Een permanente landbouw manifestatie Motor-races in Tubbergen Tweede Christelijke kleuterschool in gebruik genomen Voor nieuwe pastorie O.L.M.-Ieden leveren kritiek op het landbouwbeleid Bedrijfsverzorging Vierde leerkracht bij het Openbaar Kleuteronderwijs Elfde leerkracht nodig aan de Openbare Dorpsschool Bedrijfsvoetbalcompetitie Espelose plattelandsvrouwen bijeee „Pinkster-appèl" in Markelo! Uitstapje Hervormde Vrouwengroepen Holten en Dijkerhoek Voeger door stalen steigerpaal getroffen Zaterdag 5 juni 1965 HOLTENS NIEUWSBLAD Een aantal ondernemende landgenoten, voornamelijk uit de agrarische sector, heeft een fantastisch plan opgevat om te komen tot de stichting van een perma nente landbouw manifestatie. Het wordt een miljoenenproject met een totale in vestering van bijna twaalf miljoen en een geschatte resultaten-rekening van bjjna twee miljoen per jaar. De P.L.M. zal een ander aanzien heb ben dan de traditionele land- en tuin bouwtentoonstellingen, die meestal be doeld zijn om boer en tuinder voor te lichten over hun be<lrijfsvoering. Op deze expositie ziet men doorgaans een enkele „verdwaalde", niet rechtsstreeks betrok kene, die van het gebodene maar al te vaak niet veel begrijpt. Juist die onwetende en ongeïnteres seerde, die men het best kan omschrijven als de consument-toerist uit binnen- en buitenland, rndet naar de manifestatie worden getrokken. Hem moet op duide lijke en interessante wijze het werk, de bewerkingen en andere handelingen, waarvan het agrarisch product het eind resultaat is, verteld en getoond worden. Hij moet er van overtuigd worden, dat onze landbouwers en tuinders en zij, die voor de verwerking en distributie van voedsel zorgen, niet alleen in staat zijn producten te leveren, die aan hoge eisen van kwaliteit voldoen, maar ook dat zij volledig bij machte zijn zich aan te passen bij de veranderingen, die onze samenle ving voortdurend ondergaat. De P.L.M. zal ruimschoots aan dit doel beantwoor- den. De keuze viel op de Oost-Flevo-polder, door planologen en recreatiedeskundigen als een ideale vestigingsplaats voor een grote manifestatie als deze beschouwd. De nieuwe polder is aantrekkelijk in veler lei opzicht. Alleen al om het gebied zelf trekken velen uit binnen- en buitenland er heen. De overheid gaat er in beginsel mee aceoord, dat de manifestatie in het zuidelijke deel van de polder aan de weg van Elburg naar Harderwijk wordt ge vestigd. Het terrein is uitermate geschikt vooral omdat het grenst aan „Het Spijk", een gebied, dat voor recreatie is bestemd. De bebossing is reeds enige jaren geleden aangeplant. De P.L.M. bevat in het kort weerge geven alles op het gebied van de ver bouw van land- en tuinbouwgewassen, veeteelt in zijn verscheidene vormen, maar daarnaast speeltuinen, kinderboer derijen, bungalows, campings, overdekte wandelroutes met exposities, paviljoens, terrassen met restauraties, verwerkende industrieën, picknickplaatsen, champig nonkwekerij, fruitteelt, bollenteelt, en nog talloze aspecten, die in de agrarische sec tor van betekenis zijn. De organisatoren Dit jaar viert de Stichting Circuit Tub bergen haar 2Ó-jarig bestaan met een race-programma, zoals misschien voor dien nog niet geweest is. Niet minder dan 10 nationaliteiten zullen op Tweede Pink sterdag vertegenwoordigd zijn. Vanaf ja nuari zijn de inschrijvingen al binnen gekomen en wel in zulke overweldigende aantallen, dat de sportcommissie een strenge selectie heeft moeten toepassen, omdat anders het gedrang te groot zou worden. Wat er overblijft zijn de grote figuren, die ook elders in de wereld een mot or wedstrijd tot een attractief feest maken. Nagenoeg