen van 05 jaar, f 11,05 van 6 12 jaar en f 14,20 van 13—20 jaar en met het huurbedrag en de eventuele ziekenfondspremie) alleenstaanden f42,40 per week (te ver meerderen met het huurbedrag, of met f9,p. w. als geen zelfstandige huis houding wordt gevoerd, en met de ev. ziekenfondspremie)en thuiswonenden van 1820 jaar f30,30 p. w. en van 2165 jaar f42,40 p. w. (eventueel te vermeerderen met de ziekenfondspremie) Een bijzondere uitkering kan ook al wordt geen periodieke uitkering genoten verleend worden voor: noodzakelijke uitgaven, die verband houden met de aard van de invaliditeit; -uitgaven, die kunnen dienen ter ver betering van de levensomstandigheden van de mindervalide; en uitgaven die vooral gericht zijn op het verkrijgen of behouden van arbeid (hiervoor komen ook 15-jarigen reeds in aanmerking). Bij de vaststelling van de uitkeringen wordt uitsluitend rekening gehouden met de inkomsten en het vermogen van de mindervalide zelf en blijft dus de fi nanciële positie van meerderjarige kinde ren, ouders, broers en zusters buiten be schouwing. Burgemeester en wethouders zijn ge houden te bevorderen, dat de minder valide gebruik maakt van alle mogelijk heden tot revalidatie. Deskundige instel- Op donderdag 21 oktober kwamen de Chr. Plattelandsvrouwen en -meisjes weer in vergadering bijeen in de boven zaal van de Coöp. Aan- en Verkoopver eniging. Deze avond stond wederom on der leidfcig van de presidente, mevr. J. Rietberg-van Lindenberg, die bij de aanvang liet zingen Psalm 146 8, waar na ze- voorging in gebed. Uit de Heilige Schrift las ze Psalm 8. Allen werden welkom geheten, in het bijzonder mevr. Wijting, licht-adviseuze van de IJssel- centrale te Zwolle. De notulen werden gelezen en zonder op- of aanmerking ge tekend. De ingekomen stukken werden behandeld. Hierna kreeg mevr. Wijting het woord, die sprak over het onder werp: „Goede huisverlichting". Op des kundige wijze lichtte ze ons voor hoe men de juiste verlichting in huis moet aanbrengen. Ze had hiervoor een appa raatje meegebracht (de z.g. lichtgevoe lige cel), die reageert op verschillende verlichtingssterkte. Ze liet het verschil zien tussen helder, mat en melkglas. Oudere mensen hebben natuurlijk meer licht nodig dan jongere. En wanneer hebben we dan goed licht? Als men vol doende licht heeft! De afstand van lamp tot het werk is zeer belangrijk. Ook de omgeving is van zeer groot be lang. Hoe donkerderdeze is, hoe slech ter het effect van een lamp. Een gewone lamp heeft als levensduur 1000 brand- uren; van de T.L.-buis is die 7500, maar dat zakt op de duur tot pl.m. 40 pet. Van deze buis hebben we schaduwloos licht, wat natuurlijk zeer waarderend is, maar ze zijn niet zo gezellig in een huiskamer. Dan heeft men liever lampen met een kap van stof. Hiervoor zijn de kleuren groen en blauw verkeerd. Een rose kap is sfeervol, maar wordt meer in restau rants gebruikt. Mevr. Wijting had ook enkele lampen meegebracht om het ef fect te laten zien. Zo ook b.v. een bu reaulamp met natuurlijk een metalen kap, die goed afgeschermd is, zodat men direct het licht op het werk heeft; een kopspiegellamp, die eigenlijk speciaal ontworpen is voor ziekenhuizen (deze heeft geen uitstralend licht). Voor huis verlichting dient men dus rekening te houden met: de hoeveelheid licht, het voorkomen van verblinding, de richting waaronder het licht invalt en afstand, de kleurweergave, de gelijkmatigheid van de verlichting en de veiligheid. Me vrouw Wijting was hiermede aan het einde van haar bespreking gekomen, maar na de pauze vertoonde zij nog een aantal leuke" dia's van allerlei interieurs met de juiste verlichting op de juiste plaats. Mevr. Rietberg dankte mevr. Wijting voor haar zeer mooie en deskundige voorlichting en overhandigde haar een kleine attentie. Nadat nog