t. Sportvisserij krijgt steeds meer beoefenaars Zwemsuccessen verkenners Waardenborchgroep ALLES DRAAIT OM MOEDER Bejaarden komen hier vakantie houden Plattelandsvrouwen Boekennieuws: afd. Holten L. Gazan had de snelste duif Plaats op wachtlijst Jan Miiller won in Duitsland Schaakcompetitie begonnen Voetbalprogramma i ïgjpst Zaterdag IB september 1965 HOLTENS NIEUWSBLAD Tijdens de jaarlijkse padvinders zwem wedstrijden van het district Deventer op zaterdag, 11 september in het Borgerler- bad, aldaar, hebben verkenners van de Waardenborchgroep opmerkelijke succes sen geboekt door uitstekende tijden te maken en daarmee beslag te leggen op de wisselboei. De verkenners, die de Waardenborch groep vertegenwoordigden waren: Jan Aaftink, Jan Dangremond, Carl Israël, Albert Meerman, Hans Nijhuis en Adri Wansink. Het vorig jaar weerden een zestal ver kenners zich reeds bijzonder goed door 2 medailles in de wacht te slepen. Nu werden het 5 medailles en de wisselboei. Een enorm succes voor de jongens. Hans Nijnhuis won de 25 m rugslag in 24.8 seconde en de 25 m vrije slag in 19.3 sec. Het was geweldig zoals deze knaap door het water ging. Hij zwom in de leeftijdsgroep van 12 t/m 14 jaar. Aange zien hij de jongste verkenner was die aan deze wedstrijd deelnam kan hij voor de volgende jaren nog heel wat betekenen. Carl Israël, 15 jaar oud, won de 50 m rugslag in 45.4 sec. Carl moest de strijd aanbinden met jongens in de leeftijds groep van 15 t/m 17 jaar. Zowaar een mooie prestatie. ESTAFETTE: HOLTENS SUCCES Met deze successen groeide het enthou- feiasme van onze verkenners. De 4 x 25 m 'estafette werd eveneens door Holten ge wonnen in de tijd van 1 min. 25 sec. Hier aan namen deel Jan Dangremond, Albert Meerman, Hans Nijhuis en Carl Israël. Na 2 x 25 m. te hebben gezwommen lag Holten in de 5e positie. Toen dook Hans Nijhuis in het water. Hij zwom Holten ,na het aantikken in 2e positie. Carl Israël kon bij deze strijd als eerste aantikken. Groepsleider Rijnaa'rdt mocht voor deze prestatie van de jongens een groepsme- daille in ontvangst nemen. Ook de 4 x 25 m hindernis werd uit eindelijk door Holten gewonnen. Voor deze prestatie werd eveneens een medaille aan de groepsleider uitgereikt. De uiteindelijke uitslag van deze wed- Twee groepen van elk 22 Rotterdamse bejaarden, voornamelijk echtparen, zul len in de week van 18 tot 25 september en van 25 september tot 2 oktober hun vakantie in Holten komen doorbrengen. De bungalows, waarin zij zullen verblij ven, zijn van de kampeercentra „De Haspel" en „De Borkeld" en worden hun door de eigenaren, de families Oosten dorp en Bos, gratis aangeboden. De va kantie van deze bejaarden wordt geor ganiseerd in samenwerking met de So ciale Raad van Rotterdam, die voor hen de reiskosten van en naar hun woon plaats betaalt. Het initiatief voor deze bijzonder aar dige geste is een paar jaar geleden uit gegaan van de jaarvergadering van de VW „Holtens Belang" en het vorige jaar gestart met het onderbrengen van eveneens een aantal bejaarde Rotter dammers in het kampeercentrum „De Haspel". De VW heeft voor hen een aardig programma samengesteld met enkele autobustochten, welke worden aangebo den door de OAD N.V., terwijl de gast heren, enkele hotelhouders, de VVV en het natuur-historisch museum „Piet Bos" voor gezellige attrakties zorgen. De bejaarden worden zaterdagmiddag om 12 uur ontvangen in hotel Holter- man, waar koffie wordt aangeboden door de eigenaar. Woensdag of bij slecht weer op don derdag vindt een bustochtje plaats over de Holterberg en