JAPARSE BABY'S HUILER MET MEES Wat andere bladen schrijven Laatste Bezinningsbijeenkomst werd druk bezocht Diplomazwemmen Machinaal melken Feest in Dijkerhoek Dankbare jury Larense Schotsers oogstten veel bijval Concert op camping „De Holterberg" Hoe verbeteren wij ons figuur Baby-sitters bijna verdwenen Nieuwe generatie gevrijwaard tegen fouten van over-bescherming Epidemie van onveiligheid Zaterdag 14 augustus 1965 HOLTENS NIEUWSBLAD Onder liet motto: „Drie avonden van bezinning" werden ook dit jaar, uit gaande van de kerkeraden der Hervorm de en Geref. Kerk, in het vakantiesei zoen weer bezinningsavonden gehouden in de grote tent in „Kalfstermansweide", die daar in verband met de jaarlijkse Braderie werd geplaatst. Vrijdagavond sprak in de tweede bij- komst, die door pl.m. 250 belangstellen den werd bijgewoond, Wika Van Ginkel over het onderwerp: „Fris van de le ver". Wika Van Ginkel week deze avond af van het tot nog toe gebruikelijke pa troon. Hij hield een heel korte toespraak en gaf toen de gelegenheid om vragen te stellen, van welke gelegenheid door een drietal personen gebruik werd ge maakt. De leiding van deze avond waaraan medewerking werd verleend door de Chr. Zangvereniging „Soli Deo Gloria (dir. de heer J. Plomp) en de heer D. J. Schuppert (orgel), berustte bij de Eerw. Heer Schellevis. In de slotbijeenkomst van zondag avond, die door pl.m. 650 belangstellen den werd bijgewoond, sprak ds Jac. de Vries, Herv. predikant te Seheveningen, over het onderwerp: „Wat is het ko ninkrijk Gods?" Het Hervormd Kerk koor zong onder leiding van de heer J. op den Dries een viertal liederen, ter wijl de samenzang begeleid werd door de heer A. Koopman. De heer G. W. Rietman, die deze avond leidde, dankte namens de commissie uit de beide kerke raden voor de medewerking, die door ve len weer werd verleend en sprak zijn grote vreugde uit over de belangstel ling, die ieder jaar nog toeneemt. In het natuurbad „Twenhaarsveld" werd dinsdagavond voor de 2e keer in dit sei zoen het diploma-zwemmen afgenomen door de chef-zwemmeester de heer G. van Lemel. Als vertegenwoordiger van de kring Twen te-I Jsselstreek van de Kon. Ned. Zwembond (KNZB) was aanwezig de heer J. Hageraats te Almelo. Van de 21 candidaten slaagden er 17. De geslaagden zijn: Diploma 1 (jongens). M. J. Goris, Almelo; G. Bannink, Rijs- sen. Diploma 1 (meisjes). J. Sluiter en J. Spieker te Bathmen; G. Peters en J. Winkeldermaat te Laren (Gld.); F. Eshuis, Wierden; D. H. Rot huizen, Ede; M. B. M. Goris, Almelo; G. H. J. v. d. Steen, Zutphen; A. Bos, Scheemda; J. Meijerman, H. Ebrecht en A. Ebrecht te Holten. Diploma 2 (jongens). H. v. d. Kamp te Assen. Diploma 3 (meisjes). G. Willems te Holten en H. S. v. d. Gast te 's Gravenhage. Men kan zich moeilijk een baby voor stellen, die niet huilt. Inderdaad is het huilen de enige mogelijkheid voor de kleine om zijn wensen en verlangens kenbaar te maken en de moeder ver staat haar kindje door de manier waar op het huilt. Maar steeds meer baby's, grootgebracht onder de beste omstan digheden, huilen tegenwoordig prak tisch niet meer. „De baby's in onze kinderkamer hui len bijna nooit", vertelde een dokter van een hospitaal in Tokio, dat zich specia liseert in de medische zorg voor moe der en kind. De geweldige ontwikke ling van de moderne wetenschap, als mede de psychologie, hebben revolutio naire veranderingen gebracht in het leven van de baby's in Japan. Ten tijde van onze grootouders was het heel normaal, dat bij