Uit het plaatselijk parlement fötwgerlyke Giand O.V.-VAKANTIEPROGRAMMA ATTENTIE AGENDA KERKDIENSTEN Zaterdag 10 juli 1965 No. 27 Jaargang 19 LTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2,per kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05^83 - 123k Adv.-prijs 1—15 mm. (a contant) f S,—. Iedere mm. meer 0,12 Beusebergerweg wordt verbeterd. Keurlonen en slachthuis rechten werden herzien. Benoeming vakleerkracht lichamelijke oefening, kleuterleidster voor de Kol, administratieve kracht slachthuis en arbeider wegen. Toename elektra en gasverbruik vraagt nieuwe investeringen. Geen subsidie-pot. De gemeenteraad heeft, in zijn woensdagavond gehouden vergadering, waarin de heren Brands en Westerik afwezig waren, de verordening op de heffing van keur lonen en van rechten op het gebruik van het nieuwe slachthuis, na een korte gedachtenwisseling, ongewijzigd aanvaard. Als een aangenaam douceurtje kreeg de vroedschap voorgeschoteld een voorstel tot verharding van de Beusebergerweg, dat niet op de agenda stond. Een verrassing, welke bijzonder werd gewaardeerd, omdat, zoals al vele malen is opgemerkt, lüer vooral ook bij grote regenval een noodtoestand ontstaat. SLACHTHUISRECHTEN De verordening op keurlonen en slacht- huisreehten bevat naast o.m. de keur-, slacht-, weeg-, koel- en vriesrechten ook tarieven voor de levering van warm en koud water en voor het huren van kan toorlokaliteiten. Het normale recht voor het keuren, slachten, bedwelmen, wegen en koelen van slachtdieren bedraagt acht ct. per kg geslacht gewicht. Van bijzonder belang voor het bedrijf maar ook voor de vleeswarenfabrikanten en verzendgrossiers zijn de tarieven voor de groot-gebruikers. Voor massaslachtin gen van runderen en varkens wordt n.l. een z.g. degressieve schaal voorgesteld. Voor runderen bedragen deze tarieven van 1 t.m. 1.000.000 kg zeven ct. per kg, geleidelijk aflopend naar slachtingen bo ven de drie miljoen kg per kalenderjaar tot vijf ct. per kg. Voor varkens van 1 tot 500.000 kg zeven ct. per kg geleidelijk aflopend voor slach tingen boven de zeven miljoen kg tot 4,5 ct per kg. Onder massa-slachtingen wordt ver staan: slachtingen van tenminste honderd varkens of ander kleinvee per week. Bij exportslachtingen wordt een reductie ver leend. HUISSLACHTINGEN De keurrechten voor de z.g. huis slachtingen zijn 'ongeveer verdubbeld en bedragen: voor groot vee 25, voor een rund van 100 kg of minder en een varken 12,50 en voor een nuchter kalf, schaap of geit ƒ10, Voor diensten tijdens de sluitingsduur van het bedrijf wordt 5,per half uur geheven, voor noodslachtingen is even eens boven het normale recht 5,per half uur verschuldigd voor elke functio naris, die bij deze diensten is betrokken, met uitzondering van slachtdieren op eigen naam aangeboden door veehouders (landbouwers) tevens eigenaren woonach tig in de gemeente Holten. Voor het ontsmetten van voertuigen be draagt het recht 2,50 en voor het door of vanwege de eigenaar doen reinigen van een voertuig wordt 2,geheven. In zijn toelichting op de ontwerpveror dening verklaarde de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, dat, ten aanzien van de massa-slachting van varkens, het laagste tarief na besprekingen met de heer Udema, die een vleeswarenfabriek naast het abbatoir heeft gebouwd aanvan kelijk op 3,5 ct. per kg. was bepaald maar dat de