IPS *eemark& NEDERLAND Twee zondagsschool jubilea i KLAPROOSCOLLECTE 1965 Agenda KERKDIENSTEN QuiyerliMê Zangavond in „Amicitia" Burgemeester voor de radio Burgemeester sprak over het gemeentebeleid 4 4 4 4 té 6:5 1965 Benoemd te Oldehove (Gr.) Band liep leeg Gevonden voorwerpen Zaterdag 30 oktober 1965 No. 43 Jaargang 19 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2,per kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05483 - 1234 Adv.-prijs 115 mm. (a contant) f S,Iedere mm. meer Op.2 Op 23 oktober was het 100 jaar geleden dat de Nederlandse Zondagsschool Ver eniging werd opgericht. Dr. Abraham Capadose was de stichter van de eerste zondagsschool in ons land. Zijn kennis making met de Zwitserse zondagsscho len was daaraan niet vreemd. Het zondagsschoolwerk in 't algemeen is gegroeid op de voedingsbodem van geestelijke opwekkingsbewegingen. Naarmate het gewone dagonderwijs bij de brede lagen van het volk meer toe gankelijk werd, kon de zondagsschool haar onderricht in lezen, schrijven en re kenen laten vervallen, maar de Evange- lie-verkondiging bleef. IN 1875 BEGON HET WERK IN HOLTEN Te Holten werd pl.m. 90 jaar geleden de zondagsschool opgericht door ds. J. G. P. Müller en de godsdienstonderwijzer L. Goorman. Als assistenten werden inge schakeld de dames G. J. Aaftink en H. Oolbekkink. Voor velen zal de zondagsschool van blijvende betekenis geweest zijn. Het schoolse karakter is thans verdwenen. De bijeenkomsten worden gezien als een voudige kinderdiensten met plaats voor gebed, zang, vertelling, gesprek en soms expressie. Aan de plaatselijke zondags school zijn momenteel 28 leidsters en lei ders verbonden, terwijl er 447 leerlingen staan ingeschreven, waarvan de leeftijd varieert van 5 tot 13 a 14 jaar. De jeugd is verdeeld over 9 lokalen en komt samen in de Dorpsschool. In principe gaat het zondagsschoolwerk uit van de kerkeraad der Herv: Gemeente alhier, die de algemene leider aanstelt. Laatstgenoemde heeft echter een grote mate van vrijheid inzake personeelsbenoe- ming en het bepalen van beleidslijnen ten opzichte van het zondagsschoolwerk. Alle leden van het personeel zijn indivi dueel lid van de N.Z.V. en maken dank baar gebruik van de richtlijnen, handlei dingen en leermiddelen van deze lande lijke vereniging, die haar honderdjarig jubileum mag vieren. HERDENKING IN I)E HAL VAN DE SCHOOI. De heer H. J. Koopman, die met de algemene leiding van het zondagsschool werk is belast, stelde bij de aanvang van de samenkomst op 23 oktober beide jubi lea centraal na het zingen van „Blij klin ken onze stemmen" uit de liederenbundel. Hij gewaagde van dankbaarheid jegens God op deze dag in 't bijzonder, nu na een lange periode van groei en werk de be tekenis opnieuw in vele kerken onder de aandacht wordt gebracht en wordt er kend. Hij ziet deze samenkomsten ook voor de kinderen als een bijeenkomen tot eer van God. Als 83ste nieuwe leerling in 1965 heet hij Willie Klein Horsman hartelijk wel kom, terwijl de jeugd applaudiseert als Henk ten Have de 90ste zendingsthermo- meter, gevuld met 100 dubbeltjes inlevert sedert de zondagsschool met deze actie begon. Op initiatief van Holtens Gemengd Koor (H.G.K.) zal woensdagavond 24 no vember in zaal „Amicitia" een contact avond worden gehouden, waaraan mede werking zal worden verleend door de Gem. Zangvereniging „Larensebroek", de