enkele mededelingen wa ren gedaan, werd gezongen: „De dag door Uwe gunst ontvangen" en sloot mevr. J. Schuppert-Stukker deze goede avond met dankgebed, waarna allen voldaan huiswaarts keerden. lingen en personen zullen hierbij van ad vies dienen. De nieuwe regeling, die een laatste aanvullende bestaansvoorziening be helst in het kader van een reeks gelden de of in de naaste toekomst te treffen voorzieningen voor mindervaliden, zal zodra de voorgenomen wetten arbeids ongeschiktheidsverzekering en zware ge neeskundige 'risico's in werking treden worden aangepast. De regeling wordt daarom thans aangeduid als Tijdelijke Rijksgroepsregeling Mindervaliden. De desbetreffende Algemene Maatregel van Bestuur wordt dezer dagen in het Staats blad gepubliceerd. De schaakclub „De Pioniers" heeft Corrie Vreeken, kampioene van Neder land, en haar echtgenote Drs. P. Vree ken, één der beste schakers van Rotter dam, bereid gevonden ter gelegenheid van de herdenking van haar eerste lus trum op vrijdag 19 november naar Hol ten te komen om tegen zestig schakers van Holten en omgeving simultaan te spelen. Schaakliefhebbers uit Holten, Goor, Markelo, Rijssen en Nijverdal wórden uit genodigd kosteloos deel te nemen aan dit evenement met maximaal 60 borden. Men kan zich vóór 10 november per briefkaart aanmelden bij het secretariaat van „De Pioniers", A. J. Goldsteinstraat 13 te Holten. Voor elke aanmelding een brief kaart. Inschrijving zal geschieden naar volgorde van aanmelding. BIJZONDERE ANTILLIAANSE POSTZEGEL Ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van het Korps Mariniers zal de Postad ministratie van de Nederlandse Antillen een bijzondere zegel uitgeven met een frankeerwaarde van 25 A.ct. Het ontwerp van de in vier kleuren uitgevoerde zegel is van de heer J.A. BUYSE, Kapitein bij het Korps Mariniers. Voor de batte ONVERLICHTE FLESSETIKKER „Als ik uniformen zie, word ik helemaal wild", zei de verdachte met een „Grun- nings" accent. „Dan begin ik met mijn ogen te roll'n, en alles aan me begint te bibbern. En dan wait 'k nait meer wat ik doen." Dat was ook die avond gebeurd. De ver dachte wist nait meer wat hij deed. En toen wilde hij de agent met een bierfles op het hoofd tikken. Heel vroeger, toen de politie in sommige gemeenten nog met een helm getooid ging, had het niet veel te betekenen. Maar de tegenwoor dige uniformpetten zijn niet op bier flesjes berekend. De politieman zag dat deze man zon der licht fietste. De verbalisant stond daar juist met de opdracht goed op de verlichting van alle rij- en voertuigen te letten. Hij sommeerde de verdachte dus af te stappen, toen die lustig rond en maakte dat hij weg kwam. fietste zonder enige verlichting. Maar de verdachte stapte niet af. Hij zette, zoals men dat noemt, de sokken er in Nu had de politieman ook een fiets bij zich, en hij kon er goed mee vooruit. Reeds enkele seconden later had hij de achtervolging ingezet. Het werd een spannende race, maar langzaam won de Wet terrein. Op een hoek werd de over treder in de kraag gegrepen. Het hierna volgende gesprek duurde slechts kort. De lichtloze man verklaarde koppig dat hij niets met de politie te maken wilde hebben, dat hij zou fietsen zoals het hem verkoos en dat de agent wat hem, de aangehoudene, betreft het heen en weer kon krijgen. Hij zei dit op zo'n on vriendelijke manier, dat de agent hem uitnodigde mee te gaan naar het bureau, om het onderhoud in een rustige omge ving te kunnen voortzetten. Aan deze uitnodiging gaf de man geen gevolg. Hij haalde het bierflesje uit zijn zak, hief het dreigend op en riep dat hij het chroom van zijn fiets zou be smeuren met de herseninhoud van de agent. Veel verder kwam hij niet, want voor hij wist wat er gebeurde had de agent het bierflesje in zijn fietstas en de verdachte in de