het eerste schreien van het kleintje de moeder al naast het wiegje stond, de baby opnam en zachtjes heen en weer wiegde in de armen. Sommige moeders gingen zelfs zo ver, dat iedere keer als het kindje huilde, het te laten drinken aan de borst. Met als resultaat, dat zo'n baby al spoedig doorhad, hoe het de aan dacht van de moeder kon opeisen. De moderne moeder is zich bewust van het feit, dat teveel aandacht een ongunstig psychologisch effect heeft op haar kin deren. Overdreven uitingen van liefde storen vaak de ontwikkeling van hun onafhankelijke geest. Het huidige ar beidstekort, voortvloeiende uit de snelle industriële uitbreiding van. het volk. heeft geholpen de nieuwe generatie te vrijwaren tegen de fouten van over-be- scherming sinds de baby-sitters bijna zijn verdwenen uit het Japanse leven. Vóór de oorlog werden de baby's uit de midden- en welgestelde lagen der bevolking vaak vertroeteld met over dreven toegenegenheid en bescherming door ouders, grootouders, verzorgsters en andere „plaatsvervangende" ouders. Tegenwoordig is het merendeel der ouders verplicht zélf voor hun kinderen te zorgen en doen dit dan ook op een meer normale wijze. TWEE KINDEREN Was Japan vroeger een land met een hoog geboortecijfer, tegenwoordig be staan de gemiddelde gezinnen uit twee kinderen. Men voelt er meer voor een kleiner aantal kinderen groot te bren gen, maar niet meer zorg en liefde. Daardoor is het jaarlijkse geboortecij* De leerlingen, die dit jaar hun diplo ma of getuigschrift aan de Lagere Landbouwschool te Markelo behaalden, hebben één dezer dagen op het bedrijf van de heer Klein Horsman aan de Hol- t.erweg te Markelo examen gedaan voor het diploma „Machinaal melken". Als juryleden fungeerden de heren J. Honshorst en W. Evertse, beiden instruc teur machinaal melken. De volgende kandidaten slaagden: G. J. Bekkernens en A. Wansink te Hol ten; D. J. Lubberdink, G. de Leeuw, A. J. Schorfhaar, J. W. Elkink, G. J. Hof- meijer, G. Kolkman en B. J. Odink, al len te Markelo; A. J. Koeleman te Kers pel-Goor en G. J. H. Gij mink te Else- nerbroek. De beste prestatie werd geleverd door D. J. Lubberdink. Hij behaalde totaal 180 punten. Twee kandidaten werden afgewezen. Te Bathmen slaagden voor het diplo ma „Machinaal melken" de volgende leerlingen van de Lagere Landbouw school: H. A. Kloosterboer te Oxe met 186 y, pt.; H. Klein Hegeman, Loo met 173^ pt.; D. J. Denneboom, Colmschate met 169 pt.; B. J. Reylink, Dijkerhoek met 168 pt.; J. A. Paalman, Neerdorp met 166 pt.; J. Nieuwenhuis, Bathmen met 161 y, pt. De cursus te Bathmen werd gegeven door instructeur Haarman. In de buurtschap Dijkerhoek zal op dinsdag 24 augustus het jaarlijks schooi en volksfeest worden gehouden. Evenals voorgaande jaren worden de feestelijk heden reeds de avond te voren ingezet met een gezellige feestavond in de grote zaal van café „Het Bonte Paard". Deze feestavond zal worden verzorgd door de amateur-toneelclub „D.A.T." te Dijkerhoek, welke club reeds enkele we ken bezig is met het instuderen van een grote revue, waarin ruime aandacht wordt geschonken aan het leven van elke dag in de welvarende buurtschap en de his torie. Dinsdagmorgen zal het feest zijn voor de schooljeugd. Nadat bij de school de keuring heeft plaats gehad van de ver sierde wagentjes, bogen, mandjes, fietsen enz. gaat men om half tien onder de vro lijke tonen van de Holtense Muziekver eniging naar de feestweide bij „Het Bonte Paard" waar verschillende spelletjes ge houden worden, waarvoor