l Muziekconcours uitstekend geslaagd Organisatie: lof van de jury Een dankwoord uit Canada Foto ten Velde officieel geopend Zaterdag 12 juni 1965 No. 23 Jaargang 19 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2,per kwartaal Uitgave van de Stichting Holt ens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05^83 - 123J/. Adv.-prijs 115 mm. (a contantf 3,Iedere mm. meer 0,12 Overzicht van Kalfstermansweide tijdens het muziekconcours van H.M.V. met jurytent links op de voorgrond. Het Nationaal Federatief Muziekcon cours, dat door de Holtense Muziekver eniging „HMV" op zaterdag 5 juni en 7 juni (Tweede Pinkstermaandag) werd georganiseerd ter gelegenheid van het 20-jarjg toestaan, is mede dank zij het prachtige weer uitstekend geslaagd. Za terdag waren er pl.m. 500 a 600 toezoe- kers en Tweede Pinksterdag passeerden naar schatting 1500 muziekliefhebbers, w.o. één van de oudste ingezetenen van Holten, mevr. Westerik (93), Kerkplein, de prachtige ereboog aan de ingang van „Kalfstermansweide" om" met de jury, die toestond uit de heren Gerard Boedijn te Hoorn, Oscar van Hemel te Hilver sum en Piet van Mever te Rotterdam, te luisteren naar de muzikale prestaties van de diverse korpsen, prestaties die er mochten zijn, getuige het feit, dat van de 18 deelnemende verenigingen 12 met een eerste prijs werden beloond, 5 ensem bles kregen een tweede prijs, terwijl het korps „Eensgezindheid" uit Hemrik (Fr.) met 78 punten (derde prijs) genoegen moest nemen. De toeste prestatie over het gehele con cours leverde „Brummen's Harmonie Or kest" te Brammen. Het behalen van 114 punten, resp. 56 en 58 voor het verplich te en keuze-werk, betékende een dikke eerste prijs met lof van de jury en pro motie naar de Ereafdéling. De wijze waarop dit gezelschap onder leiding van de heer K. Veen endaal als inleiding het toekende geestelijke lied „■Boven de sterren" vertolkte, maakte op alle aanwezigen een diepe indruk. Ook tijdens het spelen van de toeide comcourswerken heerste er absolute stil te, een stilte, die gevolgd werd door een daverend applaus, een applaus, dat reeds losbarstte voordat de allerlaatste toon was geblazen. Dirigent Veenendaal kreeg van de ju ry een tien voor „opvatting" en kwam hierdoor in het toezit van de prachtige fazanthaan, die als ereprijs ter beschik king was gesteld, terwijl in de prijzen- kast van het orkest te zijner tijd de prachtige toekcr zal prijken, die het ge meentebestuur van Holten beschikbaar stelde voor het korps, dat over het ge hele concours in de secties Fanfare en Harmonie het hoogste aantal punten toe haalde. Tweede Pinksterdag tor-acht met 106 punten resp. 54 en 52 voor het verplich te en keuze-werk, het Koninklijk Mu ziekgezelschap „Harmonie" uit Doorn (dirigent Willem Swager) aan de top. Punten, die ruim voldoende waren voor een eerste prijs en de derde wimpel aan het Federatie vaandel. De Koninklijke Muziekvereniging „Harmonie" te Epe, het korps, dat onder direktie van de heer K. Oling, reeds vele jaren eerste prijzen met lof van de jury behaalde het Federatievaandel zag ge tooid met een groot aantal wimpels, waaronder het rood-wit-blauw bleef in Holten onder haar normale kunnen en moest genoegen nemen met een twee de prijs. Het ensemble kreeg resp. voor het verplichte en vrije nummer 48 en 47 punten. De volledige uitslagen luiden, als volgt: Zaterdag 5 juni: Tamboerwedstrijd le afdeling: Tam boerkorps Muziékvereniging „Sempre Crescendo" te Losser: le prijs met 73 pt. Ere-afdeling: Tamboerkorps Kon. Ghr. Muziekvereniging „Advendo" te Nijver dal: 2e prijs met 67 y, pt. Concertwedstrijd afd. „Uitmuntend heid", sectie: Fanfare: Muziekvereniging „De Bazuin" te De Meern: 2e prijs met 96 pt. Muziekvereniging „Philips Kapel" te Zwolle: le prijs met 102 pt. „Uitmuntendheid" sectie „Harmonie": Muziekvereniging „Harmonie" te Wier den: le