alle kampioenen zullen in Tubbergen aan de start verschijnen. Het vorig jaar bracht Walter Scheiman, de kampioen van Duitsland, het absolute snelheidsrecord van Tubbergen op zijn naam met een tijd van 3.26,4 sec., hetgeen een gemiddelde snelheid betekende van 153,931 km per uur. Dit jaar zijn er zo vele gegadigden voor de eerste prijs, dat het moeilijk valt een voorspelling te doen. Wij noemen o.a. de Engelsman Rob Fitton (Norton), de Finse kampioen Fauno Nur- mi (Norton) en Rudolf Thalhammer, eveneens op Norton, kampioen van Oos tenrijk en zesde in de klassering voor het wereldkampioenschap. Merkwaardig dat in de 350 cc.-klasse de oude merken en AJS weer domine ren. Ook hier starten een hele reeks ge weldenaren. Mogelijk dat de eerste plaats zal worden uitgevochten tussen Rob Fit ton (vorig jaar winnaar) en de Duitser Karl Hoppe, die op zijn AJS het kam pioenschap van Duitsland veroverde. Ove rigens zijn er in deze klasse nog voldoen de top-coureurs, die voor een verrassing zouden kunnen zorgen. Wij denken dan aan Rudolf Thalhammer. de kampioen van Oostenrijk, aan Ales Mrzel, de Joego slaaf, die op zijn Aer-Macchi bijzonder snel moet zijn. En zou ook Jan Huberts, die enkele jaren geleden naam maakte met zijn Kreidler in de 125 cc. klasse, nu op Norton niet voor een verrassing kun nen zorgen? De kwartliters, de klasse van de toe komst, heeft een enorme bezetting. De winnaar van het vorig jaar Trevor Bar nes heeft zich reeds weer gemeld met zijn verschrikkelijk snelle Moto Guzzi, maar de concurrentie is zo groot dat het met geen mogelijkheid te zéggen is of hij die prestatie ook dit jaar weer herhalen kan. Daarvoor heeft hij concurrentie van Matin Sicheneder (Duits kampioen), Günther Beer, Curt Johansson (Zweeds kampioen) en nog zeer vele anderen. Bij de kleintjes gaat het dit jaar hele maal spannen. Daar zien we Siegfried Lohmann, Guiseppe Visenzi (die ook in Assen zo'n goed figuur sloeg) en onze Nederlander Cees van Dongen, die bij zonder gebrand is op de overwinnings krans. Bij elkaar beloven deze jubileum-races een maximum aan spanning op te bren gen. Hetgeen dan een bekroning zou zijn van de viering van het twintig-jarig be staan. streven naar een harmonisch geheel, waar ontwikkeling en ontspanning elk een eigen verantwoorde plaats hebben. Het voorbereidend comité heeft een prijsvraag uitgeschreven voor het inzen den van een naam, die aan de manifes tatie zal worden gegeven. De manifestatie beoogt: de „public relations" te dienen van onze vaderlandse land-, tuin- en bos bouw, zulks in de meest ruime zin geno men. De betekenis en prestaties van boer en tuinder, van de agrarische handel en industrie en van onderzoek en wetenschap zullen op spectaculaire en aantrekkelijke wijze op de manifestatie worden getoond. Tegelijkertijd zal met dit project een be langrijk recreatief element worden toe gevoegd aan hetgeen op dit terrein reeds in ons land bestaat of in wording is. In totaal is een terrein van omstreeks 150 hectaren gereserveerd in de Oost-Flevo landpolder. Aan deze naam wordt in hoofdzaak de eis gesteld, dat zij kort, duidelijk en voor al „pakkend" zal zijn, zodat zij gemakke lijk ingang vindt bij het grote publiek. Het verdient uiteraard aanbeveling indien het doel en streven der Manifestatie in de naam tot uitdrukking komt, maar strikt noodzakelijk is dat niet. De beoordeling van de in te zenden antwoorden zal geschieden door een com missie van advies bestaande uit de heren: Mr. Mi de Niet Gz., burgemeester van' Wageningen, J. H. Manders, voorzitter van de Ver eniging van Landbouwjournalisten, Drs. C. H. L. Smits, Adj. Dir. Binnen land, A.N.V.V. De