Holland-E.E.G.52- slachthuis r -één der modernste in ons land- geopend BIJZONDERE DAG VOOR GEMEENTEBESTUUR Agenda Een eervolle uitnodiging Rotterdamse bejaarden gastvrij ontvangen Canadees grafbezoek Wandelsucces junioren „De Trekkers" Zaterdag 25 september 1965 No. 38 Jaargang 19 HOLTENS NIEUWSBLAD De abontiementsprijs van dit blad bedraagt 2,per kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05J/83 - 123k Adv.-prijs 1—15 mm. (d contant) f 8—. Iedere mm. meer 0,12 Het ultra moderne slachthuis te Holten dat voldoet aan de eisen van de vleeskeuringswet en aan die welke de EEG stelt is woensdagmiddag in tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden officieel geopend door drs. J. M. v. d. Born, veterinair hoofdinspecteur van de volksgezond heid, tevens directeur van de Veeartsenijkundige dienst. De heer v. d. Born verklaarde met zeer veel genoegen gevolg te hebben gegeven aan de uitnodiging om naar Holten te komen omdat een slacht huis wordt geopend dat niet alleen betekent een grote aanwinst voor Holten en wijde omgeving maar ook voor de vleesverwerkende industrie en de volksgezondheid. De eisen die de EEG stelt aan sanitair zijn minimum eisen waar men niet onder doch wel boven mag gaan. Tot mijn genoegen, zo besloot de heer v. d. Born, heb ik kunnen constateren dat het nieuwe slachthuis te Holten aan de EEG-eisen in ruime mate voldoet en ik heb dan ook niet geaarzeld de minister van Landbouw en Visserij te adviseren dit slachthuis een on voorwaardelijke erkenning als exportslachthuis te verstrekken en op grond van dit advies is aan dit slachthuis het EEG stempel merk no. 52 uitgereikt. bouw van een slachthuis, dat voldoende zou zijn voor de plaatselijke behoefte, al tijd met belangrijke verliezen zou moe ten werken. Het gezegde „Wij zijn te arm om goed koop te kunnen kopen" bleek in onze ogen ook in dezen van toepassing te zijn. Wij besloten daarom een slachthuis te bouwen met een dergelijke capaciteit, dat verzendgrossiers van builen zouden kun nen worden aangetrokken, welke door het opvoeren van het aantal slachtingen, een sluitende exploitatie zouden kunnen mo gelijk maken. GEEN HALVE MAATREGELEN Ten einde dit laatste te bereiken, dien den wij halve maatregelen te schuwen en moest de outillage en accommodatie van het te bouwen slachthuis zodanig zijn, dat OPENINGSTOESPRAAK BURGEMEESTER Voordat de heer van den Born het woord voerde, hield burgemeester mr. W. H. Enklaar de volgende toespraak: Dames en Heren, Een lange periode van bijkans 20 jaren, waarin het gemeentebestuur zich omtrent de bestaansmogelijkheden van een nieuw te bouwen hypermodern slachthuis heeft beraden en georiënteerd, waarin plannen werden ontworpen, berekeningen ge maakt, standpunten werden ingenomen en weer werden verlaten, waarin ten slotte beslissingen werden genomen en gerealiseerd, vindt vandaag zijn einde. Welk een einde1 Wij tonen U dit van daag met trots. Vandaag toch stei l en wij een slacht huis ter beschikking gebouwd naar de laatste inzichten op het gebied der Volks gezondheid en naar de laatste eisen, welke de E.E.G. voor het slachten van vee, be stemd voor de communautaire landen heeft gesteld, een s achthuis zoals er maar weinigen in den lande zijn. Het is daarom voor het gemeentebe stuur van Holten een bijzondere dag. Met allen, die hetzij rechtstreeks, hetzij zijdelings betrokken zijn of betrokken zijn geweest bij de totstandkoming van dit slachthuis hebben wij het op prijs gesteld hierbij een ogenblik stil te staan. Wij zijn U dankbaar, dat U