prijs met 101 pt.; Harmonie-or kest „Brammen" te Brummen: le prijs met 114 pt. en lof van de jury; Muziek vereniging Voorwaarts" te Zwartsluis: le prijs met 102 y. pt. Tweede Pinksterdag: Marswedstrijd sectie „Fanfare", 3e af deling: Muziekvereniging „Juliana" te Colmschate: le prijs met 34 pt. Afd. „Uitmuntendheid": Muziekver eniging „Crescendo" te Ratum: le prijs met 33 pt. Tamboer wedstrijd (2e afdeling): Tam boerkorps Muziekvereniging „Olto" te Loenen: le prijs met 68 y, pt. Eerste afdeling: Drumband „Luctor et Emergo" te Beuningen: le prijs met 75 pt. Concertwedstrijd: Sectie „Fanfare", 4e afdeling: Muziekvereniging „Vivo" te Veessen: 2e prijs met 43 pt. Sectie „Harmonie", 4e afdeling: Mu ziekvereniging „Ons Genoegen" te Hei- no: le prijs met 51 pt. 3e afdeling „Harmonie": Muziekver eniging „St. Willebrord" te Lievelde: 2e prijs met 85 pt. Sectie „Fanfare", 2e afdeling: Muziek vereniging „De Vecht" te Vreeland: le prijs met 100 y, pt. Sectie „Fanfare", le afdeling: Muziek vereniging „Eensgezindheid" te Hemrik (Fr.): 3e prijs met 78 pt. Sectie „Harmonie", Vaandel-afdeling: Kon. Muziekvereniging „Harknonie" te Doox-n: 106 pi., le prijs en wimpel; Kon. Muziekvereniging „Harmonie" te Epe: 95 pt2e prijs. De heer H. Mikkers te Deventer, die toeide dagen de Kon. Nederlandse Fede ratie van Harmonie- en Fanfaregezel schappen vertegenwoordigde, bracht aan het einde van het concours het be stuur van „HMV" en de regelingscom missie hulde voor de perfecte organisatie. Het was een concours, de Koninklijke Federatie waardig. OFFICIëLE ONTVANGST Vóór de aanvang van het concours had beide dagen om 1 uur ten. gemeentehuize door B. en W. een officiële ontvangst plaats van de heren directeuren, instruc teurs, voorzitters en juryleden. Burgemeester nu- W. H. Enklaar zeide het bijzonder op prijs te stellen, dat bij gelegenheid van het jubileum van „HMV" een nationaal muziekconcours werd georganiseerd. Hij sprak een woord van welkom tot de afgevaardigden van de verschillende korpsen en wenste de jury onder leiding van de voorziter, Ge rard Boedijn, sterkte toe bij het beoorde len van de muzikale prestaties. De heren A. Westerik, voorzitter van „HMV", en J. Wiggers, voorzitter van de legelingscommissie, spraken resp. op za terdag en Tweede Pinksterdag aan het einde van de ontvangst woorden van dank voor de medewerking, die door het gemeentebestuur werd verleend bij het organiseren van het muziekconcours en voor de hartelijke ontvangst ten gemeen tehuize. KRITISCH VERSLAG De muziekrecensent van het Deventer Dagblad beoordeelde de prestaties van de verschillende korpsen als volgt: Als eerste korps trad zaterdagmiddag in de afdeling „Uitmuntendheid" Fan fare op de Philips Kapel uit Zwolle. Het korps maakte een goede indruk met „Plein Soleil" van Victor Kalkman en „Life's Laughter" van Rust, hoewel het spel niet boven het gemiddelde van hetgeen een behoorlijke fanfare kan presteren, uitkwam. Klank en stemming waren redelijk, technisch is nog wel één en ander voor verbetering vatbaar. De voordracht was muzikaal. In dezelfde afdeling was de vereniging „De Bazuin" uit De Meern in veel de mindere van de Philips Kapel. Van „Plein Soleil" werd het allegro in een behoed zaam tempo gespeeld, waardoor de le vendigheid er aan ontbrak. De „Vier Ba gatellen" van Piet .van Mever vertoon den nogal eens een aanvechtbare stem ming en ook de klank was niet helder. In de afdeling Uitmuntendheid Harmo nie traden drie verenigingen op: Harmo nie uit Wierden, Harmonieorkest (Brum men uit Brummen en Voorwaarts uit Zwartsluis. Brummen stak met kop en schouders boven de twee concurrenten uit. De „Symphonie Populaire" van J. Jourquin kreeg een werkelijk uitmun tende vertolking. Elk van de vier delen was zorgvuldig afgewerkt. Zuiverheid, dynamiek, voordracht, het was alles mu zikaal. Wij hoorden zeer goede