Hellendoornseberg, met een theepauze in hotel „De Elf Pro vinciën", aangeboden door de OAD en de VVV. Op de terugweg wordt een be zoek gebracht aan het natuur-historisch museuih „Piet Bos" op de Holterberg. Vrijdag is er een dia-avond in de kan tine van „De Haspel". De'gasten van de familie Bos worden door de bestuursle den gehaald en gebracht. Zaterdagmiddag om 13 uur vertrekt de eerste groep, nadat de tweede groep is gearriveerd, om ook een weekje in Holten door te brengen. strijd was: 25 m. schoolslag 1. R. Ruigrok, Pres. Steyngroep 23 sec.; 25 m. rugslag 1. Hans Nijhuis, Waardenborchgroep 24,8 sec.; 25 m. vrije slag 1. Hans Nijhuis, Waardenborchgroep 19,3 sec.; 50 meter schoolslag 1. Han Oltlammers, Geert Grote groep 40,9 sec.; 50 m. rugslag 1. Carl Is raël, Waardenborchgroep 45,4 sec.; 50 m. vrije slag 1. Han Oltlammers, Geert Grotegroep 38,8 sec.; 4 x 25 m. estafette 1. Waardenborchgroep 1 min. 25 sec.; 2. Pres. Steijngroep 1 min. 28,1 sec.; 3. Geert Grote-groep 1 min. 30,5 sec.; 4 x 25 m. estafette (hindernis) 1. Waardenborch groep 2 min. 15,8 sec.; 2. Pres. Steijngroep 2 min. 18,8 sec. De uitslag welke in aanmerking werd genomen voor de uitreiking van de wis sel-boei, was 1. Waardenborchgroep Hol ten 82 punten; 2. Pres. Steijngroep Deven ter 68 punten; 3. Geert Grotegroep Deven ter 52 punten; 4. Westenenkgroep Deven ter 14 punten. De prijsuitreiking geschiedde door de nieuwe districts-commissaris, de heer C. Ziere, op wel zeer originele wijze. Hij gooide de boei te water, dook deze achter na en zwom hiermede naar de Holtense verkenners, die zich ook te water had den begeven. Hij overhandigde de boei aan Carl Is raël, aanvoerder der Holtense verken ners en feliciteerde de jongens met het behaalde succes. Voor de P.C.-leden van de Waarden- borchgi'oep, de hei-en R. Petter en J. S. Mole wijk, die de strijd met belangstelling de gehele middag hebben gevolgd moet het wel een zeer grote voldoening zijn ge weest, dat de Holtense padvindex-s zulke goede px-estaties levei'den. Holten zal het Distinct Deventer verte genwoordigen bij de binnenkort te hou den nationale padvinders-zwemwedstrij den te Zwolle. FEUILLETON door Tom Lodewijk 4) „Je kent hem toch niet. Van een ritje in "de auto? Trouwens mannen die dames oppikken onderweg „Ik laat me niet oppikken, zoals u zegt, en" hij is geen type dat dames oppikt". Haar stem was onwillekeurig scherp ge worden. „Gunst kind, ik zei het maar zo. Maar wat moet zo'n man niet denken, als je hem uitnodigt. „Hij heeft zichzelf uitgenodigd." „Nou dat is helemaal „Ongebruikelijk. Maar ja, mams, het is de enige manier om nog eens iemand over de vloer te krijgen." Haar moeder zweeg geschokt. „En als hij weer eens langs komt, blijft u niet in bed hoor! Dan maakt u zich maar mooi, en komt er gezellig bij zitten „Nu," zei mevrouw Treebcrgh met een energie die Anneke zelden bij haar moe der ontdekte, „dat zal ik zéker doen. Ik Woensdag 8 september j.l. startte 's morgens om half elf ondanks de som bere voorspellingen uit De Bilt een groep je plattelandsvrouwen om deel te nemen aan de puzzlefietstocht. Langs vele omwegen door een mooi ge deelte van de Holterberg en de Borkeld werd het eindpunt de Friezenberg be reikt. tiet uitzicht was, dank zij het stralende weer prachtig en we konden duidelijk het uitgangspunt zien liggen. Na het nuttigen van de meegenomen boterham werd een wandeling door de bossen gemaakt, waar na het vermeerderingsbedrijf van de fam. Hartgerink werd bezichtigd. Op duidelijk aanschouwelijke wijze werd door Mevr. Hartgerink