daartoe op onze uitnodiging naar hier zijl gekomen, de betekenis van de totstandkoming van dit moderne en kapitale slachthuis onder strepende. Ik moge U allen hier dan ook met een bijzonder woord van welkom begroeten. Uw aanwezigheid in ons midden, mijn heer de Veterinair Hoofdinspecteur der Volksgezondheid en Uw bereidheid om de ingebruikstelling van dit slachthuis te verrichten, schenkt aan deze bijeenkomst een bijzonder accent. Zij verraden wel licht Uw waardering voor de kwaliteit van dit slachthuisgebouw. Met vreugde mag ik de aanwezigheid van de heer Zandscholten van het Provin ciaal Bestuur, de Hoofdingenieur-Direc teur van Volkshuisvesting, Bouwnijver heid en Ruimtelijke Ordening in Overijs sel, de Veterinair Inspecteur der Volks gezondheid in dit gewest constateren. Ik ben U dankbaar voor de belangstel ling, welke U vandaag toont. WAAROM IN HOLTEN Ik kan mij voorstellen, dat de vraag rijst, waarom nu juist in Holten een slachthuis als dit moest verrijzen, en ver der hoe het mogelijk was, dat juist in Hol ten, een kleine plattelands gemeente van 6500 zielen met weinig financiële arm slag dit slachthuis kon verrijzen. Als antwoord hierop zou ik met een variant op het bijbelse woord, dat de zon den der vaderen, aan de kinderen worden bezocht, willen zeggen, dat de beslissingen der vaderen een consequentie inhoudt voor het komende geslacht. In 1923 immers werd in Holten reeds een slachthuis gesticht en werd aan sla gers en verzendgrossiers verboden slach tingen te verrichten in eigen slachterijen. Ik dacht een beslissing, die op het ge bied der volksgezondheid haar tijd verre vooruit was. Deze besluiten van de Raad van Holten anno in 1923 waren wijs en getuigden van visie op de toekomst, zij hebben ten slotte het beleid bepaald, dat leidde lot de bouw van het slachthuis. SLUITEN OF NIEUWE BOUWEN In de na-oorlogse jaren, toen het oude slachthuis was uitgediend en de Veteri nair Inspecteur keer op keer vermanend zijn vinger ophief en ons voor het alter natief stelde: Sluiten of nieuwe bouwen, was het het gemeentebestuur duidelijk, dat slechts het bouwen van een nieuw slachthuis in overweging kon worden ge nomen, hoezeer het ook tegen de finan ciële consequenties opzag. Een slachthuis voor eigen behoefte voor de te Holten gevestigde verzendgrossiers, zou zo bleek duidelijk aan de gemeente zware financiële offers opleggen. Het gemeentebestuur heeft met de vele Vol trots tonen de veterinair hoofd inspecteur van de Volksgezondheid, drs J. M. v. d. Born en burgemeester mr. W. II. Enklaar het versierde symbool (bloem- mozaïek) van E.E.G.-stempel „Holland 52". problemen, welke aan de bouw van een nieuw slachthuis verbonden waren ge worsteld. Er werden van hem beslissingen ge vraagd, die op terreinen waren gelegen, die nauwelijks, waren te overzien en waarvan de draagwijdte zeer vérstrek kend was. Het zou naar het oordeel van het ge meentebestuur in strijd zijn met een be hoorlijk bestuur om nadat de particuliere slachterijen in 1923 waren gesloten, thans de slachimogelijkheden in het openbaar slachthuis af te sluiten. Voorts echter mocht "bij onze overwe gingen niet worden vergeten, dat zeer velen in onze gemeente zich een bestaan hadden verworven, dank zij de slacht- activiteiten, welke in het openbaar slacht huis plaats vonden. Anderzijds hadden wij er rekening mede te houden, dat de vee- en vleeshan- del bijzonder conjunctuur gevoelig is en dat deze conjunctuurgevoeligheid haar weerslag op de uitkomsten van een door ons geëxploiteerd slachthuisbedrijf zou