fmsmr blrd Gouden bruidspaar Demonstratie Ponyclub en Bergruiters RampvSucht voor duivenhouders Verloting met prachtige prijzen Boerendansers oogstten veel bijval Geslaagden voor ulo-diploma „Vakantie-appèl" in MarkeSo Voor de zending Balbysïtcentrale Onweersbui veroorzaakte vee! overlast en record-hoeveelheid neerslag 0e eerste vloei Zaterdag 24 juli 1965 HOLTENS NIEUWSBLAD De demonstratie van de Landelijke Rij- vereniging „Bergruiters" te Holten en de ponyclub „De Oosterhofruitertjes" te Rijssen, die woensdagavond in verband met de gesteldheid van het terrein niet kon doorgaan, trok donderdagavond pl.m. 250 belangstellenden, voor het overgrote deel zomergasten, naar „Kalfstermans- weide"; een aantal dat gezien het regen achtige weer, niet tegenviel. Het terrein was als gevolg van de enor me regenval van woensdagmorgen verre van ideaal en dientengevolge moest men zich vooral bij. de springnummers beper kingen opleggen en het wat de hoogte betreft laten bij een meter. Bijna alle rui ters kwamen nu foutloos rond en dit is toch ook wel prettig. Ruiters en amazones brachten een pro gramma, dat via de geluidsinstallatie van „Radio Ter Harmsel" werd toegelicht door de instructeur van de Bergruiters, de heer H. Beldman. De demonstratie opende met een para de, waaraan door allen werd deelgeno men. Een boeiend schouwspel, waaraan de vuurrode schoudermanteltjes van de de ponyruitertjes 'n apart cachet gaven. Na het springconcours vermeldde het programma „Slapende pony's". Gerard Doessehotte, Dicky Fuit, Jennie Kemper en Dik Bakker deden hun uiterste best om „Voske", „Corrie", „Johny" en „Fu ry" neer te vleien en in slaap te sussen, maar van slapen, kwam helemaal niets. Zodra de kleine viervoeters merkten, dat het „laken" nat was, sprongen ze weer overeind. Het nummer „Tally Ho" (stap-draf- galop) bracht Henk van Pijkeren met „Fury" en Gerard Doessehotte met „Vos ke" in de finale. Het werd een buitenge woon spannende finale, die met een voor sprong van enkele centimeters werd ge wonnen door Henk. Voor de af scheidsparade, waaraan door allen werd deelgenomen, brachten de Bergruiters nog een carrousselnummer, waarbij de viervoeters getooid waren met oranje, rode, witte en blauwe bandages. Al met al een hippisch programma, waar van genoten werd. Een geslaagde avond, die met 'n dank woord tot de Bergruiters en de ponyclub en met de wens voor een prettige vakan tie en meer zon voor de vele gasten, door de heer J. Wiggers, bestuurslid van de WV „Holtens Belang" besloten werd. BENOEMD TOT le KAASMAKER De heer H. Mekenkamp, 2e kaasmaker bij „De Vrijheid", is benoemd tot le kaas maker bij de Coöp. Zuivelfabriek „De Sa menwerking" te Giessenbrug (gemeente Giessenbrug en Schelluinen). De vlucht, van Vilvoorde met jonge duiven is voor de deelnemers van de post- duivenhoudersvei\ „De Bergvliegers" evenals trouwens voor vele duivenhou- ders elders een rampvlucht geworden. Van de 116 duiven welke zaterdagmid dag om 12 uur werden gelost zijn er nog geen 16 op de hokken teruggekeerd. Zij zijn door slecht weerovervallen. Ook de oude duiven die zaterdag niet in Tours werden gelost maar zondag wer den gekorfd, hebben een zelfde lot ge troffen. Van de 66 duiven zijn nog geen 10 duiven teruggekeerd, zodat veel deel nemers hun beste materiaal hebben ver speeld. Deze vlucht geldt niet voor de competitie, omdat de Holtenaren lid zijn van de bond van zaterdagvliegers en de lossing op zondag heeft plaats gehad. De uitslag van Vilvoorde, afstand 204 km, lossing 12 uur, luidt als volgt: 1. L. Gazan 16.44.38 uur; 2. M. Lodeweges 16.54.06 uur; 3. G. Huisken 17.52.44 (men ziet het grote verschil in aankomsttijd); 4. J. W. Willems 18.09.55 uur; 5. H. Wan- sink 18.39.26 uur; 6. en 10. M. Lodeweges; 7. L. Gazan; 8. W. Aaftink; 9. H. van Beek; 11. H. J. Aaftink. De stand van de jonge duiven na drie vluchten is als volgt: 1. L. Gazan 343,2 p.; 2. J. W. Willems 240.5 p.; 3. M. Lode weges 221.8 p.; 4. H. Wansink 177 p. en 5. D. Muller 159.3 p. Ter gelegenheid van de elfde Braderie zal een verloting worden gehouden met als hoofdprijs een wascombinatie of koel kast. De 2e prijswinnaar kan kiezen uit da mes- of herenrijwiel of een prachtige Saarlandse klok terwijl als 3e prijs een draagbare radio kan worden gewonnen. Verder zijn nog tal van mooie prijzen beschikbaar die stuk voor stuk de moeite waard zijn om een kansje te wagen. De heer Bosman die inmiddels is begon nen met de verkoop heeft reeds een flink aantal verkocht en het laat zich aanzien dat de 5000 loten vlot „geruimd" zullen worden. Mochten er loten onverkocht blijven dan zullen deze tijdens de Braderie aan de man/vrouw worden gebracht. De trekking zal zo spoedig mogelijk plaats hebben. MIDDENSTANDSDIPLOMA De heer H. F. Klein Velderman slaag de te Deventer voor het Middenstands diploma. De folkloristische boerendansgroep „De Larense Sehotsers" uit het Gelderse La ren gaf woensdagavond op 't bungalow kamp „Twenhaarsveld" een demonstratie met haar dansen, waarvan de vele vakan tiegasten die hier vertoeven, bijzonder genoten hebben. Het recreatiegebouw was tjokvol zomergasten, voor wie deze dansen in het Gelders boerencostuum, waarin ze gebracht worden, iets heel bij zonders is. Maar het allergezelligste was wel, dat de gasten werden uitgenodigd om de ver schillende ouderwetse dansen mee te dan sen, waarbij ook de jongens en meisjes een beurt kregen. De leider-conferencier, de heer Plek- kenpol, wist dat weer keurig te versieren, zodat men nog wel langer had willen ge nieten van deze demonstratie. Op de tonen van de harmonicamuziek van Küpers Jenske de heer J. Mos- sink werden o.m. gedanst de Haokse- bargen, de Driekusman, de Dreierd, Riepe garste, Smiet oe wief weg, Spaanse wals, de Onderofficier en nog andere Gel derse boerendansen. Zeer tot vreugde van jong en oud. Woensdagavond komt het gezelschap op Kalfstermansweide een demonstratie geven, die tegen een kleine entree, ter dekking van de kosten, voor ieder toe gankelijk is. Als laatste van de 63 leerlingen dei- openbare ulo-school te Holten, die exa- me deden, is 'te Almelo het afgelopen weekend geslaagd mej. W. A. van der Wal uit Laren (G.). Zij was daarmede de 51e die het diploma behaalde. Twaalf candi- daatjes moesten worden afgewezen. Dit resultaat is minder spectaculair dan voorgaande jaren, toen bijna alle leerlingen slaagden, maar naarmate de school groter wordt, d.w.z. het aantal leerlingen stijgt, zal het percentage af vallers ook stijgen. IN 'T STAMBOEK Door de heer A. M. Landeweerd, in specteur N.R.S. werd met B. in het stam boek opgenomen de M.R.Y.-stier Jo's Prins van de heer G. Haarman. GESLAAGD Te Enschede is voor het diploma 2- jarige manufacturierscursus geslaagd de heer J. Schuppert Hzn, Stationsstraat. Steeds meer mensen trekken in vakan- tietijd naar Markelo en omgeving. In ver band daarmede worden er dan ook allerlei evenementen georganiseerd voor die periode. De Jeugddienstcommissie van de Her vormde Kerk van Markelo heeft gemeend ook hierin niet achter te moeten blijven en heeft daarom een bijzondere kerk dienst georganiseerd op de zondag, die midden in de vakantietijd valt, namelijk op zondag 25 juli a.s., aanvang 's morgens om 9 uur. Dan zal er namelijk in de