Van het erf der Kerk Ook Uw familieberichten plaatsen wij gaarne in dit blad (i Routekaart Ronde van Overijssel - 8 mei 1965 Moeten sommige mensen van verkeersdeelneming uitgesloten worden? Zaterdag' 8 Wei 1065 HOLTËNS NIEUWSBLAD HERVORMD AMSTERDAM 27 maart 1965 A. J. Koejemans Mijn keuze voor de kerk De redactie van Hervormd Amsterdam heeft de vroegere communist de heer Koejemans, thans lid van de Doopsge zinde Broederschap, bereid gevonden iets te schrijven over zijn keuze voor de kerk en in het bijzonder voor de doopsgezinde broederschap. Juist in verband met het artikel van ds Borren in het Alg. Doopsgezind Weekblad over de mondigheid der doopsgezinden is hetgeen de heer Koejemans schrijft over de achter grond van de doopsgezinden interes sant. Het ging de doopsgezinden niet om de hervorming van een verdwaalde en vast gelopen kerk het ging om de herbouw, van de grond af, van de gemeente-van- Christus. Daartoe moest de mens óp zijn mondigheid worden aangesproken. De vraag, of hij tot die gemeente kon beho ren, moest door hem persoonlijk worden beslist. Zijn doop-op-belijdenis was daar van het teken. Daar zat meer aan vast dan een theo logisch vraagpunt: Doopsgezindheid be tekende ook een radicale afrekening met de gedachte van het bestaan van een christelijke maatschappij of een christe lijke staat. Kinderdoop betekende in die dagen nog iets anders dan de opname van het kind in de kerkgemeenschap. Zij betekende tevens de binding aan een be paalde maatschappelijke orde. Zij is dat in beginsel nog overal, waar kerk en staat met elkander zijn verbonden. Vol- wassenèn-doop betekende de verwerping van die maatschappelijke orde. De soli dariteit met alles, wat in die orde ver drukt, verschopt, ontrecht was, was in die gedachte begrepen. Van die wereld kon Christus' Koninkrijk niet zijn. Het was een getuigenis tegenover een Christendom, waarvoor de staat tot afgod van de kerken was geworden. Is het al veel anders? De „zondeval van het Chris tendom" in de dagen van Constantijn de Grote werkt nog altijd door. Men is „staatserhaltend" gebleven, ook al eist die staat in zijn nationalistische en mili taristische hervorming veel zwaarder mensenoffers dan welke heidense afgode rij in welke éeuw ook. In haar verzet daarentegen is de doopsgezinde gemeente de oudste nóg bestaande Vredes-kerk. Is dit nu alles nog van waarde? De Doopsgezinden zijn evenmin als de ande ren aan de verburgelijking van de 19e eeuw ontkomen. Hun boodschap heeft bij de wereld evengoed aan geloofwaardig heid ingeboet. Maar dat vermindert de betekenis van de gedachten, die bij hen leven, niet. De Nieuwe Linie - 27 maart 1965 Prof. dr L. J. van Hoik: De protes tant tegenover de katholiek. Ver anderende houding? Prof. Van Holk .uit Leiden, die als waarnemer bij het Vatikaans Con cilie van heel nabij de betrekkingen tussen protestanten en rooms-katho- lieken heeft kunnen beschouwen, schreef in de r.k. Nieuwe Linie over de ontwikkeling in de verhoudin gen. Hij nóemt daarbij verschillen de aspecten, die laten zien, dat er wel wat verandert i:n de R.K. kerk, bijv. vernieuwing in de liturgie, zelfs zo veel als schrijver zelf niet voor mogelijk had 'gehouden. Dat leidt tot een, grotere bereidheid om elkaar te ontmoeten en dus is studie dan we derzijds vereist. Als laatste aspect heb. ik bewaard de verhouding tot Maria. Wat ik al dadelijk zelf gewonnen heb, is het inzicht, dat protestantse mensen zich te weinig in het leven van de Moeder van Christus heb ben verdiept. Of wèl zioh daarin ver diepen die toenadering te weeg zal bren gen die katholieken natuurlijk vurig ho pen, weet ik niet. Meer haast dan op enig ander houdt op dit gebied verschil van geloofs- en godsdiensttype ons 'ge scheiden. En ik zie nog niet, welke visie ■op de betekenis van Maria door „het nieuwere katholicisme" of door het con cilie is igegeven, welke een veranderde beoordeling door protestanten voorberei den zoti. Maar de scher.p geziene afstand maakt ook het verlangen naar broederlijke ont moeting en gesprek