tarief-staffel in verband met de stijging van de lonen en de exploitatie lasten nu op 4,5 ct. eindigt. B. en W. zijn zich ten volle bewust geweest van hun verantwoordelijkheid om tegenover de heer Udema, die in een dwangpositie ver keert, fatsoenlijk te handelen, maar een lager bedrag dan 4,5 cent zat er niet in. T.z.t. zal blijken of men raak gemikt heeft. De heer Jansen vond het nogal be zwaarlijk, dat slagers, die b.v. op zater dag, d.w.z. buiten de diensturen, even in de koelcel moeten, daarvoor vijf gulden per half uur moeten betalen, maar de raadsvoorzitter wees er op, dat de ge meente daarvoor haar personeel behoor lijk moet betalen en dat kost geld. HEET HANGIJZER De lieer Bosschers informeerde naar de omschrijving geslacht gewicht, dat in de verordening als warm gewicht wordt aangemerkt. Is dit wel juist met het oog op de uitbetaling, vroeg spreker. De burgemeester wees erop, dat dit even een heet hangijzer is geweest, met de heer Udema, maar in alle openbare slachthuizen wordt onder geslacht ge wicht het warm gewicht verstaan. Wethouder Veneklaas Slots merkte nog op, dat bij de uitbetaling een zeker per centage (2°/o?) wordt afgetrokken, zodat er in dit verband geen bezwaren behoeven te bestaan. De heer Sprokkereef wees op de hoge keurlonen voor huisslachtingen. Deze slachtingen komen nog maar sporadisch voor. Zij kosten het bedrijf veel geld. Wie deze traditie wil handhaven, moet er ook maar voor betalen, vond de burgemeester. Het tarief voor het zelf doen reinigen van o.a. vrachtauto's, ontlokte de heer Klein V'elderman de vraag of het maar niet beter is om alle vrachtwagens bij het slachthuis te doen reinigen, dat voorkomt dan vuile straten. BEUSEBERGERWEG De raad toonde zich, zoals reeds ge zegd, zeer ingenomen met het voorstel van het dagelijks bestuur om de Beuse bergerweg, die al vele malen het onder werp van gesprek en klachten is geweest, thans te verbeteren. De na-uitkering die de gemeenten krijgen van de nieuwe re gering van de extra 50 miljoen uit het ge meentefonds opent daartoe de mogelijk heid. De Ned. Heide Mij. heeft het bestek gemaakt; de kosten zullen ƒ65.000,be dragen. Men wil geen gepruts en geen noodoplossing. De jaarlijkse kapitaallas- ten kunnen uit de extra uitkering bestre den worden. Wethouder Veneklaas Slots zeer in zijn nopjes verklaarde op een vraag van de heer Landeweerd, dat met het werk begonnen zal worden als de rogge van het land is. De grondaankopen komen nog in de raad. Men was er zeer blij mee, want de toe stand eist dringend verbetering. BENOEMINGEN De raad benoemde met algemene stem men bij de aanvang van de vergadering de heer T. G. Lukkien tot vakleerkracht voor de lichamelijke oefening aan de scho lengemeenschap, in combinatie met zijn aanstelling aan de landbouwhuishoud- school te Holten en de Lagere Landbouw school te Bathmen. De raadsvoorzitter deelde mede, dat b. en w. in verband met de daarvoor door de raad in de laatste vergadering verleende bevoegdheid, tot kleuterleidster aan de openbare kleuterschool in het Kolcom- plex hebben benoemd mej. Moormann te Goor en tot administratieve kracht aan het openbaar slachthuis, de heer H. Tul- Ier, Deventerweg, alhier. Aangezien tussen de wegencomimissie en b. en w. niet de vereiste overeenstem ming was bereikt zoals in het delegatie besluit wordt verlangd over de benoe ming van een arbeider