DE HONGERIGE WOLF HERLEEFT Maar de gil van Ida zal de serene stilte niet meer verscheuren die Vraagteken café-restaurant He zaak adverteer t ligt altijd stukken voor Opmars atoomenergie over enkele jaren Vergeten herberg wordt oud-Hollands Rauw geblaf Roofoverval Babies verwisseld Rectificatie DOLFINARIUM IN HARDERWIJK rANDPAS7j4 Zaterdag 17 juli 1365 Langs de oude heerbaan naar Duitsland, midden tussen Ommen en Hardenberg, ligt de Hongerige Wolf. Het geboomte daar is donker en dwingend, maar de wolf zal niet meer uit een hinderlaag een argeloos slachtoffer op rijksweg 34 bespringen- Die tijd is voorbij. De naam Hongerige Wolf is verbonden aan een breedgeschouderd boerenhuis, dat heden ten dage nog in al zijn spookachtige verlatenheid de bonkige kracht van vele oude huizen uitstraalt. Maar het staat leeg, al jaren. Wie er nu de nacht wil doordrengen komt in verlaten kamers terecht. Onder de zware ruis in de bomen zuigt de wind door de kale vertrek ken. De afgebladderde muren vertellen een verhaal uit een ge stold verleden. De voorlangs het huis lopende verkeersbaan is 's nachts een leeg asfaltlint- Oude stilte kruipt het huis binnen. De romantische zwijger kan zijn hart voelen bonken. Zonder veel verbeeldingskracht hoort hij de rauwe gil, die bijna zes honderd jaar geleden werd uitgestoten door jonkvrouw Ida, in de muren nagalmen. deelde de geestelijke mee, dat het huwe lijk niet door kon gaan. Wat was er ge beurd? Toen Agnes van Collendoorn in verwach ting was had zij een voorgevoel dat haar kind 'n dochter zou zijn. Maar haar man. Herman, wilde een zoon. Mathilde van Eerde daarentegen hoopte op een doch ter voor haar echtgenoot, maar zij voor voelde een zoon. Wat nu te doen. Heimelijk togen de edelvrouwen naar pater Thomas en deelden hem haar voor gevoel mee. „Geef ons toestemming om als ons voorgevoel uitkomt d~ babies te ver wisselen", smeekten zij. De pater vond het onjuist, maar hij streek eens over zijn baard en besloot toen maar de da mes hun zin te geven, misschien in de hoop dat hun voorgevoelens wel fout zou den zijn. Maar de voorgevoelens kwamen uit en de babies werden geruild, buiten medeweten van de mannen die op strijd waren. De jongen van Everhard en Mathilde groeide als zoon van Herman en Agnes voorspoedig op. De dochter van Herman en Agnes overleed bij Everhard en Ma thilde al vrij snel. Maar Everhard en Mathilde kregen later nog een dochter, die zij Ida noemden. Men voelt het al. Rudolf en Ida wa ren broer en zus. Alleen daarom verzet te Agnes, die dit uiteraard wist, zich zo heftig tegen het huwelijk. Voor Ida kwam deze oplossing uit de hemel vallen. Rudolf boog diep het hoofd van verdriet en schaamte. Later, zo luidt het verhaal, zou hij met Kunegonde, de eigen dochter van Her man en Agnes, die hij altijd als zijn zuster had gezien, in het huwelijk zijn getreden. Hoe romantisch het verhaal ook klinkt de nuchtere Hardenbergers en Ommena ren van 1965 hechten er niet zo veel waarde aan. Zelfs de onderwijzer ue heer Jongsma uit Hardenberg. aan wiens aantekeningen deze versie van de his torie zijn ontleend, zette achter de au thenticiteit van Rudolf een groot vraag teken. Met Rudolf staat of valt de waar heid van het verhaal De pleisterplaats de Hongerige Wolf zou zijn naam te danken hebben aan de wol die in februari 1379 de schone jonkvrouw Ida aanviel. Maar in Ommen schudden ze hun hoofd. Inderdaad hebben er vroeger wolven in de bossen gehuisd. Maar hoor eens aan, daaraan hoeft de Hongerige Wolf zijn naam toch niet ontleend te hebben. Een paar eeuwen lang heeft er een herberg gestaan midden in de bossen, die een eldorado waren voor jagers. Wat is er nu logischer dan dat de jagers, hongerig geworden van de jacht, in de herberg als wolven aanvielen op het ver se gebraad? Niet minder gulzig moeten de kooplieden