U kunt langer genieten van Uw Snijbloemen BEIJERS' Speciale medische aandacht voor president Johnson van de V.S. I Gebr. Wansink 1 Voor de vrouw Ook Uw familieberichten plaatsen wij gaarne in dit blad ADVERTENTIEBUREAU i Zaterdag 13 ?pntrm^p^ 1065' HOLTENS NIEUWSBLAD Het is naar de mening van velen duidelijk aan het uiterlijk van president Lyndon B. Johnson van de V.S. te zien dat hij zijn. hoge ambt hem zwaar drukt. Met name de laatste tijd, nu er op de schouders van Johnson zo'n loodzware verantwoordelijk heid rust, hoort men vaak dat Johnson sinds zijn ambtsaanvaarding op 22 novem ber 1963 stukken ouder is geworden. Het is duidelijk, dat aan de gezondheidstoe stand van de president extra zorg wordt besteed. Geen buitenlandse reis of zijn persoonlijke lijfarts, schout-bij-nacht Geor ge G. Burkley, vergezelt hem. Op het Witte Huis is de lijfarts een zeer veel geziene bezoeker. Dagelijks houdt hij zich op de hoogte van 's pre sidenten gezondheid. Om de zeven a acht dagen wordt de president helemaal on derzocht. Toch schijnt de president, on danks dat zijn ambt hem geestelijk zeer aangrijpt, physiek er niet of nauwelijks onder te lijden. Binnen- en buitenlandse journalisten in de V.S. informeren, vooral de laatste tijd, veel naar de gezondheids toestand van de president. Doorgaans antwoordt de schout-bij-nacht nauwelijks op vragen hieromtrent. Onlangs maakte hij echter een uitzondering. Hij gaf toen in vraag- en antwoordvorm een rapport uit, betreffende de gezondheidstoestand van het Amerikaanse staatshoofd. De vragen waren hem door journalisten voorgelegd. VRAGEN AAN SPECIALIST Vraag: Welke speciale vormen van me disch onderzoek heeft de president in de laatste tijd ondergaan? Antwoord: Op 9 november 1964, op de Luchtmacht School voor Ruimtevaart Geneeskunde van de Brooks Luchtmacht Basis, Texas, door de doktoren Burkley, Lawrence B. Lamb, en leden van de staf van Brooks. Verdei', los hiervan ongeveer kort geleden, een medisch ondei'zoek dooi de doktoren James Cain (van de Mayo Kliniek) en Willis Hurst (hartspecialist) niet volgens plan, maar doordat beide heren toevallig in de buurt waren. Van welke aard was het resultaat van die onderzoekingen? Alle uitkomsten lagen ruimschoots bin nen de normale grenzen. Past u regelmatig keuringen toe? Ja, periodiek, om een kort oordeel te ge ven over de algemene lichamelijke con ditie. Waaruit bestaan deze controles? Uit routinekeuringen in de een of andere -kliniek, die speciaal daarvoor is ingericht. Stelt u zich voortdurend op de hoogte van de gezondheidstoestand van de pre sident? Ja, voor dagelijkse waarnemingen en een algemeen onderzoek om de acht of tien dagen. Welke gegevens verzamelt u dagelijks? Gegevens betreffende zijn algemene ge zondheidstoestand en lichamelijk welzijn. UITSTEKENDE GEZONDHEID Wat is uw oordeel over de gezondheid van de president? Uitstekend. Gezien de hartaanval van de president in 1955, hoe is de toestand van zijn hart heden ten dage? Er zijn geen aanwijzingen dat hij iets heeft overgehouden van die aanval van 1955. Alle bevindingen wijzen erop dat zijn lichaam normaal funktioneert en over de normale reserves beschikt. Er werd ook een niersteen bij de presi dent in 1955 weggenomen, en er lopen geruchten dat de dokters hem hebben aangeraden minder melk te drinken toen hij weer lichte nierklachten had in 1963. Wat zijn de feiten? Geen nieraandoening heeft zich meer voorgedaan sedert het midden van 1963. Er wordt veelvuldig geadviseerd gebruik van kalkhoudende voedingsmiddelen te verminderen indien de patiënt last heeft gehad van nierstenen. Is het waar dat de president de bij hem weggenomen niersteen in een doosje be waart om aan zijn vrienden te laten zien? Neen. Draagt hij een elektro cardiogram bij zich en zijn portefeuille om aan zijn vrienden te tonen? Neen. Hoe kontroleert u zijn gezondheid wan neer hij op reis is? Door dagelijkse waarnemingen en onder weg voortdurend in zijn nabijheid te blij ven. WELKE BENODIGDHEDEN Welke benodigdheden voor geneeskundi ge behandeling neemt u bij zich wanneer