KERKDIENSTEN AGENDA Gevonden en verloren Vakantie administratie 22 september officiële ingebruikstelling Holtens ultra-moderne slachthuis kwam juist op het goede moment gereed Saterdag 18 september 1965 No. 37 Jaargang 19 HOLTENS NIEUWSBLAD Zondag: 19 september 1965 Ned. Herv. Kerk: Holten: 8.30 en 10.15 u. (Gezinsdienst) ds Israël. In beide diensten collecte voor het Provinciaal Kerkewerk. Om 10 uur GEEN jongerendienst in ge bouw „Irene"'. Dijkerhoek: 9.30 uur de Eerw. Heer Schellevis. Collecte voor het Provin ciaal Kerkewerk. Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds Hoogkamp. In beide diensten is het éne offer bestemd voor de Kerk. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". R.K. Kerkdienst: Zondag om 9 uur Mis in het gymnastieklokaal (ing. Larense- weg). Zondagsdienst Dierenartsen. Zaterdag 18 en zondag 19 september: de heer Th. A. Oostenbrug, Diessenplasstraat 2, tel. 1515. Gevonden: autoped: twee sjaals; me terband. Verloren: regenbroek; 2 parapluies; sigarettenaansteker; valhelm; honden halsband met riem; bos sleutels. Komen aanlopen: hondje (reu); jonge herder (teef). Komen aanvliegen: kanarie. Inlichtingen dagelijks aan het Politie bureau te Holten van 8-22 uur, doch niet tussen 13-14 uur. De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2,per kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05^83 -123% Adv.-prijs 1—15 mm. (a contant) f S,Iedere mm. meer 0J.Z Van maandag, 20 september tot woens dag, 6 oktober, is de administratie van Holtens Nieuwsblad, familie Kers, Gaar- denstraat 17, wegens vakantie gesloten. De advertentieafdeling wordt waarge nomen door de heren W. Beijers, tel. 1234 en J. Wiggers, tel. 1356. Tuincentrum Holten (filiaal Kwekerij G. J. Haneveld) te Laren (Gld.): elke vrijdagmiddag vanaf half twee ge opend (zie adv.). Zaterdag 18 september, 8 uur (precies): 4e opvoering van de Dijkerhoekse re vue in zaal „Het Bonte Paard". Zaterdag 18 september, 7.30 uur: Grote dans- en showavond in „Amicitia" (zie adv.). Maandag 20 september t.m. 25 septem ber: Supermarkt Gebr. Dikkers we gens vakantie gesloten (bakkerij niet gesloten). Maandag 20 september: Holtense Boek handel gesloten (zie adv.). Maandag 20 september, 's avonds om 8 uur in gebouw „Bethanië": Eerste bij eenkomst Hervormde Vrouwengroep Dijkerhoek. Dinsdag 21 september: Herenkapsalon Joh. van Geenhuizen wederom ge opend (zie adv.). Dinsdag 21 september, 9.30 uur: Zitdag OLM in café Kalfsterman (zie adv.). Dinsdag 21 september om 2.30 uur in gebouw „Irene": Bijeenkomst Bejaar densociëteit. Dinsdag 21 september, 's avonds om 8 uur in hotel „Vosman": Receptie Lan delijke Rijvereniging „Bergruiters" in verband met het behaalde nationaal kampioenschap. Woensdag 22 september: Openbaar slachthuis de gehele dag gesloten (zie adv.) Woensdag 22 september, 's avonds om half acht: Repetitie van de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria". Donderdag 23 september, 8 uur: Jaar vergadering Jong Holten, afdeling der PJGO, in café Kalfsterman. Donderdag 23 september, 8 uur: In het gebouw „Irene" start de Herv. Vrou wengroep Holten. Donderdag 23 september en vrijdag 24 september, 8 uur: Gelegenheid tot be zichtiging van het nieuwe openbaar slachthuis (zie adv.). Vrijdag 24 september: Vergadering van de afd. Holten van de Bond van Plat telandsvrouwen in hotel Holterman. Winterprogramma en dia's. Zaterdag 25 september, 7.30 uur: Grote dans- en showavond in „Amicitia". Zaterdag 25 september, 9.30 uur: Vee keuring in Espelo. Maandag 27 september, 2.30 en 8 uur: Grote modeshow Wonnink's Kleding magazijnen in „Amicitia" (zie adv.). Donderdag 30 september om kwart vóór acht in de bovenzaal van de Coöp. Aan- en Verkoopvereniging „Holten", Stationsstraat: Vergadering van de Chr. Plattelandsvrouwen en -meisjes. Spreker: do Eerw. Heer A. Schellevis, catecheet der Ned. Herv. Gemeente. Zaterdag 