Gem. Zangvereniging „Ons Genoegen" te Bathmen en het meisjeskoor van deze vereniging en „H.G.K.". Nog enkele koren uit de omliggende plaatsen hebben een uitnodiging ontvan gen om deze avond enkele liederen te zingen, doch het is nog niet zeker, dat zal worden medegewerkt. De Burgemeester, iVJr. W. H. Enklaar, zal op zaterdag 6 november a.s. voor de radio spreken ovei* 't oorlogsgravenwerk voor de K.R.O. (Hilversum I). De uitzending vindt plaats om 12.45 uur in de rubriek „De overheid spreekt". Samen werd Gez. 1481 gezongen, waarna de kinderen zich naar de lokalen begaven. Allen kregen een herinnerings plaat aangeboden, waarop beide jubilea vermeld waren. In de ledenvergadering van de OLM- afdeling heeft de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, een inleiding gehouden over het gemeentebeleid. De burgemeester schetste in grote lijnen en met tal van voorbeelden hoe de ge meente wordt bestuurd en hoe men een beleid kan voeren. Dat geschiedt niet vol gens vaste regels uit een boekje, maar is van gemeente tot gemeente verschil lend. Dat beleid kan b.v. een wijziging ondergaan als er andere mensen in het bestuur komen. Men kan andere normen gaan hanteren en er iets persoonlijks in leggen, maar vanzelfsprekend zal men genoodzaakt zijn de fatsoensregels toe te passen. Gemeentebeleid kan blijken uit op zichzelf staande beslissingen. Bij de toepassing van vermakelijkheidsbelasting kunnen b. en w. bijvoorbeeld een bepaal de lijn volgen. De gemeentebegroting is a.h.w. het programma, waaruit een be leid kan voortkomen t.a.v. wegverharding, aanschaffing van een trekker, het bouwen van een aula, de aanleg van sportvelden en dergelijke zaken. Het beleid kan ook blijken uit algemeen geldende maatregelen, b.v. uitbreidings plannen, belasting verordeningen e.d. Mr. Enklaar zei er zich van bewust te zijn, dat er t.a.v. heel veel beslissingen kritiek heerst, omdat men de achtergron den niet kent van de genomen beslissin gen. Spreker noemde in dit verband het woningbeleid met betrekking tot de toe wijzing van woonruimte. Het persoonlijk belang moet soms wijken voor het alge meen belang. Zo heeft men zich de vraag gesteld, waarom het gemeentebestuur voor verdere uitbreiding van het dorp het complex „De Haar" gekozen heeft. Hier liggen tal van kleine bedrijfjes, ter wijl men -de dorps uitbreiding naar het oosten had kunnen richten. Bij alle zaken dient het gemeentebestuur zich af te vra gen: wat is er vroeger gebeurd, wat zijn de consequenties van de te nemen maat regelen. Is de burgerij leidelijk, aldus Mr. Enklaar, dan kan zij geen invloed uitoefenen. Spreker acht het daarentegen een blijk van actief burgerschap wanneer het gemeentebestuur gevoed en gestimu leerd wordt door zijn burgers. De burge meester noemde in dit verband de aanleg van de E8, de totstandkoming van de toeristenweg, de stichting van de ulo school, de drang tot bouw van een mu ziektent, zaken die uit het particulier ini tiatief voortkomen. Spreker is dankbaar voor de impulsen uit de burgerij waardoor aan de demo cratie inhoud wordt gegeven. Aan de de mocratie moeten we, aldus spreker, blij ven bouwen want daaraan ontlenen wij onze geestelijke vijrheid, gelijke rechten, gemeenschapszin en dergelijke. Saillante voorbeelden van beleidvoering noemde de burgemeeser de naleving dei- begroting en de vaststelling van uitbrei dingsplannen, op