u op reis gaat met de president? Een volledig nood-instrumentarium en verder geneesmiddelen die algemeen wor den toegepast. Deden zich tijdens de behandeling op reis nog voorvallen voor die, hoe onschuldig ook, onbekend zijn gebleven? Geen, behalve dc verwondingen aan dé handen, opgelopen gedurende de verkie zingscampagne. Hoe behandelde u de hand van de presi dent die pijnlijk was van het vele handen drukken? Door massage, het reinigen van de ont vellingen en het verbinden daarvan met snelverband. Toen de president gedurende die campag ne last had van heesheid, stopte hij dan regelmatig een hoest-tabletje in de mond net zoals gewone burgers dat doen? Ja. Wat doet u op lange reizen om zeker te zijn dat de president voldoende rust krijgt? Door hem te raden zich terug te trekken in zijn hut of slaapwagen, als wij onder weg zijn en wanneer de tocht lang of zwaar is, volgt hij mijn raad zonder pro test op. Doet de president regelmatig gezond heidsoefeningen op het Witte Huis? Hij werkt een dagelijks programma af onder toezicht, aangevuld met wandelen en soms zwemmen. Omvat dit programma een serie lichaams oefeningen? Een onder leiding opgesteld programma werkt hij af in zijn slaapkamer. Hoe laat begeeft hij zich ter ruste? Omstreeks middernacht. Wordt het vanwege zijn werkzaamheden wel eens later dan normaal? Zelden. 9 HOEVEEL SLAAP? Hoeveel slaap krijgt de president gewoon lijk? 7 tot 8 uur. Slaapt hij goed? Ja. Doet hij een dutje overdag? Ja. Hoe laat wordt hij gewoonlijk wakker? Gewoonlijk tussen 7 en 8 uur 's ochtends. Werkt of rust hij dan in bed gedurende enige tijd? Ja, af en toe werkt hij. Leeft hij op een speciaal dieet? Geen speciaal dieet. Houdt hij van een aperitief, en zo ja, wat drinkt hij dan? Ja, whisky met water. Heeft hij gerookt sedert zijn hartaanval? Neen. Wat is zijn gewicht? Ongeveer 205 tot 210 pond (ongeveer 93 tot 95,25 kg.) Acht u dit het gewenste gewicht? Zou het graag om de 200 pond (90,5 kg) willen houden. Waaraan schrijft u het vermogen van de president toe een zware dagtaak te kun nen verrichten, gelet op zijn leeftijd en die hartaanval van destijds? Aan zijn volledig herstel, gepaard gaande met zijn uitstekende algemene lichaams conditie en het vermogen zich snel te kunnen ontspannen. Wat is het oordeel omtrent de vraag hoe de president zich zal houden onder de spanningen van zijn ambtsperiode? Uitstekend. TLihmjeiiïL lOEROKZILMETA Alleenverkoop voor Holten: 9 999999999999999999999999999 „SHIRLEY" TEISTERT JAPAN De orkaan „Shirley" heeft een deel van West Japan geteisterd. Minstens elf personen vonden de dood door het geweld van de storm, terwijl de materiële schade zeer groot is. Hier een beeld van een zinkend schip in de haven van Kobe. De tuin levert weer volop bloemen om vaasjes en bakjes mee te vullen. Zelfs een piepklein voortuintje of een bloem bak kan ons helpen om, in combinatie met een gekocht bosje bloemen, een aardig bloemstukje te maken. Ja, bloe men hebben we eigenlijk altijd wel in huis. Ook kunnen de kamers plotseling vol met de beeldigste bloemwerkjes staan, omdat zoonlief slaagde voor zijn eind examen, omdat de dochter zich verloof de of omdat mama haar verjaardag gisteren vierde Maar hoe het ook zij, of we bloemen kopen of cadeau krijgen, of we er veel of weinig hebben, we willen ze graag zo lang mogelijk goed houden. Het is zo jammer als ze zo snel verwelken Dat verwelken komt lang niet altijd, zoals zo vaak wordt aangenomen, door de droge lucht in huis. Snijbloemen hebben veel licht, lucht en water nodig en ze vragen een liefdevolle behande ling. Bovendien kunnen we, door kleine kunstgrepen, de bloemen het leven in een vaas gemakkelijker maken, zodat haar schoonheid tot volle ontplooiing komen. Het schikken van bloemen is niet zo gemakkelijk, het vereist overleg en inzicht. Er komt wat bij De zorg voor bloemen begint al dadelijk bij het .kopen. Om bijvoorbeeld rozen tot volle bloei te laten komen en er bovendien lang plezier van te hebben, kopen we het beste half geopende knop pen, dat is zeker beter dan dat we