omgesprongen zijn met de lekkernijen die in deze herberg werden gebraden en gebrouwen. Ze reden de wa gen met het paard in de losse schuur naast de herberg en schoven dan zelf achter een van de houten tafeltjes waar ze met smaak in de schuimkraag van het bier doken. HOLTENS NIEUWSBLAD Europese projecten uitgewerkt Atoomcentrales zullen een steeds be langrijker rol gaan spelen in de energie- vooziening van West-Europa. De komen de vijf jaren zullen nog voornamelijk worden gekenmerkt door experimenten en het ontwerpen van plannen, maar in 1970 zal het Europese atoomprogram ma goed op gang komen. De Euratom- commissie Euratom is een organi satie, waarin de zes landen van de Euromarkfc al hun kennis en ervaring op nuclair gebied bundelen - - heeft nu berekend, dat over 35 jaren, in het jaar 2000, atoomcentrales in West-Europa een capaciteit zullen hebben van 370 dui zend negawatt (of 370 miljoen kilowatt). i Dit zal dan het resultaat zijn van een gigantisch bouwprogramma voor kern--: energiecentrales. In 1970 zullen de Euro pese kernfabrieken nog niet meer dan 3,7 duizend megawatt aan electrische energie leveren, maar in de dertig vol gende jaren zal deze productie verhon derdvoudigd worden Een dergelijke reusachtige uitbreiding van het gebruik van kernenergie is hard nodig ook, want de Europese be hoefte aan (electrische) energie zal bij na tien maal zo groot worden. Dit jaar zullen de zes Euromarktlanden geza menlijk 409 miljard kilowatturen ge bruiken en dat zullen in het jaar 2000 liefst 3,5 biljoen kw/u zijn. Tegen die tijd zullen de atoomcentrales uitkomst moeten brengen en meer dan de helft van de energieproductie op zich moeten nemen. De traditionele energiebron (ko len) zal dan niet meer voldoende kun nen leveren om aan de energiehonger van de zes landen te voldoen.. Het in Nederland gevonden aardgas zal enige verlichting brengen in de schaarste aan energie, maar toch ook geen blijvende uitkomst kunnen betekenen. Dat atoomcentrales veel energie kunnen leveren was al direct nadat de mens de kernsplitsing leerde gebruiken, bekend. Dat was bijna 25 jaren geleden. De re alisering van hetgeen in theorie moge lijk leek, bleek echter heel wat meer voeten in de aarde te hebben. Er waren heel wat jaren voor nodig voordat men het researchstadium kon laten overgaan in het productiestadium. De eerste kern centrale in Europa kwam in 1958 ge reed, nabij Galder Hall in Engeland. Eigenlijk ging het hier ook nog om een experiment. Het was een reactor met een slecht beperkt vermogen, voor namelijk gebouwd om ervaringen op te doen met het produceren van electrici- teit met behulp van de warmte, welke door de kernreacties wordt geleverd. De Engelse centrale en het tiental andere atoomcentrales, dat inmiddels in andere Europese staten (Duitsland, Frankrijk, Italië en België) is neergezet, zijn van een type, dat nu al weer stefk verou derd is. Het opbouwschema van Eura tom gaat er van uit, dat het merendeel van de toekomstige centrales van een nieuw type zal zijn (de zogenaamde „broedreactoren", die hun eigen nu cleaire brandstof maken). De eerste energiereactoren gaven maar weinig rendement. Van alle energie, welke in het kostbare uranium is opge sloten, werd slechts 0,3 pet. gebruikt. De „broedreactoren" geven een veel be ter resultaat. Berekend is, dat aan een ton uranium in dit type „verstookt" evenveel warmte kan worden onttrok ken als afin anderhalf miljoen ton steen kolen. Dit biedt een ruime mogelijkheid ook goedkope energie te leveren, Neder land heeft het plan gehad om nabij Dodewaard in de Betuwe een centrale van vijftig megawatt te bouwen. Bet zou een atoomcentrale worden van het ouderwetse type, waarbij het rendement dus vrij laag zou zijn. De kosten van de geproduceerde stroom, waarop dan de Betuwse strijkijzers en stofzuigers zou den