Dagblad van het Oosten ploeg start met volgende renners: IM Hf REIZEN EN TREKKEN De eerste mml *t Mooiste bruin Pigrrtaderm.Tube f 2,95 Kopje koffie na de kerkdienst 0p pare@irs rond bet nieuwe slachthuis Derde ronde van Holten gaat van start met sterk rennersveld TaS van favorieten onder de bijna 90 deelnemers Zaterdag 10 juli 1965 HOLTENS NIEUWSBLAD BERT BOOM .zege in de sprint. Ureterp (winnaar 1963) Roel Hendriks, de fietsende schoolmeester uit De Wijk, Henk Benjamins uit Hollandseveld (vorig jaar winnaar) Jan Bols, Hoogeveen; An ne Koster, Leeuwarden; Cees Smouter, Nieuw-Amsterdam; Harm Smit, Gronin gen; Bert Boom, Markelo; Jan Boode, Nijverdal en de gebroeders Freddy en Corry Niemijer uit Hengelo (O). Er prijken meer kanshebbers op de deelnemerslijst! Een rol van betekenis zullen zeker ook spelen de Dagblad van het Oosten-ploeg, die aan de start komt met Gerard v.d. Berg (Rijssen) Wim Derkink, (Hengelo) Bennie ten Ilove en Gerrit Lucassen (bei de uit Nijverdal), Wim Neeskens uit Bor ne en Bennie Groen uit Steenwijk. VOORPROEFJE Als „voorproefje" van de wedstrijd voor amateurs die om half zeven begint, zullen 2 wedstrijden worden gehouden, voor jongens tot 12 jaar en van 13 en 14 jaar. Ook voor deze wedstrijden (10 rondjes) worden prijzen en premies be schikbaar gesteld. Er mag alleen aan worden deelgeno men op fietsen met draadbanden zon der versnelling. Jongelui die aan deze wedstrijden willen deelnemen kunnen zich nog tot en met zaterdag 10 juli bij de heer H. Brinks, kantoor Machinefabriek „Universal", Industriestraat opgeven. en beschermt tegen zonnebrand De Nederlandse Jeugdherberg Cen trale (N.J.H.C.) is een grootscheepse ac tie begonnen voor het propageren van het verblijf in haar jeugdherbergen van jongelui, die willen reizen en trekken. Zij heeft daarvoor "10.000 dubbelzijdig speel bare grammofoonplaten laten vervaardi gen, die gratis beschikbaar worden ge steld aan ieder die een briefkaart schrijft aan de N.J.H.C., prof. Tulpstraat 4-6, Amsterdam-C, met daarop het woord „Grammofoonplaat". Er bestaan in ons land 55 van deze jeugdherbergen en het is eigenlijk een wonder, dat Holten niet zo'n trekkershuis heeft, gezien de gezochtheid van onze omgeving door kampeerders en trekkers. Men kan aan bovenstaand adres alle inlichtingen krijgen over het gebruik ma ken van de jeugdherbergen, maar wij la ten wij hieronder enkele algemene regels volgen: Voor wie zijn jeugdherbergen? Voor jongeren die zelfstandig buiten de eigen woonplaats weekend- of vakantie- tochten willen maken. In jeugdherbergen is iedereen welkom, ongeacht godsdienst of politieke overtui ging, nationaliteit of ras, mits men res pect heeft en betoont voor de ander. In Nederland zijn de leeftijdsgrenzen gesteld op 14-36 jaar. De Nederlandse lid maatschapskaart is ook geldig in het buitenland waar soms andere leeftijds grenzen zijn. Niet alleen de enkeling, maar ook groe pen worden gastvrij ontvangen: scholen, verenigingen en bedrijfsgroepen zijn dus eveneens graag geziene gasten. Jeugdherbergen zijn echter vooral be stemd voor jonge mensen die méér zoe ken dan alleen bijzonder goedkoop onder dak: een prettige sfeer en de mogelijk heid andere jongeren, meisjes zowel als 'jongens, vaak van vele verschillende na tionaliteiten, te ontmoeten. Jeugdherbergen en leiding. Het beheer van de jeugdherbergen is vrijwel steeds toevertrouwd aan een echt paar: de jeugdherbergouders. Een titel, die wil onderstrepen dat de jeugdherber gen, méér nog dan een gastvrij onderdak, zijn