de rozen helemaal in knop kopen. Gaan ze wat slap hangen, dan kunnen wij de stelen onder water (niet uit het water nemen dus) inkorten met een scherp mes en ze worden weer fris. Verwelkende rozen laten zich ook nog wel eens opfrissen, als we ze stevig in een krant wikkelen en zó, heel diep, in het water zetten. Als de bloemen al erg slap zijn, proberen we het met lauw water. Indien we het leven van snijbloemen zo veel mogelijk willen verlengen, als we ze dus op de juiste manier willen be handelen en ze zo effectvol mogelijk willen schikken, moeten wij daar ver schillende attributen voor in huis heb ben: een scherp mesje, een schaar, een bloemenprikker, een bloemenspuit, dun ijzerdraad en natuurlijk een groot aan tal vazen, bakjes en vaasjes. Er is tegenwoordig in bloemenzaken ook een kunststof te koop, waarmee we eerst een bakje kunnen vullen, om er dan bloemen zó in te steken. De inhoud van het bakje moet natuurlijk wel eerst goed worden natgemaakt. Een prettig en betrekkelijk eenvoudige manier om bloemen en takjes tot snoezige bloem- stukjes te verwerken. Holsteligen Üit ervaring weten we wel, dat van hol- stelige bloemen de stelen gauw kunnen Zetten we gerbera's in het water (ger- bera's hebben ook een holle steel) dan snijden we de steel recht af en geven er een flinke inkeping in. Een takje knikken. Schuiven we een stukje draad in de bloemsteel, dan kunnen de bloe men weer lang mee. groen staat beeldig bij deze bloemen, mochten de gerbera's, ondanks onze goede zorgen, toch slap gaan hangen, dan snijden we ze opnieuw recht af, kepen ze weer in en zetten ze in een rechte, hoge fles tot aan hun nek toe in het water. Na enige u-ren, soms is er een hele nacht voor nodig, zijn de bloe men weer precies zo mooi als toen we ze kregen. We geven gerbera's een zo danige plaats dat ze niet op de tocht staan, want daar kunnen ze absoluut niet tegen. Bij pas ontvangen rozen snijden we de steel met een heel scherp mesje goed schuin af vóór we ze in het water zet ten. Rozen moeten af en toe ook even bespoten worden. Dat doen we trouwens ook bij dahlia's, viooltjes en vergeet-mij- nietjes. Het verlengt hun leven. Korte bloemen met holle stelen kunnen we, door een trucje, ook in hoge vazen zetten. We steken dan een ijzerdraadje in de holle steel. Wel even opletten, dat de steel van de bloem voldoende onder water komt. De struiken Van struikachtige gewassen, zoals serin gen, forsythia en chrysanten kloppen we de onderste drie centimeter van de stelen met een hamer plat. Zo kan elke steel meer water opnemen. Van hout achtige stelen kunnen we ook een stukje schors afschrappen en dan de tak een centimeter of drie, vier insnij den. Ook dan kan de steel meer water opnemen. Dat we het water in de vazen zoveel mogelijk verversen en zeker elke dag bijvullen, weten we natuurlijk allemaal wel. Bij het schikken in vazen letten we er zorgvuldig op, dat alle blaadjes, die in het water zouden kunnen komen, verwijderd worden. Ze zouden immers gaan verrotten en daardoor de levens duur van het boeket verkorten. Voor het vullen van vrij grote bloem- bokalen is het niet altijd nodig heel veel bloemen te nemen. Plaatsen we op de bodem van zo'n bokaal een bloem- stekertje, dan kunnen enkele bloemen en een decoratief blad al heel effectvol zijn. In vazen met wijde halzen, die niet zo gemakkelijk schikken, en die we dus tot onze spijt meestal maar weinig ge bruiken, kunnen we een dotje kippen gaas stoppen. Het is verrassend, hoe ge makkelijk en aardig we er nu de bloe men in kunnen zetten. Een beetje groen als afwerking maakt dat we niets meer van het gaas zien als het bloemstukje helemaal klaar is. Durf bij het bloem schikken gerust enige bloemen flink kort van steel te maken. Het zal het bloemstuk zeker ten goede komen. (Nadruk verboden) HOLTERBERG 13 TELEFOON 1234 Verzorgt gaarne uw advertenties in alle moge lijke bladen, al is het ook in Amerika. Uitgebreide documentatie beschikbaar. Adviezen en informaties op allerlei gebied. ADRES: ZIE PIJL

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 5