SpoJut Uitleencijfers Centrale Plattelandsbibliotheek stegen met twintig procent Bronch Heffen De heer J. Volkers, 91 jaar Laatste deelnemingsbewijzen Nationaal Kansspel VOOR BABY'S HUIDJE Schaakuitslagen Bejaardensociëteit Raiffeisen-Spaarweek van 21-30 oktober Spaarzin is mg steeds 'in' Toneelmiddag voor bejaarden Plattelandsjongeren hielden geslaagde dropping V oetbalprogramma Belangrijke Gemeenteavond in het kader van de Gezinsweek 1965 Holten weerstond Unison Cursus Instructeur Machinaal Melken ALLES DRAAIT OM MOEDER Zaterdag 16 oktober 1965 HOLTENS NIEUWSBLAD Een vooral bij de ingezetenen van de Heihuizen en Espelo heel bekend persoon, namelijk de heer J. Volkers te Nijverdal is vrijdag 8 oktober negentig jaar gewor den. De heer Volkers, die in het verleden zelf veel heeft gepubliceerd, heeft nimmer veel ophef voor zichzelf gevorderd, maar bij zijn negentigste verjaardag, menen wij, verdient hij toch zeker even in de herinnering en in de belangstelling ge bracht te worden. Een lang leven is hem beschoren en hij heeft op verschillend gebied belangstel ling aan de dag gelegd. Niet alle arbeid, die hij ter hand genomen heeeft, laat zich omschrijven in termen van succes of van zichtbaar belang. Maar daarom behoeft ze niet onvermeld te blijven. Reeds op jeugdige leeftijd voelde "de heer Volkers zich aangetrokken tot het verenigingswerk. Op de chr. jongelings vereniging deed hij zijn eerste vorming op en daarvan heeft hij zijn hele leven kunnen laten meegenieten. Van lieverlede werd zijn aandacht gevraagd voor veler lei arbeid op het gebied van eredienst en vakbeweging. Op kerkelijk en sociaal ter rein heeft hij een grote staat van dienst. Daarnaast moet genoemd worden zijn ar beid op het terrein van het zondagsschool- werk. Dat heeft hij tot het laatst toe vol gehouden. Ook de chr. vakbeweging heeft hij lange jaren met ere gediend. Ruim twintig jaar was hij de volijverige secre taris van de afdeling Nijverdal van „Uni- tas". Zijn verdiensten op zoveel terrein bleven niet onopgemerkt en nadat hij in 1934 de ere-medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in zilver ontving, werd hem in 1952 dit eerbewijs in goud uitgereikt. De Geref. Kerk van Nijverdal heeft hij vele jaren gediend als ouderling en meer malen trad hij op als haar scriba. Genoeg om te begrijpen, dat hieraan veel arbeid verbonden was, hetgeen hij steeds met grote ijver en trouw op zijn schouders nam. In dit verband moge genoemd worden de vaardige pen waarover de heer Vol kers beschikte. Ook voor het personeels orgaan van Nijverdal/ten -Cate (in de Schakel) heeft hij meermalen korte bij dragen geleverd. Meestal betrof het de beschrijving van toestanden uit vroeger jaren. De milde visie van de heer Volkers, die in de strijd van die dagen mede voor aan stond, droeg bij tot de goede sfeer, waarin besprekingen waaraan hij deel nam, konden worden gehouden. Ook op dit terrein heeft hij een groot aandeel voor zijn rekening genomen en de vakbe weging van die dagen had in hem een overtuigd propagandist. Wij noemden met een enkel woord al de voorliefde van de heer Volkers voor de arbeid onder de jeugd, waarvan het zon dagsschoolwerk in de eerste plaats de warme genegenheid van hem ontving. In dit werk is hij tientallen jaren bezig ge weest en tallozen heeft hij de eerste be ginselen van het godsdienstonderwijs hel- De Nederlandse Vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding verzocht ons Uw aandacht te vestigen op haar Nationaal Kansspel (Loterij) waarvan