L_ fiupgerWkë les komt toch Ben ik mijns broeders hoeder? Pilsil Agenda Initiatief van Varkensfokvereniging VARKEKSHOSDERIJKEBII OPGERICHT ANTI-HONGERACTIE 1965 Als 0 eens Meer ongevallen op natte wegen dan op gladde Puzzelrit „Bergruiters" KERKDIENSTEN Zaterdag 16 oktober 1965 No. 41 Jaargang 19 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2,per kioartaal De varkenshouderij neemt een zeer belangrijke plaats in op de Holtense agrarische bedrijven. De laatste jaren is zij nog voortdurend toegenomen. In 1961 waren er ge middeld per bedrijf 20 mestvarkens aanwezig, in 1965 bedroeg dit aantal gemiddeld 28 per bedrijf. Ben uitbreiding dus van plm. 40%. Ook de varkensfokkerij heeft zich belangrijk uitgebreid. In 1961 bedroeg het aantal fokzeugen plm. 4 a 5 stuks, in 1965 is dit aantal toegenomen tot 6 a 7 stuks per bedrijf. De varkenshouderij be weegt zich dus duidelijk in de richting van wat grotere eenheden. Om deze reden en ook omdat er naar gestreefd moet worden een steeds beter slachtproduct te leveren om de concurrentiepositie op de Europese markt te behouden is er steeds grotere behoefte aan goede voorlichting in de varkenshouderij. De laatste jaren zijn daarom op vele plaatsen z.g. varkenskemen opgericht, welke onder bepaalde voorwaarden gesubsidieerd worden door de provinciale veevoederbureaus. Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten. Tclcfoon 051^83 - 123Jf Adv.-prijs 115 mm. (d contantf 3,Iedere mm. meer 0J.2 Op initiatief van de varkensfokvereni- ging „Holten en Omstreken" zijn pogin gen in het werk gesteld om ook in deze gemeente tot een varkenskern te komen, welke pogingen hebben geresulteerd in de vorming van een commissie uit de di verse landbouworganisaties, welke leiding zal geven aan deze varkenskern. Deze commissie is samengesteld uit de heren H. Markvoort, W. Rensen en H. Rietberg voor de varkensfokvereniging, E. Keuterman voor de afdeling der OLM, D. J. Bronsvoort voor de CBTB-afdeling, Joh. Nikkels voor „Jong Holten" en A. Dijkink voor de CJO. Als secretaris zal fungeren de heer J. W. Lubbersen, assis tent der Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst De heer Gerrits te Ommen, die als voor lichter werkzaam is bij de Coöp. Aan- en Verkoop vereniging „Holt'en" is na ge pleegd overleg enkele dagen per week beschikbaar als adviseur van de in op richting zijnde varkenskern, die inmiddels van start is gegaan. De commissie hoopt nog deze herfst 'in overleg met de land bouworganisaties een voorlichtingsavond omtrent deze varkenshouderijkern te or ganiseren. L» een circulaire heeft zij haar plannen uit de doeken gedaan. Iedere varkenshouder kan op gelijke basis deelnemen als lid van deze varkens kern. De kosten voor deelname bedragen 2,50 per bedrijf per jaar. De varkenskern beoogt de meest ratio nele wijze van varkenshouden te bevor deren. Daarvoor worden in de eerste plaats de volgende werkzaamheden ver richt. a. Het bijhouden van verschillende gege vens op fok- en mostJwdrijven. zorJs groei, voederverbruik. slachtkwaliteit e.d. en het opsporen van de ïaktoren daarin, welke tot verbetering kunnen leiden. b. Bespreking van de resultaten van dit werk, welke in een jaarverslag worden samengevat. Hierdoor is het mogelijk vergelijkingen te maken tussen de be drijven onderling, hetwelk zeer leer zaam is. c. Het bevorderen van een zo goed moge lijke gezondheidstoestand der varkens. d. De verbetering van de kwaliteit dei- varkensstapel in het betreffende gebied, o.a. door voorlichting omtrent keuze van fokzeugen en van te gebruiken dekbe- ren, alsmede het stimuleren van aan koop van goede mestbiggen. e. Het bevorderen van een zo goed moge lijke huisvesting en het medewerken Hoaste alle wekke wordt ei- Een beroop op oons edoan, Hoaste ginne wekke daw' neet Met de knippe kloar munn stoan. 