Gestoorde bejaarden worden in Hellendoorn verpleegd Over één jaar zijn 110 plaatsen beschikbaar JE yRSJHEID" HAD EEN GOED JAAR ANDERE KOERS VOOR SANATORIUM Ondanks belangrijke investeringen N.V.V.-ers bezochten A'dam en de bollenvelden Autobotsing De duiven vlogen weer Waar jeugd was is nu ouderdom Volgend jaar Geselecteerd Toch goedkoop Geïnspireerd Drie fasen Open Deur bijeenkomst Saterdag 1 mei 1965 nOLTENS NIEUWSBLAD Het reeds gedeeltelijk verbouwde, voor malige hoofdgebouw van het Sanatorium herbergt thans reeds 49 bejaarden die daar een goed tehuis hebben gevonden. In het voormalige hoofdgebouw zijn de dag- en slaapverblijven ondergebracht, die hoewel eenvoudig, een keurig en goed verzorgde indruk maken. Toiletten en wasgelegenheid zijn gemaks halve naast de slaapkamers voor resp. 4, 6 tot 8 personen gelegen, terwijl in het gebouw tevens een recreatiezaal en een zaaltje voor creatief werk aanwezig is. Langs de gehele voorzijde van het gebouw is een ruime en lichte wandelgang, terwijl straks, als het mooie weer aanbreekt, de bejaarden ook in de grote tuin, die men bezig is aan te leggen, terecht kunnen. In deze tuin zal binnenkort ook een vo lière worden geplaatst, die eveneens een welkome verstrooiing en ontspanning zal geven. Krönnenzommer Interieuropname De naam Krönnenzommer wekt asso ciaties met de naam van de bekende Hel- lendoornse dichteres Johanna van Buren, die in 1962 is overleden. In een van haar dichtbundels. Krönnenzommer, staan tal van juweeltjes van dichtkunst vermeld w.o. ook een met deze titel. Daarom vinden wij deze naam bijzonder karakteristiek en als het ware een pos- thume hulde aan deze dichteres, voor de wijze waarop zij zo dikwijls met piëteit en gevoel voor menselijkheid en naastenlief de haar gedichten heeft geschreven. Aan de Westzijde is men nu ook reeds druk bezig, terwijl men in het najaar het voorste gedeelte, bij de voormalige hoofd ingang wil verbouwen, zodat men tegen het volgend voorjaar het gehele plan „rond" hoopt te hebben. De Coöp. Zuivelfabriek „De Vrijheid" heeft over het afgelopen bedrijfsjaar re delijk goede resultaten geboekt. Ondanks belangrijke investeringen in 1964 voor modernisering van de kaasmakerij en verdere automatisering van het bedrijf kon, bij een melkgeld van f 3.971.126,- uit eigen exploitatie, f 300.000,- boven de GOZ-prijs aan de leden worden uitge keerd. Daarmede ligt zij niet aan de kop in vergelijking met andere fabrieken, maar behoort zij zeer zeker ook niet tot de bedrijven met de laagste uitkeringen. Eén en ander bleek uit de bespreking van de jaarrekening in de ledenvergade ring, welke maandagavond in het Sta tionskoffiehuis van de heer M. Kalfster- man, onder voorzitterschap van de heer J. H. Sprokkereef, gehouden werd. ïn 1964 moest gewerkt worden onder bijzondere omstandigheden, verklaarde de heer Sprokkereef, en heeft men maar een half jaar kunnen profiteren van de betere outillage van het bedrijf; deson danks kon toch een behoorlijke nabeta ling worden gedaan. Richtprijs teleurstellend. De in de eerste maanden van 1965 vastgestelde richtprijs noemde de heer Sprokkereef teleurstellend. Wie de pro blematiek heeft gevolgd, weet, dat door de EEG in januari een gemeenschappe lijke richtprijs zou worden vastgesteld. Daar is niets van gekomen, maar wel werd een afwijkend voorstel aanvaard, waarbij de verschillen in de melkprijs voor de helft zijn verminderd, om