kraag. „Een uniform werkt op mij als 'n rode lap op 'n stier. Dat heb ik uit de oorlog overgehoud'n", verklaarde de verdachte nog eens, toen hij voor de rechter kwam. „Maar er is toch nog wel enig verschil of in de uniform een landwachter steekt De Espelose Plattelandsvrouwen hiel den maandag 25 oktober hun maandelijk se bijeenkomst in gebouw „Het Tref punt". Wegens afwezigheid van de presidente stond deze avond onder leiding van de secretaresse, mevr. J. N. Schippers-Vok- kink. Als spreker was aanwezig de heer K. Bos, die het gezelschap met zijn lotgeval len in het jachtveld aangenaam bezig hield en tevens de trouw van dieren be schreef, zodat mensen er wel eens een voorbeeld aan mogen nemen. Als nieuw lid was aanwezig mevr. M. Aaltink-ten Dam, waardoor de afdeling Espelo thans 48 leden telt. Nadat de ingekomen stukken waren b'ehandeld en enkele mededelingen wa ren gedaan, gingen allen voldaan huis waarts. of een eerzaam politieman", dacht de rechter. „O, ik heb er zo'n hekel aan", zuchtte de Groninger. „En dan nog wel een bierfles zei de rechter misprijzend. „Maar er had melk in gezet'n, haastte de verdachte zich te beweren. „Ik kwam van mijn werk en ik had brood en melk bij me gehad." Dat maakte vanzelfsprekend een heel verschil. Een dreigement met een melk fles is heel iets anders dan een dreige ment met een bierfles. Voor de mandie de klap krijgt is het onderscheid welis waar niet opvallend, maar voor de rech ter wel, dat spreekt. De officier dacht een middel te weten om de verdachte van zijn uniformen- complex te genezen. Hij vroeg een week gevangenisstraf. Dan kan hij er een week lang aan wennen, dacht hij. En misschien is de schrik dan wel over. „Ik doe de melk tegenwoordig in zo'n plastic-flesje", riep de verdachte. „En ik spoel 't nog om ook „Daar mag evenmin mee geslagen wor den" zei de rechter streng. Maar die straf viel toch meeveertien dagen voorwaardelijk en f 25,— boete. Omdat anders het gezin de dupe zou worden. Bij zijn vertrek ging de verdachte in een grote boog om de parketwachter heen. Om de rechter te laten zien dat het toch wel écht waar is van dat complex. (Nadruk verboden) Willy H. Heitling. Het eerste tiental van de schaakclub „De Pioniers" speelde vrijdagavond voor de 3e klasse A van de Twentse Schaak bond in het recreatiegebouw van de N.V. Machinefabrieken Stork en Co. te Hen gelo een competitiewedstrijd tegen de schaakclub van Stork, waarbij de pun ten werden gedeeld: 5-5. De individuele uitslagen waren: Hoekstra-W. D. Koopman 01 Lourens-B. van Heek Y-Y- Hofstee-H. Roelofs y, - y, Paus-C. van Geerestein 1 Bult-H. H. J. Stukker y,- y. Oude Heuvel-A. J. C. Brands 1 Van Oene-J. Broere Yt-Yi Asbroek-H. J. Hoeve 01 Kruize-A. Stukker 10 Wieffers-F. Groenewoudt 10 Bij de vrijdagavond in zaal Vosman ge houden schietwedstrijden van de Schiet vereniging „De Eendracht" werden de volgende uitslagen genoteerd: Vuurbukscompetitie: groep A: A. Vin cent 41 p, J. Bouwhuis 40 p. groep B: H. Paalman 41 p, A. Bieleman 39 p. Windbukscompetitie: G. Tuitert 85 p, A. Vincent 81 p, J. Kromdijk 77 p. Windbuks, vrije baan: J. Bouwhuis 35 p, A. Bieleman 34 p, G. Tuitert 33 p en J. Manenschijn 33 p. Wist u dat bouillonblokjes gemaakt worden van een vleesaftreksel en dat de plantaardige variatie ervan „extract blokjes" heet? (Gist) extractpasta is de plantaardige vorm van bouillon pasta. Deze pasta's kunnen voor het maken van een soep of saus maar ook als pittig broodsmeerseltje wor den gebruikt, waarbij het dan wel aanbevelenswaard is dun te smeren. De gistextractpasta's zijn rijk aan vitamine B. Wist u dat op de verpakking van soep blokjes, soep in poedervorm en soep in blik of glas alleen de afbeelding van vee, van een stuk vlees of spek mag voorkomen als er inderdaad (een bepaalde hoeveelheid) vlees in