Uit het plaatselijk Parlement net als de visser... „Leven in verantwoordelijkheid" onderwerp op de Jaarvergadering Jong Holten Ile zaak die adverteert v©or HULDIGING BERGRUITERS Rijksgoedkeuring ontvangen „The Sensations" voor de radio Schaken H.M.V. bracht serenade Zaterdag 25 september 1965 HOLTENS NIEUWSBLAD Aan- en verkoop van grond Oude slachthuis verkocht aan Coöp. Aan- en Verkoop vereniging „Holten" Onderhandse opdracht tot verbetering van Beusebergerweg en bouw van 17 garageboxen in het Kolplan Crediet voor bouw van noodschool t.b.v. het openbaar onderwijs. In de donderdagavond gehouden ver gadering van de gemeenteraad deed bur gemeester mr W. H. Enklaar mededeling van ontvangst van een schrijven van de heer Vos te Deventer, die tijdens zijn vakantie in Holten zich had geërgerd aan bromnozems. die op hun vehikels over de verschillende zandwegen in de Holterberg „jakkeren". Zij verstoren niet alleen de rust, die de vakantieganger zoekt, maar hun wijze van doen heeft tevens tot gevolg, dat. men niet alleen lucht maar ook stof inademt. Mr Enklaar proefde in het schrijven van de heer Vos duidelijk, dat deze zijn hart heeft verpand aan Holten en omge ving en waardeert de positieve wijze waarop één en ander wordt benaderd. Er worden zeer behartigenswaardige za ken aan de orde gesteld en B. en W. zul len zich nader beraden over wat er moet gebeuren. Op een vraag van de heer Jansen wat of er gaat gebeuren met de oude boer derij (erve Teeselink) aan de Rijssen- seweg, deelde de voorzitter mede, dat be sprekingen over het vestigen van een Horecafbedrijf op niets uitliepen. De boerderij zal zeer waarschijnlijk wel worden afgebroken. Op één van de drie percelen bouw terrein zal een dependance van de o.l. Dorpsschool worden gebouwd. De Hol- tense kunstschilder Kees Stoop deed de suggestie om in de boerderij exposities te houden en een oudheidkamer in te richten. Met de heer Stoop zou de voor zitter het bijzonder leuk vinden, maar gezien de toestand waarin de boerderij verkeert, is dit niet mogelijk. Het pand, zo liet de heer Jansen weten, is wat het woongedeelte betreft, zeer slecht. Op een vraag van de heer Klein Veldennan of mogelijk één of andere instelling geen subsidie zou willen verlenen bij het stichten van een oudheidkamer of ex positieruimte, gaf de voorzitter als zijn mening te kennen, dat hierop niet moet worden gerekend. Ook betreft het hier geen boerderij, waarvoor monumenten zorg belangstelling heeft. De heer Klein Veldennan zou wan neer er langs de Rijssenseweg (Voors kamp) nog gemeentegrond verkocht zal worden, het recht van eerste koop wil len geven aan hen, die reeds ter plaatse een bungalow of huis hebben gebouwd. Wanneer dichter langs de parallelweg nog huizen worden gebouwd, zou men het mooie uitzicht belemmeren van hen, die er reeds bouwden. Aanlegbelasting. Op de aanslagen „Aanlegbelasting" kwamen van de bewoners van de Kol- weg reakties binnen, die voor B. en W. bij nader onderzoek aanleiding waren tot het annuleren van de opgelegde ver plichtingen. De getroffen voorzieningen (aanleg riolering) waren in de grond prijs doorberekend. Op een vraag van de heer Rietberg deelde de voorzitter mede, dat men straks in het complex „De Haar" waar schijnlijk geen aanlegbelasting verschul digd zal zijn. De aanslagen Sparrenweg blijven ge handhaafd, zo liet de voorzitter naar aanleiding van een vraag van de heer Meerman weten. Toen men hier ging bouwen, is uitdrukkelijk gesteld, dat bij verharding van de zandweg gerekend moest worden op baat- en aanlegbelas ting. Reklames zijn daarom ook afge wezen. Dat men niet kan betalen, is