Her vormde Kerk een „Vakantie-appèl" wor den gehouden. Door connecties en vroegtijdige afspra ken heeft men voor dit appèl een zeer goede spreker weten aan te trekken, n.l. de bekende predikant Ds G. C. Tromp uit Amsterdam. Hij .kreeg veel bekendheid als schrijver, maar vooral ook als de spre ker, die op eenvoudige, maar boeiende en aansprekende wijze het Evangelie ver kondigt. Op het „Vakantie-appèl" in Mar kelo zal hij spreken over het onderwerp: „Ik neem de vrijheid In deze dienst zullen ook enkele liede ren worden gezongen uit de bundel van Johannes de Fleer. Aan dit appèl zal bo vendien medegewerkt worden door een zangduo met gitaarbegeleiding uit Die- penheim/Goor. Zij zullen het „Vakantie appèl" opluisteren met het zingen van enkele geestelijke liederen. Het „Vakantie-appèl" op zondag 25 juli a.s., des morgens om 9 uur, is natuurlijk niet alleen bestemd voor de vakantie gangers, maar uiteraard is iedereen daar van harte welkom! Dit appèl wordt ge houden in de Herv. Kerk van Mai-kelo. De Pinkster-Zendingscollecte heeft dit jaar f 1611,18 opgebracht (vorig jaar f 1227,94), terwijl aan giften, huwelijks collecten, catechisatiebussen, School met de Bijbel enz. nog f 738,25 bij de zendings commissie der Herv. Kerk is binnengeko men. De opbrengst van de zendingsbussen was over het tweede kwartaal ook hoger dan het vorige jaar. Kerk Holten f 948,55 (v.j. f 669,66) en „Bethanië" te Dijkerhoek f95,22 (v.j. f82,55). Zij die gebruik wensen te maken van de babysit-centrale worden in verband met de vakantie verzocht eerst te wil len bellen naar Janny Brouwer, tel. 1453, en bij geen gehoor naar Erie Buigholt, tel. 1569. Op donderdag, 29 juli hoopt het echtpaar J. Aanstood en H. Aan- stood-Kolkman zijn gouden huwe lijksfeest te vieren. De heer Aan stood is 74 jaar en zijn echtgenote 72. Beiden mogen zich in goede ge zondheid verheugen. Het gouden paar heeft 3 kinderen, 9 kleinkin deren en 1 achterkleinkind. De heer Aaanstood is vanaf 16 augustus 1922 tot 1 januari 1957 aan het openbaar slachthuis verbonden geweest, eerst als keurmeester en sedert 1948 als keurmeester-opzich ter. Hij heeft een belangrijk aan deel gehad in de werkzaamheden van de vleeskeuringsdienst vooral in de topjaren toen in het oude slachthuis, dat inmiddels buiten gebruik gesteld is, soms meer dan 10.000 stuks vee per jaar geslacht werd. De heer Aan stood heeft zich zelf bekwaamd. Van 19141922 was hij loonslager, ging hij in de winter de boer op en was hij com missionair in varkens. Na zijn opleiding tot keurmeester in Groningen kwam hij in gemeentedienst. Vooral in de bezet tingstijd heeft hij de Holtense bevolking en ook velen daarbuiten zeer aan zich verplicht door te zorgen»voor vrijbank- vlees. Opmerkelijk veel runderen en kal veren kregen toen een knol in de keel en moesten als noodslachting worden af gemaakt en ook met de varkens haperde De Dorpsstraat stond dinsdagavond na de zware regen- en on weersbui geheel blank. Het verkeer werd na de doortocht van deze „amfibi-auto" omgeleid. Op de achtergrond het politie bureau. Bij de familie Stokkers was de kelder gedeeltelijk vol gestroomd. er wel eens iets aan, zonder dat de be zetter daar iets aan doen kon. Hij was vele jaren lid van de Volks feestcommissie en van 19571962 pen ningmeester van de afdeling Holten van de A.B.V.A. Het zal het gouden paar donderdag zeker niet aan belangstelling ontbreken. De onweersbui, die zich dinsdagavond boven deze omgeving ontlastte len met een enorme regenval gepaard ging heeft een record-hoeveelheid hemelwater ge bracht. De heer C. G. Bal op de Holter- berg, die voor een