een prijstoenadering te verkrijgen tussen f 30,77 en f36,20 per 100 kg. Dat beteken de, dat .Frankrijk de melkprijs kon op trekken en Italië naar beneden moest, maar het betekende ook, dat de Benelux en Duitsland gelijk moesten blijven. Er is toen 32 ct. als richtprijs uit de bus ge komen, waarmede de boer zelfs moeilijk een CAO-loon kan behalen. De concentratie van de bedrijven gaat nog steeds door. De voorzitter wees in dit verband op de Condenz, Comego en Berkelstroom en sprak de hoop uit, dat de fusie van de toporganisaties betere re sultaten zal opleveren. De goedkeuring van de jaarrekening, die door de directeur, de 'heer C. Broers- ma, uitvoerig werd toegelicht, leverde geen moeilijkheden op. De balans ver- I meldt een eindbedrag van f 1.295.608,22, waaronder een ledenkapitaal van f 146.000,-. De verkoop van melk en melkprodukten neemt nog steeds toe. Dit jaar werd een wijk verdeling ingevoerd, die redelijk goed geslaagd is. De uitbrei ding van het dorp is "échter niet over alle venters gelijkmatig verdeeld. Uit hetjaarverslag van de directeur bleek, dat de melkaanvoer over 54 we ken 17.140.064 kg. bedroeg (vorig jaar 16.191.00 kg.). Het gemiddeld percentage vet bedroeg 3.67 pet. (v.j. 3,66 pet.), de gemiddelde melkprijs uit eigen exploita tie bedroeg f23,17 (v.j. f 19,68). De aan- voerkosten zijn dalend en bedroegen f 1,07 per 100 kg. melk. De totale onkos ten bedroegen f 4,78 per 100 kg. Het aantal leden bedroeg op 1 januari 1965 452 en 44 leveranciers. De produk- tietoename bedroeg 15 pet. Er werden geproduceerd: 143.391 Gouda kazen v.v., 310 Edammer 40 plus en 1111 randka- zen met een opbrengst van f 3.960.398,13; 161.325 kg. melkpoeder, opbrengst f 197.063,50. De opbrengst van melk en melkprodukten inclusief 372.568 kg. room bedroeg f 1.044.627,45. Stijgende melkaanvoer. De melkaanvoer was vanaf januari 6 pet. hoger dan het vorige jaar, hetgeen niet alleen in Nederland, maar in alle West-Europese landen het geval is. De heer Brcersma was dan ook niet optimis tisch gestemd over het behoud van een richtprijs van 32 cent. Naar aanleiding van een vraag of f 100.000,- bespaard is op de verbouw kosten, deelde de directeur mede, dat het destijds toegestane krediet ad f 600.000,- niet was gebaseerd op een bindende be groting. Tijdens het wachten op de rijks goedkeuring zijn tal van proeven geno men, waardoor een belangrijke rationa lisatie mogelijk was, waardoor belang rijke besparingen konden worden ver kregen. Er komen doorlopend besturen en directeuren, waaronder zelfs buiten landers, kijken naar de modernisering van het bedrijf. Met minder mensen wordt meer geproduceerd. Na de goedkeuring van jaarrekening en verslag bracht de heer Sprokkereef directeur en personeel dank voor de be haalde resultaten. Op een suggestie uit de vergadering om de leden in de gelegenheid te stellen de vernieuwing in de fabriek te bezich tigen, werd besloten dit aan het bestuur over te laten. Het volgend jaar bestaat de fabriek 62 jaar en dit zou een goede aanleiding zijn voor een initiatief in de ze. Tenslotte werd nog medegedeeld,- dat binnen afzienbare tijd nog een nabeta ling van f 0,50 per 100 kg. melk zal vol gen uit het zuivelfonds. Een groot aantal leden van de bij het N.V.V. aangesloten vakorganisaties maak te zaterdag een tocht naar Amsterdam, ter bezichtiging van het nieuwe bonds- gebouw, dat een grote indruk maakte op de bezoekers. In