spijtig, maar de gemeente heeft hier geen boodschap aan. Grondaankoop en afkoop van pacht. Een voorstel van B. en W. om grond aan te kopen van de landbouwer W. F. Reijlink aan de Reijlinksteeg aan de rand van het dorp voor een bedrag van f 115.630,- en aan de heer A. Reijlink W.F.zn. als afkoop van pacht te betalen een bedrag van f 80.370,-, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer Bosschers vond de vergoeding van f2000,-. die aan de heer Reijlink ge geven wordt voor het perceel, dat ge pacht wordt van de Ned. Herv. Kerk, aan de hoge kant, doch de voorzitter deelde hem mede, dat de vergoedingen volgens de geldende maatstaven worden berekend. Men moet bij het vaststellen van vergoedingen niet uit het oog ver liezen, dat men de mensen een bedrijf afneemt. De heer Rietberg verklaarde het hier mee volkomen eens te zijn. Schadeloos stellen betekent, dat het de mensen geen geld mag kosten. Een voorstel van B. en W. om ten be hoeve van de verbetering van de Beu sebergerweg verschillende stroken grond aan te kopen van diverse eigenaren voor f 1,- per m2 (cultuurgrond) en f 0,50 per m2 (woeste grond), ontmoette geen be zwaren en eveneens ging de raad ak koord met de voorstellen tot verkoop van bouwterreinen in het Kolcomplex ter grootte van 1650 m2 aan de heren G. Meijerink en A. Meijerink te Espelo, resp. voor f 4455,- en f 3877,-. Verkoop oude slachthuis met bij gebouw* n. Met de verplichting, dat het vóór 1 januari 1967 zal worden afgebroken, werd besloten tot verkoop van het voor malig slachthuis met bijgebouwen 'aan de Coöp. Aaix- en Verkoopvereniging „Holten" voor de prijs van f35.000,-. De bijgebouwen moeten worden afgebroken vóór 1 januari 1969. De transaktie had plaats onder ^oerwaarde, dat bij ver koop van do brandweergarage met bij behorende woning de Aan- en Verkóop- vereniging het recht van eerste koop zal hebben. Aangenomen werden de voorstellen tot intrekking van het besluit tot ver koop van een bouwterrein aan de heer D. Ritskes te Holten; het aangaan, van een geldlening groot f 65.000,- met de Bank van Ned. Gemeenten tegen een rente van 6 pet.; het toekennen van een bijzondere uitkering aan het gemeente- personeel van 2 pet.; tot wijziging van de verordening op dc hondenbelasting, een wijziging, die betekent, dat in het vervolg aan de ingezetenen aangiftebil jetten zullen, worden toegezonden en daarbij verplicht te stellen, dat deze bil jetten ter gemeente-secretarie worden ingeleverd. Eervol ontsïag en benoemingen. Aan de heer J. R. Middelveld, uitvoer der gemeentewerken, werd met ingang van 1 oktober a.s. eervol ontslag ver leend in verband met zijn benoeming te Gi'oningen. In deze funktie zal, zo deel de mr Enklaar mede, niet worden voor zien, gezien de bezetting aan de top. Als gemeexxte-arbeiders werden door B. en W. bexioemd de herexx B. J. Baltus exx H. J. Aanstoot H.zn. Vergoedingen. De vergoeding ex art. 73 der kleuter onderwijswet werd wat de Chr. Kleuter school betreft, over het jaar 1964 vast gesteld op f3417,80, terwijl het voor schot voor het jaar 1965 werd vastge steld op f3642,80. Kx-edieten werden verleexxd voor; het bouwexi van garageboxen met stalen kanteldeuren (f38.000,-); aankoop vloei- stofduplicator o.l. school Dijkerhoek (f335,-); aaxxkoop leernxiddelexx scho- lengenxeeixschap (f 11.068,76)trekker met knijper (f27.500.-); bouw 3-klassige noodschool in het Kolcomplex (f227750); aankoop boekhoudmachine (f21.000,-); aanvxxllend krediet in verbaxxd met ver betering Beusebergerweg (f 13.600.