moeten werken, zouden veel hoger zijn dan de prijs van de stroom, die wordt geleverd door gewone centrales, die steenkolen gebruiken. Ongeveer f 4,80 tegen f 3,24 per kwH. Atoomcentrales van het nieuwe type zouden echter sterk kostenbesparend werken in plaats van duurder te zijn. Euratom heeft berekend, dat de samen werkende landen, na uitvoering van het ambitieuze programma, zelfs 8,2 mil jard gulden zouden besparen op de electriciteitsproductie. De gil sterft weg. Een auto snort voor bij. Het weer dag. De twintigste eeuw met al zijn vernuft verdringt met hoe kig licht de tijd roofridders. Een luisterrijk verleden maakt plaats voor een zakelijk vandaag. Het lege spookach tige boerenhuis, eens een warme her berg voor kooplieden op doorreis en ja gers. wordt een modern café-restaurant in oud-Hollandse stijl. De heer J. Pool, caféhouder uit Emmercompascuum heeft het met bijgebouw en 7 hectare grond gekocht en is sinds dinsdag 22 juni bezig om het bijgebouw, waar vroeger paar den en wagens werden neergezet zo te restaureren dat het over een week of zes kan worden geopend. Voor de verbouw van het hoofdgebouw zijn de vereiste vergunningen nog niet gegeven. Op de tekeningen kunnen nog wijzigingen komen. Vast staat wel dat het gebouw uiterlijk niet veel zal veran deren. De omliggende grond zal als kam peerterrein worden ingericht. Zo zal de oude herberg de Hongerige - Wolf, die honderd vijf tig jaar geleden al werd genoemd, herleven, Romantischer is nog, dat in het moderne bedrijf een fijne legende voortleeft, waarin ver moedelijk fantasie en werkelijkheid ge raffineerd verweven zijn. j In de geschiedenis waarom het hier gaat spelen twee riddergeslachten een rol, namelijk die van kasteel Eërde en I kasteel Collendoorn. In het laatstgenoem de huis woonde Herman van Stove, ge trouwd met Agnes, erfdochter van Col lendoorn. Volgens de overlevering hadden zij twee kinderen: Rudolf en Kunegonde. Op kas teel Eerde woonde de roofridder Ever hard van Essen, die was getrouwd met Mathilda. Hun enige dochter heet Ida. Wanneer we weten dat Rudolf verliefd is op Ida, ondanks dat zijn zuster Kune gonde hem steeds voorhoudt dat Ida niet meer dan achting voor hem voelt, kan de geschiedenis beginnen. Ida is precies wat wij ons van een middeleeuwse jonkvrouw voorstellen: 'n schone, trotse en wat preutse dame. Met een gracieus gebaar neemt zij haar rokken bij elkaar en bestijgt, ge holpen door een dienares het paard, dat haar naar Collendoorn zal brengen. De 1 lucht is koud maar zuiver. De bossen dringen dicht op de oude Hessenweg aan. Op de plaats waar later de herberg de Hongerige Wolf stond, wordt het paard ineens schichtig. Angstig weigert het zijn schone meesteres te gehoorza men. Dan treft een rauw geblaf haar oor. De wolven. Ze verstijft van schrik. Ze kent verhalen van lieden die oog in oog met de bloeddorstige monsters hebben gestaan, maar zélf heeft ze er nog nooit een gezien. Tijd om na te den ken heeft ze niet. Terwijl het paard zich hinnikend op de achterbenen verheft schieten ze als pijlen uit het bos te voorschijn. Alles wordt Ida bloedrood voor de ogen. Ze valt, de opengesperde muil van de grootste wolf is vlak bo ven haarDan wringt ze een kreet uit haar droge keel, die tot ver in het bos moet reiken. Rudolf, onze zwierige held, wist dat zijn geliefde naar Collendoorn zou gaan. Hij rook zijn kans om haar heimelijk te ontmoeten. Te paard begaf hij zich op weg vanuit Eerde in noordoostelijke rich ting. Terwijl hij vrolijk door het bos voortdraaft hoort hij plotseling een vre selijke gil. Ida, gaat het door hem heen. Hij stuurt zijn paard in de richting van het geluid en staat plotseling voor een afschuwlij k toneel. Ida ligt in een wanordelijke toestand op de grond, half onder het briesende paard. D'e grootste wolf heeft zijn likke baardende muil