verwerkt is? Wist u dat ook op andere eetwaren de af beeldingen niet misleidend mogen zijn? Let eens op de wikkel van marga rine: u zult er geen melkmeisje, koe, weidelandschap of iets dergelijks op vinden dat mag niet. Bij goedkope limonades, limonadesi ropen en puddingsauzen, waarin geen fruit is verwerkt, mag er op het étiket geen vrucht of vruchtboom worden weergegeven. Wist u dat het vroeger gebruikelijk was deeg met de voeten te kneden? Vooral voor zware degen, zoals voor roggebrood en scheepsbeschuit, werd deze methode veelal toegepast. Heden ten dage mogen de voeten niet meer aan de bereiding te pas komen. Wist u dat de gezondheidsautoriteiten er controle op en overzicht van willen hebben of de industrie aan levens middelen voedingsstoffen, zoals be paalde vitamines en mineralen (b.v. jodium en fluor) toevoegt? De fabri kant moet daarom toestemming vragen om vitamine D, vitamines van het B-complex, jodium en/of fluorverbindingen in eet- of drink waren te verwerken of eraan toe te voegen. Hetzelfde geldt voor anti biotica. Wist u dat het toevoegen van jodium aan keuken- en tafelzout ten doel heeft krop (een schildklierafwijking) te voorkomen? Wist u dat er mensen zijn, die vitamineta bletten als snoepgoed schijnen te be schouwen en ze met enkele stuks te gelijk eten? Als regel is het gebruik van vitami nepreparaten overbodig. Wist u dat de meest gebruikte kaassoort (in ons land) de volvette goudse kaas is? Edammer kaas is altijd 40+, de oor spronkelijke Leidse 20+. Magere kaas heeft een nog lager vetgehalte dan de 20+ kaas en komt praktisch alleen in de vorm van de „Zwitser se groene kaas" in de handel, meest al geraspt. Het vetgehalte, dat op de kaas is vermeld, geeft aan hoe veel vet de kaas zou bevatten, als hij geheel vochtvrij was. Kaas bevat van 40 tot ruim 50 pet. vocht, o.m. afhankelijk van de ouderdom. Het werkelijke vetgehal te is daarom lager. Volvette kaas bevat ongeveer 28 pet. vet, 40+ kaas ongeveer 23 pet. Wist u dat het kenmerkende bestanddeel van tonics kinine is, van coladran ken een extract van cola-noten, dat cafeïne bevat en daaraan zijn op wekkende werking ontleent? Wist u dat de teelt van peulvruchten, voor al van witte en bruine bonen, in ons land achteruit gaat en dat daarom veel peulvruchten ingevoerd wor den? Op de verpakking moet blij ken, dat deze bonen uit het bui tenland afkomstig zijn. De smaak ervan is wat anders dan die van de binnenlandse. De vereniging „Jong Holten", afdeling van de P.J.G.O., hield maandagavond in café ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek haar maandelijkse ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer M. Rietberg. Deze sprak in zijn openingswoord zijn teleurstelling uit over de geringe belang stelling tijdens de middagbijeenkomst van de kringontwikkelingsdag, welke op 16 oktober j.l. te Markelo werd gehouden. Bij de huidige welvaart, die zo gemakke lijk tot vermaterialiserjng leidt, is het naar zijn oordeel van belang grote aan dacht te schenken aan de geestelijke ont wikkeling. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de hoofdbesturen der OLM en PJGO, die een cursus gaan organise ren, „De agrarische ondernemer", in de Rijksmiddelbare Landbouwschool te Hengelo iedere dinsdag van 10.1512.15 en van 13—16 uur vanaf 2 november a.s. De minimumleeftijd voor deelname is 21 jaar. De vraag werd gesteld of er belang stelling is voor een zomerexcursie, uit gaande van de kring Holten der PJGO naar Duitsland, Oostenrijk of Denemar ken, terwijl werd medegedeeld, dat de damavonden in café Kalfsterman zullen worden gehouden op 15 en 24 november en op 15 en 29 december a.s. DISCUSSIE Door een viertal leden, t.w. J. A. Elber- sen, J. Markvoort te Markelo, J. Mark voort te Espelo en J. A. Podt te Borkeld, werden vervolgens een