-); de bouw van een garage bij de woning vaxx de heer Pekkeriet (f3850,-). Onderhandse opdrachten. Op voorstel van B. en W. werd beslo- teix tot het verlenexx van eexx onderhand se opdracht tot het bouwen van 17 ga- rageboxexx in het Kolplan aan de firma A. J. ter Stesge voor f38.000,-. Het ver beteren van de Beusebergerweg werd opgedragexx aan de fa. Krekel te Holtexx voor f 45.260,-. Het bedrag (9000 gulden), door de Kon. Ned. Heide Mij. geraamd voor het opruixxxen van de houtopstand langs de Beusebergerweg was voor de heer Bos schers aanleiding tot het stellexx van de vraag: „Hoe konxexx ze er aan?" De voorzitter deelde hem xxxede dit niet te wetexx, doch geexx redexx te heb- ben oixx te twijfelexi aan de juistheid vaxx de geraamde bedragexx. De vrijkoxnende grond, zo liet de voor zitter de heer Sprokkèx-eef wetexx, zal door de firma Krekel moetexx wordeix af gevoerd naar eexx door de gemeente aan te wijzexx plaats. Gekriste degens. Grote eexxstenxnxigheid was er bij de raad texx opzichte vaxx het vooi'stel van B. exx W. tot het handhavexx vaix de wer kingssfeer van de verordening betref- fexxde de bescherming van de schoon heid van stad en land. Met B. exx W. was de raad vaxx nxexxing, dat, als de wering vaix ontsierexxde reklame cen traal zal wordexx behandeld, grote on billijkheden het gevolg zullen zijn, nog afgeziexx van de adxxxinistratieve romp slomp. De raad wijst dan ook het voor stel vaxx G.S. volledig af exx wenst de huidige regeling, die tot xxu toe xxxet succes werd toegepast, gehandhaafd te ziexx. De argunxeixtexx, die door G.S. wor dexx aangevoerd, snijdexx volgexxs mr Enklaar, die ïxxet G.S. over deze kwestie „de degexxs eens wil kruisexx", weinig hout. De heer Sprokkereef verklaaixle dank baar te zijxx voor het verweer van B. exx W. exx hij wenste het college succes. Rondvraag. De heer G. Laixdeweerd informeerde xxaar de trage gaxxg vaxx zakeix ten aan- ziexx vaxx het villaterrein in de Look. De gexxxeexxte heeft reeds exxorme bedrageix geïnvesteerd zonder dat er batexx zijn. Dit plaix kost de gexxxeexxte geld. Ook werd door de heer Landeweerd gewezexx op de slechte toestand vaix de Borkeldseweg. Wat het villaterrein ixx de Look be treft, aldus de voorzitter, loopt het traag met het in bezit krijgen van gronden en een onteigeningsprocedux-e zal wel nodig zijn, wil men het gestelde doel bereiken. De kosten, die een gevolg zijn van deze trage gang van zaken, komen voor rekening van de gemeentê, doch komen t.z.t. terug in de grondprijs. De Borkeldseweg is een zorgenkind van B. en W. en dc wegencommissie. Reeds twee keer werd op de begroting een post geraamd voor verbetering, doch tot nog toe is het hierij gebleven. De heer Jansen zou graag zien. dat aan de Borkeldseweg, even voorbij het erve „De Panne" wat eikenhakhout werd geruimd. Het uitzicht is ter plaatse on voldoende en kan vandaag of morgen ongelukken coc gevolg hebben. Over het uitbreidingsplan „De Haar", zo deelde de voorzitter naar aanleiding van een vraag van de heer Rietberg mede, wordt eens per maand overleg ge pleegd met de planoloog. De heer Klein Velderman, die infor- fende het aanleggen van sportvelden, werd medegedeeld, dat in de komende week een definitief plan van de Gront- Mij. ter tafel zal komen. Wanneer de grond in het plan „De Haar" niet ge schikt is voor het aanleggen van sport terreinen, zou de heer Klein Velderman terug willen grijpen op het oude plan in de Enk ten westen van het Beuken laantje. Voorzitter: Wanneer we daar sport velden met kleedkamers etc. zouden aan leggen, zouden we toch wel bijzonder slechte behoeders van ons natuurschoon zijn. De heer Westerik verklaarde de zienswijze van de voorzitter te delen, maar er zal nu toch eindelijk eens