1 i HET PROVINCIAAL RECIEATIEBELEID V.V.V.-VAKANTIEPROGRAMMA AGENDA KERKDIENSTEN belicht door de gedeputeerde Mr. J. L. M. Niers in de provinciale V.V.V.-vergadering Vakbekwaam drogist Zweefvliegtuig landde in de Beuseberg BURGERLIJKE STAND Bedrijfsvoetbal Gevonden en verloren Anjerfonds-collecte Mooie opbrengst Examen doen? Zaterdag 26 juni 1965 No. 25 Jaargang 19 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2,per kwartaal Uitgave van de Stichting „Hóltens Nieuwsblad" te Holten. Telefoon 05483 -1234 Adv.-prijs 1—15 mm. (a contant) f S}Iedere mm. meer 0J.2 In de woensdag in hotel Tubantia te Ootxnarsum, onder voorzitterschap van Mr. W. H. Enklaar, burgemeester van Holten, gehouden voorjaarsvergadering van de provinciale Y.V.V. heeft het lid van gedeputeerde staten onzer provincie, Mr. J. L. M. Niers, die tevens voorzitter is van de provinciale raad voor de recreatie de tal rijke afgevaardigden van de Overijsselse V.V.V.'s een kijkje gegund in de keuken van het provinciaal recreatiebeleid. Terwijl de Ootmarsumse zomergasten in een opgewekte stemming de straten van dit oude en pittoreske Twentse stadje vulden, leende de vergadering zo goed mogelijk het oor aan haar voorzit ter, die in zijn openingswoord aandacht besteedde aan veranderende tijden, welke een efficiënter en doelmatiger beleid op het gebied van het vreemdelingenverkeer noodzakelijk maken. Mr. Enklaar ging hierbij nader in op het A.N.V.V.-rapport van de Commissie Binnenlands Contact, dat momenteel binnen deze landelijke organisatie in discussie is en verklaarde de indruk te hebben, dat ook de regering tot het inzicht is gekomen, zij het dan wel wat laat, dat de tijden veranderd zijn en dat haar standpunt ten aanzien van de subsidiëring van het binnenlandse WV-wezen een wijziging ten gunste dient te ondergaan. Deze commissie kon er niet op losse gronden van uitgaan, aldus de voorzitter, dat de regering niet ongenegen zou zijn in de kosten van een toekomstige nieuwe VVV-opbouw te participeren. Wanneer- wij eerlijk de hand in eigen boezem ste ken, dan moeten wij erkennen, aldus spr., dat onze plaatselijke WV's, met hoeveel enthousiasme, met hoeveel inbreng vari vrije tijd en met hoeveel toewijding ook geleid en georganiseerd, de taak welke van hen wordt gevraagd, niet meer kun nen volbrengen op een wijze waarop het publiek van vandaag aanspraak maakt en welke de economie van ons land eist. Mr. Enklaar verklaarde hierbij het oog te hebben op de WV's in onze kleine ge meenten, omdat dit bij uitstek de ge meenten zijn, welke toeristisch belangrijk zijn. De grote gemeenten toch, met goed functionerende VW-apparaten bestaan veelal bij de gratie van de recreatiemoge lijkheden van de landelijke gemeenten. Spreker maakte zijn gehoor duidelijk, dat dit beslist niet een te kort doen is aan de mannen van het eerste uur, die pio niersarbeid verrichtten en in eigen kring een voor hun tijd voortreffelijk VVV- apparaat opbouwden. Ons voortbouwen daarop wil zeggen bereid te zijn nieuwe wegen te zoeken en erkennen, dat andere tijden een andere wijze van werken vra gen. De belangstelling, welke de regering de laatste tijd merkbaar voor een nieuw beleid aan de dag is gaan leggen onze directeur, de heer Veltman, spant zich reeds jaren in om de plaatselijke WV's tot streek-WV's aanéén te smeden is bepaald niet terug te voeren tot een zeker idealisme, maar veleer op harde zakelijk heid gegrond. OLIEVLEK De enorme bedragen, uit buitenlandse zowel als uit binnenlandse beurs, welke het toerisme opbrengt, zijn een olievlek, welke zich over een groot deel van ons volk uitbreidt. Er is dan ook welhaast geen