hebben. TE GROOT RISICO Zouden, zo vroegen wij ons af, de risi co's, die bij continuex-ing van ons slacht huisbedrijf in een nieuw gebouw, niet van dien aard kunnen zijn, dat deze voor de gemeentelijke overheid, die werkende met gemeenschapsgelden en de zorg dragende voor een huishouding, waarvan een slachlhuisbedx-ijf slechts een onderdeel is, onaanvaardbaar wex-den. Uit deze aspecten bestond in het kort de problematiek, waarvoor wij ons ge steld zagen. Wij zijn dankbaar, dat wij bij de ana-, lyse van deze problematiek mochten steu nen op de ervaringen en inzichten van vele deskundigen. Toen wij de principiëele beslissing had den genomen, dat wij in ieder geval het bestaande keurings-, waag- en slachthuis- bedrijf zouden laten bestaan en derhalve een nieuw slachthuisgebouw hadden te stichten, stonden wij voor de vraag, welke capaciteit en welke outillage dit nieuwe gebouw zou moeten hebben. Wij kwamen bij de oplossing van dit tweede probleem tol de conclusie, dat de het de toets der critiek in alle opzichten kon weerstaan. Wij hebben, ondanks de lange tijd van voox-bereiding, de tijd toch mede gehad. Immers juist in de tijd, waarin onze plan nen zich gingen concretiseren, konden wij kennis nemen van de laatste inzichten, die er op het gebied dex- vlees-hygiëne waren gevoi-md. Wij hebben daarmede bij de bouw nog volledig i'ekening kunnen houden. Er zijn maar weinig slachthuizen, die aan de eisen der E.E.G. voldoen, Holten is er echter een van. In het sti'even van hel gemeentebestuur naar een binding met een groot slacht- bedrijf, pasten volkomen de afspraken, welke met de heren Udema uit Gieten konden worden gemaakt. In de eindfase der voorbereidingen, waarin dit contact tot stand kwam, kon den wij tot een voor beide partijen aan- tiekkelijke afspi'aak komen. ONDER EEN DAK MET UDEMA De heren Udema verklaarden zich be reid onder het stellen van garanties een bedrijf in Holten te stichten. Onzerzijds verklaai'den wij ons bereid onze bouw plannen alsnog zondanig te herzien, dat slachthuis en particulier bedrijf der heren Udema als het wax*e onder één dak kon den worden gebracht. Op deze wijze wei'd een basis gevonden, waarop een verantwoorde bedrijfsvoering gewaarborgd lijkt. Ik mag hier rustig stellen, dat de sa- menwei'king met de heren Udema het mogelijk maakte onze slachthuisplannen groots aan te pakken. Het gaat in het leven vaak zo, dat het moeilijk is om de man te vinden, die men ter bereiking van een bepaald doel nodig heeft. Ik meen, dat de heren Udema, diegenen zijn, die wij nodig hadden voor de reali sering van wat ons voor ogen stond. Misschien zijn wij het ook wel, die de heren Udema nodig hadden, wilde hun wens om een nieuw bedrijf op tc bouwen, in vervulling gaan. In vertrouwen en met de vaste wil tot (Vervolg zie pagina 1) De zang- en muziekgroep „De Tegeha- ja's", afdeling van C.J.V., heeft van de Ned. Zondagsschool Vereniging de eer volle uitnodiging ontvangen om mede te werken aan de feestelijke herdenking van het honderdjarig bestaan der vereniging. Deze „honderdste verjaardag" valt op 23 oktober a.s., maar de N.Z.V. is van plan haar gouden eeuwfeest te vieren op 3, 4 en 5 juni 1966 in het RAI-gebouw te Am sterdam, onder de naam „Feest van 't Gulden Jaar". De Rotterdamse bejaarden, die hier een weekje in de bungalowbedrijven „De Has pel" en „De Borkeld", van de families Oostendorp en Bos, een gratis vakantie verblijf zullen hebben, zijn zaterdagmid dag gastvrij ontvangen. De eerste aanleg was hotel Holterman, waar burgemeester