groot dagblad in het noorden van het land, regelmatig de hoe veelheid neerslag controleert, tapte woensdagmorgen 66 mm uit zijn regen meter af. Een record-hoeveelheid voor dit toch al natte seizoen. Dinsdagavond kwamen de straten blank te staan, omdat de riolering het water niet kon verwerken. Automobilisten moesten gewaarschuwd worden om niet plotseling met een te grote snelheid het water in te rijden, daar er anders onge lukken zouden kunnen gebeuren. Op de Beusebergerweg even voorbij het winkelbedrijf van de familie Baltes stond het water woensdagmiddag nog over een heel stuk van berm tot berm. In de ge meenteraad is hierop tot in de treure de aandacht gevestigd. Daar heerst inder daad een onhoudbare toestand. Direct na de bouwvakvakanties zal met de verbe tering begonnen worden, maar dat is dan ook zeer dringend noodzakelijk. Ook voor de landbouw is de door deze regenval ontstane situatie een grote last en schadepost. Tal van weiden en ook met veldgewassen bezette akkers zijn onder water komen te staan. Komt er geen langdurige periode van droogte dan zal men hiervan nog veel hinder en schade ondervinden. door L. VAN SCHOOTEN 34) Ze wist ook niet dat Dick van Herpen, die dwars door al haar druk gedoe en pose heenkeek, daaronder toch wel dege lijk de kern had ontdekt en best begreep waarom deze Sandra Cranenburgh voor zijn vriend Jaap nog immer de enige vrouw was. Dat hij er in werkelijkheid alleen maar naar verlangde haar eens te leren kennen, zoals ze werkelijk was, deze moeder van Olga, 01 ga, die het meest op de moeder leek! „Hindert het u?" had hij gevraagd. Even was haar geest fel opgeflikkerd onder zijn kritische blik. Op zijn vraag echter trok ze zich weer terug in de lus teloosheid^ de onverschilligheid, die in deze weken haar veilige schutse was ge worden, waaruit niemand haar durfde wekken. „Och", zei ze mat, „ik ben in een stem ming dat alles me hindert en niets me meer kan schelen." „U moet u niet op stemmingen laten drijven", zei hij scherp, en het leek of hij. met die woorden de sluier" van haar wee moed kapotsneed. „O nee?", haar lusteloosheid was op eens verdwenen. „Nee, daar heb ik ook helemaal geen reden toe, nietwaar me neer Van Herpen En het is wel makke lijk voor meneer Van Herpen om hier algemeenheden te debiteren van: je moet er niet aan toegeven, en al die gemeen plaatsen meer. Als je het niet raakt, heb je ook geen idee hoe het een ander ge raakt heeft. Je hoeft niet naar me te zit ten kijken met een gezicht van wat-stel- jij-je-aan. Ik wéét, dat je me niet mag, 't kan me niks schelen ook, ik vind het alleen beroerd voor Olga. Nou, ik wil het je gerust zeggen, ik mag jou evenmin. Al heb je je ook nog zo druk gemaakt voor ons, in die dagen vanvanze aarzelde, en het leek of het licht in haar ogen plotseling doofde. „In die dagen," nam Dick opeens de handschoenop, „,ln die dagen, mevrouw Van Santen, ben ik iiw plaatsvervanger geweest. U, die altijd alles regelt, u, die altijd zo flink bent en in iedere situatie raad weet. U zegt dat ik u niet mag. U vergist u. Ik heb wel eens plezier gehad om de manier waarop u alles en ook uzelf wist te versieren. Dat vond u mis schien niet leuk, misschien vond u het prettiger als niemand dat door had. Maar is het niet beter,, wanneer iemand u door heeft en tóch respect en achting voor u heeft? Zich niet in de war laten brengen door uw kleine manoeuvres, maar daar doorheen u toch op uw juiste waarde schat? Mevrouw van Santen, in die vreselijke dagen heb ik me er boven op gehoudenhoewel mijn verdriet niet te vergelijken was met dat van u, natuur lijk.. door alle dingen