uiteindelijke beslissing over de toe kenning van de prijs berust bij het Voor bereidend Comité. Indien de te bekronen benaming ingezonden wordt door meer dan één persoon zal door loting worden beslist, ten overstaan van notaris S. J. Vleer te Rhenen, aan welke inzender de prijs wordt toegekend. Op de door het Comité te nemen beslis singen bestaat generlei beroep. De inzender van het bekroonde ant woord stelt dit zonder enig voorbehoud en met afstand van alle rechten ter be schikking van het omité, dat gerechtigd is de ingezonden, naam al dan niet te wijzigen dan wel te gebruiken. De prijs bestaat uit duizend gulden. Inzending dient te geschieden uiterlijk 15 juli 1965 aan notaris S. J. Vleer, He renstraat 61 te Rhenen. Over de inzending en de prijstoekenning kan niet met de inzenders worden gecor respondeerd. Inlichtingen worden ver strekt door het secretariaat Landbouw Manifestatie, Willibrordweg 2 te Rhenen, telefoon 08376 - 28 55. De keurige houten kleuterschool, die door het bestuur van de C'hr. Kleuter- schoolvereniging in Almelo werd aange kocht, is dinsdagmorgen in gebruik ge nomen. Voordat hiertoe kon worden overge gaan is door bestuur en leden zeer veel werk verricht, dat uiteindelijk resulteer de in een mooi geheel. De school, die een plaatsje gekregen heeft aan de Hof fes straat, wordt reeds door 25 kleuters bezocht. Als tijdelijk leidster van de school werd benoemd: mevr. Voordes-Hallink te Holten. De inzameling, die in de gezinnen der Geref. Kerk werd gehouden voor de bouw van een tweede pastorie, die zal verrijzen op de hoek van de Bergman straat en de Kolweg (naast Gebr. Mul der) heeft meer dan f 23.000,- opge bracht. Op 25 mei jl. is op verzoek van een aantal afdelingen een vergadering belegd van de Kring Twenthe van de Overijssel se Landbouw Maatschappij te Hengelo. Op de bijeenkomst is een door de af deling Almelo aan het Hoofdbestuur der OLM gerichte open brief besproken. Deze brief geeft een kritische beschouwing over het landbouwbeleid en het beleid van de landbouworganisaties. De afdeling Almelo bepleit met kracht, dat de landbouwbevolking haar evenredig deel uit het nationaal inkomen moet ont vangen. Zij is bezorgd over het voortbestaan van de verantwoord gevoerde bedrijven. Het wordt voor een zoon-opvolger steeds moeilijker om een bedrijf over te nemen door het grote kapitaal bij overname ver eist. Daar komt bij, dat de prijzen van de landbouwprodukten achterblijven bij de steeds stijgende kosten, zodat normale financiering onmogelijk wordt. Aan de zogeheten prioriteit voor de landbouw, overeengekomen in het ak koord van Wassenaar en gehandhaafd in het programma van de huidige Regering, wordt onvoldoende de hand gehouden. De centrale landbouworganisaties zul len nog veel meer dan voorheen moeten gaan samenwerken. Door eenheid in het landbouworganisatiewezen zal er veel meer bereikt kunnen worden. De Kringvergadering te Hengelo kwam in verband met bovenstaande tot de vol gende conclusies: a Dé door de minister vastgestelde richt prijs voor de melk van 32 cent is on voldoende om tot een rendabele melk veehouderij te komen. De door de standorganisaties voorgestelde en be pleite 34 cent had dienen te worden ge noteerd. b Er dienen op de kortst mogelijke ter mijn rentesubsidies te komen voor nieuwbouw en verbouw van boerderij en en de aanschaf van werktuigen, c De overheid dient in verband met het algemeen belang een deel van de waterschapslasten voor haar rekening te nemen. d De standsorganisaties dienen bij het bepleiten vén de door hen vastgestelde prijzen voor de produkten meer voet bij stuk te houden, e De drie centrale