wat moeten gebeuren. Na drie jaar praten zijn we nog geen stap verder gekomen. B. en W. blijven in deze diligent. Men moet echter niet uit het oog verliezen, dat het in dit geval niet gaat om tien-, maar om honderdduizenden. De heer Bosschers, die blij is met mooie scholen, gymnastieklokalen enz., zou toch ook nog graag eens weer een zandweg verhard willen zien, b.v. de Sangeldijk. Ik met u, aldus de voorzitter, maar la ten we er in de eerste plaats voor zor gen, dat we de wegen, die we in de loop der jaren hebben verhard, in goede staat houden of in oi'de maken. De heer Jansen constateerde, dat de schuurtjes achter de Bogaerts-woningen in het Kolplan in strijd met de voor schriften met blauwe golfplaten zijn ge dekt. De voorzitter zal een onderzoek laten instellen. Om de woningnood te lenigen, zou de heer Bosschers het bouwen van een bungalow willen toestaan bij een boer derij. In andere gemeenten mag dit ook en worden heel aardige dingen gebouwd, die het landschapschoon beslist niet schaden. Voorzitter: Wat in andere gemeenten gebeurt, ligt voor rekening van die ge meenten. Men zou het uitbreidingsplan moeten kennen om te kunnen oordelen. Wij zullen heel voorzichtig moeten zijn met het verdelen van de beschikbare ruimte en ons vooral wachten voor het uitbreiden van bestaande kleine kernen. Het argument van de heer Bosschers: „leniging van de woningnood" klinkt heel aardig, maar het spreekt mij hele maal niet aan en is eigenlijk ergens on gegrond. Wat u verkondigt, is in de ogen van de planologen pure kétterij. Wanneer bij overdracht van het be drijf aan hun kinderen de ouders een huisje willen bouwen, kunnen ze in het dorp of mogelijk in de naaste omgeving hiervan terecht. Het is begrijpelijk, dat men graag buiten wil blijven wonen, maar dit gaat nu eenmaal niet, tenzij men kan vol doen aan de eisen, die de verordening stelt. Aan het einde van de vergadering sprak de heer Sprokkereef namens de raad een woord van dank tot burge meester Enklaar voor de wijze waarop het nieuwe slachthuis officieel werd ge opend en de perfecte organisatie van het geheel. Burgemeester Enklaar, die zei zeer er kentelijk te zijn voor deze woorden van waardering, dankte mede namens de beide wethouders voor de steun en me dewerking, die de raad op deze dag ver leende. De firma G. Rouwenhorst Zonen, Oranjestraat, heeft de lang verbeide rijksgoedkeuring ontvangen voor de bouw van een autogarage, showroom en drie bovenwoningen op de hoek van de Rij- senseweg en Oranjestraat. Het bestaande pand, dat vlak na de bevrijding van Holten op 8 april 1945 ernstig werd beschadigd door de ontplof fing van een V-2, die een Engelse bom- demontageploeg achter een vrachtauto versleepte, zal worden afgebroken. eHt nieuwe bedrijf, dat een ontwerp is van het architectenbureau Wartcna te Harderwijk, zal een estetisch zeer ver zorgde afronding vormen van het Kolplan ter plaatse. De bouw is opgedragen aan de firma A. H. Bomans Nijenhuis te Markelo, terwijl het schilderwerk wordt verzorgd door de lieer W. J. Wennekes te Holten. Men hoopt maandag al te be ginnen. Dc vereniging „Jong Holten" afdeling van de P.J.G.O. hield donderdagavond in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman een goed bezochte jaarver gadering, waarin behalve over het jaar verslag van de secretari> de heer M. Riet berg, uitvoerig gesproken werd over het winterprogramma, en waarin Ds. J. H. Israël, Hei*v. predikant alhier, een inlei ding hield over „Leven in verantwoordelijkheid". De inleider wees er op, dat spreken over verantwoordelijkheid bij de jeugd vaak een zekere kriebel veroorzaakt, om dat al zo