een werkelijk „thuis op de tochten". Men is vrij deze titel al dan niet te ge bruiken. De inrichting. In alle jeugdherbergen zijn de dagver blijven de centrale ontmoetingsplaats, waar tevens gemeenschappelijk de maal tijden worden gebruikt. Iedere jeugdher berg heeft een eigen sfeer die vooral in het dagverblijf sterk tot uitdrukking komt. Er is lectuur en spelmateriaal voor regenachtige dagen. De slaapvertrekken zijn doorgaans over dag gesloten. De meeste jeugdherbergen zijn uitgerust met z.g. stapelbedden, twee éénpersoonsbedden boven elkaar. De bed den zijn merendeels voorzien van goede ahatrassen en kussens van het modernste materiaal en bovendien twee wollen de- Lakens en slopen worden niet verstrekt en men dient daarom in het bezit te zijn van een slaapzak, d.i. een lakenzak van katoen of linnen, waaraan het sloop vast zit. De slaapzak kan men bij de N.J.H.C. kopen of zelf vervaardigen volgens model dat in de jeugdherggids staat aangegeven. Het spreekt vanzelf dat de slaapvertrek ken voor meisjes en jongens gescheiden zijn, evenals dit het geval is met de was- en toiletgelegenheden. Gang van zaken. Het spreekt vanzelf, dat een gemeen schap van een groot aantal gasten enige spelregels noodzakelijk maakt. Men dient de aanwijzingen van de jeugdherberg ouders te willen aanvaarden. Van de gas ten wordt b.v. verlangd, dat zij bereid zijn bij lichte huishoudelijke werkzaam heden de helpende hand te bieden. In de Nederlandse jeugdherbergen worden ont bijt en warme maaltijd gezamenlijk .ge bruikt en ,men dient hiervoor dus op tijd te zijn. 's Avonds dient men op een be paalde tijd aanwezig te zijn, waardoor de nachtrust van mede-bezoekers verzekerd is. Bij goed weer kunnen de jeugdherber gen overdag tijdelijk gesloten zijn; bij slechte weersomstandigheden blijven zij steeds open. In de jeugdherbergen zelf dient men zich te overtuigen van de ter plaatse gel dende spelregels. De V.V.V. zal u gaarne helpen als u nader inlichtingen wenst. In het vakantieseizoen passen de ker ken in onze gemeente zich aan bij het drukker kerkbezoek en doen predikanten en andere ambtsdragers hun best om hét de zomergasten zo gemakkelijk mogelijk te maken. In de Geref. Kerk worden dan twee morgendiensten gehouden, terwijl de Herv. kerkeraad de vreemdelingen uit nodigt na de tweede kerkdienst, die om 10.15 uur begint, in het gebouw Irene een kopje koffie te komen drinken en kennis te maken met de dienstdoende pre dikant. Men is dan geen vreemden meer voor elkaar, zoals dat in dit milieu ook behoort. Er wordt van deze gelegenheid in elk seizoen steeds een druk gebruik gemaakt. KAMPDIENSTEN Vanaf volgende week zondag worden tot 22 augustus in de kantine van het bun galowpark „Twen haars veld" interkerke lijke kampdiensten gehouden, uitgaande van de Herv. en Geref. kerkeraden, wel ke om 10.45 uur aanvangen. Om 12 uur is er dan een R.K. kamp dienst. HENK NIEUWKAMP .weer winnaar?. GERARD VAN DE BERG BENNIE GROEN WIM DERKINK BENNIE TEN HOVE GERRIT LUCASSEN WIM NEESKENS Nieuwkamp uit Borne, die dit seizoen heeft getoond tot de allersterksten te behoren. Hij ging dit seizoen reeds acht keer als eerste over de streep en hij won o.a. in Rijssen, Enschede en Vaas- sen. Op het parcours rond het nieuwe slachthuis zullen de amateurs 80 kilo meter te verwerken krijgen, verdeeld over 80 ronden. JOHAN PLUIMERS .kampioen van Overijssel. Gerrit Zwienenberg uit Almelo, Jan Fran sen, Plalfweg, Nico Lute uit 's Grave- land verdienstelijke prestaties in de Tour de