landbouworganisaties dienen aan de top tot een betere en vruchtbaardere samenwerking te ko men. In deze huidige dynamische tijd past niet meer het gescheiden optreden. In het belang van alle boeren dienen de 3 centrale landbouworganisaties zon der meer als eenheid naar buiten op te treden. f De boeren dienen middels hun coöpe raties een antwoord te geven op de uitbreiding van de mammoetbedrijven, grote varkensbedrijven opgezet door vlees- en veevoederconcerns. Voor de coöperaties, daartoe bijge staan door de volledige medewerking van hun leden moet dit mogelijk zijn. Door bijzondere omstandigheden is de bedrijfsverzorger voor Bathmen en Hol ten, de heer T. in 't Hof genoodzaakt per 1 juni a.s. als zodanig ontslag te nemen. Wij willen de heer In 't Hof van deze plaats hartelijk dank zeggen voor de wij ze waarop hij zijn werk verricht heeft. Dat de bedrijfsverzorging hier op vlotte wijze ingang heeft gevonden, is voor een belangrijk deel aan hem te danken. GESLAAGD Voofr het' diploma Ma e h i n es oh rij v en" zijn te Hengelo geslaagd: Gerry en Ri- kie Paalman, Dijkerhoek 24 en Wille- mien Kevelam, Larenseweg. Sinds enige tijd moest er wegens plaats gebrek een aantal kleuters op de wacht lijst worden geplaatst bij de openbare kleuterschool, daar deze niet meer dan 120 leerlingen mag toelaten. De ouder commissie van genoemde school en het bestuur van de afdeling Volksonderwijs hebben een onderhoud gehad met het gemeentebestuur, waarbij de mogelijkheid werd besproken om op korte termijn een nieuwe kleuterleidster aan te trekken. Het gemeentebestuur kon toezeggen, dat zo spoedig mogelijk een oproep zal wor den geplaatst, zodat er alle hoop is, dat na de zomervacantie de wachtende kleu ters kunnen worden toegelaten. De be trokken ouders zullen hierover bericht ontvangen van de oudercommissie. Na de grote vacantie zal de o.l. Dorps school twee noodlokalen nodig hebben, in verband met het groeiende aantal leerlingen. Er zullen dan elf leerkrachten aan de school verbonden zijn. Evenals in tal van andere plaatsen gaat woensdagavond in 'Holten de „Be- diiijfsvoetbalcompetitie" van start. De eerste wedstrijd brengt de elftallen van de firma's Gebr. Dikkers en Wan- sink binnen de lijnen. Aanvang: 's avonds om 7 urn'. De wedstrijden worden gespeeld op het terrein van de voetbalclub „Marfcelo Vooruit" bij café „De Poppe". Aan een prognose willen we ons maar liever niet wagen, omdat er in beide elf tallen „spelers" aantreden, die mogelijk voor de eerste keer in hun leven achter het z.g. „bruine monster" aanhollen. Mogelijk hebben ze vrees voor dit 'mon ster en dit kan voor de einduitslag hoogst belangrijk zijn. Aan de „Bedrijfsvoetbalcompetitie" wordt deelgenomen door elftallen van de volgende firma's: Gebr. Wansink, Gebr. Dikkers, Coöp. Fabriek van Melkproduk- ten „De Vrijheid", U-Vlees, Universal, de Kon. Jutefabriek Ter Horist en Co. Vrijdagavond 11 juni, 19.uur: „De Vrijheid"-!!-Vlees Zaterdag. 12 juni, 15.uur: Universal-Ter Horst. Woensdagavond hielden de Espelose plattelandsvrouwen in „Het Trefpunt" hun laatste bijeenkomst in dit seizoen onder leiding van hun presidente, mevr. H. J. Hol-Groothoff. Mevr. Timmerman uit Deventer liet de dames als demonstratrice van de „Tupper- ware" fabrieken allerlei artikelen zien van een nieuw soort plastic, dat veel harder en van ander materiaal is dan het oorspronkelijke artikel. Bij de bespreking van het jaarlijkse uitstapje werd besloten dit jaar bij vol doende deelname in de laatste weck van augustus op stap te gaan. Er zal ook een bezoek gebracht worden aan de voorlichtingswoning van de fa milie Lozeman te Heeten. Aan het slot van