welk laatste onderwerp hij dieper inging: geen burgerwoningen in boerenland, ruimte voor recreatie, streekplannen, uitbreidingsplannen (las tig voor de burgers, maar ook voor het gemeentebestuur)vaststelling grondprij zen, enz. Na nog de woningbouw en het onder wijs behandeld te hebben gaf de burge meester nog een uiteenzetting van het medebewind of zelfbestuur door uitvoe ring der taken, die de Rijksoverheid de gemeentebesturen opdraagt. De burgemeester besloot zijn inleiding met de opwekking te proberen de demo cratie tot zijn recht te laten komen. Het vrijheidsbeginsel en samenwerking zijn, aldus spreker, van groot belang voor een levende democratie. Voorzitter Wesseldijk heeft, na een pret tige gedachlenwisseling, Mr. Enklaar be dankt voor zijn leerzame inleiding. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 i In dit jaar hebben wij het feit herdacht, dat het twintig jaren ge leden was, dat de tweede wereldoorlog, welke onze vrijheid en die van de geallieerde volkeren tot inzet had, zijn einde vond. Wij denken met die herdenking als volk van Nederland nog eens duidelijk onderstreept, dat wij Nederlanders aan de moed en het uit houdingsvermogen van zovele geallieerde soldaten alles te danken heb ben. De overwinning, die in 1945 werd behaald, betekende vrijheid voor de westelijke wereld, maar de prijs, die daarvoor moest worden be taald, bestond uit het verlies van onnoemelijk veel jonge mensenlevens, uit het verdriet ook, dat hierdoor even zovele achtergebleven gezinnen te dragen kregen. Het is niet zonder zin, dat wij als Nederlands Volk er telkens weer bij bepaald worden, dat de vrijheid, waarvan wij nu al weer twintig jaar genieten, niet zonder meer ons deel is geworden, maar dat daar voor smartelijke offers zijn gevraagd en dat er ook in 1965 nog vele vaders, moeders, vrouwen en kinderen zijn, die het verdriet hierover, als een schaduw over hun leven gevoelen. Wanneer er niet het Nederlands Oorlogsgraven Comité was geweest, dat kon beschikken over de opbrengsten van een jaarlijkse inzameling, dan zouden zeer velen, nimmer in de gelegenheid zijn geweest aan de wens van hun hart te voldoen en dan zou dat oorlogsgraf in Nederland voor hen onbereikbaar zijn gebleven. In de twintig jaren van zijn be staan heeft ons Comité tienduizenden vaders, moeders, vrouwen en kinderen naar Nederland kunnen laten komen en hen in staat kunnen stellen bij het graf te staan van hem, die zij in de oorlog moesten ver liezen. Twintig jaren lang bestaat ons Comité, twintig jaren lang heeft het onze geallieerde vrienden kunnen zeggen: het Nederlandse Volk is niet vergeten wat gij voor hen deed, twintig jaren lang is onze dankbaar heid in de meest ideëel zin en treffende vorm het mogelijk maken van grafbezoek uitgegaan naar Engeland, Canada, Amerika, Frank rijk en België. Ondanks die lange tijd is ons werk nog steeds niet voltooid. Velen wachten nog om te komen. Hun verdriet is misschien in de lange jaren van wachten verstild, maar hun hart schrijnt nog en zal eerst rust vinden, wanneer zij ge staan hebben aan het graf van hem die zij moesten missen. Het Nederlands Oorlogsgraven Comité wil zo gaarne de taak, die het op zich nam, voltooien. Het is het Nederlandse Volk en het Nederlandse Bedrijfsleven, dat te beslissen heeft of wij kunnen doorgaan met de dankbaarheid van het Nederlandse hart door