de netto-op brengst wordt aangewend voor de finan ciering van het wetenschappelijk kanker onderzoek. Het welslagen van dit Kansspel (met o.a. als hoofdprijs 20.000,— in contanten, en verder prijzen van 5000,tot 10, is een aangelegenheid die iedereen ter harte zal gaan. De laatste deelnemingsbewijzen (loten) -kunnen nog worden verkregen door stor ting op Giro 12817 ten name van K.W.F. Amsterdam. De prijs per deelnemingsbewijs bedraagt één gulden. De prijsbepaling (trekking) vindt reeds op 28 oktober a.s. plaats. pen bijbrengen. Als- zodanig was hij zeei gezien en gezocht. Vooral in de buurtschap Heihuizen heeft hij zich met zijn ganse persoon ingezet voor dit werk. Op zo hoge leeftijd is het bijna onmoge lijk, dat er niets zou zijn dat de belang stelling en de aktiviteit remt, toch mag de heer Vöikers nog met helderheid van geest aan verschillende dingen deelnemen en de kerkgang kan hij zelfs nog een en kele keer volbrengen. De heer Volkers heeft zijn ganse leven geijverd voor kerkelijk en maatschappe lijk medeleven. Zelf gaf hij daarvan een lichtend voorbeeld. Van het grote Licht, dat aan de avond van het leven tegen- wenkt heeft hij steeds met liefde en ont zag mogen getuigen. Moge het ook in zijn verdere leven in rijke mate zijn deel zijn. Tijdens de donderdagavond in het club lokaal, hotel „Holterman" gespeelde par tijen voor de onderlinge clubcompetitie van de .schaakclub „De Pioniers" werden de volgende uitslagen geboekt: S. KrakoC. van Geerestein 01 A. StukkerF. Groenewoudt 01 H. RoelofsG. J. Hoeve Vs B. van BeekW. D. Koopman 01 J. BroereH. H. J. Stukker Vz A.s. dinsdag, 19 oktober, zal de bejaar den-sociëteit weer gehouden worden om 2.30 uur in zaal „Irene". Ieder, die ko men wil, wordt vriendelijk verzocht een leeg Buisman-blikje mede te nemen. De oude kous is niet meer! Maar dat wil niet zeggen dat sparen tot de verleden tijd behoort. In onze tijd hebben andere en moderne spaarmethoden opgang ge daan. Want er wórdt gespaard in Neder land! Er mogen nu èn dan alarmerende berichten de kop op steken over de ster ke toename van afbetalingen, we mogen lezen van 'overbesteding' en maatregelen daartegendit neemt het feit niet weg dat spaarzin nog altijd 'in' is. Miljoenen Nederlanders denken aan hun toekomst, zien vooruit en brengen het geduld op om te sparen voor hun plannen van mor gen. Nu de Raiffeisen-Spaarweek weer in zicht is, leek het ons goed ook deze kant van de medaille eens te belichten. STERK SOCIAAL ASPECT Sparen vertoont een sterk sociaal as pect. Het mes snijdt aan. twee kanten: de spaarders weten hun geld veilig bewaard en zien hun bezit groeien. En dankzij hun spaargeld blijft het economisch leven in beweging en wordt de leefbaarheid van de eigen omgeving vergroot. ONTSTAAN UIT SOCIAAL BEWUSTZIJN De Raiffeisenbank is uit dit sociaal be wustzijn ontstaan. De eerste coöperatieve spaar- en kredietbank werd in 1849 door F. W. Raiffeisen, burgemeester van het Duitse dorpje Flammersfeld (Westfalen), gesticht. Met de bedoeling het algemeen welzijn te bevorderen, de armoede te be strijden en de economisch zwakkeren bij te staan. Uit deze eerste bank zijn in vele landen van Europa en daarbuiten Raif- feisehorganisaties met duizenden aange sloten (spaar)banken gegroeid. Gelijktij dig met de Raiffeisen-spaarweek in Ne derland van 21-30 oktober wordt een der gelijke week gehouden in landen als Italië, Oostenrijk en Duitsland teneinde de spaarzin in het algemeen te bevorderen en de Raiffeisengedachte levendig te hou- De