de cantine werd koffie geserveerd en werden de meegebrachte boterhammen genuttigd. Na de bezichtiging werd met Berg man's rondvaartdienst een gedeelte van de Amsterdamse haven bezichtigd, waar na men met chauffeur Lammers van de O.A.D. een tocht langs de bollenvelden maakte naar Lisse en Sassenheim. Het bloemencorso op zijn terugtocht met de prachtige praalwagens werd door allen zeer bewonderd. Hier hebben de thuisblijvers wel wat gemist. Op de terugtocht werd in Apeldoorn de reis onderbroken voor het diner en een gezellig samenzijn. Het weer was de reizigers de gehele dag gunstig gezind, zodat men zeer vol daan over het gebodene omstreeks 23.00 uur weer in Holten arriveerde. In de Gaardenstraat had dinsdagmor gen een botsing plaats tussen twee per sonenauto's, waarbij de wagen van de heer M. K. uit Holten zodanig werd. be schadigd, dat zij wel kan worden afge schreven. De bestuurder had in de bocht aldaar te veel aandacht voor de aan de zijde van de Boerenleenbank geparkeer de .auto's, zodat hij de tegenligger, be stuurd door de heer J. W. V. uit Nijver- rial, niet tijdig genoeg opmerkte. Diens wat zwaardere voertuig liep eveneens behoorlijke averij op. Verzekering dekt de schade. Zaterdag nam de postduivenhouders- vereniging „De Bergvliegers" met 132 duiven deel aan de eerste vlucht in het seizoen vanaf 's-Hertogenbosch. Afstand 101 km. Lossing 12.00 uur. Aankomst eer ste duif 13.16.57. De uitslag luidde als volgt: 1 en 25 H. van Beek 13.16.57; 2, 9 en 22 G. Veldhuis 13.17,12; 3 en 4 G. Steunenberg 13.17.23; 5, 11, 18, 20 en 21 J. W. Willems 13.19.53; -6. 13, 29, 32 L. Gazan; 7, 16, 19 en 26 C. \vReeves; 8, 23, 27, 30 en 33 D. Muller; 10, 12, 17 H. J. Aaftink; 14 W. v. d. Pluym; 15. 28, 31 H. Wansink en 24 J. Paalman (Look). HELLENDOORN In het sanatorium te Hellendoorn worden op het ogenblik 49 gestoorde bejaarden verpleegd. Het is de aanloop tot een afdeling voor gestoorde bejaarden, die naar men1 hoopt medio vol gend jaar 110 van dergelijke bejaarden een goed tehuis en een even goede verzorging zal bieden. De naam van dit in ons gewest voorlopig nog unieke centrum is zeer toepasselijk, namelijk „Krönnenzommer" tevens de naam van de ge dichtenbundel en het bekendste gedicht daaruit van de Hellendoornse dichteres Johanna van Buuren, waarin zij de herfst bezingt. „Krönnenzommer" heet het thans voor een deel verbouwde voor malige hoofdgebouw van het sanatorium in Hellendoorn. De volgende bouwfase omvat de rest van het gebouw en de derde fase de bouw van een ziekenafdeling. Dat overstappen op de verzorging van gestoorde bejaarden is een logisch gevolg van de sterke afneming van het aantal tbc-patiënten. Tbc is is onze samenleving gelukkig een verdwijnende ziekte. Dc statistieken leren ons dat deze ziekte - eens de gesel der mensheid - in ons land elk jaar met ongeveer 10% afneemt. Als gevolg van die sterke afneming waren in het sanatorium te Hellendoorn in de loop der jaren ernstige exploita tie-tekorten ontstaan. De plannen voer de verzorging van gestoorde bejaarden namen snel vorm aan na gesprekken met de verschillende overheden. In ons gewest voelt men in dat op zicht niets voor concentratie, dus zul len er, als de provinciale plannenmakers hun zin krijgen, in de komende jaren el ders nog twee van dergelijke centra voor gestoorde bejaarden verrijzen. De eerste zes bejaarden werden vrij wel geruisloos in Hellendoorn opgeno men op 