mm Aanbod daalt, vraag stijgt nog bij de arbeidsvoorziening BORGSTELLINGSFONDS VOOR DE MIDDENSTAND Geslaagden landbouwhuishoudschool Concerten voor de zomergasten Rectificatie Ulo-examens Telefoon was gestoord Getuigschrift 2-jarige prim, opleiding Uitleencijfers Centrale PlattelandsbifeSiotlieek stegen met 20 Voormelkers gehuldigd Benoemingen Districtscommissaris Vereniging Nederland-Joegoslavië Zaterdag ID juli 1965 HOLTENS NIEUWSBLAD Dezer dagen is verschenen het jaarver slag van de Stichting „Borgstellingsfonds voor de Middenstand voor Salland en Omstreken" te Deventer. De stichting heeft weer belangrijk werk verricht voor de middenstand door 40 kre dieten te verlenen tot een bedrag van f207.900,t.w. in Apeldoorn 13, Deven ter 8, Epe 3, Gorssel 1, Lochem 3, Raalte 1 en Zutphen 11. Het zijn voornamelijk de stedelijke mid denstanders, die van de door het fonds geboden gelegenheid om kredieten op te nemen, gebruik maken. Holten komt op de lijst niet voor. Toch lijkt het ons belangrijk genoeg aan enkele aspecten uit het jaarverslag enige aan dacht te wijden. STIJGENDE LOONKOSTEN EN PRIJZEN Onder het hoofd „Algemene beschou wingen" wordt de vraag gesteld: hoe vangt de middenstander de stijgende loon kosten en prijzen op? Dit moet gebeuren door te streven naar grotere eenheden, specialisatie en betere productie- en verkoopmethoden, samen werking op alle gebied, overleg, klanten binding etc. De middenstander heeft, juist doordat hij met kleinere eenheden werkt, de mo gelijkheid om zijn bedrijf vlot en vaak met de minste kosten aan te passen, en moet dus niet achter de feiten aan gaan hollen. Zijn bedrijf kan toonaangevend zijn, mits hij maar nieuwe initiatieven neemt, zich voldoende laat voorlichten en tijdig de bakens verzet. Natuurlijk zijn er omstandigheden waar aan niet te ontkomen is. De bakker op het platteland verdiende in de tijd dat hij zijn klanten per transportfiets bediende meestal meer dan zijn knecht. Vaak komt men nu het omgekeerde tegen. Toch schuilt ook hierin voor een deel gebrek aan samenwerking, onvoldoende vooruit zien en te lang vasthouden aan de vol tooid verleden tijd. In financieel opzicht is de middenstand zeker niet zonder zorgen. De belastingdruk weegt zwaar, mede omdat het jaarinkomen van de midden stander direct en volledig aan de inkom stenbelasting en premieheffing ingevolge de Algemene Ouderdomswet en de Alge mene Weduwen- en Wezenwet is onder worpen. Dus ook dat deel van de bedrijfswinst dat bestemd is voor investering en reser vevorming. Het aantrekken van vreemd kapitaal op lange termijn en tegen een redelijke rente geeft vaak moeilijkheden. Het is van groot belang voor een onder nemer om zijn bedrijf niet te zwaar te be lasten en zoveel als mogelijk is baas in eigen huis te blijven. In dit alles heeft het fonds een taak. Met voorlichting, advies en kredietverle ning staat het fonds ten dienste van de middenstand, waarbij de belangen van de middenstander op de voorgrond staan. WERKWIJZE VAN DE STICHTING Een krediet moet worden aangevraagd door middel van een aanvraagformulier, dat behalve ten kantore van de Stichting ook verkrijgbaar is bij de kantoren van de Nederlandsche Middenstandsbank te Apeldoorn, Deventer en Zutphen. Een aanvraag dient zo mogelijk verge zeld te gaan van de balansen en exploita tierekeningen over de jongste drie boek- jeren, alsmede van alle gegevens over de verstreken kwartalen van het lopende boekjaar. De beslissing op de binnengekomen kredietaanvragen berust