solisten, bijv. hobo en trompet. Nog beter werd het vrije wérk: de ouverture „Dans la Bruyère" van Govaert gespeeld. Een in drukwekkende inleiding werd gevolgd' door technisch volledig beheerst alle gro. Opvallend was de dragende klank in het pianissimo, dat zweemt naai- het timbre van het kerkorgel. Dat dirigent Karei Veenendaal en zijn orkest een cum laude verwierven, was van het begin af een uitgemaakte zaak. Zowel Voorwaarts uit Zwartsluis als Harmonie uit Wierden, die elkaar niet veel ontliepen, bleven ver beneden wat Brummen had gepresteerd. DIEPTEPUNT De tweede dag, Pinkstermaandag, werd begunstigd door stralend zomerweer. En zoals het op concoursen meer gaat: na een hoogtepunt (Brummen) waren wij o'e tweede dag getuige van een diepte punt: de fanfare „Eensgezindheid" uit Hemrik, die in de le afdeling een derde prijs noteerde. Daaraan vooraf ging in de vierde af deling fanfare „Vivo" uit Veessen, dat een vrij glansloze uitvoering gaf van de ■ouverture „Arkona" van Cerfontaine. De nogal ruwe klank, de ietwat groezelige stemming en onvoldoende techniek, be heersten de uitkomst van dit spel. Maar vergeleken bij het winterconcert van de ze vereniging, dat wij het vorig jaar bij woonden, constateerden wij toch voor uitgang. „Ons Genoegen" uit Heino, dat onder leiding van de heer J. Wildvank in de vierde afdeling harmonie uitkwam, le verde een heel aardige prestatie met de ouverture „Vadentina" van Delbeco, die wij als componist niet konden waarde ren. De voordracht was aanvaardbaar, een ietwat slordige techniek stoorde soms. In de 3e afdeling harmonie konden wij „St. Willebrord" uit Lievelde niet be wonderen. In beide nummers irriteerde de onzuivere stemming, was de techni sche beheersing niet voldoende en voor al in de ouverture „Lady Emma" van Cerfontaine was het tempo te langzaam. „Boismortier suite" van Den Arend en „Divertimento" van Gerard Boedijn, in de 2e afdeling fanfare uitgevoerd door „De Vecht" uit Vreeland, waren plezie rig om naar te luisteren. Het „Diverti mento" echter was veel muzikaler dan de suite, die wel goed tot zeer goede mo menten had, maar als geheel in de ver tolking achterbleef bij het „Divertimen to", dat, op het slotdeel na, raak werd getroffen. CONCOURS MIJDEN De bugelsectie van de fanfare „Eens gezindheid" uit Hemrik frappeerde door de bibberklank, die werd voortgebracht. De zuiverheid in de uitvoering van Boe- dijn's „Sonatine Op. 182" was ver te zoe ken, de klank was ruw, het slagwerk te luid. „Fête Provengale" van Popy was naar verhouding. „Eensgezindheid" zal allereerst aan klankverbetering aandacht moeten geven en doet er voorlopig toeter aan de concoursen te mijden. Tenslotte de Vaandelafdeling harmo nie, die twee deelnemers telde: Kon. Mu ziekgezelschap „Harmonie" uit Doom en de Kon. Muziekvereniging „Harmonie" uit Epe. Doorn excelleerde in de „Nederlandse Suite" van Henk van Lijnschoten, een moeilijk maar interessant werk, aan winst voor het repertoire. Bijzonder mooi is het tweede deel van deze suite „Heer Jezus heeft een hofke". Het is voor de stemming het gevaarlijkste deel. Doorn beschikte over prima solisten (fluit, saxen). Dirigent W. Swager gaf een zeer muzikale vertolking van deze partituur. Het zeer modern getinte vrije werk „Legend" van P. Creston put zich uit. in voor amateurs moeilijk verstaanbare taal. Zonder direktiepartij in de hand was het niet gemakkelijk te volgen. Wij noteerden enkele interessante, zelfs boei ende passages, bijv. een obsederend the ma in drie-delige maatsoort, door klein koper en hout in gefigureerde motieven omspeeld. Epe was wat stug in de suite. De klank was soms meer aan de fanfare- dan aan de harmoniekant. Technisch werden wel goede dingen gepresteerd, maar het wil de geen muziek worden. Het was te vier kant. De Ouverture „Oberon" van Von We ber was te nuchter. Een toch bij uitstek romantisch werk, dat, afgezien van de niet geheel toereikende techniek, voor al in de moeilijke houtpassages, een te Na een geslaagde pelgrimage Aan de redaktie van Holtens Nieuwsblad. 