uiteengezet hoe hier de natuur wordt nagebootst. De te rugreis ging over de Borkeld en hier had den we het geluk dat men bezig was de kipwagentjes van de steenfabrieken te Rijssen te laden met leem. Daar nog nie mand van ons groepje dit ooit gezien had, werd halt gehouden om een en ander nader te bekijken. Het was al met al een leuke doch ook leerzame dag en het is dan ook jammer dat niet meer leden hieraan hebben deel genomen. De postduivenhoudersvereniging „De Bergvliegers" nam zaterdag met 121 dui ven deel aan de vlucht vanaf Sittard. Af stand 147 km., lossing om 11 uur. De eerste duif werd geklokt om 12.21.22 uur en behoorde toe aan L. Gazan. De scheex-weg was voor H. J. Aaftink. Pou les werden gewonnen door F. Meester, H. J. Aaftink en H. van Beek. De volledige uitslag was: 1, 4,. 6 en 11 L. Gazan; 2, 3, 18 en 24*F. Meester (2e duif 12.26.29 uur); 5, 12 en 17 H. Wan sink; 7, 10, 28 D. Muller; 8, 23, 27 H. J. Aaftink; 9, 19 M. Lodeweges; 13, 20, 26 en 30 J. W. Willems; 14, 21, 29 C. W. Reeves; 15, 22, 25 H. van Beek; 16 G. Steu nenberg. ONDERWIJZERES BENOEMD Met ingang van 1 januari 1966 is tot ondeiwijzeres aan de School met de Bij bel benoemd mej. W. J. F. Hosang, thans in gelijke betx-ekking werkzaam te Wou denberg. De N.V. „De Arbeiderspers" te Amster dam heeft weer een nieuwe omnibus op stapel gezet. Het is de Jan Mens Keur- omnibus, die van de pei-sen is gegleden en waarvan wij een exemplaar mochten ont vangen. Jan Mens is een veel gelezen schrijvex-. Zijn romans beleven herdruk op hei-di-uk. De vraag is nu zal de over weldigende belangstelling voor. de eerste Jan Mens Omnibus van 1957 nog worden overtroffen? Van de in die eerste Omnibus bijeengebrachte romans „De Gouden Reael", „Koen" en „De witte vrouw" wei-den in enkele weken 220.000 exemplaren vex-kocht. Dit bijna duizeling wekkende getal is slechts één keer over troffen: in 1960 door de A. M. de Jong Omnibus! De nieuwe Keui-omnibus, met het stofomslag van Addie Horn en Helmut Salden, bevat opnieuw drie wei-ken, waarin het vex-leden en dan speciaal het Amstex-damse vex-leden centraal staat. ,-,Max-leen" is de roman over de jeugd van een jong meisje in het Amster dam van vóór de eei-ste wereld'ooi-log. „De blinde Weerelt" is het tweede deel uit de Griet Manshande-tetralogie, spelend in de oude Jordaan. In „Er wacht een haven" wekt Jan Mens de havenstaking van 1911 tot leven. De omvang van de Jan Mens Keur- omnibus is 500 pagina's en de prijs f5,90 ongekend laag. Het keurig ver- zox-gde lijvig boekwex*k verschijnt zater dag, 2 oktober en is thans in de boek handel bestelbaar. Het bestuur van Sportvei-. BATO ver zoekt ons mede te delen dat bij de afd. Dames Sr. Volleybal nog enige dames op de wachtlijst geplaatst kunnen worden, daar de huidige afd. Dames Sr. aangevuld is met enkele leden van de bestaande wachtlijst. Aanmelden bij mej. Ten Velde, La- x-enseweg 49, tel. 1787, (bij voorkeur 's avonds tussen 7 en 8 uur). Bergruiter Jan Müller heeft met „Johny" op een groot internationaal concours hip- pique te Wuppertal twee eerste prijzen behaald, resp. bij het L-spiingen en het LM-springen. In de z.g.n. „gelande" rit eindigde hij op de eervolle zevende plaats. Aan het concoux-s namen meer dan 250 ruiters deel uit Nederland, Duitsland, België en Luxembux-g. De leden van de schaakclub „De Pio niers" zijn donderdagavond in hun club lokaal, hotel Holtei-man, gestart met de onderlinge clubcompetitie. Er werden de volgende uitslagen genoteerd: A. Stukker—J. Broere 0-1, J. Steenbex-- genP. H. van Doorn 0-1, H. Roelofs