bij het Dagelijks Bestuur. Bij de toewijzing van een krediet geeft het bestuur opdracht tot uitbetaling van het betreffende krediet aan de Nederland sche Middenstandsbank te Deventer, met welke bank de Stichting een borgtocht overeenkomst heeft aangegaan. Indien mogelijk wordt van de krediet nemer een persoonlijke of zakelijke ze kerheid gevraagd, waartoe, al dan niet gecombineerd, eigendomsoverdracht van de bedrijfsinventaris, voorraden e.d., cessie van levenspolissen, alsmede borg tocht en hypotheek, als zodanig in aan merking komen. De rente wordt kwartaalsgewijze door de Nederlandsche Middenstandsbank aan de kredietnemer in rekening gebracht. Kredieten worden verstrekt in de vorm van, als regel in gelijke termijnen af te lossen, voorschotten. Dus niet in reke ning-courant. Het toekennen van een kre diet beperkt de kredietnemer niet in zijn keuze van een bankrelatie. Het is begrijpelijk, dat de redenen op grond waarvan een ingediende krediet aanvrage wordt afgewezen van zeer ver schillende aard kunnen zijn. Enkele wel zeer belangrijke daarvan luiden als volgt: mogelijkheid voor de kredietaanvrager om op andere wijze aan het gevraagde krediet te kunnen worden geholpen; onvoldoende vooruitzichten, in ver band met de aflossingscapaciteit; te hoge privé-uitgaven; onvoldoende zakelijk inzicht; onvoldoende boekhoudkundige gege vens; onaanvaardbare kredietmotieven; te korte vestigingstijd; onvoldoende vertrouwen in de aan vrager. KREDIETMOGELIJKHEDEN De Stichting stelt zich garant voor kre dieten van ten hoogste f 10.000,per ge val aan in wezen levensvatbare bedrijven. Het krediet moet afhankelijk van de omstandigheden uiterlijk binnen 10 jaar worden afgelost, als regel in gelijke ter mijnen. De rente bedraagt voor borgstellings- en overnamekredieten boven het promesse-disconlo van de Nederlandsche Bank met een minimum van 4 en 2 boven dit promesse-disconto voor bijzon dere bedrijfskredieten. De rente wordt berekend over het wer kelijk saldo (effectieve rente). Borgstellingskrediet kan worden ver den verleend aan een ondernemer, die een onderneming drijft welke langer dan twee jaar heeft bestaan en haar bestaansrecht heeft bewezen, ter bestrijding van finan ciële moeilijkheden, waarin hij in verband met de uitoefening van zijn beroep is ge raakt of dreigt te geraken en waarvoor hem niet een bijzonder bedrijfskrediet als hierna omschreven kan worden verleend. Overnamekrediet kan worden verleend ter gehele of gedeeltelijke financiering van de overname van een bestaande on derneming of een bestaand bedrijfspand. Het krediet kan onder meer worden geweigerd, indien de aanvrager reeds een middenstandsonderneming drijft en voor nemens is met behulp van het gevraag de krediet: a. tevens een andere onderneming te gaan drijven of b. zijn onderneming met een vierde of verdere bedrijfsruimte uit te breiden. Bijzonder bedrijfskrediet kan worden verleend aan een ondernemer: a. ter financiering van de bedrijfsuit- rusting in ruime zin; b. ter vergroting van het bedrijfskapi taal van zijn onderneming, indien dit voor de bevordering van de continuïteit van de onderneming of ter bestrijding van liqui diteitsmoeilijkheden nodig is. Tegen de afwijzing van een aanvrage ter verkrijging van een bijzonder bedrijfs krediet staat beroep open bij de minister. Tegen de afwijzing door de Stichting van een aanvrage voor borgstellings fonds- en overnamekrediet staat geen be roep open. ANDERE KREDIETMOGELIJKHEDEN Overnamekredieten, als voren om