taak van handel en nijverheid denk baar, welke niet direct of indirect uit het vreemdelingenverkeer revenuën trekt. Mr. Enklaar zeide, dc indruk te hebben, dat het bedrijfsleven zich dit wel eens te weinig realiseert en verklaarde, dat het bepaald geen onredelijke eis zou zijn, dat een ieder, die bij een gezond vreemdelin genverkeer financieel of zakelijk is be trokken, zijn bijdrage voor de VVV af stemt naar mate van zijn belang hierbij. De financiei'ing daarvan mag men be slist niet alleen aan de overheid over laten. Met 't oude latijnse adagium „Tem pora mutantur, nos et mutamur in illis", in het kort samenvattend met „WV-ers, laten wij zorgen bij de tijd te blijven", verklaarde de voorzitter de vergadering voor geopend. JAARVERSLAGEN Het jaarverslag 1964 en het financieel verslag leverden geen discussie op. De kascommissie verklaarde het dringend noodzakelijk te achten, dat de genreen- ten -waar dit nog niet geschiedt hun bijdrage vergroten van 1 op 2 cent per inwoner. Aan de directeur, de heer Veltman, werd dank gebracht voor zijn keurig en uitvoerig jaarverslag. PROVINCIAAL RECREATIEBELEID In zijn causerie over het provinciaal recreatiebeleid verklaarde Mr. Niers, dat dit beleid sterk op de toekomst gericht zal moeten zijn in verband met de prog nose, dat Nederland in het jaar 2000 een bevolking van 14 miljoen zal tellen. Mo dern bestuur zonder wetenschappelijke bijstand is niet meer mogelijk! Het kan het niet meer doen zonder rapporten en prognoses. Een modern beleid vraagt om een stuk fantasie. Het provinciaal recrea tiebeleid is gericht op de recreatie buiten de woonkernen. Er zullen echter ook nieuwe stedelijke woonkernen moeten worden geschapen, daar dit beleid staat of valt met stedenbouw; primair door recreatieve steden tot stand te brengen. Een belangrijk clement is om naast wer ken, wonen en verkeer, ook voor de re creatie op te komen. Hét moeien gelijk waardige partners zijn. RECREATIEPROVINCIE Overijssel is een recreatieprovincie bij uitnemendheid. In de nationale structuur gelden Overijssel en Gelderland als meest geprononceerde provincies. Waarom heeft de provincie hier een taak? Omdat, aldus spreker, zij formeel daarvoor is toegerust door haar toezicht op de gemeenten en transformatie naar de gemeentelijke overheid. Mr. Niers onderscheidde zes recreatie gebieden, t.w. het noordwestelijk meren gebied, 'het dal van de Reest, de Vecht streek, de Overijsselse heuvelrug, Salland en Twente, die ieder een afzonderlijk be leid vragen. Met het rapport „Recreatie en ruimte in Overijssel" is slechts een eerste verkenning tot stand gekomen met een negental aanbevelingen. In 1964 is f 200.000 en dit jaar f 375.000 in een fonds gestort. Er is een recreatieraad tot stand gekomen en op 1 september zal een con sulent voor de recreatie zijn arbeid in de provincie beginnen. Er zal inventarisatie en onderzoek moeten plaats vinden ten einde tot een beeldvorming te komen. Daarbij zijn tweeërlei gegevens noodzake lijk: Welke mogelijkheden zijn er en zul len er komen en welke behoeften zijn er en zullen er komen. Met de behoeftesfeer zal men volgens spreker vooi'zichtigheid moeten betrachten, want er is nog te wei nig onderzocht voor een juiste indicatie. De provinciale wetenschap berust meer op ervaring dan op studie. Per recreatie gebied is het nodig, dat specifieke recrea tieplannen worden opgesteld. Er bestaan reeds plannen o.a. voor de Overijsselse heuvelrug. Gecoördineerde totstandkoming van de plannen is belangrijk. Deze moeten primair gericht zijn op instandhouding en veiligstelling van het natuurschoon. Er ligt, aldus Mr. Niers, een groot