daden tot uitdrukking te brengen. Het zij ons vergund een ernstig en dringend beroep op U te doen ons werk financieel te willen blijven steunen, zodat wij daarmede kunnen doorgaan. Mochten wij ons in ons vaste vertrouwen, dat U ook dit jaar weer Uw aandeel in de klaproosinzameling wilt bijdragen, niet vergissen, dan mogen wij U verzoeken Uw bijdrage te willen afdragen aan de leer lingen van scholengemeenschap, welke U de komende tijd komen bezoeken, of deze te storten op de girorekening van ons plaatselijk comité no. 867242. OFFICIËLE PUBLIKATIES SPREEKUUR BURGEMEESTER De Burgemeester van Holten deelt mede, dat hij niet in de gelegenheid is op maandag 8 november e.k. zijn weke lijks spreekuur te houden. Holten, 27 oktober 1965. De Burgemeester voornoemd, W. H. ENKLAAR. ZITTING WOONRUIMTECOMMISSIE De voorzitter van de woonruimte commissie maakt bekend, dat de zitting der commissie in verband met Dankdag niet op woensdag 3 november 1965, maar op woensdag 10 november d.a.v. zal ge houden worden. Holten, 27 oktober 1965. De voorzitter voornoemd, J. KROON. GEBRUIK VAN WOONRUIMTE Burgemeester en wethouders der ge meente Holten vestigen nogmaals de aandacht op de bepalingen van de woon- ruimtewet 1947 en op de ingevolge die wet door de gemeenteraad vastgestelde regelen, volgens welke het zonder schrif telijke vergunning van hun College ver boden is enige woongelegenheid in ge bruik of medegebruik te nemen of te ge ven. Deze vergunning is dus zowel bij ver huizing binnen de gemeente als bij ves tiging in de gemeente vereist. Aanvraagformulieren zijn ter secre tarie alhier verkrijgbaar. Holten, 27 oktober 1965. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR. burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. Op de maandag j.l. te Rijssen gehouden veemarkt waren aangevoerd 1020 var kens, welke werden verhandeld voor de volgende prijzen: Drachtige zeugen van f 275 tot f 325 per stuk; biggen van f65 tot f75 p. stuk. De handel in zeugen was redelijk vlot en de prijzen iets lager. Voor biggen wa ren de prijzen stijgend en de handel was vlug. Wegens koude markt te Zwolle waren le Rijssen geen runderen aangevoerd. P.T.T. GEEFT OOK MARINIERSPOSTZEGEL UIT Ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van het Korps Mariniers geeft de P.T.T. een bijzondere frankeerzegel uit met een waarde van 18 ct. De zegel, die ontworpen is door Titus Leeser toont twee mariniers anno 1665 en 1965 en is uitgevoerd in de kleuren rood en blauw. Mej. J. van der Woude, klerk ter secre tarie alhier, is met ingang van 1 februari a.s. benoemd tot adjunct-commies B ter secretarie van Oldehove (Gr.), waar zij ook reeds eerdei werkzaam was. Doordat de rechter achterband van zijn Opel Caravan vrij snel leeg liep, is de 19-jarige R. G. uit Amsterdam zater dagmorgen omstreeks 10.45 uur van de Deventerweg afgeraakt en via de berm- sloot in het bouwland terecht gekomen. De bestuurder reed met grote snelheid en raakte de macht over het stuur kwijt. De auto schampte eerst langs een boom, sloeg in de sloot over de kop en stond toen zwaar beschadigd weer op haar wielen. Met gescheurde kleren en enige ontvellingen is R. teruggelift naar Amsterdam. De nog bijna nieuwe, to taal waardeloos geworden wagen is door het expeditiebedrijf A. Müller en Zn. uit het land van de familie G. Vin cent getrokken en naar Holten