de bijeenkomst sprak mevr. Hol de wens uit, dat allen een goe de zomer mogen hebben met veel zon en warmte. BENOEMD ALS ONDERWIJZER De heer F. J. Hospers, Kolweg, is be noemd als onderwijzer aan de Prinses Marijkesohool te Ellecom (Gld.). Evenals vorige jaren organiseert de Jeugddienst-commissie van de Hervormde Gemeente van Markelo ook dit jaar weer een „Pinkster-appèl". Deze bijzondere kerkdienst zal worden gehouden op de Eerste Pinksterdag, zondag 6 juni a.s., des avonds om half acht, in de Hervorm de Kerk van Markelo. Voorganger in dit „Pinkster-appèl" zal zijn de Eerw. Heer D. Eveleens, bekend evangelist uit Epe. Deze spreker staat er vcor bekend, dat hij het Evangelie brengt op een eenvoudige, begrijpelijke, maar ook zeer boeiende en vurige wijze. Op het „Pinkster-appèl" in Markelo zal hij spreken over het onderwerp: „Pinkster- taaleen vreemde taal Aan dit appèl zal bovendien medege werkt worden door „Die Rooiroks" uit Markelo. Dit zijn een achttal jongens en meisjes, die een muziek- en zanggroep gevormd hebben. Zij zullen het „Pink ster-appèl" met muziek en zang opluis teren. Dit soort bijzondere diensten in de Hervormde Kerk van Markelo trekt al tijd veel belangstelling, niet alleen uit Markelo-zelf, maar ook uit de omlig gende gemeenten. Op dinsdag 25 mei maakten de Her vormde Vrouwengroepen te Holten en Dijkerhoek onder leiding van ds en me vrouw Israël hun jaarlijks uitstapje; dit maal naar het Gooi. 's. Morgens om negen uur vertrokken een 40-tal dames in goe de stemming. In Arnihem werd gelegen heid gegeven voor koffie drinken en een uurtje winkelen. Vervolgens ging de tocht via verschillende plaatsen naar Leersum, waar in Hotel „Damlust" de in wendige mens werd versterkt, 's Mid dags werd in Doorn het kasteel van de vroegere Duitse Keizer Wilhelm bezich tigd en waar de enorme collectie kunst schatten de dames buitengewoon boeide. De terugtocht werd onderbroken in Hoe velaken in Hotel „Het Kruispunt". Van daar over de Veluwe naar Café-Restau- riant „De Pessink" te Epse, waar tot be sluit van de dag de warme maaltijd ge bruikt werd. Ds J. H. Israël sprak hier een woordvan dank tot allen, die hun medewerking gaven aan het welslagen van deze dag' en hij richtte zich in het bijzonder tot de chauffeur. Na het zingen van Gez. 149 werd de bus weer opgezocht en werd in vlot tem po naar Holten gereden, waar men om ongeveer half tien inde beste stemming arriveerde. Bij het afbreken van de besteigering fa. H. Koopman aan de Kerkhofsweg is de 19-jarge leerling-voeger Willy van Wieren uit Borne door vallende stalen steigerpalen getroffen en gewond. Het ongeluk liet zich aanvankelijk nogal ern stig aanzien, zodat dokter Ypma over brenging, voor nader onderzoek, naar het Juiiania Ziekenhuis te Hengelo noodzake lijk achtte. Van Wieren is echter met de zieken auto teruggekeerd, nadat men in Henge lo een gekneusde rib en een flinke bloed uitstorting op de schouder en de rug had geconstateerd. Zijn patroon, de heer L. M. J. Weber van het voegersbe- drijf te Borne heeft de patiënt met de personeelauto naar zijn woning overge bracht. Het ongeluk gebeurde doordat een steigerpaal, die tegen de muur van het huis was geplaatst omviel en enkele andere in zijn val meesleurde. Enkele weken na het vieren van het 2e lustrum veroverde „II.M.V." op het Nationaal Federatief Muziekconcours, op 25 juni 1955 georganiseerd door de Bathmeuse Muziekvereniging „Orpheus", de eerste wimpel aan het Federatievaandel. Op bovenstaande foto het ensemble, dat onder leiding van dc heer Joh, F, ÏJcleenders zorgde vóór de wimpel-punten.

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 4