scherper. De daad werkelijke toekeer, de „intercommunie*' in niet-kerkelijke, niet eucharistische zin, maar in algemeen-geestelijke en in nerlijk godsdienstige zin, iblijft de weg tot verdere „verandering" in onze ver houding. Daarnaast natuurlijk het meer en meer ons verdiepen in de twee grote gebieden van verschil: het sacrament en het ambt. Ook daar echter zal het moe ten gaan om wat verbindt, meer nog dan om wat ons scheidt; om het verwachten, voorbereiden en zich openstellen voor de stille vreugde, de zuivere vrede, en de saamhorigheid in vrijheid die in Christus zijn: Johannes XV. Tenslotte: ik zou de spits der vraag stelling kunnen omkeren: verandert het concilie de houding van de katholiek ten aanzien van het protestantisme? Naar de kant der persoonlijke contacten gezien mag men zeggen: ja, dn sterke mate. Naar de kant van kerkelijke en godsdienstige beginselen moet men zeggen: slechts zeer ten dele. Maar mag men meer verwach ten? Hoe zou reeds thans meer in dit op zicht bereikbaar zijn? Wie dat denkt, overschat de waarde (en de taaiheid) van diep gevestigde overtuigingen. Daarom: laat ons er maar niet te angst vallig op letten of er veranderingen ko men in de houding van de éne en de an dere groep, maar uitzien haar voort gaand gesprek en voortgaande studie. ITALIë Italiaanse protestanten geloven niet in eenheid met de rooms-katholieken. De protestanten in Italië hebben te ken nen gegeven, dat zij geen gróte verwach tingen koesteren aangaande het initiatief van de paus om samenwerking met an dere kerkgenootschappen tot stand te brengen. Er zijn ongeveer 200.000 protes tanten in Italië, waarvan de helft behoort tot de oude Waldenzerkerk, een van 's werelds oudste protestantse kerkgenoot schappen. Een woordvoerder van de Italiaanse protestanten heeft verklaard: „Het enige dogma, dat door het concilie veranderd werd, was het dogma over dé maagd Maria, en deze verandering is duidelijk in strijd met de Bijbelse verkondiging. Alle andere dogma's van Rome zijn nog .precies dezelfde als vóór het concilie bij eenkwam. De missen, die door de protes tantse waarnemers in de St. Pieter wer den bijgewoond, waren vol van dezelfde fabeltjes en gevaarlijke bedriegerijen als vroeger. Ondanks de „ihce-lifting", die met behulp van veel reclame werd uitge voerd, blijft de Roomse kerk tot in eeuwigheid dezelfde." Predikanten over de oorlog in Vietnam. Een aantal predikanten en geestelijken van verschillende kerken in Rotterdam hebben een verklaring gepubliceerd, waar ze hun ernstige verontrusting tot uiting brengen over de situatie in Viet nam. Zij sluiten zich daarbij aan bij andere op roepen in verband met deze kwestie van de Amerikaanse raad van kerken, van de wereldraadscommissie voor internationale zaken en van een grote groep geestelijken in Amerika, en pleiten voor de weg der verzoening, waarbij risico's moeten wor den genomen. Als volk van Nederland hebben wij een grote verantwoordelijk heid, die mede gegrond is op de solidari teit met de mensen, die lijden onder de geweldplegingen in Vietnam. Wij moeten er bij onze regering op aandringen te streven naar onderhandelingen ter be ëindiging van het conflict. Aldus de Rot terdamse verklaring, die besluit: „Het evangelisch gebod en de liefde van Chris tus vragen om een volkomen inzet voor gerechtigheid en vrede. Door onverschil ligheid, berusting en zwijgen handelen wij als vijanden van het kruis van Chris tus". Het adres van de groep is Postbus 6122, Rotterdam. Samengaan van kerken in Zeist In het maandblad van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland „Gemeen schap der Keiken" wordt een concept af gedrukt, dat door de plaatselijke Oecu menische raad daar is opgesteld en voor gelegd aan de in die raad vertegenwoor digde kerken. Het is een voorstel om tot een echte kerkgemeenschap te komen, die vooral er op uit is om tot gemeen schappelijke activiteiten te komen. In de eerste drie artikelen, die wij hieronder afdrukken wordt de grondslag voor dit plan gelegd, terwijl in de volgende nader uitgewerkt wordt hoe de „dadengemeen- schap" verschillende activiteiten kan gaan entameren, zowel voor het onderling con tact der kerken als in het optreden naar buiten. De eerste drie artikelen luiden als volgt: 1. De kerken te Zeist besluiten zich te gaan gedragen als een gemeenschap van kerken, waarbij het Leger des Heils en de Nederlandse Protstantenbond ook tot de kérken gerekend worden. 