l'Avenir, Frankrijk) Henk Hoekstra uit Holten staat op woensdagavond 14 juli weer in het teken van de wielersport. En hóe! Het Braderiecomité heeft in nauwe samenwerking met de bekende amateur- wielrenner Bert Boom uit Markelo en on ze plaatsgenoot Henk Brinks (oud-wiel renner) de 3de ronde van Holten geor ganiseerd waarvoor bijna 90 renners uit het gehele land hebben ingeschreven. Dank zij de medewerking van de plaat selijke middenstand en particulieren kon den de organisatoren een prachtige pre- mielijst samenstellen. Een en ander gaat dus zeer interessant worden. Tussentijds kunnen de wielersportliefhebbers dus ten volle aan hun trekken komen bij de tal rijke premiesprints temeer, omdat op de deelnemerslijst de namen van tal van sprinters prijken. Via de geluidsinstallatie zal de beken de wielercommentator Dick van Berkum uit Zwolle het publiek op de hoogte hou den van het verloop van de wedstrijd. Hij fungeerde als reporter reeds bij meer dan 750 wedstrijden, kent nagenoeg alle ren ners en verstaat de kunst leven in de wielerbrouwerij te brengen. FAVORIETEN Plet zou te ver voeren de namen te noemen van alle deelnemers en daarom beperken we ons tot de favorieten voor de eindzege. Dit zijn ongetwijfeld de strijdlustige". Piet Schreur uit Wolvega, Johan Pluimers (kampioen van Overijssel!) uit Enter, Op de deelnemerslijst vinden we de namen van tal. van amateurs die mo menteel aan de top staan, o.a. Henk door L. VAN SCHOOTEN 32) Gedurende de rit spraken ze verder geen woord, maar Sandra merkte dat de anders zo voorzichtige dokter Goverts zich nu aan geen enkele snelheidsbeperking stoor de. De wagen vloog over de weg. En toen stonden ze voor de grote deur van het ziekenhuis. „Ik ben mevrouw van Santen", zei ze tot de zuster, „mijn dochter...." maar Goverts stond al achter haar, leidde haar met zachte drang door gangen die ver vuld waren van de ziekenhuislucht die haar bijna deed stikken. Sandra liep als in een trance. Yvonne Yvonne o God o God néé alstublieft bad ze woordeloos. En toen stonden ze in de hoge witte kamer. Een scherm voor een bed. „Mevrouw", zei Goverts, toen ze met een naar het bed wilde toelopen, „u moet u moet niet Ze schudde het hoofd, liep naar het bed. „Yvonne Doktor Goverts stond achter haar, hoofdschuddend. Hij was veel gewend, deze dokter, maar tegen deze boodschap had hij bergenhoog opgezien. „Yvonne meisje", ze keek om, ang stig, als een opgejaagd hert „dokter dokter.." ze zag niet de verpleegster die opgerezen was, niet de ziekenhuisdokter, die in zijn witte jas haastig binnenkwam. Toen scheurde een snerpende gil door de stille kamer. „Ze was me te vlug", verweet de zieken huisdokter zichzelf, „ze was al dóór ik had haar moeten opvangen." „Wat geeft het", zei dokter Goverts moedeloos, „het kind is dood. Of ze dat nu weet of twee minuten later. Ik had nog hoop „Ze was al overleden toen ze in het ziekenhuis kwam", knikte de dokter. „Dat wist u natuurlijk nog niet." „Nee, gelukkig maar. Kan ik hier even haar vader bellen?" Erika van Wittem tuurde naar die éne plek in de krant waar de zwartgerande advertentie stond. „Onze innig geliefde jongste dochter., noodlottig ongeval Yvonne van Santen teraardebestelling Ze staarde zo lang tot haar sigaret haar bijna de vingers schroeide. Och, die arme Jaap. De volgende dag ging zo naar Meerlo in haar kleine sportwagen, zette die er gens in de buurt van de begraafplaats neer, bleef zitten wachten. In de achter uitkijkspiegel zag ze ze komen.... de zwarte mannen, gewende rouwdragers, maar