't Is kollekte op kollekte, 'n Een den hew' nog neet ehad Of doar kuemp al wier nen aandern, Ze loopt oe de duure plat. Aj non deankt det ik wil skoojern Urn wat geeld, dan hej 't neet good, 'k Vroage vuur 't Roo-Kruus heel vreand'lek Um nen halven liter blood. Gleuwe neet det ik hier vearder Het woerum' hoof oet te leg'n, Woer det blood vuur is, det weet toch Iedereene zol 'k zoo zeg'n. Is het ginnen zeang det 'n meanske Det zoo zeek op berre lig. Duur oons blood, wiej huert het vaake, Nog wier de gezoondhaejd krig. Awwe zelf gezoond zeent, is het Oonze plich noar 't Park te goan, Wee zol het non durven waejgern Hier zin blood vuur of te stoan? Nee, of 'k mos miej stoark vergissen, 't Geet ook dit keer wal wier good, Het Roo-Kruus krig van de meessen Wal nen hal ven liter blood. Zoo 't miej duch, zal iedereene Hier de noodzaak van vex-stoan, Waejneg leu zuelt in oktober, Dach ik zoo, verstek loatn goan. Rijssen. J. ROZENDOM. Bloedafname-avonden op de maanda gen 18 en 25 oktober a.s. in het Park- gebouw te Rijssen. aan een goede voorlichting bij verbou wing of nieuwbouw, f. Het verspreiden van adviezen, mede op grond van nieuwe onderzoekingsresul taten, b.v. via circulaires, praatavonden en dergelijke. Het is te hopen, dat dit belangrijk ini tiatief van de varkensfokvereniging, waar al enkele jaren aan gedokterd is, door gezamenlijke inspanning goed van de grond zal komen. In de komqndc week zal U en mij een bijdrage worden gevraagd voor de jaarlijkse z.g. anti-Hongeractie. Op de vraag of wij onzes broeders hoeder willen zijn kunnen wij in dit verband een antwoord geven. Ik wil deze inzameling gaarne bij U allen van harte aanbevelen. Het is in dit verband goed er ons nog eens bij te bepalen in welke bevoorrechte om standigheden wij mogen loven, vooral gezien de vaak erbarmelijke toestand, waarin een zó groot deel van onze wereldbevolking moet leven. Ons wordt gevraagd inhoud te geven aan onze plicht van christelijke naas tenliefde, die, wij hebben te vervullen jegens de bevolking van deze z.g. onderontwikkelde landen. De anti-Hongeractie beoogt ons allen tot een persoonlijk offer te brengen ter leniging van de nood in de wereld. Het mag dan zijn, dat het werk van de anti-Hongeractie niet veel meer kan betekenen dan een druppel op de gloeiende plaat, omdat de nood zo groot is, dit neemt niet weg, dat het belangrijk is. Ik geloof, dat wij dankbaar mogen zijn, dat wij door middel van de anti- Hongeractie iii staal worden gesteld aan het lenigen van deze materiële nood in de wereld ook persoonlijk ons steentje bij te dragen. Ik wek u gaarne op Uw hart te laten spreken en de anti-Honger-collecte mild te bedenken. Toon, dat U beseft Uws broeders hoeder te zijn. W. H. ENKLAAR. Burgemeester. TTVVV' WINTER IN RUSLAND. Moskou. In Rusland, Noord-Zweden en Finland is de winter ingevallen. Op het Rode Plein in de Russische hoofdstad zijn de eerste sneeuwballengevechten geleverd. Van de diie miljard mensen, die de wereld telt, wonen er twee miljard in onderontwikkelde landen, de z.g. derde wereld. U hebt dit nu al zo vaak ge hoord en gelezen, dat u er niet meer van schrikt. Maar beseft u wat het be tekent? Stel u voor, dat u zelf in Azië woonde en met uw familie moest zien rond te komen van een inkomen dat per jaar niet meer bedraagt dan vierhon derd gulden. Weet u hoe het er bij u thuis uit zou zien? Laat om te beginnen uw inboedel weg halen, met uitzondering van een paar oude dekens, een keukentafeltje en één stoel. Doe nu al de kleren van uw gezin weg, op één versleten pak of een oude jurk voor ieder gezinslid na. De schoe nen verdwijnen ook. behalve één heel oud paar voor uzelf. Haal de keuken ook leeg, laat niet meer over dan een zakje meel, een beet je suiker en zout, een kilo aardappels, een handvol uien en genoeg bonen voor de maaltijd van vanavond. Breek de badkamer af, ontdoe uw huis van elektrische leidingen en sluit de waterleiding af. Maak van uw huis nu een éénkamerwoning in een krotten- buurt. Zorg, dat er geen kranten en boeken meer in huis komen. (Hier zult u niet erg onder lijden, want u en uw familie zijn toch analfabeet). Er mag wel één radio voor