die nodig waren, te doen zoals u ze zoudt doen. Want, me vrouw Van Santen, wij zijn veel meer aan elkaar verwant dan u ooit hebt be seft. Wij zullen elkaar alleen maar gaan begrijpen en waarderen, wanneer we te gen elkaar onszelf durven zijn. U hebt tegen mij altijd het schild van uw char mante onverschilligheid opgeheven, ik heb u laten merken dat dat me niks doet. Maar daardoor heb ik geen hekel aan u gekregen, integendeel. Ik heb alleen ge hoopt dat u me eens zoudt accepteren, en dan, dat wist ik zeker, zou er geen enkele antagonie meer tussen ons zijn. Wel met woorden, wel een beetje scher men, daar houdt u van zo goed als ik maar we zouden weten wat we aan el kaar hadden. Olga lijkt op u. Heel veel zelfs. Ik houd heel veel van Olga, dat hebt u wel gemerkt. Hoe kan ik van Olga houden en een hekel hebben aan u?" Sandra zat verslagen. Niet alleen had hij met zijn woordenstroom opeens de stilte doorbroken die de anderen zo ang stig om haar heen hadden gehandhaafd, maar zijn ontleedmes was tot op de kern van de zaak doorgedrongen. „En nu we toch aan het praten zijn", ging Dick voort, „zó aan het praten als wij het nog nooit met elkaar gedaan heb ben, nu wil ik u iets vragen. Hier in huis is de dood nog altijd te gast. Geen enkele herinnering aan de levende Yvon ne, die lieve meid.." Sandra zag verwon derd, hoe opeens, een ogenblik, zijn mond vertrok van ontroering, als die bin nenkwam scheen meteen de zon in huis die lijkt vergeten. Alleen de dode Yvonne leeft nog in de herinnering. Vindt u, dat dat mag?" Moeten we daar allemaal onder door? Jaap, en Olga, en Sander., en niet te vergeten u zelf? Weet u wel, mevrouw van Santen, dat de sfeer in huis nu door u wordt bepaald? Dat u nu kunt tonen of u bent die u bent? U hult u in uw verdriet, u laat daar niemand aan raken. denkt u aan het verdriet van de anderen Helpt u ze daarover heen? U, die zo sterk bent en zoveel geest hebt, bent u het niet die in gedachtenis aan de levende Yvonne dit huis weer moet maken tot een huis, waar ze blij in zou terugkeren, als dat kon?" Sandra had roerloos gezeten, haar ogen brandend gevestigd op z-ijn bleke gezicht, op zijn mond, die zulke harde woorden sprak, op zijn ogen die haar schenen te doorboren. En opeens was het als door trok een siddering haar lichaam. Ze zakte terug in haar stoel, sloeg de handen vöor het gezicht en snikte of haar hart zou breken. Opeens stond hij naast haar. „Huil maar uit"', zei hij en het leek of het zijn stem niet was, „huil maar eens goed. U hoeft u voor mij niet groot te houden". Sandra was het alsof ze duizelde. Hoe mes-scherp had deze jonge man haar de werkelijke toestand voor ogen gesteld. Hoe had hij, onder zijn verwijten door, een beroep gedaan op haar, op haar geestkracht, op haar optimisme, op haar levenswil., haar gezien als degene, die hier in dit huis aansprakelijk was voor het geluk der anderen. In een verward, hulpzoekend gebaar tastte ze naar zijn hand. „O Dick", zei ze, „wees niet boos op me. Ik ben zó dom geweest, en zo egois- tisch, en zo kortzichtig. En jij", hij zag blij-verwonderd hoe ze glimlachte door haar tranen heen, „en jij zit hier je aan staande schoonmoeder uit te schelden, en ik neem het nog ook." Ze hoorde een fiets tegen de schuur gooien. „Daar is Olga", zei ze gehaast, „ze moet me zó niet zien. Dick, ik dank, je wel". Opeens greep ze zijn hand in een stevige greep, „ik belóóf het je." En weg was ze. „1-Ié", zei Olga, „zit jij hier maar zo moederziel alleen? Waar is onze mama?" „Die is even haar neus poeieren", zei Dick luchtig. (Wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 2