weer mooie prijzen beschikbaar zijn gesteld. Dinsdagmiddag worden de traditionele volksspelen (stoelendans, karretje rijden, fietsen met hindernissen, schieten enz.) gehouden waarvoor zoals gewoonlijk weer veel belangstelling bestaan. Opgave voor deelname aan de volks spelen kan plaats hebben op zaterdag avond 21 augustus in „Het Bonte Paard" waar vanaf half acht voor hen die op de lijst hebben getekend tevens gele genheid is om kaarten af te halen voor de feestavond op maandagavond.' fer dan ook sterk teruggelopen. Vlak na de oorlog werden jaarlijks 2.700.000 baby's geboren; dat aantal is gedaald tot beneden 1.600.000. GOUDEN TIJD VOOR BABY'S In omgekeerde verhouding tot deze cijfers is de enorme ontwikkeling voor alles wat de kinderzorg betreft. Het is stellig niet overdreven om te beweren, dat het voor de Japanse baby's een gou den tijd is. Liedjes, boekjes en films, met baby's als hoofdthema, genieten een ver verbreide populariteit. Een zeer populair liedje is: „Konnichiwa, Aka- chan" (Hoe maak je het, kleine baby?), dat het hart heeft veroverd van men sen met of zonder kinderen. Een film van dezelfde naam was eveneens een groot succes. In ieder warenhuis in de grote steden beschikt men over een af deling waar men de baby kan verzor gen. Alles staat ter beschikking, van veiligheidsspelden tot bedjes toe. De speelgoedafdelingen zijn een waar won derland van kleurrijk en vermakelijk speelgoed, waaronder zelfbewegende dieren en fantastisch draaiend muziek- speelgoed. Japanse kranten en tijd schriften brengen artikelen over kinder verzorging in bijna iedere editie. Dank zij de overvloed aan goede babyvoeding zijn de meeste Japanse baby's met vier maanden geen zuigelingen meer. Dit in sterk contrast met de vooroorlogse ja ren, toen de meeste kinderen zo'n jaar lang door de moeder zelf werden ge voed. WERKENDE MOEDERS De kindersterfte is snel aan het af nemen. In de jaren 1912-1926 lagen de ze cijfers tussen de 150-160 per 1000 ge boorten. In 1963 is het aantal gedaald tot 23,2 per 1000 geboorten, waardoor Japan kan wedijveren met de Europese landen. Tegenwoordig worden steeds meer baby's in de ziekenhuizen, onder de hoede van doktoren, geboren. Sinds het einde van de oorlog is het aantal werkende moeders sterk in aan tal toegenomen, dus werd het noodza kelijk om de zorg voor baby's en kleu ters te vergemakkelijken. In november 19$3 bestonden er 10.535 kinderverblij- ven voor baby's en kleuters van wer kende moeders in Japan. Van regerings zijde probeert men dit aantal nog uit te breiden ten behoeve van beiden: de baby en zijn werkende moeder. De zon schijnt weer in Nederland Langs de stranden kon men eindelijk weer dagjesmensen en andere toeristen opmerken, die heer lijk lagen te zonnen. Het drietal heren dat tijdens het door de Holtense Muziekvereniging „H.M.Y." georganiseerde muziekconcours als jury fungeerde besloot het critisch verslag in het Maandblad, het officieel orgaan van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Harmonie en Fanfare gezelschappen als volgt: „Het uitstekend georganiseerde con cours, dat door mooi weer werd begun stigd, vond plaats onder grote belang stelling. De samenwerking met het bestuurs lid, de heer H. Makkers, die als prijzen- commissaris fungeerde, was prima. Ook zijn contact met de toehoorders straalde hartelijkheid en uitstekende federatiegeest uit. De juryleden zien terug op een ge animeerd concours, zij zijn het bestuur van de Holtense Muziekvereniging „H.M.V." dankbaar voor de genoten gastvrijheid in het mooie Holten. Gerard Boedijn Oscar van Hemel Piet van Mever De boerendansgroep „Larense Schot sers" die woensdagavond op uitnodiging van de VW „Holtens Belang" op het podium in „Kalftermansweide" een de monstratie gaf heeft plm. 200 belangstel lenden, voor het overgrote deel zomer gasten, kostelijk geamuseerd. De ope- ningsdans ,De Berliner Polka' werd ge volgd door de Lucia wals,' ,Riepe, riepe garste', ,Rozenwals', ,de Drikusman', ,Smiet oew wief weg', enz. Verschillende keren was er voor de bezoekers gelegen heid om met de Schotsers een dansje te maken. Een gelegenheid, waarvan volop gebruik werd gemaakt. De leider van de groep, de heer G. Plek- kenpol zorgde in dialect voor een gezellig praatje en de heer J. Mossink (Kuper Jenske) bespeelde op de hem eigen wijze de harmonica. De heer J. Wiggers sprak namens de VVV' „Holtens Belang" een woord van -dank tot de Schotsers en spölleman en wenste de vele zomergasten nog veel genoegen en mooi weer. De muziekvereniging „H.M.V." gaf maandagavond mét haar tamboerkorps een populair concert op de camping/kam peerterrein „De Holterberg" waarvoor van de zijde van de gasten vrij grote be langstelling bestond. Beide corpsen brachten verschillende marsen ten gehore en oogstten een harte lijk applaus. De eigenaar/exploitant van de camping de heer L. Veneklaas dankte met enkele woorden voor het concert. Hij bood de muzikanten een rokertje aan en overhan digde de voorzitter van „H.M.V.", de heer A. Westerik, een „douceurtje" voor de kas. Voor de vrouw Mooi zijn in stralende zonneschijn of in het water verlangt een nauwgezette voor bereiding. Daar nemen we vóór de va kantie even de tijd voor en trekken thuis ons badcostuumpje alvast eens aan en gaan er mee voor de grote spie gel staan om, vooral héél kritisch ons .spiegelbeeld te bekijken. Zijn onze huid en ons figuur mooi genoeg om een bad pak te kunnen dragen Hebben we onze onvolkomenheden op deze manier, als het ware door een ver grootglas opgespoord, dan begint de „planning" voor uitgebreide voorberei dingen voor zonneschijn en zomer. De rug Voor een mooie, gladde en fraaie huid borstelen we de rug elke morgen en elke avond met een langstelige borstel en het schuim van een zachte zeep. Om de dag wrijven we de rug en de schou ders in met een adstringerende lotion. We gaan, volgens voorschrift, onder de hoogtezon, of, als hef weer het toelaat, nemen we een zonnebad op een be schut plekje buiten. De echte zonnestra len hebben alleen buiten hun bruinen de, verfrissende werking, niet achter vensterglas, omdat dat de ultra-violette stralen niet doorlaat. Na de zonnebaden, vooral die met de hoogtezon, laten we wassingen even rusten, zodat de huid met geïrriteerd wordt. Bovengenoemde behandeling is ook uitstekend voor pukkeltjes. Dfe borst 's Morgens en 's avond nemen we war me en koude wissel-wassingen. Dat is goed voor de bloedsomloop en voor versteviging van de huid. We proberen er een gewoonte van te maken om rechtop te staan en te zitten. Als we pr®beren zo vaak mogelijk de borstspieren te gebruiken, worden deze krachtiger, strakker. Bijzonder goed is het daarom om te tennnissen en te zwemmen. 