C. van Geerestein 0-1, J. P. Poll Jonker-H. D. Gi-obben 0-1, Mevr. Hol—F, J. Hol 0-1 en B. van BeekG. J. Hoeve 1-0. Vanaf 23 september zullen er in de nieuwe competitie weer wekelijks vele stukken van de „Pioniers"-schaakborden afvliegen. De officieren zullen hun paar den de sporen geven op bevel van hun koningen, die trots zullen tronen in hun kastelen, totdat het aangrijpende mat volgt. Nieuwe sportieve strijdmakkers worden uitgenodigd om met ons de 64 velden te betreden. U bent donderdag a.s. om half acht van harte welkom in Dorpshotel Holterman. Voor nadere inlichtingen kunt u gebruik maken van een der volgende nummers 05725—202 Hol-Espelo 05483—1827 Groe- newoudt-Holten. ZATERDAG Holten a—Enter Vooruit a Holten bEnter a De Zweef e—Holten c ZONDAG Holten 1Delden 1 Plengelo 5—'Holten 2 Bomebroek 2Holten 3 Holten 4TWenthe 5 wil wel eens zien wie die man is, die zich- j zelf uitnodigt om bij jou op visite te komen. Hoe heet hij, of weet je dat nog niet?" „Hij heet Barend Huyzer". „Huyzer, Huyzer, mij onbekend. Hij is handelaar, zeg je?" „Ja", zei Anneke en voegde er ironisch aan toe, „in bakkerij-artikelen. En u weet wat grootmoeder altijd zei? Trouw een bakker, kind, dan heb je altijd vast je brood". HOOFDSTUK II De oude en de .jonge dokter „Oom" zei Bert Hazelaar „u doet me eigenlijk een hele toekomst cadeau". Hij zat in een ouderwetse, dus makke lijke lei-en fauteuil in de grote kamer van zijn Oom, dokter Broes, sinds vele jaren arts te Terwoerd. Bert had zijn artsexamen gedaan aan de Leidse universiteit. Oom Karei had hem niet alleen hartelijk gelukgewenst, maar verzocht dezer dagen zijn oom en tante eens te komen bezoeken om er alles van te vertellen. Bert was de enige zoon van dokter Broes' enige zuster. De dokter had zelf geen kinderen en had daarom altijd leven dig* belang gesteld in de vex-richtingen van zijn neef, die ieder jaar vast enige tijd in Terwoerd kwam logei-en. Het had de Omstreeks 1910 telde de Nederlandse binnenvisserij nog 25.000 nettenvissers, waax-van ongeveer 4500 beroepsvissers. Dit aantal is thans teruggelopen tot 8000, waarvan er ongeveer 1500 nog als be roepsvisser staan ingeschreven^ die echter lang niet allen de beroepsvisserij meer uitoefenen. Tegenover deze teruggang in de netten- visserij stond een aanzienlijke toeneming van de sportvisserij, dus de vissei-ij met allerlei soorten hengeltuigen. Per 1000 in woners is deze visserij in de eei'ste helft van deze eeuw ongeveer met een factor 20 toegenomen. Rekening houdend met de bevolkingstoename komt dit er dus op neer, dat wij thans circa 30 maal zoveel sportvissers kennen als 50 jaar geleden. Het aantal sportvissers ligt thans naar schatting tussen de 500.000 en 600.000 of circa 50 per 1000 inwoners, de jeugd onder de 15 jaar niet meegerekend. Dat is on geveer het 10-voudige van een land als Frankrijk. De hengelsport is er niet alleen voor de mannen. Daarvoor hoeft u echt niet geëmancipeerd te zijn, want als u eenmaal ontdekt hebt, hoe rustig en vredig het in de vi-oege morgen aan de waterkant kan zijn, bent u ieder jaar weer van de partij. Vanzelfspx-ekend is de uitrusting in ox'de.en dan kan mevrouw toe slaan. Als de vis tenminste wil bij ten? oude dokter veel deugd gedaan te ontdek ken, dat neef dezelfde belangstelling voor de geneeskunde koesterde als hij en het was hem een diepe voldoening toen Bert meedeelde dat hij in Leiden medicijnen wilde gaan studeren. Ten eerste was dat voor dokter Bx-oes een genoegdoening omdat Karei Leiden gekozen had. Broes was een echte „Leidenaar", al