vlak bij haar mooie gezicht. Rudolf handelt snel. In een flits trekt hij zijn zwaard. Even een korte aarzeling. Missen betekent Ida's dood. Hij mist niet. De wolf wordt juist op de goede plek getroffen. Nog even brult het beest, dan zakt het krachteloos in een. Ida is gered. Voldaan steekt Rudolf zijn zwaard weg. Ridderlijk begeleidt hij zijn geliefde naar Collendoorn. Haar ouders zijn stomver baasd. Nadat Ida hun het verhaal van haar redding heeft vertelt smeedt Rudolf het ijzer nu het toch heet is. Hij vraagt de ouders toestemming voor een huwelijk Ida zelf vindt een levensverbintenis met de erfgenaam van het kasteel Eerde een wel wat grote prijs, maar ze begrijpt dat ze nu niet ondankbaar mag zijn. Ze stemt in een huwelijk toe en ooi? haar vader geeft het jawoord. Wellicht zou het huwelijk gesloten zijn als niet de moeder van Rudolf roet in het zo geurige eten had gegooid door het ja woord te weigeren. Moeder Agnes had een ongelukkig huwelijk. Zij wil dat haar zoon liever besparen, zo zegt zij. Maar de Rappere Rudolf verzet zich. Het eni ge dat hij ermee bereikt is dat zijn moe der hem in de kerkers van Erde laat opsluiten. In die dagen pleegde de heer Van Coe- vorden een roofoverval op Zwolse koop lieden. Zwolle eiste daar genoegdoening voor in de vorm van een geldsom. De heer Van Coevorden vroeg zijn neef Eg- bert van Ruinen om het geld voor hem naar Zwolle te willen brengen. Deze Egbert van Ruinen was niet al leen een neef van de heer Van Coevor den maar ook van onze Rudolf. Rudolf was net weer uit de kerkers vrijgelaten, toen Egbert van Ruinen hem vroeg om hem naar Zwolle te vergezellen. Moeder Agnes zag daar geen kwaad in, Rudolf zou nu wel getemd zijn. Bij Damsholte sprong er een gemasker de bandiet uit de struiken tevoorschijn en dwong Egbert van Ruinen en Rudolf het geld af te geven. Het draaide uit op een hevige vechtpartij. Egbert werd neer geslagen. Toen Rudolf de bandiet een pracht klap wilde geven herkende hij in deze zijn schoonvader Everhard van Eerde Hij probeerde de klap nog in te hou den, maar er zat al te veel vaart ach ter. De ontmoeting eindigde echter met handjesscl udden. Everhard vergaf zijn aanstaande schoonzoon graag de klap en de 2 sloten vriendschap. Agnes op Col lendoorn, moeder van Rudolf, kon deze slag niet verwerken, ze werd 1 ankzinnig en maakte daarmee de weg vrij voor een huwelijk tussen Rudolf en Ida. Een vrolijke familie van Collendoorn trof voorbereidingen voor het huwelijk. Rudolf was de gelukkigste man van de wereld. Ida wellicht de meest gelaten bruid. Ze verzette zich niet. Wat gaf het, maar ze kon haar hart niet aan haar aanstaande man schenken. Niets kon er nu meer verkeerd gaan. Niels zou er verkeerd zijn gegaan, als niet pater Thomas uit Den Ham ten tonele war verschenen. Met een grafstem t ij de lij k met 1 JAARGETIJDE SPELDJE Uit serie van 4 i) tube van f 1.- In ons blad van de vorige week stond in de advertentie betreffende de Vakan tiesluiting van dc gezamenlijke winke liers vermeld dat de Gebr. Veldhuis, La- renseweg hun winkel zullen sluiten van 30 augustus tot 9 september a.s.. Dit is niet juist. De gebr. Veldhuis zijn wegens vakantie gesloten van 30 augustus tot en met 4 september a.s. Sinds zeer korte tijd kent het IJsselmeerstadje Harderwijk als eerste plaats in West-Europa een Dolfinarium. Dit is een vrij groot bassin, waarin een aantal dolfijnen rondzwemmen, die allerlei kunstjes geleerd kunnen worden. De dolfijnen in Harderwijk zijn nog niet zover dat ze hoog uit het water kunnen opspringen, maar dat komt nog wel. Dr. W. Dudok van Heel (foto), wetenschappelijk hoofd van het Dolfinarium, zal ze geduldig dresseren. Hier steekt een van deze merkwaardige dieren juist zijn kop boven water om een visje te verschalken.

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 3