vaak over verantwoordelijkheid wordt gesproken. Spreker kon dat wel be grijpen, maar herinnerde er aan, dat een tijd waarin velen in grote welvaart leven zo gemakkelijk de aanleiding wordt tot grote oppervlakkigheid. Het is noodzake lijk zich hiertegen te wapenen, want deze welvaart is wel een groot geschenk, maar men komt er geestelijk zo gemakkelijk door in de knel. Verantwoordelijkheid betekent zich re kenschap geven van zijn woorden en da den; het betekent ook dienen, zowel God als de naaste, zowel dichtbij als ver weg. Bij dit laatste denkt spreker b.v. aan de internationale hulpverlening. Dit dienen maakt, als het geschiedt uit het geloof, het leven in verantwoordelijkheid tot een feest. God wil, dat de aarde bewoonbaar is en het is onze taak haar bewoonbaar te nxaken, waarbij wij mogen zien, aldus spreker, hoe Christus ons is voorgegaan om te dienen. De voorzitter, de heer G. J. Beldnxan, bracht Ds. Israël dank voor zijn duidelijk betoog. Voordat deze aan 't woord kwam, verdiepte de vergadering zich in het win- terprogramma. De ontwikkelings- en ontspanningsdag In vei'band met het behalen van het nationaal kampioenschap „Dressuur j voor achttallen klasse M" op de kam- pioenswedstrijden te Apeldoorn heeft de Holtense Muziekvereniging „HMV" dins dagavond het achttal van de Landelijke Rijvereniging „Bergruiters" een muzi kale hulde gebracht op het plein bij ho tel „Vosman". Nadien recipieerde het bestuur van de „Bergruiters" en het succesvolle acht tal in feestzaal „Vosman" en voerden verschillende sprekers het woord, nadat de heer J. Wiggers een woord van wel kom had gesproken en de ruiters aan de aanwezigen waren voorgesteld. Hettie Krekel, Riki Bronsvoort, W. Aaltink, G. Bolink, T. Beldman Jr.. G. Beldman, Jan Jacob ter Horst, Tonny Beijerink en de heer H. Beldman (in- De bekende Holtense band „The Sen sations Rockets", die onlangs een derde prijs behaalde op het in Nijverdal georga niseerde tienerfestival van „Drum", heeft woensdag opnamen gemaakt in de KRO- studio te Hilversum. Deze opnamen zijn te beluisteren zater dagmiddag om 1.15 uur in het programma van producer Theo Stokkink „Studio 2" van de KRO via Hilversum 1. Voor de 2e ronde van de onderlinge clubcompetitie van de schaakclub „De Pioniex's" welke donderdagavond gespeeld werd in het clublokaal, hotel Holterman, werden de volgende uitslagen genoteerd. J. BroereH. H. J. Stukker afgel.; P. H. van DoornA. Stukker 0-1; C. van Geere- steinJ. tSeenbergen 1-0; F. Gt-oene- woudtJ. P. Poll Jonker 1-0; G. J. Hoe veW. D. Koopman 0-1; en B. van Beek Mevr. Hol 0-1. van de Kring Holten der P.J.G.O. zal op 16 oktober gehouden worden in zaal Har- geerds te Markelo. Gesproken werd over excursies naar voorbeeldbedrijven,, terwijl enkele leden gevraagd zal worden zich te belasten met de organisatie van een fo rum-avond,- een boekbespreking en een verkeersquiz. De heren G. J. Beldman -en Joh. Tuitert zullen zich belasten met het organiseren van damuvonden, terwijl op 9 oktober een dropping zal plaats vinden, waarvoor men zich kan opgeven bij de secretaris. Voor de cursussen Veeverloskunde en Klauwbehandeling gaven zich al enkele leden op, terwijl ook „Spreken in het openbaar" en „Volksdansen" werden ge noemd. Voor de cursussen Bedrijfsleer en Duits kan men zich opgeven bij de direc teur van de Lagere Landbouwschool te Bathmen. Ook de cursussen van de Volks hogeschool „Diependaal" werden bespro ken. Nadat men kennis had genomen van het uitvoerig jaarverslag van de secreta ris, had een bestuursverkiezing plaats, waarbij in de plaats van de aftredende leden G. J. Beldman. G. Mekenkamp en