562 O' Connor Str., Toronto 6, Canada. 1 juni 1965 Mijnheer, Slechts een paar regeltjes om u allen te laten weten hoe wij ons bezoek aan Holten hebben gevonden. Het is erg moei lijk voor mij om dat onder woorden te torenigen. Ik 'kan me niet herinneren, dat wij ooit ergens zo vriendelijk ontvangen zijn. Iedereen spande zich in om het ons naar de zin te maken. Wilt u de boeren- dansers mijn dank overbrengen voor hun bijzonder Interessante optreden? Ook heel hartelijk dank aan de burge meester; hij liet geen gelegenheid voor bij gaan om ons te vertellen hoe welkom we waren. Ook dé staf van hotel Holter- man zeg .ik hartelijk dank voor de wijze waarop zij ons ontvingen. Het waren de gelukkigste dagen van mijn leven. God zegene u allen. Hoogachtend, R. WILLMOTT. zakelijke vertolking kreeg. De ouverture haalde dan ook de 50 punten niet. Als geheel een goed concours met wis selende prestaties. paar Ten Velde, maar ook de beide moe ders en grootvader Aanstoot met deze heugelijke dag gelukwensen. De heer W. ten Berge, de gelukwensen overbrengend van de Holtense Handels vereniging, wees er op, dat jonge men sen vanwege de vele risico's vaak terug schrikken om een eigen zaak te begin nen. Het werk op kantoor of in de fabriek is vaak gemakkelijker. In het zakenleven moet men nu eenmaal niet terugschrik ken voor menig uur meer werk. Wij zijn verheugd met deze uitbreiding, omdat Holten een zaak gekregen heeft, waar behoefte aan was. Hij wenste het echt paar Ten Velde veel succes toe in hun nieuwe bedrijf. De heer Ten Velde bedankte de spre kers voor hun vriendeijke woorden, zijn oom Aanstoot, die de architectuur had en de vaklieden, die de zaak zo gauw klaar gekregen hebben. Met de mensen van kantoor en fabriek zijn wij blij, om dat zij tijd hebben voor een hobby, waar bij de fotografie 'n grote plaats inneemt. Wij hopen de klanten steeds vlug van dienst te kunnen zijn, zo besloot hij zijn dankwoord. De oorspronkelijke winkel-woning van de familie Brinkman, waarin de nieuwe zaak is gevestigd, is van buiten niet meer te herkennen. Een betimmerde gevel met de woorden „Foto Ten Velde voor een goed advies" en een smaakvolle winkel pui hebben haar een geheel ander aan zien gegeven. Vorige week vrijdagmiddag heeft de heer J. ten Velde zijn fotobedrijf aan de Dorpsstraat no. 4 geopend. De kleine, maar bijzonder artistiek ingerichte win kel kon de vele bezoekers nauwelijks be vatten, toen cle burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, de officiële opening verrichtte met de hem door de jeugdige Herman ten Velde in een filmrolletje aangereikte sleutel de winkeldeur had ontsloten. In een korte toespraak verklaarde de burgemeester bij de opening van de eerste foto-speciaalzaak altijd het ge voel gehad te hebben, dat de „meubile ring" van onze toeristische gemeente nog onvolmaakt was, want bij het toe risme behoort niet alleen een verre- kijker, maar ook een fototoestel. De burgemeester verklaarde blij te zijn met deze zaak, die zich „dienstverlenend" niet alleen toelegt op het maken, maar vooral ook op 't ontwikkelen van foto's. Onze uitrusting als toeristenplaats be gint volgroeid te raken en spreker hoop te, dat van de service van het echtpaar Ten Velde niet alleen de eigen mensen, maar ook de velen, die van elders komen, zullen profiteren. De burgemeester her innerde er aan, dat het jonge paar Ten Velde 2 jaar geleden naar Arnhem ver trok, maar dat hun hart is blijven klop pen voor Holten, waar het ouderlijk huis van beiden staat en waar ze nu zeker hun verdere leven zullen doorbrengen. Mr. Enklaar wilde niet alleen het echt-

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 1