schreven, maar tot bedragen hoger dan f 10.000,kunnen worden verkregen, in dien de betreffende onderneming tot een bedrijfstak behoort, waarvoor een Stich ting Bijzonder Waarborgfonds bestaat, welker statuten, reglementen en voor de behandeling van aanvragen om krediet geldende richtlijnen zijn goedgekeurd door de Minister van Econ. Zaken. Het krediet wordt verleend tot ten hoogste het bedrag, dat door de betrokken Stichting Bijzonder Waarborgfonds, na overleg met de Minister, voor het betrok ken geval passend wordt geoordeeld. Het wordt verleend voor ten hoogste 10 jaar, tegen de gebruikelijke debet rente en provisie. Aanvragen voor deze kredieten moeten schriftelijk worden in gediend bij de betrokken Stichting Bijzon der Waarborgfonds. Voor een ondernemer die zich voor het eerst wil vestigen, voor de bouw van "be drijfspanden al of niet met een daar toe behorende woning en voor de in richting van een nieuwgebouwd of over genomen pand bestaan ruime krediet mogelijkheden, namelijk: a. vestigingskrediet tot bedragen van ten hoogste f50.000, b. hypothecair krediet tot bedragen van f 150.000,of meer na goedkeuring door de minister; e. inrichtingskrediet, waaronder een bedrag ter financiering van de aanschaf fing van voorraden en uitstaande vorde ring, tot bedragen van f150.000,of meer na goedkeuring door de minister. Hiervoor dient men zich te wenden tot de Stichting Algemeen Waarborgfonds voor de Middenstand, Sarpathikade 11 te Amsterdam. Bijzondere bedrijfskredieten boven f 10.000,kunnen worden aangevraagd bij de Nederlandsche Middenstandsbank N.V. Voor bedragen boven f150.000,is de goedkeuring van de minister nodig. De aflossingstermijn voor deze hogere kre dieten is maximaal 15 jaar. Bijzondere bedrijfskredieten van be dragen hoger dan f 5000,tot ten hoog ste f 10.000,kunnen ook rechtstreeks bij de bank worden aangevraagd. De aflos singstermijn in dergelijke gevallen is dan echter maximaal 10 jaar. Tenslotte kan door de Nederlandsche Middenstandsbank N.V. aan een of meer ondernemers tezamen een krediet voor economische samenwerking worden ver leend, ter financiering van investeringen of ter verschaffing van bedrijfskapitaal, dienende om een economische samenwer king al of niet onder samenvoeging van hun onderneming tussen hen tot stand te brengen, met het doel tot een rationeler bedrijfsuitoefening te geraken. Het wordt verleend tot ten hoogste het bedrag, dat nog in een redelijke verhou ding staat tot het door "de aanvragers in de betrokken ondernemingen geïnvesteer de eigen en op lange termijn opgenomen kapitaal. Het wordt verleend voor ten hoogste 10 jaar, tegen de gebruikelijke debetrente en provisie. BEDRIJFSBEHEER VAN AANVRAGERS De in het verslagjaar aangetroffen boekhoudingen van aanvragers werden, volgens het verslag, als volgt gewaar deerd: goede boekhouding minder geschikte enige aantekeningen geen boekhouding 40 17 8 1 Sommigen menen nog steeds met een goedkope provisorische boekhouding te kunnen volstaan onder het motto „het moet nu eenmaal van de belastingdienst". Een werkelijk goede administratie, waar uit de nodige conclusies kunnen worden getrokken en welke een leidraad is voor de gehele verdere bedrijfsvoering, betaalt zichzelf. De rapportering omtrent de boekhou ding moet niet alleen maar een balansje en exploitatierekening omvatten, maar tevens een volledig inzicht geven omtrent de liquiditeit en solvabiliteit alsmede van de behaalde resultaten in totaal en in on derdelen. Vergelijkende overzichten