's Avonds masseren we met een vita- minehoudende crème in cirkelende be wegingen, zonder de huid te irriteren. De buik Kleine en grote vetlaagjes bij de taille zijn de gevaarlijkste vijanden van de bikini's. Ze moeten dus weggewerkt of bedekt worden. Ééndelige badcostuums zijn gelukkig in de mode, maar ondanks dat troostgevende feit proberen we lie ver de vetrolletjes te lijf te gaan. Dat is in hoofdzaak een kwestie van hou ding en voeding. We moeten er verder voortdurend aan denken de buik in te houden. We letten daar vooral op bij het staan, we hou den de rug recht, niet hol, en ademen diep door. Overvloedige maaltijden vermijden we, evenals te veel thee, koffie en drankjes. We zorgen bovendien voor een goede spijsvertering. Ter versteviging van de buikspieren maken we een paar gymnastiekoefenin gen: we gaan plat op de vloer liggen en proberen 15 tot 20 maal romp en benen tegelijk omhoog te tillen, zonder de handen te gebruiken. Slechts het onderste deel van de rug blijft op de vloer liggen. De a'rraen Onze armen horen zacht en glad aan te voelen. We bortelen ze daarom, even als de rug en het décolleté 'smorgens en 's avonds twee minuten lang met een zachte borstel. We kunnen droog borstelen of met het zachte schuim van een goede kinder- zeep. Bij een droge huid met massage olie. Daarna wrijven we de huid met eau de cologne af. Droge ruwe plekjes borstelen we droog of masseren ze met puimsteen. Tot slot behandelen we de huid met een goede crème, in het bijzonder de ellebogen. Dfe benen We borstelen de benen dagelijks van onder naar boven, tot ze rose zien. We nemen wisselwater met warm en koud water. Dat is een verfrissing voor het hele lichaam. Koude afwassingen tot Dr. J. W. Hingst, studentenarts in Utrecht, heeft in het maandblad „Ge zondheidszorg" van het Groene Kruis, de aandacht gevestigd op een nieuwe epidemie, waaraan de artsen niets kun nen doen: de epidemie van de onvei ligheid in het verkeer. Epidemieën zijn de één na de ander teruggedrongen, zo schrijft dr. Hingst. De strijd tegen de protozoen, bacteriën en hopelijk ook bijna tegen het virus verkeert in een gunstig stadium. De epidemie van de onveiligheid is moei lijker te bestrijden, omdat de mens zelf de veroorzaker is. Als ernstig belet sel in de preventie van ongevallen noemt hij de algemene houding tegen over de ongevallen-epidemie. Dr. Hingst stelt, dat lichamelijke te kortkomingen als oorzaken van ver keersongelukken de minst belangrijke groep vormen: ze kunnen bijna steeds gecompenseerd worden. Zelfs een dove chauffeur heeft tien maal meer kans dan een dove voetganger. Dr. Hingst meent dan ook, dat lichamelijke tekort komingen op enkele uitzonderingen na, waarvan onvoldoende gezichtsvermo gen wel de belangrijkste is, geen on overkomelijk beletsel vormen om goed en veilig aan het verkeer deel te ne men, doordat men voor de gebreken compensaties weet te vinden. Psychische tekortkomingen zijn vol gens dr. Hingst wel van de grootste be tekenis bij de verkeersonveiligheid. Compensatie voor gebreken in de per soonstructuur is van een geheel andere orde, want daarbij dient niet het lichaam te gehoorzamen, maar de mens zelf. „Dikwijls krijgt men de indruk, dat velen gemakkelijker aan geld komen om zich een auto aan te schaffen, dan aan de knie zijn bijzonder aan te beve len als we vermoeid zijn. We masseren de benen elke avond met een voedende crème, steeds in op waartse richting strijken. De beenhaartjes verwijderen we, zijn het er weinig dan is bleken voldoende. Voor het verwijderen van de haartjes nemen we ontharingscrème of puim steen, voor het bleken nemen we water- stofperoxyde van 6 procent. Na al deze behandelingen vergeten we natuurlijk de crème niet. De voeten Onze voeten moeten goed verzorgd, re gelmatig