J. J. Rensink, die niet herkiesbaar waren, werden gekozen de heren H. Klaasses, J. A. Podt en E. Krikkink. Het nieuwe bestuur ziet er thans als volgt uit: M. Rietberg, voorzitter; J. A. Podt, 2e voorzitter; A. Schippers, secreta ris; E. Krikkink, 2e secretaris; D. J. Jan sen, penningmeester; Joh. Bronsvoort en H. Klaasses, leden. Oud-voorzitter G. J. Beldman bracht na mens de scheidende bestuursleden allen dank voor de prettige samenwerking, ter wijl zijn opvolger M. Rietberg hen harte lijk dankte voor het vele werk, dat zij voor de vereniging hebben gedaan. structeur), die in „Berg en Bos" te Apel doorn dit eclatante succes behaalden, kregen een spontaan applaus. GELUKWENSEN Burgemeester mr W. H. Enklaar was de eerste spreker, die de „Bergruiters" die in de Holtense gemeenschap hoog genoteerd staan kwam gelukwensen Vele ere-palmen werden door de „Berg ruiters" reeds binnen gehaald en het doet ons als Holtenaren bijzender goed, dat dit prachtige succes kampioen van Nederland aan de lange rij kan worden toegevoegd. Mr Enklaar ver klaarde buitengewoon veel waardering te hebben voor de wijze waarop de „Bergruiters" de ruitersport dienen en hij zei er van overtuigd te zijn, dat een dergelijk prachtig succes de liefhebbe rij zal verhogen. Hij wenste Tonny Beijerink geluk met het kampioenschap in de „Jachtrit", sprak een woord van gelukwens namens de VVV „Holtens Belang" en dankte voor de medewerking, die de „Bergrui ters" verlenen in het kader van het VW-Vakantieprogramma. Namens de VW bood mr Enklaar een enveloppe met inhoud aan en namens het gemeen tebestuur zegde hij een bijdrage uit de gemeentekas toe. Namens de muziekvereniging „HMV" sprak de voorzitter, de heer A. Weste rik. Het korps deed het buitengewoon veel deugd, dat het landskampioen schap werd behaald en zal graag nog eens een serenade brengen. De heer J. H. Sprokkereef, voorzitter van de Coöp. Raiffeisenbank „Holten" en mede-oprichter van de „Bergruiters", zei grote waardering te hebben voor de door de „Bergruiters" geleverde presta ties en het feit, dat men heden ten da ge, nu de boerenbedrijven steeds meer gemechaniseerd en gemotoriseerd wor den, nog een rijvereniging niet alleen in stand weet te houden, maar op een zo hoog peil weet te houden. Hij besloot met het uitspreken van de wens, dat de rij vereniging nog tot in lengte van jaren bestaan mag blij ven. De heer J. H. Meijer te Markelo, spre kend namens de landelijke rijverenigin- gen „Markelo" te Markelo, „Diepen- heim" te Diepenheim, „Hertruiters" te Hellendoorn, „Looleeruiters" te Almelo en „Zeven Buurtschappen" te Goor- Delden, noemde het achttal het fun dament van de vereniging en hij wek te de landbouw-jongeren op om dage lijks een uurtje vrij te nemen voor paardrijden. De heer J. Oosterkamp, die kwam geluk wensen namens de to neelclub „OCH", wees op de prettige sa menwerking met de „Bergruiters" bij het opvoeren van openluchtspelen en boerenbruiloften tijdens het VW- en Braderie-programma. De voorzitter van de „Bergruiters", de heer H. Beldman, lxeeft alle sprekers dank gebracht voor hun gelukwensen en enveloppes nxet inhoud. De visser heeft het zich gemakkelijk gemaakt. Alle ontvangsten en betalingen van geld lopen over onze bank. Veilig en voordelig. Doe net als de visser, de arts, de winkelier en vele anderen. Kies rust, zekerheid en gemak. Neem een rekening-courant bij onze bank. RAIFFEISENBANK „MOLTEN" Gaardenstraat 32 - telefoon 1255. Dagelijks geopend -.au 8.30—12.30 uur cu van 1 16.00 uur. Vrijdagsavonds van 1921 uur. lïykorhoeL: vrijdags van 13.3015.00-uur.

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 5