Mr. W. H. Enklaar, als voorzitter van de V.V.V'., met enkele bestuursleden en de eigenaars van voornoemde bedrijven ter verwelkoming aanwezig waren en waar het eerste kopje koffie door de hospes werd aangeboden. Twee en twintig bejaarden, voornamelijk echtparen, kwamen onder leiding van de heer Helmers van de Sociale Raad van Rotterdam per touringcar naar Holten toe, de komende week komen er weer het zelfde aantal. Bui'gemeester Enklaar herinnerde aan het spreekwoord „Wie geeft wat hij heeft, is waard dat hij leeft", maar wees er op, dat dit geven voornamelijk door de fami lies Oostendorp en Bos geschiedt en dat de VVV alleen maar als organisatrice op treedt. Goede lucht en goed water*, maar vooral de schoonheid van de natuur, zal de vakantiegangers de steenwoestijn waaruit zij komen een ogenblik doen ver geten. De heer Oostendorp verklaarde mede namens de familie Bos, het prettig te vinden op deze wijze wat voor de bejaar den te kunnen doen. Wij staan met al Uw problemen voor U klaar. Al is men op twee plaatsen ondex'gebracht, de groep blijft een eenheid. Er is een aardig pro gramma opgesteld. Zaterdag (heden) komt er een nieuwe groep. Vijf en dertig Canadese grafbezoekers, nabestaanden van de op de Holterberg begraven bevrijders uit de tweede wereld oorlog, die momenteel verblijven in Nij megen en Groesbeek, hebben zaterdag middag een bezoek gebracht aan het Canadese kerkhof op de berg. Zij werden vergezeld van ongeveer evenzoveel adop- tanten der graven, die de gelegenheid hadden aangegrepen om met de familie leden van de gesneuvelden, wier graven zij adopteerden, kennis te maken. Het gezelschap werd ontvangen in hotel Holterman, waar de lunch gebruikt werd en waar de voorzitter van het plaatselijke oorlogsgx-aven comité, burgemeester Mr. W. H. Enklaar, de gasten welkom heette. Hij sprak zijn vreugde uit, dat men door dit bezoek aan Nederland iets terug kan doen voor het offer, dat de Canadese sol daten met hun leven brachten. De eerste vice-president van de Royal Canadian Legion, Mr. Macbeth, bracht dank voor de goede zorgen en sympathie waarmee de pelgrims uit zijn land telkens hier worden ontvangen. Hij had een klein geschenk meegebracht voor burgemeester Enklaar en de heren J. Kroon en J. Broere resp. secretaris en penningmeester van de afdeling Holten van het N.O.C. 's Middags werd een bezoek gebracht aan het kerkhof en werden bloemen ge legd op de graven, waarbij tijdens een eenvoudige hei-denking ds R. A. Hoog kamp voorging in gebed. Een van de grafbezoekstei's, Mrs Mar- geret Elliott, de moeder van wijlen korpo raal J. A. Elliott, van de Royal Canadian Dx'agoons, die op het Canadese Kei'khof in Holten begraven ligt, zal donderdag middag voor de televisie in het program ma van Nederland I, om 3.15 uur in het px'Ogramma „Gespi'ekken met vrouwen" een vraaggesprek hebben met Elisabeth Mooy van de AVRO. Zij is in Canada en bij haar tocht en verblijf in ons land ver gezeld door een televisie-operateui*. De juniorenafdeling van de WSV „De Tx-ekkers" (1015 jaar) nam zaterdag onder leiding van Ali Drent en Henk Schreurs deel aan een wandeltocht, uit geschreven door de wandelclub „WWC" te Winterswijk over een afstand van 15 km. en behaalde daarmede de le prijs van de in haar groep deelnemende 6 vereni gingen. Een aardig succes voor de jonge tippelaars. De volledige uitslag was: 1 „De Trek kers", Holten 55 2/6 p.; 2 „Lindenhof", Enschede 54 5/6 p.; 3 „Tempo", Diepen- heim 54 4/6 p.; 4 „De Hoop", Eerbeek 54 4/6 p.; 5 „BEO", Borculo 54 2 6 p. en 6 „Davo", Deventer 