gepedicuurd, zonder eelt en zonder eksterogen zijn. Dat is natuur lijk vanzelfsprekend. We verwijderen het te veel aan eelt, maar we moeten daar bij niet vergeten, dat er van de voet zolen niet te veel mag worden afge haald, omdat het eelt daar een natuur lijke bescherming vormt. Likdoorns la ten we bij de pedicure behandelen. Elke avond, na het wassen, masseren we de voeten met crème, ook de hielen! De ruimte tussen de tenen behandelen we met eau de cologne. Wanneer de voeten vermoeid zijn is voetmassage erg prettig. We omspannen daarvoor de voorvoet met beide han den en kneden met met duimen en vingers van de punt van de voet tot aan de enkels, de tenen spreiden. Dit verscheidene keren herhalen. De heupea Tegen brede heupbeenderen kunnen we niets doen, wèl echter tegen vetkussen tjes op de heup. Deze vormen zich snel en graag, vooral als we een zittend be roep hebben, of een leven met weinig beweging. We kunnen ze bestrijden met gymnastiek. Hier volgen enige oefe ningen. lste oefening: We gaan op de grond zitten, houden de armen recht naar voren en steken de benen, gestrekt, om beurten omhoog. 2de oefening: We gaan op onze zij op de grond liggen, één arm gestrekt naar voren, de andere onder het hoofd. Nu tillen we een been gestrekt op, zo hoog als we kunnen en laten het dan weer zachtjes zakken. De oefening op de andere zijde herhalen. Op deze manier kunnen we de beste voorbereidingen treffen om straks in de zon en het water te kunnen flaneren en spelen. Maar laten we straks niet de noodzakelijke zonnebrandcrème ctf -olie en verdere kosmetische benodigd heden vergeten, die onze huid tegen de inwerking van water, in het bijzonder zeewater, en zon zullen beschermen. Voor de juiste keuze van deze artikelen laten we ons raden door de schoon heidsspecialiste of de vakman in een parfumerie. Betty Teeling. aan goede manieren om deze veilig te besturen", schrijft dr. Hingst. Hij meent, dat de epidemie niet in de eer ste plaats is te wijten aan geestziekte of misdadigheid, maar in een groot per centage aan karakterfouten en wange drag. Men dient zich dan ook af te vra gen, of deze fouten door opvoeding ver beterd of althans in toom kunnen wor den gehouden. Dr. Hingst meent, dat reeds veel gewonnen zal zijn als de mo de weer eens voorschrijft meer aan dacht aan goede manieren te besteden. Hij acht het een ongelukkige samen loop, dat het snelverkeer zich heeft ont wikkeld in een periode, waarin om gangsvormen tot een bescheiden peil zijn genivelleerd. Dr. Hingst stelt voorts, dat er aan wijzingen zijn, dat mensen, die zich in het gewone leven nog wel weten te be heersen, in de auto agressief, roekeloos en daardoor gevaarlijker worden. Ge schat wordt, dat ruim tachtig procent van de verkeersongevallen te wijten is aan onbehoorlijk gedrag. Bij de veroor zakers treft men zo weel geestelijk ge stoorden aan als mensen met ernstige tekortkomingen in hun karakter. Dr, Hingst meent, dat er in ons land teveel geestelijk gestoorden achter het stuur zitten, sommigen met een geldig rijbe wijs. Als remedie hebben sommigen voor gesteld alle aanvragers van een rijbe wijs aan een psychologisch onderzoek te onderwerpen. Theoretisch is hier alles voor te zeggen, aldus dr. Hingst, maar praktisch is het voorshands onmoge lijk deze grote aantallen te verwerken. Persoonlijk voelt hij er meer voor om ieder, die een grove verkeersovertre ding maakt, aan een dergelijk onderzoek te onderwerpen.

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 2