15 oktober van het vorig jaar. Ook nu is er nog weinig officieels, hoe prettig en smaakvol de reeds verbouwde afdeling er ook uitziet. De officiële ope ning zal vermoedelijk in het midden van het volgend jaar zijn beslag krijgen, maar zekerheid daarover bestaat ér nog niet. Eerst moet de gehele afdeling go- reed zijn, eerder is er geen reden tot feestgedruis, meent de leiding van het sanatorium terecht. De verbouwing wordt uitgevoerd on der leiding van de architect .1. Leewis uit Boekelo. In dat hoofdgebouw was eerst de kinderafdeling van hot sanatorium gevestigd. Dat er voél vraag is naar ver pleging van gestoorde bejaarden,'betvij zen de bewoners van „Krönnenzommer". Zij leven er in een besloten wereldje, waar zij in de rondlopende gang kunnen wandelen, in het dagverblijf op een ge makkelijke stoel kunnen zitten of, zo mogelijk lichte werkzaamheden kunnen verrichten. Bij mooi weer kunnen zij in de tuin wandelen. In die tuin komt een grote volière en ook dat zal bijdragen tot gezelligheid. Er zijn kleine slaapzalen, maar ook daar is gestreefd naar beslotenheid en rust. Het gaat hier immers om bejaar den die zich thuis niet meer kunnen handhaven. Zij worden geselecteerd door de pro vinciale psychiatrische dienst. Zij eisen extra zorg en in de kleine behuizingen van tegenwoordig wordt dit al heel gauw moeilijk. Het zijn geen bedpatiënten. Daarom tracht men deze bejaarden op een zo menswaardig mogelijke wijze be zig te houden. Er wordt bewust ge streefd naar ambulante bejaarden. Financieel gezien is die verbouwing een goede oplossing. De kosten komen, zoals het er thans uitziet, op ongeveer f 10.000 per bed. Voor een gloednieuw te bouwen inrichting van dat soort re kent men ongeveer i' 50.000,- tot 60.000.- per bed. Maar zo goedkoop en zo eenvoudig als het eruit ziet is het in Hellendoorn toch niet, want zo goedkoop komt men er niet af. De koekomstplannen bewijzen dat. Op het veilanglastje slaan moderni sering van het kantoor, verbetering van het magazijn, straataanlcg op het terrein en de bouw van een nieuw zusterhuis met tachtig bedden. De bouwkosten van dat zusterhuis alleen al worden begroot op ongeveer één miljoen gulden. Toch blijft men aan de goedkope kant, want als alles voltooid is komen de kos ten per bed voor de bejaarden op ;ond f 25.000,- en dat is toch nog altijd de helft van de geldende (nieuwbouw)norm. Maar terug naar de bejaarden. Zij hebben binnen het gebouw, dus in gan gen, zalen en tuin vrijheid van beweging. Zij leven daar in 'n besloten wereldje, aangepast aan hun toestand. De deuren naar de vrije wereld zijn gesloten, ten minste voor de meesten. Er bestaat echter mogelijkheid om 'n dagje naar hun kinderen te gaan als hun toestand dat toelaat. Bezoek is er twee maal per dag en er zijn aardige kleine kamertjes waar zij hun bezoek kunnen ontvangen. Ook bij verjaardagen wor den die ruimten gebruikt. Het gebeurt wel dat. dc toestand van zo'n bejaarde aanmerkelijk verbetert. In- dien de verbetering zodanig is, dat de patiëpt zich buiten in de maatschappij kan handhaven, adviseert de 'provinciale psychiatrische dienst- Er wordt onder zocht of de ruimte bijvoorbeeld bij de kinderen thuis voldoende is. Is dat zo, dan gaat zo'n bejaarde naar huis. Overdag is het gezelschap in ..Krön nenzommer'' gemengd. Mannen en vrou wen zitten er gezellig bij elkaar, 's Nachts echter slapen zij gescheiden. Men houdt de bejaarden er zo