toneelclub „O.C.H." herdenkt op 2 en 3 november a.s. zoals wij reeds ge meld hebben haar vierde lustrum met een feestavond en een feestelijke toneel avond. Zij wil ook de Hol tense bejaarden in deze feestelijke herdenking betrekken en zal voor dit doel voor alle bejaarden op woensdag 3 november de Overijsselse dankdag voor het gewas en de arbeid des namiddags om 2.30 uur in Amicitia een gratis toneelvoorstelling geven. Op gevoerd wordt een klucht in 3 bedrijven, „Het genoegelijke tankstation", naar het manuscript van een Duits televisiespel. Indien er bejaai'den mocht zijn voor wie de tocht naar Amicitia een bezwaar is, dan zal O.C.H. zelfs het vervoer naar en van de zaal op zich nemen. Men wil het de bejaarden zo aangenaam mogelijk maken. Men heeft al eens op een avond de bejaarden een toneeluitvoering aange boden. Toen bleek het avond-bezoek voor velen een bezwaar te zijn, vandaar dat nu een middagvoorstelling wordt gegeven. Nadere bijzonderheden zullen in dit blad worden bekend gemaakt. STERK GESTIMULEERD Elk jaar weer blijkt deze spaarweek inderdaad aan zijn doel te beantwoorden. Het sparen wordt sterk gestimuleerd, zó zelfs dat op dit moment ruim één miljoen achthonderdduizend (1.80.000) spaarders in Nederland hun spaargeld hebben onder gebracht bij één van de meer dan duizend kantoren van Raiffeisenbanken of Coöp. Boerenleenbanken. En daar had ook bur gemeester Raiffeisen indertijd niet van durven dromen hoe stoutmoedig zijn plannen voor die tijd ook waren! In een aankondiging elders in dit blad vindt men nadere bijzonderheden over premiën en attracties die onze plaatselij ke Raiffeisenbank gedurende de spaar week in petto heeft. Onder zeer gunstige weersomstandig heden werden zaterdagavond 65 leden van de PJGO-afdelingen „De Plattelands meisjes" en „Jong Holten" in elf groepen gedropt in de omgeving van Vilsteren. Als punt van samenkomst moest worden opgezocht café-restaurant Reimink in Lemelerveld. Het werd een plezierige avond, waaraan ook prijzen verbonden waren. De le prijs werd gewonnen door groep 11, de 2e prijs was voor groep 1 en groep 10 verwierf de 3e prijs. Groep 8, die tot na middernacht in actie was om de plaats van samenkomst te vinden, ont ving de poedelprijs. Al werd het laat, de PJGO-ers mogen toch op een geslaagde dropping terugzien. De prijswinnaars waren: le prijs de heren H. Podt, J. Scholten, G. Nijland, A. Pinkert, G. Bieleman en J. Markvoort. 2e prijs de dames M. v. d. Berg, M. Marsman en D. Tiekink en de heren F. Groteboer, H. Rietberg en H. Nekkers. 3e prijs de dames Janna Podt, Jenny Podt en de heren W. Aanstoot, A. Wan- sink, J. Wansink en J. Bekkernens. Poedelprijs: mej. B. Ebrecht en de he ren G. Bieleman, G. J. Luggenhorst, W. Rietberg en E. Veneklaas. Zaterdag: Holten aGFC b 3.40 u. Holten cSVVN d 2.30 u. Zondag: Rood Zwart 3Holten 2 12.00 u. Holten 3Almelo 4 11.30 u. Plolten 4Enter 3 1.30 u. HOVENIERSDIPLOMA De heren D. J. Pekkeriet en H. Wil- lems, resp. tuinman en plantsoenarbei der in dienst der gemeente, slaagden te Deventer voor het hoveniersdiploma. De Kerkeraad van de Hervormde Gemeente alhier organiseert in het kader van de Gezinsweek op donderdag 21 oktober a.s. een gemeenteavond in het gebouw „Irene", die om 8 uur (precies) aanvangt. De psycholoog Drs. N. van Bokhorst zal op deze avond, waarop men niet alléén de ouders maar óók de jeugd verwacht, spreken over het belangwek kende onderwerp „Gezag en vrijheid in de opvoeding", terwijl er daarna na tuurlijk uitvoerig gelegenheid