stuk rijk dom in het landschap verborgen met een hoge intrinsieke waarde. Daarmede kan men de troeven van Overijssel uitspelen. WEGENBELEID Het wegenbeleid b.v. moet aan de re creatieve aspecten gekoppeld woi'den. Ook andere instanties zijn hiermede reeds bezig (Sallandroute, Twenteroute van de ANWB, Staatsbosbeheer, de recreatieweg over de Holterberg, piek nick-plaatsen, rijwielpaden, ruilverkaveling). Een aan tal zaken behoren aan het particulier initiatief in overleg met de gemeenten. Objecten van boven-regionaal belang ma ken kans op subsidie van rijk en provin cie. Het openbaar nut moet vaststaan. Gemeentelijke objecten zullen geen aan spraak op subsidie kunnen maken. Initia tieven van onderaf wil de provincie be vorderen. Juist in de provinciale raad voor de Recreatie kan men zich uitspre ken. Dit ontmoetingspunt noemde Mr. Niers van het grootste belang. De heer Niers wees er nog op, dat de consulent, die 1 september in functie treedt, een belangrijke maar moeilijke taak krijgt. De provinciale raad is met be langrijke dingen bezig voor de hele pro vincie, n.l. de ontwikkeling van een pro gramma voor een vijftal jaren. Voor de financiële middelen van de provincie moet nog een oplossing worden gevonden. Ook voor het natuurbeschermingsfonds. Het beleid voltrekt zich nu nog voor een groot deel achter de schermen, maar spreker hoopt, dat het binnen afzienbare tijd achter de coulissen wegkomt. De voorzitter bedankte Mr. Niex-s voor zijn duidelijk betoog en overhandigde hem een boekenbon. De Ootmarsumse VVV toonde na de ge zamenlijke maaltijd de vergaderingbezoe kers die gebleven waren de oude gevels, de kerken en andere gebouwen, die ge restaureerd en bewaard worden, het lösse hoes en tenslotte de film, waarin een stuk folklox-e van de omgeving is vastgelegd. Onze plaatsgenoot, de heer B. J. Kx-aan, bediende dx-ogisterij „De Vijzel" is don derdag te Amsterdam geslaagd voor het vakdiploma „Drogist". Arie van Leeuwen uit Nistelrode (N.Bi\) die woensdagmiddag met z'n zweefvlieg tuig was opgestegen op het vliegveld Teriet bij Arnhem met als einddoel Ham burg wex-d bij gebx-ek aan termiek genood zaakt om z'n „kist" in een weiland bij de boerderij van de landbouwer A. Bekker- nens „erve De Pi-euter" aan de grond te zetten. Dit lukte hem zonder dat averij ontstond. Van Leeuwen nam deel aan de Natio nale Wedsti'ijden geox-ganiseerd door de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart. Dinsdag 29 juni: verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard. Foto Max Koot Voor de vakantiegangex-s, die in onze gemeente vertoeven wordt de aandacht ge vestigd op de volgende evenementen in het V.V.V.-vakantiepx-ogramma. Hotel- én pensionhouders, beheei'ders der bungalowbedx-ijven en allen, die gasten op bezoek hebben, wordt vex-?ocht, aan dit programma bekendheid te geven. Zatex-dag. 26 juni 7.30 uur, Groot Zomerbal in Amicitia met medewerking van „The Squadrons" uit Beverwijk. VVV HOLTERBERGRIT Woensdag 30 juni, 14 uur, wordt bij voldoende deelname de bekende VVV-autobus- bustoclxt georganiseerd over de Holterberg, Haarlerberg, Nijverdalse berg met prachtige vergezichten over Salland en Twente. Er is een wandeling aan verbonden van pl.m. 20 minuten door de schone dreven langs de westelijke helling van de berg. De kosten bedragen fl,75 en men moet zich zo spoedig mogelijk opgeven bij het VVV-informatiekantoor Gaardenstraat, hoek Dorpsstraat. Tel. 1533. De tocht duurt van pl.m. 25.00 uur. De administrateur gaat mee voor explicatie. BEZOEK AAN KAASBOERDERIJ Woensdag 30 juni, tussen 7 en 8 uur 's avonds, zal een bezoek gebracht worden aan de