op de wegen ging de raad hierover in geheime zitting. Bij de heropening van de openbare zitting verklaarde de raadsvoorzitter, dat b. en w. als zodanig alsnog hadden benoemd de heer H. G. Nijland, Burg. v.d. Borch- straat. Er was dus toch een overeenstem ming tot stand gekomen. INVESTERINGEN GEB De raad verleende belangrijke kredieten voor investeringen van het g.e.b. 3450,- voor de uitbreiding van het laagspannings- kabelnet voor de Haarstraat, 5525,- voor een hoog- en laagspanningskabel ten be hoeve van het bungalowkamp „De Has pel", 850,- voor het dienstgebouw, 3000,- voor de aanschaffing van een tweede hands jeep, 22.500,- voor een tweede gas- transportleiding naar de Stationsstraat en een aftakking naar het toekomstig com plex „De Haar". De kosten kunnen bestreden worden door de meer-opbrengst van de stroom- gelden en de gastarieven. De stroomver- koop voor huishoudelijke doeleinden is met gemiddeld 10% toegenomen, terwijl het gasverbruik een nog grotere uitbrei ding heeft ondergaan, deelt de burgemees ter mede. AANTAL SLACHTINGEN B en W zullen de raad op de hoogte houden van het aantal slachtingen in het nieuwe slachthuis deelde de raadsvoor zitter op een verzoek van de heer Sprok kereef bij de rondvraag mede. Bij diens verzoek om naamborden langs de wegen in de buurtschappen aan te brengen was de burgemeester niet zo vlot met zijn toe zeggingen. Hier moeten de belangen wor den afgewogen. Het verzoek van de heer ten Berge om de gemeentelijke subsidies in een cultu rele pot te stoppen met bijdragen van de middenstand en over de verdeling on der de verschillende verenigingen een te benoemen culturele commissie te laten be slissen, met daarin o.a. een paar verte genwoordigers van de raad, vond noch bij de voorzitter nóch bij de raadsleden enige weerklank. De heer Klein Velderman meende, dat de middenstand zelf zo'n pot moet vor men 'en verdelen. De raadsvoorzitter voelde er ook niet voor de middenstand reeds vroegtijdig in te schakelen bij het opstellen van uitbrei dingsplannen o.a. met het oog op de ves tiging van winkelpanden, zoals de heer ten Berge bepleitte. De plannen liggen voor ieder ter inzage en voordien wordt over de algemene lijnen overleg gepleegd met de consulent voor de middenstand. De burgermeester waarschuwde voor uit holling van de dorpskern waar de winkel panden gevestigd zijn. Wel voelde hij er voor de middenstand t.z.t. te betrekken bij de uitwerking van het z.g. komplan. De heren Bosschers, ten Berge en Klein Velderman, spraken over de behoefte aan parkeergelegenheid in de dorpskom. Het door afbraak van de oude school vrij ge komen terrein zal voorlopig hiervoor wel kunnen dienen, was de algemene opinie. Er is daar een bijzonder lelijke plek ont staan. D§ heer ten Berge drong nog aan op het zenden van een verzoek aan de direc tie van de N.S. om voor de overwegen tussen Almelo en Deventer z.g. A-hobs (automatische overwegenbomen) aan te brengen. Er ontstaan door het lange wach ten enorme files, die ook de dorpskern moeten passeren. De burgemeester verklaarde te ver wachten, dat dit in 1968 zal geschieden. Het aanbrengen van A-hobs houdt ver band met de invoering van de automa tische treinbeveiliging. De heer ten Berge waarschuwde ten slotte nog voor vallende leien van de dorpstoren vooral bij stormweer. OFFICIËLE PUBLIKATIES De burgemeester van Holten maakt