tot het stellen van vragen en tot discussie zal zijn. Daar dit onderwerp in vele gezinnen dagelijks van brandende aktualiteit is en hierover, zowel bij ouders als kinderen, telkens vele vragen rijzen, is het te hopen, dat vele ouders en jongeren deze avond zullen bezoeken, omdat een doordenking en bespreking van de vragen, die dit onderwerp oproept, onge twijfeld aan het gezinsleven in onze gemeente ten goede zullen komen. In een vaak spannende wedstrijd heeft Holten 1 koploper Unison uit Boe- kelo weerstaan, dat zich met een 2-2 gelijk spel tevreden moest stellen, om dat de gastheren goed partij gaven, maar ook omdat één van de backs bij één van de gevaarlijke aanvallen in eigen doel schoot. In de vijfde minuut ontstond reeds een gevaarlijke situatie voor het Uni- son-doel, maar een minuut later was het Veldhuis van Unison, die een hele verre inworp vanaf de corner-hoek over de Holtense doelman heen speelde en daarmede zijn club de leiding gaf, 0-1. In de 16e minuut was het Wim Nijen- huis, die uit een directe vrije trap de partijen op gelijke voet bracht, 1-1. Er ontwikkelde zich een snel op- en neer gaand spel en toen in de 25ste minuut de Holtense voorhoede een prachtige pass van links voor het vijandelijk doel gespeeld kreeg, was het Dick Wevers, die het noodlot aan zijn eigen club voltrok, 2-1. De bezoekers waren toen in ver warring gebracht en geruime tijd de greep op het spel kwijt. In de 40e mi nuut scoorde Holten nog, maar scheids rechter Analbers had al voor buiten spel gefloten. Na de hervatting is Holten enkele ke ren door het oog van een naald gekro pen. In de 5e minuut maakte Gerrit Soer zijn fout van de vorige keer weer goed door nu bij een zeker schijnend doelpunt de bal nog juist van de doel lijn af te halen en tien minuten later bracht de voet van keeper Rietberg red ding en verdween de bal over het doel. In de 25ste minuut miste Unison een strafschop, doordat de Holtense doel man het harde schot van Van Raalte over de lat tikte. In de 26ste minuut bracht Rini den Heijer op de doellijn redding voor Holten. Het begon er zelfs op te lijken, dat de Holtenaren deze wedstrijd zouden gaan winnen, want de bezoekers begonnen steeds slechter te spelen, maar in de 37e minuut kwam tengevolge van een handsgeval de ge lijkmaker, toen Heijenk de bal recht streeks in het Holtense doel schoot, 2-2. Hierbij ging keeper Rietberg niet hele maal vrijuit. Hij is bijzonder snel in het uitlopen, maar hoge ballen vormen voor hem nog wel een probleem, door dat hij niet al te groot is. In de resterende minuten volgden nog wel snelle aanvallen, maar de defensies aan beide zijden wisten de zaak te kla ren. ZILVER VOOR HOLTENSE KAAS Op de te Eindhoven gehouden lande lijke keuring van de Koninklijke Neder landse Zuivelbond behaalde de Coöp. Fabriek van Melkprodukten „De Vrij heid" op haar ingezonden „Goudse" een zilveren medaille. De Centrale Melkwinningscommissie van het Landbouwschap deelt mede, dat bij voldoende belangstelling binnenkort in verschillende plaatsen van het land cursussen zullen beginnen ter opleiding voor het examen Instructeur Machinaal Melken. De plaatsen, waar de cursussen zullen worden gehouden, zijn afhankelijk van de woonplaats der cursisten. De cursus bestaat uit pl.m. 15 lessen. Elke week zal er één volle dag les wor den gegeven, zodat de gehele cursus on geveer 3y maand duurt. Het cursusgeld bedraagt f25,-. Voor nadere inlichtingen en voor op gave tot deelneming aan deze cursus dient men zich vóór 1 november