2 oktober: Bal in café ,,'t Bon te Paard" te Dijkerhoek. Dinsdag 5 oktober, 19.45 uur: Aanvang oefenavonden EHBO in het wijkge- bouw van het Groene Kruis. Donderdag 7 oktober, 8 uur: Vergade ring van de afd. Holten van de Bond van Plattelandsvrouwen in hotel Hol terman. „Nemen en genomen worden", discussie onder leiding van mevr. J. Cieraad-Dijkstra te Nijverdal. Op het zich gestadig uitbreidend in dustrieterrein aan de spoorlijn Deventer- Almelo is in de loop van de laatste twee jaren een enorm gebouwencomplex ver rezen, waarop het gemeentebestuur bij zonder trots is. Het is het nieuwe open baar slachthuis annex het vleesverwer kende bedrijf van de N.V. U-vlees, ge sticht door de heer Udema uit Gieten, die voorheen aldaar een vleeswarenfa- briek exploiteerde, dat aan de Unilever verkocht werd. Voor haar slachthuis, dat op woensdag 22 september a.s. offi cieel in gebruik gesteld zal worden door de Veterinair Hoofdinspekteur van de Volksgezondheid, de heer J. M. van den Born, heeft de gemeente twee miljoen gulden op tafel moeten leggen, terwijl de stichtingskosten van het bedrijf u~r N.V. U-vlees omstreeks één miljoen gul den zullen bedragen. Door een uiterst bekwaam samenspel tussen architect, technici, keurings dienst en aannemer is hier een hyper modern ingericht slachthuis en vlees- verwerkingsbedrijf ontstaan, dat zijn weerga in den lande niet vindt. Tijdens de dinsdagmorgen in één van de kantoren van het abattoir gehouden persconferentie zei de burgemeester, mr W. H. Enklaar, dan ook. dat het ge meentebestuur een beetje ijdel is ge weest om de pers en vakpers te laten zien wat tot stand is gekomen. Behalve de beide wethouders, de heren B. J. Ve neklaas Slots en G. Brands, waren bij dit onderhoud met de pers aanwezig de pas benoemde Inspekteur van de Volks gezondheid, tevens districtshoofd van de veeartsenij kundige dienst voor Over ijssel en de N.O.-Polder, de heer D. van den Akker; de heer Udema Sr.; de di- rekteur van het abattoir, de heer G. S. E. Vegter; de architect, de heer L. C. van de Bovenkamp, en de heer J. M. van Liempt, die inzake de energievoor ziening en koeling adviseerde, en die al len een korte toelichting gaven om trent de totstandkoming van het open baar slachthuis. Het gemeentebestuur heeft trouwens in een met foto's ver luchte brochure een exposé laten samen stellen, dat een bijzonder accent wil verlenen aan de belangrijke gebeurte nis van 22 september en deze oriënte rend wil begeleiden. Holten is vanouds een plaats, waar vele verzendgrossiers in vlees hun be drijf uitoefenden. Vóór 1920 geschiedde dat in particuliere slachtplaatsen. Toen de omstandigheden in deze slachtplaat sen uit een oogpunt van volksgezond heid bedenkelijke kanten begonnen te vertonen, heeft het toenmalige gemeen tebestuur niet alleen het slachten in de ze particuliere slachtplaatsen verboden, maar daaraan echter tevens een alter natief verbonden door het stichten van een openbaar slachthuis. Aan dat slachthuis heeft de tand des tijds ge knaagd. Er had al veel eerder een an der slachthuis moeten komen en het heeft, aldus mr Enklaar, een hele worsteling geftost voordat hetgeen er nu is, tot stand is gekomen. Reeds in 1955 werd de eerste opdracht, zij het op veel bescheidener schaal, tot het maken van een ontwerp van een slachthuis gegeven. Er waren vele pro blemen; de beslissing is moeilijk ge weest. Op 18 januari 1961 aanvaardde de toenmalige raad in principe de voor stellen van burgemeester en wethouders om tot de bouw van een nieuw slacht huis over te gaan. Het betekende in fei te het continueren van een beleid, waar toe de raad van Holten in 1920 besloot, toen hij een slachthuisbedrijf instelde. Uit Holten gaat vlees naar Duitsland en het Bekken van Parijs; veel mensen hebben in dit bedrijf een bestaan ge vonden. Men kon er niet over denken het bedrijf te sluiten. De