bekend, dat hij van 10 juli - 1 augustus e.k. met vacantreverlof afwezig hoopt te zijn De burgemeester voornoemd, W. H. ENKLAAR OPENBARE KENNISGEVING Burgemeester en wethouders van Hol ten maken bekend, dat in verband met een op woensdagavond, 14 juli a.s. te houden wielerwedstrijd de navolgende wegen vanaf ongeveer 17.00 uur tot 21.00 uur voor alle verkeer gesloten zullen zijn: a. Nijverheidsstraat; b. Pannenbakkersstraat; c. Hoffesstraat, vanaf 50 meter voor het parcours tot aan de Lageweg; d. Lageweg; e. Waagweg, 50 meter in westelijke rich ting vanaf de Pannenbakkersstraat; f. Slachthuisstraat; g. Weversstraat, 50 meter in westelijke richting vanaf de Pannenbakkers straat. Voetgangers (zonder honden) worden toe gelaten tot het wielercircuit, dat bestaat uit de Nijverheidsstraat, Pannenbakkers straat, gedeelte Hoffesstraat en de Lage weg. Auto's, motoren, bromfietsen en rijwielen moeten elders worden geparkeerd. Holten, 7 juli 1965. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, W. H. ENKLAAR De secretaris, G. J. LANGENBARG. OPENBARE KENNISGEVING Burgemeester en wethouders van Hol ten maken bekend, dat het raadsbesluit, d.d. 9 april 1965, nr. 1130, goedgekeurd door gedeputeerde staten dezer provincie van 11 mei 1965, 3e afdeling nr. 26175, tot het onttrekken van het openbaar verkeer van gedeelten van de voormalige autoweg over de Holterberg, te weten: vanaf het punt waar de Toeristenweg in westelijke richting afbuigt tot aan de Vossenweg (Holterberg, weg nr. 14 van de wegenleg ger) en de weg lopende vanaf de Plaggen- weg tot aan de grens Holten - Hellendoorn (Oude Hellendoornseweg, weg nr. 117 v.d. wegenlegger) vanaf 8 juli 1965, gedurende veertien dagen ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt. Holten, 8 juli 1965. Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, W. H. ENKLAAR De secretaris, G. J. LANGENBARG. Voor de vakantiegangers, die in onze gemeente vertoeven wordt de aandacht ge vestigd op de volgende evenementen in het V.V.V.-vakantieprogramma. Hotel- en pensionhouders, beheerders der bungalowbedrijven en allen, die gasten op bezoek hebben, wordt verzocht, aan dit programma bekendheid te geven. ZOMERBAL Zaterdag, 10 juli, 7.30 uur, Groot Zomerbal in Amicitia met medewerking van „The Squadrons" uit Beverwijk. BEZOEK AAN KAASBOERDERIJ Dinsdag 13 juli, tussen 7 en 8 uur 's avonds, zal een bezoek gebracht worden aan de boerderij van de familie Cats in de Beuseberg. Het is het enige zelfkazende bedrijf in de verre omgeving en de bewoners zullen daarover en over hun verdere land bouwbedrijf bij hun rondleiding iets vertellen, dat velen zal interesseren. De leiding van deze excursie berust bij de administrateur van de V.V.V., de heer Kers, aan wiens bureau bij het spoorwegviaduct men zich zo spoedig mogelijk voor deelname moet opgeven, telefoon 1533. De kosten bedragen f 1,per persoon, ook voor kinderen. Men ontvangt een kleine attentie in de vorm van een zakje met verschillende kaassoorten, om te proeven. VVV HOLTERBERGRIT Woensdag 14 juli, 14 uur, wordt bij voldoende deelname de bekende VVV-autobus- bustocht georganiseerd over de Holterberg, Haarlerberg, Nijverdalse berg met prachtige vergezichten over Salland en Twente. Er is een wandeling aan verbonden van pl.m. 20 minuten door de schone dreven langs de westelijke helling van de berg. De kosten bedragen f 1.75 en men moet zich zo spoedig mogelijk opgeven bij het VVV-informatiekantoor Gaardenstraat, hoek Dorpsstraat. Tel. 1533. De tocht duurt van pl.m. 2—5.00 uur. De administrateur gaat mee voor explicatie. WIELERRONDE Woensdag, 14 juli, wordt de 3e Holtense wielerronde gehouden rond het nieuwe openbaar slachthuis over het parcours: Nijverheidsstraat, Pannenbakkersstraat, Oostelijk deel Hoffesstraat en Lageweg, voor adspiranten, nieuwelingen en ama teurs. Bij de amateurs hebben 90 renners ingeschreven. 