was hij in Utx-echt geboi-en en getogen. Hij had in dex-tijd .zeker geweten dat hij nooit in zijn vaderstad zou willen studeren. In zijn tijd was Utrecht in zijn ogen geen belangrijke universiteitsstad en als student miste je het fijne van het studentenleven als je da.t in je vaderstad moest meemaken en bij vader en moeder thuis wonen. Want stu deren was één, maar het studentenleven was ook iets heel aparts. Zo had hij de zware groentijd manmoedig doorstaan, en hoewel af en toe braaf meefuivend, toch met goed gevolg binnen de gestelde tijd examen gedaan. Aangezien bij de hoge achting voor de Leidse universiteit nu eenmaal behoorde een zekere geringschat ting van alle andere hogescholen in ons goede vaderland, had hij zelfs geleerd van zijn vaderstad te spreken als „dat plaats je dat even voorbij Woerden lag". Toen dus Bert eveneens Leidenaar werd, was er stof te over voor oom. van zijn heldenda den aan de Leidse alma mater te vertel len, voor neef om oom te voorzien van de nieuwste nieuwtjes omtrent het studen tenleven dat in vele opzichten zo anders geworden was. Bert had gelukkig, zo constateerde dok ter Bx-oes, geen ambities voor specialist of chirurg, hij voelde het meest voor het gans bijzondere ambt van huisdokter. Alleen was de oude dokter in de loop dei- jaren erg op zijn ervaring gaan vertrou wen die hem trouwens zelden bedroog en stond Bert wild open voor de steeds nieuwe ontwikkelingen in de medische wetenschap. De oude en de nieuwe tijd maakten een praatje. En nu Bert dan met vlag en wimpel door zijn examen gekomen was en B. Hazelaar, arts, op zijn gloednieuwe visite kaartjes had mogen laten di-ukken, was er tussen oom en neef heel wat te ver hapstukken. Hij was die morgen aange komen, had gezellig met oom en tante koffie gedronken, en nadat de dokter zijn patiënten had bezocht en er feestelijk was gegeten, zaten de beide hei-en samen in de grote serrekamer, terwijl tante in haar tuin druk bezig was met de verzor ging van haar geliefde rozenstruiken. En toen was dokter Broes te voorschijn gekomen met zijn aanbod. Hij werd een dagje ouder, hij kon het niet allemaal meer met zijn oude fiets af, autorijden leren was hem een tc zware opgave, hij wou ook wel. eens van het leven genieten en eigenlijk wel hier vandaan. Hij had het oog op een aardige bungalow in Zwitser land, het land, waarheen hij ieder jaar trok en dat hem immer boeide. En dan de praktijk „Nou had ik zo gedacht, jongen, je bent nou arts en je bent nog niks. Je weet hoe het tegenwoordig met de dokters gesteld is. Of ze moeten zich in een praktijk in kopen, en dat kost kapitalen die jij niet hebt en je ouwelui ook niet, of ze moeten zich in een nieuwe stadswijk gaan vesti gen en dat is vooral de eerste jaren ar moe. Of je moet gaan werken bij een overheidsinstelling of een bedrijf. Maar dat wil je niet, want je voelt het meest voor de huisdoktei-ij. Als jij je nou es hier vestigde." Bert zat als door de bliksem getroffen. Het is waar, hij had er wel eens aan ge dacht, maar niet durven doordenken. Oom Karei was nog fit genoeg, dacht hij, die zou het nog vele jaren volhouden. „Dat denk je misschien jongen, maar dat is niet zo. Ik heb vaak last van be nauwdheden, en in die heerlijke lucht van Zwitserland is dat veel mindei*. Waarom zal ik mezelf hier opsluiten? Financieel heb ik geen zorgen." „En hoe wilde u dat dan doen?" infor- meerde Bert voorzichtig, want oom zou hem, zo dacht hij, de praktijk niet cadeau doen; dat zou onzakelijk zijn. (Wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 4