zelfs hun gemoed geraakte door dit drama, dat heel Meerlo vervulde, die vro lijke, blije, jonge Yvonne, die nu werd uitgedragen naar haar laatste rustplaats. „Ik ween om bloemen in de knop ge broken", dacht Erika. Zou Kloos ooit ge weten hebben wat het was, te wenen om een bloem die in de knop gebroken was? Als schimmen schoven de donkere wa gens met de gesloten gordijntjes langs haar heen. Toen stapte ze uit, volgde langzaam, alleen. Daar stonden ze in een stille hoek van het kerkhof, verwezen bijeen. Kinderen van de klas met witte gezichten, schuw kijkend naar het gat in de grond, toege dekt met groene dennetakken, waarboven de dragers nu met ongewone tederheid blanke kist plaatsten, één palmtak met witte aronskelken er op. Daar stond Jaap, zijn gezicht één grau we ellende, zijn arm om was dat San dra? Was dat de trotse, vrolijke, knappe Sandra, deze vrouw met dat uitgebluste gezicht, die gesloten ogen die niet wilden zien? Sander en Olga, dicht naast elkaar, elkander vastgrijpend, starre gezichten, krampachtig beheerst. Er werd niet gesproken. Een jonge do minee las met bevende stem het Onze Vader, de laatste woorden waren nauwe lijks te verstaan. En toen zongen de kin deren, zo zwak, zo weifelend, de jongens probeerden dapper vol te houden .Yvon ne, hun geliefde kameraad, de vrolijkste van de klas daar ging ze. Toen de dragers hun hoge hoeden af namen en de kist langzaam begon te da len, keerde Erika zich bruusk om. Ze reed naar huis. Ze pakte haar koffers, zocht haar pas. Een week later zat ze in Spanje met haar schildersezel en een heerlijk uitzicht over een baai maar voor haar ogen dansten nog de bleke ge zichten rond het graf in Meerloo. HOOFDSTUK XIII Diagnose Het leven herneemt zijn rechten. Het leven in huize van Santen ging voort. Maar over alles lag een domper. Sandra had zich met ijzeren wilskracht heengezet over haar diepste depressie. Het huishouden marcheerde als altijd. Zelfs was ze langzamerhand weer begonnen met de vervulling van haar verschillende taken in de Meerioose gemeenschap. Maar ze deed het allemaal als routine. De interesse, de animo waarmee ze vroeger van alles had ondernomen, was verdwenen. Wat zij gevreesd had, die vreselijke morgen, dat langzaamaan haar leven leeg zou worden als straks ook haar jongste dochter het ouderlijk huis zou verlaten, was met één klap werkelijkheid gewor den. Yvonne had het huis voorgoed ver laten. De eerste weken waren verschrikkelijk geweest. Allerlei dingen, gewoonten, voorwerpen herinnerden Sandra aan haar jongste. Ze. dekte de tafel en zette oudergewoonte vijf borden neer om dan dat éne weer weg te nemen. Er hing nog een jasje van Yvonne aan de kapstok dat hoefde daar niet meer te hangen. Yvonne's kamer ze durfde er nauwelijks binnen gaan. Haar ogen bleven droog, maar in haar hart was het één jammerklacht, één el lende, één leegte. Ze hoefde 's middags niet meer op haar lievelingsplaatsje in de erker te staan uitkijken, zoals die vre selijke middag. 1-Iet was niet meer nodig te vragen „is je huiswerk al af?" of naast dat blonde hoofdje gebogen, mee te puzze len op de problemen van algebra en han- delsrekenen. Er kwamen geen vriendin nen meer aan de deur en er viel geen rommel meer op te ruimen. Zoals Yvon ne's aanwezigheid nimmer onopgemerkt bleef, haar vrolijkheid, haar levenslust het hele huis doortrilde, zo was thans haar weg-zijn als een stage, trage doods- klokgalm, nimmer ophoudend, in Sandra's oren. (wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 2