17.45 uur Start van de adspiranten tot 12 jaar. 17.50 uur Start van de nieuwelingen 13-14 jaar. 18.30 uur Start van de amateurs. Deze moeten 80 ronden maken van 1 km., de adspiranten en nieuwelingen 10 ronden. OP ZOEK NAAR WILD Donderdag 15 juli, v.m. 6 uur: „Op zoek naar wild", een vroege wandeling, onder leiding, door de bossen in dc omgeving van Holten. Vertrek 6 uur van VW-kantoor. Kosten voor volwassenen f 1,Geen deelname voor kinderen beneden 10 jaar. Opgave vóór woensdagavond bij het VVV-bureau. De tocht gaat alleen door bij vol doende deelname en droog weer. Kans om reewild te ontmoeten is niet uitgesloten. CONCERT H.M.V. Donderdag, 15 juli, 20-21 uur Concert van de Holtense muziekvereniging H.M.V. op het terrein van het bungalowkamp „Twenhaarsveld", nadat het korps eerst met de drumband een rondgang over het terrein heeft gemaakt. Onze muziekvereniging wil op deze wijze de zomergasten in de bungalowkampen en op de kampeerterreinen enige aangename verstrooiing brengen. Een aardige geste die zeker op prijs gesteld zal worden. NATUUR-HISTORISCH MUSEUM HOLTERBERG Vrijdag 16 juli en vervolgens elke vrijdagavond, telkens om 8 urn-, wordt in het Natuur-Historisch Museum „Piet Bos" op de Holterberg een rondleiding gehouden door de eigenaar Kees Bos. De heer Bos is een gezellig en deskundig causeur. Hij vertelt de bezoekers zeer interessante dingen over de fauna van de Holterberg en omgeving. Het museum is van een bijzondere bekoring. De plaatselijke verenigingen, welke bereid zijn iets te organiseren in het kader van dit prógramma worden verzocht daarvan mededeling te doen aan onze redactie, tel. 1234, of aan de heer Kers, tel. 1533. TOURINGCARTOCHTEN De O.A.D. organiseert wekelijks verschillende dagtochten naar toeristencentra en andere plaatsen in ons land als Amsterdam-Schiphol, Hondsrug-Emmen en Valken burg, en naar Duitsland als Sauerland, Königswinter, Tecklenburg, Bad-Rothenfeld enz. Ook goedkope dagkaarten op de dienstlijnen. Inlichtingen hierover worden gaarne verstrekt door het bureau van de V.V.V. (telef. 1533) of door het O.A.D.-kantoor (telef. 1241). KOPJE KOFFIE NA DE KERKDIENST Evenals dit het vorige jaar gedurende het vakantieseizoen gebruikelijk was, zal de zomergasten na de tweede kerkdienst in de Herv. Kerk gelegenheid worden ge boden in het gebouw Irene een kopje koffie te drinken en kennis te maken met de dienstdoende predikant. De kerkeraad der Herv. Gemeente nodigt derhalve allen, die hier met vakantie vertoeven, gaarne uit na het bijwonen van de tweede kerk dienst, die om 10.15 uur begint, naar Irene te komen. Het gebouw Irene bevindt zich op korte afstand van het kerkgebouw. Van deze gelegenheid wordt elk seizoen een druk gebruik gemaakt. Men wordt vriendelijk verzocht geen stuk ken voor Holtens Nieuwsblad meer in de bus van het gemeentehuis te deponeren, zoals wel eens