2. Daartoe verklaren zij zich bereid om alles samen te doen, voorzover zij dat voor hun geweten kunnen verantwoorden. 3. Teneinde het bovenstaande te verwer kelijken, besluiten zij tot de oprichting van een raad van kerken, die bestaat uit de moderamina of dagelijkse besturen van de betrokken kerken. Deze raad krijgt de bevoegdheid om zich aan té vul len met waamemersadviseurs uit die kerken, die niet tot de Gemeenschap der Kerken zijn toegetreden. i Iia» Vriezen vee» Fleringen rsijvcrda! Almelo Oideozaal Deventer Markelo Hengevelde Zaterdag 8 mei hqeft de veertiende ron de van Overijssel plaats. Wanneer wed strijdleider Stof van den Berglie uit Zwol le op die dag 's middags om één uur bij liet Parkgebouw te Rijssen het sein van vertrek zal hebben gegeven, betekent dit dat één van de zwaarste klassiekers van Nederland is begonnen. „Een kilometer voor elke renner", heb ben de organisatoren van deze wielerron de wellicht gedacht, want ruim tweehon derd renners zullen in ruim tweehonderd kilometers uitmaken wie de sterkste is. De Ronde van Overijssel is vaak een uitputtingsslag geweest. Niet alleen de lengte, maar ook de vele klimpartijen - de Holtörberg, de Kuipersberg, De Nijver- dalse berg en de Rijssense berg zijn ook dit jaar weer in het traject opgenomen - maken deze wedstijd tot één van de moei lijkste van ons land. Alleen de allerbesten kunnen rekenen op een plaatsje bij de eerste twintig en het is nu reeds een vast. staand feit, dat vele van de vol goede moed gestarte renners de meet in dat zelfde Rijssen niet zullen halen. HEI'T WAS IN DE MEI VERMINDERDE TOEREKENBAARHEID op de weg Het wordt langzamerhand gevaarlijk om man te zijn Het zogenaamde zwakke geslacht bereikt gemiddeld een hogere ouderdom dan de man lijke sekse. Het toenemend hartin farct is voor vele mannen een ge dragscorrectie tot meer normale pro porties van werken. Een nieuwe be dreiging voor de levensduur der he ren wordt gevormd door de long kanker, die hand over hand toe neemt. En volgens de verkeersstatis- tieken wordt het merendeel der ver keersslachtoffer gevormd door man nen. De wetenschap gaat steeds meer aan dacht schenken aan het verkeers ongeval, dat in onze tijd een wel haast epidemisch karakter krijgt. Psychologen, sociaal-geneeskundigen en sociologen hebben de laatste tijd onze kennis over volksvijand no. 1 aanzienlijk verrijkt. Geestelijke gezondheid en verkeer In 1899 stierf in de Ver. Staten de eer ste mens tengevolge van een automo bielongeval. In steeds sneller tempo zijn anderen hem gevolgd. In 1963 stierven er in dat land al 46.000 personen door een verkeersongeval, bijna 20.000 méér dan er in dat jaar aan besmettelijke ziekten overleden. In Nederland kwamen in 1938 780 men sen door verkeersongevallen om het leven, 15 jaar later was dit aantal meer dan verdrievoudigd. In een tijd waarin wij steeds meer comfort eisen, waarin wij voor de kleinste chirurgische in greep volledige pijnloosheid verlangen, beëindigt één van elke 80 mensen zijn leven op straat door een verkeersonge val. De frekwentie en ernst van verkeers ongevallen verschillen van land tot land aanzienlijk. Vergelijkingen van weten schappelijke onderzoekingen in verschil lende landen hebben aangetoond dat een land in het stadium van toenemen de motorisatie een toenemende verkeers- moraliteit vertoont (b.v. in ons land). Landen die reeds volledig gemotoriseerd zijn, tonen een min of meer stabiele verkeerssterfte. De relatie tussen geestelijke volksge zondheid en verkeer, zoals die na de oorlog beklemtoond werd door vele ge leerden, vormt thans in alle gemotori seerde landen