de hele buurt overblijven. Het ziekenhuis staat nu 40 kilometer verder en in plaats van een dokter vindt u er de vroedvrouw. Nu moeten al uw diploma's, verzeke ringen. pensioenregelingen nog verdwij nen. In de familie-spaarpot blijft niet meer dan 20 gulden over. Uzelf hebt 3 hectaren grond van niet zo'n goede kwa liteit. Als u hard werkt, hebt u na de oogst net genoeg om uw gezin eens per dag te eten te geven, maar bijna nooit vlees. WATER VOOR GEYLON Zo leven de mensen in onderontwik kelde gebieden. Zó leven ook de 10 miljoen inwoners van Ceylon. De regering van het land heeft te kampen met dezelfde problemen als die van de buurlanden. Er is te weinig in dustrie, de landbouw levert te weinig op, de wegen zijn slecht begaanbaar, er zijn lacunes in het onderwijs en de gezond heidszorg is gebrekkig. De export (vooral thee en rubber) brengt minder geld op dan nodig is voor het betalen van de noodzakelijke im port. Het land kan zichzelf niet bedrui pen. Zelfs rijst, het volksvoedsel, moet voor de helft worden ingevoerd. Ceylon zou zichzelf wel kunnen voe den als de opbrengst van de landbouw groter was. Als er naast thee ook vol doende rijst werd verbouwd. Maar voor rijstbouw is irrigatie nodig en de verbe tering van de vervallen en de aanleg van nieuwe irrigatiekanalen vereist techniek en geld. De opbrengst van de Anti-Honger-Ak- tie 1965 zal geheel worden bestemd voor Ceylon. In samenwerking met UNESCO, UNICEF en de FAO is een aantal pro jecten gekozen, waaronder de bouw van een opleidingsinstituut voor jonge land bouwers, die vertrouwd moeten worden gemaakt met irrigatie. Verder zal men eenvoudige windmolens gaan introduce ren om met zo goedkoop mogelijke mid delen de bevloeiïng uit te breiden. En daarnaast zullen een school voor kokoscultuur, centra van gezondheids zorg voor moeder en kind, instituten voor de bewerking en conservering van voedingsmiddelen worden gebouwd en zal hulp worden geboden bij de heropbouw van de door een cycloon verwoeste vis sersvloot. Veel plannen, die Ceylon, dat verre land, kunnen helpen langzaam maar zeker zichzelf uit de armoe op te richten. Ceylon heeft als motto gekozen de woorden, die op het monument van de afsluitdijk staan gebeiteld: „Een volk dat. leeft, bouwt aan zijn toekomst", en als symbool de ontkiemende kokosnoot. Het volk van Ceylon is volop in de weer zijn toekomst te bouwen. Nederland kan helpen de kiemende vrucht tot volle wasdom te brengen. U kunt uw bijdrage hierin leveren in de Anti-Honger-Aktie. De NOVIB hoopt en vertrouwt, dat zij in de week van 18 tot 24 oktober geen vergeefs beroep op u doet. ANTI-HONGER-AKTIE GIRO 100200 DEN HAAG Bij regenachtig weer vonden in 1963 53.659 ongevallen, kettingbotsingen en slippartijen plaats op de Nederlandse wegen. Het aantal ongevallen op gladde wegen was daarentegen beduidend lager: 33.419. Uit deze, door het Centraal Bureau voor de Statistiek geplubiceerde cijfers, kan worden opgemaakt dat er in Nederland meer verkeersongevallen gebeuren op natte wegen dan op gladde. Ongetwijfeld speelt hierbij een afwisselend droog en nat wegdek tengevolge van regenbuien een grote rol. Besneeuwde en beijzelde wegen manen de weggebruikers automatisch tot grote re voorzichtigheid, terwijl de verkeers intensiteit in belangrijke mate afneemt. Onvoldoende aanpassing van het ver keer vindt echter plaats als een droge weg door regen verraderlijk glad kan worden. Het Verbond voor Veilig Ver keer adviseert daarom iedere automobilist bij grillig herfstweer extra attent te zijn: Rijd kalm en met aangepaste snelheid, vooral bij duisternis. Houd voldoende afstand tot Uw voor ligger. Automobilisten die korte tijd in het bezit zijn van een rijbewijs wordt aange raden rij-ervaring op te doen op rustige wegen, alvorens bij duiternis en slechte weersomstandigheden deel te nemen aan intensief verkeer. Door het bestuur van de Land. Rijver- eniging „Bergruiters" is voor zaterdag middag 16 oktober (heden) een puzzelrit uitgeschreven, waaraan