541/6 p. Zaterdag 25 september, 7.30 uur: Grote dans- en showavond in „Amicitia" (zie adv.). Zaterdag 25 september, 9.30 uur: Vee-, keuring in Espelo. Maandag 27 t,m. woensdag 29 septem ber: „Fruittax" wegens vakantie ge sloten (ie adv.). Maandag 27 september, 2.30 en 8 uur: Grote modeshow Wonnink's Kleding magazijnen in „Amicitia" (zie adv.). Donderdag 30 september: Fa. Jan van Bruggen en Zn. de gehele dag geslo ten (zie adv.). Donderdag 30 september om kwart vóór acht in de bovenzaal van de Coöp. Aan- en Verkoopvereniging „Holten", Stationsstraat: Vergadering van de Chr. Plattelandsvrouwen en -meisjes. Spreker: do Eerw. Heer A. Schellevis, catecheet der Ned. Herv. Gemeente. Zaterdag 2 oktober, 8 uur: Filmavond Gemeentelijke Zendingscommissie met „Sinaia". Zaterdag 2 oktober: Bal in café ,,'t Bon te Paard" te Dijkerhoek (zie adv.). Zondag 3 oktober, 8 uur: Filmavond Gemeentelijke Zendingscommissie met „Sinaia". Dinsdag 5 oktober, 19.45 uur: Aanvang oefenavonden EHBO in het wijkge- bouw van het Groene Kruis. Donderdag 7 oktober, 8 uur: Vergade ring van de afd. Holten Van de Bond van Plattelandsvrouwen in hotel Hol terman. „Nemen en genomen worden", discussie onder leiding van mevr. J. Cieraad-Dijkstra te Nijverdal. Zaterdag 9 oktober, 14.57 uur: Vertrek naar kaderbijeenkomst NW te Deven ter (zie bericht). Zaterdag 23 oktober, 2 uur: Kindervoor stelling NVV Bestuurdersbond voor kinderen leden en niet-leden in „Ami citia" met „Stadhuis op stelten". Zondag 26 september 1965 Ned. Herv. Kerk: Holten: 8.30 u. (Opening winterwerk) én 10.15 uur (Bed. H. Doop) ds Ad- dink. Collecte voor de plaatselijke ge zinsverzorging. Dijkerhoek: 9.30 uur ds Israël. Collec te voor de plaatselijke gezinsverzor ging. Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds Hoogkamp. In beide diensten is het éne offer bestemd voor de Diaconie. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". R.K. Kerkdienst. Zondag om 9 uur (pre cies) H. Mis in gebouw „Irene". Zondagsdienst DierenartsenZaterdag 25 en zondag 26 september: de heer J. Warrink, Noordenbergstraat 19, telef. 1803. Geboren: Harmina Berendina, dv E. J. Broekhuis en J. H. Haverslag, Dijker hoek 40. Annigje Jantje, dv H. Krui melaar en G. v. d. Veen, Beuseberg 77. Egbert, zv A. v. d. Brink en G. Kloos terboer, Dijkerhoek 40a. Hendrik Jan, zv J. Stegeman en W. Ravenshorst, Zo- merhuisjesterrein D 7a. Kitty, dv K. Bos en C. C. van Angelbeek, Espelo 22. BEVOLKING: Ingekomen: Mej. J. J. Scholten van Enter naar Deventerweg 61. J. Krol en gezin van Borger naar Zomerhuisjes terrein L 10c. Mej. J. H. W. Ophof van Beerta naar Haarstraat 12. Vertrokken: B. Breukink van Oranje straat 65 naar Deventer. H. Oolbek- kink van Kolweg 24 naar Hilversum. E. Beldman van Smidsstraat 6 naar Rot terdam. Mej. J. H. v. d. Bos van Mo il enbelterweg 2 naar Deventer. J. A. Pasop van Borkeld 70 naar Diepenheim. F. van Doorn van H. J. Wansinkstr. 10 naar Enter. D. Ritskes en gezin van Zomerhuisjesterrein C 2d naar Hee renveen. Mej. J. Y. Murris van Hol terberg 46 naar Wolvega. Gevonden: twee wandelstokken; da- mesparapluie; kinderfiets; poncho; fles limonade en brood; autoband; porte- monnaie met inhoud. Verloren: schooltas; windjack; gou den schakelarmband; portemonnaie m. inhoud; gymnastiekschoen; damessjaal; vulpen; diplomatentas; fietspomp. Komen aanlopen; hond; boxer. Weggelopen: schaap (ram). Inlichtingen dagelijks aan het Poli tiebureau te Holten van 8-22 uur, doch niet tussen 13-14 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 1