boerderij van de familie Cats in de Beuseberg. Het is het enige zelfkazende bedrijf in de veri-e omgeving en de bewoners zullen daarover en over hun verdere land- bouwbedi'ijf bij hun rondleiding iets vertellen, dat velen zal interesseren. De leiding van deze excursie berust bij de administrateur van de V.V.V., de heer Kers, aan wiens bureau bij het spooxwegviaduct men zich zo spoedig mogelijk voor deelname moet opgeven, telefoon 1533. De kosten bedragen f 1,per pex-soon, ook voor kinderen. Men ontvangt een kleine attentie in de vorm van een zakje met verschillende kaassoorten, om te proeven. OP ZOEK NAAR WILD Donderdag 1 juli, v.m. 6 uur: „Op zoek naar wild", een vx*oege wandeling, onder leiding, door de bossen in de omgeving van Holten. Vex-trek 6 uur van VW-kantoor. Kosten voor volwassenen f 1,Geen deelname voor kinderen beneden 10 jaar. Opgave vóór woensdagavond bij het WV-bureau. De tocht gaat alleen door bij vol doende deelname en di-oog weer. Kans om reewild te ontmoeten is niet uitgesloten. NATUUR-HISTORISCH MUSEUM HOLTERBERG Vx'ijdag 2 juli ien vervolgens elke vrijdagavond, telkens om 8 uur, wordt in het Natuur-Historisch Museum „Piet Bos" op de Holtex-berg een rondleiding gehouden door de eigenaar Kees Bos. De plaatselijke vex-enigingen. welke bereid zijn iets te organiseren in het kader van dit px-ogi-amma worden verzocht daarvan mededeling te doen aan onze redactie, tel. 1234. of aan de heer Kers, tel. 1533. De heer Bos is een gezellig en deskundig causeur. Hij vertelt de bezoekers zeer interessante dingen over de fauna van de Holterbex-g en omgeving. Het museum is van een bijzondex-e bekoring. HOLTEN Geboren: Roy, zv. J. M. Richter en T. I. v. d. Lek, Holtei'berg 26 Marinus Jo- han, zv. H. G. Nijland en H. Bekkernens, Burg. v. d. Borchstraat 26 Frederika Gerritdina, dv. G. J. Ulfman en G. E. W. Dikkers, Look 22. Ondei'ti'ouwd: H. Jansen, 27 jr, Espelo 7 en H. Deijk, 24 ji\ Holterbroek 18. H. Leunk, 24 jaax-, Espelo 30 en G. Klein Jan, 22 jaar. Wierden. E. J. Jansen-Manen- schijn, 24 jx*, Dijkerhoek 25 en H. J. Paal man, 20 jr, Espelo 4. W. Bosschex's, 29 jr, Beusebex-g 137 en J. Hakkex't, 25 jx1, Wiex-den. J. G. van Bruggen, 23 jr, Kerkstx'aat 10 en J. H. Meesterbei'end, 25 jx-, Neerdorp 11. Ovei'leden: H. Willems, 81 jx-, Hollex-- bx-oek 14. M. Veltkamp, 84 jx-, Holter- bx-oek 50. BEVOLKING Ingekomen: H. J. Jongman-Boes, van Hengelo (O.) naar Bex-gmanstraat 29. H. Ulfman en gezin, van Hellendoorn naar Bex-gmanstraat 7. H. Manenschijn, van Rijssen naar Holterbroek 63. J. Jansen- Mensink van Wierden naar Bergmanstr. 5. J. v. d. Berg en gezin van Almelo naar Gaardenstraat 8. H. W. Roodink en ge zin, van Diepenveen naar Hoffesstraat 19. Vertrokken: G. J. Schoneveld, van Oranjestraat 19 naar Rijssen. G. B. M. Kemper van Espelo 9 naar Ambt-Delden. H. M. Hupkes, van Doi-pstraat 52 naar Meppel. In de bedx-ijfsvoetbalcompetitie wei'den de volgende wedstrijden gespeeld: Zaterdag 19 juni: U-vleesTer Hox-st 31 Maandag 21 juni: UniversalVrijheid 62 Woensdag 23 juni: Ter HorstDikkers 42 Stand Univex-sal 3 11 6 5 punten U-vlees 2 14 2 4 punten Ter Horst 3 7 7 3 punten Wansink 2 16 4 2 punten Vrijheid 3 10 21 2 punten Dikkers 3 7 25 0- punten Vrijdag 2 juli wordt 's avonds om 7 uur gespeeld de belangrijkste wedstrijd Uni versalU-vlees. Voor deze wedstrijd die zeer waax-- schijnlijk de beslissing zal bx-engen voor de titel „Kampioen 1965" zal ongetwijfeld grote belangstelling bestaan. Vrijdag 25 juni t.m. zaterdag 3 juli Rij school Kolkman wegens vacantie ge sloten (zie adv.). Zaterdag 26 juni 7.30 uur: Groot Zomer bal in Amicitia (zie adv.) Zaterdag 