onderwerp van studie en onderzoek. Dit sociaal geneeskundig speurwerk leidde tot eenreeks van in teressante conclusies en waarnemingen m.b.t. de sociale pathologie van het ver keersongeval. Sociaal aanpassingsvermogen Vorig jaar is het indrukwekkend onder zoek van Jerome Fine en James Mal- fetti van de California University ver verschenen, dat niet tot doel had de kenmerken van verkeersovertreders en ongevallenveroorzakers te vinden, maar juist de kenmerken van de veilige rij ders vast te stellen. Uit 9.000 chauffeurs, die meer dan 20 jaren schadevrij hadden gereden, werd langs psychologische weg een klein representatief aantal gekozen, dat uitvoerig onderzocht werd volgens medische, psychologische en sociologi sche criteria. Het onderzoek toonde aan, dat deze proefpersonen weinig agressief waren. Zij waren mensen met een rus tig stabiel huwelijksleven, waarin zij zorgzaam en zuinig een niet-domlneren- de rol speelden. Het waren voorzichtige beleggers, con servatief van opvatting, sociaal voelend. Bij de onvoorzichtige roekeloze rijders vond de psycholoog Tillman juist de tegengestelde persoonlijkheidskenmer ken. Het verschil tussen goede en slech te rijders is dus vooral gelegen in het sociale aanpassingsvermogen. Hierbij moet worden opgemerkt dat prof. Van Lennip reeds jaren geleden wees op dé anti-sociale tendenzen in de verkeers situatie zelf, gelegen in de merkwaar digheid, dat zulke vitale ontmoetingen als in de verkeerssituatie anoniem blij ven. Juist daar waar het menselijk con tact het meest nodig zou zijn, ontbreekt het. Een andere wortei van anti-sociale tendenzen van het wegverkeer is gele gen in de mogelijkheid, de ander in snel heid voorbij te streven. Prof. Sillevis Smit signaleerde de betekenis van fa cetten als machtsbewustzijn en agres siviteit, die in dit verband van betekenis zijn. Stoornissen Volgens verschillende sociaal-geneeskun digen staan sommige ziektebeelden in duidelijke relatie tot de verkeersonvei ligheid. Dat er verband bestaat tussen alcoholisme en verkeersongeval behoeft hierbij geen betoog. Correlatie tussen verkeersongeval en neurosen zou volgens vele onderzoekers moeilijk te bewijzen zijn. Maar alge meen is men het er over eens, dat in het bijzonder bij de neurotici de emotio nele spanningen de talrijk onbewust verlopen automatismen bij het rijden gemakkelijk kunnen verstoren. De intelligentiestoornissen worden van weinig invloed op de rijbekwaamheid geacht. Het is een ervaringsfeit dat onder de chauffeurs van vrachtauto's soms lichte debielen voorkomen, die nimmer bij een ongeval betrokken raak ten. Weren uit 't verkeer? Ten aanzien van verschillende psycho sen, die tot opneming in een inrichting leidden, is de relatie tot verkeersonvei ligheid verschillend, zo meent het me rendeel der medische onderzoekers. Tij dens een psychose is de mens onbe kwaam te rijden. Maar na zijn behande ling in ziekenhuis of inrichting kan hij zijn auto weer rustig besturen. Een aantal van deze patiënten wordt echter uit de inrichting ontslagen in een stadium waarin zij niet geheel ge nezen zijn. (genezing met defect). In dien zij in het bézit zijn van een rij bewijs, schuilen onder deze groep stel lig gevaarlijke verkeersdeelnemers. Maar hoeveel géstichtsartsen denken hieraan bij ontslag van zulke patiënten Nog belangrijker acht men de groep patiënten, die lijden aan organische hersenaandoeningen. Het aantal van deze patiënten is de laatste decennia sterk toegenomen. Hoewel door de ver beterde neurologische en neurochirur- gische techniek vele gevallen niet meer van dodelijke aard zijn, tasten deze aan doeningen dikwijls het karakter en de geestvermogens van de patiënt aan, waardoor hij voor deelneming aan het verkeer ongeschikt wordt. Terecht is daarom door verschillende sociaal-geneeskundigen de suggestie ge daan dat bepaalde categorieën uit het wegverkeer moeten worden geweerd en dat daartoe wettelijke mogelijkheden moeten worden geschapen. (Nadruk verboden)

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 4