in absolute en relatieve cijfers verduidelijken het in zicht en zijn eveneens van groot belang. Een ieder die eenmaal met een goede administratie is begonnen en de gegevens jaarlijks, of over een kortere periode, volledig laat uitwerken door een goed ad ministratiekantoor, zal zonder twijfel tot de conclusie moeten komen, dat deze pe riodieke gegevens onmisbaar zijn voor een goede bedrijfsvoering. Zijn geheugen kan hij steeds weer opfrissen. De cijfers wij zen hem de weg en hij plukt de resultaten daarvan. Het ligt niet op onze weg, aldus het verslag, om de administratie voor mid denstanders te verzorgen, maar wel kun nen wij,, hen zonodig ter zake met raad en daad bijstaan. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen bij het gewestelijk arbeidsbureau te Deventer daalde in de maand juni vol gens verwachting opnieuw en wel van 178 op 160. De daling van de werkloos heid was het grootst onder het bouwvak- personeel (13 - 9) en de losse arbeiders (9 - 3). Dit was het gevolg van het af komen van bouwvergunningen, zoals reeds vermeld in de toelichting over de maand mei jl. Niettemin was de situatie in juni 1964, toen er slechts 127 personen (waaronder 3 bouwvakarbeiders) als werkloos stonden ingeschreven, gunstiger dan nu (160). De geregistreerde vraag geeft een ge ringe stijging te zien (731 - 741), doch ligt in vergelijking met de overeenkom stige maand van het vorige jaar aanzien lijk hoger (666 - 741). De 'vi-aag stx-ekt zich uit over bijna alle bedrijfsgroepen en heeft voor ruim 70% betrekking op jeug dige krachten! Aan de hand van de jaai*- lijkse peiling van de behoefte aan jeug dige arbeidskrachten, die binnenkort de diverse scholen zullen verlaten, wordt verwacht, dat de geregistreerde vx-aag, wat deze categorie betx-eft, de eerstvol gende maanden zeer zeker niet in belang rijke mate zal stijgen. Zelfs wordt de mo gelijkheid niet uitgesloten geacht dat zich in bepaalde bedrijfsgroepen o.a. 04, een tendens tot daling zal voordoen. VROUWEN Het geregistreex-de aanbod van vrou wen, reeds gering, daalde nog enigszins t.o.v. de vorige maand (15 - 12). In dit aanbod zijn nog 5 minder geschikten be grepen. Ten opzichte van de overeenkom stige maand van liet voi'ige jaar ligt het aanbod lager (20 - 12). Verwacht mag worden, dat het aanbod de eerstkomende maand zal stijgen als gevolg van jeug dige krachten, die binnenkoil de diverse scholen zullen veiTaten en direct nog geen plaats in het bedrijfsleven kunnen vinden. De vraag naar vrouwelijk perso neel, zal, zoals het zich nu laat aanzien, in vergelijking met de vox-ige maand niet belangrijk stijgen. Ten opzichte van de maand mei valt zelfs een kleine daling te constatei'en (464 - 454). De geregistreerde arbeidsreserve aan mannen verdeeld over de gemeente be droeg Deventer 121 (v.j. 96), Bathmen 1 (1), Diepenveen 4 (3), Holten 7 (4), Olst 7 (5), en Raalte 20 (18). Per 1000 loontx-ekkenden was dit aantal Deventer 8 (6), Bathmen 3 (3), Diepen veen 3 (2), Holten 8 (5), Olst 4 (3), Raalte 8 (8), van het gewest 7 (6), van de provincie 9 (8) en van het rijk 7 (6). Op de maandag j.l. gehouden veemarkt te Rijssen waren aangevoerd 20 runde ren en 1118 vai'kens. De prijzen waren als volgt: vette koei en van f4,tot f4,40 per kg. slachtge- wicht; melk- en kalf koeien f1050 tot f 1250 per stukgraskalveren van f 450 tot f650; drachtige zeugen f325 tot 1400; biggen f 60 tot f 75. De handel in rundvee was kalm met staande prijzen; in zeugen was een rede lijke handel, eveneens