gesleept. Zaterdag 30 oktober van 10-12 uur: Zit ting Ned. Diepdrukinrichting N.V. in hotel Holterman (zie adv.). Zaterdag 30 oktober, 7.30 uur: Grote dans en showavond in „Amicitia" (zie ad vertentie) Zondag 31 oktober: Dokter Rietdijk geen spreekuur (zie adv.). Maandag 1 november van 4-6 uur: Recep tie WV „Holtens Belang" in verband met 50-jarig bestaan in hotel Vosman. Woensdag 3 november (Dankdag), 2.30 uur: Toneelvoorstelling voor bejaar den. aangeboden door O.C.H. in „Ami citia" (zie adv.). Woensdag 3 november 'Dankdag)Coöp. Aan- en Verkoopvereniging te Holten en Dijkerhoek na 12 uur gesloten (zie adv.). Woensdag 3 november (Dankdag), 8 u.: Openbare uitvoering O.C.H. in „Amici tia" zie adv.). Zaterdag 6 november, 7.30 uur: Dansen in café ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek. Zaterdag 13 november, 7.30 uur: Grote dans- en showavond in „Amicitia". Woensdag 17 november, 8 uur: Gecom bineerde ledenvergadering PJGO-af- delingen in hotel Muller. Woensdag 24 november, 's avonds 8 uur: contactavond Holtens Gemengd Koor in zaal „Amicitia". op zondag 31 oktober en woensdag 3 november (Dankdag). Ned. Herv. Kerk: Holten: 10 uur ds Israël (Bed. H. Doop). Om 10 uur Jongerendienst in „Irene". Om 19.30 uur Interkerkelijke Dienst in de Geref. Kerk ter herden king van de Kerkhervorming. Voor ganger: de heer Schelle vis. Extra col lecte, bestemd voor de Protestanten in Spanje, België en Nederland. Dankdag: 10 en 7 uur ds Israël. Dijkerhoek: Zondag: 10 uur ds Ad- dink. Collecte voor de Protestanten in Spanje, België, en Nederland. Geref. Kerk: 8.30 uur ds De Jager van Deventer en 3 uur ds v. d. Beukei van Almelo. In beide diensten is het éne offer be stemd voor de Noodgebieden. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerk bouw". Om 19.30 uur Interkerkelijke Dienst ter herdenking van de Kerk hervorming. Dankdag: 7.30 uur ds Hoogkamp. R.K. Kerkdienst. Zondag om 8.45 uur (precies) H. Mis in gebouw „Irene". KERKDIENST OM HALF NEGEN In afwijking van hetgeen vermeld staat in het Geref. Kerkblad voor Dren te en Overijssel en het eigen Kerkblaad- je, begint de voormiddagdienst in de Ge reformeerde Kerk zondag 31 oktober a.s. reeds om HALF NEGEN. Zondagsdienst DierenartsenZaterdag tel. 1515. 30 oktober en zondag 31 oktober: de heer Oostenbrug, Diessenplasstraat 2, Geboren: Carolina Gerharda Maria, dv H. J. Deten en J. G. Kolkman, Dij kerhoek 88. Ondertrouwd: H J. W. J. Derksen, 24 Dorpsstraat 33 en J. H. Volkerink, 22 jr., Neerdorp 95. G. H. Paalman, 26 jr., Neerdorp 48 en J. A. Meijerman, 24 jr., Neerdorp 34. Gehuwd: G. A. J. Cents, 27 jr., Hel- lendoorn en A. J. C. Kemper, 30 jr., Es- pelo 9. Overleden: Mevr. A. J. Aanstoot-Kui per, 64 jr., Beuseberg 8. BEVOLKING: Ingekomen: M. W. P. Lor jé en echt genote van Amsterdam naar Zomerhuis jesterrein H 11e. Vertrokken: Mevr. A. A. Hofhuis-Dol- lekamp van Larenseweg 18 naar Wou denberg. J. C. Hoogenraad en gezin van Neerdorp 55 naar Almelo. J. H. Eshuis van Holterberg 25 naar Amster dam. Gevonden: regenjas; 2 sleutelringen (met sleutels); hondenketting; bood schappentas; wollen handschoen. Verloren: 2 portemonnaies (één met inhoud gouden damesring; plastic gi raffe; suèdejas; 2 handschoenen. Inlichtingen dagelijks aan het politie bureau te Holten van 8-22 uur, doch niet tussen 13 en 14 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 1