a.s. te wenden tot het secretariaat van de Cen trale Melkwinningscommissie van het Landbouwschap, Raamweg 26 te 's-Gra- venhage. De grote behoefte aan een goede pro vinciale bibliotheekvoorziening in Over ijssel blijkt wel duidelijk uit de vrijwel constante toeneming van het aantal le zers en van het aantal uitgeleende boe ken. De vooruitgang in de periode januari- september 1965 in vergelijking met de- zefde periode in 1964 bedraagt gemid deld twintig procent. j anuari-september 1963 881.204 uitleningen j anuari-september 1964: 1.047.590 uitleningen j anuari-september 1965: 1.250.532 uitleningen Bibliotheken met een opvallend gro te stijging zijn: Dalfsen met 36 pet.; Diepenheim met 35 pet.; Lutten met 33 pet.; Vriezenveen met 45 pet.; Westen holten met 50 pet. en Wierden met 24 pet. Voor een belangrijk deel zijn deze uit schieters te verklaren doordat in deze plaatsen in de genoemde periode nieu we bibliotheekgebouwen tot stand kwa men. Het aantal uitleningen in Holten steeg blijkens onderstaande vergelijkende cij fers ook zeer sterk: j anuari-september 1963: 22.571 uitleningen j anuari-september 1964: 32.288 uitleningen j anuari-september 1965: 34.702 uitleningen JONGE KERK De uitgestelde vergadering van de Jonge Kerk zal nu plaatsvinden op dinsdag 19 oktober a.s. Men wordt verzocht om te 19.30 uur bij gebouw „Irene" te zijn, zo mogelijk met auto, daar de vergadering buiten het dorp zal worden gehouden. Hoestdrcmk in tablfctvorm.95 ct FEUILLETON door Tom Lodewijk 8) „Meneer Huyzer heeft opgebeld, hij wou zaterdagmiddag even langs komen als 't mocht." „En wie is meneer Huyzer?" „Ach kom die meneer die me een lift gegeven heeft." „O, die bakker." Dat was moeder, dacht Anneke. Druk te alles meteen naar beneden. „Hij is geen bakker, hij is vertegen woordiger." „Maar het heeft toch iets met bakkers te maken?" „Jawel. De minister van Onderwijs heeft veel met schoolmeesters te maken en toch is hij geen schoolmeester". „Hm. Je neemt het nogal voor hem op". „Waarom zou ik het voor hem opne men? Ik zet alleen iets recht." „En komt hij zo maar op bezoek, bij jou?" „Bij ons". „Nu ja, hij komt natuurlijk voor jou". ,,U komt toch beneden zaterdagmid dag?" „Kind, waarom zal ik beneden komen als die man voor jou komt. Ik zit maar in de weg. Je hebt heus geen pottekijk- ster nodig." Anneke haalde wrevelig haar schouders op. Moeder had weer een van haar neer slachtige buien en dan was ze altijd tegen de draad in. „Meneer Huyzer komt hier zaterdag middag op bezoek. U bent de vrouw des huizes, niet ik. Of wilt u per sé geen kennis met hem maken?" „Kind, waarom zou ik niet? Ik ben brandend nieuwsgierig. Trouwens, een man op bezoek, dat is in lang niet ge beurd, buiten de oude dokter Broes en meneer De Klerk van de bank." „Dus u komt beneden." „Ja, als ik me een beetje goed voel." „Het is voor u toch ook veel gezelliger dan altijd maar op bed te liggen". „Het wordt me niet gevraagd", zei de moeder berustend. „En trek dan die mooie jurk aan, moes, die donkerblauwe die je zo goed staat." „Zo, moet ik me mooi maken voor me neer hoe heet ie ook weer, Huismans?" „Huyzer", zei Anneke geduldig, „U ziet er toch ook graag goed uit?" „Het kan me zo weinig meer schelen" zei Jiaar moeder onverschillig, „ik kom toch praktisch geen deur meer uit en hier komt nooit iemand. Maar als jij het zo graag wilt, zal ki het wel doen". Hèhè, dacht Anneke, dat is dan dat. Als moeder nu maar een beetje gezellig was, een beetje opgewekt, en niet zo lij dend en afgetrokken. Die