door leden en niet-leden kan worden deelgenomen. De eerste amazone of ruiter zal om pl.m. 1 uur starten bij de boerderij van de landbouwer Bronsvoort (erve „Snorre- wind"). Er zal gereden moeten worden met een gemiddelde snelheid van 10 km. De prijzen, bestaande uit kunst- en ge bruiksvoorwerpen, zullen 's avonds om half acht worden uitgereikt in café „De Poppe". De „Henk Valk"-beker zal verdedigd worden door Johan Bronsvoort. Zaterdag 16 oktober, 's middags om 1 uur: Puzzelrit van de Landelijke Rij- vereniging .Bergruiters" op de Bor- keld. Start bij H. Bronsvoort, erve „Snorrewind". Zaterdag, 16 oktober, 7.30 uur: Grote dans- en showavond in „Amicitia". Maandag 18 oktober: Bloedplasma-ak- tie van het Ned. Roode Kruis in het Parkgebouw te Rijssen. Maandag 18 oktober-23 oktober: Collec te anti-honger-aktie (zie aankondi ging). Dinsdag 19 oktober: Vishandel Reinaar- dus na 1 uur gesloten (zie dv.). Dinsdag 19 oktober om 2.30 uur: Bejaar den-sociëteit in zaal „Irene". Dinsdag 19 oktober: Bijeenkomst Jonge Kerk ten huize van M. Lodeweges. Vertrek om half acht van „Irene". Donderdag 21 oktober-30 oktober: Raif- feisen-spaarweek (zie adv.). Donderdag 21 oktober van 19-19.30 uur: Zitting Thomassen en Drijver - Ver- blifa N.V. in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman (zie adv.). Donderdag 21 oktober om 7.45 uur in de bovenzaal van de Coöp. Aan- en Ver koopvereniging (Stationsstraat)ver gadering Chr. Plattelandsvrouwen en -meisjes. Lezing over: „Goede huisver lichting door technisch employé van de IJsselcentrale. Donderdag 21 oktober, 8 uur: Gezins- weekavond voor ouders en jeugd in „Irene". Spreker: drs N. van Bok horst (psycholoog) over: „Gezag en vrijheid in de opvoeding". Donderdag 21 oktober, 8 uur: Ledenver gadering van de Plattelandsmeisjes in het café van de heer M. Kalfsterman. Zaterdag 23 oktober, 2 uur: Kindervoor stelling NVV Bestuurdersbond voor kinderen leden en niet-leden in ^Ami citia" met „Stadhuis op stelten". Zaterdag 23 oktober, 7.30 uur: Grote dans- en showavond in „Amicitia". Zaterdag 23 oktober, 19.30 uur: Feest avond van „Holbatheo" in café „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek (zie adv.). Maandag 25 oktober: Bloedplasma-ak- tie van het Ned. Roode Kruis in het Parkgebouw te Rijssen. Maandag, 25 oktober, 8 uur: Ledenverga dering Vereniging „Jong Holten" afd. PJGO in café „Het Bonte Paard". Maandag 25 oktober, 's avonds om 8 uur in gebouw „Bethanië": Bijeenkomst Hervormde Vrouwengroep Dijkerhoek. Zondag 17 oktober 1965 Ned. Herv. Kerk: Holten: 8.30 en 10.15 uur ds Israël. In beide diensten voorbereiding voor het Heilig Avondmaal. Collecte voor „Kerk en Gezin". Om 10 uur Jongerendienst in „Irene". Dijkerhoek: 10 uur ds Addink (Voorb. H. Av.). Collecte voor „Kerk en Gezin". Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds Hoogkamp. In beide diensten is het éne offer bestemd voor de leniging van de nood in Pakistan. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". R.K. Kerkdienst. Zondag om 8.45 uur (precies) H. Mis in gebouw „Irene". Zondagsdienst Dierenartsen: Zaterdag 16 en zondag 17 oktober: de heer Th. A. Oostenbrug, Diessenplasstraat 2, tel. 1515. Geboren: Henny. dv L. Nijland en H. G. Bronsvoort, Espelo 80. Ondertrouwd: J. Schintz, 31 jr. en H. Aaftink, 27 jr., beiden wonende Smids straat 2. Overleden: W. J. Holterman, ev L. M. Munnik, Diessenplasstraat 19. BEVOLKING: Ingekomen: Mevr. G. Kok-Nijland van Olst naar Sparrenweg 8. Mej. H. J. Stam van Nijverdal naar Raalterweg 22. Mej. N. Barten van Amsterdam naar Holterberg 24a. T. A. van Bussel van Deventer naar Beuseberg 20. Gevonden: regenbroek; fiets; dames pantalon. Verloren: plastic étui; autoped; een broche; meisjesblazer; jongenstrui; een sjaal; herenhorloge; mondstuk van mu ziekinstrument. Aan komen lopen: hond (reu). Inlichtingen dagelijks aan het Politie bureau te Holten van 8-22 uur, doch niet tussen 13-14 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 1