met staande prij zen; biggen werden vlug verhandeld en hier waren oplopende prijzen te maken. Aan de landbouwhuishoudschool slaag den de volgende leerlingen voor het ge tuigschrift Assistente in de huishouding: H. A. Baltes, E. Fikkert, J. Kettelarij, J. G. Markvoort, T. W. Marsman, G. J. Nij- land, J W. Rensen, E. Reilink, A. Tie- kink, D. J. Ulfman te Holten; W. G. Belt man, J. W. Denneboom, J. II. Haarman, L. Pasman, H. Roeterdink, H. Sluiter te Bathmen; J. B. Bouwhuis te Heeten; E. van Breemen te Nijverdal; G. J. Brink man te Markelo; J. Bronsvoorl te Lellele. De muziekvereniging „H.M.V." heeft dinsdagavond een concert gegeven voor de gasten van het bungalowpark „De Haspel". Door de weersomstandigheden kon dat, zoals de bedoeling was, niet in de openlucht geschieden, maar werd ge concerteerd onder de waranda van het verzorgingshuis, waarbij de cantine stampvol gasten zat. Zij hebben deze geste bijzonder gewaai'deerd hetgeen na afloop tot u tdrukking kwam in de woorden van de eigenaar, de heer E. Oostendorp, die veirklaarde, dat men als recreatiegemeen te op de goede weg is, wanneer men de vakantiegangers op deze wijze enige ver strooiing weet te bieden. Voor de kas van het korps bleef deze waai-dering niet onopgemerkt. Dit was het eerste concert, dat H.M.V. voornemens is voor de zomergasten t£ geven. De volgende week donderdag wordt een bezoek gebracht aan het bun galowkamp „Twenhaarsveld", terwijl ook nog andere kampeerterreinen en bunga lowkampen op het programma staan. In ons verslag betreffende de vergade- ring van de Ploltense Handelsvereniging schreven wij, dat als bestuurslid werd gekozen de heer H. Dikkers Ezn. Deze mededeling berustte op een abuis. Geko zen werd de heer M. van der Maat, Dorps straat 10. Te Almelo slaagden van de openbare ulo-school te Holten voor het diploma A: J. Israël en A. V'ukkink te Holten, M. Rohaan en M. Kooymans te Markelo, H. Bever-dam en H. Boer te Rijssen, H. Beunk te Bathmen en F. Bakker te Almelo. Een candidaat werd afgewezen. Er heerste vrijdagmorgen tussen 8 en 9 uur een Babylonische spraakverwarring op het Rijkstelefoonnet in Holten. Ver bindingen kwamen tot stand, welke niet waren aangevraagd en zonder dat men de kiestoon kreeg en een voortdurend „hallo"-geroep maakte duidelijk, dat tal van abonné's een aansluiting probeerden te krijgen, zonder dat hen dit gelukte. Alleen de storingsdienst in Hengelo no. 007 gaf een reëel antwoord en verklaarde, dat een wek- en signaalmachine in de telefooncentrale aan het Kosterspad was uitgevallen. Het euvel werd spoedig ver holpen, zodat men om even over negen weer normaal kon telefoneren. De storing had een klein uurtje geduurd. VOOR DE BLINDEN De collecte ten behoeve van de Chr. Vereniging voor Blindenhulp „De fakkels bijeen" heeft f215,97 opgebracht. Voor de tweejarige pi-imaire opleiding van de landbouwhuishoudschool alhier slaagden de volgende leerlingen: G. Aal- tink, J. A. Bekkernens, J. G. A. Blanken berg, M. Deijk, G. B. Klein Teeselink, G. Lammers, H. Linde, H. H. Meesterbe- i-ends, W. H. Oolbekkink, H. J. Plekken- pool, A. Podt, H. E. Scheperman, J. Sma- le, M. H. Stukker, J. H. Teeselink, M. Klein, G. J. Jansen Manenschijn, G. H. W. Klaasses, H. Ki'ikkink, allen te Holten; J. G. Markvoort, R. Eertink, H. J. Berend- sen, H. Klein Twenhaar, J. H. Straalman, allen te Markelo; A. J. Baltes, G. Bril man, J. Kolkman, J. W. Stegink, M. J. M. Wevers, E. J. van de Worp, allen te Bathmen; J. H. Dekker te Okkenbroek; A. G. Meijer, J. H. Oplaat, Oude