zaterdagmiddag had ze een leuke gebloemde jurk aan getrokken en haar lange blonde haar zorgvuldig gekapt. Met zorg had ze bloemen in de grote kristallen vaas in de salon geschikt. Ze was opgewonden. Er kwam iemand voor haar. Want daarin had moeder natuur lijk gelijk gehad. Barend Huyzer kwam voor haar. Haar gedachten waren intens met hem bezig. Ze had hem op het eerste gezicht een aardige vent gevonden. Hij boezemde haar vertrouwen in. Hij leek opgewekt van aard en zo iemand had ze broodnodig. O, hoe snakte ze naar iemand waarmee ze eens kon praten en bovenal, waarmee ze weer eens kon lachen, plezier hebben. Ze had het gevoel of haar leven voort dreef op de stroom van een trage rivier, die ergens zou gaan verzanden. En nu, opeens, kwam ze in de stroomversnelling. Ze durfde nog niet denken aan een an dere toekomst dan jaar na jaar met haar moeder in dit oude huis in 't stille dorp, langzaam maar zeker wordend wat hun weinige kennissen noemden een ouwe jongejuffrouw. Telkens weer had ze plan nen gehad, weggaan hier, moeder in een andere omgeving brengen, méér deelne men aan het. leven. Maar ze wist. dat het hopeloos was. Moeder lag stevig gebed in haar apatische onverschilligheid, had alle wilskracht en energie verloren, haar leven draaide om haar kwalen, haar medi cijnen en het bezoek van de dokter die meer een babbeltje kwam maken dan dat hij probeerde haar op te wekken om weer te gaan léven. Nee, zo mocht ze niet over haar moeder denken. Voor moeder was de wereld in eengestort, die dag, toen haar vader met een hartverlamming achter zijn schrijf tafel gevonden was. Wekenlang had ze geleefd in een crisis, het mocht een won der heten dat ze daarvan geen ernstiger gevolgen had ondervonden, maar haar veerkracht was verdwenen, haar levens lust geknakt, en lichamelijk was ze een wrak, gestelijk trouwens ook min of meer, dacht Anneke. Want hoe kon een normaal mens zo'n plantenbestaan leiden? Mevrouw Treebergh daalde langzaam de trap af. Anneke nam haar keurend op. Zie je wel, als moeder gekleed was, en vooral nu, in die japon die haar zo goed stond, zag ze er toch helemaal niet uit als een oude vrouw, als een chronische patiënte! „U ziet er leuk uit" zei ze voldaan „blij dat u weer eens gezellig beneden zit." „Ach ja kind, ik heb barstende hoofd pijn, maar ik heb maar een pilletje ge nomen". „Misschien trekt het dan wel weg" troostte Anneke, „gaat u nou maar heer lijk zitten in 'deze stoel, in het zonnetje." „O nee, niet in de zon, daar kan ik niet tegen". „De zon is juist goed voor u." „V'oor gezonde mensen, niet voor mij". Buiten klonk een claxon. Anneke haast te zich naar het raam. De grijze wagen, de zon schitterde op het chroom, stond voor het hek. Ze zag de blonde kuif van Barend Huyzer. „Daar is ie al," zei ze ademloos. „Zo, hij is nogal wat van plan. Nu, ik ben benieuwd om die vlam van jou es te zien." „Vlém van me," herhaalde Anneke sma lend, maar ze haastte zich naar de deur „Dag juffrouw Treebergh! Wat ziet u er nou leuk uit! De zomer in levende lijve!" „O meneer Huyzer, heeft u bloemen meegebracht? Wat mooie!" „Ja, het is misschien een beetje ouder wets, maar bloemen voor de gastvrouw meenemen vind ik nog altijd leuk." „De gastvrouw vast ook." „En. li?" „Ik ook, natuurlijk. Moeder is voor u uit haar bed gekomen." „Dat is aardig. Is ze wat beter?" „Och misschien knapt ze er wat van op." We zullen er ons best voor doen", zei hij opgewekt. „Mams, dit is meneer Huyzer." (Wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 2