viertal vragen ter discussie gesteld, die in kleine groepjes werden besproken. Over de vraag: „Welk onderwijs is het beste voor de toekomst van een agra riër?" was men het over het algemeen wel eens, dat dit eerst ulo en vervolgens middelbaar landbouwonderwijs moet zijn (R.M.L.S.). De vraag „Vinden jullie eenmaal per maand vergaderen genoeg of moet het I eenmaal in de drie of in de twee weken geschieden?" werd algemeen beantwoord met de mededeling, dat eenmaal per i maand vergaderen voldoende is, maar dat daar tussendoor wel extra activiteiten ge wenst zijn. Op een desbetreffende vraag verklaar den de aanwezigen geen behoefte te heb ben aan fusie van de vereniging met de Plattelandsmeisjes, zoals dat in vele plaatsen reeds het geval is. Wel wordt prijs gesteld op een nauwe samenwer king. De vraag of een lid van de P.v.d.A. ook minister van Landbouw kan zijn gaf nog al wat stof tot discussie. Het antwoord leidde tenslotte tot de wedervraag: Waar om zou dit niet het geval kunnen zijn, als men nagaat wat de heer Mansholt gedaan heeft voor de landbouw? Bij de rondvraag werd de gedachte ge opperd om groepsgewijze vergaderingen van de gemeenteraad te bezoeken en daarna over behandelde problemen te dis cussiëren. Tenslotte werd de vraag ge steld of het niet mogelijk is vóór de pro vinciale ploeg wedstrijd en vóór de jaar lijkse kringwedstrijden eerst plaatselijk onderlinge voor wedstrijden te houden. Het bestuur zegde toe een en ander in overweging te zullen nemen. Onder dit motto zal ook dit jaar weer de Nationale Kollekte gehouden worden, van 16 november 1965. De opbrengst komt ten goede aan onze geestelijk misdeelde medemens, d.w.z. aan een kategorie uit onze samenleving die ruim 250.000 Nederlanders omvat. Veelal in stilte wordt in Nederland de zwakzinnigenzorg beoefend, zoals veelal het leed ook in stilte wordt gedragen c.q. opgelost. Hoe moeilijk is het voor de ouders om te trachten hun kind, dat gees telijk gehandicapt is, niet alleen als een opgave te zien, maar ook als een gave. Het is immers de taak van de ouders om hun kind tot maximale ontplooiing te brengen, opdat het later een plaatsje, hoe bescheiden dat ook moge zijn, in de maatschappij kan innemen en hierin een aangepaste taak kan krijgen. Onze samenleving acht, wellicht ook omdat het maatschappelijk werk in de zwakzinnigenzorg in stilte geschiedt eri weinig spectaculair is, het geestelijk mis deelde kind meer onvolwaardig dan de lichamelijk zieke die min of meer in de vrijheid staat en dus in de volwaardig heid. Gelukkig kan geconstateerd worden, dat hierin de laatste jaren een gunstige wending is gekomen, hetgeen grote in vloed uitoefent op de individuele levens instelling der ouders die de zorg hebben voor een geestelijk gehandicapt kind. Veel goed werk wordt verricht door de onderwijzers verbonden aan scholen voor buitengewoon onderwijs, de pioniers van de zwakzinnigenzorg. Het gespecialiseerd maatschappelijk werk in deze sector kon eerst goed op gang komen toen het Mi nisterie van Maatschappelijk Werk in 1957 dit werk ging subsidiëren. Ondanks een extra subsidie van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, pro vinciale- en gemeentelijke subsidies dient het particulier initiatief evenwel voor de noodzakelijke aanvullende middelen te zorgen. Deze nationale kollekte wordt gehouden door de drie landelijke instellingen voor sociale- en pedagogische zorg en wordt ook onzerzijds gaarne hartelijk aanbevo len. Het gaat om de kinderen van ons volk, die recht hebben op aller sympathie en bijstand. Nog eens: hartelijk aanbevolen! Uw bijdrage kunt U ook storten of overschrijven op Gironummer 1122222 t.n.v. Stichting Federatie Sociaal Pedago gische Zorg voor Zwakzinnigen te Rijs- bergen.

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 4