26 juni t.m. maandag 5 jiuli: Vishandel Reinaardus wegens vakan tie gesloten. Maandag 28 juni t.m. 3 juli: Winkel Fa. H. Stokkers gesloten. Donderdag 1 juli 19.00 -19.30 uur: Zit ting Thomassen Drijver in café Kalf- sterman (zie adv.) Donderdag 1 juli: Vergadering van de Holtense Handelsvereniging in café Jansen, Dorpsstraat. Donderdag 1 juli Coöp. Boerenleenbank „Holten" de gehele dag gesloten (zie adv.) Zaterdag 3 tot en met zaterdag 10 juli: fa. H. Haan en Zn. wegens vacantie ge sloten (zie adv.) Zaterdag 3 tot en met zaterdag 10 juli: Schoenhandel H. J. Oolbekkink, Oran jestraat wegens vacantie gesloten (zie adv.) Maandag 5 juli t.m. zaterdag 10 juli: Jaar lijkse inzameling van vaste bijdragen en losse giften voor Holtens Studie fonds voor Papoea-jongeren. Vrijdag 9 juli 8 uur: Algemene ledenver gadering van de voetbalvereniging „Holten" in café Kalfsterman. Vrijdag 9 juli, 's middags en 's avonds: Uitreiking getuigschriften huishoud school Holten. Woensdag 14 juli, 's avonds om 6.30 uur: Jaarlijkse wielerronde op het parcours rond het nieuwe slachthuis. Zondag 27 juni 1965 Ned. Herv. Kerk: 8.30 uur Ds Israël 10,15 uur Ds Israël (Bed. H. Doop) Collecte voor Kerk en Oecumene 10.00 uur jongerendienst in Irene Dijkerhoek: Bethanië 9.30 uur Ds Ad- dink Collecte voor Kerk en Oecumene. Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds R. v. d. Berg van Zwee- loo (Dr.) In beide diensten is het éne offer voor de Kerk. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". R.K. Kerkdienst: Zondag om 9 uur in het gymnastieklokaal (ing. Larense- w eg). Zondagsdienst Dierenartsen: zaterdag 26 juni en zondag 27 juni: de heer War- rink, Noordenbergstraat 19, tel. 1803. Inlichtingen dagelijks (doch niet tussen 12 en 14 uur) aan het groepsbureau der Rijkspolitie te Holten, Dorpsstraat 22, tel. 1352. GEVONDEN: 1 pr. nieuwe zwarte sokken; 1 zwart plastic knip-portemonnaie; 1 wit kinder schoentje; 1 kinderportemonnaie met inh. 1 bruine heren-regenjas. VERLOREN: 1 zonnebril (voox-zetbril)1 O.A.D.- maandabonnement; 1 wit kinderschoen tje,: 1 zwemkaart y.Twenhaarsveld"1 kentekenplaat TE-73-13; 2 jonge post duiven (weggevlogen); 1 bruine kinder portemonnaie met inh.; 2 zwemkaarten „Twenhaarsveld"; 1 bos sleutels; 1 ge vlochten ceintuur; 1 wieldop -f- sierring D.K.W.-pers. auto. Gevonden voorwerpeix in Gymnastiek lokaal, Tuinstraat. 1 grijs pliché-rokje, maat 50; I heren- hoxioge; 1 dameshorloge; 9 armbandjes; 2 halskettinkjes; 3 zakmessen; 1 schaar tje; 1 speldje (voetballer); 7 ringen; 1 paar hoge jongensschoenen; diverse gym nastiekschoenen; 14 sjaals; 2 jacks; 1 j. jas; 1 trui; 1 j. vest; 1 m. vest; 1 m. blouse; 1 j. shirt; 1 sportbroekje; 1 paar suede handschoenen. Bovenstaande voorwepen terug te be komen bij Gemeentewerken Holten, Dorpsstraat 27. In de week van 28 tot 3 juni, maar zo veel mogelijk op de verjaai'dag van Z.K.H. Prins Bernhard, 29 juni a.s. zal in onze gemeente door een groot aantal jonge mensen bij de ingezetenen worden aange klopt voor een bijdrage in het Anjerfonds waarvan de Prins de geestelijke vader is en dat belangrijke steun verleent aan culturele activiteiten. De mogelijkheid ligt in het verschiet, dat ook de gemeente Hol ten hiervan binnen afzienbare tijd zal kunnen profiteren. Wij willen de ingeze- teneix daarom graag opwekken dit cultu rele werk zoveel mogelijk te steunen. De door de leden van het Chr. Nationaal Vakvex;bond (CNV) gehouden collecte ten bate van het fonds „Draagt Elkanders Lasten) heeft opgebx-acht f500,(Vorig jaar f500,21). Mijnhardt's Zenuwtabletten

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 1