Molen (Lettele). Uit het halfjaarlijks overzicht van de Centrale plattelandsbibliotheek voor Over ijssel blijkt dat de leeslust in de provincie nog steeds toeneemt. Het aantal uitlenin gen steeg van 706512 in het eerste half jaar van 1964 tot 832802 in het eerste half jaar van 1965, een vooruitgang van ruim 20%. Bij de door het zuivelconsulentschap te Zwolle op de boerderij van de familie Kamp in de Weitemanslanden te Almelo vorig weekend georganiseerde wedstrijd om het kampioenschap handmelken voor Oost-Ovei-ijssel, waax-bij de jonge F. Roe- sink uit Rijssen als kampioen uit de bus kwam, zijn de drie voormelkers gehuldigd. De heer J. B. Schepers uit Rossum is al meer dan veertig jaar voormelker. De heer J. W. Jansen, chef-controleur bij de melkcontrölevereniging van de Coöpera tieve Zuivelfabriek „De Vrijheid" te Hol ten en de heer G. Slaghuis te Almelo, hebben al 35 jaar medegewerkt aan de melkerscursussen, welke in verschillende delen van Overijssel door het zuivelcon sulentschap worden georganiseerd, of al thans geëntameerd. Zij tx-aden bij deze wedstrijd op als jury leden. De heer P. van Heerde, hoofdassis tent bij het rijksveeteeltconsulentschap te Zwolle, heeft hen, voor hun verdienstelijk werk gedurende al die jaren, een fraai geschenk in de vorm van een sierdoos overhandigd. De kampioen Roesink kreeg de Over ijsselse vaan en de vier overige plaatse lijke kampioenen een zilveren plaquette. VERDIENSTELIJK MAN Onze plaatsgenoot, de heer Jansen, rechts op de foto, heeft zich in de loop der jaren niet alleen als de eerste man bij de contrölevereniging, maar ook als adviseur en administrateur van de MRIJ en Fries Hollandse-fokverenigingen bij zonder verdienstelijk gemaakt voor de bevordering van melkcontx'öle en de run derfokkerij. Het is prettig, dat dit ook van de zijde van het Rijksveeteeltconsulent schap wordt gewaardeerd en dat men hem even in het zonnetje heeft gezet. In de gemeenten waar in het tweede halfjaar van 1964 of in het begin van het jaar 1965 de biblotheken de beschikking kregen over een nieuw gebouw, was de voortuitgang soms zelfs 30%. Dit was het geval in Balkenbrug, in Dalfsen, Dedems- vaart, Diepenheim, Lutten en in Westen holte. De kroon spant Vriezenveen. In dorp Vi-iezenveen steeg het uitleencijfer van 12617 tot 19330, een vooruitgang van ruim 50%. Westerhaar deed het ook uitstekend met een stijging van ruim 30%. Opvallend zijn ook de resultaten van de nieuwe bibliotheken in Genemuiden, Zwartsluis en Giethoorn met resp. 28812, 22339 en 7428 uitleningen. Ook in onze plaats steeg het uitleencij fer weer aanzienlijk n.l. van 21531 in het eerste halfjaar van 1964 tot 23830 uit leningen in de overeenkomstige periode van 1965. Tot adjunct-commies A ter secretaire werd in de plaats van de heer K. B. Ko ning, die bevorderd werd tot hoofdcom mies, benoemd mej. H. Berkenbosch te Twello, in gelijke functie werkzaam op de gemeentesecretarie van Diepenveen te Schalkhaar. Tot administratieve kracht op arbeids overeenkomst werd bij de scholengemeen schap benoemd de heer J. Paalman, Beu- seberg 82. Onze plaatsgenoot, de heer F. J. Hol, evenals zijn vrouw groot bewonderaar van land en volk van Joegoslavië, is in de zatei'dag te Utr-echt gehouden ledenverga- dering van de Vereniging Nederland Joegoslavië tot districtcommissaris voor Oost-Nederland benoemd. De vereniging werd het vorige jaar opgericht en telt thans ruim 200 leden.

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 4