een enkele maal geschiedt, aangezien haar hoofdred., de heer Beij- ers, wegens pensionering niet meer in ge meentedienst is. Zijn adres is Holterberg 13. Berichten, verslagen en advertenties worden gaarne op dit adres ontvangen. Redactie HOLTENS NIEUWSBLAD Zaterdag 10 tot dinsdag 20 juli: Meubel bedrijf G. H. Koopman wegens vakan tie gesloten (zie adv.). Zaterdag 10 juli, 7.30 uur: Groot zomer bal in Amicitia (zie adv.). Zaterdag 10 juli, 's avonds 7.30 uur: Dan sen in feestzaal „Vosman" (zie adv.). Maandag 12 t.m. zaterdag 17 juli: Rijwiel handel Bets van den Bos, Smidsbelt, wegens vakantie gesloten (zie adv). Maandag 12 juli: Wonnink's Modecen trum de gehele dag gesloten (zie adv.). Maandag 12 juli: Gebr. Schuppert en fa. J. Dollekamp en Zn. de gehele dag ge sloten (zie adv.). Maandag 12 juli: 's avonds van 8-9 uur in Café Kalfsterman opgave voor deel name aan Moto-cross (zie adv.). Dinsdag 13 juli: Start van de seizoenop ruiming van Wonnink's, Modecentrum, H. Roelofs, manufacturen, schoenhan- del van Vorden, fa. J. W. Dollekamp en Zn., fa. Gebr. Schuppert, Gebr. Steu nenberg, G. J. Schuppert, H. J. Ool- bekkink. Woensdag 14 juli, 's avonds om 6.30 uur: Jaarlijkse wielerronde op het parcours rond het nieuwe slachthuis. Woensdag 14 juli: Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman de gehele dag gesloten (zie adv.). Zaterdag 17 juli t.m. 24 juli: Coöp. Aan- en Verkoopvereniging in Holten ge sloten. (Zie adv.). Donderdag 22 juli, 19.00-19.30 uur: Zit ting Thomassen Drijver in café Kalf sterman. Maandag 26 juli t./m. 31 juli: Gebr. Dik kers^ afdeling granen en veevoeder ën filiaal Dijkerhoek wegens vakantie ge sloten. Zaterdag 7 augustus: Erve „Twehhaar" Rijssenseweg, Provinciale Kampioen schappen Landelijke Rijverenigingen. Zondag 11 juli Ned. Herv. Kerk: Holten: 8.30 uur ds Israël; 10.15 uur ds Israël, met medewerking van het Herv. Kerkkoor van Markelo. Collecte voor „Kerk en Ziekenzorg". 10 uur Jongerendienst in Irene. Dijkerhoek: 9.30 uur ds Addink. Collecte voor „Kerk en Ziekenzorg". Geref. Kerk: 8.30, 10 en 19 uur ds Baumfalk, van Groningen. In alle diensten is het ene offer voor de evangelisatie in de provincie. Bij de uit gang collecte voor „Eigen kerkbouw". R.K. Kerkdienst: Zondag om 9 uur in het gymnastieklokaal (ing. Larense- weg). Zondagsdienst Dierenarts: zaterdag 10 juli en zondag 11 juli: de heer Oosten- brug, Diessenplasstraat 2, tel. 1515. Geboren: Bernard Herman, zv. J. Foks en J. Raad, Hoffesstraat 20 Hendrika Willemina Johanna, dv. G. D. Tuitert en J. M. Jansen, Dorpsstraat 1. Getrouwd: J. G. van Bruggen, 23 jr., Kerkstraat 10 en J. H. Meesterberend, 25 jr., Neerdorp 11. Overleden: Gerhard Aaftink, echtg. v. A. Koopman, 81 jr., H. J. Wansinkstr. 18. Ingekomen: H. J. Karst en echtgenote van Denekamp naar Holterbroek 23 O. M. L. Waney en gezin van Indonesië naar Holterberg 26. Vertrokken: L. Troost van H. J. Wan- sinkstraat 7 naar Deventer. Gevonden: canvastas m. inhoud; baby sokje; paar kindersokjes; 3 regenjassen; parapluie. Verloren: gouden ketting; 2 regenjassen; padvindershoed; kinderjack; kinderman tel; zwembroek; damesportemonnaie met inhoud; broodmes met 6 eierlepeltjes; bril. Weggelopen: bruine boxer. Inlichtingen dagelijks aan het politie bureau te Holten, van 822 uur, doch niet tussen 13 en 14 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 1