burgemeester constateerde met voldoening, dat in verband met de con tacten met de heer Udema en de daar door ontstane garanties, achteraf be zien, voor de bouw van het nieuwe slachthuis juist het goede ogenblik ge kozen is. Men heeft dit nieuwe slachthuis thans kunnen realiseren naar de eisen, door de EEG gesteld en naar de burgemees ter bekend is, zijn er maar vijf van de ze bedrijven in ons land, welke aan deze eisen voldoen, waardoor export naar de z.g. communautaire landen mogelijk is. De direkteur, de heer Vegter, gaf een overzicht van de slaclit-technische de tails van het bedrijf. Het stationaire ka rakter van de verwerking van de slacht dieren is vervallen. Het gebouw is ge bouwd op een doorstroming, waardoor een slachtlijn is ontstaan. De grootte van de koelruimte is daarbij maatgevend geworden voor de slachtmogelijkheden in het bedrijf. De koelhuisruimte is berekend op een slachting van 10 runderen per dag en 2000 tot 2500 varkens per week of 500 per dag. Alle bewerkingen zijn overzichtelijk; vele mechanisch, hetgeen de hygiëne ten goede komt. Aan de éne zijde heeft de aanvoer van de slachtdieren plaats en aan de andere zijde van het bedrijf ver laten de slachtprodukten (schoon) het slachthuis. Runderslaclithal en varkensslachthal de laatste zou men bijna een slacht- straat kunnen noemen zijn geschei den; de laatste staat tevens in verbin ding met het bedrijf van de heer Ude ma. Er is uiteraard, zo bleek bij de rond gang door de bedrijven, veel zorg be steed aan de hygiëne van het personeel met was- en kleedlokalen, toiletten enz. De inspekteur, de hrov Van den Akker, wees er nog op, dat Nederland *87 open bare slachthuizen telt. waarvan een klein aantal geheel voldoen aan de EEG-voorschriften, terwijl een groot aantal anderen na het treffen van voor zieningen praktisch aan de gestelde eisen zal voldoen. Holten is het enige slachthuis, dat helemaal aan die eisen voldoet. Er is dan ook alle reden om aan te nemen, dat het Holtense slachthuis een belangrijke plaats zal gaan inne men. Ook de architect, de heer Van de Bo venkamp, gaf nog een korte toelichting omtrent de bouw van het slachthuis. DE N.V. U-VLEES. Het bedrijf van de heer Udema, dat eveneens bezichtigd werd, is ai van zeer oude datum. Het werd in 1886 gesticht in Kielwindeweer en in 1904 overge plaatst naar Gieten. In 1962 verkocht de heer Udema zijn bedrijf aan Unilever, maar aangezien zijn beide zoons er prijs op stelden om in deze branche verder te werken, is hij in Holten en tevens in Nijcveen «n de vorm van de N.V. U- vlees opnieuw begonnen. De gedach ten van de heer Udema gaan uit naar een slachting van 2000 tot 2500 varkens per week. Om dit aantal te halen is ech ter een aanlooptijd nodig. Hij hoopt zijn varkens uit Overijssel en Gelderland te betrekken, waarvoor Holten zeer gunstig gelegen is. Het bedrijf heeft de beschikking over een enorme verwerkingshal, over koel ruimten en een diepvriesruimte, waar de temperatuur van pl.m. -35 graden nu niet bepaald weldadig aandeed. Er worden buitenlandse contacten ge legd en de export begint zich te ont wikkelen. Veel hangt voor de kleine gemeente Holten met ruim 6000 inwoners af. hoe de slachtingen in haar abattoir, waarin twee miljoen gulden werd geïnvesteerd, zich zullen ontwikkelen. Gezien de hoge eisen, waaraan het bedrijf voldoet, is het gemeentebestuur hoopvol gestemd. Als de N.V. U-vlees aan haar aantal slachtingen komt, dan maakt het zich over de rentabiliteit geen zorgen. OFFICIËLE PUBLIKATIE SLUITING ZWEMBAD „TWENHAAR S VELD" Burgemeester en wethouders van Hol ten maken bekend, dat het zwembad „Twenhaarsveld" met ingang van zon dag 19 september a.s. zal worden ge sloten. Holten, 18 september 1965. Burgemeester en wethouders voornoemd, w. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris.

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 1