goed mo- ziekenverzorgster zorgt dat alles in goede orde verloopt. Buiten, op de voorgrondontluiken de lente- bloemen. De achtergrond bestaat uit een decor van hoogopgaand naaldhout gelijk bezig en overdag klinkt er in de dagverblijven prettige lichte muziek, als kalme achtergrond voor die zo moeilijk te verzorgen levensavond. In Friesland bouwden provincie en gemeenten een centraal tehuis voor gestoorde bejaar den, „Nieuw Toutenburg" in Noord Ber- gum. Het werd in 1958 geopend. „Krönnenzommer" is qua inrichting op .dit centrum geïnspireerd. H"l zal uit eindelijk 1/3 van de capaciteit krijgen van het Friese centrum, want dat is op de duur bestemd .voor 800 gestoorde be jaarden. In het sanatorium te Hellendoorn wor den op dit moment nog 89 tbc-patienten verpleegd. Met de afneming van 't aan tal patiënten stijgen de exploitatiekosten van bijzondere voorzieningen die de ver pleging van tbc-patïënten nu eenmaal met zich brengt. De tekorten in de exploitatie namen schrikbarend toe. Men heeft nu de op lossing gevonden om weer tot een ren dabele exploitatie te komen, al zal het. nog wel enkele jaren duren eer de reeds ontstane tekorten zijn weggewerkt. Ook de financiering van dc verbou wing baart zorg. want geld is duur te genwoordig. In het sanatorium blijft de leiding echter optimistisch. Men bouwt voort op wat reeds werd verricht- De eerste fase van de bouw voor de verpleging van gestoorde bejaarden is achter de rug. Tegen het eind van dit jaar hoopt men de tweede fase te heb ben voltooid. Dc der-de fase, ccn zieken afdeling voor de bejaarden, hoopt men omstreeks het midden van hel volgend jaar gereed te hebben. Dan heeft Over ijssel de eerste inrichting van dat soort. Er zullen er nog twee moeten volgen Naast allerlei andere problemen geeft vooral de personeelsvoorziening de lei ding zorg. Het gaat hier niet om leer lingverpleegsters, maar om „leerling- ziekenverzorgsters", die na een oplei- dingslijd van twee.jaar, het diploma zie- kenveizorgsters kunnen behalen Maar ook in dat opzicht blijft men in Hellen doorn optimistisch Waar eens kinderen werden verpleegd, bedreigd door een afschuwelijke long ziekte. verblijven nu gestoorde bejaar den. De longziekte werd door de medi sche wetenschap vrijwel bedwongen. Er kwamen andere medische problemen voor in de plaats. Het accent is thans - typisch teken van onze tijd verlegd van jong naar oud In het gezellige dagverblijf zitten mannen en vrouwen gemoedelijk bijeen. Een behulpzame leerling- De zondagavond in de Ned. Hervormde Kerk op initiatief van de „Jonge Kerk" der Hervormde Gemeente gehouden „Open Deur"-bijeenkomst heeft zich mo gen verheugen in de belangstelling van zeer velen, in 't. bijzonder in de belang stelling van een flink aantal jongelui. Catecheet Schellevis sprak in deze bij eenkomst, na eerst gelezen te hebben het bijbelgedeelte 2 Koningen 5 815, over het onderwerp: „Een Paardenmid del". In samenzang werden voor de aanvang van de dienst enkele bekende geestelijke liederen gezongen, o.a. „Heer, ik hoor van rijke zegen". Medewerking werd verleend door de heer Gerhard Hekman te Nijver- dal. Hij zong met orgelbegeleiding van Anton Koopman een viertal liederen, w.o. „Al de weg leidt mij mijn Heiland" en „Jezus is wachtend". De dienst werd besloten met het zin gen van het bekende lied „Waarheen, pelgrims, waarheen gaat gij?".

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 5